Kim jest Zwycięzca z Apokalipsy Św. Jana

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
ODPOWIEDZ
Rozalia

Kim jest Zwycięzca z Apokalipsy Św. Jana

Post autor: Rozalia » 2020-12-26, 21:14

Witam, tak jak w tytule, zastanawia mnie kim jest ,,Zwycięzca" z Biblii?
Czy we wszystkich 7 listach do Kościołów chodzi o jednego i tego samego Zwycięzcę?

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14807
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Kim jest Zwycięzca z Apokalipsy Św. Jana

Post autor: Dezerter » 2020-12-27, 00:01

Rozalio - witaj wśród swoich :ymhug: , czuj się dobrze z nami
Rozalia pisze: 2020-12-26, 21:14 Witam, tak jak w tytule, zastanawia mnie kim jest ,,Zwycięzca" z Biblii?
Czy we wszystkich 7 listach do Kościołów chodzi o jednego i tego samego Zwycięzcę?
Nasza forumowa wyszukiwarka wskazuje 3 miejsca
3, 5 Tak szaty białe przywdzieje zwycięzca, i z księgi życia imienia jego nie wymażę. I wyznam imię jego przed moim Ojcem i Jego aniołami.Ap 3, 5

6, 2 I ujrzałem: oto biały koń, a siedzący na nim miał łuk. I dano mu wieniec, i wyruszył jako zwycięzca, by [jeszcze] zwyciężać.Ap 6, 2

21, 7 Zwycięzca to odziedziczy i będę Bogiem dla niego, a on dla mnie będzie synem.Ap 21, 7


Pierwszy zwycięzca z Ap3 to na pewno człowiek, bo jasno na to wskazuje szerszy kontekst
(4) Lecz w Sardes masz kilka osób, co swoich szat nie splamiły; będą chodzić ze Mną w bieli, bo są godni. (5) Tak szaty białe przywdzieje zwycięzca, i z księgi życia imienia jego nie wymażę.
w księdze życia są zapisane imiona ludzi

Drugi Ap 6 Nie jest to moim zdaniem Jezus/Baranek, bo On jest łamiącym pieczęcie - więc będzie to zapewne anioł, lub archanioł

Trzeci też nie mam 100% pewności, ale to jest o człowieku, o zbawionym
(5) I rzekł Ten, który siedział na tronie: Oto wszystko nowym czynię. I mówi: Napisz to, gdyż słowa te są pewne i prawdziwe. (6) I rzekł do mnie: Stało się. Jam jest alfa i omega, początek i koniec. Ja pragnącemu dam darmo ze źródła wody żywota. (7) Zwycięzca odziedziczy to wszystko, i będę mu Bogiem, a on będzie mi synem. (8) Udziałem zaś bojaźliwych i niewierzących,
Udziałem tych co wytrwają do końca - zwycięzców - będą białe szaty, dziedzictwo, nowa ziemia i niebo

ale wszystko oczywiście do dyskusji - zapraszam
Ostatnio zmieniony 2020-12-27, 00:02 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Magnolia

Re: Kim jest Zwycięzca z Apokalipsy Św. Jana

Post autor: Magnolia » 2020-12-27, 10:12

Proponuję szerszy kontekst zrozumienia sensu całej Apokalipsy, aby zrozumieć kto jest zwycięzcą:
https://www.karmel.pl/zwyciezcy-dzieki-krwi-baranka/

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14807
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Kim jest Zwycięzca z Apokalipsy Św. Jana

Post autor: Dezerter » 2020-12-27, 12:33

Magnolia pisze: 2020-12-27, 10:12 Proponuję szerszy kontekst zrozumienia sensu całej Apokalipsy, aby zrozumieć kto jest zwycięzcą:
https://www.karmel.pl/zwyciezcy-dzieki-krwi-baranka/
Dzięki - potwierdza to moje zrozumienie dla 1 i 3 cytatu
Wtedy będziemy naprawdę zwycięzcami, o których tak często mówi Apokalipsa; będziemy należeli do grona tych, którzy “zwyciężyli dzięki krwi Baranka i dzięki słowu swojego świadectwa i nie umiłowali dusz swoich – aż do śmierci”. A do takich “należy królestwo niebieskie” (Mt 5,10).
Natomiast czy 2 cytat można odnieść do Chrystusa?
Czy wiemy na pewno kim są wszyscy jeźdźcy Apokalipsy? Mamy na forum specjalistę od Apokalipsy @jswiec pomożesz bracie ?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Kim jest Zwycięzca z Apokalipsy Św. Jana

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-12-27, 13:07

Dodam pytanie: czy ci jeźdźcy są realnymi istotami? Czy może raczej zjawiskami?
Co do Zwycięzcy - myślę, że (jak w całym NT) Zwycięzcą w pełnym tego słowa znaczeniu jest Jezus, a w Nim chrześcijanie.

Szczególnie tą dwoistość słowa „zwycięzca” i „dziedziczenie zwycięstwa” widać w Ap 3,21:
"Zwycięzcy dam zasiąść ze Mną na moim tronie, jak i Ja zwyciężyłem[/u] i zasiadłem z mym Ojcem na Jego tronie."/Ap 3,21/

Na pewno "zwycięzcami" są chrześcijanie w wersetach:
"Kto ma uszy, niechaj posłyszy, co mówi Duch do Kościołów. Zwycięzcy dam spożyć owoc z drzewa życia, które jest w raju Boga."/Ap 2,7/
"Kto ma uszy, niechaj posłyszy, co mówi Duch do Kościołów. Zwycięzcy śmierć druga na pewno nie wyrządzi szkody."/Ap 2,11/
"Kto ma uszy, niechaj posłyszy, co mówi Duch do Kościołów. Zwycięzcy dam manny ukrytej i dam mu biały kamyk, a na kamyku wypisane imię nowe, którego nikt nie zna oprócz tego, kto [je] otrzymuje."/Ap 2,17/
"Tak szaty białe przywdzieje zwycięzca, i z księgi życia imienia jego nie wymażę. I wyznam imię jego przed moim Ojcem i Jego aniołami."/Ap 3,5/
"A zwycięzcy i temu, co czynów mych strzeże do końca, dam władzę nad poganami,"/Ap 2,26/
"Zwycięzcę uczynię filarem w świątyni Boga mojego i już nie wyjdzie na zewnątrz. I na nim imię Boga mojego napiszę i imię miasta Boga mojego, Nowego Jeruzalem, co z nieba zstępuje od mego Boga, i moje nowe imię."/Ap 3,12/
"Zwycięzca to odziedziczy i będę Bogiem dla niego, a on dla mnie będzie synem."/Ap 21,7/
Nie potrafię określić, kto jest zwycięzcą tu:
Ap 6,1-2 "I ujrzałem: gdy Baranek otworzył pierwszą z siedmiu pieczęci, usłyszałem pierwszą z czterech Istot żyjących, gdy mówiła jakby głosem gromu: Przyjdź! I ujrzałem: oto biały koń, a siedzący na nim miał łuk. I dano mu wieniec, i wyruszył jako zwycięzca, by [jeszcze] zwyciężać."

Inne miejsca w NT, gdzie Chrystus jest przedstawiony jako Zwycięzca:Mt 12,20; J 16,33 ; 2Tm 1,10
Inne miejsca w NT, gdzie chrześcijanie są przedstawieni jako zwycięzcy: Rz 8,37; 1Kor 15,57, 2Kor 2,14; 1J 2,13-14 ; 1J 4,4; 1J 5,4; 1J 5,5

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Kim jest Zwycięzca z Apokalipsy Św. Jana

Post autor: Jozek » 2020-12-27, 13:16

Czy w Ap 6,1-2 nie chodzi o kogos kto pomaga innym zwyciezac?
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”