Kiedy naprawdę urodził się Jezus?

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Hiba
Bywalec
Bywalec
Posty: 169
Rejestracja: 7 sty 2020
Lokalizacja: Kuala Lumpur
Wyznanie: Ateista
Has thanked: 21 times
Been thanked: 29 times

Kiedy naprawdę urodził się Jezus?

Post autor: Hiba » 2020-12-08, 01:48

Podlinkowuję ciekawe spojrzenie na dotychczasowe ustalenia dotyczące miejsca i czasu narodzin Jezusa.
Tekst co prawda po hiszpańsku ale w dobie tłumaczy internetowych, tekst jest zrozumiały także po polsku.

W każdym razie mi się podoba. Przyjemnej i odkrywczej lektury.
https://www.despertaferro-ediciones.com ... e-nazaret/
Art: An Imagination that needs emotional evidence
Science: An Imagination that needs material evidence
Religion: An Imagination that needs Social evidence

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1598
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 633 times
Kontakt:

Re: Kiedy naprawdę urodził się Jezus?

Post autor: Tek de Cart » 2020-12-08, 12:44

w zasadzie nie ma tam nic czego nie można znaleźć na polskiej wikipedii... ;)
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Kiedy naprawdę urodził się Jezus?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-12-08, 13:33


Awatar użytkownika
Hiba
Bywalec
Bywalec
Posty: 169
Rejestracja: 7 sty 2020
Lokalizacja: Kuala Lumpur
Wyznanie: Ateista
Has thanked: 21 times
Been thanked: 29 times

Re: Kiedy naprawdę urodził się Jezus?

Post autor: Hiba » 2020-12-09, 02:28

Też ciekawe, dzięki :-bd
Art: An Imagination that needs emotional evidence
Science: An Imagination that needs material evidence
Religion: An Imagination that needs Social evidence

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14806
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Kiedy naprawdę urodził się Jezus?

Post autor: Dezerter » 2020-12-09, 19:18

Jezus urodził się pnCh ;)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Kiedy naprawdę urodził się Jezus?

Post autor: Andej » 2020-12-09, 19:39

Dla mnie ważne jest to, że się narodził, ofiarował, zmartwychwstał i przyjdzie. Pytanie kiedy, nie zaprząta moje uwagi. Dla mnie to ino ciekawostka, zupełnie nie wpływająca na moją wiarę, czy postawę. Określenie daty nie jest mi ani trochę potrzebne do uwiarygodnienia Jego życia i misji. Całkowicie wystarcza mi Biblia.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Kiedy naprawdę urodził się Jezus?

Post autor: Jozek » 2020-12-09, 19:47

Cekawym jest to ze nawet naukowcy ateisci uznaja datowanie dziejow na przed Chrystusem i po Chrystusie, a mimo to nie wierza ze w ogole istnial.
A co do tematu, to urodzil sie dokladnie co do sekundy po BC.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

DariuszJ
Bywalec
Bywalec
Posty: 119
Rejestracja: 12 sie 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 24 times
Been thanked: 53 times
Kontakt:

Re: Kiedy naprawdę urodził się Jezus?

Post autor: DariuszJ » 2020-12-13, 08:30

Podsyłam fragment mojej książki Katolickie ciekawostki, w której piszę o dacie narodzenia Jezusa:
Obchody uroczystości Narodzenia Pańskiego w Kościele rzymskokatolickim rozpoczynają się 25 grudnia, a właściwie już 24 grudnia wieczorem, gdy zasiadamy do wigilijnego stołu. Warto pamiętać, że jest to data symboliczna, gdyż rzeczywista data narodzenia Jezusa nie jest znana. Cesarz Aureliusz dzień ten przeznaczył na świętowanie „Narodzin NiezwyciężonegoSłońca”. Jest to również dzień zimowego przesilenia dnia z nocą, przez co wyrażano prawdę, że Jezus Chrystus jest „Słońcem sprawiedliwości”.
Istnieje również inna argumentacja dla wyboru tej daty, polegająca na próbie obliczenia daty narodzin Jezusa, na podstawie danych dotyczących poczęcia i narodzenia Jana Chrzciciela, zawartych w Piśmie świętym. Z Ewangelii św. Łukasza wynika, że poczęcie Jana Chrzciciela miało miejsce w momencie przesilenia jesiennego, przypadającego na 24 września, a jego narodzenie w dniu przesilenia letniego, czyli 24 czerwca. Z tekstu Ewangelii można też wnioskować, że poczęcie Jezusa miało miejsce po sześciu miesiącach od poczęcia Jana Chrzciciela, więc data narodzenia Jezusa powinna przypadać na okolice 25 grudnia.
Ostatnio zmieniony 2020-12-13, 08:31 przez DariuszJ, łącznie zmieniany 2 razy.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Kiedy naprawdę urodził się Jezus?

Post autor: Albertus » 2020-12-13, 12:05

DariuszJ pisze: 2020-12-13, 08:30 Podsyłam fragment mojej książki Katolickie ciekawostki, w której piszę o dacie narodzenia Jezusa:
Obchody uroczystości Narodzenia Pańskiego w Kościele rzymskokatolickim rozpoczynają się 25 grudnia, a właściwie już 24 grudnia wieczorem, gdy zasiadamy do wigilijnego stołu. Warto pamiętać, że jest to data symboliczna, gdyż rzeczywista data narodzenia Jezusa nie jest znana. Cesarz Aureliusz dzień ten przeznaczył na świętowanie „Narodzin NiezwyciężonegoSłońca”. Jest to również dzień zimowego przesilenia dnia z nocą, przez co wyrażano prawdę, że Jezus Chrystus jest „Słońcem sprawiedliwości”.
Istnieje również inna argumentacja dla wyboru tej daty, polegająca na próbie obliczenia daty narodzin Jezusa, na podstawie danych dotyczących poczęcia i narodzenia Jana Chrzciciela, zawartych w Piśmie świętym. Z Ewangelii św. Łukasza wynika, że poczęcie Jana Chrzciciela miało miejsce w momencie przesilenia jesiennego, przypadającego na 24 września, a jego narodzenie w dniu przesilenia letniego, czyli 24 czerwca. Z tekstu Ewangelii można też wnioskować, że poczęcie Jezusa miało miejsce po sześciu miesiącach od poczęcia Jana Chrzciciela, więc data narodzenia Jezusa powinna przypadać na okolice 25 grudnia.
A z czego wynika to że Jan Chrzciciel został poczęty 24 września?

Pewnie z tego że oddział Abiasza do którego należał Zachariasz pełnił służbę kapłańską w określonym czasie. Ale jak obliczyć kiedy było?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Kiedy naprawdę urodził się Jezus?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-12-13, 12:34

DariuszJ pisze: 2020-12-13, 08:30 Podsyłam fragment mojej książki Katolickie ciekawostki, w której piszę o dacie narodzenia Jezusa:
Obchody uroczystości Narodzenia Pańskiego w Kościele rzymskokatolickim rozpoczynają się 25 grudnia, a właściwie już 24 grudnia wieczorem, gdy zasiadamy do wigilijnego stołu. Warto pamiętać, że jest to data symboliczna, gdyż rzeczywista data narodzenia Jezusa nie jest znana. Cesarz Aureliusz dzień ten przeznaczył na świętowanie „Narodzin NiezwyciężonegoSłońca”. Jest to również dzień zimowego przesilenia dnia z nocą, przez co wyrażano prawdę, że Jezus Chrystus jest „Słońcem sprawiedliwości”.
Istnieje również inna argumentacja dla wyboru tej daty, polegająca na próbie obliczenia daty narodzin Jezusa, na podstawie danych dotyczących poczęcia i narodzenia Jana Chrzciciela, zawartych w Piśmie świętym. Z Ewangelii św. Łukasza wynika, że poczęcie Jana Chrzciciela miało miejsce w momencie przesilenia jesiennego, przypadającego na 24 września, a jego narodzenie w dniu przesilenia letniego, czyli 24 czerwca. Z tekstu Ewangelii można też wnioskować, że poczęcie Jezusa miało miejsce po sześciu miesiącach od poczęcia Jana Chrzciciela, więc data narodzenia Jezusa powinna przypadać na okolice 25 grudnia.
Obawiam się, hipoteza "akomodacyjna" została już odrzucona. Co, oczywiscie, nie znaczy, że na bank znamy tę datę.
Kard. Joseph Ratzinger w swojej książce „Duch liturgii” pisał:
„Nie dają się już dzisiaj utrzymać dawne teorie głoszące, że obchody 25 grudnia przyjęły się w Rzymie w odpowiedzi na dawny kult Mitry lub kult Słońca Niezwyciężonego, popierany w III wieku przez cesarzy rzymskich”.
Ostatnio zmieniony 2020-12-13, 12:38 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

DariuszJ
Bywalec
Bywalec
Posty: 119
Rejestracja: 12 sie 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 24 times
Been thanked: 53 times
Kontakt:

Re: Kiedy naprawdę urodził się Jezus?

Post autor: DariuszJ » 2020-12-13, 15:22

Marek_Piotrowski pisze: 2020-12-13, 12:34
DariuszJ pisze: 2020-12-13, 08:30 Podsyłam fragment mojej książki Katolickie ciekawostki, w której piszę o dacie narodzenia Jezusa:
Obchody uroczystości Narodzenia Pańskiego w Kościele rzymskokatolickim rozpoczynają się 25 grudnia, a właściwie już 24 grudnia wieczorem, gdy zasiadamy do wigilijnego stołu. Warto pamiętać, że jest to data symboliczna, gdyż rzeczywista data narodzenia Jezusa nie jest znana. Cesarz Aureliusz dzień ten przeznaczył na świętowanie „Narodzin NiezwyciężonegoSłońca”. Jest to również dzień zimowego przesilenia dnia z nocą, przez co wyrażano prawdę, że Jezus Chrystus jest „Słońcem sprawiedliwości”.
Istnieje również inna argumentacja dla wyboru tej daty, polegająca na próbie obliczenia daty narodzin Jezusa, na podstawie danych dotyczących poczęcia i narodzenia Jana Chrzciciela, zawartych w Piśmie świętym. Z Ewangelii św. Łukasza wynika, że poczęcie Jana Chrzciciela miało miejsce w momencie przesilenia jesiennego, przypadającego na 24 września, a jego narodzenie w dniu przesilenia letniego, czyli 24 czerwca. Z tekstu Ewangelii można też wnioskować, że poczęcie Jezusa miało miejsce po sześciu miesiącach od poczęcia Jana Chrzciciela, więc data narodzenia Jezusa powinna przypadać na okolice 25 grudnia.
Obawiam się, hipoteza "akomodacyjna" została już odrzucona. Co, oczywiscie, nie znaczy, że na bank znamy tę datę.
Kard. Joseph Ratzinger w swojej książce „Duch liturgii” pisał:
„Nie dają się już dzisiaj utrzymać dawne teorie głoszące, że obchody 25 grudnia przyjęły się w Rzymie w odpowiedzi na dawny kult Mitry lub kult Słońca Niezwyciężonego, popierany w III wieku przez cesarzy rzymskich”.
No cóż, szereg innych autorów jest odmiennego zdania. Tak to bywa z wieloma tematami.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Kiedy naprawdę urodził się Jezus?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-12-13, 18:39

Rzeczywiście. Ale nie znalazłem żadnych podstaw do hipotezy akomodacyjnej. To czysta spekulacja.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Kiedy naprawdę urodził się Jezus?

Post autor: Andej » 2020-12-13, 21:02

Ostatnio natknąłem sie na zdanie: Jezus narodził się na 7 lat przed narodzeniem Chrystusa.
Zapewne dlatego używanie teraz określenie p.n.e.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Kiedy naprawdę urodził się Jezus?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-12-13, 22:28

Andej pisze: 2020-12-13, 21:02 Ostatnio natknąłem sie na zdanie: Jezus narodził się na 7 lat przed narodzeniem Chrystusa.
Zapewne dlatego używanie teraz określenie p.n.e.
Prawdopodobnie 6. Jeden mnich się kiedys pomylił i tak zostało.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Kiedy naprawdę urodził się Jezus?

Post autor: Jozek » 2020-12-13, 23:07

A jesli chodzi o dzien to czy 22 grudnia jest poza jakakolwiek argumentacja?
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”