Moje pytania/wątpliwości Biblia - Zebra

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13692
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2007 times
Been thanked: 2176 times

Re: Moje pytania/wątpliwości Biblia - Zebra

Post autor: sądzony » 2021-04-10, 13:28

No i jak ich znajdą, bo jak nie to luz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Moje pytania/wątpliwości Biblia - Zebra

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-04-10, 13:32

Nie wydaje mi się, by można było powiedzieć, że "przespanie się" to zaślubiny.
W końcu dobrowolny czyn tego rodzaju jest karany śmiercią w Prawie Mojżeszowym.
Czyn niedobrowolny karany jest na nasze mniemania dość "dziwnie" - obowiązkowym małżeństwem i niemożnością jego zerwania.
Jest to mądrość czasów. Co kobiecie zgwałconej przyszłoby z tego, że zbito by jej gwałciciela? I tak kobieta taka wówczas lądowała
praktycznie poza społecznością, bez szans na ślub (a więc w praktyce bez środków do życia).
Dużo lepsze było dla niej mimo wszystko, kiedy zostawała żoną tego drania.

Z tego samego powodu 6 wieków później Mahometanie wprowadzili wielożeństwo - wojownik zabijający wroga brał sobie (ale i na utrzymanie...) jego żonę i dzieci. Dzięki czemu mieli oni szansę przeżyć.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Moje pytania/wątpliwości Biblia - Zebra

Post autor: Jozek » 2021-04-10, 13:45

abi pisze: 2021-04-10, 13:26 moze co inne dez mial na mysli
mi to do glowy przyszlo
i nie wiem czemu ma placic jej ojcu....odszkodowanie za straty moralne?
To byl raczej zwrot kosztow utrzymaniai wychowania corki, ktore pokrywal przyszly maz.
Np. w krajach jak Gruzja, ludzie zyjacy jak dawniej, chyba jeszcze do dzis "placa rodzicom" zony za ta zone, np. dajac im stado owiec.

Dodano po 2 minutach 6 sekundach:
sądzony pisze: 2021-04-10, 13:24
abi pisze: 2021-04-10, 12:45 Pwt 22,28 Jeśli mężczyzna znajdzie młodą kobietę - dziewicę niezaślubioną - pochwyci ją i śpi z nią, a znajdą ich, odda ten mężczyzna, który z nią spał, ojcu młodej kobiety pięćdziesiąt syklów srebra i zostanie ona jego żoną.
Troszkę to grubymi nićmi szyte jeżeli chodzi o czystkość przedmałżeńskoą, ale ok.
:)
Ale tu nic nie ma o czystosci, raczej odwrotnie, a poslubienie jest w pewnym sensie naprawieniem tego co spowodowalo nieczystosc.
W tym kontekscie niezbyt dobrze wygladaja dzisiejsze "seksualne proby" dobrania odpowiedniego kandydata na meza
Ostatnio zmieniony 2021-04-10, 13:47 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5200
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 821 times
Been thanked: 1378 times

Re: Moje pytania/wątpliwości Biblia - Zebra

Post autor: abi » 2021-04-10, 14:20

sądzony pisze: 2021-04-10, 13:28 No i jak ich znajdą, bo jak nie to luz.
raczej obawiam sie ze jak nie znajda to facet nic nie powie a samej kobiecie nie uwierza
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4119 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Moje pytania/wątpliwości Biblia - Zebra

Post autor: Dezerter » 2021-04-10, 15:56

Marek_Piotrowski pisze: 2021-04-10, 13:32 Nie wydaje mi się, by można było powiedzieć, że "przespanie się" to zaślubiny.
Chyba mam dowód tak właśnie Jakub poślubił w nocy Leę myśląc, że poślubia Rachelę
6 Miał zaś Laban dwie córki; starsza nazywała się Lea, a młodsza Rachela. 17 Oczy Lei były jakby zgaszone5, Rachela zaś miała piękną postać i miłą powierzchowność. - 18 Ponieważ Jakub pokochał Rachelę, rzekł do Labana: «Będę ci służył przez siedem lat za twą młodszą córkę, Rachelę». 19 Laban powiedział: «Wolę dać ją tobie niż komu innemu. Pozostań więc u mnie». 20 I tak służył Jakub za Rachelę przez siedem lat, a wydały mu się one jak dni kilka, bo bardzo miłował Rachelę.
21 Wreszcie rzekł Jakub do Labana: «Ponieważ czas już upłynął, daj mi córkę twą za żonę, abym się z nią połączył». 22 Wtedy Laban, zaprosiwszy wszystkich mieszkańców tej miejscowości, wyprawił ucztę. 23 A gdy był wieczór, Laban wziął córkę swą Leę i wprowadził ją do Jakuba, i ten zbliżył się do niej. 24 Dał też Laban tej córce swej niewolnicę Zilpę.
25 Rano Jakub zobaczył, że ma przed sobą Leę. Rzekł więc do Labana: «Cóż mi uczyniłeś? Czyż nie za Rachelę ci służyłem? Czemu mnie oszukałeś?» 26 Laban odpowiedział: «Nie ma tu u nas zwyczaju wydawania za mąż [córki] młodszej przed starszą. 27 Bądź przez tydzień z tą6, a potem damy ci drugą, za którą jednak będziesz u mnie służył jeszcze siedem następnych lat». 28 Jakub przystał na to i był przez tydzień z tą. Potem Laban dał mu córkę swą, Rachelę, za żonę. 29 Racheli dał Laban również niewolnicę Bilhę, aby jej usługiwała.
30 Jakub więc zbliżył się do Racheli i kochał ją bardziej niż Leę. I pozostał na służbie u Labana przez siedem następnych lat.

Zaślubiny odbyły się w łożu Jakuba, po ciemku ;) "zbliżył się do niej" - znaczy w języku Biblii przespał/uprawiał sex
Ale zwracam uwagę @Zebra na okres czystości przedmałżeńskiej - podziwiam Jakuba *-:) :!:
Ostatnio zmieniony 2021-04-10, 16:08 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Zebra
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1027
Rejestracja: 20 lut 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 336 times
Been thanked: 202 times

Re: Moje pytania/wątpliwości Biblia - Zebra

Post autor: Zebra » 2021-04-10, 15:58

W jakim sensie zwracasz uwagę? :-? @Dezerter

Powiedzcie mi taką rzecz, czy czytanie Katechizmu a potem szukanie informacji w Biblii to jakiś grzech? Jeśli ja zgadzam się z tym co pisze Katechizm i przyjmuje tą naukę, ale szukam gdzieś tam informacji też w Bibili?
Z świadomością o której wczoraj pisałam, że pewnych rzeczy nie ma w Bibili w sposób dosłowny (jak ta czystość przed ślubem).
Ostatnio zmieniony 2021-04-10, 16:06 przez Zebra, łącznie zmieniany 1 raz.
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8

Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: Moje pytania/wątpliwości Biblia - Zebra

Post autor: Logan » 2021-04-10, 16:25

Ja każdą wątpliwość sprawdzam w Katechizmie oraz w Biblii. Wbrew pozorom Biblia doradza w wielu kwestiach nie zawsze jednak kawa na ławę. Trzeba być oczytanym. Czasami oprócz Katechizmu korzystam z opracowań teologicznych, dokumentów Kościoła typu konstytucja dogmatyczna, historia Kościoła etc.

Jeśli chodzi o sex przedmałżeński to na pierwszy rzut oka, a taki rzut mają wszyscy poza Kościołem, a nawet i początkujący, młodzi chrześcijanie grzechem nie jest. Obiektywnie to nikomu nie szkodzi, tym bardziej że planujemy ślub z tą osobą. Ale to są wyłącznie pozory. Z perspektywy wieloaspektowej, szerokiej jest to rzeczą szkodliwą mocno, a więc grzechem ciężkim niewątpliwie jest.
Ostatnio zmieniony 2021-04-10, 16:26 przez Logan, łącznie zmieniany 1 raz.
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Moje pytania/wątpliwości Biblia - Zebra

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-04-10, 16:29

@Dezerter - nadal się nie zgadzam. Równie dobrze można powiedzieć, że zaślubinami była owa uczta.
Myślę, że było tak, jak jest dziś (noooo, mocno przesadzam... le wiesz o co mi chodzi) - była jakaś uroczystość zaślubin, ale małżeństwo nie było "dopełnione" do czasu skonsumowania.
Teraz jest dokładnie tak samo.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Moje pytania/wątpliwości Biblia - Zebra

Post autor: Andej » 2021-04-10, 18:53

Dezerter pisze: 2021-04-10, 15:56 Laban wziął córkę swą Leę i wprowadził ją do Jakuba
Wprawdzie nie było wtedy dokładnego kanonu zaślubin, jednak pewien element powtarza się w wielu opisach. Jest nim wprowadzenie. Do domu, pod baldachim. Ale też przeprowadzenie przesz bramę (zwykle zbudowaną na tę okazję, coś w rodzaju girlandy, pergoli).
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4119 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Moje pytania/wątpliwości Biblia - Zebra

Post autor: Dezerter » 2021-04-10, 20:47

Andeju ale Jakub nie widział kogo mu wprowadza, więc trochę niewłaściwy komentarz
zaślubiny wszyscy uważali za zawarte i Laban i Lea i Jakub , bo Lea przestała być dziewicą za sprawą Jakuba
Cała uroczystość/biesiada /uczta na których byli przecież jacyś goście była przyjęciem na cześć zaślubin Jakuba z Rachelą , ale było to nieskuteczne, czyli nie to stanowiło moment zaślubin.
Gdyby tak było to Jakub by miał 2 żony i by nie musiał się upominać o Rachelę,
więc Marku nie masz racji i piszesz bezpodstawnie
A jak się upomniał, to ponieważ było wówczas wielożeństwo, to Laban mu powiedział - pogadamy za tydzień, jak nadal będziesz chciał to możemy zawrzeć układ i nowe małżeństwo - jak odsłużysz u mnie 7 lat to dostaniesz 2 żonę.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Zebra
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1027
Rejestracja: 20 lut 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 336 times
Been thanked: 202 times

Re: Moje pytania/wątpliwości Biblia - Zebra

Post autor: Zebra » 2021-04-10, 20:54

Ja każdą wątpliwość sprawdzam w Katechizmie oraz w Biblii. Wbrew pozorom Biblia doradza w wielu kwestiach nie zawsze jednak kawa na ławę. Trzeba być oczytanym. Czasami oprócz Katechizmu korzystam z opracowań teologicznych, dokumentów Kościoła typu konstytucja dogmatyczna, historia Kościoła etc.
Dopytam jeszcze. Czyli jeśli mam jakąś wątpliwość i idę z tym do katechizmu, dostaje odpowiedź, zgadzam się z nią, przyjmuje, staram się żyć i nie wątpić to... mogę jeszcze poszukać na ten temat w Biblii jakiś cytatów czy tak dalej? Nie dlatego, że nie ufam Katechizmowi tylko no nie wiem... Tak po prostu żeby też pójść do źródła. #-o
Znowu skrupuły ~x(
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4119 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Moje pytania/wątpliwości Biblia - Zebra

Post autor: Dezerter » 2021-04-10, 20:55

Zebra pisze: 2021-04-10, 15:58 W jakim sensie zwracasz uwagę? :-? @Dezerter

Powiedzcie mi taką rzecz, czy czytanie Katechizmu a potem szukanie informacji w Biblii to jakiś grzech? Jeśli ja zgadzam się z tym co pisze Katechizm i przyjmuje tą naukę, ale szukam gdzieś tam informacji też w Bibili?
Z świadomością o której wczoraj pisałam, że pewnych rzeczy nie ma w Bibili w sposób dosłowny (jak ta czystość przed ślubem).
Skąd pomysł, że czytanie, czy studiowanie Biblii to grzech :-o - grzechem jest tak myśleć ;)
Biblia jest podstawą naszej wiary jest Jedynym Objawieniem, jest Słowem Bożym - nie ma nic ważniejszego dla chrześcijanina jako źródła wiary i wiedzy o Bogu niż Biblia.
Jakub żył w czystości przedmałżeńskiej obok kochanej i powabnej Racheli przez 7 lat :!: - czego nie rozumiesz?
Rachela zaś miała piękną postać i miłą powierzchowność. - 18 Ponieważ Jakub pokochał Rachelę, rzekł do Labana: «Będę ci służył przez siedem lat za twą młodszą córkę, Rachelę». 19 Laban powiedział: «Wolę dać ją tobie niż komu innemu. Pozostań więc u mnie». 20 I tak służył Jakub za Rachelę przez siedem lat, a wydały mu się one jak dni kilka, bo bardzo miłował Rachelę.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Zebra
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1027
Rejestracja: 20 lut 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 336 times
Been thanked: 202 times

Re: Moje pytania/wątpliwości Biblia - Zebra

Post autor: Zebra » 2021-04-10, 20:59

Już rozumiem dziękuję :)

Nie wiem Dezerterze.... natrętne myśli potrafią dotyczyć wszystkiego. Mniej więcej uznałam, że może skoro szukam czegoś w Biblii kiedy coś jest wytłumaczone w Katechizmie to może wątpie....
Musze oddać to Bogu na modlitwie
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4119 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Moje pytania/wątpliwości Biblia - Zebra

Post autor: Dezerter » 2021-04-10, 21:02

Marek_Piotrowski pisze: 2021-04-10, 16:29 @Dezerter - nadal się nie zgadzam. Równie dobrze można powiedzieć, że zaślubinami była owa uczta.
Myślę, że było tak, jak jest dziś (noooo, mocno przesadzam... le wiesz o co mi chodzi) - była jakaś uroczystość zaślubin, ale małżeństwo nie było "dopełnione" do czasu skonsumowania.
Teraz jest dokładnie tak samo.
No nie można tak powiedzieć , bo rano miał Jakub żonę Leę a nie Rachelę co jasno wynika z tekstu, który zacytowałem- czemu się upierasz jak jawnie nie masz racji? Marku ?!? :!:
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5200
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 821 times
Been thanked: 1378 times

Re: Moje pytania/wątpliwości Biblia - Zebra

Post autor: abi » 2021-04-10, 21:09

Zebra pisze: 2021-04-10, 20:59 Już rozumiem dziękuję :)

Nie wiem Dezerterze.... natrętne myśli potrafią dotyczyć wszystkiego. Mniej więcej uznałam, że może skoro szukam czegoś w Biblii kiedy coś jest wytłumaczone w Katechizmie to może wątpie....
Musze oddać to Bogu na modlitwie
biblia jest oryginalem a katechizm interpretacja chyba?
znaczy jest wtorny
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”