Niemoralna Biblia

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Niemoralna Biblia

Post autor: Andej » 2017-02-15, 12:20

david491 pisze:
Andej pisze:I znowu, bronisz tych zwyroli i ich szefa (świętego! bo kilku osobom przeszła choroba po modlitwie do niego. Nawet Twoje buraki cukrowe mają więcej mocy od niego)... No nic, to nie o nim temat.
Zabolało, Co nie wyłudziłeś żadnego odszkodowania od osiemdziesięcioletniego księdza, za rzekome niby molestowanie?
Przypisujesz mi słowa, których nie napisałem. Nie wierzę, żebym mógł tak napisać. Sprostuj lub udowodnij.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Niemoralna Biblia

Post autor: Andej » 2017-02-15, 12:30

Statystyka i propaganda nie pokrywają się.
Wkurza mnie, gdy słyszę, że wszyscy księża* są pedofilami, złodziejami, pijakami, karciarzami, rozpustnikami, łapówkarzami itd.
* zamiast księża można wpisać: policjanci, lekarze, politycy, sędziowie, prokuratorzy, notariusze, księgowy, rowerzyści, krótkowidze, rudzi, obcokrajowcy i tak dalej, bardzo długo dalej.
Nienawidząc akurat Kościoła, umieszczasz w tym zdaniu księży. Jest tak samo uzasadnione, jak w odniesieniu każdej innej grupy społecznej. I świadczy wyłącznie o Tobie. A zupełnie nie o zjawisku, które opisujesz. Opisujesz nie stan faktyczny, ale swój stosunek do kleru.

A co do statystyki, to kiedyś, chyba z zeszłym roku albo dwa lata temu podawano statystykę czynów pedofilskich w Polsce. Także z podziałem na funkcje społeczne. I księża byli reprezentowani poniżej średniej. Wiem, że to przykre dane. Na szczęście nie mam tyle samozaparcia, aby odszukiwać i udowadniać. Zresztą i tak zostaniesz przy swoim. Sądzę, że zbytnie zaślepienie nie pozwala na obiektywna ocenę.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: Niemoralna Biblia

Post autor: david491 » 2017-02-15, 16:38

Andej pisze:
david491 pisze:
Andej pisze:I znowu, bronisz tych zwyroli i ich szefa (świętego! bo kilku osobom przeszła choroba po modlitwie do niego. Nawet Twoje buraki cukrowe mają więcej mocy od niego)... No nic, to nie o nim temat.
Zabolało, Co nie wyłudziłeś żadnego odszkodowania od osiemdziesięcioletniego księdza, za rzekome niby molestowanie?
Przypisujesz mi słowa, których nie napisałem. Nie wierzę, żebym mógł tak napisać. Sprostuj lub udowodnij.

Nie wiem jak się to stało, patrze i oczy przecieram. Przecież ja z tym całym duch duchem rozmawiałem. Chyba musiało być także zacytowałem słowa z duch ducha, a kliknąłem na Twoją ramkę bo jest powyżej. Bardzo przepraszam , nawet by mi do głowy nie przyszło żebyś mógł takie słowa napisać, jak ten zwyrodniały antyklerykał. Nie wiem co co mogę zrobić żeby to zmienić, chyba tylko Dezertera prosić żeby to zmienił, lub usunął wiec bardzo proszę Dezerterze zrób coś z tym. Jeszcze raz PRZEPRASZAM.

duhduh

Re: Niemoralna Biblia

Post autor: duhduh » 2017-02-15, 21:25

david491 pisze: Zabolało, Co nie wyłudziłeś żadnego odszkodowania od osiemdziesięcioletniego księdza, za rzekome niby molestowanie?
To nie przystoi. Bardzo nieładne zdanie...I później "zwyrodniały antyklerykał". Atakuj moje poglądy jak chcesz ale za mało o mnie wiesz żeby tak pisać.
Marek_Piotrowski pisze:No proszę, niby taki niereligijny, a wygłasza bezdyskusyjne tezy.
.

A co ma "bezdyskusyjny" do "religijny"?
Przeskanowałem Twoje opracowanie i generalnie się z nim zgadzam. Rzeczywiście jest nagonka na księży i raczej nigdy nie powstanie taki drugi Spotlight o murarzach.
Zastanów się tylko jaki status ma ksiądz. Jaki szacun. Jaka jest rola księdza i jaki ma wpływ na ludzi. To nie jest zawód jak każdy inny.

Ale wróćmy do bezdyskusyjnych faktów:)
1. Czy faktem jest, że zdarzyły się przypadki przenoszenia księży do innych parafii z powodu molestowania?
2. Czy faktem jest, że Jan Paweł II dostawał raporty o Ojcu Macielu z Legionów Chrystusa? I że nic z nimi nie robił bo Marcial Maciel był jego ziomalem i robił grubą kasę?

To są 2 proste pytania na tak/nie. Fakt albo fałsz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19064
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2624 times
Been thanked: 4636 times
Kontakt:

Re: Niemoralna Biblia

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-02-15, 22:04

Zastanów się tylko jaki status ma ksiądz. Jaki szacun. Jaka jest rola księdza i jaki ma wpływ na ludzi. To nie jest zawód jak każdy inny.
No cóż, nauczyciel też nie. A przypadki molestowania u nauczycieli i trenerów są niemal 100 razy częstsze (relatywnie oczywiście).
Ale... masz rację. Choć nie wierzę, żebyś tak naprawdę uważał ;-)
Ale wróćmy do bezdyskusyjnych faktów:)
1. Czy faktem jest, że zdarzyły się przypadki przenoszenia księży do innych parafii z powodu molestowania?
Oczywiście. Uważasz, że powinni zostać w tej samej parafii? :roll:
2. Czy faktem jest, że Jan Paweł II dostawał raporty o Ojcu Macielu z Legionów Chrystusa?
Prawdopodobnie tak.
I że nic z nimi nie robił bo Marcial Maciel był jego ziomalem i robił grubą kasę?
zdecydowanie nie. JPII uważał to za złośliwe plotki.

david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: Niemoralna Biblia

Post autor: david491 » 2017-02-16, 06:20

duhduh pisze:To nie przystoi. Bardzo nieładne zdanie...I później "zwyrodniały antyklerykał". Atakuj moje poglądy jak chcesz ale za mało o mnie wiesz żeby tak pisać.
A bardzo ładnie jest fałszywie oskarżać człowieka którego prawie cały świat szanował? Komputerem potrafisz się posługiwać. Biblie potrafiłeś otworzyć, a Kanonów które JPII, napisał na temat pedofilii w kościele nie potrafisz otworzyć? Może odpowiesz mi na pytanie które zadałem już dziesięć lat temu, takim jak Ty, i do tej pory nie dostałem odpowiedzi, a brzmi ono tak: Jeżeli nie wierzysz zw Boga, to dlaczego się Nim zajmujesz? Gzy logiczne zajmowanie się Kimś Kto według mnie nawet nie istnieje? Przecież jak Ktoś według mnie nie istnieje to się nim nie zajmuję i po sprawie.

duhduh

Re: Niemoralna Biblia

Post autor: duhduh » 2017-02-16, 09:15

Marek_Piotrowski pisze:No cóż, nauczyciel też nie
Nauczyciel nie głosi słowa Bożego.

Marek_Piotrowski pisze:Oczywiście. Uważasz, że powinni zostać w tej samej parafii? :roll:
Uważam, że Kościół powinien z całej siły kopnąć ich w dupska co by z hukiem wylecieli. A nie po cichu przenieść do innej wsi. Żeby była jasność: nigdy nie napisałem że to jest normą ale to ciche załatwianie sprawy bywa faktem.
Podobnie o. Maciel i brak reakcji/ukrywanie go przez JPII.

Wracając do tematu Biblii.
Jeżeli Watykan ma być "tłumaczem" historii o Abrahamie czy Jobie ta ja podziękuję. O właśnie! Bajka o Jobie, jego córce i dwóch aniołach. I złych ludziach którzy chcieli te anioły umiłować od strony skrzydeł. Czy tu też możemy znaleźć przykład do naśladowania?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19064
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2624 times
Been thanked: 4636 times
Kontakt:

Re: Niemoralna Biblia

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-02-16, 16:48

Jeżeli Watykan ma być "tłumaczem" historii o Abrahamie czy Jobie ta ja podziękuję.
I dobrze. Jak nie, to nie.

david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: Niemoralna Biblia

Post autor: david491 » 2017-02-16, 18:47

duhduh pisze:1. Czy faktem jest, że zdarzyły się przypadki przenoszenia księży do innych parafii z powodu molestowania?
To nie sa przypadki tyko nakazy.Postępowanie wobec duchownego. . Wytyczne polskiego Episkopatu nakładają na biskupów diecezjalnych bądź przełożonych zakonnych konieczność przeprowadzenia wstępnego dochodzenia kanonicznego ? o ile nastąpiło zgłoszenie faktu wykroczenia jakiegoś duchownego i ma ono cechy wiarygodności. Wstępne dochodzenie kanoniczne obejmuje przyjęcie zgłoszenia, procedurę związaną z badaniem faktów i zbieraniem dowodów oraz gromadzeniem dokumentacji. Przełożeni kościelni mają też obowiązek ?uniemożliwienia ewentualnej kontynuacji przestępstwa?. Do bezpośredniego prowadzenia wstępnego dochodzenia biskup lub przełożony zakonny winien wyznaczyć specjalną osobę.

Gdyby ujawnione fakty dotyczyłyby bieżących wydarzeń i wydawały się prawdopodobne ?należy duchownego natychmiast zawiesić w czynnościach duszpasterskich?. ?Jeżeli jednak ujawnione fakty dotyczyłyby niedalekiej przeszłości i wydawałyby się prawdopodobne, lecz obecnie nie ma bezpośredniego zagrożenia, przełożony rozstrzyga, czy duchownego należy zawiesić czy odsunąć od pracy z dziećmi i młodzieżą do czasu wyjaśnienia sprawy? ? czytamy. W każdym przypadku duchownego należy także poddać specjalistycznej diagnozie, a gdy trzeba terapii.

\Wytyczne nakazują poinformowanie osoby oskarżającej o jej prawie do złożenia doniesienia do państwowych organów ścigania, zgodnie z przepisami prawa polskiego.

W sytuacji stwierdzenia wiarygodności oskarżenia, właściwy przełożony przekazuje sprawę watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary, wraz z niezbędną dokumentacją. Dalsze postępowanie procesowe wobec oskarżonego duchownego i ewentualne wymierzenie mu kary (w sensie prawa kościelnego), prowadzone jest zgodnie z dyspozycjami Kongregacji.

Wytyczne przypominają, że ?oskarżony duchowny aż do momentu udowodnienia mu winy korzysta z domniemania niewinności? oraz, że ?w żadnym wypadku nie może być pozbawiony prawa do obrony?. A gdyby podejrzenia ?nie zostały potwierdzone, powinno się uczynić wszystko, aby zostało przywrócone jego dobre imię?.
duhduh pisze:2. Czy faktem jest, że Jan Paweł II dostawał raporty o Ojcu Macielu z Legionów Chrystusa? I że nic z nimi nie robił bo Marcial Maciel był jego ziomalem i robił grubą kasę?
Zdaniem obrońców Jana Pawła II, jego współpracownicy mogli wiedzieć, że zarzuty wobec Maciela są prawdziwe, ale ukrywali większość informacji przed papieżem. A Jan Paweł II wierzył, że te zarzuty są elementem działań przeciwko Kościołowi, podobnych do tych, jakie władze komunistyczne prowadziły w Polsce w okresie zimnej wojny.
?Papież sprawuje ogromną władzę i nie może jednocześnie uniknąć odpowiedzialności za masowe wykroczenia tylko dlatego, że jego doradcy mogli starannie izolować go od drastycznych szczegółów?, oświadczyła amerykańska organizacja Survivors Network of Those Abused by Priests (SNAP), zrzeszająca ofiary księży-pedofilów.
I tak było z Petezem, dopiero na prywatnej kolacji dowiedział się o Petezie, od swoje przyjaciółki, Wandy Półtławskiej. Natychmiast polecił zbadać ta sprawę. Przyjechała specjalna komisja z Watykanu i sprawa się zajęła..

david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: Niemoralna Biblia

Post autor: david491 » 2017-02-16, 18:57

duhduh pisze:
Marek_Piotrowski pisze:No cóż, nauczyciel też nie
Nauczyciel nie głosi słowa Bożego.

Marek_Piotrowski pisze:Oczywiście. Uważasz, że powinni zostać w tej samej parafii? :roll:
Uważam, że Kościół powinien z całej siły kopnąć ich w dupska co by z hukiem wylecieli. A nie po cichu przenieść do innej wsi. Żeby była jasność: nigdy nie napisałem że to jest normą ale to ciche załatwianie sprawy bywa faktem.
Podobnie o. Maciel i brak reakcji/ukrywanie go przez JPII.

Wracając do tematu Biblii.
Jeżeli Watykan ma być "tłumaczem" historii o Abrahamie czy Jobie ta ja podziękuję. O właśnie! Bajka o Jobie, jego córce i dwóch aniołach. I złych ludziach którzy chcieli te anioły umiłować od strony skrzydeł. Czy tu też możemy znaleźć przykład do naśladowania?

Misiek, doczekam sie odpowiedzi na moje pytania? Ładnie to tak chować głowę w piasek Miśku???????????
[ Przepraszam - mamy jakiegoś nowego forumowicza? Miśka, czy ty masz jakieś problemy z zapamiętaniem ników forumowiczów?! - Dezerter]

david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: Niemoralna Biblia

Post autor: david491 » 2017-02-17, 06:19

duhduh pisze:
Marek_Piotrowski pisze:No cóż, nauczyciel też nie
Nauczyciel nie głosi słowa Bożego.

Marek_Piotrowski pisze:Oczywiście. Uważasz, że powinni zostać w tej samej parafii? :roll:
Uważam, że Kościół powinien z całej siły kopnąć ich w dupska co by z hukiem wylecieli. A nie po cichu przenieść do innej wsi. Żeby była jasność: nigdy nie napisałem że to jest normą ale to ciche załatwianie sprawy bywa faktem.
Podobnie o. Maciel i brak reakcji/ukrywanie go przez JPII.

Wracając do tematu Biblii.
Jeżeli Watykan ma być "tłumaczem" historii o Abrahamie czy Jobie ta ja podziękuję. O właśnie! Bajka o Jobie, jego córce i dwóch aniołach. I złych ludziach którzy chcieli te anioły umiłować od strony skrzydeł. Czy tu też możemy znaleźć przykład do naśladowania?
O właśnie! Bajka o Jobie, jego córce i dwóch aniołach.Job to bajka ale Abraham to już nie bajka? :-P :-P

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Niemoralna Biblia

Post autor: Andej » 2017-02-17, 09:20

Kościół nie powinien nikogo kopać. W żadną część ciała. Kościół nie tylko nie powinien czynić niczego złego. Kościół ma kierować się miłością. Także w stosunku do tych, którzy preferują odmienne formy miłości. A w słowo miłość wpisując subiektywne treści, często niezgodne z postawą i nauką Kościoła.

Szanowny przedmówca myli kwestie dwie. Oceną postępowania z oceną człowieka. Kościół nie powinien nikogo odrzucać. Kościół powinien na wzór Boga zapraszać i przygarniać wszystkich. Każdemu dawać szansę. I to nie po raz siódmy, ale siedemdziesiąty siódmy. A potem raz jeszcze kolejny. Ale powinien, nawet musi zdecydowanie walczyć z własnymi ułomnościami, w szczególności w błędami własnych funkcjonariuszy.

Ale walka z pedofilią ma się dość nijak do niniejszego wątku, a przynajmniej do tego, jak został on zdefiniowany w nagłówku.

Coś mi się zdaje, że niemal wszystkie wątki należałoby przenieść do Speakers' Corner. Zastanawiam się, czy takowego nie założyć, ale nie podoba mi się angielska nazwa. Trzeba jakoś inaczej.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

konik

Re: Niemoralna Biblia

Post autor: konik » 2017-02-17, 09:49

Slusznie moim skromnym konskim zdaniem z wystajacym z pyska sianem - Andeju napisales, ale jak na moj gust ... mozna by cos niecos dodac.
Otoz leca wieki i lata ... i w kazdym wieku i lecie rozne sytuacje bywaja na swiecie.
Tacy na ten przyklad mili najezdzcy wyrznac chcieli kiedys ( moze mieli racje) chrzescijan. Wowczas Kosciol ( czyli ja i moze sasiad tez) chwycili za miecz.
No i byla niezla jatka.
Jaki ten Kosciol jest niedobry ... a chrzescijanie jeszcze gorsi ... zeby robic sobie jatke na takich milych najezdzcach, ktorzy przeciez chcieli tylko wyrznac chrzescijan.
No i gdzie tu milosc, he ...

duhduh

Re: Niemoralna Biblia

Post autor: duhduh » 2017-02-18, 01:11

Andej pisze: Ale walka z pedofilią ma się dość nijak do niniejszego wątku, a przynajmniej do tego, jak został on zdefiniowany w nagłówku.
Prawda. To ja niepotrzebnie poruszyłem tu ten temat. Mea culpa.

Wracamy do moralności jeśli można.
Zastanawialiście się kiedyś skąd ludzie brali dobre cechy w czasach przed Biblią i przykazaniami? Czy bez Biblii ludzie byliby w 100% mordercami, gwałcicielami lub złodziejami?

konik

Re: Niemoralna Biblia

Post autor: konik » 2017-02-18, 08:43

Oczywiscie, ze nie - ludzie nie byliby mordercami czy innymi przestepcami w 100%. Wlasnie to jest znak, ze zanim czlowiek wymyslil technologie, dzieki ktorej mogl wynalezc pismo - to juz mial w sobie zapis moralny. On sie nie bierze znikad.
Wbrew powszechnie przyjetemu blednemu spojrzeniu, chrzescijanie nie wierza w Biblie ... wierza w Boga, o ktorym mowi Biblia ( wierza Biblii na temat Boga, a nie w Biblie - gdyz to jest stawianie wiedzy biblijnej wyzej Boga ... czyli balwochwalstwo), a zapis biblijny jest na tyle pelny lub niepelny, na ile pelna lub niepelna jest ogolna sfera wiedzy spoleczno-kulturowej w danym czasie.
I dlatego niewiele jest o tym, w jaki sposob funkcjonuje Bog i w jaki sposob funkcjonuje to, co Bog stworzyl. Zas pelna jest informacja o tym, ze Bog istnieje i ze Bog wszystko stworzyl.
Tak to wyglada wlasciwie rozumiane.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”