Wina Abla? Wina Kaina? Czy obu?

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
ODPOWIEDZ
Hyrieus
Przybysz
Przybysz
Posty: 3
Rejestracja: 17 kwie 2021

Wina Abla? Wina Kaina? Czy obu?

Post autor: Hyrieus » 2021-04-20, 02:05

Króluj nam Chryste!
1 Księga Mojżeszowa 3:15
Wprowadzam nieprzyjaźń między ciebie a niewiastę, pomiędzy potomstwo twoje a potomstwo jej: ono ugodzi cię w głowę, a ty ugodzisz je w piętę.
http://bibliepolskie.pl/zzteksty_wer.ph ... 15&tlid=22
Gdy po jakimś czasie Kain składał Panu w ofierze płody roli,
Abel także złożył w ofierze pierworodne zwierzęta ze swej trzody i tłuszcz z nich. Jahwe wejrzał łaskawie na Abla i na jego ofiarę,
na Kaina zaś i na jego ofiarę nie chciał patrzeć. Smuciło to Kaina bardzo i chodził z ponurą twarzą.
Pan zapytał Kaina: Dlaczego jesteś smutny i dlaczego twarz twoja jest ponura?
Przecież, gdybyś postępował dobrze, miałbyś twarz pogodną; jeżeli zaś nie będziesz dobrze postępował, grzech leży u wrót i czyha na ciebie, a przecież ty masz nad nim panować.
Kain zwrócił się do swego brata, Abla. A gdy byli na polu, Kain rzucił się na swego brata, Abla, i zabił go.
Wtedy Bóg zapytał Kaina: Gdzie jest brat twój, Abel? On odpowiedział: Nie wiem. Czyż jestem stróżem brata mego?
Rzekł Bóg: Cóżeś uczynił? Krew brata twego głośno woła ku mnie z ziemi!
Bądź więc teraz przeklęty na tej roli, która rozwarła swą paszczę, aby wchłonąć krew brata twego, przelaną przez ciebie.
http://bibliepolskie.pl/zzteksty_wer.ph ... =4&tlid=22

Jakie jest Wasze zapatrywanie na sprawę Kaina i Abla. Czy Pan Bóg życzył sobie tej ofiary od braci? Czy była to ich inicjatywa? Jesli tak to obu z nich czy jednego? Którego? I czy winien jest tu tylko Kain,czy Abel też jest winny? w końcu napisane jest "Wprowadzam nieprzyjaźń między ciebie a niewiastę, pomiędzy potomstwo twoje a potomstwo jej: ono ugodzi cię w głowę, a ty ugodzisz je w piętę." Czyli jeden drugiemu musiał zawinić? Tak czy nie?

Obrazek

Z Bogiem
Ostatnio zmieniony 2021-04-20, 02:05 przez Hyrieus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14933
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Wina Abla? Wina Kaina? Czy obu?

Post autor: Dezerter » 2021-04-30, 23:44

Nie rozumiem niby z czego, z jakich słów ma wynikać wina Abla?
bo z tekstu Pisma to nie wynika
Ostatnio zmieniony 2021-09-03, 23:12 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18944
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2608 times
Been thanked: 4610 times
Kontakt:

Re: Wina Abla? Wina Kaina? Czy obu?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-05-01, 19:16

Hyrieus pisze: 2021-04-20, 02:05 I czy winien jest tu tylko Kain,czy Abel też jest winny? w końcu napisane jest "Wprowadzam nieprzyjaźń między ciebie a niewiastę, pomiędzy potomstwo twoje a potomstwo jej: ono ugodzi cię w głowę, a ty ugodzisz je w piętę." Czyli jeden drugiemu musiał zawinić? Tak czy nie?
Werset, który zacytowałeś (tzw. "protoewangelia") mnie mówi o nieprzyjaźni pomiędzy ludźmi, lecz pomiędzy ludzkością (reprezentowaną tu przez jej matkę, Ewę) a szatanem.

david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: Wina Abla? Wina Kaina? Czy obu?

Post autor: david491 » 2021-05-15, 08:46

Według mnie, Kain jest zazdrosnym, pysznym i bratobójczym zbrodniarzem, którego spotkała odpowiednia kara.

Claudiax

Re: Wina Abla? Wina Kaina? Czy obu?

Post autor: Claudiax » 2021-05-15, 14:26

Kiedyś obejrzałam film dokumentalny o dziewczynie która była opętana.
I gdy ksiądz egzorcysta wyganiał z niej te złe duchy to tam odezwał się KAIN, który powiedział że jest w piekle.
x_x

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: Wina Abla? Wina Kaina? Czy obu?

Post autor: Albertus » 2021-05-15, 14:41

Claudiax pisze: 2021-05-15, 14:26 Kiedyś obejrzałam film dokumentalny o dziewczynie która była opętana.
I gdy ksiądz egzorcysta wyganiał z niej te złe duchy to tam odezwał się KAIN, który powiedział że jest w piekle.
x_x
Lepiej nie wierzyć demonom. Nawet jeśli są prawdziwe.

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4436
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1078 times
Been thanked: 1149 times

Re: Wina Abla? Wina Kaina? Czy obu?

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2021-05-15, 15:41

Claudiax pisze: 2021-05-15, 14:26 Kiedyś obejrzałam film dokumentalny o dziewczynie która była opętana.
I gdy ksiądz egzorcysta wyganiał z niej te złe duchy to tam odezwał się KAIN, który powiedział że jest w piekle.
x_x
Przecież Pan Jezus zszedł do otchłani przed Zmartwychwstaniem i zbawił wszystkich. Moim zdaniem takie filmy to tylko niepotrzebne szukanie sensacji. Żaden porządny egzorcysta nie nagra swojej posługi (egzorcyzmów). Nie wierz w to, co tam było.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Claudiax

Re: Wina Abla? Wina Kaina? Czy obu?

Post autor: Claudiax » 2021-05-15, 16:45

@miłośniczka Faustyny nagrane na taśmie a głos złego.... Nie mam słów by opisać jaki czułam strach gdy tego słuchałam. To ponoc na faktach było.

adampiotr
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 23 lut 2021
Has thanked: 105 times
Been thanked: 38 times

Re: Wina Abla? Wina Kaina? Czy obu?

Post autor: adampiotr » 2021-05-15, 19:04

Nie bardzo rozumiem tego tekstu. Ogólnie Kaina wina ,ale tutaj Boża niesprawiedliwość. Bóg daje jednemu więcej a drugiemu daje mniej..."Dlaczego jesteś smutny i dlaczego twarz twoja jest ponura" Skoro był smutny to chyba wiadomo dlaczego.
Ostatnio zmieniony 2021-05-15, 19:09 przez adampiotr, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18944
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2608 times
Been thanked: 4610 times
Kontakt:

Re: Wina Abla? Wina Kaina? Czy obu?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-05-15, 19:50

adampiotr pisze: 2021-05-15, 19:04 Nie bardzo rozumiem tego tekstu. Ogólnie Kaina wina ,ale tutaj Boża niesprawiedliwość. Bóg daje jednemu więcej a drugiemu daje mniej..."Dlaczego jesteś smutny i dlaczego twarz twoja jest ponura" Skoro był smutny to chyba wiadomo dlaczego.
Wiadomo? To podziel się tą informacją.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: Wina Abla? Wina Kaina? Czy obu?

Post autor: Albertus » 2021-05-15, 21:15

adampiotr pisze: 2021-05-15, 19:04 Nie bardzo rozumiem tego tekstu. Ogólnie Kaina wina ,ale tutaj Boża niesprawiedliwość. Bóg daje jednemu więcej a drugiemu daje mniej..."Dlaczego jesteś smutny i dlaczego twarz twoja jest ponura" Skoro był smutny to chyba wiadomo dlaczego.

Nie bardzo rozumiem gdzie tutaj widzisz jakąś Bożą niesprawiedliwość?

Rdz4: 6 3 Pan zapytał Kaina: «Dlaczego jesteś smutny i dlaczego twarz twoja jest ponura? 7 Przecież gdybyś postępował dobrze, miałbyś twarz pogodną; jeżeli zaś nie będziesz dobrze postępował, grzech leży u wrót i czyha na ciebie, a przecież ty masz nad nim panować».

Wyraźnie jest napisane ze powodem smutku Kaina był jego grzech.

david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: Wina Abla? Wina Kaina? Czy obu?

Post autor: david491 » 2021-05-15, 21:18

adampiotr pisze: 2021-05-15, 19:04 Nie bardzo rozumiem tego tekstu.
Poprzez popełnione przez Kaina morderstwo i jego efekty Biblia daje do zrozumienia, że wyroki boskie powinniśmy wykonywać w taki sposób, jak życzy sobie Bóg. Nawet jeśli okazują się one surowe, nie możemy wpadać w gniew, aby nie doszło do takiej sytuacji, jaka spotkała Kaina.

adampiotr pisze: 2021-05-15, 19:04 Bóg daje jednemu więcej a drugiemu daje mniej...
Komu wiele dano, od tego wiele wymagać się będzie; a komu wiele zlecono, tym więcej od niego żądać będą.
adampiotr pisze: 2021-05-15, 19:04 Dlaczego jesteś smutny i dlaczego twarz twoja jest ponura" Skoro był smutny to chyba wiadomo dlaczego.
Pewno ze wiadomo . Sam Bóg mówi dlaczego Kain był smutny i miał ponurą twarz.

Pan zapytał Kaina: «Dlaczego jesteś smutny i dlaczego twarz twoja jest ponura? 7 Przecież gdybyś postępował dobrze, miałbyś twarz pogodną; jeżeli zaś nie będziesz dobrze postępował, grzech leży u wrót i czyha na ciebie, a przecież ty masz nad nim panować».

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”