Dlaczego niedziela jest Dniem Pańskim, a nie sobota?

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
Eden

Re: Dlaczego niedziela jest Dniem Pańskim, a nie sobota?

Post autor: Eden » 2020-01-21, 18:35

Marek_Piotrowski pisze: 2020-01-21, 18:20 Tyle że są jakieś zasady, które w moim przekonaniu łamiesz.
Wkleiłem link do pliku na Dysku Google, a forum nie zostawiło suchego linku, ale przerobiło go na przewijany tekst do czytania tu.
Marek_Piotrowski pisze: 2020-01-21, 18:20 Tak, tu muszę przyznać rację Wam obu- jest εαυτω, a więc zbiórka raczej miała być "u siebie"
No to teraz pytanie do tych tłumaczy, co nie dają do przekładu owego "u siebie" - czemu tak robią?! Czytelnik nieświadomie ma - w przekazie podprogowym, hehe - zasugerowane: zbiórkę robiona na tacę w niedzielę w kościele... Nieładnie tak tłumaczyć, aby nie przetłumaczyć, prawda?!
Marek_Piotrowski pisze: 2020-01-21, 18:20 Słabe. Pieniądze dostaje się na koniec tygodnia, a nie na początek.
Mocne, bo na początku tygodnia trzeba zacząć wydawać to, co się dostało przedwczoraj - więc bilans jest wskazany... (a jeśli ktoś na sobotnim zgromadzeniu dał w szczodrości większą sumę, to musiał dnia następnego budżet zrobić na cały tydzień). Proste :)

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dlaczego niedziela jest Dniem Pańskim, a nie sobota?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-01-21, 18:41

Eden pisze: 2020-01-21, 18:35 No to teraz pytanie do tych tłumaczy, co nie dają do przekładu owego "u siebie" - czemu tak robią?!Czytelnik nieświadomie ma - w przekazie podprogowym, hehe - zasugerowane: zbiórkę robiona na tacę w niedzielę w kościele...
Myślę, że to spisek kosmitów. Nie gonią Cie pterodaktyle po korytarzach?
Eden pisze: 2020-01-21, 18:35
Marek_Piotrowski pisze: 2020-01-21, 18:20 Słabe. Pieniądze dostaje się na koniec tygodnia, a nie na początek.
Mocne, bo na początku tygodnia trzeba zacząć wydawać to, co się dostało przedwczoraj - więc bilans jest wskazany...
DObre =)) A jak byś chciał udowodnić poniedziałek, to po prostu napisałbyś "bo trzeba zacząć wydawać to, co się dostało przedprzedwczoraj"?
Pieniądze planuje się po ich dostaniu, a nie trzy dni później, drogi Watsonie.
a jeśli ktoś na sobotnim zgromadzeniu dał w szczodrości większą sumę
Na jakim "sobotnim zgromadzeniu"?
Chodził nawracać Żydów? Ale i tak na jegio miejscu dałbym raczej na chrześcijańskim spotkaniu w niedzielę... ;)
Ostatnio zmieniony 2020-01-21, 18:42 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14813
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4119 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Dlaczego niedziela jest Dniem Pańskim, a nie sobota?

Post autor: Dezerter » 2020-01-21, 18:44

Eden pisze: 2020-01-21, 17:32 (...)
Dezerter pisze: 2020-01-21, 16:43 Przekład dosłowny
(1) Jeśli chodzi o zbiórkę, która się odbywa na rzecz świętych, zróbcie tak, jak poleciłem Kościołom Galacji. (2) Niechaj pierwszego dnia tygodnia każdy z was coś odłoży według tego, co uzna za właściwe, żeby nie zarządzać zbiórek dopiero wtedy, kiedy przybędę. (3)
Nie wiem, z jakiego dosłownego przytaczasz, bo ja znam taki:
http://biblia.oblubienica.eu/interlinea ... /2/param/1
A tam jest tak:
  • Przekład dosłowny 1Kor 16,2: Niech pierwszego dnia tygodnia każdy z was u siebie kładzie i oszczędza to, co mu się udaje, aby składek nie było dopiero wtedy, gdy przyjdę.
A czemu 1-szego dnia? To proste: Gdy się zaczyna tydzień, to zrobienie budżetu na cały nowy tydzień jest na miejscu.
Ja nie robię tak a ty? ;) - co to za argument :?: :-o
nie odpowiedziałeś na moje pytanie
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Biserica Dumnezeu

Re: Dlaczego niedziela jest Dniem Pańskim, a nie sobota?

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-01-21, 21:57

Kolejnym detalem, ktory prowadzi do zwiedzenia sobotnikow jest myslenie poganskie.
Polega ono na tym, ze przystepuje sie ( zostaje sie wlaczonym ) do grona chrzescijan.
Nawet wyznaje sie zarliwie wiare w Boga. nawet prowadzi sie zycie tak, aby moc stac dzieckiem Bozym.
I w tym wszystkim mentalnie caly czas tkwi sie w poganskim mysleniu. A poganskie myslenie jest mysleniem handlowania z bostwem.
Bog chrzescijan jest w takim poganskim mysleniu Istota Najwyzsza, ktora czycha, na czym tu przylapac delikwenta. Jest to Istota zemsty - mszczaca sie za najdrobniejsze uchybienia.
Dlatego aby przeblagac taka Istote, nalez w detalach stosowac sie do formalnego zapisu. Ma to dawac gwarancje ciaglego ublagania i przeblagania za uchybienia formalne - w mysl zasady handlowej - ktorya brzmi: zlozylem ofirae, odprawilem sobote ... i nalezy sie za to nagroda.

Jezus wyraznie wskazal, ze nie o sobote, nie o ofiare materialna chodzi. Powiedzial wyraznie, ze kobieta ktora dala formalnie najmniej, naprawde ofiarowala najwiecej, gdyz wszystkomco miala, przeznaczyla na ofiare.
Jezus rowniez powiedzial, ze " ten lud czci Mnie tylkowargami 2 - co jest alegoria stwierdzenia, ze nie przemienia swego serca, ale trzyma sie formalnych zalecen.

A Bog nie tego pragnie . Bog pragnie naszego zbawienia.
I dlatego ustanowiony zostal Kosciol, aby poprzez nauki i prawdy wiary przemieniac serca, a nie po to, aby prze formalne przestrzeganie zapisaw wyhandlowac sobie powodzenie tu na ziemi.

Poganskie myslenie wyraza sie rowniez w strachu i niedowierzaniu Bogu, ze Stare Przymierze juz formalnie nie obowiazuje. Stad ten powrot do tego, co dla Boga juz przeminelo.

Takie poganskie myslenie niestety wsrod protestantow jest wcuaz obecne, a u sobotnikow ( wszelkich masci i antytrynitarzy ) jest to jakas paranoiczna niemoc pojscia za Jezusem; dlatego pozostaje kurczowe trzymanie sie tego, co juz przebrzmialo.

Pozdrawiam.

Eden

Re: Dlaczego niedziela jest Dniem Pańskim, a nie sobota?

Post autor: Eden » 2020-01-22, 11:56

Marek_Piotrowski pisze: 2020-01-21, 18:41 Myślę, że to spisek kosmitów. Nie gonią Cie pterodaktyle po korytarzach?
Myślisz, że jak ZBAGATELIZUJESZ problem, oraz WYŚMIEJESZ mnie, to problem zniknie?! Nie! On dalej jest, bo tendencyjnie się tłumaczy 1Kor 16,2: np. w Biblii Tysiąclecia (oficjalnego tekstu w katolicyzmie).

Wcześniej też zbagatelizowałeś to, co przez całe pokolenia poznawali z Katechizmu profesora Spirago katolicy (i nie tylko). Zwróciłeś uwagę, że mamy teraz inny Katechizm. Tak, macie, ale przez dłuuuuugie lata Katechizm Spirago był fundamentem wiary całych pokoleń - więc się nie dziw, że cytuję to, co ten duchowny napisał o Dekalogu! Napisał prawdę, czego Ty nie odmienisz... (ale oczywiście próbujesz: bagatelizowaniem, obśmiewaniem i kpiną...).

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Dlaczego niedziela jest Dniem Pańskim, a nie sobota?

Post autor: Andej » 2020-01-22, 12:17

Spór o wyższość formy nad treścią i odwrotnie. Tak to widzę. Równie dobrze: Co było wcześniej? kura czy jajko? (choć to akurat dość trywialne).

Zasada: 6 dni praca, 1 dzień odpoczynek (na chwałę bożą).
Jest mi całkowicie obojętne, czy to żydzi, czy chrześcijanie zachowali kolejność liczenia dni począwszy od stworzenia. (sam pomysł, że tak mogło być uznaję za absurd).
Dla mnie istotne jest zachowanie CYKLU. Cyklu 6-1-6-1-6-1-6, całkowicie niezależnie od tego, czy pierwszą liczbą jest 1 czy 6. Cykl ten zachowuję na cześć Pana.
Ale bardziej odpowiada mi cykl zaczynający się od 1. Od oddania czci Bogu. Od poświęcenia nadchodzących dni Stwórcy. Ponadto historia stworzenia zaczęła się od "dnia świętego". Od dnia, w którym Bóg zdecydował o stworzeniu świata.. Bóg sam siebie powołałby do życia? Uważam że był wcześniej. Właściwie JEST wcześniej. JEST już w "dzień" poprzedzający stworzenie. Ostatni akapit nie powala mądrością. I nie jest najistotniejszy. Ważne jest zachowanie cyklu. Nadanego przez Boga rytmu.
Robotnik, aby pracować, mus najpierw posilić się, odpocząć, nabrać sił. Jako i ja nabieram w dzień pierwszy, który jest dniem siódmym.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Eden

Re: Dlaczego niedziela jest Dniem Pańskim, a nie sobota?

Post autor: Eden » 2020-01-22, 12:34

Andej pisze: 2020-01-22, 12:17 w dzień pierwszy, który jest dniem siódmym.
:))

Biserica Dumnezeu

Re: Dlaczego niedziela jest Dniem Pańskim, a nie sobota?

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-01-22, 13:45

Co Ty pleciesz Edenie.
No naprawde ... wszystko zostalo obalone, co podajesz.
A w dodatku - powtarzajac Ciebie - myslisz, ze jesli zbagatelizujesz wypowiedzi uczestnikow tego watku, to problem zniknie?

Co do wpisu Andeja - oczywiscie,ze w Nowym Przymierzu dzien Zmartwychwstania Pana jest Nowym Sabathem, i tak bedac dniem pierwszym, stal sie dniem sabatnim, czyli ostatnim.
Jest to oczywiscie jedynie gra myslowa, ale stojaca mocno na gruncie logiki ( tak jak na gruncie geometrycznym kazdy punkt okregu doskonalego jest jednoczesnie poczatkiem i koncem okregu, a w dodatku nie ma ani poczatku, ani konca.
To matematyka.
Myslisz, ze Bog nie potrafi tego, co potrafi matematyka?

Trzymaj sie.

Eden

Re: Dlaczego niedziela jest Dniem Pańskim, a nie sobota?

Post autor: Eden » 2020-01-22, 14:14

Biserica Dumnezeu pisze: 2020-01-22, 13:45 To matematyka.
Na szczęście (może dla kogoś niestety) Boże przykazania to nie matematyka (nawet ta wyższa) L-)
On poświęcił i pobłogosławił dzień siódmy; z nim związał przykazanie i nie zrobił "sztuczki", że teraz 1=7 (albo: 7=1).
Biserica Dumnezeu pisze: 2020-01-22, 13:45 Trzymaj sie.
Też się trzymaj: Bożego Słowa L-)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14813
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4119 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Dlaczego niedziela jest Dniem Pańskim, a nie sobota?

Post autor: Dezerter » 2020-01-22, 15:24

A do Edena mam takie pytanie
Dlaczego Jezus głowa i Duch św - dusza i ten, który miał "prowadzić i o wszystkim pouczać " swój Kościół - tak (wybacz Panie za tak dosadne sformułowanie, ale wiesz, że ja tak nie myślę!) spieprzyli sprawę i dopuścili do 1900 lat odstępstwai zwiedzenia w nieświętowaniu szabatu.
A drugie pytanie czemu objawienie soboty jako "właściwego" dnia świętego dla chrześcijan w XIX w, spotkało się tylko z 1% skutecznym przyjęciem wśród chrześcijan - katolików, prawosławnych, protestantów, .... nawet SJ świętują niedzielę?

wyjaśnisz ten tajemniczy Boży zamysł?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Eden

Re: Dlaczego niedziela jest Dniem Pańskim, a nie sobota?

Post autor: Eden » 2020-01-22, 15:48

A czy ja, Dezerterze, na miejscu Boga jestem, abym miał Tobie to skutecznie wyjaśnić??!
Ale przecież wiesz, że Bóg nie przymusza do wiary; gdy ktoś chce wybrać to, przed czym Duch Święty i Paweł ostrzegali (że wejdą do Kościoła odstępcy i odstępstwa), to czy Bóg staje "w progu"?...
Po drugie: Biblia jasno pokazuje, że zawsze była, jest i będzie mała resztka tych, co naprawdę chodzą Jego drogami... Co się tak dziwujesz??! Przejrzyj na oczy, a przestaniesz się dziwować... Powodzenia!

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14813
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4119 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Dlaczego niedziela jest Dniem Pańskim, a nie sobota?

Post autor: Dezerter » 2020-01-22, 16:08

Eden pisze: 2020-01-22, 15:48 A czy ja, Dezerterze, na miejscu Boga jestem, abym miał Tobie to skutecznie wyjaśnić??!
Ale przecież wiesz, że Bóg nie przymusza do wiary; gdy ktoś chce wybrać to, przed czym Duch Święty i Paweł ostrzegali (że wejdą do Kościoła odstępcy i odstępstwa), to czy Bóg staje "w progu"?...
Po drugie: Biblia jasno pokazuje, że zawsze była, jest i będzie mała resztka tych, co naprawdę chodzą Jego drogami... Co się tak dziwujesz??! Przejrzyj na oczy, a przestaniesz się dziwować... Powodzenia!
W dziwnego Pasterza wierzysz :ymblushing: :-o
Dziwna ta twoja Głowa tego oszukanego Kościoła :-\
Dziwnie ten Duch poucza i prowadzi :( :-s
... zastanów się czy takim myśleniem nie obrażasz
- Dobrego Pasterza
- Głowy, która dba o swe ciało i członki ( a nie traci je na 1900 lat [-x :-q
- Ducha, który wszystkich ochrzczonych i mających nałożenie rąk prowadzi i poucza by nie zbłądzili
przejrzyj na oczy bracie, bo to bardzo poważne oskarżenia Boga Najwyższego i zdaj sobie z tego sprawę :!: - pisze to z braterskiej troski, bo moje rozeznanie duchowe mówi mi, że z takim myśleniem twoje zbawienie może być zagrożone :(
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Eden

Re: Dlaczego niedziela jest Dniem Pańskim, a nie sobota?

Post autor: Eden » 2020-01-22, 16:36

Jeśli zanegujesz - z Biblią w ręku - idę RESZTKI, to zapunktujesz u mnie...

Biserica Dumnezeu

Re: Dlaczego niedziela jest Dniem Pańskim, a nie sobota?

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-01-22, 16:36

Zaczela sie jakas gonitwa, Edenie.
Bozego Slowa trzymamy sie, gdyz trzymamy sie Kosciola, z apostolskim blogoslawienstwem i z kierownictwem Ducha Swietego.
Na jakiej podstawie mamy porzucic nauczanie biblijne Kosciola, i przyjac to, do ktorego nas naklaniasz: w ktorym miejscu nauki twe sa biblijne, gdy jednoczesnie sa antykatolickie i antyapostolskie?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dlaczego niedziela jest Dniem Pańskim, a nie sobota?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-01-22, 21:01

Eden pisze: 2020-01-22, 12:34
Andej pisze: 2020-01-22, 12:17 w dzień pierwszy, który jest dniem siódmym.
Siódmym? Nie.
Za to od czasów apostolskich była obecny myśl, że jest biblijnym "dniem ósmym".

Przytaczałem co nieco, ale teraz przytoczę zwracając uwagę na ten - tak żywy i trwały we wczesnym chrześcijaństwie - aspekt:

Najpierw wracajmy do jednego z najstarszych świadectw, z przełomu I i II wieku, tj. do Listu Barnaby:
„[Bóg] Mówi im jeszcze: 'Waszych świąt nowiu i szabatu nie mogę ścierpieć [Iz 1:13]'. Popatrzcie, co to znaczy: Nie te teraźniejsze szabaty są dla mnie przyjemne, lecz ten, który sam ustanowiłem i w którym doprowadziwszy wszystko do spoczynku uczynię początek dnia ósmego, to jest początek nowego świata. Dlatego też świętujemy z radością dzień ósmy: w dniu tym Jezus powstał z martwych i ukazawszy się [uczniom] wstąpił od nieba [Łk 24:51, J 20:17]" (List Barnaby 15:6-9)

Następne swiadectwo z następnego pokolenia (czyli tych, którzy słuchali już nie apostołów, ale ich uczniów - Justyn Męczennik (ur. ok 100):
Justyna Męczennika (ur. ok.100):
„Przykazanie zaś obrzezania, które nakazywało dnia ósmego obrzezać wszystkie dzieci, było figurą obrzezania prawdziwego, które nas obrzezało z błędu i niegodziwości przez Jezusa Chrystusa, Pana naszego, zmartwychwstałego pierwszego dnia w tygodniu. Pierwszy bowiem dzień tygodnia, aczkolwiek pierwszy z wszystkich dni, jest wprawdzie ósmy, jeśli się go liczy po wszystkich dniach cyklu tygodniowego, ale nie przestaje być równocześnie pierwszym”.

O co chodzi Justynowi? Otóż Święto Namiotów obchodzono w ten sposób, że szabat (w sensie: święto) był dnia pierwszego i ósmego dnia Przaśników:
„(...)będziecie obchodzić święto Pana przez siedem dni. Pierwszego dnia jest uroczysty szabat. Ósmego dnia także uroczysty szabat.”/Kpł 23,39b/

Chodzi także o to, że w Prawie Mojżeszowym ósmego dnia dokonywano obrzezania, które było "figurą obrzezania prawdziwego".

Warto dodać, co znaczyła ósemka w symbolice żydowskiej (za https://opoka.org.pl/biblioteka/T/TB/ec ... iczby.html ):
„OSIEM” - w tradycji hebrajskiej to dziwna liczba rozpoczynająca jakby nowe liczenie, przekraczające cykl siódemkowy. Symbolizuje wejście w nową, odmienną rzeczywistość. Oznacza też porządek, prawo. Jezus wypowiada osiem błogosławieństw w kazaniu na górze (Mt 5, 3-10). Obrzezania dokonuje się ósmego dnia po narodzeniu (Rdz 21,4).

Rozwija tę myśl święty Klemens Aleksandryjski (ur.150):
„A zatem dzień siódmy [sobota] ogłoszony został jako dzień odpoczynku oraz przez powstrzymanie się od zła stał się czasem przygotowania do dnia stanowiącego prapoczątek stworzenia świata [niedziela], stając się dla nas dniem odpoczynku, zaś istotowo to dzień samego początku świata (...) Od tego dnia świeci nam pramądrość i poznanie”

A więc w tym ujęciu szabat w sobotę jest przygotowaniem do prawdziwego szabatu - niedzieli, podobnie jak np. obrzezanie było zapowiedzią Chrztu, a Pascha - Eucharystii.

Myśl o "ósmym dniu" musiała być powszechna w nauczaniu - wraca ciągle w świadectwach. Na przykład Orygenes pisał:
„Zmartwychwstanie Pańskie obchodziliśmy nie tylko raz w roku, ale ciągle, każdego ósmego dnia /”Homilie o Księdze Izajasza”/
„Liczba osiem, która zawiera moc zmartwychwstania, jest symbolem świata, który ma nadejść, tak jak liczba siedem jest symbolem świata obecnego”/Komentarz do psalmu 118/

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”