Moje pytania/wątpliwości Biblia - Zebra

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1600
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 638 times
Kontakt:

Re: Moje pytania/wątpliwości Biblia - Zebra

Post autor: Tek de Cart » 2021-09-17, 10:05

Zebra pisze: 2021-09-16, 17:39 Chciałam was zapytać jak poprawnie odczytywać pierwsze 11 rozdziałów Księgi Rodzaju. Czytałam trochę w internecie ale zupełnie się pogubiłam.

W wielkim skrócie - z jednej strony są to rozdziały które niosą nam przede wszystkim przesłanie religijne/Boże/teologiczne a nie są opisem zdarzeń z podręcznika do biologi, geografi czy historii. Ale z drugiej strony oprócz opisu stworzenia człowieka (gdzie Kościół nie ma pewności czy mowa o dosłownie jedsnj parze osób czy o generalnie ludzkości) wszystkie osoby o których mowa naprawdę żyły? To znaczy Kain i Abel, Noe i tak dalej?
zasadniczo przyjmuje się że pierwszą postacią 'historyczną' (w naszym rozumieniu) jest Abraham. Wszystko przed nim to zapis poetyczno-mityczny tego jak Bóg stwarzał świat, skąd jest grzech itd. Nie jest to opis dosłowny, ani historyczny, ale jest prawdziwy w tym sensie, że przekazuje prawdę o zasadach, Bogu, człowieku, świecie itd
orzeszku pisze: 2021-09-16, 20:52 To jest właśnie słaby punkt wielu chrześcijańskich apologetów w dyskusjach z ateistami - twierdzą, że Bóg wpisał w naszą naturę tzw. prawo naturalne, a z drugiej strony pytają ateistów, na czym opierają swoją moralność, skoro nie mają absolutu, do którego mogliby się odwołać i na którym się oprzeć. A przecież wszyscy mamy wpisane w nasze dusze to naturalne prawo, więc nawet jeśli ateista nie wierzy w Boga, to wyczuwa w sobie to podstawowe prawo moralne, chociaż może je tłumaczyć czynnikami przyrodniczymi a nie Bogiem.
wg mnie prawo naturalne jest bardzo dobrą drogą 'apologetyczną' bo da się (w pewnym sensie) 'udowodnić' że ateista ma w sobie prawo moralne. Więc pytanie skąd? Wyjaśnienie ewolucyjne jest próbowane, ale wg mnie jest ono bardzo słabe.
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

orzeszku

Re: Moje pytania/wątpliwości Biblia - Zebra

Post autor: orzeszku » 2021-09-17, 11:28

Wierzą w to "wpisanie" - tylko tak, jak napisałam, uzasadniają je czynnikami przyrodniczymi.

Dla przykładu - wierzą, że osobniki, które wykazywały troskę o potomstwo, przekazywały więcej genów niż osobniki egoistyczne. Osobniki dopasowujące się do grupy, tworzyły silniejsze grupy - a tym samym były lepsze w przetrwaniu, dlatego to dobór naturalny promował wartości wspólnotowe, troskę o innych, etc.

Dodano po 2 minutach 23 sekundach:
Wkradło się małe zamieszanie - to było do wypowiedzi Marka, nie zauważyłam, że była kolejna wypowiedź @Tek de Cart'a.

Awatar użytkownika
Zebra
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1027
Rejestracja: 20 lut 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 336 times
Been thanked: 202 times

Re: Moje pytania/wątpliwości Biblia - Zebra

Post autor: Zebra » 2021-12-28, 16:02

Czy fragmenty biblijne nawet jeśli są kierowane do jednej płci można odczytywać także dla drugiej?
Wiem, że pytanie brzmi dosyć tajemniczo ale na przykładzie:

Śpiewaj z radości, niepłodna, która nie rodziłaś, wybuchnij weselem i wykrzykuj, która nie doznałaś bólów porodu! Bo liczniejsi są synowie porzuconej niż synowie mającej męża, mówi Pan. Poszerz przestrzeń twego namiotu, rozciągnij płótna twego mieszkania, nie krępuj się, wydłuż twe sznury, wbij mocno twe paliki! Bo się rozprzestrzenisz na prawo i lewo, twoje potomstwo posiądzie narody oraz zaludni opuszczone miasta.
Iz 54, 1-10
Tekst jest kierowany ewidentnie do kobiet, które nie mogą mieć dzieci. Jest to swego rodzaju pocieszenie dla nich. Czy mężczyzna też mógłby ten fragment odczytać jako pocieszenie dla siebie, że pomimo braku posiadania dzieci jego życie ma sens i może jest powołany do czegoś innego?

Oczywiście będą teksty kierowane tylko do kobiet lub mężczyzn ale pewnie może być wiele takich jak ten.
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14956
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4194 times
Been thanked: 2947 times
Kontakt:

Re: Moje pytania/wątpliwości Biblia - Zebra

Post autor: Dezerter » 2021-12-28, 16:38

Ja bym nie patrzyła na rodzaj żeński, czy męski - podejrzewam, że ogromna większość tekstu biblijnego jest skierowana do mężczyzn, bo była to epoka patriarchalna, więc kobiety czułyby się pominięte, gdyby pomijały fragmenty skierowane do mężczyzn.
Są fragmenty skierowane do mężczyzn i zaraz do kobiet wówczas jest wyraźne rozróżnienie. Jeśli takiego nie ma rozróżnienia to możemy kratkować wymiennie.
Piszę to wszystko na gorąco, bo nigdy tego nie przemyślałem, ani nie sprawdziłem z Biblią w ręku.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5987
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 453 times
Been thanked: 911 times

Re: Moje pytania/wątpliwości Biblia - Zebra

Post autor: Albertus » 2021-12-28, 17:14

Zebra pisze: 2021-12-28, 16:02 Czy fragmenty biblijne nawet jeśli są kierowane do jednej płci można odczytywać także dla drugiej?
Wiem, że pytanie brzmi dosyć tajemniczo ale na przykładzie:

Śpiewaj z radości, niepłodna, która nie rodziłaś, wybuchnij weselem i wykrzykuj, która nie doznałaś bólów porodu! Bo liczniejsi są synowie porzuconej niż synowie mającej męża, mówi Pan. Poszerz przestrzeń twego namiotu, rozciągnij płótna twego mieszkania, nie krępuj się, wydłuż twe sznury, wbij mocno twe paliki! Bo się rozprzestrzenisz na prawo i lewo, twoje potomstwo posiądzie narody oraz zaludni opuszczone miasta.
Iz 54, 1-10
Tekst jest kierowany ewidentnie do kobiet, które nie mogą mieć dzieci. Jest to swego rodzaju pocieszenie dla nich. Czy mężczyzna też mógłby ten fragment odczytać jako pocieszenie dla siebie, że pomimo braku posiadania dzieci jego życie ma sens i może jest powołany do czegoś innego?

Oczywiście będą teksty kierowane tylko do kobiet lub mężczyzn ale pewnie może być wiele takich jak ten.
Przede wszystkim tekst ten jest prorocką zapowiedzią Kościoła który zbudował Jezus Chrystus - Jerozolimy Niebieskiej.

Mówi o tym list św Pawła do Galatów:

Gal4:21 Powiedzcie mi wy, którzy chcecie żyć pod Prawem, czy Prawa tego nie rozumiecie? 22 Przecież napisane jest, że Abraham miał dwóch synów, jednego z niewolnicy, a drugiego z wolnej10. 23 Lecz ten z niewolnicy urodził się tylko według ciała11, ten zaś z wolnej - na skutek obietnicy. 24 Wydarzenia te mają jeszcze sens alegoryczny: niewiasty te wyobrażają dwa przymierza; jedno, zawarte pod górą Synaj, rodzi ku niewoli, a wyobraża je Hagar: 25 Synaj jest to góra w Arabii, a odpowiednikiem jej jest obecne Jeruzalem. Ono bowiem wraz ze swoimi dziećmi trwa w niewoli. 26 Natomiast górne Jeruzalem cieszy się wolnością i ono jest naszą matką.
27 Wszak napisane jest:
Wesel się, niepłodna, która nie rodziłaś,
wykrzykuj z radości, która nie znałaś bólów rodzenia,
bo więcej dzieci ma samotna
niż ta, która żyje z mężem12.
28 Właśnie wy, bracia, jesteście jak Izaak dziećmi obietnicy. 29 Ale jak wówczas ten, który się urodził tylko według ciała, prześladował tego, który się urodził według ducha, tak dzieje się i teraz. 30 Co jednak mówi Pismo? Wypędź niewolnicę i jej syna, bo nie będzie dziedziczyć syn niewolnicy razem z synem wolnej13. 31 Tak to, bracia, nie jesteśmy dziećmi niewolnicy, ale wolnej.


Kościół jest jak kobieta niepłodna która nagle zrodziła więcej dzieci według ducha z łaski Boga niż Stare Przymierze ma ich według ciała.

I w tym sensie to jak najbardziej są to słowa niezwykle pocieszające dla nas wszystkich. Mężczyzn również.
Ostatnio zmieniony 2021-12-28, 17:19 przez Albertus, łącznie zmieniany 2 razy.

mysza365

Re: Moje pytania/wątpliwości Biblia - Zebra

Post autor: mysza365 » 2021-12-28, 18:20

Zebra pisze: 2021-04-08, 15:30 I czy ta czystość przed małżeńska różni się czymś od takiej czystości który każdy powinien zachowywać na codzień?
Różni się - może chodzić o tzw. czystość stanu - inaczej ją realizuje zakonnik, inaczej małżonek. Jeśli o to Ci chodziło (?).

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”