nauczanie papieskie EX CATEDRA - co to jest?

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
Benjamin

nauczanie papieskie EX CATEDRA - co to jest?

Post autor: Benjamin » 2016-01-05, 19:40

[Wątek wydzielony z Wątku o biblii i jej interpretacji - Dezerter]

Przeczytalem ... i nie mam zastrzezen. No fakt, racja to co piszesz.
Ale :-> , czy papiez zawsze ma racje?
Ostatnio zmieniony 2016-01-16, 19:09 przez Benjamin, łącznie zmieniany 2 razy.

konik

od konika

Post autor: konik » 2016-01-06, 11:33

Oj, Benjaminie, Benjaminie ;-)
Papiez ma zawsze racje: gdy mowi, ze jest Jeden Bog w Trzech Osobach ...
Gdy mowi, ze Jezus jest Mesjaszem ...
Gdy mowi, ze Maryja jest Matka Boza ...
Gdy mowi ze jest nastepca Apostolow i w tym nastepstwie jest, kiedy mowi ze jest nastepca Apostola Piotra jako pierwszy wsrod Apostolow ...
I dlatego jako nastepca Apostolow w nastepstwie sw.Piotra Apostola ... papiez zawsze ma racje :-D

Tym niemniej, kedy przypali kotlety na patelni - to wiemy, ze nie ma raci w dziedzinie kulinarnej.

Bo w czym polega to, ze papiez ma zawsze racje ( bnieomylnosc papieska )? ... Ano w tym, w czym Jezus zakotwiczyl Apostolow i apostolskie nauczanie Kosciola _ w sprawach dotyczacych wairy i poboznosci, ktora jest wyrazem tejze wiary.
Dlatego wlasnie wierzymy papiezowi, ze Jezus jest Bogiem i nie wierzymy kierownictwu swiadkow Jehowy, ktorzy mowia, ze Jezus nie jest Bogiem.
A poboznosc - wierzymy papiezowi, ze cudzolostwo jest grzechem ( bez malzenstwa akt plciowy to wykroczenie przeciw planowi Bozemu) i dlatego tez nie wierzymy chocby np: Palikotowi czy tzw: Grodzkiej ze cudzolostwo przynosi "szczescie" ( szczegolnie dzieciom, ktore z takiego myslenia sa porzucane lub poddane aborcji)
I to cala filozofia.

Zycze wszystkim blogoslawionego dnia.

Ps: prosze na tej bardzo skrotowej konskiej wypowiedzi , ktora jest tylko zarysem szkicu calej nauki Kosciola w tym wzgledzie nie budowac calej argumentacji ( anty czy propapieskiej). To tylko male wprowadzenie .Pelniejsze omowienie to np.Katechizm, czy tez profesjonalne, teologiczno-dogmatyczne pozycje traktujace o danym zagadnieniu.

dominikbartlomi
Początkujący
Początkujący
Posty: 68
Rejestracja: 25 paź 2015
Lokalizacja: Polska
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: dominikbartlomi » 2016-01-10, 18:08

Benjamin pisze:Przeczytalem ... i nie mam zastrzezen. No fakt, racja to co piszesz.
Ale :-> , czy papiez zawsze ma racje?
jak jest z Ducha Świętego to tak :)
A tak ściśle rzecz ujmując od strony "prawa", to jak przemawia ex cathedra.
Szczęść Boże! Polecam odwiedzić stronę z modlitwami - www.jezuschrystus.com.pl

konik

od konika

Post autor: konik » 2016-01-11, 21:56

No, niby tak. A kiedy mozemy powiedziec, ze papiez naucza ex catedra? :->

Benjamin

Post autor: Benjamin » 2016-01-12, 19:29

Nauczanie ex catedra - przyznam, ze nie moge znalezc 100% wyjasnienia. I ile razy ostatnio papiez nauczal ex catedra. Odnosnie tego pytania to tez chyba papiez Franciszek nie podal zadnej nauki jako ex catedra.

Awatar użytkownika
Migdałek
Bywalec
Bywalec
Posty: 130
Rejestracja: 23 sie 2015
Been thanked: 14 times

Post autor: Migdałek » 2016-01-12, 23:30

Mam takie same odczucia. To chyba jedna z najbardziej skomplikowanych kwestii w KK. Mam z tym problem.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14942
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4186 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Post autor: Dezerter » 2016-01-13, 22:58

Migdałek pisze:Mam takie same odczucia. To chyba jedna z najbardziej skomplikowanych kwestii w KK. Mam z tym problem.
Ale Migdałku - ja ci mówię, że problemu nie masz ....bo papież nie naucza Ex catedra :idea:
jest to więc problem czysto teoretyczny :-P
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Tomaszek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 625
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: Polska
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Kontakt:

Post autor: Tomaszek » 2016-01-14, 19:32

Co więc dokładnie ex cathedra oznacza?
"Aby rozumieć przypowieść i przenośnię, słowa mędrców i ich zagadki."

Benjamin

Post autor: Benjamin » 2016-01-14, 20:22

Dolacze moj glos niedouczony :-> :oops:
Moim zdaniem poglad, iz Pismo najlepiej tlumaczy sie innym fragmentem Pisma jest nispojny: bez jednolitej bazy interpretacji mamy wlasnie to co mamy w protestyantyzmie, szczegolnie tym ostatnio modnym entuzjastycznym, ktore opiera sie na indywidualistycznym rozumieniu ... a poniewaz indywidualistow sa miliony, stad ten sam tekst jest milion razy sprzecznie tlumaczony. mJednak prawda jest, ze ranga pierwszego wsrod Apostolow musi byc ... i byc moze najpelniej udalo sie to wypelnic wlasnie katolikom w papiezu.
I chyba na tym mozna ustawiac nauczanie ex catedra.
Czy sie myle?

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14942
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4186 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Post autor: Dezerter » 2016-01-15, 22:37

Tomaszek pisze:Co więc dokładnie ex cathedra oznacza?
(1) Papież powinien sprawując swój najwyższy autorytet wypowiadać się jako najwyższy pasterz i nauczyciel wszystkich wierzących w Chrystusa
(2) Powinien wypowiadać się na temat ?wiary i obyczajów? (doctrina de fide et moribus)
(3) Powinien swe rozstrzygnięcie na ten temat przedłożyć wszystkim wierzącym w sposób zobowiązujący ?ostatecznym? aktem (definitivo actu)

a tu przykład czegoś, co niektórzy podciągają pod ex c.
?Poczyniwszy te rozróżnienia, w zgodzie z Magisterium moich Poprzedników i w komunii z Biskupami Kościoła Katolickiego, potwierdzam, że eutanazja jest poważnym naruszeniem Prawa Bożego jako moralnie niedopuszczalne dobrowolne zabójstwo osoby ludzkiej. Doktryna ta jest oparta na prawie naturalnym i na słowie Bożym spisanym, jest przekazana przez Tradycję Kościoła oraz nauczana przez Magisterium zwyczajne i powszechne? (EV 64).

albo to
?Choć nauka o udzielaniu święceń kapłańskich wyłącznie mężczyznom jest zachowywana w niezmiennej i uniwersalnej Tradycji Kościoła i głoszona ze stanowczością przez Urząd Nauczycielski w najnowszych dokumentach, to jednak w naszych czasach w różnych środowiskach uważa się ją za podlegającą dyskusji, a także twierdzi się, że decyzja Kościoła, by nie dopuszczać kobiet do święceń kapłańskich ma walor jedynie dyscyplinarny. Aby zatem usunąć wszelką wątpliwość w sprawie tak wielkiej wagi, która dotyczy samego Boskiego ustanowienia Kościoła, mocą mojego urzędu utwierdzania braci (por. Łk 22,32) oświadczam, że Kościół nie ma żadnej władzy udzielania święceń kapłańskich kobietom oraz że orzeczenie to powinno być przez wszystkich wiernych Kościoła uznane za ostateczne? (Jan Paweł II, Ordinatio sacerdotalis, 4).
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

konik

od konika

Post autor: konik » 2016-01-15, 22:46

Hmmm - no wlasnie, definicje przeczytalem , przyklad tez ... i musze przyznac, ze : jesli ja czyli kon przyjmuje w sposob naturalny jako katolik nauczanie papieza, to takie nauczanie jest/powinno byc dla mnie ex catedra ... niepodwazalne.
Ale jesli zechce sie czepiac ... to nie da sie tak do konca obronic tej tezy tylko na podstawie tych definicji, ze takie nauczanie w takiej postaci musi/powinno byc traktowane jako ex catedra.
Przyznam, ze troche sie w tym gubie.
Ale istnieje wedlug mnie okolicznosc na dowod nauczania ex catedra i wynika ona z dogmatu o nieomylnosci papieskiej ( wiara i obyczaj).
Ale stad zachodzi nastepna komplikacja - nie kazda wypowiedz papieza jest nieomylna ... wobec tego nie kazde nauczanie jest ex catedra .
Ale ktore wobec tego bedzie ex catedea? Powrocilem do punktu wyjscia, siano w glowie juz mi sie pali ... i ani centymetra blizej ku rozwiazaniu ...
Alem nakomplikowal :oops:

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14942
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4186 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Post autor: Dezerter » 2016-01-15, 23:01

Może nie dodałem jasno, że te trzy punkty muszą zaistnieć RAZEM, czyli jednocześnie, aby wypowiedź była ex cathedra
Ostatnio zmieniony 2016-01-16, 19:06 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

konik

od konika

Post autor: konik » 2016-01-16, 15:30

ok. Zgodnie z prikazem :-D zakladam nowy watek i zakladam, ze Ty zakladasz, ze ten watek zaloze, zakladajac, ze Twe zalozenie bedzie zrealizowane. Ide o zaklad, ze tak myslisz :mrgreen:

konik

nauczanie papieskie EX CATEDRA - co to jest?

Post autor: konik » 2016-01-16, 15:33

Jakie sa wasze opinie na temat nauczania papieza okreslanego jako nauczanie [/b]ex catedra?
To w nawiazaniu do dyskusji, jaka zaczyna sie tworzyc w innym watku.

konik

nauczanie papieskie EX CATEDRA - co to jest?

Post autor: konik » 2016-01-16, 15:34

Jakie sa wasze opinie na temat nauczania papieza okreslanego jako nauczanie ex catedra?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”