Studiowanie Biblii

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Studiowanie Biblii

Post autor: Andej » 2021-07-20, 20:34

Widać każdy ma inaczej. Mnie Biblia zachęciła do tych książkę, a książki te zachęciły mnie do Biblii. Aby lepiej rozumieć przypowieści, potrzebowałem się wczucia w ówczesną mentalność, system miar, wartość walut, zwyczaje. Dzięki temu wciąż odkrywam coś nowego. Oczywiście można bez przygotowania, dosłownie odczytywać Biblie. Wiele dyskusji na forum jest dowodem takiego podejścia do Biblii.
Mam świadomość tego, że niewiele do mnie dociera z tego, co czytam w Biblii. Dlatego korzystam z dorobku tych, którzy wiedzą więcej. Oni wzbogacają moje rozumienie i pomagają przekładać biblijna prawdę w działanie. Ale jestem małym szarym myszem. Zapewne jesteście ode mnie znacznie mądrzejsi, skoro nie potrzebujecie czytać literatury okołobiblijnej, aby przyjmować Prawdę zawartą w Biblii. Zazdroszczę Wam. I staram się dorównać sięgając po dzieła mądrzejszych ode mnie. Jestem jednak czarnowidzem, albowiem stwierdzam, że im więcej wiem, tym większy otwiera się przede mną obszar niewiedzy.

Ale nie bardzo rozumiem krytykę. Wszak nie narzucam. Napisałem to, co uważam. Nie przekonuję, że nie masz racji. Wręcz podziwiam umiejętność czytania ze zrozumieniem Biblii bez przygotowania się do tego. To wielki dar Boży. To światło Ducha świętego Wam pomaga. Ale mam wątpliwość, czy każdy sięgający po Biblię ma ten dar?

Proszę, módlcie się w mojej intencji, aby i mnie Duch święty tak oświecił. Nie musze Wam dorównać. Proszę choć o ułamek promyczka.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5197
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 821 times
Been thanked: 1374 times

Re: Studiowanie Biblii

Post autor: abi » 2021-07-20, 20:36

ile okolo miales lat @Andej gdy tak czytales z przygotowaniem?
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Studiowanie Biblii

Post autor: Andej » 2021-07-20, 22:17

Uczyłem się pływać w basenie, a nie na środku oceanu.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2414
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1002 times
Been thanked: 913 times

Re: Studiowanie Biblii

Post autor: Susanna » 2022-04-01, 08:41

Chciałam się podzielić ciekawym wykładem jak rozważać Pismo św. Może komuś pomoże bo mi pomogło :)
"Uschła winna latorośl
i zwiędło drzewo figowe,
drzewo granatowe i palma daktylowa, i jabłoń -
wszystkie drzewa polne uschły.
I zniknęła radość spośród synów ludzkich."
Ks. Joela

Pytający
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 570
Rejestracja: 12 gru 2021
Has thanked: 2 times
Been thanked: 34 times

Re: Studiowanie Biblii

Post autor: Pytający » 2022-06-12, 10:39

W pytaniu mamy od czego zacząć s t u d i o w a n i e...
I w istocie jeśli zamiarem jest jej studiowanie, należy wyjść poza samo jej czytanie. Pod warunkiem, że etap jej przeczytania, ma się już za sobą. I jest to pierwszy wymóg w potrzebie studiowania. Oczywiście pomijamy tu studiowanie rozumiane jako naukę w uczelni wyższej. Samo studiowanie oznacza jednak: "aktywność ukierunkowaną na poznanie, poszukiwanie sensu"itp.
Oczywiście dobrze jest spotkać ludzi, którzy przeszli pierwszy etap studium. W internecie można spotkać różne zaproszenia do studium natchnionego słowa. Z zasady prowadzą jej "innowiercy". Istnieją korespondencyjne studia. Do domów przychodzą "świadkowie", którzy...Przyjęcie takiej propozycji, jeśli wydaje się zbyt ryzykowne, pewnie nie wchodzi w w rachubę. Można szukać propozycji studium w swoim wyznaniu. Zapewne takie istnieją.
W przypadku chęci samodzielnego studium, w mojej ocenie niezbędne jest posiadanie, niezbędnej literatury. W dużym stopniu zasadne jest przejście przez prace R.Brandstauttera, o którym pisał jeden z nas.
W studium konieczne jest w mojej ocenie posiadanie urozmaiconych publikacji. Jak i posiadaniu ich niestety wielu.
W przypadku samodzielnego studium powiedzmy ewangelii. Potrzebne jest posiadanie przekładu interlinearnego. Słownika gr.pol., pol. gr. Kilku komentarzy, w tym kulturowego. Kilku przekładów. W internecie mamy dostęp do nich nieodpłatny.
Tak na dobry początek.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”