Dekalog. Jak powinien byc podzielony?

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18877
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2603 times
Been thanked: 4602 times
Kontakt:

Re: Dekalog. Jak powinien byc podzielony?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-02-11, 11:29

Jordan pisze:Ja jeszcze w kwestii dekalogu.
W dyskusji było o tym, że jest jakby kilka wersji: dwie lub nawet trzy...
A gdyby tak można było się w czasie cofnąć, i być przy tym, gdy Mojżesz wkładał Tablice z dekalogiem do Arki Przymierza, to co byśmy na tych tablicach przeczytali?!
Jesli brac tekst dosłownie, to to, co jest w Wj 34. Ale nie musiało tak być.
Jordan pisze:Czy Biblia daje podstawy do pewności w odpowiedzi na takie pytanie?... Czy pozostajemy na gruncie niepewności i tak po prawdzie to nie wiadomo, co było na Tablicach zapisane palcem Bożym, i co można wobec tego nazywać Dekalogiem?...
Jesli idzie o nazwę Dekalog, to oczywiście lądujemy w Wj 34. Ale myślę, żę pozostałe dwie redakcje są dla nas pozyteczniejsze.
Ważne jest co nakazywały przykazania. Biblia to nie Koran.

Natomiast wydaje mi się, że ciekawsze jest inne zagadnienie - co "przeminęło" a co "nie przeminie"?
W Piśmie znajdujemy tu dwa - pozornie sprzeczne - stanowiska:

?Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić. Zaprawdę bowiem powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni.?/Mt 5,17-18/
versus
?Jeżeli więc ktoś pozostaje w Chrystusie, jest nowym stworzeniem. To, co dawne, minęło, a oto wszystko stało się nowe.? /2 Kor 5,17/

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Dekalog. Jak powinien byc podzielony?

Post autor: Jordan » 2017-02-11, 13:37

Marek_Piotrowski pisze:Jordan pisze:
Ja jeszcze w kwestii dekalogu.
W dyskusji było o tym, że jest jakby kilka wersji: dwie lub nawet trzy...
A gdyby tak można było się w czasie cofnąć, i być przy tym, gdy Mojżesz wkładał Tablice z dekalogiem do Arki Przymierza, to co byśmy na tych tablicach przeczytali?!

Jesli brac tekst dosłownie, to to, co jest w Wj 34. Ale nie musiało tak być.
Poniżej dowodzę, z Biblią w ręku, że tak nie było! Proszę: przeczytaj to uważnie, co tam zacytuję z mojej tu na forum w tym temacie wcześniejszej wypowiedzi...
==========================
A teraz ważne słowa, które widnieją pod Dekalogiem zapisanym w Pwt 5,6-21.
Deu 5:22 pau
(22) Oto słowa, które potężnym głosem PAN wypowiedział do całego waszego zgromadzenia, na górze, w ogniu, w obłoku i gęstej ciemności. Niczego nadto nie dodał. Napisał je na dwóch kamiennych tablicach, które mi przekazał.

Wyżej stawiam pytanie: Co było na tych tablicach?
Uważam, że powyższy zapis biblijny daje jasną odpowiedź: Były tam słowa, które znamy (z małymi różnicami) z Wj 20,2-17 oraz Pwt 5,6-21. Natomiast brak uzasadnienia dla tezy, że Wj 34 także zawiera treść Dekalogu (jakby 3-cią jego wersję)!

Można mieć inne zdanie, każdemu wolno, ale osobiście nie przychylę się do niego... A mogę to jeszcze tym uzasadnić, że - jak czytamy - na tablicach kamiennych znalazło się to, co Bóg wypowiedział do ludu!
Czytamy jak Bóg przemawiał do ludu słyszalnie:
Exo 20:1-17 pau
(1) Bóg wypowiedział wszystkie te słowa:
(2) ?Ja jestem PANEM, twoim Bogiem, który wyprowadził cię z ziemi egipskiej, gdzie byłeś niewolnikiem.
(3) Nie będziesz miał innych bogów oprócz Mnie.
(...)
(17) Nie będziesz pożądał dobytku swojego bliźniego. Nie będziesz pożądał jego żony, jego sługi, jego służącej, jego wołu, jego osła ani żadnej rzeczy, która należy do twojego bliźniego?.


Bóg przemawiał powyższym tekstem - bezpośrednio ludzie to słyszeli pod Synajem! Ale się wystraszyli i:
Exo 20:18-19 pau
(18) Gdy cały lud ujrzał gromy i płomienie, usłyszał dźwięk rogu i zobaczył dymiącą górę, przeraził się i zatrzymał się z dala od niej.
(19) Rzekli do Mojżesza: ?Ty mów do nas, a my będziemy słuchali. Bóg niech do nas nie przemawia, byśmy nie poginęli?.


I stało się tak jak chcieli - więcej Bóg już słyszalnie nie mówił wprost do ludu, ale tylko poprzez Mojżesza!...
Kolejny argument, że Wj 34 to nie zmodyfikowana wersja Dekalogu!

==========================
Tak napisałem wcześniej, to cytuję teraz i... ciekawe co o tym myślisz/myślicie?...

Podkreślę ponownie, że zapis biblijny podaje, że na Tablicach znalazło się to, co Bóg wprost mówił do ludu!!!
Jedynie w Wj 20 tak było!
Wniosek: Na Tablicach Dekalogu znalazło się to, co jest podane w Wj 20,2-17 [inne opcje są nie liczeniem się z tekstem Pisma, ale nadinterpretacją Pisma!].
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: Dekalog. Jak powinien byc podzielony?

Post autor: david491 » 2017-02-11, 17:19

Jordan pisze:
Marek_Piotrowski pisze:Jordan pisze:
Podkreślę ponownie, że zapis biblijny podaje, że na Tablicach znalazło się to, co Bóg wprost mówił do ludu!!!
Jedynie w Wj 20 tak było!
Wniosek: Na Tablicach Dekalogu znalazło się to, co jest podane w Wj 20,2-17 [inne opcje są nie liczeniem się z tekstem Pisma, ale nadinterpretacją Pisma!].
Jordanie, dekalog na dwóch tablicach wyrył sam Bóg.( (12) Pan rzekł do Mojżesza: Wstąp do Mnie na górę i pozostań tam, a dam ci tablice kamienne, Prawo i przykazania, które napisałem, aby ich pouczyć. (13) Wstał więc Mojżesz i Jozue, jego pomocnik, i wstąpił Mojżesz na górę Bożą.) (Ks. Wyjścia 24:12-13) TE TABLICE PRZEZ MOJŻESZA ZOSTAŁY STŁUCZONE.( To nie głos pieśni zwycięstwa ani głos pieśni klęski, lecz słyszę pieśni dwóch chórów. (19) A Mojżesz zbliżył się do obozu i ujrzał cielca i tańce. Rozpalił się wówczas gniew Mojżesza i rzucił z rąk swoich tablice i potłukł je u podnóża góry.)(Ks. Wyjścia 32:18-19) (1) Pan rzekł do Mojżesza: Wyciosaj sobie dwie tablice z kamienia podobne do pierwszych, a na tych tablicach wypisz znów słowa, jakie były na pierwszych tablicach, które potłukłeś. (2) Bądź gotów jutro rano wstąpić zaraz na górę Synaj. I zaczekasz na Mnie na wierzchu góry.(Ks. Wyjścia 34:1)

(1) Mojżesz zwołał całego Izraela i rzekł do niego: Słuchaj, Izraelu, praw i przykazań, które ja dziś mówię do twych uszu, ucz się ich i dbaj o to, aby je wypełniać. (2) Pan, Bóg nasz, zawarł z nami przymierze na Horebie. (3) Nie zawarł Pan tego przymierza z ojcami naszymi, lecz z nami, którzy tu dzisiaj wszyscy żyjemy. (4) Spośród ognia na Górze mówił Pan z wami twarzą w twarz. (5) W tym czasie ja stałem między Panem a wami, aby wam oznajmić słowa Pana, gdyście się bali ognia i nie weszli na górę. A On mówił: (6) Jam jest Pan, Bóg twój, który cię wyprowadził z ziemi egipskiej, z domu niewoli. (7) Nie będziesz miał bogów innych oprócz Mnie. (8) Nie uczynisz sobie posągu ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko albo na ziemi nisko, lub w wodzie poniżej ziemi. (9) Nie będziesz oddawał im pokłonu ani służył. Bo Ja jestem Pan, Bóg twój, Bóg zazdrosny, karzący nieprawość ojców na synach w trzecim i w czwartym pokoleniu - tych, którzy Mnie nienawidzą, (10) a który okazuje łaskę w tysiącznym pokoleniu tym, którzy Mnie miłują i strzegą moich przykazań. (11) Nie będziesz brał imienia Pana, Boga twego, do czczych rzeczy, bo nie dozwoli Pan, by pozostał bezkarny ten, kto bierze Jego imię do czczych rzeczy. (12) Będziesz zważał na szabat, aby go święcić, jak ci nakazał Pan, Bóg twój. (13) Sześć dni będziesz pracował i wykonywał wszelką twą pracę, (14) lecz w siódmym dniu jest szabat Pana, Boga twego. Nie będziesz wykonywał żadnej pracy ani ty, ani twój syn, ani twoja córka, ani twój sługa, ani twoja służąca, ani twój wół, ani twój osioł, ani żadne twoje zwierzę, ani obcy, który przebywa w twoich bramach; aby wypoczął twój niewolnik i twoja niewolnica, jak i ty. (15) Pamiętaj, że byłeś niewolnikiem w ziemi egipskiej i wyprowadził cię stamtąd Pan, Bóg twój, ręką mocną i wyciągniętym ramieniem: przeto ci nakazał Pan, Bóg twój, strzec dnia szabatu. (16) Czcij swego ojca i swoją matkę, jak ci nakazał Pan, Bóg twój, abyś długo żył i aby ci się dobrze powodziło na ziemi, którą ci daje Pan, Bóg twój. (17) Nie będziesz zabijał. (18) Nie będziesz cudzołożył. (19) Nie będziesz kradł. (20) Jako świadek nie będziesz mówił przeciw bliźniemu twemu kłamstwa. (21) Nie będziesz pożądał żony swojego bliźniego. Nie będziesz pragnął domu swojego bliźniego ani jego pola, ani jego niewolnika, ani jego niewolnicy, ani jego wołu, ani jego osła, ani żadnej rzeczy, która należy do twojego bliźniego. (22) TE SŁOWA WYRZEKŁ PAN DO WASZEGO ZGROMADZENIA NA GÓRZE SPOŚRÓD OGNIA,OBŁOKU I CIEMNOŚCI DONOŚNYM GŁOSEM, NICZEGO NIE DODAJĄC . NAPISAŁ JE NA DWU TABLICACH KAMIENNYCH I DAŁ MI JE.


I TO WŁAŚNIE NA PODSTAWIE TEGO DEKALOGU , TAK DEKALOG PODZIELIŁ KOŚCIÓŁ KATOLICKI NA PRZYKAZANIA.

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Dekalog. Jak powinien byc podzielony?

Post autor: Jordan » 2017-02-11, 20:36

david491 pisze:Jordanie, dekalog na dwóch tablicach wyrył sam Bóg.
A czy ja coś innego twierdzę??
A co tam wyrył, to chyba dość jasno starałem się wytłumaczyć: to, co wpierw WYPOWIEDZIAŁ do ludu pod górą!
Najpierw Bóg słownie ogłosił tę część całego prawa (którą zwiemy dekalogiem), a potem to zapisał na kamieniu... [pewnie by dłużej przemawiał do ludu, ale oni się przerazili i prosili: mów do Mojżesza tylko, on nam powie, coś powiedział Panie!...].
I tak było... [tak wierzę, bo tak czytam!]
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: Dekalog. Jak powinien byc podzielony?

Post autor: david491 » 2017-02-11, 21:08

Tak ale te tablice na których napisał dekalog sam Bóg, zostały stłuczone prze Mojżesza. To nie sa te tablica jak pisałeś w poprzednim poście z Wyjścia 20. To są tablice z z Księgi Powtórzonego Prawa (5 Mojżeszowej) 5,6-21.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18877
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2603 times
Been thanked: 4602 times
Kontakt:

Re: Dekalog. Jak powinien byc podzielony?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-02-11, 23:09

Tak czy owak, w żadnej z trzech redakcji Dekalog nie jest nijak podzielony. Więc wszystkie pretensje mają marne podstawy.

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Dekalog. Jak powinien byc podzielony?

Post autor: Jordan » 2017-02-12, 06:02

david491 pisze:Tak ale te tablice na których napisał dekalog sam Bóg, zostały stłuczone prze Mojżesza. To nie sa te tablica jak pisałeś w poprzednim poście z Wyjścia 20. To są tablice z z Księgi Powtórzonego Prawa (5 Mojżeszowej) 5,6-21.
Nie, Davidzie! Poczytaj, a zobaczysz, że chodzi o tę samą treść na tych drugich tablicach, co była na pierwszych; a że na pierwszych była z Wj 20,2-17 to chyba dość prosto można dowieść, co uczyniłem.

Tak całkiem nie rozumiem tej różnicy między Wj 20, a Pwt 5 - coś tam sensownego jest w tych komentarzach, co podawałem - ale czas między Wj 20, a Pwt 5 jest zbyt długi (blisko 40 lat) by mniemać, że inna treść dekalogu była na drugich tablicach niż ta z Wj 20, gdyż te drugie tablice powstały zaraz po buncie pod Synajem, i jest powiedziane, że było na nich to, co wcześniej:
Deu 10:1-5 bw
(1) W owym czasie rzekł Pan do mnie: Wyciosaj sobie dwie kamienne tablice, takie jak poprzednie, i wstąp do mnie na górę. Sporządź sobie też drewnianą skrzynię,
(2) a Ja napiszę na tych tablicach słowa, jakie były na pierwszych tablicach, które ty potłukłeś, i włożysz je do skrzyni.
(3) Sporządziłem więc skrzynię z drzewa akacjowego, wyciosałem też dwie kamienne tablice, takie jak poprzednie, i z tymi dwiema tablicami w ręku wstąpiłem na górę.
(4) I napisał Pan na tablicach takim pismem, jak poprzednio, dziesięć słów, które wypowiedział do was na górze spośród ognia w dniu zgromadzenia, i wręczył mi je Pan.
(5) A obróciwszy się, zstąpiłem z góry i włożyłem tablice do skrzyni, którą sporządziłem; i były tam, jak mi rozkazał Pan.

Myślę, że ten zapis definitywnie kładzie kres tezie, że Wj 34 to 3-cia wersja Dekalogu, i że nawet ona mogła być na kamiennych Tablicach zapisana... NIC PODOBNEGO!
Marek_Piotrowski pisze:Tak czy owak, w żadnej z trzech redakcji Dekalog nie jest nijak podzielony. Więc wszystkie pretensje mają marne podstawy.
Owszem nie ma tam powiedziane, że od tego słowa do tego to jest przykazanie nr 1, a do tego do tego nr 7...
Wiemy jednak jedno na pewno: Tak podanych przykazań (dosłownie "słów") ma być 10.
Wiemy też jeszcze coś: znamy treść tych Dziesięciu Słów!

Żeby więc teraz być w porządku z Bogiem, to nie można uczyć ludzi tych przykazań POMIJAJĄC jakąś treść!
A niestety najpopularniejsza wersja dekalogu - taka jakiej się dzieci na pierwszych lekcjach religii uczy [wersja skrócona] - POMIJA pewne treści z oryginału!...
Ludzie takich przykazań się uczą, i z takimi w dorosłość idą! Potem, gdy im ktoś z Biblią w ręce pokazuje Wj 20, to ich oczy są jak 5 złotych wielkie... - bo nagle widzą te treści w dekalogu, których do tej pory nie znali (głównie tu chodzi o słowa zakazujące kultu wytworzonych podobizn)!

Takie są fakty! Ja bym z nimi nie walczył.. [jak to mówią: z koniem się lepiej nie kopać!; albo coś dla inwestorów: z trendem na giełdzie się nie walczy...]
:-P
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

konik

Re: Dekalog. Jak powinien byc podzielony?

Post autor: konik » 2017-02-12, 09:44

Niestety Jordanie, ale krecisz. Raz sie czepiasz podzialu, a pozniej stwierdzasz, ze choc nie ma podzialu ( ustalonego tak jak twierdzisz) to i tak trzymasz sie niescislych informacji na temat podzialu.
Wiecej nie ma co tu pisac, gdyz Marek wyluszczyl sedno i prawdziwy, rzeczywisty, aktualny i niezaklamany wyklad Pisma Swietego w tym temacie.

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Dekalog. Jak powinien byc podzielony?

Post autor: Jordan » 2017-02-12, 10:56

Koniku, celem mojego pisania nie było dyskutowanie o podziale dekalogu (b. mało o tym pisałem), ale pisałem, by udowodnić, że treścią dekalogu nie jest to, co mamy w Wj 34.
Taką tezę tu po raz pierwszy w życiu spotkałem, i ją przebadałem. Jak widzisz, można dowieść, że teza ta jest niesłuszna...!
O to mi chodziło (podział był tu na marginesie tego co pisałem).
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

konik

Re: Dekalog. Jak powinien byc podzielony?

Post autor: konik » 2017-02-12, 11:05

Acha.
Trzymaj sie zdrowo.
Pozdrawiam serdecznie.

Ps: co do wnioskow koncowych w temacie takim i owakim ... widze to w nieco ( a chwilami nawet w bardzo ) odmiennym swietle.
Niech kazdy pozostanie przy tym, co rzeczywiste , byle w Panu.
Zapraszam na wirtualna ( niestety, w realu sie nie spotkalismy ) kawe albo inny dobry napoj. No i ciacho moze byc :-P
Ostatnio zmieniony 2017-02-12, 11:09 przez konik, łącznie zmieniany 1 raz.

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Dekalog. Jak powinien byc podzielony?

Post autor: Jordan » 2017-02-12, 11:08

konik pisze:Acha.
Trzymaj sie zdrowo.
Pozdrawiam serdecznie.
Wzajemnie :) [emotkę z uśmiechem bym wstawił, ale coś z nimi u mnie nie tak, bo prawie połowa jest niewidoczna; to argument do moderatorów by dali nowe emoty, dzięki]
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18877
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2603 times
Been thanked: 4602 times
Kontakt:

Re: Dekalog. Jak powinien byc podzielony?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-02-12, 11:21

Jordan pisze:Myślę, że ten zapis definitywnie kładzie kres tezie, że Wj 34 to 3-cia wersja Dekalogu, i że nawet ona mogła być na kamiennych Tablicach zapisana... NIC PODOBNEGO!
Niestety, nie kładzie, ponieważ w 34 rozdziale też czytamy:
?I napisał na tablicach słowa przymierza - Dziesięć Słów.? /Wj 34,28b/.
Co więcej, po tekście przykazań w tym rozdziale pojawia się tekst:
"Pan rzekł do Mojżesza: Zapisz sobie te słowa, gdyż na podstawie tych słów zawarłem przymierze z tobą i z Izraelem. (28) I był tam [Mojżesz] u Pana czterdzieści dni i czterdzieści nocy, i nie jadł chleba, i nie pił wody. I napisał na tablicach słowa przymierza - Dziesięć Słów."

Jak widzisz, sprawa nie jest taka prosta.
Marek_Piotrowski pisze:Tak czy owak, w żadnej z trzech redakcji Dekalog nie jest nijak podzielony. Więc wszystkie pretensje mają marne podstawy.
Owszem nie ma tam powiedziane, że od tego słowa do tego to jest przykazanie nr 1, a do tego do tego nr 7...
Wiemy jednak jedno na pewno: Tak podanych przykazań (dosłownie "słów") ma być 10.
Wiemy też jeszcze coś: znamy treść tych Dziesięciu Słów!
Owszem, znamy cały tekst - bez podziału.
Żeby więc teraz być w porządku z Bogiem, to nie można uczyć ludzi tych przykazań POMIJAJĄC jakąś treść!
A niestety najpopularniejsza wersja dekalogu - taka jakiej się dzieci na pierwszych lekcjach religii uczy [wersja skrócona] - POMIJA pewne treści z oryginału!...
Właśnie postawiłeś zarzuty.... Jezusowi Chrystusowi! :roll:
Przyjrzyj się scenie rozmowy Jezusa z człowiekiem który zapytał które przykazania ma zachowywać (Mt 19,18-19).
Jezus nie tylko pomija milczeniem pierwsze 3 przykazania, ale także skraca IV przykazanie tak, jak jest to zrobione w książeczkach dla dzieci: ?czcij ojca i matkę?.
Identycznie czyni w rozmowie z bogatym młodzieńcem (Łk 18,20 patrz też lub Mk 10,19).

Wybacz, w tym miejscu opuszczę Twoje emocjonalne wykrzykniki o kopaniu się z koniem itd.
Zadam Ci natomiast pytanie - czemu było tak, że Bóg zabraniał jednych podobizn, a dopuszczał inne?
Na czym polegał sam problem z podobiznami?
Jak sądzisz?

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Dekalog. Jak powinien byc podzielony?

Post autor: Jordan » 2017-02-12, 11:43

Marek_Piotrowski pisze:Jordan pisze:
Myślę, że ten zapis definitywnie kładzie kres tezie, że Wj 34 to 3-cia wersja Dekalogu, i że nawet ona mogła być na kamiennych Tablicach zapisana... NIC PODOBNEGO!
Niestety, nie kładzie, ponieważ w 34 rozdziale też czytamy:
?I napisał na tablicach słowa przymierza - Dziesięć Słów.? /Wj 34,28b/.
Co więcej, po tekście przykazań w tym rozdziale pojawia się tekst:
"Pan rzekł do Mojżesza: Zapisz sobie te słowa, gdyż na podstawie tych słów zawarłem przymierze z tobą i z Izraelem. (28) I był tam [Mojżesz] u Pana czterdzieści dni i czterdzieści nocy, i nie jadł chleba, i nie pił wody. I napisał na tablicach słowa przymierza - Dziesięć Słów."

Jak widzisz, sprawa nie jest taka prosta.
Prosta nie jest. Ale czemu nie odnosisz się do cytatów, które podaję, gdzie jest odwołanie się do tego, że na tablicach było to, co Bóg WYPOWIEDZIAŁ do ludu pod Synajem?!
Tylko raz Bóg wprost MÓWIŁ DO LUDU - w Wj 20!

Marku, najpierw było to, co w Wj. 20 - dla mnie jest to fakt mający większą wagę dowodową niż próba "umieszczenia" na Tablicach treści Wj 34 (która, przyznać musisz, odbiega od treści Wj 20,2-17).
Marek_Piotrowski pisze:Owszem, znamy cały tekst - bez podziału.
Bez podziału, zgoda, ale czy to znaczy, że można potem dzielić dowolnie, w rodzaju: "10. Ani żadnej rzeczy, która jego jest." ?
Marek_Piotrowski pisze:Właśnie postawiłeś zarzuty.... Jezusowi Chrystusowi!
Przyjrzyj się scenie rozmowy Jezusa z człowiekiem który zapytał które przykazania ma zachowywać (Mt 19,18-19).
Jezus nie tylko pomija milczeniem pierwsze 3 przykazania, ale także skraca IV przykazanie tak, jak jest to zrobione w książeczkach dla dzieci: ?czcij ojca i matkę?.
Identycznie czyni w rozmowie z bogatym młodzieńcem (Łk 18,20 patrz też lub Mk 10,19).
Jezus [nic Mu nie zarzucam! hamuj swoje oceny, ok?!], po prostu tylko zacytował coś komuś, kto znał na wyrywki całość (pół słowa wystarczyło by tu...)
Czym innym jest NAUCZAĆ czegoś nieznanego! A to ma miejsce w katechezie - wtedy pomijanie pewnych treści jest, myślę, nieuprawnione (wiekiem uczniów nie ma się co zasłaniać!).
Marek_Piotrowski pisze:Zadam Ci natomiast pytanie - czemu było tak, że Bóg zabraniał jednych podobizn, a dopuszczał inne?
Na czym polegał sam problem z podobiznami?Jak sądzisz?
Pisałem już o tym.
Zabronione jest i było religijne czczenie podobizn! Robienie kultu wokół nich... [dlatego np. kult figur/obrazów jest nie na miejscu, bo to wokół nich robi się kult religijny; gdyby ich nie było w mieście XXX to by tam pielgrzymi nie jechały... Bo po co?! Jadą tam, gdzie jest kult cudownych figur i obrazów... Tego zabrania II przykazanie Boże!].
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18877
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2603 times
Been thanked: 4602 times
Kontakt:

Re: Dekalog. Jak powinien byc podzielony?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-02-12, 12:20

Jordan pisze:
Marek_Piotrowski pisze:Jordan pisze:
Myślę, że ten zapis definitywnie kładzie kres tezie, że Wj 34 to 3-cia wersja Dekalogu, i że nawet ona mogła być na kamiennych Tablicach zapisana... NIC PODOBNEGO!
Niestety, nie kładzie, ponieważ w 34 rozdziale też czytamy:
?I napisał na tablicach słowa przymierza - Dziesięć Słów.? /Wj 34,28b/.
Co więcej, po tekście przykazań w tym rozdziale pojawia się tekst:
"Pan rzekł do Mojżesza: Zapisz sobie te słowa, gdyż na podstawie tych słów zawarłem przymierze z tobą i z Izraelem. (28) I był tam [Mojżesz] u Pana czterdzieści dni i czterdzieści nocy, i nie jadł chleba, i nie pił wody. I napisał na tablicach słowa przymierza - Dziesięć Słów."

Jak widzisz, sprawa nie jest taka prosta.
Prosta nie jest. Ale czemu nie odnosisz się do cytatów, które podaję, gdzie jest odwołanie się do tego, że na tablicach było to, co Bóg WYPOWIEDZIAŁ do ludu pod Synajem?!
Tylko raz Bóg wprost MÓWIŁ DO LUDU - w Wj 20!
No własnie uzupełniam to, co napisałeś - w obu miejscach jest, że są to słowa Dekalogu spisane na tablicach.
Dlatego nie możesz mówić, ze ponieważ to, co napisano w Wj 20 jest określane jako wypisane na tablicach, to to w Wj 34 nie jest - ponieważ o tekście z Wj 34 napisano dokładnie to samo!
Dlatego piszę, że nie jest proste.
Marku, najpierw było to, co w Wj. 20 - dla mnie jest to fakt mający większą wagę dowodową niż próba "umieszczenia" na Tablicach treści Wj 34 (która, przyznać musisz, odbiega od treści Wj 20,2-17).
To zaden argument, co było "najpierw". Obie rzeczy są w Księdze Wyjścia.
I się różnią - na co własnie zwracam uwagę. I nie pisz o "próbie umieszczenia" skoro wprost taka informacja jest w Biblii. Czerpmy z Ksiąg informację, a nie dopasowujmy ich tak, by potwierdzały nasze mniemania.
Marek_Piotrowski pisze:Owszem, znamy cały tekst - bez podziału.
Bez podziału, zgoda, ale czy to znaczy, że można potem dzielić dowolnie, w rodzaju: "10. Ani żadnej rzeczy, która jego jest." ?
Co znaczy "dowolnie"?
To jest tradycyjny podział żydowski.
Marek_Piotrowski pisze:Właśnie postawiłeś zarzuty.... Jezusowi Chrystusowi!
Przyjrzyj się scenie rozmowy Jezusa z człowiekiem który zapytał które przykazania ma zachowywać (Mt 19,18-19).
Jezus nie tylko pomija milczeniem pierwsze 3 przykazania, ale także skraca IV przykazanie tak, jak jest to zrobione w książeczkach dla dzieci: ?czcij ojca i matkę?.
Identycznie czyni w rozmowie z bogatym młodzieńcem (Łk 18,20 patrz też lub Mk 10,19).
Jezus [nic Mu nie zarzucam! hamuj swoje oceny, ok?!], po prostu tylko zacytował coś komuś, kto znał na wyrywki całość (pół słowa wystarczyło by tu...)
Jezus zrobił dokładnie to, co twórca wersji mnemotechnicznej dla dzieci.
Czym innym jest NAUCZAĆ czegoś nieznanego! A to ma miejsce w katechezie - wtedy pomijanie pewnych treści jest, myślę, nieuprawnione (wiekiem uczniów nie ma się co zasłaniać!)
A jakie to treści są "pomijane", hę?
Zresztą, chcesz zobaczyć Przykazania w Katechizmie dla dorosłych?
Zapraszam serdecznie do lektury 65 kanonów od 2084 do 2141 (znajdziesz katechizm np. tu http://www.katechizm.opoka.org.pl/rkkkIII-1-3.htm)
Znajdziesz tam nie tylko pełne teksty przykazań ale także zestawienie różnych ich wersji z wersją mnemotechniczną do katechezy.
Wasze mniemania o rzekomym "pomijaniu" są nacechowane jakąś tezą o "ukrywaniu czegoś".
Już nawet pomijając to, że Kościół nauczał przykazań zanim powstali protestanci, wśród których niektórzy wysunęli oparte na braku zrozumienia Pisma zarzuty wobec obrazów, pomijając to, ze gdyby Kościół chciał coś "ukryć" to zrobiłby w ciągu półtora tysiąca lat kiedy protestantów nie było na poziomie Pisma, pomijając nawet to, że własciwie dlaczego Kościół miałby się upierać przy obrazach, gdyby rzeczywiście były zakazane - pomijając to wszystko musze powiedzieć że coś w tym względzie jest "ukryte" tylko dla tych, którzy są na tyle zimni że nie studiują ani Pisma, ani nie zaglądają do Katechizmu (ani nie czytają gazet katolickich). Ale przed takimi to wszystko jest "ukryte" - bo niczego nie są ciekawi. Za to protestanci odwalają jakąś histerię, myśląc że odkryli Amerykę bo właśnie przeczytali Księgę Wyjścia :)
Marek_Piotrowski pisze:Zadam Ci natomiast pytanie - czemu było tak, że Bóg zabraniał jednych podobizn, a dopuszczał inne?
Na czym polegał sam problem z podobiznami?Jak sądzisz?
Pisałem już o tym.
Zabronione jest i było religijne czczenie podobizn! Robienie kultu wokół nich... [dlatego np. kult figur/obrazów jest nie na miejscu, bo to wokół nich robi się kult religijny; gdyby ich nie było w mieście XXX to by tam pielgrzymi nie jechały... Bo po co?! Jadą tam, gdzie jest kult cudownych figur i obrazów... Tego zabrania II przykazanie Boże!].
Nieprawda. Cytowałem już z Pisma wręcz NAKAZ czczenia pewnych przedmiotów.

Problem z czcią przedmiotów jest częścią zakazu bałwochwalstwa (czyli czczenia jako Boga czegoś , co Bogiem nie jest).
Tylko tyle i aż tyle.

Ołtarz, Przybytek, Świątynia były czczone ZE WZGLĘDU NA BOGA a nie JAKO BÓG.
Dlatego nie było problemu z tą czcią.
Gdyby Boga nie było, nikt by ołtarza, Przybytku czy Świątyni nie czcił. Ich "cześć" była "ze względu na Boga" (nazywamy to "czcią pośrednią Boga").
I dokładnie dlatego nie ma problemu z tym, że modlę się przed obrazem, krzyżem itd - ponieważ nikomu by do głowy nie przyszło podobne zachowanie, gdyby nie Bóg.

Uznawanie tego za grzeszne byłoby równie absurdalne, jak zazdrość kobiety o jej zdjęcie, które nosi w portfelu udający się w podróż narzeczony.

david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: Dekalog. Jak powinien byc podzielony?

Post autor: david491 » 2017-02-12, 13:17

Marek_Piotrowski pisze:Tak czy owak, w żadnej z trzech redakcji Dekalog nie jest nijak podzielony. Więc wszystkie pretensje mają marne podstawy.


A czy ktoś pisze że jest podzielony? Jednak treść z Powtórzonego Prawa, różni się w pewnym stopniu od tekstu Księgi Wyjścia, główne różnice dotyczą motywacji nakazu obchodzenia szabatu oraz wyeksponowania żony w zakazie pożądania. Marnymi podstawami nazywasz zrównanie kobiety z osłem , wołem , cz jakąś nieruchomością bliźniego ?
Ostatnio zmieniony 2017-02-12, 14:00 przez david491, łącznie zmieniany 2 razy.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”