Dlaczego niedziela jest Dniem Pańskim, a nie sobota?

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Dlaczego niedziela jest Dniem Panskim, a nie sobota?

Post autor: Dezerter » 2017-11-19, 19:09

Beniaminowi nie odpowiem, bo nie ma na co ...
Marek_Piotrowski pisze:
Dezerter pisze:Ja Marku, Beniaminie i wszyscy czytający, również tak jak Tomaszek, uważam, że większość wspólnoty judeochrześcijańskiej z Jerozolimy z Jakubem na czele, przestrzegali nie tylko szabatu, ale i Prawa i wszystkich zwyczajów Świątynnych.
Jest to po pierwsze logiczne - sam Marku od ciebie słyszałem, że judeochrześcijanie i później chrześcijanie są właściwą kontynuacją judaizmu, który doczekał się i uwierzył w Mesjasza.
...i dlatego właśnie świętuje szabat w niedzielę.
my tak, ale mówimy o judeochrześcijanach z Kościoła matki w Jerozolimie, których Jakub Sprawiedliwy był przełożonym - oni świętowali sabat w sobotę, bo byli Żydami (nie pisze nic o tym co robili , lub nie robili w niedzielę, bo tego nie wiem, ale na pewno jakoś świętował zmart6wychwstanie i zesłanie Ducha od swojego wielkiego krewnego)
Po drugie Jakub, aby mógł być nazwany przez współczesnych Cadykiem czyli Sprawiedliwym, musiał przestrzegać szabatu - to dość oczywiste.
Czyli - wg Ciebie - również propagował obrzezanie?
Tego nie wiem, chyba nie miał dzieci, ale gdyby miał na pewno by je obrzezał, podobnie jak i dziś obrzezuje wielu judeochrzescijan - widzisz coś w tym złego?, wielu chrześcijan to robi - połowa Stanów. Czy Kościół kiedykolwiek zabraniał żydom się obrzezywać? Do 135 roku biskupami Jerozolimy byli żydzi - który pisarz starożytny twierdzi, że zaprzestali obrzezywanie - chętnie poznam źródło. W owych czasach żyd=obrzezany - nawet taki "pogański" Paweł obrzezał Tymoteusza!
Po trzecie mamy jasne świadectwo o tym Pawła w Dziejach 21:
Przyjęcie przez Kościół jerozolimski
17 Kiedy znaleźliśmy się w Jerozolimie, bracia przyjęli nas z radością. 18 Następnego dnia Paweł poszedł razem z nami do Jakuba*. Zebrali się też wszyscy starsi. 19 Powitawszy ich, zaczął szczegółowo opowiadać, czego Bóg dokonał wśród pogan przez jego posługę. 20 Słysząc to, wielbili Boga, ale powiedzieli mu: ?Widzisz, bracie, ile tysięcy Żydów uwierzyło, 21 a wszyscy trzymają się gorliwie Prawa. O tobie jednak słyszeli, że wszystkich Żydów, mieszkających wśród pogan, nauczasz odstępstwa od Mojżesza, mówisz, że nie mają obrzezywać swych synów ani zachowywać zwyczajów. 22 Cóż więc począć? W każdym wypadku dowiedzą się, żeś przybył. 23 Zrób więc to, co ci mówimy: Mamy tu czterech mężczyzn, którzy złożyli ślub, 24 weź ich z sobą, poddaj się razem z nimi oczyszczeniu, pokryj za nich koszty, aby mogli ostrzyc sobie głowy*, a wtedy wszyscy przekonają się, że w tym, czego się dowiedzieli o tobie, nie tylko nie ma źdźbła prawdy, lecz że ty sam przestrzegasz Prawa na równi z nimi. 25 Co zaś do pogan, którzy uwierzyli, posłaliśmy im na piśmie polecenie, aby powstrzymali się od pokarmów ofiarowanych bożkom, od krwi, od tego, co uduszone, i od nierządu?*. 26 Wtedy Paweł wziął z sobą tych mężów, następnego dnia poddał się razem z nimi oczyszczeniu, wszedł do świątyni i zgłosił [termin] wypełnienia dni oczyszczenia, aż zostanie złożona ofiara za każdego z nich.
Pojmanie św. Pawła w świątyni
27 Kiedy zaś siedem dni dobiegało końca,
Jak wyżej. Czyli - konsekwentnie - twierdzisz również, że te tysiące dokonywały obrzezania?
Marku znów nie odpowiadasz na podkreślony argument?! zadziwiasz mnie i zawstydzasz, unikasz odpowiedzi - nie takiego Marka cenie
- ty masz jakiś uraz z tym obrzezaniem - wątki pomyliłeś - my tu o szabacie :!:
A co z "Jeśli ktoś został powołany jako obrzezany, niech nie pozbywa się znaku obrzezania; jeśli zaś ktoś został powołany jako nieobrzezany, niech się nie poddaje obrzezaniu."/1Kor 7,18/
"Oto ja, Paweł, mówię wam: Jeżeli poddacie się obrzezaniu, Chrystus wam się na nic nie przyda."/Gal 5,2/
"I raz jeszcze oświadczam każdemu człowiekowi, który poddaje się obrzezaniu: jest on zobowiązany zachować wszystkie przepisy Prawa."/Gal 5,3/
?
Dzięki za te cytaty - potwierdzają w pełni to, co napisałem o Jakubie i Judeochrześcijanach
- oni "zostali powołani" z urodzenia (w przeciwieństwie do Kor. i Gal. - pogan, których apostołem był Paweł i do nich te listy kierował!), Paweł nie ma wątpliwości, że "każdy człowiek obrzezany" "zobowiązany jest " zachować szabat. Sam tak się właśnie zachował na sugestię Jakuba i starszych, co zacytowałem i podkreśliłem

Po czwarte - są świadectwa historyczne, że kościoły judeochrześcijańskie święciły sobotę jeszcze w IV wieku i były za to wykluczane z Kościoła.
szalom
Podaj świadectwa, a pogadamy. Są w nich pewne niuanse.
Wiem, że są, ale to tylko niuanse a wykluczenie było z powodu judaizowania polegającego na świętowaniu szabatu.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Dlaczego niedziela jest Dniem Panskim, a nie sobota?

Post autor: Andej » 2017-11-20, 10:23

Jezus z pewnością nie szabatował w niedzielę. Był prawowiernym Żydem.

W dyskusjach na temat obrzezania, z tego co mi się po głowie obija, nie ma zakazu. Jest jeno zniesienie obowiązku. A takiej sytuacji uznaję, że nie w tym niczego złego. Równie dobrze można się temu poddać (np. ze względów higienicznych lub medycznych), lub nie.

Dla mnie, całkowicie subiektywnie i osobiście, niedziela jest pamiątką zmartwychwstania. Przyjąłem ja wraz z całą tradycją (choć do świadomego przyjęcia doszło w wieku myślącym, a z początku nie zadawałem sobie pytań). Gdybym sam miał ustanowić dzień święty, to byłby on na pamiątką zmartwychwstania lub ostatniej wieczerzy ustanawiającej tradycję uczty ofiarnej.
Jedynym argumentem przemawiającym za sobotą, jest uszanowanie tradycji żydowskiej. Ale tu sprzeciwiłbym się jezusowemu przekazowi. Albowiem Chrystus odsiał naleciałości od zasadniczej treści. Gdyby Bogu zależało na konkretnym dniu ...
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dlaczego niedziela jest Dniem Panskim, a nie sobota?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-11-20, 14:27

Andej pisze:Jezus z pewnością nie szabatował w niedzielę. Był prawowiernym Żydem.
Słusznie. I żył w Starym Przymierzu, a nie w chrześcijaństwie.
Dezerter pisze:Beniaminowi nie odpowiem, bo nie ma na co ...
A to czemu?
Marek_Piotrowski pisze:
Dezerter pisze:Ja Marku, Beniaminie i wszyscy czytający, również tak jak Tomaszek, uważam, że większość wspólnoty judeochrześcijańskiej z Jerozolimy z Jakubem na czele, przestrzegali nie tylko szabatu, ale i Prawa i wszystkich zwyczajów Świątynnych.
Jest to po pierwsze logiczne - sam Marku od ciebie słyszałem, że judeochrześcijanie i później chrześcijanie są właściwą kontynuacją judaizmu, który doczekał się i uwierzył w Mesjasza.
...i dlatego właśnie świętuje szabat w niedzielę.
my tak, ale mówimy o judeochrześcijanach z Kościoła matki w Jerozolimie, których Jakub Sprawiedliwy był przełożonym - oni świętowali sabat w sobotę, bo byli Żydami (nie pisze nic o tym co robili , lub nie robili w niedzielę, bo tego nie wiem, ale na pewno jakoś świętował zmart6wychwstanie i zesłanie Ducha od swojego wielkiego krewnego)
To, że tak sądzisz, już pisałeś. Ale sorry, nie udowodniłeś tego.


Po drugie Jakub, aby mógł być nazwany przez współczesnych Cadykiem czyli Sprawiedliwym, musiał przestrzegać szabatu - to dość oczywiste.
Czyli - wg Ciebie - również propagował obrzezanie?
Tego nie wiem, chyba nie miał dzieci, ale gdyby miał na pewno by je obrzezał, podobnie jak i dziś obrzezuje wielu judeochrzescijan - widzisz coś w tym złego?, wielu chrześcijan to robi - połowa Stanów.
Tak. To się nazywa "judeizowanie" i rozmywa naukę Jezusa.
Chyba że się ktoś obrzezuje z powodow niereligijnych (np. higienicznych, jak w USA).

Co byś powiedział, gdyby chrześcijanie nagle przywrócili ofiary Starego Testamentu?
Czy Kościół kiedykolwiek zabraniał żydom się obrzezywać? Do 135 roku biskupami Jerozolimy byli żydzi - który pisarz starożytny twierdzi, że zaprzestali obrzezywanie - chętnie poznam źródło. W owych czasach żyd=obrzezany - nawet taki "pogański" Paweł obrzezał Tymoteusza!
Przede wszystkim Jakub był tak nazywany przez chrześcijan, a nie Żydów.
Natomiast obrzezywać nie mieli powodu, z powodów, o jakich pisał Paweł w Liście do Kolosan:
(11) I w Nim też otrzymaliście obrzezanie, nie z ręki ludzkiej, lecz Chrystusowe obrzezanie, polegające na zupełnym wyzbyciu się grzesznego ciała, (12) jako razem z Nim pogrzebani w chrzcie, w którym też razem zostaliście wskrzeszeni przez wiarę w moc Boga, który Go wskrzesił. (13) I was, umarłych na skutek występków i ?nieobrzezania? waszego [grzesznego] ciała, razem z Nim przywrócił do życia. Darował nam wszystkie występki, (14) skreślił zapis dłużny, przygniatający nas nakazami. To właśnie, co było naszym przeciwnikiem, usunął z drogi, przygwoździwszy do krzyża.
Stąd polecenie:
1Kor 7:18 bt5 "Jeśli ktoś został powołany jako obrzezany, niech nie pozbywa się znaku obrzezania; jeśli zaś ktoś został powołany jako nieobrzezany, niech się nie poddaje obrzezaniu."


Jeśli idzie o obrzezanie Tymoteusza, to było to zrobione aby nie gorszyć Żydów (podobnie jak ślub jaki przyjął Paweł) - a nie z tego powodu że miało to sens:
Obrzezał go jednak ze względu za Żydów, którzy mieszkali w tamtejszych stronach. Wszyscy bowiem wiedzieli, że ojciec jego był Grekiem."/

Czy obrzezywali? Zapewne niektorzy tak. Ale nie było to nic dobrego.
Marku znów nie odpowiadasz na podkreślony argument?! zadziwiasz mnie i zawstydzasz, unikasz odpowiedzi - nie takiego Marka cenie
- ty masz jakiś uraz z tym obrzezaniem - wątki pomyliłeś - my tu o szabacie :!:
Cóż, nie miałem intencji CIę zachwycać.
Po prostu argumentujesz na zasadzie "święcili szabat bo byli Żydami" - więc rozmowa o obrzezaniu pozwala złapać analogię.
A co z "Jeśli ktoś został powołany jako obrzezany, niech nie pozbywa się znaku obrzezania; jeśli zaś ktoś został powołany jako nieobrzezany, niech się nie poddaje obrzezaniu."/1Kor 7,18/
"Oto ja, Paweł, mówię wam: Jeżeli poddacie się obrzezaniu, Chrystus wam się na nic nie przyda."/Gal 5,2/
"I raz jeszcze oświadczam każdemu człowiekowi, który poddaje się obrzezaniu: jest on zobowiązany zachować wszystkie przepisy Prawa."/Gal 5,3/
?
Dzięki za te cytaty - potwierdzają w pełni to, co napisałem o Jakubie i Judeochrześcijanach
- oni "zostali powołani" z urodzenia (w przeciwieństwie do Kor. i Gal. - pogan, których apostołem był Paweł i do nich te listy kierował!), Paweł nie ma wątpliwości, że "każdy człowiek obrzezany" "zobowiązany jest " zachować szabat. Sam tak się właśnie zachował na sugestię Jakuba i starszych, co zacytowałem i podkreśliłem
Cóż Ty opowiadasz?
Jesli ktoś "został powołany" (nawrócił się) jako obrzezany to miał nie obrzezywać się. Jednak dzieci tego kogoś, rodzone po momencie nawrócenia, nie "zostawały powołane" jako "obrzezane".

Po czwarte - są świadectwa historyczne, że kościoły judeochrześcijańskie święciły sobotę jeszcze w IV wieku i były za to wykluczane z Kościoła.
szalom
Podaj świadectwa, a pogadamy. Są w nich pewne niuanse.
Wiem, że są, ale to tylko niuanse a wykluczenie było z powodu judaizowania polegającego na świętowaniu szabatu.
Tak, ale czy "jeszczeE" jak napisałeś, czy jako praktyka wtórnie przyjęta?

Tak czy owak: WSZYSTKIE świadectwa wczesnochrześcijańskie mówiące o świętowaniu, mówią o niedzieli; są takie, które mówią i o sobocie i o niedzieli, ale NIGDY tylko o sobocie. I podkreślają, że nawet jesli świętowana byla gdzieś i sobota i niedziela, to niedziela uważana była za ważniejszą.
Cytować?

podkowa

Re: Dlaczego niedziela jest Dniem Panskim, a nie sobota?

Post autor: podkowa » 2017-11-20, 16:33

Brawo Marku. Rzeczywiscie, Dezerter to okropnie zaczyna judaizowac ... i ma pretensje, ze apostolowie tak nie chca go w tym nasladowac.
Dezerterze - czy zalezy Tobie, zeby nie Laska byc zbawionym, ale przez zewnetrzne wykonanie przebrzmialego Prawa, ktore Chrystus juz wypelnilm i nastalo Nowe Prawo?
Chcesz powrotu do judaizmu?

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Dlaczego niedziela jest Dniem Panskim, a nie sobota?

Post autor: Dezerter » 2017-11-20, 22:58

podkowa pisze:Brawo Marku. Rzeczywiscie, Dezerter to okropnie zaczyna judaizowac ... i ma pretensje, ze apostolowie tak nie chca go w tym nasladowac.
Okropnie powiadasz :)
gdzie ja mam pretensję zacutuj albo odwołaj, bo przypisujesz mi coś czego nie robię, a to już nieładnie :(
Dezerterze - czy zalezy Tobie, zeby nie Laska byc zbawionym, ale przez zewnetrzne wykonanie przebrzmialego Prawa, ktore Chrystus juz wypelnilm i nastalo Nowe Prawo?
Chcesz powrotu do judaizmu?
Ale o czym ty piszesz?
Ja z łaski jestem zbawiony, nie chcę powrotu do judaizmu, nie świętuję szabatu, ani tego nie chcę
a jakie poglądy mam to piszę w swoich postach - wystarczy przeczytać ze zrozumieniem, później zacytować odpowiedni fragment i z nim polemizować - polecam bracie podkowo taką metodę.

Marku nadal pomijasz moje ważne argumenty, które jasno podałem, ale rozumiem :) B-)
ja cały czas o Jakubie i Judeochrześcijanach z Jerozolimy, a ty mnie listem do Kolosan :-s ...ale zaraz zaraz ... którzy zaczęli przestrzegać szabatu ... :-? ciekawe kto ich tego nauczył :)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dlaczego niedziela jest Dniem Panskim, a nie sobota?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-11-20, 23:26

Marku nadal pomijasz moje ważne argumenty, które jasno podałem, ale rozumiem :) B-)
ja cały czas o Jakubie i Judeochrześcijanach z Jerozolimy
Wybacz, ale to są argumenty z zakresu domniemanologii.
Ty możesz pisać że tak robili bo byli Żydami, a ja że tak, bo byli chrześcinami.
Argument ze "Sprawiedliwym Jakubem" marny, jesli pamiętać, że w 32 roku arcykapłan Annaniasz kazał go ukamienować (inna relacja mówi, że strącili Go z Świątyni Jerozolimskiej, ukamienowali i jeszcze dobili pałką)

Z tego co widzę (mogę się mylić) tezę o Jakubie- wiernym wykonawcy Prawa Mojżeszowego nawet po nawróceniu lansują dwa środowiska:
  • środowisko tzw Żydów Mesjańskich, którzy na siłę chca się przedstawiać jako "nazarejczycy"
  • środowisko niechętne Kościołowi Rzymskiemu, lansujące tezę o rzekomym konflikcie Jakub-Piotr i Jakubowi przypisujące przywództwo całego Koscioła
Mam wrażenie, Dezerterze, że trochę zbyt łatwo przyjąłeś tezy Remigiusza Garbieca (entuzjasty własnie Żydów Mesjanistycznych) w tej sprawie.
a ty mnie listem do Kolosan :-s ...ale zaraz zaraz ... którzy zaczęli przestrzegać szabatu ... :-? ciekawe kto ich tego nauczył :)
Kto? Kolosanie?

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Dlaczego niedziela jest Dniem Panskim, a nie sobota?

Post autor: Dezerter » 2017-11-21, 00:03

Nie - Chińczycy :-w
W liście do Kolosan Paweł piętnuje min. przestrzeganie sabatu przez poganochrześcijan Kolosan, którego to zwyczaju musieli ich nauczyć apostołowie ( w szerokim rozumieniu) z Jerozolimy - judeochrześcijanie, albo ... może to Chińczycy byli #:-s [-x
a skoro ich nauczyli to zapewne dlatego, że sami nie przestrzegali ;)
Marku no proszę cię ... zejdź na chwilę ze stołka apologety/obrońcy na siłę ortodoksji nawet przed tymi, którzy jej wcale nie atakują.
Co znaczą słowa Jakuba wypowiedziane do Pawła :?:
Podaj mi cytat z Listu do Hebrajczyków :!: , że nie powinni świętować szabatu, albo z Listu Jakuba a nie z listu apostoła pogan do pogan :-\
Dla mnie temat staje się coraz bardziej jasny, dzięki dyskusji z Wami:
W pierwotnym Kościele poganochrześcijaninie i to dopiero po soborze Jerozolimskim, zostali zwolnieni z przestrzegania Prawa w tym szabatu sobotniego, wcześniej zachowywali się zapewne jak "bojący się Boga".
Judeochrześcijanie w Jerozolimie i Judei zachowywali Prawo i zwyczaje, obyczaje w tym zapewne szabat, ale mieli oczywiście nowe zrozumienie wynikające z nowonarodzenia w Duchu.

Ten 32 rok to chyba pomyłka ?- powinno być 62 - śmierć Jakuba
a musiał być nie tylko przez chrześcijan uważany za cadyka, skoro Ananiasz za jego zabicie został surowo ukarany i wywołało to oburzenie!
szalom
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dlaczego niedziela jest Dniem Panskim, a nie sobota?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-11-21, 10:38

Ananiasz został ukarany przez... Rzymian, ponieważ wyrok nie był zatwierdzony przez Rzymian (a tak naprawdę uznali że Ananiasz nie był lojalny wobec cesarstwa).
To prawda że podkablowali go Żydzi z innego stronnictwa, ale to była czysta polityka.

Żadania "podania cytatu z Listu do Hebrajczyków" są dziwaczne. To nawet dalej niż "sola scriptura" - tu jest "tylko List do Hebrajczyków" (który jest po prostu na inny temat - acz też dotyczy właśnie tego, że dotychczasowy kult żydowski jest zbędny, bo wypełnił się w Jezusie).
Temat szabatu po prostu w tym liście się nie pojawia - to wszystko.

Stawiasz tezę, że tylko pogan dotyczyło zwolnienie - a wkrótce dezaprobata - dla judeizowania.
Jest to co najmniej mało spójne.
Jesli judaizowanie było zagrożeniem (a było, i trudno tego nie widzieć w Listach) to było ono znacznie groźniejsze wśród chrześcijan wywodzących się z Żydów niż tych wywodzących się z pogan, którzy nie byli przywiązani do rytuałów żydowskich.

Świętowanie niedzieli było dla chrześcijan świadectwem, że stało się coś najważniejszego w dziejach człowieka - ważniejszego niż Stworzenie i Wyjście z Egiptu. Nie można było tworzyć dualizmu - byłoby to dokładnie przyszywanie nowych łat na stary worek.

Benjamin

Re: Dlaczego niedziela jest Dniem Panskim, a nie sobota?

Post autor: Benjamin » 2017-11-21, 22:47

Nie rozumiem kilku argumentow, Dezerterze ... ale ogranicze sie do "cadykowania" ...
No coz, i ja jestem "cadyk". Ale jestem chrzescijanin. Katolik ( wczesniej charyzmatyczny protestant). Nic, co sprawiedliwe dla zyda, (a "cadyk" to zyd niekoniecznie praktykujacy, ale sprawiedliwy chocby z reguly sprawiedliwosci rodu ) po przyjeciu nauki Chrystusa nie jest ograniczeniem czy przymusem, aby pozostac w judaizmie. "Cadykiem" albo sie jest, albo sie nim nie jest ... i nie ma to zadnego odniesienia do sprawy sabathu.
To tylko takie male co nieco, aby na sile nie forsowac tego, co jest po prostu "lowieniem ryb w metnej wodzie bez sieci i bez wedki".

Trzymaj sie przyjacielu.Pozdrawiam rowniez wszystkich.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Dlaczego niedziela jest Dniem Panskim, a nie sobota?

Post autor: Dezerter » 2017-11-21, 23:07

Po przeczytaniu tego nie mam żadnych wątpliwości, że judeochrześcijanie przestrzegali Prawa
mamy jasne świadectwo o tym Pawła w Dziejach 21:

Przyjęcie przez Kościół jerozolimski
17 Kiedy znaleźliśmy się w Jerozolimie, bracia przyjęli nas z radością. 18 Następnego dnia Paweł poszedł razem z nami do Jakuba*. Zebrali się też wszyscy starsi. 19 Powitawszy ich, zaczął szczegółowo opowiadać, czego Bóg dokonał wśród pogan przez jego posługę. 20 Słysząc to, wielbili Boga, ale powiedzieli mu: ?Widzisz, bracie, ile tysięcy Żydów uwierzyło, 21 a wszyscy trzymają się gorliwie Prawa. O tobie jednak słyszeli, że wszystkich Żydów, mieszkających wśród pogan, nauczasz odstępstwa od Mojżesza, mówisz, że nie mają obrzezywać swych synów ani zachowywać zwyczajów. 22 Cóż więc począć? W każdym wypadku dowiedzą się, żeś przybył. 23 Zrób więc to, co ci mówimy: Mamy tu czterech mężczyzn, którzy złożyli ślub, 24 weź ich z sobą, poddaj się razem z nimi oczyszczeniu, pokryj za nich koszty, aby mogli ostrzyc sobie głowy*, a wtedy wszyscy przekonają się, że w tym, czego się dowiedzieli o tobie, nie tylko nie ma źdźbła prawdy, lecz że ty sam przestrzegasz Prawa na równi z nimi. 25 Co zaś do pogan, którzy uwierzyli, posłaliśmy im na piśmie polecenie, aby powstrzymali się od pokarmów ofiarowanych bożkom, od krwi, od tego, co uduszone, i od nierządu?*. 26 Wtedy Paweł wziął z sobą tych mężów, następnego dnia poddał się razem z nimi oczyszczeniu, wszedł do świątyni i zgłosił [termin] wypełnienia dni oczyszczenia, aż zostanie złożona ofiara za każdego z nich.
Pojmanie św. Pawła w świątyni
27 Kiedy zaś siedem dni dobiegało końca,

Czekam na wyjaśnienie tego wyraźnego podziału na pogan i żydów przestrzegających Prawa Mojżesza, i zwyczajów - a więc i szabatu sobotniego?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Benjamin

Re: Dlaczego niedziela jest Dniem Panskim, a nie sobota?

Post autor: Benjamin » 2017-11-21, 23:47

Nie, raczej ten tekst potwierdza, iz nowy, mlody organizm religijny stal sie blyskawicznie tak "atrakcyjny", ze do Kosciola zaczeli wchodzic w duzych grupach rozni nowonawroceni, a wsrod nich tez zydzi; przynosili ze soba wszystkie nawyki z poprzedniej wiary. Dlatego zacytowany fragment mowi wyraznie o sytuacji ustanawiania pierwszych ( spowodowanych zaistnialym nagle problemem nierozstrzygnietych sporow na tle roznych zapatrywan) przepisow i zalecen ... a to wszystko ma wciaz charakter ustanowien nadzwyczajnych, prowizorycznych, tymczasowych.
Dopiero walne zebrania ( synody i sobory) wobec ciaglych naciskow nowych grup wlewajacych sie do Kosciola na biezaco ustalaly i rozstrzygaly pewne doktryny - te fundamentalne jako docelowe zostaly nazwane Dogmatami, a te biezac sa nawet do dnia dzisiejszego jeszcze przedmiotem nieraz zawzietych sporow i dyskusji.
O dniu Swietym czyli sabacie niedzielnym jest ustalona doktryna docelowa, i ta jest wlasciwa ; szczegolnie, ze swiadectwa wspolczesnych Apostolom starozytnych gmin ( Kosciolow) spoza waskiego kregu judeo-azjatyckiego od razu przyjely sabat niedzielny ... np:Armenia.

podkowa

Re: Dlaczego niedziela jest Dniem Panskim, a nie sobota?

Post autor: podkowa » 2017-11-24, 22:30

Dezerterze - piszac o judaizowaniu, mialem na mysli wlasnie sposob, w jaki koniecznie pragniesz przedstawic wersje o dniu Panskim wedlee swojej koncepcji. I tutaj w Twej ostatniej wypowiedzi jest wlasnie podany przez Ciebie cytat, ktory przedstawiasz jako dowod ... a Benjamin bardzo celnie ( i moim zdaniem zgodnie z intencja autora natchnionego0 odpowiedzial nam, iz wymowa tego cytatu jest inna.
Trudno zgodzic sie Dezerterze z Twoim stanowiskiem, ale logicznie latwo zgodzic sie ze stanowiskiem Benjamina ( i jak sadze, jest to chyba stanowisko Kosciola ...).
Nie chcialem w niczym urazic, ale tu Benjamin i Marek stoja przy wlasciwym znaczeniu dnia Panskiego, nie Ty Dezerterze.
Pozdrawiam serdecznie i skladam hold dla Twoich wypowiedzi, gdyz choc jak sadze sa bledne, to sa proba rzetelnego dojscia do prawdy.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Dlaczego niedziela jest Dniem Panskim, a nie sobota?

Post autor: Dezerter » 2017-12-04, 12:20

Nie skladajmy więc hołdu a dochodzimy do prawdy. Prawdą na pewno nie jest 1 zdanie Beniamina - dowod to początek Dziejów. Dalej Beniamin ani nie ustosunkowal się konkretnie do mojego posta a tylko wygłosił kilka ogolnikowych i na okrągło zdań. Rozumiem dlaczego- brak argumentów i konkretów- jeśli Ty widzisz tam jakas logikę ....
Przeczytaj sam ten cytat jeszcze raz ze zrozumieniem a nie zasłaniają się Beniaminem i Markiem których ja również cenię Ale ich teksty ani imprimatur nie mają ani natchnione nie sa
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dlaczego niedziela jest Dniem Panskim, a nie sobota?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-12-04, 12:46

Dezerter pisze:Prawdą na pewno nie jest 1 zdanie Beniamina - dowod to początek Dziejów.
Możesz rozwinąć, co masz na mysli?

podkowa

Re: Dlaczego niedziela jest Dniem Panskim, a nie sobota?

Post autor: podkowa » 2017-12-04, 14:37

Dezerterze - piszesz chyba raczej o sobie, a podszywasz sie pod Benjamina ( chodzi o to, ze nie odniosles sie do mojej wypowiedzi chocby, a juz szczegolnie nie do wypowiedzi Benjamina) , ale za to wyglaszasz kilka ogolnikowych i na okraglo zdan. Rozumiem dlaczego - brak poparcie dla Twej tezy probujesz ominac brakiem argumentow i konkretow. L-)
Nie, nie widze ( choc chcialbym) zadnej w tym logiki ... =))
A Marek zadal bardzo madre pytanie ... odpowiedz, rozwin co masz na mysli ... :-w
Odnosze czasem wrazenie, ze prowadzisz jakas prywatna wojenke przeciwko Benjaminowi. Chyba ten Zyd za dobrze zna sie na rzeczy :-bd

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”