Dekalog. Jak powinien byc podzielony?

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dekalog. Jak powinien byc podzielony?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-02-14, 21:53

Link do katechizmu przytoczyłem w odpowiedzi na mail, w którym pisałeś (zresztą nie do końca poprawnie, ale o to mniejsza):
Wyznawcy judaizmu, prawosławia i większości kościołów protestanckich oraz wschodnich przyjmują tekst Dekalogu z Księgi Wyjścia (Drugiej Księgi Mojżeszowej).
Ja napisałem, ze katolicy przyjmują zarówno z Księgi Wyjścia jak i z Księgi Powtórzonego Prawa - i na dowód dałem link do strony z Katechizmu, gdzie obie te redakcje Dekalogu zostały wylistowane.
Czyli jak nabardziej na temat - a Ty, nie wiedzieć czemu, się obraziłeś.
Ja się nie dąsam, taki mam charakter, a to z tego powodu ze na poprzednim forum , a było to forum katolickie, było zalewane przez takich pazernych ateistów, jak tentu obecny jakiś tam duch duch. nie brakowało tez świadków Jehowy, i branchmanowców. Wszyscy kopali w biblię, a ja uważam ze obowiązkiem chrześcijanina jest biblii bronic .
A przed kim tu bronisz Biblii?

david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: Dekalog. Jak powinien byc podzielony?

Post autor: david491 » 2017-02-14, 22:25

Marek_Piotrowski pisze:Link do katechizmu przytoczyłem w odpowiedzi na mail, w którym pisałeś (zresztą nie do końca poprawnie, ale o to mniejsza):
Wyznawcy judaizmu, prawosławia i większości kościołów protestanckich oraz wschodnich przyjmują tekst Dekalogu z Księgi Wyjścia (Drugiej Księgi Mojżeszowej).
Ja napisałem, ze katolicy przyjmują zarówno z Księgi Wyjścia jak i z Księgi Powtórzonego Prawa - i na dowód dałem link do strony z Katechizmu, gdzie obie te redakcje Dekalogu zostały wylistowane.
Czyli jak nabardziej na temat - a Ty, nie wiedzieć czemu, się obraziłeś.
Ja się nie dąsam, taki mam charakter, a to z tego powodu ze na poprzednim forum , a było to forum katolickie, było zalewane przez takich pazernych ateistów, jak tentu obecny jakiś tam duch duch. nie brakowało tez świadków Jehowy, i branchmanowców. Wszyscy kopali w biblię, a ja uważam ze obowiązkiem chrześcijanina jest biblii bronic .
A przed kim tu bronisz Biblii?

dawid. Jordanie na zakończenie jeszcze raz to co już wcześniej w tym temacie napisałem. Jak wiadomo dekalog został nam przekazany w dwóch wersjach (Wj 20 i Pwt 5), które różnią się nieco od siebie, jeśli chodzi o wyeksponowanie pewnych kwestii. I tutaj należy wyjaśnić, że tradycyjny układ katolicki oparty jest nie na Księdze Wyjścia 20, ale na Księdze Powtórzonego Prawa 5, która zawiera bardziej dojrzałą i przemyślaną teologicznie wersję dekalogu. Niesłuszny jest zarzut, że utworzyliśmy bez podstaw biblijnych osobne przykazanie, tzn. "nie pożądaj (...) żadnej rzeczy, która jego jest". Katolicki podział przykazań ma podstawę w Księdze Powtórzonego Prawa, w której zakazy pożądania żony i innych rzeczy aukcjonują osobno (Pwt 5, 21). Zestawienie (w jednym zdaniu) kobiety ze zwierzętami (takimi jak wół czy osioł), czyni z kobiety jedną z pozycji inwentarza, będącego własnością mężczyzny. Można powiedzieć, że podział katolicki, sugerując się układem z Pwt, bardziej docenia kobiecą godność. Zakaz pożądania cudzej żony nie jest tym samym co pożądanie, aby mieć na własność osła, należącego do bliźniego.

Dobrego Popołudnia.




Marek. Jak widzisz Davidzie, w kwestii kontrowersyjnej (tj, tego, czy zakaz obcych Bogów i towarzyszące wersety o wizerunkach stanowią jedno przykazanie dotyczące bałwochwalstwa, czy też są one osobne) Dekalog "żydowski" jest podzielony tak samo jak katolicki.


Marek. Protestanci zostali przy podziale "katolickim"

Dawid. Wyznawcy judaizmu, prawosławia i większości kościołów protestanckich oraz wschodnich przyjmują tekst Dekalogu z Księgi Wyjścia (Drugiej Księgi Mojżeszowej) Nikt tak nie podzielił Dekalogu jak KK, luteranie maja podobnie, ale zestawienie pożądania żony bliźniego , z rzeczą bliźniego maja w jednym przykazaniu.

Marek. Kto to jest "nikt"?
Kościół stosował przykazania na tysiąclecie zanim komuś się śniło o innych wyznaniach.

dawid, Nie pisałem że przyjmują Judaizm, tylko pisałem że: Wyznawcy judaizmu, prawosławia i większości kościołów protestanckich oraz wschodnich przyjmują tekst Dekalogu z Księgi Wyjścia (Drugiej Księgi Mojżeszowej). A to jest zasadnicza różnica. Żydzi w kwestii podziału I przykazania są zgodni z podziałem katolickim (a więc słowa o cudzych bogach i wizerunkach także umieszczają w jednym przykazaniu), aczkolwiek jest to dla nich drugie przykazanie, bo za pierwsze uważają to, co dla nas stanowi prolog ("Ja jestem Pan, twój Bóg, który cię wywiódł z ziemi egipskiej...")Natomiast przykazanie o zakazie pożądania żony bliźniego połączone jest u Żydów z zakazem pożądania jego dóbr (katolicy uwazają to za dwa oddzielne przykazania).

a jak różne religie podzieliły dekalog to bez problemu można sprawdzić.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Dekalog


To katolicy są tu skrupulatniejsi - przyjmują oba teksty - patrz http://www.katechizm.opoka.org.pl/rkkkIII-1-3.htm (proszę zjechać na sam dół strony, do kanonu 2051

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dekalog. Jak powinien byc podzielony?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-02-14, 22:47

i...?

david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: Dekalog. Jak powinien byc podzielony?

Post autor: david491 » 2017-02-15, 06:13

Marek_Piotrowski pisze:i...?
I.....?. Protestanci zostali przy podziale "katolickim"????????????????????????????????????????????

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dekalog. Jak powinien byc podzielony?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-02-15, 19:57

Ależ tak (przypominam: "protestanci" to luteranie).
Oto menu artykułów o Dekalogu ze strony http://www.luteranie.pl/materialy/ksieg ... m,174.html
Obrazek

Oczywiście, dzielą inaczej szczegóły pomiędzy IX i X przykazanie (ale też je traktują nieco razem jak widać).

david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: Dekalog. Jak powinien byc podzielony?

Post autor: david491 » 2017-02-15, 21:09

Marek_Piotrowski pisze:Ależ tak (przypominam: "protestanci" to luteranie).
Oto menu artykułów o Dekalogu ze strony http://www.luteranie.pl/materialy/ksieg ... m,174.html
Obrazek

Oczywiście, dzielą inaczej szczegóły pomiędzy IX i X przykazanie (ale też je traktują nieco razem jak widać).

:-P No tośmy się dogadali. Moja wina ze tak długo to trwało, dobrze ze już koniec bo inne tematy czekają. :-P

Katol

Re: Dekalog. Jak powinien byc podzielony?

Post autor: Katol » 2017-09-09, 15:08

Podział Dekalogu jest bez znaczenia.
Życie chrześcijanina jest na wiele wyższym poziomie.

Równie dobrze byśmy sobie mogli podyskutować o mundurkach uczniów szkół podstawowych.
Jak powinny wyglądać??
Proszę bardzo, wypowiedzcie się...

Benjamin

Re: Dekalog. Jak powinien byc podzielony?

Post autor: Benjamin » 2017-09-11, 00:28

Podzial moze jest formalnie bez znaczenia ( mundurki moga byc rozowe z kokardkami i z przywieszonymi granatami) ... ale znaczenie przykazan w okreslonych podzialach gra ogromna role: mundurki nasze to z pewnoscia nie te, ktore sa czarne z jezykami ognia ... takich mundurkow nie ubieramy.

Katol

Re: Dekalog. Jak powinien byc podzielony?

Post autor: Katol » 2017-09-11, 10:54

Tak, zatem mamy:

Dekalog
Interpretacja dekalogu
My

Nie działa bezpośrednio, tylko trzeba go najpierw zinterpretować.

Benjamin

Re: Dekalog. Jak powinien byc podzielony?

Post autor: Benjamin » 2017-09-11, 13:25

Slusznie. Pan Jezus wyraznie pouczyl, kto ma interpretowac, a sw.Pawel Apostol wyraznie w swoich listach to zalecenie Jezusa wypelnial i nakreslal sposob, w jaki ta interpretacja ma sie odbywac przez caly czas historii Kosciola.
Wiemy, ze tu chodzi o Kosciol posiadajacy "klucze Piotrowe".
Klucze Piotrowe to sukcesja apostolska, a ta szczegolna - to nastepca sw.Piotra.

Tyle wiemy. Nie sluchamy samozwanczych prorokow i rozlamowcow.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Dekalog. Jak powinien byc podzielony?

Post autor: Andej » 2017-09-11, 16:24

Ośmielam się dodać trzy grosze. Subiektywne.

Dekalog - przekaz, kanon. Aby zrozumieć, trzeba mieć wiedzę biblijną, historyczną. Znać mentalność ówczesnych i obowiązujące naonczas prawa.

Potem wykładnia Kościoła. Oficjalna.
Wykładnia myślicieli związanych z chrześcijaństwem.

I nasza wrażliwość.

Osobiście zauważam, że "mój" Dekalog pozostają cały czas w tej samej formie, jest z czasem coraz bardziej rozbudowany. Dotyczy coraz większego spektrum spraw. Wymaga ode mnie coraz więcej. Wciąż uwrażliwia mnie na kolejne sprawy.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Abraham45

Re: Dekalog. Jak powinien byc podzielony?

Post autor: Abraham45 » 2017-12-23, 22:29

Szczerze powiedziawszy - nie bardzo wiem po jakiego czorta miało by się dzielić Dekalog? Jak dla mnie jest to naprawdę chory pomysł. Dlaczego? Z jednego prostego powodu: DEKALOG TO KONKRETNE PRAWO BOGA USTALONE PRZEZ BOGA I ZAWARTE NA TABLICACH, KTÓRE OTRZYMAŁ MOJŻESZ. Jeśli temu zaprzeczamy to zaprzeczamy prawdzie zawartej w Biblii. A jeśli uznajemy to za prawdę to jak możemy ingerować w to co dał Bóg? Skoro dał Dekalog w takiej a nie innej formie i tak na tablicach go podzielił to powinno tak pozostać jako świętość otrzymana przez Boga.
Ingerencja w Dekalog, nawet pod względem jego podziału jest takim uderzeniem w konkretny plan Boga. Czy chcemy pokazywać, że jesteśmy mądrzejsi od Boga, lepiej wiemy jak powinien wyglądać Dekalog? Niedługo dojdzie do tego, że człowiek będzie chciał mówić o tym jak powinno być w niebie, bo zapewne Bóg tego nie wie?

Myślę a nawet uważam, że człowiek za bardzo zaczyna ingerować w to to Bóg stworzył, to co Bóg ustalił lub ustala chcąc pokazywać że jest mądrzejszy od Boga. To mi trochę przypomina sytuację z wieżą Babel - gdy ludzie chcieli pokazać swoją wyższość nad Bogiem. Wyszło im? Zazwyczaj wojowanie z Bogiem nie kończy się dobrze dla człowieka.

podkowa

Re: Dekalog. Jak powinien byc podzielony?

Post autor: podkowa » 2017-12-23, 23:08

A w jakiej konkretnie formie zostal zapisany Dekalog?

Abraham45

Re: Dekalog. Jak powinien byc podzielony?

Post autor: Abraham45 » 2017-12-23, 23:28

O ile pamiętam to przykazania były podzielone na dwie części kamiennych tablic. Jaki był ten oryginalny podział przykazań na tablicach - tego nie wiem dokładnie, nie wiem czy istnieje jakiś oryginalny wzór tych tablic, aby można było ocenić ile przykazań było na jednej stronie tablicy a ile na drugiej. Ważne jest jednak to aby przy wiedzy jak rzeczywiście wyglądał podział przykazań nie zmieniać go według własnego uznania.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dekalog. Jak powinien byc podzielony?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-12-24, 12:10

Są trzy redakcje Dekalogu, przy czym trzecia jest zupełnie inna od dwu pierwszych.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”