Czytanie na każdy dzień - moje rozumienie, poruszenie , ...

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czytanie na każdy dzień - moje rozumienie, poruszenie , ...

Post autor: Andej » 2021-11-12, 21:30

„Chociaż Boga się nie boję ani z ludźmi się nie liczę, to jednak, ponieważ naprzykrza mi się ta wdowa, wezmę ją w obronę, żeby nie nachodziła mnie bez końca i nie zadręczała mnie”».

A gdzie refleksje? Ano w wątku, w którym można poruszać sprawy polityczne. Albowiem ewangeliczna przypowieść od razu skojarzyła mi się z sytuacją polityczną. Dlatego przepraszam. Nie czytajcie dzisiejszych refleksji. Dez wystarczająco napisał.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Czytanie na każdy dzień - moje rozumienie, poruszenie , ...

Post autor: sądzony » 2021-11-13, 09:41

Dezerter pisze: 2021-11-12, 19:47 Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?»
Będzie spory problem.
Dezerter pisze: 2021-11-12, 19:47Panie Jezu niech Twoja Obecność będzie zawsze widzialna na tym forum, a Twój Duch niech przepełnia forumowiczów, by to co piszą było świadectwem tego, że twoja (Twoja) wiara jest ciągle pamiętana, stosowana i żywa w nas i pośród nas.
Amen
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Czytanie na każdy dzień - moje rozumienie, poruszenie , ...

Post autor: Jozek » 2021-11-13, 18:16

tu sie nasuwa pytanie o jaka wiare chodzi i dlaczego mowa tylko o wierze, a nie przykazaniach czy poprawnym rozumieniu Pism jak to widac w dyskusjach z chocby Protestantami?
Dlaczego wiara jest tak wazna i czym ona jest w Chrzescijanstwie?
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4451
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1081 times
Been thanked: 1150 times

Re: Czytanie na każdy dzień - moje rozumienie, poruszenie , ...

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2021-11-13, 19:33

Czytania na 14 listopada

PIERWSZE CZYTANIE
Dn 12, 1-3
W owym czasie wystąpi Michał, wielki książę, który jest opiekunem dzieci twojego narodu. Wtedy nastąpi okres ucisku, jakiego nie było, odkąd narody powstały, aż do chwili obecnej. W tym czasie naród twój dostąpi zbawienia: ci wszyscy, którzy zapisani są w księdze.

Wielu zaś, co śpi w prochu ziemi, zbudzi się: jedni do wiecznego życia, drudzy ku hańbie, ku wiecznej odrazie.

Mądrzy będą świecić jak blask sklepienia, a ci, którzy nauczyli wielu sprawiedliwości, jak gwiazdy na wieki i na zawsze
.

DRUGIE CZYTANIE
Hbr 10, 11-14. 18
Każdy kapłan Starego Testamentu staje codziennie do wykonywania swej służby i wiele razy składa te same ofiary, które żadną miarą nie mogą zgładzić grzechów. Ten przeciwnie, złożywszy raz na zawsze jedną ofiarę za grzechy, zasiadł po prawicy Boga, oczekując tylko, «aż nieprzyjaciele Jego staną się podnóżkiem pod Jego stopy». Jedną bowiem ofiarą udoskonalił na wieki tych, którzy są uświęcani. Gdzie zaś jest ich odpuszczenie, tam już więcej nie zachodzi potrzeba ofiary za grzechy.
WERSET PRZED EWANGELIĄ (ALLELUJA)
Łk 21, 36
Czuwajcie i módlcie się w każdym czasie,
abyście mogli stanąć przed Synem Człowieczym.


EWANGELIA
Mk 13, 24-32
Jezus powiedział do swoich uczniów:

«W owe dni, po wielkim ucisku, „słońce się zaćmi i księżyc nie da swego blasku. Gwiazdy będą spadać z nieba i moce na niebie” zostaną wstrząśnięte.

Wówczas ujrzą Syna Człowieczego, przychodzącego w obłokach z wielką mocą i chwałą. Wtedy pośle On aniołów i „zgromadzi swoich wybranych z czterech stron świata, od krańca ziemi po kraniec nieba”.

A od figowca uczcie się przez podobieństwo. Kiedy już jego gałąź nabrzmiewa sokami i wypuszcza liście, poznajecie, że blisko jest lato. Tak i wy, gdy ujrzycie te wydarzenia, wiedzcie, że to blisko jest, u drzwi.

Zaprawdę, powiadam wam: Nie przeminie to pokolenie, aż się to wszystko stanie. Niebo i ziemia przeminą, ale słowa moje nie przeminą. Lecz o dniu owym lub godzinie nikt nie wie, ani aniołowie w niebie, ani Syn, tylko Ojciec».
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czytanie na każdy dzień - moje rozumienie, poruszenie , ...

Post autor: Andej » 2021-11-13, 20:51

Tak i wy, gdy ujrzycie te wydarzenia, wiedzcie, że to blisko jest, u drzwi.
...
Nie przeminie to pokolenie, aż się to wszystko stanie.

Wydaje mi się, że każde pokolenie ma do czynienia ze znakami zwiastującymi przyjście Syna Człowieczego. I dla każdego człowieka jest to przyjście indywidualne. Bo nie chodzi tu o sam koniec świata. Ale o nasz prywatny koniec świata. Twój i mój. Chodzi o to, abyśmy byli gotowi. Abyśmy nie byli zaskoczeni. Abyśmy nie myśleli o tym, co zostawiamy, ale o tym dokąd idziemy.
Dlatego staram się odczytywać znaki, które są przeznaczone dla mnie. Żyć ze świadomością, że to może być tej nocy. Że w pewnej chwili przyjdzie Pan i powie: Chodź. Żebym wtedy wstał i poszedł bez oglądania się za siebie. Z ufnością i miłością. Ze skruchą i doskonałym żalem wypływającym z miłości.
A jednak, wciąż mam świadomość, że coś odłożyłem na później. Na jutro. Jak głupiec nie zdający sobie sprawy, że jutra może nie być. Bo często jest tak, że duch ochoczy, ale ciało mdłe.
Staram się jak każdy wierzący. I błądzę jak każdy wierzący. Upadam i podnoszę się. Bom człowiek grzeszny.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Czytanie na każdy dzień - moje rozumienie, poruszenie , ...

Post autor: Jozek » 2021-11-13, 21:00

Mysle ze juz teraz za zycia ziemskiego mozemy byc i zyc w Krolestwie Bozym.
Zyc, pic, jesc i sie radowac i traktowac blizniego jak Syna Bozego.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Czytanie na każdy dzień - moje rozumienie, poruszenie , ...

Post autor: sądzony » 2021-11-14, 09:17

Jozek pisze: 2021-11-13, 21:00 Mysle ze juz teraz za zycia ziemskiego mozemy byc i zyc w Krolestwie Bozym.
Wierzę w To i ja.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czytanie na każdy dzień - moje rozumienie, poruszenie , ...

Post autor: Andej » 2021-11-14, 10:30

Czy możemy? My nie. My mamy daleko. Dla nas jest o ostateczny doskonały cel. Zbliżamy się doń. Ale mamy świadomość, że to cel nieosiągalny dla nas w czasie ziemskiego życia. Mamy jednak niezłomna nadzieję i wiarę, że tu i teraz budując w sobie Królestwo Boże, osiągniemy je przechodząc przez wrota śmierci do domu Ojca naszego.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Czytanie na każdy dzień - moje rozumienie, poruszenie , ...

Post autor: Jozek » 2021-11-14, 10:38

Andej, twierdzenie ze dla nas to niemozliwe zaprzecza Pismom, oraz dziala destrukcyjnie na wiare.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czytanie na każdy dzień - moje rozumienie, poruszenie , ...

Post autor: Andej » 2021-11-14, 10:53

Dlatego napisałem, że my nie możemy. Wierzę, że Wy możecie. Jam człowiek niedoskonały. Zwykłym szary mysz, nieobdarowany wieloma talentami.
Byłbym wielce wdzięczny za podanie cytatów z Pisma, na których opierasz swoją tezę. Mam nadzieję, że przekonasz mnie nimi i wraz z Wami uzyskam za życia dostąpienia do Królestwa Niebieskiego. Proszę, pomóż mi podając konkretne urywki biblijne.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Czytanie na każdy dzień - moje rozumienie, poruszenie , ...

Post autor: Jozek » 2021-11-14, 11:07

Jeden niedawno sam cytowales. 11/11/21
Łk 17, 20-25
Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza

Jezus zapytany przez faryzeuszów, kiedy przyjdzie królestwo Boże, odpowiedział im: «Królestwo Boże nie przyjdzie w sposób dostrzegalny; i nie powiedzą: „Oto tu jest” albo: „Tam”. Oto bowiem królestwo Boże pośród was jest».

Mi nie potrzeba wiecej cytatow, wystarcza mi slowa Jezusa.
I nie jest to teza, tylko stwierdzenie faktu, ktory jest jednym z najwazniejszych w wierze, choc pomijanym i nierozumianym.
Ostatnio zmieniony 2021-11-14, 11:17 przez Jozek, łącznie zmieniany 4 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Czytanie na każdy dzień - moje rozumienie, poruszenie , ...

Post autor: sądzony » 2021-11-14, 11:32

Inne tłumaczenia:
1. BUDNY.1574 Ani rzeką, oto tu; oto tam. Oto bo królestwo Boże we wnątrz was jest.
2. WUJEK.1923 Ani rzeką: Otoć tu, albo tam; albowiem oto królestwo Boże w was jest.

4. GDAŃSKA.1881 Ani rzeką: Oto tu, albo oto tam jest: albowiem oto królestwo Boże wewnątrz was jest.
5. GDAŃSKA.2017 I nie powiedzą: Oto tu, albo: Oto tam jest. Królestwo Boże bowiem jest wewnątrz was.

7. MARIAWICI Ani nie rzeką: Oto tu jest, albo tam. Bo oto Królestwo Boże w was jest.

9. GRZYM1936 I nie będzie się o niem mówić: Oto tu jest albo tam. Albowiem królestwo Boże w was jest.
10. DĄBR.WUL.1973 Ani też powiedzą: Oto tu jest albo tam. Oto bowiem Królestwo Boże w was jest.
11. DĄBR.GR.1961 Nie powiedzą też: Oto tu jest, albo tam! Oto bowiem Królestwo Boże w was jest.

14. POZNAŃSKA Nie będą mówili: Jest tu, albo: Jest tam, bo królestwo Boże jest w was.
15. WARSZ.PRASKA I niech wam nie mówią: Oto tu jest lub tam. Królestwo Boże jest bowiem w was.
16. ŚLĄSKIE.TOW.BIB. Nie powiedzą też: Oto tu, lub oto tam; bowiem Królestwo Boga oto jest wewnątrz was.

18. TOR.PRZ. Nie powiedzą: Oto tu, albo: Oto jest tam; oto bowiem Królestwo Boże jest wewnątrz was.

A co za tym idzie (jak mawia abp G. Ryś) "jest w nas" (o ile do niego dotrzemy) i "pomiędzy nami" (o ile realizujemy je w relacji miłości do bliźniego). Wtedy (jak rozumiem) dzieje się Ono już tu i teraz.

Dodano po 1 minucie 39 sekundach:
Andej pisze: 2021-11-14, 10:53 Dlatego napisałem, że my nie możemy. Wierzę, że Wy możecie.
W miłości Wy i my to jedno. Osobiście wierzę, że już tam jesteś.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czytanie na każdy dzień - moje rozumienie, poruszenie , ...

Post autor: Andej » 2021-11-14, 11:35

Dziękuję. Szczerze zazdroszczę, że to co dla mnie niedostrzegalne jest, Wy dostrzegacie świadomie.
Przepraszam, że wrócę do mantry dawniejszej. Ale sprowokowaliście mnie do tego: Co to jest Królestwo Boże? Czy też potraficie odpowiedzieć, wytłumaczyć? Mam nadzieję, że tak. Ino proszę, nie piszcie, do czego jest podobne, ale, czym jest.
I zdradźcie, w jaki sposób rozpoznaliście je w sobie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Czytanie na każdy dzień - moje rozumienie, poruszenie , ...

Post autor: sądzony » 2021-11-14, 11:59

Andej pisze: 2021-11-14, 11:35 Co to jest Królestwo Boże?
Dla mnie to droga do zjednoczenia. Ciągła, ciężka próba „opróżniania” się z siebie samego w oczekiwaniu łaski. Czerpanie z wnętrza i próba oddawania na zewnątrz. Brak pewności, a zaufanie. No i To co otrzymuję: spokój, siłę, opanowanie, radość, miłość, szczęście. Każde zwycięstwo z własnym egoizmem, każde podniesienie się po grzechu, każde odnalezienie błędu w sobie i wyzwolenie z niego innych. Wszystko co nakierowane jest na innych, nie na mnie samego. To miłość do każdego wynikająca z miłości do siebie prawdziwego w Bogu, czyli umierającego na krzyżu. Królestwo Boże to dostrzeganie świętości każdego w świecie skażonym grzechem pierworodnym. To dostrzeganie dzieła Jezusa Chrystusa. To miłość.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Czytanie na każdy dzień - moje rozumienie, poruszenie , ...

Post autor: Jozek » 2021-11-14, 13:23

Andej pisze: 2021-11-14, 11:35 Dziękuję. Szczerze zazdroszczę, że to co dla mnie niedostrzegalne jest, Wy dostrzegacie świadomie.
Przepraszam, że wrócę do mantry dawniejszej. Ale sprowokowaliście mnie do tego: Co to jest Królestwo Boże? Czy też potraficie odpowiedzieć, wytłumaczyć? Mam nadzieję, że tak. Ino proszę, nie piszcie, do czego jest podobne, ale, czym jest.
I zdradźcie, w jaki sposób rozpoznaliście je w sobie.
Jak kazde Krolestwo ma swoje prawa, zasady i sprawiedliwosc.
Prawa, zasady i sprawiedliwosc jest opisane w Pismach.
Zyjesz wedlug tego to jestes w Krolestwie Bozym.
Ci zaproszeni to wspolnota Kosciola, jednak nie wszyscy ubrali szaty weselne.
Ostatnio zmieniony 2021-11-14, 14:03 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”