Czy Jan Chrzciciel to powtórne przyjście Eliasza?

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Czy Jan Chrzciciel to powtórne przyjście Eliasza?

Post autor: david491 » 2017-02-08, 18:28

Co Pan Jezus chciał powiedzieć gdy mówił te słowa? (12) Lecz powiadam wam: Eliasz już przyszedł, a nie poznali go i postąpili z nim tak, jak chcieli. Tak i Syn Człowieczy będzie od nich cierpiał. (13) Wtedy uczniowie zrozumieli, że mówił im o Janie Chrzcicielu.(Ew. Mateusza 17:12-13) Zwolennicy reinkarnacji przytaczają ten werset jako dowód ze biblia popiera reinkarnację. Proszę o komentarze. Dodam ze ja nie wierzę w reinkarnacje, a to dlatego ze biblia zaprzecza reinkarnacji.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4119 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Czy Jan Chrzciciel to powtórne przyjście Eliasza?

Post autor: Dezerter » 2017-02-09, 23:18

Dobry wątek - nie raz nad tym się zastanawiałem i nie rozgryzłem, nie przebadałem go więc dzięki za okazję.
Znalazłem uczciwy tekst Davida Wilkersona:
DUCH I MOC ELIASZA
Stary Testament kończy się na zadziwiającym proroctwie Malachiasza: ?Oto Ja poślę wam proroka Eliasza, zanim przyjdzie wielki i straszny dzień Pana. I zwróci serca ojców ku synom, a serca synów ku ich ojcom, abym, gdy przyjdę, nie obłożył ziemi klątwą? (Malachiasza 3:23-24).

To proroctwo zostało wypełnione w wielkim stopniu w służbie Jana Chrzciciela. Zachariaszowi ukazał się anioł i prorokował, że jego syn Jan nawróci wielu w Izraelu do Pana i że ?On to pójdzie przed nim w duchu i mocy Eliaszowej, by zwrócić serca ojców ku dzieciom, a nieposłusznych ku rozwadze sprawiedliwych, przygotowując Panu lud prawy? (Łukasz 1:17).

Jezus mówiąc do swoich uczniów o Janie Chrzcicielu powiedział: ?Jeżeli zaś chcecie to przyjąć, on jest Eliaszem, który miał przyjść? (Mat. 11:14). Dodał: ?Kto ma uszy ku słuchaniu, niechaj słucha? (11:15). Ja wierzę, że Jezus ich prosił, żeby zobaczyli duchowe znaczenie przyjścia Jana, jak to było przepowiedziane, w Duchu i mocy Eliasza.

Sam Jan z naciskiem zaprzeczał, że nie jest Eliaszem wzbudzonym z martwych. Kiedy Żydzi pytali go precyzyjnie ?Czy ty jesteś Eliaszem??, Jan odpowiedział, ?Nie jestem . . . jestem głosem wołającego na pustyni, Prostujcie drogi Pańskie, jak powiedział Izajasz? (Jana 1:21-23). Dlatego Jezus powiedział do Swoich uczniów, że tylko duchowe oczy i uszy zrozumieją, że Jan Chrzciciel miał taką samą służbę jak prorok Eliasz. Jan był kaznodzieją sprawiedliwości, tak jak Eliasz, posłany, aby obudzić ludzi i prowadzić na prostą i wąską drogę świętości. Jan, namaszczony tym samym nieustraszonym Duchem i mocą, jaki był na Eliaszu, grzmiał przeciwko grzechom nieposłuszeństwa, chciwości, kochających przyjemności Żydów. Chrystus miał niedługo przyjść i ten potężny mąż prawdy przyszedł, aby przygotować ludzi na przyjście Pana. Ten prorok z pustyni został posłany, aby nawracać serca ludzi, co jest najprostszą definicją pokuty. Jan głosił upamiętanie, przywrócenie, czystość serca, sprawiedliwość i praktyczne chodzenie w świętości, które miało towarzyszyć otwartemu wyznawaniu grzechów.

Ja wierzę, że prorok Malachiasz (jak również inni prorocy Starego Testamentu) mówi o grupie świętych ludzi, którzy będą powołani przed powtórnym przyjściem Chrystusa. Będą usługiwać w tym samym duchu i mocy, jaka spoczywała na Eliaszu i Janie Chrzcicielu.

Ta społeczność wierzących w czasach ostatecznych będzie posluszna proroctwu Izajasza, ?Wołaj na całe gardło, nie powściągaj się, podnieś jak trąba swój głos i wspominaj mojemu ludowi jego występki, a domowi Jakuba jego grzechy!? (Izajasz 58:1).
http://davidwilkersoninpolish.blogspot. ... iasza.html
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: Czy Jan Chrzciciel to powtórne przyjście Eliasza?

Post autor: david491 » 2017-02-10, 05:57

Dezerter pisze:Dobry wątek - nie raz nad tym się zastanawiałem i nie rozgryzłem, nie przebadałem go więc dzięki za okazję.
Znalazłem uczciwy tekst Davida Wilkersona:
DUCH I MOC ELIASZA
Stary Testament kończy się na zadziwiającym proroctwie Malachiasza: ?Oto Ja poślę wam proroka Eliasza, zanim przyjdzie wielki i straszny dzień Pana. I zwróci serca ojców ku synom, a serca synów ku ich ojcom, abym, gdy przyjdę, nie obłożył ziemi klątwą? (Malachiasza 3:23-24).

To proroctwo zostało wypełnione w wielkim stopniu w służbie Jana Chrzciciela. Zachariaszowi ukazał się anioł i prorokował, że jego syn Jan nawróci wielu w Izraelu do Pana i że ?On to pójdzie przed nim w duchu i mocy Eliaszowej, by zwrócić serca ojców ku dzieciom, a nieposłusznych ku rozwadze sprawiedliwych, przygotowując Panu lud prawy? (Łukasz 1:17).

Jezus mówiąc do swoich uczniów o Janie Chrzcicielu powiedział: ?Jeżeli zaś chcecie to przyjąć, on jest Eliaszem, który miał przyjść? (Mat. 11:14). Dodał: ?Kto ma uszy ku słuchaniu, niechaj słucha? (11:15). Ja wierzę, że Jezus ich prosił, żeby zobaczyli duchowe znaczenie przyjścia Jana, jak to było przepowiedziane, w Duchu i mocy Eliasza.

Sam Jan z naciskiem zaprzeczał, że nie jest Eliaszem wzbudzonym z martwych. Kiedy Żydzi pytali go precyzyjnie ?Czy ty jesteś Eliaszem??, Jan odpowiedział, ?Nie jestem . . . jestem głosem wołającego na pustyni, Prostujcie drogi Pańskie, jak powiedział Izajasz? (Jana 1:21-23). Dlatego Jezus powiedział do Swoich uczniów, że tylko duchowe oczy i uszy zrozumieją, że Jan Chrzciciel miał taką samą służbę jak prorok Eliasz. Jan był kaznodzieją sprawiedliwości, tak jak Eliasz, posłany, aby obudzić ludzi i prowadzić na prostą i wąską drogę świętości. Jan, namaszczony tym samym nieustraszonym Duchem i mocą, jaki był na Eliaszu, grzmiał przeciwko grzechom nieposłuszeństwa, chciwości, kochających przyjemności Żydów. Chrystus miał niedługo przyjść i ten potężny mąż prawdy przyszedł, aby przygotować ludzi na przyjście Pana. Ten prorok z pustyni został posłany, aby nawracać serca ludzi, co jest najprostszą definicją pokuty. Jan głosił upamiętanie, przywrócenie, czystość serca, sprawiedliwość i praktyczne chodzenie w świętości, które miało towarzyszyć otwartemu wyznawaniu grzechów.

Ja wierzę, że prorok Malachiasz (jak również inni prorocy Starego Testamentu) mówi o grupie świętych ludzi, którzy będą powołani przed powtórnym przyjściem Chrystusa. Będą usługiwać w tym samym duchu i mocy, jaka spoczywała na Eliaszu i Janie Chrzcicielu.

Ta społeczność wierzących w czasach ostatecznych będzie posluszna proroctwu Izajasza, ?Wołaj na całe gardło, nie powściągaj się, podnieś jak trąba swój głos i wspominaj mojemu ludowi jego występki, a domowi Jakuba jego grzechy!? (Izajasz 58:1).
http://davidwilkersoninpolish.blogspot. ... iasza.html



To właśnie chciałem usłyszeć co Pan Jezus chciał powiedziesz ze Eliasz już przyszedł. Dodam jeszcze o reinkarnacji bo chodziło o to że zwolennicy reinkarnacji wykorzystują te słowa Pana Jezusa jako dowód, na reinkarnację. Żeby Jan Chrzciciel mógł być wg tej teorii kolejnym wcieleniem Eliasza, Eliasz musiałby najpierw umrzeć. Tymczasem Żydzi wierzyli, że Eliasz nie umarł, ale został za życia wzięty do nieba i oczekiwali, że w odpowiednim momencie powróci na Ziemię, żeby przygotować ich na przyjście Mesjasza. [( 2 Krl 2,11) Podczas gdy oni szli i rozmawiali, oto zjawił się wóz ognisty wraz z rumakami ognistymi i rozdzielił obydwóch: a Eliasz wśród wichru wstąpił do niebios. To jest odpowiedź dla tych którzy wierzą w reinkarnację.

A dla katolika uzasadnienie jest takie ze reinkarnacja nie ma prawa bytu ponieważ: reinkarnacja mówi ze jak nie powiedzie nam się w obecnym życiu, będziemy mieli następną szansę w kolejnym. A ten cykl mógłby trwać cały czas, nie powiodło mi się w obecnym życiu, i następnym i następnym, i tak ten cykl mogły trwać cały czas tu na ziemi, a przecież powiedziane jest że ziemia przeminie. Druga sprawa jakby człowiek mógł się zbawić sam, to po co by tu na ziemie przychodził Pan Jezus. Jezus nauczał, że nikt nie jest w stanie przestrzegać całkowicie praw moralnych. Ludzkie serce jest nieczyste, skłonne do niewłaściwych postaw i czynów, które są wykroczeniami wobec kochającego i doskonale dobrego Boga. Jezus ofiarował nam przebaczenie jako nasz wybawiciel, płacąc samemu za nasze przestępstwa względem Boga. Mówił o ludziach otrzymujących wieczną nagrodę lub wieczną karę stosownie do tego, czy przyjęli jego przebaczenie w czasie swego JEDYNEGO życia na ziemi (Mt 25:31-46).

Aby dostać się do raju nie jest potrzebne ?odpracowywanie? złej karmy życie po życiu, ani budowanie dobrej. Potrzebna jest jedynie wiara w Jezusa. Jak głosił Chrystus: ?Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne? (J 3:16). To jest naprawdę dobra wiadomość, w tym życiu jak i w przyszłym.


Pozdrawiam . Życzę miłego dnia.

konik

Re: Czy Jan Chrzciciel to powtórne przyjście Eliasza?

Post autor: konik » 2017-02-10, 14:36

Wygladajac z mojej konskiej stajni zauwazylem, iz Pan Jezus mowi cos o Eliaszu. A kon to cos odbiera jako wskazowke, ze jeden z najwiekszych prorokow zostal wniebowziety ... a Jezus nawiazujac do Eliasza nawiazuje do tego, iz parafrazujac o powrocie proroka wskazuje na siebie i na to , skad przyszedl.
I chyba to ( ta tresc ) jest wlasciwym znaczeniem ... ale kto by tam konia sluchal. Dlatego kon zanim to napisal to troche sianka podjadl i innych wybitniejszych od konia teologow posluchal.
Co napisawszy ( moze bez ladu i skladu ) zycze wszystkim dobrego obiadu :-P

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4119 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Czy Jan Chrzciciel to powtórne przyjście Eliasza?

Post autor: Dezerter » 2017-02-10, 22:55

No może, a skąd w takim razie odniesienia eliaszowe do Jana?
Jan mi bardziej pasuje niż Jezus
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

konik

Re: Czy Jan Chrzciciel to powtórne przyjście Eliasza?

Post autor: konik » 2017-02-11, 09:44

Wydaje mi sie ( a ekspertem jestem najlepszym ... od siana 8-) ) , ze takie odniesienie zostalo uzyte w kontekscie nastepujacych nastepstw:
tak jak Eliasz, choc wniebowziety - byl tylko prorokiem Pana, tak Jezus choc przybyl z Nieba , tak rowniez prztychodzi z Matki , Niewiasty, Maryi.
Wobec tego nie jest jedynie prorokiem - te funkcje przejmuje Jan; Jezus jest Tym, o ktorym prorokuje prorok. Eliasz o Bogu i Jan o Bogu.
Tak to mi sie uklada - stad odniesienie do Jana.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4119 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Czy Jan Chrzciciel to powtórne przyjście Eliasza?

Post autor: Dezerter » 2017-02-12, 20:03

Czyli jednak Jan przyszedł w duchu Eliasza a nie Jezus.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

konik

Re: Czy Jan Chrzciciel to powtórne przyjście Eliasza?

Post autor: konik » 2017-02-12, 20:56

Moim zdaniem , Jezus , jako Bog i Stworca, jako ten, ktory sam z Ojcem posyla Ducha Swietego do Kosciola - nie pezychodzi w zadnym duchu ... On jest tworca i Panem wszelkich Duchow i duchow, ich sila sprawcza ... dlatego tych, ktorych posyla Bog to posyla w jakims Duchu ( konkretnym dla konkretnego poslania) ...
A Jezus jest zrodzony z Ojca, czyli sam stanowi wszelki Duch.
Tak to widze, ale oczywiscie zdaje sobie sprawe, ze choc bardzo sie staralem, to i tak nie udalo mi sie tego prosto przekazac.
Nie bijcie konia :-(

Awatar użytkownika
Ras.
Bywalec
Bywalec
Posty: 110
Rejestracja: 22 maja 2021
Lokalizacja: Kwidzyn
Has thanked: 28 times
Been thanked: 9 times
Kontakt:

Re: Czy Jan Chrzciciel to powtórne przyjście Eliasza?

Post autor: Ras. » 2021-05-23, 14:20

Jan Chrzciciel to Eliasz... Czyli Reinkarnacja? A może inkarnacja? Czy powołanie? Ja akurat znam na to odpowiedź :)
Ostatnio zmieniony 2021-05-23, 14:24 przez Ras., łącznie zmieniany 2 razy.
My God is Jah

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Czy Jan Chrzciciel to powtórne przyjście Eliasza?

Post autor: Albertus » 2021-05-23, 14:52

Ras. pisze: 2021-05-23, 14:20 Jan Chrzciciel to Eliasz... Czyli Reinkarnacja? A może inkarnacja? Czy powołanie? Ja akurat znam na to odpowiedź :)

Jan Chrzciciel to nie Eliasz. Jan Chrzciciel przyszedł w duchu Eliasza podobnie jak część ducha Eliasza otrzymał Elizeusz:

2Krl:1 Kiedy Pan miał wśród wichru unieść Eliasza do nieba, szedł Eliasz z Elizeuszem z Gilgal. 2 Wtedy rzekł Eliasz do Elizeusza: «Zostańże tutaj, bo Pan posłał mnie aż do Betel». Elizeusz zaś odpowiedział: «Na życie Pana i na twoje życie: nie opuszczę cię!» Zatem przyszli do Betel. 3 Wtedy uczniowie proroków1, którzy byli w Betel, wyszli do Elizeusza i powiedzieli do niego: «Czy wiesz, że Pan dzisiaj zabierze pana twego wzwyż, ponad twą głowę?» On zaś odrzekł: «Również i ja to wiem. Milczcie!» 4 Wtedy powiedział do niego Eliasz: «Elizeuszu! Zostańże tutaj, bo Pan posłał mnie aż do Jerycha». On zaś odrzekł: «Na życie Pana i na twoje życie: nie opuszczę cię!» Weszli więc do Jerycha. 5 Wtedy uczniowie proroków, którzy byli w Jerychu, przybliżyli się do Elizeusza i powiedzieli do niego: «Czy wiesz, że Pan dzisiaj zabiera pana twojego wzwyż, ponad twą głowę?» On zaś odpowiedział: «Również i ja to wiem. Milczcie!» 6 Wtedy rzekł Eliasz do niego: «Zostańże tutaj, bo Pan posłał mnie aż do Jordanu». Elizeusz zaś odpowiedział: «Na życie Pana i na twoje życie: nie opuszczę cię!» I szli dalej razem.
7 A pięćdziesiąt osób z uczniów proroków poszło i stanęło z przeciwka, z dala, podczas gdy oni obydwaj przystanęli nad Jordanem. 8 Wtedy Eliasz zdjął swój płaszcz, zwinął go i uderzył wody, tak iż się rozdzieliły w obydwie strony. A oni we dwóch przeszli po suchym łożysku. 9 Kiedy zaś przeszli, rzekł Eliasz do Elizeusza: «Żądaj, co mam ci uczynić, zanim wzięty będę od ciebie». Elizeusz zaś powiedział: «Niechby - proszę - dwie części2 twego ducha przeszły na mnie!» 10 On zaś odrzekł: «Trudnej rzeczy zażądałeś. Jeżeli mnie ujrzysz, jak wzięty będę od ciebie, spełni się twoje życzenie; jeśli zaś nie [ujrzysz], nie spełni się». 11 Podczas gdy oni szli i rozmawiali, oto [zjawił się] wóz ognisty wraz z rumakami ognistymi i rozdzielił obydwóch: a Eliasz wśród wichru wstąpił do niebios3.

Jan Chrzciciel nie mógł być żadną inkarnacją ani reinkarnacją Eliasza nawet według tych którzy wierzą w takie rzeczy z tej prostej przyczyny że , według Pisma,Eliasz nie umarł tylko nadal żyje

Awatar użytkownika
Ras.
Bywalec
Bywalec
Posty: 110
Rejestracja: 22 maja 2021
Lokalizacja: Kwidzyn
Has thanked: 28 times
Been thanked: 9 times
Kontakt:

Re: Czy Jan Chrzciciel to powtórne przyjście Eliasza?

Post autor: Ras. » 2021-05-23, 15:01

Dokładnie... NADAL ŻYJE
Dlaczego wykluczamy inkarnację?
Czy Jan Chrzciciel nie rozpoznał swego ducha i zamiast ciałem to duchem żył? To nie inkarnacja? Przymierze?
My God is Jah

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Czy Jan Chrzciciel to powtórne przyjście Eliasza?

Post autor: Albertus » 2021-05-23, 15:14

Ras. pisze: 2021-05-23, 15:01 Dokładnie... NADAL ŻYJE
Dlaczego wykluczamy inkarnację?
Czy Jan Chrzciciel nie rozpoznał swego ducha i zamiast ciałem to duchem żył? To nie inkarnacja? Przymierze?
Z 2Krl2 wynika ze nie chodzi tutaj o wstąpienie w Elizeusza ducha Eliasza w sensie części niematerialnej ludzkiego jestestwa( bo przecież Eliasz nie umarł a jak mógł dalej żyć w ciele bez swojego ducha) ale o udzielenie Elizeuszowi przez Boga tych samych duchowych darów prorockich jakie wcześniej otrzymał od Boga Eliasz. Chodziło o kontynuowanie duchowego dziedzictwa Eliasza.

Podobnie było i z Janem Chrzcicielem

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Czy Jan Chrzciciel to powtórne przyjście Eliasza?

Post autor: Jozek » 2021-05-23, 15:18

Imie Eliasz to cos w rodzaju przybrania funkcji i mozna by powiedziec ze Jan Chrzciciel byl drugim Eliaszem, a nie jego reinkarnacja.
W podobny sposob uzywa sie imion znanych postaci porownujac do nich kogos w dzisiejszych czasach.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Czy Jan Chrzciciel to powtórne przyjście Eliasza?

Post autor: Albertus » 2021-05-23, 15:25

Ras. pisze: 2021-05-23, 15:19 Ja pierdziele... No jednak mam pytanie... A czy jego duch może oddziaływać na nas? Moze nas prowadzić czy cos?
Eliasz jest jednym ze świętych katolickich. Możemy go prosić o modlitwę za nami do Boga tak jak innych świętych. I tak robimy odmawiając na przykład litanie do wszystkich świętych

Awatar użytkownika
Ras.
Bywalec
Bywalec
Posty: 110
Rejestracja: 22 maja 2021
Lokalizacja: Kwidzyn
Has thanked: 28 times
Been thanked: 9 times
Kontakt:

Re: Czy Jan Chrzciciel to powtórne przyjście Eliasza?

Post autor: Ras. » 2021-05-23, 15:29

Czytałem ogólnie że Eliasz/Elijahu znaczy Moim Bogiem Jah (Jahweh)
Czy imiona nie znaczą funkcji człowieka?
My God is Jah

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”