Dlaczego niedziela jest Dniem Pańskim, a nie sobota?

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
ODPOWIEDZ
Benjamin

Dlaczego niedziela jest Dniem Pańskim, a nie sobota?

Post autor: Benjamin » 2016-01-23, 20:39

W dekalogu jest mowa, zeby swiecic sabat. Chrzescijanie w wiekszosci swieca niedziele.
Skad wiemy, ktory dzien jest Dniem Panskim?
Ostatnio zmieniony 2016-03-22, 18:22 przez Benjamin, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14813
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4119 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Dlacego niedziela jest Dniem Panskim, a nie sobota?

Post autor: Dezerter » 2016-01-23, 20:50

Benjamin pisze:W dekalogu jest mowa, zeby swiecic sabat. Chrzescijanie w wiekszosci swieca niedziele.
Skad wiemy, ktory dzien jest Dniem Panskim?
a to cię zaskoczę odpowiedzią ...
żaden!
Dzień Pański dopiero przyjdzie, nastąpi, ciągle czekamy, żydzi też czekają
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

konik

od konika

Post autor: konik » 2016-01-23, 21:01

Hej :-D Benjaminie, ale Ty dzisiaj dopadles weny tworczej ;-)

A wiec dlaczego niedziela jest Dniem Panskim? - konia dzis nie przegonisz, kon akurat ma co nieco w temacie pod reka ( czyli kopytem ) wiec galopowac po niwie tworczej moze ... 8-)

a) gdy Pan Jezus zmartwychwstal w niedziele, tym samym wskazal nam ten dzien jako dzien zwyciestwa nad smiercia. A zuatem niedziela ( kazda, a szczegolnmie Niedziela Zmartwychwstania Panskiego ) przypomina nam rowniez, ze i my w przyszlosci zmartwychwstaniemy - 1P 1,3

b) Zeslanie Ducha Swietego nastapilo w niedziele ( Dz 2,1 ... a takze Kpl 23,15 ). Sam Bog wskazal, ze dzien ten jest takze dniem Ducha Swietego.

c) apostol sw.Piotr niedziele Zeslania Ducha Swietego utozsamia z Dniem Panskim - Dz 2,16 i 20

d) pierwszym owocem gloszonej Ewangelii jest przyjecie wiary w niedziele przez trzy tysiace osob ( nowi katechumeni wstepuja do Kosciola ) - Dz 2,41

e) Chrystus Pan ukazywal sie swym uczniom nieraz w tym dniu - J ,14-17 ; 19 ; 26 ... Lk 24,1 ; 13 ; 33-34 ; 36

f) Kosciol apostolski gromadzil sie na lamaniu chleba ( Eucharystii )w niedziele - Dz 20,7

g) w niedziele zbierano rowniez ofiary - 1 Kor 16,2

Sadze, ze udalo mi sie znalezc mocne dowody z praktyki pierwszych chrzescijan.
Jak cos jeszcze znajde, to dopisze. :-P

Ps: Dezerterze ... ales pojechal po bandzie. Masz racje, i kon ma racje - i Benjamin rowniez ma pytajac racje.
Dopiero wszystkie te aspekty daja calosc.
Serdecznie pozdrawiam.

Benjamin

Post autor: Benjamin » 2016-01-23, 21:07

Dziekuje koniku. Jak cos jeszcze znajdziesz, to dorzuc, bo warto.

Dezerterze - oj, figlarzu ;-)

konik

od konika

Post autor: konik » 2016-01-23, 21:37

Do poprzednich argumentow mozna dodac jeszcze takie interpretacje, nawiazujace do niedzieli jako Dnia Panskiego:

a) niedziela - w ten dzien Jezus Chrystus - swiatlosc swiata ( J 8,12 ) poprzez swoje zmartwychwstanie, wskazuje nmam na dzien, w ktorym Bog Stworca stworzyl swiatlosc ( Rdz 1,3 ).
Tak wiec nasz Zbawiciel sprawil, ze wlasnie od niedzieli Wielkanocnej ( Niedziela Zmartwychwstania ) my w Nim stajemy sie swiatlem swiata ( Mt 5,14 ), to znaczy - jestesmy tymi, ktorzy chodza w Jego swietle.

b) niedziela jako pierwszy dzien stworzenia, tzn: dzien pierworodny staje sie dniem zwyciestwa Syna pierworodnego

c) w Starym testamencie znajdujemy prorockie nawiazanie do tego dnia, bedacego dniem Chrystusa Pana - Ps 118,22-24: " Kamien odrzucony przez budujacych stal sie kamieniem wegielnym. Stalo sie to przez Pana: cudem jest w oczach naszych. Oto dzien, ktory Pan uczynil: radujmy sie zen i weselmy".

Konskie pozdrowka jak konska podkowka :mrgreen:

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14813
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4119 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Dlacego niedziela jest Dniem Panskim, a nie sobota?

Post autor: Dezerter » 2016-01-23, 23:51

Benjamin pisze:W dekalogu jest mowa, zeby swiecic sabat. Chrzescijanie w wiekszosci swieca niedziele.
Skad wiemy, ktory dzien jest Dniem Panskim?
Właściwie postawione pytanie to ja bym tak sformułował:
Kiedy i dlaczego chrześcijanie przestali świętować szabat a zaczęli niedzielę?
Oczywistym jest, że wszyscy apostołowie i Jezus świętowali szabat. Nawet po zmartwychwstaniu zapewne jakiś czas też i ...
a) przestali świętować szabat (jako żydzi z narodu - wątpię byli przecież judeochrześcijanami ... no może poza radykałem Pawłem)
b) świętowali szabat i niedzielę
c) naglę (kiedy?) zaczęli świętować tylko niedzielę

Koniku zrobiłeś solidną robotę!
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Maksymilian

Post autor: Maksymilian » 2016-01-25, 07:27

A co z tym:

[quote:cc9d3da2e0]A gdy Bóg ukończył w dniu szóstym swe dzieło, nad którym pracował, odpoczął dnia siódmego po całym swym trudzie, jaki podjął. Wtedy [i:cc9d3da2e0][b:cc9d3da2e0]Bóg pobłogosławił ów siódmy dzień i uczynił go świętym[/b:cc9d3da2e0][/i:cc9d3da2e0]; w tym bowiem dniu odpoczął po całej swej pracy, którą wykonał stwarzając.[/quote:cc9d3da2e0] Ks.Rodzaju 2:2-3.

I z tym:

"Pamiętaj o dniu szabatu [sobotnim], aby go uświęcić.`` Ks.Wyjścia 20:8.
Ostatnio zmieniony 2016-01-27, 10:24 przez Maksymilian, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14813
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4119 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Post autor: Dezerter » 2016-01-25, 09:18

Ja sobotę mam wolną i staram się nie pracować
ale żydem nie jestem (członkiem starego Przymierza) - sobota miała być świętem Starego Przymierza
a niedziela świętem związanym z Nowym Przymierzem.
Innym znakiem Starego przymierza jest obrzezanie ....
co ty na to??? :-P
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Maksymilian

Post autor: Maksymilian » 2016-01-25, 09:46

Widzisz [b:cc9d3da2e0]Dezerterze[/b:cc9d3da2e0],szabat jest ustanowiony na początku stworzenia zanim jeszcze był Izrael,Prawo itd.Podałem fragment z Księgi Rodzaju gdzie Jahwe "Pobłogosławił ów siódmy dzień i uczynił go świętym."
Zatem Twoja odpowiedź nie jest zgodna z Bożym nakazem.Zobacz co zapisano w Dekalogu:
[quote:cc9d3da2e0]``8 Pamiętaj o dniu szabatu, aby go uświęcić3. 9 Sześć dni będziesz pracować i wykonywać wszystkie twe zajęcia. 10 Dzień zaś siódmy jest szabatem ku czci Pana, Boga twego. Nie możesz przeto w dniu tym wykonywać żadnej pracy ani ty sam, ani syn twój, ani twoja córka, ani twój niewolnik, ani twoja niewolnica, ani twoje bydło, ani cudzoziemiec, który mieszka pośród twych bram. 11[b:cc9d3da2e0] W sześciu dniach bowiem uczynił Pan niebo, ziemię, morze oraz wszystko, co jest w nich, w siódmym zaś dniu odpoczął. Dlatego [i:cc9d3da2e0]pobłogosławił Pan dzień szabatu i[u:cc9d3da2e0] uznał go za święty[/u:cc9d3da2e0][/i:cc9d3da2e0].[/b:cc9d3da2e0]``[/quote:cc9d3da2e0]Wyjścia 20:8nn.

Jak widzisz wyraźnie Bóg zaznaczył dlaczego ten dzień jest święty nie dla tylko Żydów ale w ogóle.
Jako katolik świętuję niedzielę ale od dziecka,odkąd zacząłem czytać Biblię,jest dla mnie niezrozumiałym czemu Kościół zmienił to przykazanie na:"Pamiętaj abyś dzień święty święcił."A przecież dzień szabatu jest święty!
Ostatnio zmieniony 2016-01-27, 10:24 przez Maksymilian, łącznie zmieniany 1 raz.

konik

od konika

Post autor: konik » 2016-01-25, 19:01

Witajcie drodzy i mili forumowicze :->
Drogi Maksymilianie - ja, czyli konik etc. jak do tej pory najwyrazniej bylem przekonany, ze Bog zmartwychwstal w niedziele i od tej pory ta niedziela ( z Jego woli )jest na swiadectwo Dnia Panskiego i na swiadectwo kazdej niedzieli, aby ja obchodzic jako "nowy szabat" ludu nowego wybrania ( Nowego Przymierza ).
Lecz moze czegos o Jezusie nie doczytalem ... ;-)
Ale wciaz wydaje mi sie, ze to Bog zmartwychwstal w Niedziele Wielkanocna, i ja tym ublogoslawil ...

Sw. Pawel Apostol widocznie tez takie meile dostawal na samym poczatku, dlaczego nie sabat, a niedziela ( po rosyjsku woskriesienije - czyli zmartwychwstanie ), wiec napisal, aby kazdy swiecil dzien dla Pana ( Boga ) i nie osadzal innych , jesli ci inni swieca jakis dzien dla Boga, ktory akurat wypada im inaczej ...
Ps: Bog nie umarl - przynajmniej ja jestem o tym przekonany, wiec za 10 tysicy lat na ten przyklad rownie dobrze moze tak dopuscic, zeby tydzien mial dni osiem ... i zeby swiecic akurat osmy dzien tygodnia.
Ja wolalbym, zeby tydzen mial trzy dni :mrgreen: - poniedzialek, wolna sobote i niedziele :mrgreen:

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14813
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4119 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Post autor: Dezerter » 2016-01-25, 19:51

Maksymilian pisze:Widzisz Dezerterze,szabat jest ustanowiony na początku stworzenia zanim jeszcze był Izrael,Prawo itd.Podałem fragment z Księgi Rodzaju gdzie Jahwe "Pobłogosławił ów siódmy dzień i uczynił go świętym."
Zatem Twoja odpowiedź nie jest zgodna z Bożym nakazem.Zobacz co zapisano w Dekalogu:
``8 Pamiętaj o dniu szabatu, aby go uświęcić3. 9 Sześć dni będziesz pracować i wykonywać wszystkie twe zajęcia. 10 Dzień zaś siódmy jest szabatem ku czci Pana, Boga twego. Nie możesz przeto w dniu tym wykonywać żadnej pracy ani ty sam, ani syn twój, ani twoja córka, ani twój niewolnik, ani twoja niewolnica, ani twoje bydło, ani cudzoziemiec, który mieszka pośród twych bram. 11 W sześciu dniach bowiem uczynił Pan niebo, ziemię, morze oraz wszystko, co jest w nich, w siódmym zaś dniu odpoczął. Dlatego pobłogosławił Pan dzień szabatu i uznał go za święty.``
Wyjścia 20:8nn.

Jak widzisz wyraźnie Bóg zaznaczył dlaczego ten dzień jest święty nie dla tylko Żydów ale w ogóle.
Jako katolik świętuję niedzielę ale od dziecka,odkąd zacząłem czytać Biblię,jest dla mnie niezrozumiałym czemu Kościół zmienił to przykazanie na:"Pamiętaj abyś dzień święty święcił."A przecież dzień szabatu jest święty!
Dziękuję Maksymilianie - oczywiście masz rację
- tamten post napisałem "na czuja" pod wpływem tych myśli, które przelałem na ekran, nie sprawdziłem, nie przemyślałem i ...
zostałem po chrześcijańsku, jako błądzący pouczony - dziękuję :-D
też tak mam Maksymilianie dokładnie tak samo
dlatego staram się święcić również szabat - nie chodzę do pracy, nie biorę zleceń - jesli tylko jest okazja, to chodzę na mszę niedzielną w sobotę wieczór.
Tyle mogę zrobić i staram się robić, aby święcić dzień odpoczynku - jesli ty masz jakieś pomysły, swoje doświadczenia to chętnie poczytam.

Moim zdaniem sformułowanie:
"Pamiętaj abyś dzień święty święcił" - jest błędne i wprowadza wiernych w błąd :idea:
Powinno zostać zmienione - apeluję do osób decyzyjnych, którzy to czytają, albo do osób, które mogą mój apel im przekazać.

Nie odbieram prawa Kościołowi, czy KRK do nakazania święcenia niedzieli, bo jest do tego mocne uzasadnienie, ale nie może być tak, że przeciętny katolik myśli, że niedziela to jest ostatni dzień w którym Bóg odpoczął, ten z 3 przykazania.
Kto nie wierzy, że tak jest, niech zrobi to co ja kiedyś zrobiłem w pracy - spytałem 6 ludzi z najbliższego otoczenia - wierzących:
W jakim dniu Bóg odpoczął po stworzeniu i o jakim dniu powiedział, że mamy go świętować i odpoczywać?
- wszyscy odpowiedzieli - niedziela :-(
taki jest efekt niejasnego nauczania
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Maksymilian

Post autor: Maksymilian » 2016-01-26, 06:51

Dokładnie tak jest Dezerterze jak napisałeś a przecież chodząc na niedzielną mszę za każdym razem słyszymy:"Pierwszego dnia tygodnia."I chciałoby się powiedzieć:"Mają uszy ale nie słyszą."
Ostatnio zmieniony 2016-01-27, 10:23 przez Maksymilian, łącznie zmieniany 1 raz.

konik

od konika

Post autor: konik » 2016-01-26, 21:44

Masz racje maksymilianie - maja uszy, a nie slysza.
Jezus Chrystus Bog-Syn pierwszy dzien tygodnia uswiecil ( a wiec nie tylko poblogoslawil, ale sam soba czyli zmartwychwstaniem orzekl), ze to jest teraz Dzien Panski.
A stary zapis o sabacie jest chyba wobec zywego Boga mniej znaczacy, niz nowe postanowienie Boga ... Bog nie likwiduje Dnia Panskiego - On wypelnia ten dzien "nowego sabatu" w dniu zmartwychwstania.
Tak to juz jest ... Bog jest tworca Slowa Bozego, a nie Slowo Boze tworzy Boga.
Klaniam sie uprzejmie.

Benjamin

Post autor: Benjamin » 2016-01-27, 06:50

Chyba jednak konik utrafil najlepiej - slyszy nie tylko rozumem, ale rozumie to sercem.
To racja - Bog zyje i On jest ponad martwa litera Biblii.

Cos tak mysle, ze moglby byc rabbim ;-)

Awatar użytkownika
Tomaszek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 625
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: Polska
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Kontakt:

Post autor: Tomaszek » 2016-01-27, 07:20

A ja kiedyś usłyszałem takie wyjaśnienie. Jezus zmartwychwstał w niedzielę, żeby

Nie naruszyć szabatu.

I co Wy na to?
"Aby rozumieć przypowieść i przenośnię, słowa mędrców i ich zagadki."

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”