Dekalog. Jak powinien byc podzielony?

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
ODPOWIEDZ
david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: Dekalog. Jak powinien byc podzielony?

Post autor: david491 » 2017-02-12, 13:35

Jordan pisze:
david491 pisze:Tak ale te tablice na których napisał dekalog sam Bóg, zostały stłuczone prze Mojżesza. To nie sa te tablica jak pisałeś w poprzednim poście z Wyjścia 20. To są tablice z z Księgi Powtórzonego Prawa (5 Mojżeszowej) 5,6-21.
Nie, Davidzie! Poczytaj, a zobaczysz, że chodzi o tę samą treść na tych drugich tablicach, co była na pierwszych; a że na pierwszych była z Wj 20,2-17 to chyba dość prosto można dowieść, co uczyniłem.

Tak całkiem nie rozumiem tej różnicy między Wj 20, a Pwt 5 - coś tam sensownego jest w tych komentarzach, co podawałem - ale czas między Wj 20, a Pwt 5 jest zbyt długi (blisko 40 lat) by mniemać, że inna treść dekalogu była na drugich tablicach niż ta z Wj 20, gdyż te drugie tablice powstały zaraz po buncie pod Synajem, i jest powiedziane, że było na nich to, co wcześniej:

:-P

Nie Jordanie przeczytaj jeszcze raz oba dekalogi, jeden od drugiego się różnią nieznacznie Pwp.5 (21) Nie będziesz pożądał żony swojego bliźniego. Nie będziesz pragnął domu swojego bliźniego ani jego pola, ani jego niewolnika, ani jego niewolnicy, ani jego wołu, ani jego osła, ani żadnej rzeczy, która należy do twojego bliźniego.

Wj,20.Nie będziesz pożądał żony bliźniego twego, ani jego niewolnika, ani jego niewolnicy, ani jego wołu, ani jego osła, ani żadnej rzeczy, która należy do bliźniego twego.


Zauważyłeś ta różnicę?

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Dekalog. Jak powinien byc podzielony?

Post autor: Jordan » 2017-02-12, 13:52

Juz, co miałem do powiedzenia, to powiedziałem; nie mam co w koło tego samego pisać...
Chcecie to róbcie, jak uważacie - ja tego nie zdołam zmienić, choć mam inne zdanie; jakoś trzeba to "przyjąć na klatę"... ;)
Powodzenia! :)
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: Dekalog. Jak powinien byc podzielony?

Post autor: david491 » 2017-02-12, 14:12

Jordan pisze:Juz, co miałem do powiedzenia, to powiedziałem; nie mam co w koło tego samego pisać...
Chcecie to róbcie, jak uważacie - ja tego nie zdołam zmienić, choć mam inne zdanie; jakoś trzeba to "przyjąć na klatę"... ;)
Powodzenia! :)


Jordanie na zakończenie jeszcze raz to co już wcześniej w tym temacie napisałem. Jak wiadomo dekalog został nam przekazany w dwóch wersjach (Wj 20 i Pwt 5), które różnią się nieco od siebie, jeśli chodzi o wyeksponowanie pewnych kwestii. I tutaj należy wyjaśnić, że tradycyjny układ katolicki oparty jest nie na Księdze Wyjścia 20, ale na Księdze Powtórzonego Prawa 5, która zawiera bardziej dojrzałą i przemyślaną teologicznie wersję dekalogu. Niesłuszny jest zarzut, że utworzyliśmy bez podstaw biblijnych osobne przykazanie, tzn. "nie pożądaj (...) żadnej rzeczy, która jego jest". Katolicki podział przykazań ma podstawę w Księdze Powtórzonego Prawa, w której zakazy pożądania żony i innych rzeczy aukcjonują osobno (Pwt 5, 21). Zestawienie (w jednym zdaniu) kobiety ze zwierzętami (takimi jak wół czy osioł), czyni z kobiety jedną z pozycji inwentarza, będącego własnością mężczyzny. Można powiedzieć, że podział katolicki, sugerując się układem z Pwt, bardziej docenia kobiecą godność. Zakaz pożądania cudzej żony nie jest tym samym co pożądanie, aby mieć na własność osła, należącego do bliźniego.

Dobrego Popołudnia.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18974
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2610 times
Been thanked: 4616 times
Kontakt:

Re: Dekalog. Jak powinien byc podzielony?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-02-12, 14:40

Traktowanie całości zakazów bałwochwalstwa jako jednego przykazania pochodzi od Żydów (próbowały to zmienić w środowiskach żydów zhellenizowanych dwie osoby: Józef Flawiusz i Filon z Aleksandrii - już po Chrystusie), ale się "nie przyjęło" (z jakichś tajemniczych powodów przyjął to kościół grecki i ewangelicki reformowany (a także niektóre nowe wyznania, np. Adwentyści). Protestanci zostali przy podziale "katolickim" (znanym z wczesnego chrześcijaństwa, najwcześniejsze świadectwa są bodajże u Orygenesa).

david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: Dekalog. Jak powinien byc podzielony?

Post autor: david491 » 2017-02-12, 17:09

Marek_Piotrowski pisze:Traktowanie całości zakazów bałwochwalstwa jako jednego przykazania pochodzi od Żydów (próbowały to zmienić w środowiskach żydów zhellenizowanych dwie osoby: Józef Flawiusz i Filon z Aleksandrii - już po Chrystusie), ale się "nie przyjęło" (z jakichś tajemniczych powodów przyjął to kościół grecki i ewangelicki reformowany (a także niektóre nowe wyznania, np. Adwentyści). Protestanci zostali przy podziale "katolickim" (znanym z wczesnego chrześcijaństwa, najwcześniejsze świadectwa są bodajże u Orygenesa).

Wyznawcy judaizmu, prawosławia i większości kościołów protestanckich oraz wschodnich przyjmują tekst Dekalogu z Księgi Wyjścia (Drugiej Księgi Mojżeszowej) Nikt tak nie podzielił Dekalogu jak KK, luteranie maja podobnie, ale zestawienie pożądania żony bliźniego , z rzeczą bliźniego maja w jednym przykazaniu.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14942
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4186 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Dekalog. Jak powinien byc podzielony?

Post autor: Dezerter » 2017-02-12, 19:06

Jordan pisze:Ja jeszcze w kwestii dekalogu.
W dyskusji było o tym, że jest jakby kilka wersji: dwie lub nawet trzy...
A gdyby tak można było się w czasie cofnąć, i być przy tym, gdy Mojżesz wkładał Tablice z dekalogiem do Arki Przymierza, to co byśmy na tych tablicach przeczytali?!
Czy Biblia daje podstawy do pewności w odpowiedzi na takie pytanie?... Czy pozostajemy na gruncie niepewności i tak po prawdzie to nie wiadomo, co było na Tablicach zapisane palcem Bożym, i co można wobec tego nazywać Dekalogiem?...
Arki nie ma - zaginęła chyba nie bez powodu? :-?
10 przykazań obowiązuje Żydów więc jak odbudują 3 Świątynie, to będziesz mógł zobaczyć co tam sobie włożą ;-)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18974
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2610 times
Been thanked: 4616 times
Kontakt:

Re: Dekalog. Jak powinien byc podzielony?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-02-13, 18:22

david491 pisze:Wyznawcy judaizmu, prawosławia i większości kościołów protestanckich oraz wschodnich przyjmują tekst Dekalogu z Księgi Wyjścia (Drugiej Księgi Mojżeszowej) Nikt tak nie podzielił Dekalogu jak KK
Kto to jest "nikt"?
Kościół stosował przykazania na tysiąclecie zanim komuś się śniło o innych wyznaniach.

Jest nieprawdą, że protestanci (a raczej ewangelicy, "protestanci" to w zasadzie luteranie, o nich niżej) przyjmują tekst Dekalogu "jak judaizm".
To co przyjmują, to nowożytny "pomysł na Dekalog" dwu zhellenizowanych Żydów: Józefa Flawiusza i Filona z Aleksandrii

Prawosławie ma jeszcze dziwniej - nie wiem skąd wzięli VIII przykazanie zabraniające... porywania człowieka.
Przy okazji - tym, którzy dziwią się że w katolickim układzie X przykazanie brzmi "...ani żadnej rzeczy, która jego jest" polecam 4 przykazania "po prawosławnemu":
6.Nie wolno ci mordować.
7.i nie wolno ci cudzołożyć
8.i nie wolno ci porywać [człowieka]
9.i nie wolno ci świadczyć nadaremnie przeciwko twojemu bliźniemu

;-)

====================Oryginalny podział żydowski==========================
I.
Ja będę ci ??, twoim Bogiem, [Ja], który wywiodłem cię z ziemi Micrajim, z domu niewoli.
II
Nie wolno ci mieć innych bogów oprócz Mnie. Nie wolno ci zrobić sobie figury, żadnego wyobrażenia tego, co jest w niebie na górze, ani tego, co jest na ziemi w dole, ani tego, co jest w wodzie poniżej lądu. Nie wolno ci oddawać im pokłonów i nie wolno ci im służyć, bo Ja ??, twój Bóg, jestem Bogiem żądającym wyłączności, który [wymierza] karę [za] grzech ojców [buntowniczym] synom do trzeciego i czwartego pokolenia, tym, którzy Mnie nienawidzą, a tym, którzy Mnie kochają i przestrzegają Moich przykazań, wyświadczam dobro przez tysiące [pokoleń].
III
Nie wolno ci przysięgać na Imię ??, twojego Boga, nadaremnie, bo Bóg nie wybaczy temu, kto przysiągł na Jego Imię nadaremnie.
IV
Przestrzegaj dnia Szabatu, aby go uświęcać, tak jak Bóg, twój Bóg, nakazał ci [przy Mara, zanim dał wam Torę]. Sześć dni [powszednich] możesz pracować i wykonywać wszelkie czynności, ale sobota to Szabat dla Boga, twojego Boga. Nie będziesz wykonywał żadnych zakazanych czynności ani ty, ani twój syn, ani twoja córka, ani twój sługa, ani twoja służąca, ani twój byk, ani twój osioł, ani żadne twoje zwierzę, ani konwertyta, który przebywa w twoich bramach - po to, żeby odpoczął twój sługa i twoja służąca jak ty. I pamiętaj, że niewolnikiem byłeś w Micrajim, gdy Bóg, twój Bóg, wywiódł Cię stamtąd silną ręką i wyciągniętym ramieniem, [abyście Mu służyli]. Dlatego Bóg, twój Bóg nakazał ci, żebyś zachowywał Szabat.
V
Szanuj twojego ojca i twoją matkę, tak jak Bóg, twój Bóg, nakazał ci [przy Mara], żebyś długo żył i żeby ci się wiodło na ziemi, którą Bóg, twój Bóg, daje tobie.
VI
Nie wolno ci mordować.
VII
i nie wolno ci cudzołożyć,
VIII
i nie wolno ci porywać [człowieka],
IX
i nie wolno ci świadczyć nadaremnie przeciwko twojemu bliźniemu,
X
i nie wolno ci pożądać żony twojego bliźniego, nie wolno ci pożądać domu twojego bliźniego, jego pola i jego sługi, i jego służącej, i jego byka, i jego osła ani niczego, co należy do twojego bliźniego.

=====================================================================

Jak widzisz Davidzie, w kwestii kontrowersyjnej (tj, tego, czy zakaz obcych Bogów i towarzyszące wersety o wizerunkach stanowią jedno przykazanie dotyczące bałwochwalstwa, czy też są one osobne) Dekalog "żydowski" jest podzielony tak samo jak katolicki.


Mimo tego luteranie mają praktycznie ten sam zestaw przykazań (fakt, ostatnie dw mają inaczej, ale całkiem absurdalnie:
======== wg Lutra =========================================================
I.Jam jest Pan, Bóg twój. Nie będziesz miał innych bogów obok Mnie
II.Nie bierz Imienia Pana, Boga twego, nadaremno, albowiem Pan nie zostawi bez kary tego, który Imię Jego nadaremno bierze
III.Pamiętaj, abyś dzień święty święcił
IV.Czcij ojca swego i matkę swoją, aby ci się dobrze działo i abyś długo żył na ziemi.
V. Nie zabijaj
VI. Nie cudzołóż
VII. Nie kradnij
VIII.Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu.

IX.Nie pożądaj domu bliźniego swego.
X.Nie pożądaj żony, ani sługi, ani bydła, ani żadnej rzeczy bliźniego swego.

==============================================================================
Widac dla Lutra dom był ważniejszy od żony, skoro to dom, a nie ją, wyróznił :-(
Reszta jest jak u katolików.

Na koniec dodam, że "katolicki" podział ma pewne wsparcie w patrystyce.

david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: Dekalog. Jak powinien byc podzielony?

Post autor: david491 » 2017-02-13, 20:19

Marek_Piotrowski pisze:
david491 pisze:Wyznawcy judaizmu, prawosławia i większości kościołów protestanckich oraz wschodnich przyjmują tekst Dekalogu z Księgi Wyjścia (Drugiej Księgi Mojżeszowej) Nikt tak nie podzielił Dekalogu jak KK
Kto to jest "nikt"?
Kościół stosował przykazania na tysiąclecie zanim komuś się śniło o innych wyznaniach.

Jest nieprawdą, że protestanci (a raczej ewangelicy, "protestanci" to w zasadzie luteranie, o nich niżej) przyjmują tekst Dekalogu "jak judaizm".
To co przyjmują, to nowożytny "pomysł na Dekalog" dwu zhellenizowanych Żydów: Józefa Flawiusza i Filona z Aleksandrii

Prawosławie ma jeszcze dziwniej - nie wiem skąd wzięli VIII przykazanie zabraniające... porywania człowieka.
Przy okazji - tym, którzy dziwią się że w katolickim układzie X przykazanie brzmi "...ani żadnej rzeczy, która jego jest" polecam 4 przykazania "po prawosławnemu":
6.Nie wolno ci mordować.
7.i nie wolno ci cudzołożyć
8.i nie wolno ci porywać [człowieka]
9.i nie wolno ci świadczyć nadaremnie przeciwko twojemu bliźniemu

;-)

====================Oryginalny podział żydowski==========================
I.
Ja będę ci ??, twoim Bogiem, [Ja], który wywiodłem cię z ziemi Micrajim, z domu niewoli.
II
Nie wolno ci mieć innych bogów oprócz Mnie. Nie wolno ci zrobić sobie figury, żadnego wyobrażenia tego, co jest w niebie na górze, ani tego, co jest na ziemi w dole, ani tego, co jest w wodzie poniżej lądu. Nie wolno ci oddawać im pokłonów i nie wolno ci im służyć, bo Ja ??, twój Bóg, jestem Bogiem żądającym wyłączności, który [wymierza] karę [za] grzech ojców [buntowniczym] synom do trzeciego i czwartego pokolenia, tym, którzy Mnie nienawidzą, a tym, którzy Mnie kochają i przestrzegają Moich przykazań, wyświadczam dobro przez tysiące [pokoleń].
III
Nie wolno ci przysięgać na Imię ??, twojego Boga, nadaremnie, bo Bóg nie wybaczy temu, kto przysiągł na Jego Imię nadaremnie.
IV
Przestrzegaj dnia Szabatu, aby go uświęcać, tak jak Bóg, twój Bóg, nakazał ci [przy Mara, zanim dał wam Torę]. Sześć dni [powszednich] możesz pracować i wykonywać wszelkie czynności, ale sobota to Szabat dla Boga, twojego Boga. Nie będziesz wykonywał żadnych zakazanych czynności ani ty, ani twój syn, ani twoja córka, ani twój sługa, ani twoja służąca, ani twój byk, ani twój osioł, ani żadne twoje zwierzę, ani konwertyta, który przebywa w twoich bramach - po to, żeby odpoczął twój sługa i twoja służąca jak ty. I pamiętaj, że niewolnikiem byłeś w Micrajim, gdy Bóg, twój Bóg, wywiódł Cię stamtąd silną ręką i wyciągniętym ramieniem, [abyście Mu służyli]. Dlatego Bóg, twój Bóg nakazał ci, żebyś zachowywał Szabat.
V
Szanuj twojego ojca i twoją matkę, tak jak Bóg, twój Bóg, nakazał ci [przy Mara], żebyś długo żył i żeby ci się wiodło na ziemi, którą Bóg, twój Bóg, daje tobie.
VI
Nie wolno ci mordować.
VII
i nie wolno ci cudzołożyć,
VIII
i nie wolno ci porywać [człowieka],
IX
i nie wolno ci świadczyć nadaremnie przeciwko twojemu bliźniemu,
X
i nie wolno ci pożądać żony twojego bliźniego, nie wolno ci pożądać domu twojego bliźniego, jego pola i jego sługi, i jego służącej, i jego byka, i jego osła ani niczego, co należy do twojego bliźniego.

=====================================================================

Jak widzisz Davidzie, w kwestii kontrowersyjnej (tj, tego, czy zakaz obcych Bogów i towarzyszące wersety o wizerunkach stanowią jedno przykazanie dotyczące bałwochwalstwa, czy też są one osobne) Dekalog "żydowski" jest podzielony tak samo jak katolicki.


Mimo tego luteranie mają praktycznie ten sam zestaw przykazań (fakt, ostatnie dw mają inaczej, ale całkiem absurdalnie:
======== wg Lutra =========================================================
I.Jam jest Pan, Bóg twój. Nie będziesz miał innych bogów obok Mnie
II.Nie bierz Imienia Pana, Boga twego, nadaremno, albowiem Pan nie zostawi bez kary tego, który Imię Jego nadaremno bierze
III.Pamiętaj, abyś dzień święty święcił
IV.Czcij ojca swego i matkę swoją, aby ci się dobrze działo i abyś długo żył na ziemi.
V. Nie zabijaj
VI. Nie cudzołóż
VII. Nie kradnij
VIII.Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu.

IX.Nie pożądaj domu bliźniego swego.
X.Nie pożądaj żony, ani sługi, ani bydła, ani żadnej rzeczy bliźniego swego.

==============================================================================
Widac dla Lutra dom był ważniejszy od żony, skoro to dom, a nie ją, wyróznił :-(
Reszta jest jak u katolików.

Na koniec dodam, że "katolicki" podział ma pewne wsparcie w patrystyce.

Nie pisałem że przyjmują Judaizm, tylko pisałem że: Wyznawcy judaizmu, prawosławia i większości kościołów protestanckich oraz wschodnich przyjmują tekst Dekalogu z Księgi Wyjścia (Drugiej Księgi Mojżeszowej). A to jest zasadnicza różnica. Żydzi w kwestii podziału I przykazania są zgodni z podziałem katolickim (a więc słowa o cudzych bogach i wizerunkach także umieszczają w jednym przykazaniu), aczkolwiek jest to dla nich drugie przykazanie, bo za pierwsze uważają to, co dla nas stanowi prolog ("Ja jestem Pan, twój Bóg, który cię wywiódł z ziemi egipskiej...")Natomiast przykazanie o zakazie pożądania żony bliźniego połączone jest u Żydów z zakazem pożądania jego dóbr (katolicy uwazają to za dwa oddzielne przykazania).

a jak różne religie podzieliły dekalog to bez problemu można sprawdzić.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Dekalog

konik

Re: Dekalog. Jak powinien byc podzielony?

Post autor: konik » 2017-02-13, 20:44

Jak juz gdzies tu na forum ( nie wiem gdzie, nie chce mi sie szukac, ale moze w tym watku) nasz forumowy Benjamin, ktory akurat jest Zydem z krwi i urodzenia i kosci podawal, ze: nie jest to oryginalny podzial zydowski, poniewaz Zydzi nie brali takiego podzialu. Nie mieli zadnego formalnego podzialu, tylko interpretacje jakiejs tam szkoly ( rabinicznej) rozniace sie w roznych okregach.
Podzial formalny, lecz nie wiem czy taki akurat - Zydzi po raz pierwszy chyba zastosowali dopiero gdzies w trzeciej cwiartce I wieku.
Tak ze ten zestaw jest raczej zyczeniowy, a nie rzeczywisty.
Ale poniewaz nie ja jestem fachowcem w tej kwestii, to moze ktos z tym obznajomiony glos jakis zabierze i udzieli jakichs konkretnych informacji i sprostowan.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18974
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2610 times
Been thanked: 4616 times
Kontakt:

Re: Dekalog. Jak powinien byc podzielony?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-02-13, 21:20

Nie pisałem że przyjmują Judaizm, tylko pisałem że: Wyznawcy judaizmu, prawosławia i większości kościołów protestanckich oraz wschodnich przyjmują tekst Dekalogu z Księgi Wyjścia (Drugiej Księgi Mojżeszowej).
To katolicy są tu skrupulatniejsi :-) - przyjmują oba teksty - patrz http://www.katechizm.opoka.org.pl/rkkkIII-1-3.htm (proszę zjechać na sam dół strony, do kanonu 2051)

david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: Dekalog. Jak powinien byc podzielony?

Post autor: david491 » 2017-02-13, 21:39

Marek_Piotrowski pisze:
Nie pisałem że przyjmują Judaizm, tylko pisałem że: Wyznawcy judaizmu, prawosławia i większości kościołów protestanckich oraz wschodnich przyjmują tekst Dekalogu z Księgi Wyjścia (Drugiej Księgi Mojżeszowej).
To katolicy są tu skrupulatniejsi :-) - przyjmują oba teksty - patrz http://www.katechizm.opoka.org.pl/rkkkIII-1-3.htm (proszę zjechać na sam dół strony, do kanonu 2051)

Na prawdę aż za takiego durnia mnie uważasz?

http://www.katechizm.opoka.org.pl/rkkkIII-2-2.htm

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18974
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2610 times
Been thanked: 4616 times
Kontakt:

Re: Dekalog. Jak powinien byc podzielony?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-02-13, 22:58

Nie wiem o co chodzi CI z tym durmiem. Dałem CI namiar na miejsce w Katechizmie, gdzie jest porównanie Dekalogi z Wj i Pwt, a także formuły katechetycznej. Nie wiem dlaczego odpowiedziałeś linkiem do IV przykazania - zakładam że coś miałeś na myśli :)

Davidzie, nie bierzesz naszych dyskusji zbyt osobiście?

david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: Dekalog. Jak powinien byc podzielony?

Post autor: david491 » 2017-02-14, 19:47

Marek_Piotrowski pisze:Nie wiem o co chodzi CI z tym durmiem. Dałem CI namiar na miejsce w Katechizmie, gdzie jest porównanie Dekalogi z Wj i Pwt, a także formuły katechetycznej. Nie wiem dlaczego odpowiedziałeś linkiem do IV przykazania - zakładam że coś miałeś na myśli :)

Davidzie, nie bierzesz naszych dyskusji zbyt osobiście?
A czego ten link który przysłałeś z tymi Dekalogami ma być dowodem? Mowa była jak różne religie podzieliły Dekalog na przykazania. Ja Tobie posłałem link jak różne religie, podzieliły Dekalog na przykazania, a Ty co mi przysłałeś? A link z Dekalogiem przysłałem Tobie dlatego żebyś wiedział że ja Katechizm, tez posiadam , i bardzo często z niego korzystam, niego korzystam.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18974
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2610 times
Been thanked: 4616 times
Kontakt:

Re: Dekalog. Jak powinien byc podzielony?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-02-14, 20:10

Nadal nie widze w czym jest pretensja. Pokazałem, że katolicy uznają tekst Dekalogu, i to w obu redakcjach.
A ty się dąsasz, jakbym miał Ci jakąs złośliwość napisał.
Jak pisałem - nie bierz dyskusji merytorycznych zbyt osobiście. Ja dyskutuję (albo się zgadzam - zależy od tematu) z tym co piszesz, a nie z Toba (przecież CIę nawet nie znam i w życiu na oczy nie widziałem!)

david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: Dekalog. Jak powinien byc podzielony?

Post autor: david491 » 2017-02-14, 20:59

Marek_Piotrowski pisze:Nadal nie widze w czym jest pretensja. Pokazałem, że katolicy uznają tekst Dekalogu, i to w obu redakcjach.
A ty się dąsasz, jakbym miał Ci jakąs złośliwość napisał.
Jak pisałem - nie bierz dyskusji merytorycznych zbyt osobiście. Ja dyskutuję (albo się zgadzam - zależy od tematu) z tym co piszesz, a nie z Toba (przecież CIę nawet nie znam i w życiu na oczy nie widziałem!)

:-P to jak się dogadamy jak ja będę pisał o jabłkach a Ty o gruszkach na wierzbie? Potarzam jeszcze raz, temat był jak różne religie podzieliły Dekalog, i podałem link, jak go podzieliły.A Ty mi przysłałeś link do Katechizmu, z dwoma Dekalogami. Jednym z Księgi Wyj , a drugi skrócony z PP. Czy to nie jest zmiana tematu. A najlepiej poczytaj sobie wcześniejsze komentarze , zobacz co pisałeś o podziale Dekalogu. Ja się nie dąsam, taki mam charakter, a to z tego powodu ze na poprzednim forum , a było to forum katolickie, było zalewane przez takich pazernych ateistów, jak tentu obecny jakiś tam duch duch. nie brakowało tez świadków Jehowy, i branchmanowców. Wszyscy kopali w biblię, a ja uważam ze obowiązkiem chrześcijanina jest biblii bronic .

dobrej nocy.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”