Moje pytania/wątpliwości Biblia - Zebra

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: Moje pytania/wątpliwości Biblia - Zebra

Post autor: Logan » 2021-04-10, 21:51

W judaiźmie była też opcja konkubinatu na przykład z niewolnicą, jeśli ktoś chciał płodzić więcej dzieci, poszedł w to Jakub i miał je dwie Zilpę oraz Bilhę. Żony też miał dwie. Poligamia zabroniona nie była.

Co do momentu zaślubin:
To najpierw jest akt zaręczyn, w którym to zgodę na zamążpójście musi wyrazić ojciec.
W przypadku Jakuba "prezentem" zaręczynowym dla rodziców wybranki była harówa w polu na rzecz Labana. Z drugiej strony w dawnych wiekach akty zaślubin mogło regulować prawo np. kodeks Hammurabiego lub prawo zwyczajowe danej kultury.

Co do Judaizmu to spisywano akt prawny na papierze w obecności świadków, Rachela wtedy była już Jakuba, ale nie mogła współżyć jeszcze z Jakubem gdyż akt prawny potwierdzał przyszłe zawarcie małżeństwa za jakiś okres... np. u Jakuba za 7 lat, i dostarczyć Jakub musiał podarunek dla przyszłych teściów. U Jakuba była to harówa w polu na rzecz Labana. Te siedem lat to okres narzeczeństwa prawnego.

Ślubem była ceremonia po spełnieniu warunków kontraktu narzeczeńskiego, czyli kontrakt uzyskiwał moc prawną. Pan młody zabierał wtedy narzeczoną z domu teścia do swojego domu w stroju uroczystym ale z zasłoniętą twarzą(stąd Jakub nie poznał, że to nie Rachela).
Głównym elementem ceremonii ślubnej było wejście pod baldachim tak jak pisał Andej, lub przejście przez próg/bramę domu wtedy to "magicznie" stawała się oficjalnie żoną. Wesele i biesiada mogła trwać kilka, kilkanaście dni. Dopełnienie małżeństwa dokonywało się w pierwszą noc, w dniu zaślubin.

Dodano po 9 minutach 18 sekundach:
Jeśli chodzi o to co Laban mówił, że po siedmiu dniach wyda mu Rachelę, to nastąpiło zawarcie narzeczeństwa z drugiej formy również dopuszczalnej, czyli stosunek seksualny z zamiarem zaślubin. W starożytnym judaiźmie istniała też trzecia forma, czyli wykupu dziewicy za pieniądze.
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Moje pytania/wątpliwości Biblia - Zebra

Post autor: Dezerter » 2021-04-10, 22:13

Dzięki Logan za tak kompletne wyjaśnienie, które muszę przyjąć , bo jest niesprzeczne z tekstem Biblijnym, a ponieważ wielokrotnie udowodniłeś na forum, że to co piszesz jest prawdziwe i wiesz co piszesz ...
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Zebra
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1027
Rejestracja: 20 lut 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 336 times
Been thanked: 202 times

Re: Moje pytania/wątpliwości Biblia - Zebra

Post autor: Zebra » 2021-04-14, 10:16

Dlaczego grzechy odnoszące się do seksualności nazywamy nieczystymi?
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1598
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 633 times
Kontakt:

Re: Moje pytania/wątpliwości Biblia - Zebra

Post autor: Tek de Cart » 2021-04-15, 15:15

nie tylko do seksualności, w Prawie Mojżesza jest wiele odwołań do tego że popełnienie grzechu powoduje 'nieczystość rytualną' - chodziło o to że taki grzesznik nie mógł sprawować kultu Bożego dopóki się nie oczyścił - najczęściej przez rytualne obmycie w wodzie. Myślę, że to skojarzenia - obmywania brudu fizycznego przez wodę, z obmywaniem grzechu przez rytualne obmycie - miało decydujące znaczenia w użyciu określenia 'nieczystość'.
Może faktycznie dziś to słowo odnosimy głównie do grzechów seksualnych, ale to pewne zawężenie.
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Moje pytania/wątpliwości Biblia - Zebra

Post autor: sądzony » 2021-04-15, 15:31

Nieczyste były chyba równiez kobiety w czasie menstruacji, nieczystość można było również "zaciągnąć" (cokolwiek to znaczy).
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Zebra
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1027
Rejestracja: 20 lut 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 336 times
Been thanked: 202 times

Re: Moje pytania/wątpliwości Biblia - Zebra

Post autor: Zebra » 2021-04-15, 17:48

A na koniec, bracia, prosimy i zaklinamy was w Panu Jezusie: według tego, coście od nas przejęli w sprawie sposobu postępowania i podobania się Bogu - jak już postępujecie - stawajcie się coraz doskonalszymi! Wiecie przecież, jakie nakazy daliśmy wam przez Pana Jezusa. Albowiem wolą Bożą jest wasze uświęcenie: powstrzymywanie się od rozpusty, aby każdy umiał utrzymywać ciało własnew świętości i we czci, a nie w pożądliwej namiętności, jak to czynią nie znający Boga poganie. Niech nikt w tej sprawie nie wykracza i nie oszukuje brata swego, albowiem jak wam to przedtem powiedzieliśmy, zapewniając uroczyście: Bóg jest mścicielem tego wszystkiego. Nie powołał nas Bóg do nieczystości, ale do świętości. 1 Tes 4, 1-8
Gdzieś tam jak czytałam sobie trafiłam na to i myślę, że ten kawałek też dobrze odpowiada na moje pytanie. Po prostu w taki sposób te grzechy nazywa Biblia, ponieważ jeśli Nie powołał nas Bóg do nieczystości to znaczy, że nie powołał także do pożądliwej namiętności o której było chwilę wcześniej napisane. A pożądanie i namiętności wiążą się z seksualnością.
Tym samym jesteśmy powołani świętości czyli do czystości, ponieważ czystość będzie przeciwieństwiem nieczystości.
Ot takie moje przemyślenia. Nie wiem skąd biorą ale ciągle mam z tyłu głowy, że może mi się to przydać w rozmowie z jakimś niewierzącymi.

To samo tutaj
O nierządzie zaś i wszelkiej nieczystości albo chciwości niechaj nawet mowy nie będzie wśród was, jak przystoi świętym Ef 5,3
Nierząd jako grzech związany znów seksualnością połączony z słowem nieczystość. A też wydaje mi się, że to słowo wszelka nie jest bez znaczenia, bo według mnie podkreśla, że pamiętać o nawet "mniejszych" rodzajach grzechów seksualnych jak np. myśli.
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Moje pytania/wątpliwości Biblia - Zebra

Post autor: Andej » 2021-04-15, 21:34

Zebra pisze: 2021-04-15, 17:48 A pożądanie i namiętności wiążą się z seksualnością.
Też. Też są związane z tą sferą. A także z wieloma innymi. A może z wszelakimi przejawami ludzkiego życia.
To kojarzenie wszystkiego z seksem kojarzy mi się z Sierzputowskim z Pięknych dwudziestoletnich.

Mi nieczystość kojarzy się z grzechem. Z obrażenie Boga. Niezależnie od tego, czy ma to związek z seksem, czy zupełnie nie. Ale przyznaję, że są okresy w życiu człowieka, gdy wszystko kojarzy się z seksem.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Moje pytania/wątpliwości Biblia - Zebra

Post autor: Dezerter » 2021-04-22, 22:33

Zebra pisze: 2021-04-14, 10:16 Dlaczego grzechy odnoszące się do seksualności nazywamy nieczystymi?
Co znaczy i co się określa jako nieczysty w Biblii? :
- nieczysta jest żywność - zwierzęta (Kpł 11, 4- 25)
- człowiek, który dotknie padlinę (Kpł 11 27-31)
- człowiek trędowaty (Kpł 13, 11)
- przedmiot a nawet dom (Kpł 13, 51 - 14, 44)
- mężczyzna po stosunku seksualnym musiał się wykąpać i pozostawał nieczysty aż do wieczora (Kpł 15, 16)
- kobieta mająca miesiączkę i po urodzeniu dziecka (Kpł 15, 19) Kpł 12, 2
- człowiek dotykający trupa, kości, grobu itp. (Lb 19, 11)
- ofiara składana Bogu (Kpł 7, 18)
- nawet ziemia Kpł 18, 25 i Joz 22, 19
- każdy kto obcuje cieleśnie z żoną bliźniego albo ze zwierzęciem Kpł 18, 20

W NT
- duch nieczysty czyli demon - Mt 12, 43 Mk 1, 26 Mk 5, 8 Łk 11, 24

Jak widzisz, nie tylko nieczystość jest związana ze strefą seksualną
podsumowaniem nieczystości jest dla mnie to
Nie to, co wchodzi do ust, czyni człowieka nieczystym, ale co z ust wychodzi, to go czyni nieczystym.Mt 15, 11

Lecz to, co z ust wychodzi, pochodzi z serca, i to czyni człowieka nieczystym.Mt 15, 18

To właśnie czyni człowieka nieczystym. To zaś, że się je nie umytymi rękami, nie czyni człowieka nieczystym.Mt 15, 20
Ostatnio zmieniony 2021-04-22, 22:50 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Zebra
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1027
Rejestracja: 20 lut 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 336 times
Been thanked: 202 times

Re: Moje pytania/wątpliwości Biblia - Zebra

Post autor: Zebra » 2021-04-23, 07:38

A patrząc na te przepisy z ST dotyczące tak jak Dezerter pisał np. nieczystości związaną z dotykaniem osoby zmarłej lub żywności to wiąże się z tym co pisał Marek?
Prawo karne Starego Testamentu nie odzwierciedlało ideału, lecz próbowało polepszyć sytuację.
Wybrał sobie Bóg najdzikszy chyba lud w okolicy jako Naród Wybrany, lud nomadów, bez hamulców. Prawo było krokiem naprzód.
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Moje pytania/wątpliwości Biblia - Zebra

Post autor: Dezerter » 2021-04-23, 17:29

Nie widzę związku ...
ale wracając do twojego widzenia nieczystości jako związanej z seksem - zauważyłaś i uznajesz, że to jest nieuprawnione, nieprawdziwe zawężenie rozumienie?
Ostatnio zmieniony 2021-04-23, 17:38 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Zebra
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1027
Rejestracja: 20 lut 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 336 times
Been thanked: 202 times

Re: Moje pytania/wątpliwości Biblia - Zebra

Post autor: Zebra » 2021-04-23, 19:19

zauważyłaś i uznajesz, że to jest nieuprawnione, nieprawdziwe zawężenie rozumienie?
Tak zauważyłam i tak uznaje. Ale sam przyznasz, że teraz w związku z nieczystością prawie zawsze mówi się o grzechach seksualnych a nie o np. dotykaniu zmarłych.

Co do porównania. Jeśli dobrze kojarzę, teraz już nie dzielimy zwierząt na czyste lub nie czyste, nie mówimy, że ktoś jest nieczysty, ponieważ dotknął zmarłego i tak dalej. Tym samym te prawa przestały funkcjonować. I jestem ciekawa dlaczego w ST obowiązywały. I dlatego moje porównanie, że może takie prawa były w tedy potrzebne, ponieważ lud nomadów był dziki.
Teraz lepiej?
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Moje pytania/wątpliwości Biblia - Zebra

Post autor: Andej » 2021-04-23, 19:42

Zebra pisze: 2021-04-23, 19:19 teraz już nie dzielimy zwierząt na czyste lub nie czyste,
Wydaje mi się, że przed laty był wątek poświęcony temu tematowi. Może da się odszukać. Ja jeno mogę przytoczyć Marka (Mk 7.14i15): Potem przywołał znowu tłum do siebie i rzekł do niego: «Słuchajcie Mnie, wszyscy, i zrozumiejcie! Nic nie wchodzi z zewnątrz w człowieka, co mogłoby uczynić go nieczystym; lecz co wychodzi z człowieka, to czyni człowieka nieczystym. I tego należy się trzymać.

Natomiast, jeśli chodzi o seks, to kiedyś wydawało mi się, że Kościół przesadza z demonizacja seksu. Teraz widzę, że seks stał się bożkiem. Jednym z trzech najbardziej czczonych bogów. Władza, pieniądze i seks. Tym bogom stawia się wszędzie świątynie. Buduje się im w domach ołtarzyki. Dlatego podkreślanie czystości seksu ma wielkie znaczenie. Odróżnianie czystego seksu od nieczystego.

Natomiast nieczystość odnosi się do grzechu. Nie do seksu. Nie tylko do seksu. Choć przyznaję, że jest "moda" na zawężanie. Może na zasadzie, że głodnemu chleb na myśli?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Moje pytania/wątpliwości Biblia - Zebra

Post autor: Dezerter » 2021-04-23, 20:33

Zebra pisze: 2021-04-23, 19:19 (...)

Co do porównania. Jeśli dobrze kojarzę, teraz już nie dzielimy zwierząt na czyste lub nie czyste, nie mówimy, że ktoś jest nieczysty, ponieważ dotknął zmarłego i tak dalej. Tym samym te prawa przestały funkcjonować. I jestem ciekawa dlaczego w ST obowiązywały. I dlatego moje porównanie, że może takie prawa były w tedy potrzebne, ponieważ lud nomadów był dziki.
Teraz lepiej?
Postaram się wyjaśnić
Co znaczy i co się określa jako nieczysty w Biblii? :
- nieczysta jest żywność - zwierzęta (Kpł 11, 4- 25)[/quote]
Żydzi do dziś utrzymują, że czyste zwierzęta wymienione w Biblii mają zdrowsze mięso niż te nieczyste. Na owe czasy były to bardzo mądre i cenne zalecenia żywieniowe.
- człowiek, który dotknie padlinę (Kpł 11 27-31)
- człowiek trędowaty (Kpł 13, 11)
- przedmiot a nawet dom (Kpł 13, 51 - 14, 44)
- człowiek dotykający trupa, kości, grobu itp. (Lb 19, 11)
wszystkie wymienione okoliczności zaciągają nieczystość, bo grożą zarażeniem się bakteriami więc znów są mądre i cenne zalecenia higieniczne i to bez mikroskopu i białego fartucha ;)
- mężczyzna po stosunku seksualnym musiał się wykąpać i pozostawał nieczysty aż do wieczora (Kpł 15, 16)
zalecenie higieniczne w klimacie gorącym i bez łazienki w domu - bezcenne
- kobieta mająca miesiączkę i po urodzeniu dziecka (Kpł 15, 19) Kpł 12, 2
Chroniło to kobietę przed zapędami męża do współżycia w tych trudnych dniach
- ofiara składana Bogu (Kpł 7, 18)
- nawet ziemia Kpł 18, 25 i Joz 22, 19
grzech zaciąga nieczystość na człowieka, na składaną przez niego ofiarę, jego ziemię itp
- każdy kto obcuje cieleśnie z żoną bliźniego albo ze zwierzęciem Kpł 18, 20
tylko seks wiążący się z grzechem jest nieczysty
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Zebra
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1027
Rejestracja: 20 lut 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 336 times
Been thanked: 202 times

Re: Moje pytania/wątpliwości Biblia - Zebra

Post autor: Zebra » 2021-04-23, 22:13

Macie do mnie cierpliwość naprawdę :)
To teraz myślę, że już wszystko jasne. :!:
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8

Awatar użytkownika
Zebra
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1027
Rejestracja: 20 lut 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 336 times
Been thanked: 202 times

Re: Moje pytania/wątpliwości Biblia - Zebra

Post autor: Zebra » 2021-04-26, 15:31

https://salwowski.net/2016/12/12/ktore- ... rzescijan/
Znalazłam taki ciekawy artykuł (dla mnie ciekawy), który jasno obrazuje jak powinno się czytać Stary Testament. Czy informacje z nim zawarte są zgodne z nauczaniem Kościoła?
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”