"Żądza kobiet"

Rozmowa na poszczególne wersety Pisma Świętego.
ODPOWIEDZ
Hyrieus
Przybysz
Przybysz
Posty: 3
Rejestracja: 17 kwie 2021

"Żądza kobiet"

Post autor: Hyrieus » 2021-04-17, 17:37

Króluj nam Chryste!
1 Księga Mojżeszowa 3:16
" ...i do twojego męża będzie się skłaniać twoja żądza, a on będzie panował nad tobą"
Proszę wytłumaczcie czemu dzisiaj(i prawie zawsze było) jest na odwrót. Kto to zaburzył?

http://bibliepolskie.pl/zzteksty_wer.ph ... 8IH31wzAlY

Z Bogiem

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: "Żądza kobiet"

Post autor: Albertus » 2021-04-17, 17:59

Hyrieus pisze: 2021-04-17, 17:37 Króluj nam Chryste!
1 Księga Mojżeszowa 3:16
" ...i do twojego męża będzie się skłaniać twoja żądza, a on będzie panował nad tobą"
Proszę wytłumaczcie czemu dzisiaj(i prawie zawsze było) jest na odwrót. Kto to zaburzył?

http://bibliepolskie.pl/zzteksty_wer.ph ... 8IH31wzAlY

Z Bogiem
Ja wolę tłumaczenie "tysiąclatki":

Do niewiasty powiedział: Obarczę cię niezmiernie wielkim trudem twej brzemienności, w bólu będziesz rodziła dzieci, ku twemu mężowi będziesz kierowała swe pragnienia, on zaś będzie panował nad tobą.

Myślę że jeśli chodzi o kierowanie kobiecych pragnień ku mężowi to nic się nie zmieniło

Hyrieus
Przybysz
Przybysz
Posty: 3
Rejestracja: 17 kwie 2021

Re: "Żądza kobiet"

Post autor: Hyrieus » 2021-04-17, 18:15

Albertus pisze: 2021-04-17, 17:59
Hyrieus pisze: 2021-04-17, 17:37 Króluj nam Chryste!
1 Księga Mojżeszowa 3:16
" ...i do twojego męża będzie się skłaniać twoja żądza, a on będzie panował nad tobą"
Proszę wytłumaczcie czemu dzisiaj(i prawie zawsze było) jest na odwrót. Kto to zaburzył?

http://bibliepolskie.pl/zzteksty_wer.ph ... 8IH31wzAlY

Z Bogiem
Ja wolę tłumaczenie "tysiąclatki":

Do niewiasty powiedział: Obarczę cię niezmiernie wielkim trudem twej brzemienności, w bólu będziesz rodziła dzieci, ku twemu mężowi będziesz kierowała swe pragnienia, on zaś będzie panował nad tobą.

Myślę że jeśli chodzi o kierowanie kobiecych pragnień ku mężowi to nic się nie zmieniło
Ale to kobieta ma pragnienie nie mężczyzna,i mężczyzna panuje, a dzisiaj mężczyźni pragną wiadomo czego a kobiety mówią: tak,nie.
Jak w tej reklamie ja jestem pragnienie Ty jesteś sprite.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: "Żądza kobiet"

Post autor: Andej » 2021-04-17, 19:06

Masz rację. Zmieniło się. Chłop wciąż pozostaje głową rodziny. Ale żona szyją, która potrafi skierować głowę w dowolną stronę.
Natomiast pożądanie jest normalnym czymś w obu płciach.
Cytat rozumiem jako zalecenie ograniczenia pożądania. Nakaż, aby kierować jest wyłącznie ku ślubnemu. A nie każdemu przystojniakowi. Szczególnie w społecznościach, w których, ani kobieta, ani mężczyzna, nie wybierali małżonków. Czynili to ich rodzice, seniorowie rodów lub osoby kierujące społecznościami. Wtedy nakaz koncentrowania się na małżonku jest zrozumiały. Jest on warunkiem trwałości danej społeczności. Życia w zgodzie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Zebra
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1027
Rejestracja: 20 lut 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 336 times
Been thanked: 202 times

Re: "Żądza kobiet"

Post autor: Zebra » 2021-04-17, 20:46

A czy po prostu tego nie zaburzył grzech?

Dodano po 12 minutach 30 sekundach:
Ale to kobieta ma pragnienie nie mężczyzna,i mężczyzna panuje, a dzisiaj mężczyźni pragną wiadomo czego a kobiety mówią: tak,nie.
Po za tym nie można tego odczytywać tak dosłownie. Kobieta odczuwa pragnienie wobec mężczyzny, ale mężczyzna odczuwa też pragnienie wobec kobiety. To normalne i naturalne. Chodzi o to, żeby kierować swoją miłość wobec swojego męża/żony a nie każdego napotkanego człowieka.
Druga rzecz mężczyzna ma być głowa rodziną. Ale ma też szanować kobietę. A twój przykład pokazuje, że teraz co mężczyzna by powiedział to tak musi być. W tym wszystkim ma być miłość i wzajemny szacunek.

Prosty przykład według Twojego myślenia
Słyszeliście, że powiedziano: Nie cudzołóż! A Ja wam powiadam: Każdy, kto pożądliwie patrzy na kobietę, już się w swoim sercu dopuścił z nią cudzołóstwa Mt 5, 27-28
Czy to zdanie Jezusa odnosi się tylko do mężczyzn? Czy to znaczy, że kobieta już może patrzeć pożądliwie na mężczyzne i jest okej? No nie, to działa w dwie strony. Biblia mówi najczęściej o jednym przykładzie ale trzeba umieć go rozszyfrować.
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: "Żądza kobiet"

Post autor: Dezerter » 2021-04-17, 21:00

Zebra pisze: 2021-04-17, 20:34 A czy po prostu tego nie zaburzył grzech?
Chyba nie, bo to było zalecenie dla ludzi po grzechu pierworodnym.
95% społeczetw było patrystycznymi więc stąd to panowanie. jest to zapis sprzed 3 tysięcy lat więc mnie nie dziwi
Masz coś przeciwko równouprawnieniu? uażasz, że jesteś ważniejszy od kobiety?, że ma ciębie słuchać? jesteś mądrzejszy?
...
W jednych sprawach żona słucha mnie, w innych ja słucham jej
- jestem przekonany, że tam gdzie ktoś z nas słucha mądrzejszego, to jest to zgodne z wolą Bożą i płeć nie ma tu nic do rzeczy.
Każdy w małżeństwi musi sam sobie wypracować stosunki zalezności i podległości oraz te współdziałania i uzgadniania decyzji. Jest to sprawa indywidualnych predyspozycji i zdolności, oraz predysposycji związanych z płcią.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

orzeszku

Re: "Żądza kobiet"

Post autor: orzeszku » 2021-04-17, 22:02

Nie znam się na tym [na etymologii oryginalnych słów z fragmentu], ale czy tu na pewno chodzi o żądzę/pragnienie/pożądanie seksualne? Dlaczego to jest odczytywane w takim kontekście? Ja raczej odnoszę wrażenie, że chodzi tu o to, że kobieta ma być zależna od męża / podporządkowana mu. Bo co do samego pożądania seksualnego, to na kartach Starego Testamentu są niezliczone opisy pożądania mężczyzn do kobiet i nie są one przedstawiane w jakimś negatywnym świetle.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: "Żądza kobiet"

Post autor: Albertus » 2021-04-17, 22:49

Też myślę że tu nie tyle chodzi o pożądanie seksualne ze strony kobiet wobec mężczyzn ( wydaje mi się z resztą że kobieta pożąda mężczyznę bardziej całościowo i kompleksowo a nie tylko seksualnie, ale to mój domysł) a raczej o w pewnym sensie podporządkowanie kobiety mężczyźnie.

Niestety wydaje mi się że szczególnie w Polsce z powodów zapewne kulturowych kobiety często uważają za oczywiste ze powinny dążyć do podporządkowania sobie mężczyzny i przerobienia go na swoje wyobrażenie jaki powinien być. I często to się im udaje ale wtedy wcale nie sa z tego zadowolone tylko zaczynają takim mężem pogardzać i poniżają go przed ludźmi.

Nie twierdzę że to jest norma ale obawiam się ze każdy kiedyś spotkał się z podobnym przypadkiem.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: "Żądza kobiet"

Post autor: Andej » 2021-04-18, 10:00

A dlaczego zgrabnie ominęliście (ja też) "Nie pożądaj …!"?
To pożądać? Czy nie?

Pożądanie może być czyste, jeśli właściwie ukierunkowane. I złe, gdy niewłaściwie.

Także w relacji małżeńskiej może być pożądanie dobre, jak i złe. Żądza podporządkowania małżonka jest zła. Żądza zespolenia jest dobra. Jeśli w miarę i jako wyraz miłości, a nie zaspokajania jedno własnych potrzeb. Wszędzie trzeba szukać złotych środków i starać się je osiągać. Ku dobru wspólnemu.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ