Moje pytania/wątpliwości Biblia - Zebra

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
ODPOWIEDZ
Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Moje pytania/wątpliwości Biblia - Zebra

Post autor: Albertus » 2021-06-10, 19:53

Zebra pisze: 2021-06-10, 19:20 Ale też trzeba przyznać, że skoro mamy do czynienia w Bibli z swego rodzaju obyczajem a nie przekazaniem to Kościół mógł znieść zakrywanie włosów przez kobiety. Czyli tym samym może powiedzieć, że mężczyźni mogą nosić.

Zresztą mamy jakiś jasny dokument na ten temat?
CMK pisze: 2021-06-10, 17:33 Bo nie wiemy, czy taka czapka nie jest demonstracja antykatolicka. Tego nie wiemy, dlatego stosuje sie ogolny system wartosciowania sposobu bycia.
Aż tak? No nie wiem ja bym nie uznałam mężczyzne w czapce za demonstracje antykatolickich poglądów.
Nie wiem czy jest jakiś dokument Kościoła na ten temat. To ciekawa sprawa, jeśli ktoś wie coś na temat takich dokumentów to niech napisze.

Dla mnie jednak słowa św. Pawła, nawet jeśli dotyczące spraw drugorzędnych i niedoktrynalnych są na tyle godne szacunku ze warto się do nich stosować, szczególnie jeśli są odwieczną a raczej dwu tysiącletnią tradycją.

I przede wszystkim pytanie - po co znosić taka tradycję? Przecież to wspaniała tradycja, element naszej wspólnotowej tożsamości.
Ostatnio zmieniony 2021-06-10, 19:54 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

CMK

Re: Moje pytania/wątpliwości Biblia - Zebra

Post autor: CMK » 2021-06-10, 21:59

Moze mogl, ale nie zniosl, poniewaz Kosciol dziala w przestrzeni kulturowej okreslonej dla danego czasu i obyczajow ( a te sa nie tylko koscielne).
Objawem szacunku w naszej kulturze jest zdejmowanie nakrycia glowy przed waznymi personami. No, mam nadzieje, ze Chrystus w Przenajswietszym Sakramencie jest dla Ciebie persona godna szacunku. To male dopowiedzenie do wpisu Andeja.

Awatar użytkownika
Zebra
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1027
Rejestracja: 20 lut 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 336 times
Been thanked: 202 times

Re: Moje pytania/wątpliwości Biblia - Zebra

Post autor: Zebra » 2021-06-11, 07:16

Nie no, ja też się z Tobą zgadzam, że w naszej kulturze faktycznie czapki zdejmuje się na znak szacunku. Ale dyskutujemy nad tym w aspekcie tego fragmentu biblijnego.

Tylko nie rozumiem co nie pasuje Ci w wypowiedzi Andeja. Właśnie to napisał, że szacunku się czapkę zdejmuje chociaż w innych kulturach czasem się ja zakłada.
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8

Awatar użytkownika
Zebra
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1027
Rejestracja: 20 lut 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 336 times
Been thanked: 202 times

Re: Moje pytania/wątpliwości Biblia - Zebra

Post autor: Zebra » 2021-06-20, 12:38

"Kto ma świadomość grzechu ciężkiego, nie powinien bez sakramentalnej spowiedzi przyjmować Komunii świętej", czytamy w Kodeksie (Kan. 916) oraz w Katechizmie (n.1457). Jest to norma nie tylko o charakterze prawnym, ale i teologicznym, wyraża ona bowiem zalecenie św. Pawła co do badania własnego sumienia "przed przystąpieniem do Stołu Pańskiego"
Może ktoś wie gdzie znajdę cytat w Bibli o badaniu własnego sumienia?
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Moje pytania/wątpliwości Biblia - Zebra

Post autor: Albertus » 2021-06-20, 14:05

Zebra pisze: 2021-06-20, 12:38
"Kto ma świadomość grzechu ciężkiego, nie powinien bez sakramentalnej spowiedzi przyjmować Komunii świętej", czytamy w Kodeksie (Kan. 916) oraz w Katechizmie (n.1457). Jest to norma nie tylko o charakterze prawnym, ale i teologicznym, wyraża ona bowiem zalecenie św. Pawła co do badania własnego sumienia "przed przystąpieniem do Stołu Pańskiego"
Może ktoś wie gdzie znajdę cytat w Bibli o badaniu własnego sumienia?
28 Niech przeto człowiek baczy na siebie samego, spożywając ten chleb i pijąc z tego kielicha. 29 Kto bowiem spożywa i pije nie zważając na Ciało [Pańskie]13, wyrok sobie spożywa i pije. 30 Dlatego to właśnie wielu wśród was słabych i chorych i wielu też umarło. 31 Jeżeli zaś sami siebie osądzimy14, nie będziemy sądzeni. 32 Lecz gdy jesteśmy sądzeni przez Pana, upomnienie otrzymujemy, abyśmy nie byli potępieni ze światem. 33 Tak więc bracia moi, gdy zbieracie się by spożywać [wieczerzę] poczekajcie jedni na drugich! 34 Jeżeli ktoś jest głodny, niech zaspokoi głód u siebie w domu, abyście się nie zbierali ku potępieniu [waszemu]. Co do reszty, zarządzę, gdy do was przybędę.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5200
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 821 times
Been thanked: 1378 times

Moze tez to?

Post autor: abi » 2021-06-20, 14:06

Rz 2, 12-16Bo ci, którzy bez Prawa zgrzeszyli, bez Prawa też poginą, a ci, co w Prawie zgrzeszyli, przez Prawo będą sądzeni. Nie ci bowiem, którzy przysłuchują się czytaniu Prawa, są sprawiedliwi wobec Boga, ale ci, którzy Prawo wypełniają, będą usprawiedliwieni. Bo gdy poganie, którzy Prawa nie mają, idąc za naturą3, czynią to, co Prawo nakazuje, chociaż Prawa nie mają, sami dla siebie są Prawem. Wykazują oni, że treść Prawa wypisana jest w ich sercach, gdy jednocześnie ich sumienie staje jako świadek, a mianowicie ich myśli na przemian ich oskarżające lub uniewinniające. [Okaże się to] w dniu, w którym Bóg sądzić będzie przez Jezusa Chrystusa ukryte czyny ludzkie według mojej Ewangelii.
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
VanHezz
Bywalec
Bywalec
Posty: 126
Rejestracja: 18 kwie 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 42 times
Been thanked: 23 times

Re: Moje pytania/wątpliwości Biblia - Zebra

Post autor: VanHezz » 2021-07-23, 13:20

Zebro, wybacz, że postawię w Twoim wątku pytanie, ale nie chciałbym specjalnie zakładać nowego na taką "pierdółkę" ;)

Zastanawiam się dlaczego Jezus nie umieścił w poniższym fragmencie warunku o wierze w Niego, a jedynie takie ziemskie uczynki. O wierze z pewnością jest mowa w innych fragmentach, ale nie zaszkodziłoby chyba tutaj wątku wiary powtórzyć, aby ktoś niewnikliwy nie pomyślał, że wystarczy być dobrym dla ludzi, aby zostać zbawionym.

Wtedy odezwie się Król do tych po prawej stronie: "Pójdźcie, błogosławieni Ojca mojego, weźcie w posiadanie królestwo, przygotowane wam od założenia świata!
Bo byłem głodny, a daliście Mi jeść;
byłem spragniony, a daliście Mi pić;
byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie;
byłem nagi, a przyodzialiście Mnie;
byłem chory, a odwiedziliście Mnie;
byłem w więzieniu, a przyszliście do Mnie".


Dalej Sprawiedliwi wyrażają zdziwienie:

Wówczas zapytają sprawiedliwi: "Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym i nakarmiliśmy Ciebie? spragnionym i daliśmy Ci pić? Kiedy widzieliśmy Cię przybyszem i przyjęliśmy Cię? lub nagim i przyodzialiśmy Cię? Kiedy widzieliśmy Cię chorym lub w więzieniu i przyszliśmy do Ciebie?"  A Król im odpowie: "Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili".

A to znaczy, że robiąc dobre uczynki drugiemu człowiekowi, nie koniecznie myśleli o Jezusie, tylko robili to z dobrego serca. A to znaczyłoby, że nawet ateiści, którzy z dobrego serca pomagają innym i wypełniają te warunki z tego fragmentu, zostaną zbawieni. - oczywiście nie chcę tutaj wyrokować kto będzie zbawiony a kto nie mówiąc o ateistach, ale taki jest trochę wydźwięk tego fragmentu, że najważniejsze są uczynki dla drugiego człowieka...
Przekujcie lemiesze wasze na miecze,
a sierpy wasze na oszczepy;
kto słaby, niech powie: «Jestem bohaterem».

Jl 4, 10

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4119 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Moje pytania/wątpliwości Biblia - Zebra

Post autor: Dezerter » 2021-07-23, 19:30

Ja tam nie miałbym nic przeciwko, by razem ze mną w życiu wiecznym byli tacy ateiści - mam nadzieję, że ty też nie.
Biblia, cz NT jest znacznie obszerniejszy i są tam inne warunki zbawienia - w tym wiara w Jezusa zmartwychwstałego.
ale jak jasno mówi Jakub - wiara bez uczynków martwa jest
stąd - nie każdy, kto mi mówi Panie ...
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Zebra
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1027
Rejestracja: 20 lut 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 336 times
Been thanked: 202 times

Re: Moje pytania/wątpliwości Biblia - Zebra

Post autor: Zebra » 2021-07-23, 19:36

Możesz pisać w tym wątku :) nie przeszkadza mi to

Naukę Pana Jezusa trzeba brać zawsze w całości. Według mnie w tym aspekcie Jezus skupił się na uczynkach do drugich ludzi. Ale jak sam piszesz w innych miejscach jest o wierze. Chyba nie widzę w tym niczego dziwnego....
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Moje pytania/wątpliwości Biblia - Zebra

Post autor: Andej » 2021-07-23, 19:47

A czy słowa Mt 25.40 A Król im odpowie: "Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili". nie tłumaczą? Ja to rozumiem w ten sposób, że czyniąc dobro bliźniemu czynię to przez wzgląd na Jezusa. Staram się zobaczyć, znaleźć coś boskiego w każdym człowieku.
Czy sama dobre czyny wystarczą do zbawienia? Mam nadzieję, że tak. Tzw. dobry łotr przejrzał dopiero na krzyżu. I to nie od razu, bo najpierw też bluźnił. Dopiero po jakimś czasie przeszedł przemianę. Uczynił to w ostatniej chwili. A z naszego podwórka. Jaruzelski, prawie całe życie walczył z Bogiem i Jego Kościołem. Ale tak jak łotr z krzyża, w ostatniej chwili zwrócił się ku Bogu.
Zważcie, że Kościół, jak do tej pory, jeszcze o nikim nie orzekł, że został potępiony.
Dez napisał "Ja tam nie miałbym nic przeciwko, by razem ze mną w życiu wiecznym byli tacy ateiści - mam nadzieję, że ty też nie." A je nie mam nic przeciwko temu, aby ze mną w niebie znalazł się Hitler, Dżyngis Chan, Stalin, Mao, Che ... To tylko zależy od ich ostatnich myśli, słów. Czy zwrócili się do Boga, a On ich wysłuchał. Nie wiem. Ale modlę się, aby wszyscy ludzie zostali zbawieni, choć nie mam żadnych postaw, aby wierzyć, ze tak będzie. Bo życzę każdemu, nawet największemu zbrodniarzowi, aby choć w ostatniej chwili wrócił do Boga.
Kto będzie w niebie? Ano ci, którzy przeszli przez czyściec. Którzy odpokutowali swoje winy. Bo nie ma zbrodni takiej, której nie mogłoby objąć Miłosierdzie Boże. Bramy nieba są zamknięte tylko dla tych, którzy je sami zamykają. Chciałbym, aby ta ostatnia myśl je uchylała na tyle, aby się dało prześlizgnąć do czyśćca. I tam odpokutować całe uczynione zło.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
VanHezz
Bywalec
Bywalec
Posty: 126
Rejestracja: 18 kwie 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 42 times
Been thanked: 23 times

Re: Moje pytania/wątpliwości Biblia - Zebra

Post autor: VanHezz » 2021-07-23, 20:08

Dezerter pisze: 2021-07-23, 19:30 Ja tam nie miałbym nic przeciwko, by razem ze mną w życiu wiecznym byli tacy ateiści - mam nadzieję, że ty też nie.
Oczywiście, że nie mam nic przeciwko. Ale niestety Biblia każe nam wierzyć, że jednak wiara w Chrystusa jest zbawienna, bo z prawdziwej wiary dopiero rodzą się te uczynki bliźniego, które powinniśmy odnosić zawsze do Chrystusa.
Są też ateiści co czynią dobrze, ale nie czynią tego ze względu na Chrystusa. Podobnie ludzie w innych religiach, którzy doszli do doskonałości, jeśli chodzi o uczynki i relacje międzyludzkie, idzięki swojemu Bogu czy swoim Bogom. Nie wiem co z takimi ludźmi...
Inna sprawa z ateistami którzy odrzucili Jezusa, czy nawet dokonali apostazji, ale wciąż chcą być dobrymi ludźmi... według Biblii byłoby z nimi krucho, gdyby nie nawrócili się przed śmiercią.
Ale oczywiście nie mnie wyrokować, a Bogu.
Andej pisze: 2021-07-23, 19:47 A czy słowa Mt 25.40 A Król im odpowie: "Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili". nie tłumaczą? Ja to rozumiem w ten sposób, że czyniąc dobro bliźniemu czynię to przez wzgląd na Jezusa.
Jasne, chrześcijanie właśnie tak powinni robić, ale odnosiłem się do fragmentu, z którego nie płynie taki przekaz, ponieważ Sprawiedliwi sami byli zaskoczeni słowami Jezusa, bo nie odnosili raczej swoich uczynków do Jezusa, ale po prostu tak im podpowiadało serce. Dopiero Jezus im objaśnił, że cokolwiek uczynili tym braciom najmniejszym, Jemu uczynili - nieświadomie?
Przekujcie lemiesze wasze na miecze,
a sierpy wasze na oszczepy;
kto słaby, niech powie: «Jestem bohaterem».

Jl 4, 10

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Moje pytania/wątpliwości Biblia - Zebra

Post autor: Andej » 2021-07-23, 20:32

Czy czynienia dobra może być nieświadome? Uważam, że nie chodzi tu o sam ostateczny efekt, ale o intencję.

Na przykład, jeśli podstawiłeś komuś nogę ze złośliwości i dzięki temu ten ktoś nie wpadł pod samochód, to uważasz, że było to dobrym uczynkiem? Uczynek był zły, chociaż efekt pozytywny.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
VanHezz
Bywalec
Bywalec
Posty: 126
Rejestracja: 18 kwie 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 42 times
Been thanked: 23 times

Re: Moje pytania/wątpliwości Biblia - Zebra

Post autor: VanHezz » 2021-07-23, 20:36

Nie mówię o nieświadomym czynieniu dobra, tylko o nieświadomym odnoszeniu dobrych uczynków do Jezusa przez Sprawiedliwych - bohaterów przytoczonego fragmentu.

Chyba muszę wyraźniej pisać ;)
Przekujcie lemiesze wasze na miecze,
a sierpy wasze na oszczepy;
kto słaby, niech powie: «Jestem bohaterem».

Jl 4, 10

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4119 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Moje pytania/wątpliwości Biblia - Zebra

Post autor: Dezerter » 2021-07-23, 20:58

VanHezz pisze: 2021-07-23, 20:08
Dezerter pisze: 2021-07-23, 19:30 Ja tam nie miałbym nic przeciwko, by razem ze mną w życiu wiecznym byli tacy ateiści - mam nadzieję, że ty też nie.
Oczywiście, że nie mam nic przeciwko. Ale niestety Biblia każe nam wierzyć, że jednak wiara w Chrystusa jest zbawienna, bo z prawdziwej wiary dopiero rodzą się te uczynki bliźniego, które powinniśmy odnosić zawsze do Chrystusa.
Twierdzenie (skąd to się wzięło :-\ :-? ), że dobre uczynki rodzą się dopiero z prawdziwej wiary jest nieprawdą *-:) . Tak może pisać tylko osoba, która nie poznła dobrych ateistów, hinduistów, czy buddystów.
Są też ateiści co czynią dobrze, ale nie czynią tego ze względu na Chrystusa. Podobnie ludzie w innych religiach, którzy doszli do doskonałości, jeśli chodzi o uczynki i relacje międzyludzkie, idzięki swojemu Bogu czy swoim Bogom. Nie wiem co z takimi ludźmi...
Inna sprawa z ateistami którzy odrzucili Jezusa, czy nawet dokonali apostazji, ale wciąż chcą być dobrymi ludźmi... według Biblii byłoby z nimi krucho, gdyby nie nawrócili się przed śmiercią.
Ale oczywiście nie mnie wyrokować, a Bogu.
Ale widzę, że ty to wiesz.
Andej pisze: 2021-07-23, 19:47 A czy słowa Mt 25.40 A Król im odpowie: "Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili". nie tłumaczą? Ja to rozumiem w ten sposób, że czyniąc dobro bliźniemu czynię to przez wzgląd na Jezusa.
Jasne, chrześcijanie właśnie tak powinni robić, ale odnosiłem się do fragmentu, z którego nie płynie taki przekaz, ponieważ Sprawiedliwi sami byli zaskoczeni słowami Jezusa, bo nie odnosili raczej swoich uczynków do Jezusa, ale po prostu tak im podpowiadało serce. Dopiero Jezus im objaśnił, że cokolwiek uczynili tym braciom najmniejszym, Jemu uczynili - nieświadomie?
Chyba nie zrozumiałeś - chrześcijanin powinien w każdym człowieku widzieć Jezusa, dziecko Ojca, który wszystkich stworzył - tak czyniła Matka Teresa z Kalkuty
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
VanHezz
Bywalec
Bywalec
Posty: 126
Rejestracja: 18 kwie 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 42 times
Been thanked: 23 times

Re: Moje pytania/wątpliwości Biblia - Zebra

Post autor: VanHezz » 2021-07-23, 21:40

Dezerter pisze: 2021-07-23, 20:58 Chyba nie zrozumiałeś - chrześcijanin powinien w każdym człowieku widzieć Jezusa, dziecko Ojca, który wszystkich stworzył - tak czyniła Matka Teresa z Kalkuty
Czemu myślisz, że nie zrozumiałem? Zgadzam się z tym, co piszesz i z tym; co pisze Andej. Taki właśnie morał płynie z tego fragmentu.
Jednak ja mówię o czymś trochę innym. Mówisz "chrześcijanin powinien w każdym człowieku widzieć Jezusa". Sprawiedliwi z przytoczonego fragmentu jednak nie czynili dobra drugiemu człowiekowi przez wzgląd na Jezusa, nie widzieli Jezusa w drugim człowieku, skąd ich zdziwienie, gdy Jezus mówi "Byłem spragniony a daliście mi pić."
Czynili dobro drugiemu, bo w głębi serca uważali, że tak trzeba, ogólna miłość bliźniego ich do tego pociągała, i nie wiemy jak bardzo ta miłość brała się z wiary w Boga a na ile była po prostu wyrazem człowieczeństwa.

Z drugiej strony jest to przypowieść, czyli ta scena nie miała miejsca w rzeczywistości, więc Król na sądzie zwróci się do Sprawiedliwych chrześcijan, którzy siłą rzeczy czyli dobro przez wzgląd na Jezusa. Nie wiem.
Znowu poczyniłem ograniczenie do chrześcijan, ale jakoś ciężko mi zrozumieć, jak "dobry człowiek" odrzucający Jezusa miały dojść do nieba. Ciężko w takich rozkminach to rozgraniczyć: z jednej strony, aby nie zostać posądzonym o głoszenie idei powszechnego zbawienia, a z drugiej nie zamieniać się w sędziego i nie skazywać wszystkich nie-chrześcijan na potępienie...
Przekujcie lemiesze wasze na miecze,
a sierpy wasze na oszczepy;
kto słaby, niech powie: «Jestem bohaterem».

Jl 4, 10

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”