Dlaczego niedziela jest Dniem Pańskim, a nie sobota?

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Tomaszek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 625
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: Polska
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Kontakt:

Re: Dlaczego niedziela jest Dniem Panskim, a nie sobota?

Post autor: Tomaszek » 2017-10-03, 21:14

Co to znaczy, że nie jest powtórzone? Jak dokładnie należy Ciebie rozumieć? Co rozumiesz przez "powtórzone" bo tego słowa najwyrażniej nie zrozumiałem w kontekście Twojej wypowiedzi.
"Aby rozumieć przypowieść i przenośnię, słowa mędrców i ich zagadki."

david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: Dlaczego niedziela jest Dniem Panskim, a nie sobota?

Post autor: david491 » 2017-10-03, 22:28

Tomaszek pisze:Co to znaczy, że nie jest powtórzone? Jak dokładnie należy Ciebie rozumieć? Co rozumiesz przez "powtórzone" bo tego słowa najwyrażniej nie zrozumiałem w kontekście Twojej wypowiedzi.

A to znaczy ze nie jest powtórzone, że po przyjęciu chrztu, współczesny chrześcijanin nie jest zobowiązany do świętowania dnia sobotniego, ponieważ przestarzała litera już nie obowiązuje. To nie sa moje wymysły, tylko tak pisze Apostoł w liście do (Rzymian 7, 1-7).

Awatar użytkownika
Tomaszek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 625
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: Polska
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Kontakt:

Re: Dlaczego niedziela jest Dniem Panskim, a nie sobota?

Post autor: Tomaszek » 2017-10-04, 18:34

david491 pisze:
Tomaszek pisze:Co to znaczy, że nie jest powtórzone? Jak dokładnie należy Ciebie rozumieć? Co rozumiesz przez "powtórzone" bo tego słowa najwyrażniej nie zrozumiałem w kontekście Twojej wypowiedzi.

A to znaczy ze nie jest powtórzone, że po przyjęciu chrztu, współczesny chrześcijanin nie jest zobowiązany do świętowania dnia sobotniego, ponieważ przestarzała litera już nie obowiązuje. To nie sa moje wymysły, tylko tak pisze Apostoł w liście do (Rzymian 7, 1-7).

To dobrze, że opierasz się na nauce apostolskiej a nie na własnych wymysłach. A jak rozumiesz słowa ap. Pawła:
Kto przestrzega pewnych dni, przestrzega ich dla Pana,
Rzymian 14:6
Czy jak ktoś przestrzega dla Pana sobotę to co wtedy?
Niechaj więc nikt o was nie wydaje sądu co do jedzenia i picia bądź w sprawie święta czy nowiu, czy szabatu! 17 Są to tylko cienie9 spraw przyszłych, a rzeczywistość9 należy do Chrystusa.
Kol. 2:16-17
Czy warto osądzać kogoś kto przestrzega szabatu jeśli należy do Chrystusa? Jak to rozumiesz?

david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: Dlaczego niedziela jest Dniem Panskim, a nie sobota?

Post autor: david491 » 2017-10-04, 19:27

Tomaszek pisze:
david491 pisze:
Tomaszek pisze:Co to znaczy, że nie jest powtórzone? Jak dokładnie należy Ciebie rozumieć? Co rozumiesz przez "powtórzone" bo tego słowa najwyrażniej nie zrozumiałem w kontekście Twojej wypowiedzi.

A to znaczy ze nie jest powtórzone, że po przyjęciu chrztu, współczesny chrześcijanin nie jest zobowiązany do świętowania dnia sobotniego, ponieważ przestarzała litera już nie obowiązuje. To nie sa moje wymysły, tylko tak pisze Apostoł w liście do (Rzymian 7, 1-7).

To dobrze, że opierasz się na nauce apostolskiej a nie na własnych wymysłach. A jak rozumiesz słowa ap. Pawła:
Kto przestrzega pewnych dni, przestrzega ich dla Pana,
Rzymian 14:6
Czy jak ktoś przestrzega dla Pana sobotę to co wtedy?
Niechaj więc nikt o was nie wydaje sądu co do jedzenia i picia bądź w sprawie święta czy nowiu, czy szabatu! 17 Są to tylko cienie9 spraw przyszłych, a rzeczywistość9 należy do Chrystusa.
Kol. 2:16-17
Czy warto osądzać kogoś kto przestrzega szabatu jeśli należy do Chrystusa? Jak to rozumiesz?
Odpowiem ci jak mi podasz werset z Ewangelii, gdzie Pan Jezus stoi na jednej nodze.

Awatar użytkownika
Tomaszek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 625
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: Polska
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Kontakt:

Re: Dlaczego niedziela jest Dniem Panskim, a nie sobota?

Post autor: Tomaszek » 2017-10-04, 21:39

Ale na ziemi czy na wodzie?
"Aby rozumieć przypowieść i przenośnię, słowa mędrców i ich zagadki."

david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: Dlaczego niedziela jest Dniem Panskim, a nie sobota?

Post autor: david491 » 2017-10-05, 05:35

Tomaszek pisze:Ale na ziemi czy na wodzie?
Na ziemi.

Awatar użytkownika
Tomaszek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 625
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: Polska
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Kontakt:

Re: Dlaczego niedziela jest Dniem Panskim, a nie sobota?

Post autor: Tomaszek » 2017-10-06, 09:42

david491 pisze:
Tomaszek pisze:Ale na ziemi czy na wodzie?
Na ziemi.
A tak bardziej serio. Są pewne rzeczy oczywiste a nie znajdziemy o nich informacji w Ewangelii. Na przykład czy jest gdzieś napisane, że apostołowie korzystali z toalety? Ale my wiemy, że chodzili za potrzebą. Podobnie ma się rzeczy z myciem. Czy jest gdzieś napisane, że Pan Jezus się mył? A jeśli nie jest napisane, to czy to oznacza, że się nie mył?

Jestem przekonany, że stawał na jednej nodze nie jeden raz, gdyż każdy człowiek czasami to robi. Jako dziecko i jako dorosły i to nie tylko w celach gimnazstyki. Niektózy uważają, że w momencie gdy idziemy, wówczas stajemy raz na jednej a raz na drugiej nodze. Nie zamierzam się nad tym jednak dłużej zastanawiać i apeluję: Bądźmy poważni. Nie musisz odpowiadać na moje pytanie, ale odbieram to jako objaw lekceważenia tematu. Braku przygotowania do poważnej rozmowy.
"Aby rozumieć przypowieść i przenośnię, słowa mędrców i ich zagadki."

david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: Dlaczego niedziela jest Dniem Panskim, a nie sobota?

Post autor: david491 » 2017-10-06, 20:58

Tomaszek pisze:
david491 pisze:
Tomaszek pisze:Ale na ziemi czy na wodzie?
Na ziemi.
A tak bardziej serio. Są pewne rzeczy oczywiste a nie znajdziemy o nich informacji w Ewangelii. Na przykład czy jest gdzieś napisane, że apostołowie korzystali z toalety? Ale my wiemy, że chodzili za potrzebą. Podobnie ma się rzeczy z myciem. Czy jest gdzieś napisane, że Pan Jezus się mył? A jeśli nie jest napisane, to czy to oznacza, że się nie mył?

Jestem przekonany, że stawał na jednej nodze nie jeden raz, gdyż każdy człowiek czasami to robi. Jako dziecko i jako dorosły i to nie tylko w celach gimnazstyki. Niektózy uważają, że w momencie gdy idziemy, wówczas stajemy raz na jednej a raz na drugiej nodze. Nie zamierzam się nad tym jednak dłużej zastanawiać i apeluję: Bądźmy poważni. Nie musisz odpowiadać na moje pytanie, ale odbieram to jako objaw lekceważenia tematu. Braku przygotowania do poważnej rozmowy.
Aż tak bardzo Ciebie uraziłem? To raczej ja Twoim egzaminowaniem powinienem się czuć urażony. Ale wróćmy do tematu, nie jest też napisane w Ewangeliach, gdzie Pan Jezus powiedział że ziemia jest kulą, a jednak z niektórych Jego wypowiedzi , bez problemu można odczytać kulistość ziemi. Np z tej:"Powiadam wam: Tej nocy dwaj będą na jednym łożu, jeden będzie zabrany, a drugi pozostawiony. Dwie mleć będą na jednym miejscu, jedna będzie zabrana, a druga pozostawiona. Dwóch będzie na roli; jeden będzie zabrany, a drugi pozostawiony."Jezus mówiąc o tej chwili masowego pochwycenia podkreśla, iż dla niektórych będzie to miało miejsce w dzień a dla innych w nocy. Jeżeli to jednych będzie dzień, a dla drugich noc , to dowód na to że już Pan Jezus dał do zrozumienia że ziemia nie jest płaska, lecz okrągła. W Ewangelii Jana znajdziesz potwierdzenie jak Pan Jezus stał na jednej nodze. Na Twoje pytania odpowiem nie zależnie od tego czy znajdziesz, czy nie znajdziesz ten werset.

david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: Dlaczego niedziela jest Dniem Panskim, a nie sobota?

Post autor: david491 » 2017-10-06, 21:07

Tomaszek pisze:Rzymian 14:6
Czy jak ktoś przestrzega dla Pana sobotę to co wtedy?
To niech ja przestrzega, ale nie może narzucać komuś, coś co nie jest przekazem Ewangelii. Niech buduje swą wiarę i poznanie dla innych na Chrystusowym fundamencie, a nie własnych odczuciach [własnej interpretacji], opartej na Starotestamentowych zasadach.
Tomaszek pisze:Czy warto osądzać kogoś kto przestrzega szabatu jeśli należy do Chrystusa? Jak to rozumiesz?
Ja to rozumiem tak jak pisze Apostoł w Rzymian, 14:10-14) (10) Ty zaś czemu osądzasz swego brata? Albo i ty, czemu pogardzasz swoim bratem? Wszak wszyscy staniemy przed sądem Bożym. (11) Bo napisano: Jakom żyw, mówi Pan, ugnie się przede mną wszelkie kolano i wszelki język wyznawać będzie Boga. (12) Tak więc każdy z nas za samego siebie zda sprawę Bogu. (13) Przeto nie osądzajmy już jedni drugich, ale raczej baczcie, aby nie dawać bratu powodu do upadku lub zgorszenia. (14) Wiem i jestem przekonany w Panu Jezusie, że nie ma niczego, co by samo w sobie było nieczyste; nieczyste jest jedynie dla tego, kto je za nieczyste uważa.

Ale to nie jest wszystko, dalej Ty dopisz.

Awatar użytkownika
Tomaszek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 625
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: Polska
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Kontakt:

Re: Dlaczego niedziela jest Dniem Panskim, a nie sobota?

Post autor: Tomaszek » 2017-10-08, 14:53

To niech ja przestrzega, ale nie może narzucać komuś, coś co nie jest przekazem Ewangelii. Niech buduje swą wiarę i poznanie dla innych na Chrystusowym fundamencie, a nie własnych odczuciach [własnej interpretacji], opartej na Starotestamentowych zasada nch.


Ja to rozumiem tak jak pisze Apostoł w Rzymian, 14:10-14) (10) Ty zaś czemu osądzasz swego brata? Albo i ty, czemu pogardzasz swoim bratem? Wszak wszyscy staniemy przed sądem Bożym. (11) Bo napisano: Jakom żyw, mówi Pan, ugnie się przede mną wszelkie kolano i wszelki język wyznawać będzie Boga. (12) Tak więc każdy z nas za samego siebie zda sprawę Bogu. (13) Przeto nie osądzajmy już jedni drugich, ale raczej baczcie, aby nie dawać bratu powodu do upadku lub zgorszenia. (14) Wiem i jestem przekonany w Panu Jezusie, że nie ma niczego, co by samo w sobie było nieczyste; nieczyste jest jedynie dla tego, kto je za nieczyste uważa.

Ale to nie jest wszystko, dalej Ty dopisz.
Czyli jesteś za tolerancją. To dobrze.

Co do cytatu Listu do Rzymian to mam taką uwagę. Tylko nie zrozum mnie źle. Ja zwyczajnie jestem językowcem, filologiem i dla mnie istotne jest prawidłowe przekazanie tekstu i na tym się teraz chcę skupić. Nie na interpretacji. Dlaczego nie? Ponieważ wszyscy mamy rozum i jeśli tylko przekazano nam dobrze tekst, umiemy go zrozumieć.

Zacznę od pewnej pomocnej strony z cytatem Rz 14:14

Sam cytat: Romans

???? ??? ????????? ?? ????? ????? ??? ????? ?????? ??' ??????: ?? ?? ?? ?????????? ?? ?????? ?????, ?????? ??????.

Zaczerpnąłem go z tej strony:
http://www.greekbible.com/index.php

Pomocne narzędzie prawda? Jak najedziesz myszką na słowo masz rozwiniętą definicję, wszelkie znaczenia. Sprawdź np. Logos Jana 1:1-3 warto :)

Tutaj w Rz 14:14 chcę zwrócić uwagę na słowo ?????? - Oto definicja z tej strony: ??????,a \{koy-nos'}
1) common 2) common i.e. ordinary, belonging to generality 2a) by the Jews, unhallowed, profane, Levitically unclean

Jednak kiedy zajrzymy do Septuaginty Starego Testamentu, np. Leviticus (Kapłańska) 11:8
Nie będziecie jedli ich mięsa ani dotykali ich padliny - są one dla was nieczyste. BT
Publikuję na raty a potem edytuję gdyż odpisałem już na Twojego posta wczoraj, ale gdy wysłałem coś się stało i straciłem cały zapis. Dlatego teraz piszę fragment, wysyłam i wracam do edycji. :))

Więc w Septuagincie słowem przetłumaczonym jako nieczyste z hebrajskiego ????? będzie ????????? - akathartos: brudny, wstręty, nieczysty.

Tymczasem ap. Paweł nie używa tego słowa w Rz 14:4 ale koinon co oznacza coś nie świętego, pospolitego. Bo dla Żydów religijnych mięso czyste według Biblii musiało jeszcze być koszerne. A to inna zupełnie kwestia. Paweł więc nie p orusza kwestii tego co jest czyste i nieczyste w Starym Testamencie. Nie odważyłby się podważyć Słowa Bożego. On tylko relatywizuje naukę Tradycji żydowskiej w kontekście życia chrześcijańskiego i to osób pochodzenia pogańskiego.
"Aby rozumieć przypowieść i przenośnię, słowa mędrców i ich zagadki."

david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: Dlaczego niedziela jest Dniem Panskim, a nie sobota?

Post autor: david491 » 2017-10-08, 18:18

Tomaszek pisze:
To niech ja przestrzega, ale nie może narzucać komuś, coś co nie jest przekazem Ewangelii. Niech buduje swą wiarę i poznanie dla innych na Chrystusowym fundamencie, a nie własnych odczuciach [własnej interpretacji], opartej na Starotestamentowych zasada nch.


Ja to rozumiem tak jak pisze Apostoł w Rzymian, 14:10-14) (10) Ty zaś czemu osądzasz swego brata? Albo i ty, czemu pogardzasz swoim bratem? Wszak wszyscy staniemy przed sądem Bożym. (11) Bo napisano: Jakom żyw, mówi Pan, ugnie się przede mną wszelkie kolano i wszelki język wyznawać będzie Boga. (12) Tak więc każdy z nas za samego siebie zda sprawę Bogu. (13) Przeto nie osądzajmy już jedni drugich, ale raczej baczcie, aby nie dawać bratu powodu do upadku lub zgorszenia. (14) Wiem i jestem przekonany w Panu Jezusie, że nie ma niczego, co by samo w sobie było nieczyste; nieczyste jest jedynie dla tego, kto je za nieczyste uważa.

Ale to nie jest wszystko, dalej Ty dopisz.
Czyli jesteś za tolerancją. To dobrze.

Co do cytatu Listu do Rzymian to mam taką uwagę. Tylko nie zrozum mnie źle. Ja zwyczajnie jestem językowcem, filologiem i dla mnie istotne jest prawidłowe przekazanie tekstu i na tym się teraz chcę skupić. Nie na interpretacji. Dlaczego nie? Ponieważ wszyscy mamy rozum i jeśli tylko przekazano nam dobrze tekst, umiemy go zrozumieć.

Zacznę od pewnej pomocnej strony z cytatem Rz 14:14

Sam cytat: Romans

???? ??? ????????? ?? ????? ????? ??? ????? ?????? ??' ??????: ?? ?? ?? ?????????? ?? ?????? ?????, ?????? ??????.

Zaczerpnąłem go z tej strony:
http://www.greekbible.com/index.php

Pomocne narzędzie prawda? Jak najedziesz myszką na słowo masz rozwiniętą definicję, wszelkie znaczenia. Sprawdź np. Logos Jana 1:1-3 warto :)

Tutaj w Rz 14:14 chcę zwrócić uwagę na słowo ?????? - Oto definicja z tej strony: ??????,a \{koy-nos'}
1) common 2) common i.e. ordinary, belonging to generality 2a) by the Jews, unhallowed, profane, Levitically unclean

Jednak kiedy zajrzymy do Septuaginty Starego Testamentu, np. Leviticus (Kapłańska) 11:8
Nie będziecie jedli ich mięsa ani dotykali ich padliny - są one dla was nieczyste. BT
Publikuję na raty a potem edytuję gdyż odpisałem już na Twojego posta wczoraj, ale gdy wysłałem coś się stało i straciłem cały zapis. Dlatego teraz piszę fragment, wysyłam i wracam do edycji. :))

Więc w Septuagincie słowem przetłumaczonym jako nieczyste z hebrajskiego ????? będzie ????????? - akathartos: brudny, wstręty, nieczysty.

Tymczasem ap. Paweł nie używa tego słowa w Rz 14:4 ale koinon co oznacza coś nie świętego, pospolitego. Bo dla Żydów religijnych mięso czyste według Biblii musiało jeszcze być koszerne. A to inna zupełnie kwestia. Paweł więc nie p orusza kwestii tego co jest czyste i nieczyste w Starym Testamencie. Nie odważyłby się podważyć Słowa Bożego. On tylko relatywizuje naukę Tradycji żydowskiej w kontekście życia chrześcijańskiego i to osób pochodzenia pogańskiego.
Ja filologiem nie jestem, jestem prostym człowiekiem, pracującym zawodowo, zajmującym się obróbką metali. Zobaczmy co pisze św. Paweł dalej w Rz 14:-6) na temat spożywania posiłków: (5)Jeden robi różnicę między dniem a dniem, drugi zaś każdy dzień ocenia jednakowo; niechaj każdy pozostanie przy swoim zdaniu. (6) Kto przestrzega dnia, dla Pana przestrzega; kto je, dla Pana je, dziękuje bowiem Bogu; a kto nie je, dla Pana nie je, i dziękuje Bogu.

A św, Paweł w Hebrajczyków 10:9-10) pisze tak: (9) potem powiada: Oto przychodzę, aby wypełnić wolę twoją. Znosi więc pierwsze, aby ustanowić drugie; (10) mocą tej woli jesteśmy uświęceni przez ofiarowanie ciała Jezusa Chrystusa raz na zawsze. A w Hebrajczyków 8:7-10) pisze tak:.(7) Gdyby bowiem pierwsze przymierze było bez braków, nie szukano by miejsca na drugie. (8) Albowiem ganiąc ich, mówi: Oto idą dni, mówi Pan, a zawrę z domem Izraela i z domem Judy przymierze nowe. (9) Nie takie przymierze, jakie zawarłem z ich ojcami w dniu, gdym ujął ich za rękę, aby ich wyprowadzić z ziemi egipskiej; ponieważ oni nie wytrwali w moim przymierzu, przeto Ja nie troszczyłem się o nich, mówi Pan. (10) Takie zaś jest przymierze, które zawrę z domem Izraela po upływie owych dni, mówi Pan: Prawa moje włożę w ich umysły i na sercach ich wypiszę je, i będę im Bogiem, a oni będą mi ludem.

Trzeba pamiętać o tym że w Biblii, były zawierane przymierza między Bogiem a ludźmi, a było ich kilkanaście. Było przymierze W Edenie ? Przymierze Edenowe (1 Mojżeszowa 1:26-30 / 1 Mojżeszowa 2:15-17). Z Adamem ? Przymierze Adamowe (1 Mojżeszowa 3:14-19). Z Noe ? Przymierze Noe-owe (1 Mojżeszowa 9:1-17). Z Abrahamem ? Przymierze Abrahamowe (1 Mojżeszowa 12:1-3 / 1 Mojżeszowa 13:14-17 / 1 Mojżeszowa 15:1-21). Z Izraelem ? Przymierze Mojżeszowe [zakon] (2 Mojżeszowa 19:5-6 / 5 Mojżeszowa 5:1-22 / 5 Mojżeszowa 28). Palestyńskie ? Przymierze Palestyn-owe [było kontynuacją Przymierza Mojżeszowego], (5 Mojżeszowa 30:1-20). Z Dawidem ? Przymierze Dawidowe (2 Samuela 7:8-22 / Psalm 89).Z Chrystusem ? Przymierze Chrystusowe [okres łaski]. Zapowiedź (Jeremiasza 31:31-34). Ustanowienie (Mateusza 26:27-28 / Hebrajczyków 8:6-13).

Czy jako chrześcijanie musimy więc przestrzegać praw Starego Przymierza? Napisz coś na ten temat, oczywiście jak możesz.

Awatar użytkownika
Tomaszek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 625
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: Polska
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Kontakt:

Re: Dlaczego niedziela jest Dniem Panskim, a nie sobota?

Post autor: Tomaszek » 2017-10-08, 21:14

Ja też pracuję zawodowo. :) Pracuję od ponad 30 lat.

Odpowiadając na Twoje pytanie. Jest to sprawa Twojego sumienia. Ja nie zamierzam w tej kwestii się wypowiadać bo kim ja jestem? Ale jeśli chodzi o cytowany przez Ciebie fragment Listu do Rzymian, to zwróciłem Ci uwagę o czym dokładnie on mówi. Nie można lekceważyć tekstu oryginalnego, a dzięki narzędziom w Internecie każdy człowiek, bez względu na wykonywany zawód, może dowiedzieć się jak brzmi oryginalna wypowiedź.

Co do cytowanego przez Ciebie tekstu, to tylko zwróć uwagę, między kim a Kim zawarte jest przymierze Chrystusowe. Powtórz, że zacytuję raz jeszcze to co już zacytowałeś, z Listu do Hebrajczyków:
Oto idą dni, mówi Pan, a zawrę z domem Izraela i z domem Judy przymierze nowe.
Nie z poganami ale z Domem Izraela i z domem Judy. A skoro o tym mowa, zobacz co w Liście do Rzymian mówi apostoł Paweł:
17 6 Jeżeli zaś niektóre gałęzie zostały odcięte, a na ich miejsce zostałeś wszczepiony ty, który byłeś dziczką oliwną, i razem [z innymi gałęziami] z tym samym korzeniem złączony na równi z nimi czerpałeś soki oliwne, 18 to nie wynoś się ponad te gałęzie. A jeżeli się wynosisz, [pamiętaj, że] nie ty podtrzymujesz korzeń, ale korzeń ciebie.
11 rozdzial. Warto przypomnieć sobie cały rozdział.
"Aby rozumieć przypowieść i przenośnię, słowa mędrców i ich zagadki."

david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: Dlaczego niedziela jest Dniem Panskim, a nie sobota?

Post autor: david491 » 2017-10-09, 17:29

Tomaszek pisze:Odpowiadając na Twoje pytanie. Jest to sprawa Twojego sumienia. Ja nie zamierzam w tej kwestii się wypowiadać bo kim ja jestem? Ale jeśli chodzi o cytowany przez Ciebie fragment Listu do Rzymian, to zwróciłem Ci uwagę o czym dokładnie on mówi. Nie można lekceważyć tekstu oryginalnego, a dzięki narzędziom w Internecie każdy człowiek, bez względu na wykonywany zawód, może dowiedzieć się jak brzmi oryginalna wypowiedź.
To nie jest sprawa ani mojego ani Twojego sumienia. Czytamy Słowo Boże, i nie skaczmy po Internecie, tylko czytajmy Słowo Boże i rozważajmy. Jak by tak rozumieć jak Ty piszesz , to w takim razie poco by przychodził Chrystus tu na ziemię ? Zakon [Przymierze Mojżeszowe] zostało nadane narodowi Izraelskiemu, nie chrześcijanom. Niektóre prawa nadane zostały Izraelitom, by nauczyli się posłuszeństwa wobec Boga i postępowania zgodnie z Jego upodobaniem [np. Dziesięć Przykazań]. Inne miały pokazać, jak uwielbiać Boga [składanie ofiar], jeszcze inne miały pomóc im nie upodabniać się do innych narodów [nakazy dotyczące jedzenia, ubrania, zawierania związków małżeńskich itp].

Kiedy Jezus umarł, położył kres prawom Starego Przymierza (Rzymian 10:4 / Galacjan 3:23-26 / Efezjan 2:15). W miejsce starotestamentowego zakonu został nadany Zakon Chrystusowy (Galacjan 6:2) - Zakon Ducha (Rzumian 8:1-17), który polega na; - ?Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem. To jest największe i pierwsze przykazanie. Drugie podobne jest do niego: Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego. Na tych dwóch przykazaniach opiera się całe Prawo i Prorocy ? (Ewangelia Mateusza 22:37-40).

Gdy będziesz robił te dwie rzeczy, spełnisz wszystko, czego chce od ciebie Bóg;

Jeśli będziesz Go kochał nie będziesz uwielbiał innych bogów, a więc nie poddasz się wpływowi tego świata [materializmowi, karierze, czy jakiemukolwiek kultowi]. Będziesz również szczerze i z radością wypełniał przykazania, które Bóg wpisał w twój umysł i serce (Hebrajczyków 8:10 / Hebrajczyków 10:16). ?Albowiem miłość względem Boga polega na spełnianiu Jego przykazań, a przykazania Jego nie są uciążliwe? (1 List Jana 5:3).Jeśli będziesz kochał bliźnich, nie będziesz mordercą, nie będziesz kłamał, fałszywie i nieuczciwie postępował, cudzołożył czy przywłaszczał sobie czyjejś własności; Rzymian 13:8-10 (8) Nikomu nic winni nie bądźcie prócz miłości wzajemnej; kto bowiem miłuje bliźniego, zakon wypełnił. (9) Przykazania bowiem: Nie cudzołóż, nie zabijaj, nie kradnij, nie pożądaj i wszelkie inne w tym słowie się streszczają: Miłuj bliźniego swego jak siebie samego. (10) Miłość bliźniemu złego nie wyrządza; wypełnieniem więc zakonu jest miłość.

Galacjan 5:14
(14) Albowiem cały zakon streszcza się w tym jednym słowie, mianowicie w tym: Będziesz miłował bliźniego swego, jak siebie samego. Mamy więc kochać Boga i naszych bliźnich, a wtedy wszystko inne będzie na właściwym miejscu. Jak widzisz wszystkie przykazania są tu wymienione z wyjątkiem święcenia dnia Sabatu.
Tomaszek pisze:Co do cytowanego przez Ciebie tekstu, to tylko zwróć uwagę, między kim a Kim zawarte jest przymierze Chrystusowe. Powtórz, że zacytuję raz jeszcze to co już zacytowałeś, z Listu do Hebrajczyków:
Oto idą dni, mówi Pan, a zawrę z domem Izraela i z domem Judy przymierze nowe.
W Chrystusie Jezusie zmieniony został ten porządek i dzięki Bożej łasce jesteśmy teraz pod prawem Nowego Przymierza (Rzymian 6:12-18) ? zakonu Ducha. Rzymian 8:1-2 (1) Przeto teraz nie ma żadnego potępienia dla tych, którzy są w Chrystusie Jezusie. (2) Bo zakon Ducha, który daje życie w Chrystusie Jezusie, uwolnił cię od zakonu grzechu i śmierci.
Tomaszek pisze:17 6 Jeżeli zaś niektóre gałęzie zostały odcięte, a na ich miejsce zostałeś wszczepiony ty, który byłeś dziczką oliwną, i razem [z innymi gałęziami] z tym samym korzeniem złączony na równi z nimi czerpałeś soki oliwne, 18 to nie wynoś się ponad te gałęzie. A jeżeli się wynosisz, [pamiętaj, że] nie ty podtrzymujesz korzeń, ale korzeń ciebie.
Jak by tak czytać jak Ty czytasz wyrwane zdanie z kontekstu, to można i tak: Jeżeli bowiem zaczyn jest święty, to i ciasto; jeżeli korzeń jest święty, to i gałęzie. Powiesz może: Gałęzie odcięto, abym ja mógł być wszczepiony (20) Słusznie. Odcięto je na skutek ich niewiary, ty zaś trzymasz się dzięki wierze. Właśnie przeczytałem cały rozdział 11.
Teraz zobacz co mówi sam Pan Jezus. Ja jestem prawdziwym krzewem winnym, a Ojciec mój jest tym, który uprawia. (2) Każdą latorośl, która we Mnie nie przynosi owocu, odcina, a każdą, która przynosi owoc, oczyszcza, aby przynosiła owoc obfitszy. (3) Wy już jesteście czyści dzięki słowu, które wypowiedziałem do was. (4) Wytrwajcie we Mnie, a Ja /będę trwał/ w was. Podobnie jak latorośl nie może przynosić owocu sama z siebie - o ile nie trwa w winnym krzewie - tak samo i wy, jeżeli we Mnie trwać nie będziecie.


(3) Wy już jesteście czyści dzięki słowu, które wypowiedziałem do was. (4) Wytrwajcie we Mnie, a Ja /będę trwał/ w was. Podobnie jak latorośl nie może przynosić owocu sama z siebie - o ile nie trwa w winnym krzewie - tak samo i wy, jeżeli we Mnie trwać nie będziecie. (5) Ja jestem krzewem winnym, wy - latoroślami. Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity, ponieważ beze Mnie nic nie możecie uczynić. (6) Ten, kto we Mnie nie trwa, zostanie wyrzucony jak winna latorośl i uschnie. I zbiera się ją, i wrzuca do ognia, i płonie.
I jeszcze na koniec takie słowa Pana Jezusa które wypowiedział do uczonych w Prawie. Zaprawdę, powiadam wam: Celnicy i nierządnice wchodzą przed wami do królestwa niebieskiego. (43) Dlatego powiadam wam: Królestwo Boże będzie wam zabrane, a dane narodowi, który wyda jego owoce.

TAK ŻE: (12) Nie ma już różnicy między Żydem a Grekiem. Jeden jest bowiem Pan wszystkich. On to rozdziela swe bogactwa wszystkim, którzy Go wzywają. (13) Albowiem każdy, kto wezwie imienia Pańskiego, będzie zbawiony. Rz,1012-13)

Awatar użytkownika
Tomaszek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 625
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: Polska
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Kontakt:

Re: Dlaczego niedziela jest Dniem Panskim, a nie sobota?

Post autor: Tomaszek » 2017-10-11, 20:04

Nie rozumiem dlaczego piszesz, żebyśmy nie skakali po Internecie. Ja tylko napisałem, że w Internecie są materiały pomocne do studiowania tekstu oryginalnego. Czasami jest to konieczne aby zajrzeć do tekstu oryginalnego. Dlaczego? Choćby dlatego, że każdy język jest inny i nie da się języka na inny język idealnie przetłumaczyć. Greckie słowo Logos to nie polskie słowo. Owszem jest to jedno ze znaczeń słowa greckiego, ale Logos to także wiele innych znaczeń. I nie trzeba być filologiem aby to zrozumieć. Wystarczy mieć rozum i robić z niego użytek.

Co do Słowa Bożego. Proste pytanie mam do Ciebie. Kim jest Jezus Chrystus Twoim zdaniem? Czy tylko człowiekiem? Czy może Kimś więcej? Czy Jego życie zaczęło się w momencie poczęcia z Maryi Panny czy przed wiekami? Czy wierzysz, że przez Chrystusa - Słowo (Logos) wszystko się stało?
1 Nie chciałbym, bracia, żebyście nie wiedzieli, że nasi ojcowie wszyscy, co prawda zostawali pod obłokiem1, wszyscy przeszli przez morze 2 i wszyscy byli ochrzczeni w [imię] Mojżesza2, w obłoku i w morzu; 3 wszyscy też spożywali ten sam pokarm duchowy3 4 i pili ten sam duchowy napój. Pili zaś z towarzyszącej im duchowej skały4, a ta skała - to był Chrystus
1Kor 10:1-4

Prawo Mojżeszowe jest Prawem Chrystusowym i to właśnie objawia NT. Według NT to przez Chrystusa wszystko się stało i trwać w Jego nauce to nie tylko trwać w nauce NT ale całej Biblii. Bo Całe Pismo jest natchnione pisze apostoł Paweł 2Tm 3:16
Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić6. 18 Zaprawdę. bowiem powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni. 19 Ktokolwiek więc zniósłby jedno z tych przykazań, choćby najmniejszych, i uczyłby tak ludzi, ten będzie najmniejszy w królestwie niebieskim. A kto je wypełnia i uczy wypełniać, ten będzie wielki w królestwie niebieskim. 20 Bo powiadam wam: Jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego.
Mt 5:17-20

Pada tu greckie słowo i już daruję sobie pisanie po grecku, pleros - ?????? - oznacza ono wypełnić po brzegi, doprowadzić do perfekcji, udoskonalić.

Jezus nie podważa Prawa, które Sam nadał Mojżeszowi - według nauki apostolskiej - ale je pogłębia poprzez wpisanie w serca ludzkie. Czy jeśli na papierze jest napisane Nie zabijaj, to w sercu jest coś innego? Jeżeli jest napisane aby nie kłaść przeszkody przed niewidomym, to w sercu można wprowadzać niewidomego w błąd?

Przykazanie miłości jest w Torze Mojżesza, to jest cytat ze Starego Zakonu. To nie jest nowe przykazanie, ale na nowo odczytane. Zapisane w sercu.

Czy naprawdę ma to sens aby Jezus jako ta duchowa Skała wpierw nadał Prawo Mojżeszowi a potem je znosił, do krzyża przybijał? Co za bezsens?

Oto co pisze łukasz w Dziejach Apostolskich co zrobił apostoł Paweł:
Zrób więc to, co ci mówimy: Mamy tu czterech mężczyzn, którzy złożyli ślub, 24 weź ich z sobą, poddaj się razem z nimi oczyszczeniu, pokryj za nich koszty, aby mogli ostrzyc sobie głowy6, a wtedy wszyscy przekonają się, że w tym, czego się dowiedzieli o tobie, nie tylko nie ma źdźbła prawdy, lecz że ty sam przestrzegasz Prawa na równi z nimi. 25 Co zaś do pogan, którzy uwierzyli, posłaliśmy im na piśmie polecenie, aby powstrzymali się od pokarmów ofiarowanych bożkom, od krwi, od tego, co uduszone, i od nierządu?7. 26 Wtedy Paweł wziął z sobą tych mężów, następnego dnia poddał się razem z nimi oczyszczeniu, wszedł do świątyni i zgłosił [termin] wypełnienia dni oczyszczenia, aż zostanie złożona ofiara za każdego z nich.
Dzieje 21:23-26

Apostoł Paweł skłądał nawet ofiary w świątyni! Szok!
Apostoł Paweł nigdy nie odważyłby się krytykować Prawa Bożego, ale krytykował prawo ustne, jak wiesz w judaizmie były i są Dwie Tory - Tora Ustna i Spisana. Ta Ustna uznawana była przez Faryzeuszy i Starszych na równi ze spisaną. I tak w judżaizmie jest do dziś.

Przykład z Krzewem - uważasz, że podane i przez Ciebie cytaty zmieiają sens mojej wypowiedzi? Czy ja napisałem coś innego? Jezus mówi o sobie, że to On jest tym Krzewem. Jezus zawarł przymierze z Żydami - apostołowie i pozostali uczniowie byli Żydami. A potem przyjęo pogan do Zgromadzenia (hebr Kehila tłumaczone na grecki jako eklezja a na polski jako Kościól. Oznacza oryginalnie Zgromadzenie.

Oczywiście w Chrystusie nie ma już Żyda ani Greka, mężczyzny ani kobiety.
A tu5 już nie ma Greka ani Żyda, obrzezania ani nieobrzezania, barbarzyńcy, Scyty, niewolnika, wolnego, lecz wszystkim we wszystkich [jest] Chrystus.
Kol 3:11
Nie ma już Żyda ani poganina, nie ma już niewolnika ani człowieka wolnego, nie ma już mężczyzny ani kobiety, wszyscy bowiem jesteście kimś jednym w Chrystusie Jezusie.
Ga 3:28

Ale czy rzeczywiście już nie rozróżniamy między mężczyzną i kobietą? To jak się żenić i za mąż wychodzić? Jak zakładać rodzinę?

Jeśli chodzi o zbawienie to nie ma znaczenia kim jesteś, ale zawsze kimś jesteś. Jesteś albo Polakiem albo Niemciem albo mieszańcem. Kobietą albo mężczyzną. W kwestii więc Prawa sytuacja Żydów i Pogan nie jest identyczna.

Cytowany wcześniej przez mnie tekst Dziejów 21 rozdział wyraźnie czyni różnicę między Żydami i poganami i ci drudzy mają wyszczególnione przykazania do przestrzegania wiersz 25.
"Aby rozumieć przypowieść i przenośnię, słowa mędrców i ich zagadki."

Benjamin

Re: Dlaczego niedziela jest Dniem Panskim, a nie sobota?

Post autor: Benjamin » 2017-10-12, 15:14

Uwazam, ze troche ciasne jest takie spojrzenie, odwolujace sie wciaz do jakichs zrodel/prazrodel.
Greka jest rowniez tylko tlumaczeniem ( przyjmuje sie, ze jako podstawa jednym z najblizszych sensu przekazu Biblii). Lacina zas jest najlepszym ( jak to sie przyjmuje) zastosowaniem wykonawczym w praktyce przekazu biblijnego na zycie codzienne Kosciola.
Ale - sam zapis slowa mowionego jest tylko tlumaczeniem dzwiekow ( drgan powietrza) na znaki materialne na jakims podkladzie (najczesciej na papierze).
Dla Polaka zapis mowy mowionej polskiej jest prosty do odczytania - poniewaz jestesmy nauczeni ze sluchu, jak znaki ( martwe, statyczne) maja byc oddane w mowie zywej ( dynamicznej).
Dla Wegra czy Niemca czy Izraelity sam zapis polskiej mowy moze byc mozliwy do zrozumienia ogolnej tresci, lecz niemozliwy dla calkowitej prawidlowej wymowy tejze tresci. Moze nawet prowadzic do niewlasciwego zrozumienia sedna sprawy, pomimo formalnego prawidlowego odczytania tekstu.
Sygnalizuje ( ja sygnalizuje :ymblushing: ) przez to, ze samo pismo jest jedynie tlumaczeniem ( na obca forme przekazu) wypowiadanej mowy.
Dlatego wazne w interpretacji jest rowniez uwzglednienie nie tylko "prawa pisanego", ale rowniez "prawa mowionego".
A w mowie wieksza czesto role od brzmienia samych slow gra mimika twarzy czy postawa samego ciala. Do tego dochodzi intonacja. Jezyki z krajow chinskich ( Chiny sa panstwem , ktore sklada sie z wielu panstw, zjednoczonych przed jakims 1,5 tysiaca lat - cos na ksztalt dzisiejszej Unii Europejskiej) sa zbudowane bardziej na intonacji, niz na recytacji ( odwrotnie niz europejskie), stad pismo pisane w tym przypadku jest w innym zakresie bardziej tlumaczeniem z intonacji niz z zestawu dzwiekow , ktore sa zapisywane na wyrazy literowe lub hieroglificzne ).

Na zakonczenie : wnioski podane przez Tomaszka moga byc przyjmowane jako proba osiagniecia pewnego porozumienia. Czy sa one jedyne i jedynie wlasciwe?
Gdyby Jezus nie ustanowil Kosciola ( Piotra jakiego pierwszego posrod Apostolow, czyli Ojca Apostolow czyli papieza/ojca i Apostolow jako buskupow tegoz Kosciola) odpowiedz na takie pytanie moglaby brzmiec:TAK.
Ale mamy z woli Boga Kosciol ... i to Kosciol wydaje ostateczny i wlasciwy werdykt, w jaki sposob i ktore tlumaczenie z jezyka mowianego na jezyk zapisany jest jedyne i jedynie wlasciwe.
Na jakiej podstawie stawia sie takie twierdzenie? Na podstawie nauki Jezusa i atencji Ducha Swietego, danego Kosciolowi przez Jezusa Chrystusa.
Takie jest pelne i wlasciwe rozumienie w temacie caloksztaltu Kosciola na ziemi. A w tym caloksztalcie miesci sie rowniez kwestia tlumaczen Biblii z jezykow pierwszego zapisu na jezyki narodowe.

Ps: nie gniewaj sie Tomaszku, ze znow Ci Benjamin okoniem staje (*)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”