Dlaczego niedziela jest Dniem Pańskim, a nie sobota?

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
Eden

Re: Dlaczego niedziela jest Dniem Pańskim, a nie sobota?

Post autor: Eden » 2020-01-20, 17:15

Biserica Dumnezeu pisze: 2020-01-20, 17:11 ciekawe bardzo, Edenie, ze

nic , ani slowem nie wspominasz o obowiazku obrzezania dla kazdego nowonarodzonego z rodu Izraela, jakiemu podlegal Jezus z powodu narodzenia w potomstwie narodu wybranego.
Jeśli znajdę przykazanie o obrzezaniu w Dekalogu, to poddam się i temu prawu (aby być konsekwentnym, że to, co w Dekalogu, to ważne wciąż; ale tam nie znajduję niedzieli, więc na nic Wasze mnie do niej przekonywania...).

Biserica Dumnezeu

Re: Dlaczego niedziela jest Dniem Pańskim, a nie sobota?

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-01-20, 17:23

Jest.
Zawiera sie w Prawie Mojzeszowym.
Sam zapis Dzeisieciu Przykazan jest w co najmniej dwoch wersjach ( Edenie - dlaczego kurczowo trzymasz sie tylko jednej wersji ) , a w Nowym Przymierzu - ktoremu podlegamy z mocy i woli Jezusa Chrystusa - Prawo i prorocy Chrystus wyraznie sprowadzil do dwoch Praw - czci Boga ( bez instrukcji kulturowo - obrzedowych ) i czci blizniego ( bez wykluczania kazdego, kto nie pochodzilby z narodu wybranego)
Co wiecej - zakres stosowania instrukcji i obrzedu powierzyl KOSCIOLOWI, ktory pod tchnieniem Ducha Swietego tu i teraz na ziemi ustanowil prawa i liturgie NOWEGO PRZYMIERZA.
To wszystko jest w Biblii.

Nie walczysz z nami ... zaczales walczyc z Biblia.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18974
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2610 times
Been thanked: 4615 times
Kontakt:

Re: Dlaczego niedziela jest Dniem Pańskim, a nie sobota?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-01-20, 17:27

Czyli argumentów brak (poza odwołaniem się do przepisów liturgicznych Starego Prawa).
A nie wierzyłem, kiedy mi mówiono, że adwentyzm to wspólnota bardziej starotestamentowa, niż chrześcijańska...
Jeśli znajdę przykazanie o obrzezaniu w Dekalogu, to poddam się i temu prawu (aby być konsekwentnym, że to, co w Dekalogu, to ważne wciąż (...)
Serio?
Zatem:
  • zapewne też świętujesz Święto Przaśników, nakazane w Dekalogu? (Wj 34, 18)
  • obchodzisz Święto Tygodni, pierwocin żniw pszenicznych i Święto Zbiorów przy końcu roku (Wj 34,22)?
  • Dekalog zabraniał brania za żonę nie-Żydówek (Wj 34,16) - rozumiem że nie ma mowy o Żonie spoza Żydów? ;)

Eden

Re: Dlaczego niedziela jest Dniem Pańskim, a nie sobota?

Post autor: Eden » 2020-01-20, 18:05

Marek_Piotrowski pisze: 2020-01-20, 17:27 zapewne też świętujesz Święto Przaśników, nakazane w Dekalogu? (Wj 34, 18)
obchodzisz Święto Tygodni, pierwocin żniw pszenicznych i Święto Zbiorów przy końcu roku (Wj 34,22)?
Dekalog zabraniał brania za żonę nie-Żydówek (Wj 34,16) - rozumiem że nie ma mowy o Żonie spoza Żydów?
I to jest wg Ciebie w Dekalogu, tym na kamiennych tablicach zapisanym?
Łał ;) [jak mawiają Hiszpanie znający angielski]

W tej książce, będącej pracą doktorską obronioną
na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie:
pobrany plik.jpg
pobrany plik.jpg (7.51 KiB) Przejrzano 728 razy

autor dowodzi, że niedziela weszła do chrześcijaństwa różnymi drogami, ale na pewno nie tymi Bożymi; dowiedzione też jest, że sobota była przez chrześcijan długo zachowana jako dzień odpoczynku.

Marek podał werset z 1Kor 16, ale tam jest podane, aby datki odkładać u siebie, a nie w zgromadzeniu, więc odpada to jako argument za niedzielą jako dniem nabożeństwa; też zebranie w Troadzie (Dz 20) było po szabacie, ale jako wieczorne pożegnalne spotkanie, przed porannym wyjazdem Pawła (w niedzielę on wyjechał rano, a przez wieczór i nocy część zebranie trwało; po szabacie).

Eden

Re: Dlaczego niedziela jest Dniem Pańskim, a nie sobota?

Post autor: Eden » 2020-01-20, 19:20

Na tej stronie:
https://konfrontacje.com.pl/artykuly/st ... -niedziele

dużo cytatów, które pasują do tego tu tematu.

Awatar użytkownika
rumianek
Przybysz
Przybysz
Posty: 23
Rejestracja: 18 sty 2020
Wyznanie: Mariawityzm
Been thanked: 2 times

Re: Dlaczego niedziela jest Dniem Pańskim, a nie sobota?

Post autor: rumianek » 2020-01-20, 19:58

Eden, na jakiej podstawie twierdzicie, że ten kto święci niedzielę, ten przyjmuje znamię bestii? Czy to z Biblii wynika czy z objawień EGW?
MARIAWITA

Biserica Dumnezeu

Re: Dlaczego niedziela jest Dniem Pańskim, a nie sobota?

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-01-20, 20:56

Majac do dyspozycji rady i wskazania swietego Pawla Apostola oraz dla porownania rady i wskazani E.G White koga nalezy sluchac?
Na podstawie nauczania E. G. White jestesmy zobowiazani do zycia wedlug Starego Przymierza.
Wedlug swietego Pawla Apostola wprost przeciwnie - stare przeminelo i teraz zyjmy pod panowaniem Chrystusa - Nowego Przymierza.
Swiety pawel Apostol napisal rowniez cos o sabathcie ...
To, co naisal swiety Pawel Apostol sprzeciwia sie temu, czego naucza E.G White, a za nia adwentysci.
Kogo sluchac: Apostola czy E.G White, "prorokinie" adwentystyczna.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18974
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2610 times
Been thanked: 4615 times
Kontakt:

Re: Dlaczego niedziela jest Dniem Pańskim, a nie sobota?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-01-20, 21:15

1
Eden pisze: 2020-01-20, 18:05
Marek_Piotrowski pisze: 2020-01-20, 17:27 zapewne też świętujesz Święto Przaśników, nakazane w Dekalogu? (Wj 34, 18)
obchodzisz Święto Tygodni, pierwocin żniw pszenicznych i Święto Zbiorów przy końcu roku (Wj 34,22)?
Dekalog zabraniał brania za żonę nie-Żydówek (Wj 34,16) - rozumiem że nie ma mowy o Żonie spoza Żydów?
I to jest wg Ciebie w Dekalogu, tym na kamiennych tablicach zapisanym?
Łał ;) [jak mawiają Hiszpanie znający angielski]
Tak przynajmniej mówi Biblia. Piszesz o przykazaniach, a nie przeczytałeś wszystkich trzech miejsc, gdzie występują w Torze?!

Rozdział rozpoczyna się od :
Pan rzekł do Mojżesza: Wyciosaj sobie dwie tablice z kamienia, jak pierwsze, a na tych tablicach wypiszę znów słowa, jakie były na pierwszych tablicach, które potłukłeś.
... po czym następuje wyliczenie tych słów.
Po nich znów Jahwe mówi:
Pan rzekł do Mojżesza: Zapisz sobie te słowa, gdyż na podstawie tych słów zawarłem przymierze z tobą i z Izraelem. I był tam [Mojżesz] u Pana czterdzieści dni i czterdzieści nocy, i nie jadł chleba, i nie pił wody. I napisał na tablicach słowa przymierza - Dziesięć Słów.
Jak wiec widzisz, to jest dokładnie owo dziesieć przykazań.

Przy okazji: owe "Dziesięć Słów" to Dziesięć przykazań (czy, jako to nazywają Żydzi Dziesięć Oświadczeń עשרת הדיברות, Aseret ha-Dibrot). Po starogrecku dziesięć słów to dosłownie δεκάλογος dekalogos a po polsku - dekalog (nawiasem mówiąc, słowo to występuję w redakcji Dekalogu w Pwp 5,6–21, ale NIE występuje przy redakcji przekazanej w Wj 20,2–17.

To jak z tymi Przaśnikami, Świętem Tygodni, święcie pierwocin żniw pszenicznych i Święcie Zbiorów, Edenie? Świętujesz, czy też łamiesz Dekalog? ;)
.
2
W tej książce, będącej pracą doktorską obronioną
na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie:
autor dowodzi, że niedziela weszła do chrześcijaństwa różnymi drogami, ale na pewno nie tymi Bożymi; dowiedzione też jest, że sobota była przez chrześcijan długo zachowana jako dzień odpoczynku.
No cóż, "zapomniałeś" dodać, że autor tej książki jest... adwentystą ;)
I, choć kombinował jak mógł, w książce przyznał że od najwcześniejszych pisarzy starochrześcijańskich czytamy właśnie o niedzieli.
Wygląda na to, ze z nas dwu tylko ja czytałem tę książkę (cytuję zresztą niektóre jej fragmenty w "Dlaczego ufam Kościołowi".)

3
Marek podał werset z 1Kor 16, ale tam jest podane, aby datki odkładać u siebie, a nie w zgromadzeniu, więc odpada to jako argument za niedzielą jako dniem nabożeństwa;
Niestety, podobne tłumaczenie nie wytrzymuje krytyki:
  1. Gdyby chodziło o zebranie pieniędzy na (a nie w) dzień świąteczny, zbyteczne byłoby wyznaczanie konkretnego dnia przez apostoła
  2. Od początku obchodzenie dnia świątecznego było u chrześcijan połączone ze zbieraniem ofiar dla potrzebujących, o czym pisał Justym Męczennik (ur.100)
  3. Ciekawostka; w innym miejscu (2 Kor 9,2) Paweł określa zbiórkę na potrzebujących mianem leitourgia. Słowo to, oznaczające wówczas „posługę w sprawach publicznych” z czasem zaczęło oznaczać obrzędy Mszy Świętej – co sugeruje że musiał istnieć jakiś związek pomiędzy kolektą a Eucharystią (za H.Pietras SJ, Dzień Święty, Kraków 1992)
A więc kolejne pudło, drogi Edenie.
.
4
też zebranie w Troadzie (Dz 20) było po szabacie, ale jako wieczorne pożegnalne spotkanie, przed porannym wyjazdem Pawła (w niedzielę on wyjechał rano, a przez wieczór i nocy część zebranie trwało; po szabacie).
No, tu już nieźle przeinaczasz Biblię.
W pierwszym dniu po szabacie, kiedy zebraliśmy się na łamanie chleba, Paweł, który nazajutrz zamierzał odjechać, przemawiał do nich i przedłużył mowę aż do północy.”/Dz 20,7/
Jak widzisz, zebranie rozpoczęło się "w pierwszym dniu po szabacie" (czy to nie głośno krzyczałeś, że jest to określenie niedzieli? ;) )

Otóż, Edenie, u Żydów dzień rozpoczynał się nie o świcie, tylko o zmierzchu. Tak więc jeśli nabożeństwo rozpoczęło się wieczorem w sobotę, to NIE BYŁ JUŻ SZABAT, tylko niedziela (o czym dobitnie donosi cytat Biblijny; zebrali sie "w pierwszym dniu po szabacie".
Nawiasem mówiąc, tak jest do dzisiaj (bo my trzymamy się nauczania pierwszych chrześcijan) - Msza Święta po zachodzie słońca w sobotę jest Mszą niedzielną.

Także tym razem nie pudło - strzeliłeś sobie prawdziwego samobója :)
.
5
Eden pisze: 2020-01-20, 19:20 Na tej stronie:
https://konfrontacje.com.pl/artykuly/st ... -niedziele
dużo cytatów, które pasują do tego tu tematu.
A tu http://analizy.biz/marek1962/niedziela.pdf ja zamieściłem cytaty, które absolutnie demolują narrację adwentystów.
Ostatnio zmieniony 2020-01-20, 21:16 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Eden

Re: Dlaczego niedziela jest Dniem Pańskim, a nie sobota?

Post autor: Eden » 2020-01-21, 06:27

Marku, jeśli w 34 rozdziale Ks. Wyjścia widzisz Dekalog, to czemu nie uczycie go dzieci, a też czemu dorośli katolicy go nie znają?!
Uczycie dzieci, i dorosłym coś z tego (przy pomyślnych wiatrach) zostaje, dekalogu z rozdziału 20 tej Księgi, a nie z 34. Dlaczego?! Czyżby jednak dekalog (w wersji dla dzieci zniekształcony; tylko w Katechizmie jest tak podany, jak w Biblii) z rozdz. 20 był tym, jakiego Bóg na początku uczył lud Boży?
Tak, właśnie tak było! Oto dowód:
  • Pwt 10:1-5 bp
    (1) W tym czasie Jahwe rzekł do mnie: - Wyciosaj sobie dwie kamienne tablice takie same jak pierwsze i wejdź do mnie na górę. Wykonaj też drewnianą Arkę.
    (2) Na tablicach wypiszę takie same słowa, jakie były na pierwszych tablicach, któreś rozbił, i włożysz je do Arki.
    (3) Wykonałem więc Arkę z drzewa akacjowego, wyciosałem dwie kamienne tablice podobne do pierwszych i wszedłem na górę, trzymając w ręku obie tablice.
    (4) Na tych tablicach wypisał On to samo, co poprzednio, Dziesięć Słów, które Jahwe wypowiedział do was na górze, spośród ognia, w dniu [waszego] zgromadzenia. I dał je Jahwe mnie.
    (5) Potem odwróciwszy się zszedłem z góry i złożyłem tablice w Arce, którą wykonałem; [one] pozostały już tam, jak mi to polecił Jahwe.
Dalej będziesz mnie przekonywał, że dekalog jest podany w rozdz. 34? Ok, przekonuj, ale to będzie bez sensu (no chyba, że wg Ciebie było więcej zestawów kamiennych tablic w Arce, to wtedy przyznam Ci rację...).

Do reszty się nie odnoszę, bo wyjaśnijmy wpierw jedną sprawę.

Biserica Dumnezeu

Re: Dlaczego niedziela jest Dniem Pańskim, a nie sobota?

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-01-21, 08:42

kto nie uczy dekalogu?
Ales sie okopal na tych antykatolickich mitach, Edenie.

Raczej wyglada na to, ze niewygodnie jest wedlug Kosciola biblijnie wykladac Pismo.
Niektorym nie po drodze, gdyz wola po swojemu .
Stad ciagly atak na katolikow.

Trzymaj sie.

Eden

Re: Dlaczego niedziela jest Dniem Pańskim, a nie sobota?

Post autor: Eden » 2020-01-21, 08:53

Biserica Dumnezeu pisze: 2020-01-21, 08:42 kto nie uczy dekalogu?
Katecheci na lekcjach religii uczą takiego dekalogu:
http://trzebnice.info.pl/parafia/katech ... munijnych/
cytuję:
  • Dziesięć przykazań Bożych
    Jam jest Pan, Bóg twój, którym cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli.
    1. Nie będziesz miał bogów cudzych przede Mną.
    2. Nie będziesz brał imienia Pana Boga twego nadaremno.
    3. Pamiętaj, abyś dzień święty święcił.
    4. Czcij ojca swego i matkę swoją.
    5. Nie zabijaj.
    6. Nie cudzołóż.
    7. Nie kradnij.
    8. Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu.
    9.Nie pożądaj żony bliźniego twego.
    10. Ani żadnej rzeczy, która jego jest.
Jeżeli to jest dekalog tożsamy z tym w Biblii, to ja jestem księżniczką na wydaniu... ;)

Biserica Dumnezeu

Re: Dlaczego niedziela jest Dniem Pańskim, a nie sobota?

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-01-21, 10:39

Oczywiscie, ze to jest dekalog ( w wersji skroconej ). Sam dekalog, na ktory sie powolujesz w zapisie jest skrocona wersja Prawa .

I niestety, jest kilka zapisow Dekalogu w samym Pismie Swietym, ktore roznia sie ... poniewaz jest to zbior praw podstawowy, a nie wykladnia Prawa.

Zapis o Bogu ( w owym przypadku ) rowniez bywa rozbity na poszczegolne punkty.

W Nowym Przymierzu, ktoremu podlegamy, dekalog jest zapisany w dwoch punktach.
1 - o Bogu ( bedziesz milowal Boga ) - co obejmuje dzial tablicy pierwszej Dekalogu w Starym Przymierzu ( punkty 1,2,3 w zapisie katechizmowym )
2 - o zyciu i stosunku do blizniego ( miluj blizniego swego ) - co obejmuje dzial tablicy drugiej Dekalogu w Starym Przymierz ( punkty od 4 do 10 w zapisie katechizmowym ).

Bog czyli Jezus czyll Chrystus czyli Mesjasz nas o tym pouczyl, poinformowal i porzez Kosciol w Osobie Ducha swietego poprowadzil.

Taka jest droga chrzescijanina.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18974
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2610 times
Been thanked: 4615 times
Kontakt:

Re: Dlaczego niedziela jest Dniem Pańskim, a nie sobota?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-01-21, 12:45

Edenie, oczywiście że w 34 rozdziale Księgi Wyjścia jest Dekalog - tak twierdzi sama Biblia właśnie w tym rozdziale.
Co zresztą już Ci zacytowałem, ale mogę powtórzyć cytat z Wj 34, skoro udajesz, że nie widzisz:
Pan rzekł do Mojżesza: Wyciosaj sobie dwie tablice z kamienia, jak pierwsze, a na tych tablicach wypiszę znów słowa, jakie były na pierwszych tablicach, które potłukłeś.
... po czym następuje wyliczenie tych słów.
Po nich znów Jahwe mówi:
Pan rzekł do Mojżesza: Zapisz sobie te słowa, gdyż na podstawie tych słów zawarłem przymierze z tobą i z Izraelem. I był tam [Mojżesz] u Pana czterdzieści dni i czterdzieści nocy, i nie jadł chleba, i nie pił wody. I napisał na tablicach słowa przymierza - Dziesięć Słów.
jest również w Wj 20,2–17 oraz jeszcze nawet w trzecim miejscu Pwp 5,6–21

Pytanie, jak sobie zwolennik literalnego czytania Biblii radzi z tą rozbieżnością jest pytaniem do Ciebie, nie do mnie. Ale to Ty stawiasz. Ja zapytałem o co innego i wciąż czekam na odpowiedź: Jak z tymi Przaśnikami, Świętem Tygodni, święcie pierwocin żniw pszenicznych i Święcie Zbiorów, Edenie? Świętujesz, czy też łamiesz Dekalog?

Dodano po 11 minutach 50 sekundach:
Eden pisze: 2020-01-21, 08:53 Katecheci na lekcjach religii uczą takiego dekalogu:
http://trzebnice.info.pl/parafia/katech ... munijnych/
cytuję:
  • Dziesięć przykazań Bożych
    Jam jest Pan, Bóg twój, którym cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli.
    1. Nie będziesz miał bogów cudzych przede Mną.
    2. Nie będziesz brał imienia Pana Boga twego nadaremno.
    3. Pamiętaj, abyś dzień święty święcił.
    4. Czcij ojca swego i matkę swoją.
    5. Nie zabijaj.
    6. Nie cudzołóż.
    7. Nie kradnij.
    8. Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu.
    9.Nie pożądaj żony bliźniego twego.
    10. Ani żadnej rzeczy, która jego jest.
Jeżeli to jest dekalog tożsamy z tym w Biblii, to ja jestem księżniczką na wydaniu... ;)
Oczywiście, że jest tożsamy. To jest po prostu skrót katechetyczny, zawierający przykazania, a pomijający ich objasnienia (komentarze) - na przykład tekst IV przykazania brzmi „Czcij ojca twego i matkę twoją, abyś długo żył na ziemi, którą Pan, Bóg twój, da tobie.”/Wj 20,12/ lub wręcz „Czcij swego ojca i swoją matkę, jak ci nakazał Pan, Bóg twój, abyś długo żył i aby ci się dobrze powodziło na ziemi, którą ci daje Pan, Bóg twój.”/Pwp 5,16/* a dzieci pamiętają hasło "czcij ojca swego i matkę swoją" .
Hasła zawierają istotną treść przykazania:
Obrazek

Gorszy Cię taki skrót?
Zatem przyjrzyj się scenie rozmowy Jezusa z człowiekiem który zapytał które przykazania ma zachowywać (Mt 19,18-19). Jezus nie tylko pomija milczeniem pierwsze 3 przykazania, ale także skraca IV przykazanie tak, jak jest to zrobione w książeczkach do nabożeństwa: „czcij ojca i matkę”.
Identycznie czyni w rozmowie z bogatym młodzieńcem (Łk 18,20 patrz też lub Mk 10,19).


*(nawiasem mówiąc - ta różnica Cię nie gorszy?)
Ostatnio zmieniony 2020-01-21, 12:35 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 3 razy.

Eden

Re: Dlaczego niedziela jest Dniem Pańskim, a nie sobota?

Post autor: Eden » 2020-01-21, 12:54

Podałeś w tabelce dekalog z Wj 20,3-17; twierdzisz, że w Wj 34 też jest dekalog podany - czy są tam przykazania: "Nie zabijaj"; "Nie cudzołóż"; "Nie kradnij"?... Ogólnie: pokaż mi w Wj 34 to samo, co jest w Wj 20.

Ja Ci zacytowałem z Pwt 10 coś, co tłumaczy, jak były zapisane tablice z dekalogiem: Tak, jak lud po raz pierwszy go usłyszał, gdy stał pod Synajem (czyli to, co jest w Wj 20). Pomijasz to, co podałem?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18974
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2610 times
Been thanked: 4615 times
Kontakt:

Re: Dlaczego niedziela jest Dniem Pańskim, a nie sobota?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-01-21, 13:07

Eden pisze: 2020-01-21, 12:54 Podałeś w tabelce dekalog z Wj 20,3-17; twierdzisz, że w Wj 34 też jest dekalog podany - czy są tam przykazania: "Nie zabijaj"; "Nie cudzołóż"; "Nie kradnij"?... Ogólnie: pokaż mi w Wj 34 to samo, co jest w Wj 20.
Nic Ci nie będe pokazywać, bo nie potrafię; ja po prostu nie dyskutuję z biblią; kiedy czytam że w Wj 34 Jahwe powiedział "na tych tablicach wypiszę znów słowa, jakie były na pierwszych tablicach" to w nie wierzę (nawet jak tego nie rozumiem) - Ty najwyraźniej nie :-\
Ja Ci zacytowałem z Pwt 10 coś, co tłumaczy, jak były zapisane tablice z dekalogiem: Tak, jak lud po raz pierwszy go usłyszał, gdy stał pod Synajem (czyli to, co jest w Wj 20). Pomijasz to, co podałem?
Nie. To Ty usiłujesz pominąć Wj 34, bo Ci nie pasuje do układanki i nie rozumiesz, dlaczego tekst, o którym Biblia mówi że sa tymi samymi, wydają się być inne.

Dobra rada: jak Ci się coś nie podoba w Biblii, to staraj się zrozumieć a nie odrzucić, bo Ci nie pasuje. Nie zawsze się zrozumieć uda, ale nie masz prawa odrzucać.

PODSUMUJMY FAKTY W DYSKUSJI O SZABACIE:
  • Prawo Mojżeszowe zawiera 3 rodzaje przykazań:
    • moralne (nie zabijaj, nie kradnij itd - wśród nich nakaz świętowania dnia Pańskiego, a także swiąt)
    • liturgiczne/kultyczne (rózne stroje, okadzania, obmycia, terminy swiąt - wśród nich nakaz, żeby dzień Pański obchodzić w sobotę
    • karne (co zrobić jak ktoś kogoś zabije, jak ukradnie osła itd)
  • W Nowym Przymierzu
    • Zasady moralne - choć dziś podporządkowywujemy się im z powodu miłosci, a nie strachu przed Prawem - pozostają niezmienne.
    • zasady kultyczne/liturgiczne są już nieaktualne - zostały zniesione przez lepsze Przymierze i Prawo Miłości.
    • Podobnie przepisy karne pozostały w przeszłości i już nie obowiązują
  • Z Pisma Świętego wiemy, że chrześcijanie mieli zebrania w niedzielę. Powodem było przekonanie, iż Dzieło Nowego Przymierza (Zmartwychwstanie i Zesłanie Ducha Świętego, a więc Nowe Stworzenie) przyćmiło swoim blaskiem nawet Pierwsze Stworzenie.
    Chrześcijanie bowiem "umarli dla świata" i identyfikowali się z Nowym Stworzeniem.
    .
  • Ze świadectw historycznych pozostawionych nam przez wczesne chrześcijaństwo wiemy, że chrześcijanie od początku świętowali niedzielę. Były wprawdzie miejsca gdzię świętowano i sobotę i niedzielę, ale z wyraźny zaznaczeniem, że niedziela jest ważniejsza.
    O ile wiem (a robiłem bardzo szeroką kwerendę) nie ma ŻADNEGO pisma wczesnochrześcijańskiego, które mówiłoby by świętować sobotę a nie niedzielę.
    .
  • Święcenie niedzieli przez chrześcijan było tak oczywiste, że nawet wrogowie identyfikowali ich właśnie po ten praktyce. Fragment Talmudu:
    „Chrześcijaninem nazywa się ten, kto wyznaje błędną naukę tego Męża, który nakazał im aby sobie uczynili dniem świątecznym pierwszy dzień tygodnia i aby święcili dzień pierwszy po szabacie”
    .
  • Powrót do "judaizowania" i świętowania soboty wymyślono stosunkowo niedawno; pierwszy zbór „Baptystów Dnia Siódmego” (święcących niedzielę) został utworzony w Londynie w 1653 r. pod przewodnictwem doktora Petera Chamberlen’a.
Ostatnio zmieniony 2020-01-21, 13:26 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 7 razy.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”