Żony Apostołów

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Żony Apostołów

Post autor: Dezerter » 2021-06-26, 17:54

Siostra Abi mnie zainspirowała swoim wpisem
abi pisze: 2021-06-26, 16:40
Jozek pisze: 2021-06-26, 09:13tesciowa im uslugiwala, a nie sadzisz ze powinna to robic jego zona, jesli nadal by byl zonaty?
masz rację, ulżyło mi że piotr nie porzucił jednak żony jak synowie zebedeusza
Nie pamiętam gdzie, ale na pewno czytałem, że Św Piotr i jeszcze inny apostoł ewangelizowali wraz z żonami.
Zbadajmy wspólnie temat i poznajmy "jak rzeczy się mają"
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5195
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 820 times
Been thanked: 1373 times

Re: Żony Apostołów

Post autor: abi » 2021-06-26, 18:11

"Tradycja uznaje, że żoną Piotra była św. Perpetua, a ich małżeństwo miało trwać ponad 50 lat. Ich córką miała być św. Petronela, na którą wskazuje m.in. Martyrologium Rzymskie."

https://misyjne.pl/przerwa-artykul/pier ... byle-jaka/
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Czarny
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1058
Rejestracja: 25 sie 2015
Has thanked: 898 times
Been thanked: 338 times

Re: Żony Apostołów

Post autor: Czarny » 2021-06-26, 18:46

Dodano po 9 minutach 20 sekundach:
Dezerter pisze: 2021-06-26, 17:54 Siostra Abi mnie zainspirowała swoim wpisem
abi pisze: 2021-06-26, 16:40
Jozek pisze: 2021-06-26, 09:13tesciowa im uslugiwala, a nie sadzisz ze powinna to robic jego zona, jesli nadal by byl zonaty?
masz rację, ulżyło mi że piotr nie porzucił jednak żony jak synowie zebedeusza
Nie pamiętam gdzie, ale na pewno czytałem, że Św Piotr i jeszcze inny apostoł ewangelizowali wraz z żonami.
Zbadajmy wspólnie temat i poznajmy "jak rzeczy się mają"
zatem Piotr był żonaty i być może niektórzy z Apostołów też mieli żony w chwili ich powołania. Co się z nimi stało? Przypuszczalnie towarzyszyły mężom w ich wędrówkach misyjnych, o
http://mateusz.pl/pow/040113.htm
Ostatnio zmieniony 2021-06-26, 18:47 przez Czarny, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Lunka
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1438
Rejestracja: 26 sty 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 956 times
Been thanked: 566 times

Re: Żony Apostołów

Post autor: Lunka » 2021-06-26, 23:07

Ta inspiracja po dzisiejszej Ewangelii o uzdrowieniu teściowej Piotra? Skoro była teściowa to i rzeczywiście żona też musiała być 😉
"Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba mało albo tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona."
Łk 10,41-42

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Żony Apostołów

Post autor: Jozek » 2021-06-26, 23:27

Lunka pisze: 2021-06-26, 23:07 Ta inspiracja po dzisiejszej Ewangelii o uzdrowieniu teściowej Piotra? Skoro była teściowa to i rzeczywiście żona też musiała być 😉
Niekoniecznie zyjaca. natomiast tesciowa, pozostaje tesciowa do konca zycia ziecia, a w tamtych czasach opieka nad rodzicami, czy tesciami, spoczywala na synach i zieciach.

Dodano po 3 minutach 10 sekundach:
Niemniej, w tym szczegole ze maz jest glowa rodziny, kryje sie wiele prawd, o ktorych albo zapomniano, albo po prostu nie zdajemy sobie sprawy
Szczegolnie gdy w Pismach ciagle jest wrecz cala narracja odnoszaca sie do mezszczyzn, jako glowy rodziny, jako osoby odpowiedzialnej nie tylko za siebie, ale i calej rodziny, niemal ze za ich zbawienie, a kobiety sa niemal ze pomijane. Nawet w Raju, nic sie nie dzialo jak Ewa zerwala i spozyla owoc, ale jak mezszczyzna go spozyl, to dopiero sie zaczely problemy.
Z tego wynikal by wniosek ze grzechy kobiety-zony wplywajace na mezszczyzne, ktory przez to grzeszac nie zostanie zbawiony, to przez to i jego zona-rodzina nie zostanie zbawiona, w tym tez bylo by wyjasnienie tego ze maz i zona to jedno cialo, niemal ze jedna istota-stworzenie.
Mozna by powiedziec ze mezszczyzna jest odpowiedzialny za zbawienie nie tylko zony, ale i calej rodziny.
W tym jest chyba cale wyjasnienie tych szczegolow z zonami i rodzinami.
No, ale to tylko moje wnioski wynikajace z mojego rozumienia Pism.
Ostatnio zmieniony 2021-06-27, 00:08 przez Jozek, łącznie zmieniany 5 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Żony Apostołów

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-06-28, 17:38

Mt 19:27-29
"Wtedy Piotr Go zapytał: Oto my opuściliśmy wszystko i poszliśmy za Tobą, cóż więc otrzymamy?
Jezus im powiedział: Zaprawdę powiadam wam: W nowym istnieniu, kiedy Syn Człowieczy zasiądzie na tronie w całej swej chwale, wy, którzyście poszli za Mną, zasiądziecie również na dwunastu krzesłach, sądząc dwanaście pokoleń Izraela.
A każdy, kto opuścił dom albo braci, albo siostry, albo ojca, albo matkę, albo dzieci, albo zagrody dla mojego imienia, otrzyma stokroć więcej: odziedziczy życie wieczne."

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Żony Apostołów

Post autor: Dezerter » 2021-07-06, 23:23

A zatem Piotr był żonaty i być może niektórzy z Apostołów też mieli żony w chwili ich powołania. Co się z nimi stało? Przypuszczalnie towarzyszyły mężom w ich wędrówkach misyjnych, o czym świadczy następująca wypowiedź św. Pawła:

Czyż nie wolno nam brać z sobą niewiasty – siostry, podobnie jak to czynią pozostali apostołowie oraz bracia Pańscy i Kefas? (1 Kor 9:5)

Tu przekład jest trochę naciągany, bo należałoby raczej rozumieć: Czy nie bylibyśmy w stanie zabrać ze sobą siostry [lub] żony – jak to czynią pozostali Apostołowie i bracia Pańscy? (1Kor 9,5)

Tu terminy „adelphe, adelphos” [siostra, brat] należy rozumieć po semicku jako bliższych lub dalszych krewnych, natomiast termin „gyne” [niewiasta, kobieta] odnosi się w tymże semickim kontekście niewątpliwie do żony.
(...)
Jest to oczywiście możliwe, tak samo jak wdową była Rut, chociaż miała teściową. Niemniej cytowany przeze mnie 1 Kor 9,5 sugeruje, że Apostołowie i Kefas mogli mieć żony. Np. Tradycja z pierwszych wieków utrzymuje, że Apostoł Mateusz-Lewi miał zonę i kilka córek... Paweł też pisze: „Biskup więc powinien być nienaganny, mąż jednej żony, trzeźwy, rozsądny, przyzwoity, gościnny, sposobny do nauczania” (1 Tm 3,2).

Jest jednak prawie pewne, że Apostołowie i ich następcy nie żenili się po powołaniu na swój urząd – od zawsze obowiązywała bowiem w Kościele zasada: „Każdy przeto niech pozostanie w takim stanie, w jakim został powołany” (1 Kor 7,20).

Jeśli został powołany jako celibatariusz - nie szukał żony.

Jacek Święcki
Z linku od Czarnego
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Żony Apostołów

Post autor: Jozek » 2021-07-07, 07:20

Mysle ze to opuszczanie zon, czy rodziny moze tez znaczyc dluzsza rozlake i niekoniecznie calkowite porzucenie.
Jesli Apostolowie glosili Slowo, a mieli je glosic po krance ziemi, to mozna by to porownac do delegacji, pracy z dala od miejsca zamieszkania, co nie znaczy calkowitego pozostawienia rodziny, czy zony i dzieci.

Jesli np. zonaty marynarz wyplywa na rejs ktory trwa pol roku, to nie znaczy ze porzucil zone i dzieci, czy rodzine. tak samo pracujacy na platformach wiertniczych, czy nawet ja pracujac czesto po pol roku w innym kraju.
Mysle ze to slowa, "A każdy, kto opuścił dom albo braci, albo siostry, albo ojca, albo matkę, albo dzieci, albo zagrody dla mojego imienia, otrzyma stokroć więcej: odziedziczy życie wieczne." oznaczaja rozlake, a nie porzucenie.
Ostatnio zmieniony 2021-07-07, 07:33 przez Jozek, łącznie zmieniany 3 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1598
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 633 times
Kontakt:

Re: Żony Apostołów

Post autor: Tek de Cart » 2021-07-07, 14:11

@Jozek - zauważ, że tu nie ma wymienionej ŻONY... opuszczenie domu/zagrody, braci, sióstr, ojca, matki albo dzieci. Nie ma tu nic o opuszczaniu żony.
Dorosłe dzieci można opuścić - jeśli potrafią się same utrzymać to rodzice są wolni od obowiązków wobec nich. Brat czy siostra też jest oddzielnym bytem - może się samodzielnie utrzymywać. Podobnie dorosłe dziecko może (a w sumie nawet powinno) opuścić rodziców (przy założeniu że nie są starzy/chorzy itd).

w Świętej Ewangelii wg Marka (10,28-30) ten fragment brzmi tak:
Wtedy Piotr zaczął mówić do Niego: «Oto my opuściliśmy wszystko i poszliśmy za Tobą». Jezus odpowiedział: «Zaprawdę, powiadam wam: Nikt nie opuszcza domu, braci, sióstr, matki, ojca, dzieci i pól 30 z powodu Mnie i z powodu Ewangelii, żeby nie otrzymał stokroć więcej teraz, w tym czasie, domów, braci, sióstr, matek, dzieci i pól, wśród prześladowań, a życia wiecznego w czasie przyszłym.

też nie ma nic o opuszczaniu żony - i zobaczcie poza tym, że dzięki temu nie ma obietnicy otrzymania 100 razy więcej żon ;)
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Żony Apostołów

Post autor: Jozek » 2021-07-07, 14:31

Napisales tak jakbysmy tu dyskutowali o koranie. ;)

Nie chodzi o to czy chodzilo o zony czy nie, tylko o to ze w tym zdaniu prawdopdobnie nie chodzi o opuszczenie w sensie porzucenia calkowicie, tylko o czasowe rozstanie z kims lub czyms.
Poza tym porzucenie calkowicie zony bylo by niedotrzymanim przysiegi malzenskiej, a to bylo by wykroczeniem.
Nie mozna czynic zla by czynic dobro.
Ostatnio zmieniony 2021-07-07, 14:37 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”