Dekalog. Jak powinien byc podzielony?

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
ODPOWIEDZ
Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Dekalog. Jak powinien byc podzielony?

Post autor: Jordan » 2017-02-09, 17:44

Davidzie, nie zrozumieliśmy się. Prosiłem o teksty biblijne (Dzienniczek do nich nie należy!), gdzie Bóg NAKAZUJE religijny kult przedmiotów! Nie podałeś takich!
Ale zacytuję jeden z tekstów, które podajesz:
david491 pisze:Lb,21:8-9) Wtedy rzekł Pan do Mojżesza: Sporządź węża i umieść go na wysokim palu; wtedy każdy ukąszony, jeśli tylko spojrzy na niego, zostanie przy życiu. (9) Sporządził więc Mojżesz węża miedzianego i umieścił go na wysokim palu. I rzeczywiście, jeśli kogo wąż ukąsił, a ukąszony spojrzał na węża miedzianego, zostawał przy życiu.
Wiesz, jaka była dalsza historia tego węża?! Otóż... stał się on OBIEKTEM RELIGIJNEGO KULTU. Czy to miał Bóg na myśli, gdy kazał Mojżeszowi go wykonać?! Na pewno nie! Dlatego pobożny król Ezechiasz, który miał odwagę reformować życie religijne w kraju, zrobił to - uważnie czytaj:
2Krl 18:1-5 pau
(1) W trzecim roku rządów Ozeasza, syna Eli, króla izraelskiego, Ezechiasz, syn Achaza, został królem Judy.
(2) Miał dwadzieścia pięć lat, kiedy wstąpił na tron, i przez dwadzieścia dziewięć lat panował w Jerozolimie. Jego matka miała na imię Abia i była córką Zachariasza.
(3) Czynił on to, co podobało się PANU, podobnie jak jego praojciec Dawid.
(4) Ezechiasz właśnie usunął wzniesienia kultowe, potłukł stele i pościnał aszery. Roztrzaskał również miedzianego węża, wykonanego przez Mojżesza, gdyż aż do tego czasu Izraelici składali mu ofiary kadzielne, nazywając go Nechusztan.
(5) Swoją ufność złożył w PANU, Bogu Izraela. Po nim ani przed nim nie było nikogo podobnego do niego wśród wszystkich królów Judy.


I co Ty na to?!
Jak widzisz religijni odstępcy w Izraelu uczynili sobie - wbrew przykazaniu Bożemu (Exo 20:4-5 bt5
(4) Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią!
(5) Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, bo Ja Pan, Bóg twój, jestem Bogiem zazdrosnym, który za nieprawość ojców karze synów do trzeciego i czwartego pokolenia, tych, którzy Mnie nienawidzą.
) OBIEKT KULTU RELIGIJNE z tego węża z czasów Mojżesza!...
Dobrze zrobił Ezechiasz, że go zniszczył - jak uważasz?...
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Dekalog. Jak powinien byc podzielony?

Post autor: Jordan » 2017-02-09, 17:51

david491 pisze:Z Dzienniczka, ŚW Faustyny.
Po chwili powiedział mi Jezus: ?Wymaluj obraz według rysunku, który widzisz, z podpisem: Jezu, ufam Tobie. Pragnę, aby ten obraz czczono najpierw w kaplicy waszej i na całym świecie? (Dz. 47).
Ty zacytowałeś to, a ja zacytuję to:
Exo 20:4-5 bt5
(4) Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią!
(5) Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, bo Ja Pan, Bóg twój, jestem Bogiem zazdrosnym, który za nieprawość ojców karze synów do trzeciego i czwartego pokolenia, tych, którzy Mnie nienawidzą.


Pogrubiłem zwroty, które się ze sobą wiążą i tłumaczą powód tego zakazu, wyrażonego w II przykazaniu dekalogu: nie można wytworom ludzkich rąk nadawać religijne sensu, otaczać je kultem, jakoś tam im służyć...

Pytanie: Czy to już jest nieaktualne przykazanie - dane poprzez Mojżesza - że teraz, w XX wieku, poprzez siostrę Faustynę, Jezus nakazuje właśnie zrobić z przedmiotu obiekt religijnego kultu?! [bo chyba nie zaprzeczysz, że jest ten obraz takim obiektem religijnego kultu!]
Jak to widzisz, Davidzie?...
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: Dekalog. Jak powinien byc podzielony?

Post autor: david491 » 2017-02-09, 19:24

Jordan pisze:Ty zacytowałeś to, a ja zacytuję to:
Exo 20:4-5 bt5
(4) Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią!
(5) Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, bo Ja Pan, Bóg twój, jestem Bogiem zazdrosnym, który za nieprawość ojców karze synów do trzeciego i czwartego pokolenia, tych, którzy Mnie nienawidzą.

Pogrubiłem zwroty, które się ze sobą wiążą i tłumaczą powód tego zakazu, wyrażonego w II przykazaniu dekalogu: nie można wytworom ludzkich rąk nadawać religijne sensu, otaczać je kultem, jakoś tam im służyć...

Będzie to odpowiedź długa, i podparta katechizmem kk. JAM JEST PAN, BÓG TWÓJ, KTÓRY CIĘ WYPROWADZIŁ Z ZIEMI EGIPSKIEJ, Z DOMU NIEWOLI. NIE BĘDZIESZ MIAŁ INNYCH BOGÓW OBOK MNIE. NIE CZYŃ SOBIE PODOBIZNY RZEŹBIONEJ CZEGOKOLWIEK, CO JEST NA NIEBIE W GÓRZE I NA ZIEMI W DOLE I TEGO, CO JEST W WODZIE POD ZIEMIĄ.Jaki jest sens tych słów dla katolika, który nie został wyprowadzony z niewoli egipskiej? Katolika z niewoli grzechu wyprowadził Jezus Chrystus, Który stał się OBRAZEM BOGA NIEWIDZIALNEGO. W odróżnieniu od Boga Jahwe, Syn już nie jest Duchem. Stał się Ciałem i Krwią, a więc widzialnym wizerunkiem niewidzialnego Boga. Czym byłby Kościół, gdyby nie było widzialnych i namacalnych ludzi w Kościele i tych którzy szczególnie umiłowali Boga? A my katolicy czcimy ich w obrazach, a nie obrazy. Bóg przygotowując świat na zbawienie, robił to ostrożnie w mentalności natury człowieka i trzeba było dojść do pewnego rozeznania i rozumu, żeby pojąć pewne zagadnienia. Z powyższego przykazania można wyciągnąć wnioski, żeby nie czynić nic z wizerunków będących na niebie. Nie ma mowy o tym, co jest w niebie. W niebie jest zaś Chrystus i Matka naszego Pana oraz świeci Boga, Jego pierwociny dla Kościoła i królestwa Bożego..Na niebie są jedynie gwiazdy i planety. W powyższym przykazaniu chodzi o to, żeby Izraelici nie zapędzili się zbyt daleko, co do prawdziwości Boga Jedynego i będącego Duchem. Jest to plan Boży na dłuższą perspektywę, do którego musimy dojrzeć w Jezusie Chrystusie. To przykazanie ma podobne znaczenie, jakie miał szabat i czym był on dla Żydów. Dla chrześcijan jest dzień Pański czyli niedziela, bo w tym dniu zostało wszystko na nowo stworzone przez zmartwychwstanie Jezusa. Czytając następne słowa przykazania, czytamy o karach przez Boga za winę ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia tych, którzy mnie nie nienawidzą.

Czy te słowa dotyczą się w dzisiejszych czasach w chrześcijaństwie? Czy Jezus tego uczył? Jezus uczył o przykazaniu miłości i czci dla rodziców. Przykazanie miłości to również świeci Boga w obrazach w zmysłów wzroku tych, którzy byli i żyli na ziemi, a odeszli dla nieba. Katolicy nie czczą żywych, tylko już nie żyjących i zasługujących, bo byli filarami wiary, a źródło ich wiary to Bóg, a nie człowiek ziemski. Czy przykazanie mówiące o zakazie wizerunków jest sprzecznością samego Boga? czy ci którzy stawiają zarzut katolikom zarzucą niekonsekwencję Bogu czy Mojżeszowi ? Żydzi czcili chorągwie Lb 2,2 czcili arkę przymierza martwy z pozoru przedmiot z aniołami na postumencie . Ps 5,8 kłaniali się na widok świątyni, a była zrobiona z kamienia. Bóg kazał upiększać świątynię Salomonowi Wyjs 25,17-22 Wyjs 35,30-35 1 Krl 6,23 2 Krn 3,14. Kamień został nazwany domem Bożym Rdz 28,22. Mojżesz sporządził węża, a więc coś, co kojarzy się ze złem, a jednak było to przeobrażone w dobro. Izraelici mieli na węża patrzeć. Przeciwnicy katolickich obrazów nie znają sensu ewangelicznego, o którym pisze Paweł; Rzym 1,20 BO NIEWIDZIALNA JEGO ISTOTA, TO JEST WIEKUISTA JEGO MOC i BÓSTWO, MOGĄ BYĆ OD STWORZENIA ŚWIATA OGLĄDANE w DZIEŁACH i POZNANE UMYSŁEM, TAK IŻ NIC NIE MAJĄ NA SWOJĄ OBRONĘ. Również święci Boga są dziełami mającymi źródło od Boga do poznania ich w umyśle. Urzeczywistnienie tego jest w erze Chrześcijaństwa w Jezusie Chrystusie, który jest widzialnym obrazem Boga. Pismo św. pozwala czcić tylko to, co jest związane z Bogiem i Osobą Boga, a nie sprzeczne i wymyślone osoby. Należało by zadać pytanie; co byś zrobiła, jakby ktoś na twoich oczach potargał zdjęcie twojej matki czy ojca, brata lub siostry, a które na znak pamięci i miłości nosiłabyś ze sobą lub trzymała w domu w widocznym miejscu? byłabyś oburzona? Katolicy nie czczą papieru, płótna,gipsu, ramki tylko Osoby Boże, które te wizerunki przedstawiają.

Czy katolik zwracając się do osoby w wizerunku np. czy do Matki Jezusa mówi -?obrazie lub figuro Maryjo módl się za nami?? a więc nie o obraz chodzi, lecz konkretną osobę, która jest w niebie, a nie na niebie i nie ma jej na ziemi, bo nikt nie czci żyjących. Zdjęcie, portret i wizerunek ojca czy matki przedstawia konkretną realną osobę, która żyła, a nie jest kawałkiem papieru, szczególnie dla nas cennym, że tej osoby już nie ma. Nikt tego nie zabrania, a tym bardziej Pan Jezus. Również nie zabrania czcić swoich wiernych, którzy są owocami i filarami Kościoła. Nikt nie naucza w Kościele, że świeci Boży, którym oddaje się cześć, jest to taka sama cześć, jaką oddaje się Bogu. Wynika to z braku rozeznania i złej interpretacji przykazania, jaką stosują antykatolickie kręgi. Czczenie Boga i czczenie świętych, to są dwie różniące się między sobą sprawy. W królestwie i rodzie Dawida matki nie były obojętne dla króla, który rządził królestwem dla swojej władzy i interesów. Salomon oddaje pokłon matce i posadził swoją matkę obok swego tronu i słuchał jej próśb, które były tylko przyziemne por 1 Kr.2,19. Czy król Jezus jest gorszym od Salomona w stosunku do Matki, Którą nazywamy naszą Matką, Matką Kościoła. Jezus w apokalipsie mówi o zwycięzcy 3,21 który zasiądzie na Jego tronie. Oczywiście, że zbawieni nie będą na tronie, bo to przenośna, ale Jego Matka jak najbardziej.


http://www.katechizm.opoka.org.pl/rkkkIII-2-1.htm


IV. "Nie będziesz czynił żadnej rzeźby..."

2129 Nakaz Boży zabraniał człowiekowi wykonywania jakichkolwiek wizerunków Boga. Księga Powtórzonego Prawa wyjaśnia: "Skoroście nie widzieli żadnej postaci w dniu, w którym mówił do was Pan spośród ognia na Horebie - abyście nie postąpili niegodziwie i nie uczynili sobie rzeźby przedstawiającej..." (Pwt 4,15-16). Izraelowi objawił się absolutnie transcendentny Bóg. "On jest wszystkim!", lecz jednocześnie "jest On... większy niż wszystkie Jego dzieła" (Syr 43, 27-28). "Stworzył je bowiem Twórca piękności" (Mdr 13, 3).

2130 Jednak już w Starym Testamencie Bóg polecił lub pozwolił wykonywać znaki, które w sposób symboliczny miały prowadzić do zbawienia przez Słowo Wcielone, jak wąż miedziany 58 , arka Przymierza i cherubiny 59 .

2131 Opierając się na misterium Słowa Wcielonego, siódmy sobór powszechny w Nicei (787 r.) uzasadnił - w kontrowersji z obrazoburcami - kult obrazów przedstawiających Chrystusa, jak również Matkę Bożą, aniołów i świętych. Syn Boży, przyjmując ciało, zapoczątkował nową "ekonomię" obrazów.

2132 Chrześcijański kult obrazów nie jest sprzeczny z pierwszym przykazaniem, które odrzuca bałwochwalstwo. Istotnie "cześć oddawana obrazowi odwołuje się do pierwotnego wzoru" 60 i "kto czci obraz, ten czci osobę, którą obraz przedstawia" 61 . Cześć oddawana świętym obrazom jest "pełną szacunku czcią", nie zaś uwielbieniem należnym jedynie samemu Bogu.

Obrazom nie oddaje się czci religijnej ze względu na nie same jako na rzeczy, ale dlatego, że prowadzą nas ku Bogu, który stał się człowiekiem. A zatem cześć obrazów jako obrazów nie zatrzymuje się na nich, ale zmierza ku temu, kogo przedstawiają 62

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Dekalog. Jak powinien byc podzielony?

Post autor: Jordan » 2017-02-09, 19:35

david491 pisze: Katolicy nie czczą papieru, płótna,gipsu, ramki tylko Osoby Boże, które te wizerunki przedstawiają.
To czemu koronują obrazy, figury? Czy taka materialna korona jakoś się "przenosi" do nieba na Osobę? Czy pocałunek obrazowi/figurze dany jest pocałunkiem Osoby?

Zapytam jeszcze tak: Gdybym ja zechciał czcić figurę jakąś, to co mógłbym jeszcze zrobić ponad to, że bym ją:
# ozdabiał sukienkami
# nosił w procesji
# całował ją
# klękał przed nią
# modlił się twarzą do niej zwrócony (nie plecami!)
# zapalał przed nią świece
# koronował
# stawiał w kapliczkach
# ...

Czy w/w czynności są czczeniem figury?
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: Dekalog. Jak powinien byc podzielony?

Post autor: david491 » 2017-02-09, 19:47

[quote="Jordan"]Davidzie, nie zrozumieliśmy się. Prosiłem o teksty biblijne (Dzienniczek do nich nie należy!), gdzie Bóg NAKAZUJE religijny kult przedmiotów! Nie podałeś takich!
Ale zacytuję jeden z tekstów, które podajesz:
[quote="david491"]Lb,21:8-9) Wtedy rzekł Pan do Mojżesza: Sporządź węża i umieść go na wysokim palu; wtedy każdy ukąszony, jeśli tylko spojrzy na niego, zostanie przy życiu. (9) Sporządził więc Mojżesz węża miedzianego i umieścił go na wysokim palu. I rzeczywiście, jeśli kogo wąż ukąsił, a ukąszony spojrzał na węża miedzianego, zostawał przy życiu.

To Ty mnie nie zrozumiałeś Jordanie. Bóg nigdzie nie nakazuje czcić przedmioty. bóg polecił wykonać przedmioty, które do Boga poprowadzą. A wąż dlatego został zniszczony, bo Izraelici odwrócili się od Boga, i zaczęli czcić węża.

podaje jeszcze raz przedmioty które Bóg nakazał uczynić, które Izraelitów do Boga prowadziły. : Wj,25:18-20)18) dwa też cheruby wykujesz ze złota. Uczynisz zaś je na obu końcach przebłagalni. (19) Jednego cheruba uczynisz na jednym końcu, a drugiego cheruba na drugim końcu przebłagalni. Uczynisz cheruby na końcach górnych. (20) Cheruby będą miały rozpostarte skrzydła ku górze i zakrywać będą swymi skrzydłami przebłagalnię, twarze zaś będą miały zwrócone jeden ku drugiemu. I ku przebłagalni będą zwrócone twarze cherubów.

david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: Dekalog. Jak powinien byc podzielony?

Post autor: david491 » 2017-02-09, 20:11

Jordan pisze:
david491 pisze: Katolicy nie czczą papieru, płótna,gipsu, ramki tylko Osoby Boże, które te wizerunki przedstawiają.
To czemu koronują obrazy, figury? Czy taka materialna korona jakoś się "przenosi" do nieba na Osobę? Czy pocałunek obrazowi/figurze dany jest pocałunkiem Osoby?

Zapytam jeszcze tak: Gdybym ja zechciał czcić figurę jakąś, to co mógłbym jeszcze zrobić ponad to, że bym ją:
# ozdabiał sukienkami
# nosił w procesji
# całował ją
# klękał przed nią
# modlił się twarzą do niej zwrócony (nie plecami!)
# zapalał przed nią świece
# koronował
# stawiał w kapliczkach
# ...

Czy w/w czynności są czczeniem figury?
A gdy pocałujesz fotografię swojej bliskiej osoby, to całujesz co, papier? Czy robisz to z miłości do bliskiej osoby? Na poniższe pytania masz odpowiedź w poście który napisałem.

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Dekalog. Jak powinien byc podzielony?

Post autor: Jordan » 2017-02-09, 20:13

david491 pisze:Bóg nigdzie nie nakazuje czcić przedmioty.
100% racji!
To czemu uważasz, że zdanie z "Dzienniczka" jest prawdziwe, cytuję:
?Wymaluj obraz według rysunku, który widzisz, z podpisem: Jezu, ufam Tobie. Pragnę, aby ten obraz czczono najpierw w kaplicy waszej i na całym świecie? (Dz. 47).

Zobacz: Ten obraz ma być CZCZONY! Tak?! A jednocześnie piszesz, że Bóg nie nakazuje czcić przedmioty... A tu nakazuje! To jak to jest??
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: Dekalog. Jak powinien byc podzielony?

Post autor: david491 » 2017-02-09, 20:24

Jordan pisze:100% racji!
To czemu uważasz, że zdanie z "Dzienniczka" jest prawdziwe, cytuję:
?Wymaluj obraz według rysunku, który widzisz, z podpisem: Jezu, ufam Tobie. Pragnę, aby ten obraz czczono najpierw w kaplicy waszej i na całym świecie? (Dz. 47).

Zobacz: Ten obraz ma być CZCZONY! Tak?! A jednocześnie piszesz, że Bóg nie nakazuje czcić przedmioty... A tu nakazuje! To jak to jest??

A czytałeś ten obszerny komentarz,? A z katechizmu czytałeś nawet ci otworzyłem? Kto czci obraz nie czci obrazu tylko osobę która obraz przedstawia. Bóg zakazał czczenia tego co jest na niebie, na ziemi pod ziemią i w wodzie. Nie zabronił czczenia tego co jest w niebie, lecz zezwolił , lub nakazał, jak kto woli.

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Dekalog. Jak powinien byc podzielony?

Post autor: Jordan » 2017-02-09, 20:32

Czytałem co podałeś.
Mam Davidzie inne zrozumienie! Dla mnie zwrot: czcić OBRAZ, znaczy: czcić OBRAZ - i żadne "zaklinanie" rzeczywistości tego nie odmieni...
O B R A Z - to masz czcić, jeśli słuchasz treści "Dzienniczka" Faustyny. Nie ma tam powiedziane, że czcić masz Osobę na obrazie, ale OBRAZ!
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dekalog. Jak powinien byc podzielony?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-02-09, 20:48

tu odpowiadam Markowi, że to przykazanie zabrania czcić, obdarzać religijnym kultem materialne przedmioty, np. całować je, klękać przed nimi... itp. itd.]
Naprawdę?!
Może zacytujesz, gdzie jest w tym przykazaniu zakaz całowania przedmiotów, klękania prze nimi, obdarzania icy kultem?
:)
Nie wolno robić jednego - czcić czegokolwiek/ kogokolwiek nie bedącego Bogiem jako Boga.
I tyle.
No OK - to wszystko było wykonane, ale czy Bóg powiedział: obdarzajcie religijnym kultem jakiś przedmiot świątynny, w sensie naprawdę KULTU, a nie zwykłego dbania o to by to było tam, gdzie ma być, i było takie jakie miało być?
Ależ proszę:
Przestrzegać będziecie moich szabatów, czcić będziecie mój święty przybytek. Ja jestem Pan!/Kpł 26,1/
Mało tego - licznym przedmiotom oddawano cześć:
Namaszczano:
  • ołtarz Wj 29:12 - a w Wj 40,10 nawet czytamy że po tym namaszczeniu będzie "bardzo święty",
  • Namiot spotkania Wj 30:26,
  • Arkę Wj 30:26,
  • Przybytek Wj 40,9
Wszystkie te rzeczy mają jedną wspólną cechę - ów kult, jaki wobec nich sprawowano, był wykonywane ZE WZGLĘDU NA BOGA, a nie ze względu na te przedmioty.
Jeśli czczono Przybytek, to dlatego że był to Przybytek Boga.
Jeśli namaszczano Namiot Spotkania, to ze względu na jego związek z Bogiem.
Nikt nie pomyślał nawet, że Przybytek jest Bogiem. Ani że Namiot Spotkania jest Bogiem.
I przy takim podejściu przykazanie nie było złamane.
DOKŁADNIE tak, jak w przypadku obrazu z objawienia św.Faustyny.

Przykazanie chroni JEDYNOŚĆ BOGA, a nie jest jakimś irracjonalnym zakazem "antymalarskim".

david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: Dekalog. Jak powinien byc podzielony?

Post autor: david491 » 2017-02-09, 21:20

Marek_Piotrowski pisze:Naprawdę?!
Może zacytujesz, gdzie jest w tym przykazaniu zakaz całowania przedmiotów, klękania prze nimi, obdarzania icy kultem?
:)
Nie wolno robić jednego - czcić czegokolwiek/ kogokolwiek nie bedącego Bogiem jako Boga.
I tyle.

Dokładnie,dziękuję Marku,za konkretne i rzeczowe wyjaśnienie. Dorzucę swoje trzy grosze i dodam do tego werset Biblijny: (7) Pan rzekł wówczas do Mojżesza: Zstąp na dół, bo sprzeniewierzył się lud twój, który wyprowadziłeś z ziemi egipskiej. (8) Bardzo szybko odwrócili się od drogi, którą im nakazałem, i utworzyli sobie posąg cielca ulanego z metalu i oddali mu pokłon, i złożyli mu ofiary, mówiąc: Izraelu, oto twój bóg, który cię wyprowadził z ziemi egipskiej. I tego zabraniał i zabrania Bóg.

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4119 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Dekalog. Jak powinien byc podzielony?

Post autor: Dezerter » 2017-02-09, 23:32

Koniku drogi - mam nieodparte wrażenie, że na siłę trochę szukasz i wręcz wywołujesz antykatolickie zachowania niekatolików w rożnych wątkach - trochę ekumenizmu! sam byleś protestantem, jesteśmy braćmi w Chrystusie i szukajmy tego co nasz łączy a nie dzieli.
Wzbogacajmy nawzajem swoją wiarę, dzielmy zrozumieniem, wierzę , że wzajemnie możemy się ubogacić - nie tylko w lepszym rozumieniu dekalogu.
Apel oczywiście do wszystkich forumowiczów - również niekatolików
Proponuję zapamiętać takie hasło:
Pisz tak jak byś był przekonany, że sam Jezus przeczyta twój post
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

konik

Re: Dekalog. Jak powinien byc podzielony?

Post autor: konik » 2017-02-10, 09:26

O wszechpotezny moderatorze - ano masz racja moze, a moze tez mnie poinformuj, w czym, jak ... itp.itd. "cos na sile".
Mnie nie interesuja argumenty protestantow ( i nie tylko ), ktore sa wyssane z palca, ktory akurat dotykal Biblii, i na tej podstawie uzurpujace sobie "biblijnosc".
I o tym sie wypowiadam.
Ale byc moze dostrzegles jakies tresci niewlasciwe w moich wypowiedziach, wiec prosze wskaz mi je, bo nie dostrzegam ... zgodnie z powszechnym prawem: trudno sadzic samego siebie.
Dlatego o obiektywny osad mojej skromnej konskiej osoby jak najbardziej postuluje.
Przyjme i oczekuje na konstruktywne i merytoryczne uwagi.
Z konskim pozdrowienie : hejze ho, wista wio :-P

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Dekalog. Jak powinien byc podzielony?

Post autor: Jordan » 2017-02-11, 06:45

Ja jeszcze w kwestii dekalogu.
W dyskusji było o tym, że jest jakby kilka wersji: dwie lub nawet trzy...
A gdyby tak można było się w czasie cofnąć, i być przy tym, gdy Mojżesz wkładał Tablice z dekalogiem do Arki Przymierza, to co byśmy na tych tablicach przeczytali?!
Czy Biblia daje podstawy do pewności w odpowiedzi na takie pytanie?... Czy pozostajemy na gruncie niepewności i tak po prawdzie to nie wiadomo, co było na Tablicach zapisane palcem Bożym, i co można wobec tego nazywać Dekalogiem?...
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

konik

Re: Dekalog. Jak powinien byc podzielony?

Post autor: konik » 2017-02-11, 09:34

Ponoc nie wiadomo, jakie konkretne zwroty zostaly umieszczone na tablicach - te podane na pismie, na kartach Biblii sa juz interpretacja, stad rozne zapisy .
Nie bede sie przy tym upieral, bo nie wiem - podaje te wiadomosc na podstawie przeczytanych informacji.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”