Czy Jezus był aseksualny?

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Czy Jezus był aseksualny?

Post autor: Dezerter » 2021-02-16, 21:17

Jedyne co mi przychodzi go głowy to cytat

15 Nie takiego bowiem mamy arcykapłana, który by nie mógł współczuć naszym słabościom, lecz doświadczonego we wszystkim na nasze podobieństwo, z wyjątkiem grzechu.
Hbr 4
Więc po zastanowieniu nie był aseksualny, tylko kobiety go pociągały widział ich piękno nie tylko duchowe, ale i fizyczne, ale tak jak pisze sądzony powinniśmy wierzyć, że pożądliwie nie patrzył na nie, bo inaczej jak mógłby nam powiedzieć?
27 Słyszeliście, że powiedziano: Nie cudzołóż! 28 A Ja wam powiadam: Każdy, kto pożądliwie patrzy na kobietę, już się w swoim sercu dopuścił z nią cudzołóstwa. Mt 5
Ostatnio zmieniony 2021-02-16, 21:22 przez Dezerter, łącznie zmieniany 2 razy.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Czy Jezus był aseksualny?

Post autor: lambda » 2021-02-16, 21:38

Marek_Piotrowski pisze: 2021-02-16, 21:16
Dezerter pisze: 2021-02-16, 20:35 Temat wydzielony
Jezus a seks, czy Jezus był normalnym mężczyzną odczuwającym pociąg seksualny do kobiet?
Oczywiście. Jednak nigdy nie zgrzeszył.
Pan Jezus był wolny od grzechu pierworodnego, zatem nad popędem seksualnym całkowicie panował rozumem i wolą.
Tak pisał też zdaje się św Tomasz z Akwinu ze przed grzechem pierworodnym człowiek Panował w tej materi nas sobą całkowicie

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Czy Jezus był aseksualny?

Post autor: sądzony » 2021-02-17, 19:16

lambda pisze: 2021-02-16, 21:38 Pan Jezus był wolny od grzechu pierworodnego, zatem nad popędem seksualnym całkowicie panował rozumem i wolą.
Tak pisał też zdaje się św Tomasz z Akwinu ze przed grzechem pierworodnym człowiek Panował w tej materi nas sobą całkowicie
Ok. Może źle się wyraziłem.
Pisząc aseksualny nie mam na myśli niemożności/nieumiejętności/niegotowości do aktu seksualnego, a braku konieczności, niechęci, uznania za zbędność.
Tak jak pisząc aspołeczny nie mam na myśli braku umiejętności odnajdywania się w społeczeństwie (choć i taki może występować) lecz jego unikania.

Dla Jezusa seksualność nie miała znczenia. Kochał kobiety jednako jak i mężczyzn.
Moim zdaniem celem rozwoju duchowego człowieka jest "uniesienie się" ponad człowieczą (a często zwierzęcą czy nawet bardziej perwersyjną poprzez seks dla przyjemności) seksualność.
Nie chcę powiedzieć, że ja tak mam. Że jestem super czysty.
Wręcz przeciwnie, czuję to bo jestem brudny.

PS: przed grzechem pierworodnym mężczyzna i kobieta stanowili jedność, dopełnienie. Nie byli różnym, nie wstydzili się siebie,
mimo pozornych różnic (choć nie pamiętam, by jakieś Biblia opisywała - prócz nazwy - mąż/mężyna), nie było wiedzy, nie było dobra i zła ...
nad czym chciałaś panować? ... na ciekawością i chęcią bycia jak Bóg niezapanował.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy Jezus był aseksualny?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-02-17, 22:19

Myślę, że Jezus odczuwał pokusy jak każdy z nas.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Czy Jezus był aseksualny?

Post autor: sądzony » 2021-02-18, 17:54

Marek_Piotrowski pisze: 2021-02-17, 22:19 Myślę, że Jezus odczuwał pokusy jak każdy z nas.
Mogło tak oczywiście być. Zgadzam się. Jednak im nie ulegał. Dlaczego?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czy Jezus był aseksualny?

Post autor: Andej » 2021-02-18, 18:01

A ja się zastanawiam, jakie przełożenie na życie nasze, każdego z nas, ma informacja, czy Jezus był aseksualny? Ja dla siebie nie wyciągam z tego żadnych wniosków. Lepiej zastanowić się, jaki Jezus miał stosunek do ludzkiej seksualności. Co zalecał, na co wskazywał, co potępiał. Czy zwalczał seksualność u ludzi? Rozumiem, że ciekawym jest wiedzieć o Jezusie jak najwięcej. Ale daleko ważniejsza jest znajomość Jego nauki. Ważniejsza jest analiza i stosowanie tego, czego nas nauczał.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Czy Jezus był aseksualny?

Post autor: sądzony » 2021-02-18, 18:24

Andej pisze: 2021-02-18, 18:01 A ja się zastanawiam, jakie przełożenie na życie nasze, każdego z nas, ma informacja, czy Jezus był aseksualny?
Jeśli kto chce iść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech co dnia bierze krzyż swój i niech Mnie naśladuje! Łk 9,23
Andej pisze: 2021-02-18, 18:01 Ja dla siebie nie wyciągam z tego żadnych wniosków.
Nikt od Ciebie tego nie wwymaga.
Andej pisze: 2021-02-18, 18:01 Lepiej (...)
Dlaczego lepiej?
Andej pisze: 2021-02-18, 18:01 (...) zastanowić się, jaki Jezus miał stosunek do ludzkiej seksualności. Co zalecał, na co wskazywał, co potępiał. Czy zwalczał seksualność u ludzi?
21 Bądźcie sobie wzajemnie poddani w bojaźni Chrystusowej! 22 Żony niechaj będą poddane swym mężom, jak Panu, 23 bo mąż jest głową żony, jak i Chrystus - Głową Kościoła: On - Zbawca Ciała. 24 Lecz jak Kościół poddany jest Chrystusowi, tak i żony mężom - we wszystkim. 25 Mężowie miłujcie żony, bo i Chrystus umiłował Kościół i wydał za niego samego siebie, 26 aby go uświęcić, oczyściwszy obmyciem wodą, któremu towarzyszy słowo4, 27 aby osobiście stawić przed sobą Kościół jako chwalebny, nie mający skazy czy zmarszczki, czy czegoś podobnego, lecz aby był święty i nieskalany5. 28 Mężowie powinni miłować swoje żony, tak jak własne ciało. Kto miłuje swoją żonę, siebie samego miłuje. 29 Przecież nigdy nikt nie odnosił się z nienawiścią do własnego ciała, lecz [każdy] je żywi i pielęgnuje, jak i Chrystus - Kościół, 30 bo jesteśmy członkami Jego Ciała. 31 Dlatego opuści człowiek ojca i matkę, a połączy się z żoną swoją, i będą dwoje jednym ciałem6. 32 Tajemnica to wielka, a ja mówię: w odniesieniu do Chrystusa i do Kościoła7. 33 W końcu więc niechaj także każdy z was tak miłuje swą żonę jak siebie samego! A żona niechaj się odnosi ze czcią do swojego męża! Ef 5,21-33
Andej pisze: 2021-02-18, 18:01 Rozumiem, że ciekawym jest wiedzieć o Jezusie jak najwięcej. Ale daleko ważniejsza jest znajomość Jego nauki. Ważniejsza jest analiza i stosowanie tego, czego nas nauczał.
Oczywiście.

Lubię jednak hipotetyzować, taki już jestem.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czy Jezus był aseksualny?

Post autor: Andej » 2021-02-18, 19:01

sądzony pisze: 2021-02-18, 18:24 Jeśli kto chce iść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech co dnia bierze krzyż swój i niech Mnie naśladuje! Łk 9,23
Tak, toczno. Nie mamy naśladować NATURY JEZUSA, bo to niemożliwe. Mamy naśladować Jego postępowanie. Dlatego nie ma znaczenia Jego seksualność, ale ma znaczenie Jego podejście do seksualności.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Czy Jezus był aseksualny?

Post autor: sądzony » 2021-02-18, 19:53

Andej pisze: 2021-02-18, 19:01
sądzony pisze: 2021-02-18, 18:24 Jeśli kto chce iść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech co dnia bierze krzyż swój i niech Mnie naśladuje! Łk 9,23
Tak, toczno. Nie mamy naśladować NATURY JEZUSA, bo to niemożliwe.
Niemożliwe jest chodzenie po wodzie, uzdrawianie, przyklejanie odciętego ucha, rozmnażanie chleba, uciszanie jeziora, wskzeszanie (choć osobiście dopuszczam, że z Duchem Świętym by dało radę).

Możliwym jest jednak miłowanie wrogów, oddanie własnej woli Bogu, umieranie za innych, wybaczanie grzesznikom, celibat czy stronienie od seksu, zapominanie o sobie na rzecz Boga czy innych.
Andej pisze: 2021-02-18, 19:01 Mamy naśladować Jego postępowanie. Dlatego nie ma znaczenia Jego seksualność, ale ma znaczenie Jego podejście do seksualności.
Już tłumaczyłem, że nie chodziło mi o aseksualność w sensie niemożności czy nieodczówalności,
a w sensie "nieczynności" tej sfery na płaszczyźnie postępowania.

Jezus Chrystus uznał ją za "niekonieczną" na swej Drodze.
Jego Miłością był Bóg, inni, Kościół.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czy Jezus był aseksualny?

Post autor: Andej » 2021-02-18, 20:00

sądzony pisze: 2021-02-18, 19:53 Niemożliwe jest chodzenie po wodzie, uzdrawianie, przyklejanie odciętego ucha, rozmnażanie chleba, uciszanie jeziora, wskzeszanie (choć osobiście dopuszczam, że z Duchem Świętym by dało radę).
Żartujesz sobie? Czy nie widzisz sensu?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Czy Jezus był aseksualny?

Post autor: sądzony » 2021-02-18, 20:16

Andej pisze: 2021-02-18, 20:00 Żartujesz sobie? Czy nie widzisz sensu?
Nie rozumiem pytań.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czy Jezus był aseksualny?

Post autor: Andej » 2021-02-18, 22:01

Naśladowanie Chrystusa nie polega na dokonywania spektakularnych czynów, jakie były Jego dziełem, ale czynienia tego z miłości. Skupianiu się na człowieku i jego zbawieniu. Nie chodzi o naśladowanie formy tego co czynił, ale naśladowanie treści Jego czynów.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Czy Jezus był aseksualny?

Post autor: sądzony » 2021-02-19, 17:55

Andej pisze: 2021-02-18, 22:01 Naśladowanie Chrystusa nie polega na dokonywania spektakularnych czynów, jakie były Jego dziełem, ale czynienia tego z miłości. Skupianiu się na człowieku i jego zbawieniu. Nie chodzi o naśladowanie formy tego co czynił, ale naśladowanie treści Jego czynów.
Zgadzam się w zupełności.
Jeżeli jednak nie poświęcamy się dla innych/obcych/pogan/grzeszników (nie chodzi mi o poświęcanie się dla własnego dziecka, bo to w zasadzie poświęcanie się dla siebie, a co za tym idzie, przerysowójąc, można nazwać egoizmem), nie umieramy dla nich, nie dajemy im życia (nie karmimy ich), nie dajemy im zdrowia (słuchamy "wylizując ich rany"), obecności jak czynił to Jezus, to gdzie ta Miłość, gdzie Ewangelia.

Skupiamy się na miłości do naszych bliskich, kiedy ja odnoszę wrażenie, że Jezus postępował zgoła odwrotnie.
Może to kwestia seksualności, która "karze miłować" nam jedynie najbliższych.

Wydaje mi się, że kocham swoją córkę w durzej mieże z samego faktu, iż jest ze mnie.
Trąci to narcyzmem. A może poprostu jestem zbyt młodym ojcem.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czy Jezus był aseksualny?

Post autor: Andej » 2021-02-19, 19:05

sądzony pisze: 2021-02-19, 17:55 Skupiamy się na miłości do naszych bliskich, kiedy ja odnoszę wrażenie, że Jezus postępował zgoła odwrotnie.
Ale odnoszone wrażenie niezupełnie pokrywa się z przekazem biblijnym. W Piśmie są przykłady obdarzania Matki szczególna atencją. Że nie wspomnę o stosunku do Ojca.

To normalne, że swoją miłość wobec ludzi stopniujemy. I jest taka postawa zgodna z Biblią, jak mniemam. Skoro "staną się jedno", to już mamy wskazaną osobę, którą należy otaczać największą miłością. Najbliższa rodzina jest w tym samym kręgu rodziny.

mam jednak wrażenie, ze sposoby okazywania miłości bywają błędnie odczytywane jako jej stopniowanie wobec różnych osób.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy Jezus był aseksualny?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-02-19, 19:35

1Tm 5:8 BT5 "Jeśli zaś ktoś nie dba o swoich, a zwłaszcza o domowników, [ten] wyparł się wiary i gorszy jest od niewierzącego."

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”