JEDEN JEST BÓG, I JEDEN POŚREDNIK.

Rozmowa na poszczególne wersety Pisma Świętego.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: JEDEN JEST BÓG, I JEDEN POŚREDNIK.

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-10-17, 20:52

"Bezkrytycznie" jest moim subiektywnym odczuciem na podstawie wieloletniego kontaktu z chrześcijaństwem. Jeszcze nigdy w rozmowach z Katolikami nie spotkałem człowieka który by odniósł się krytycznie do czegokolwiek w swoim Kościele.
Widziałem tu w Twoim wykonaniu wiele groteskowych twierdzeń, ale to przebija wszystko.
Świadek Jehowy zarzucający katolikom, że to oni nie odnoszą się krytycznie do niczego w Kościele - sorry, Mrożek wysiada =))

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Re: JEDEN JEST BÓG, I JEDEN POŚREDNIK.

Post autor: Efezjan » 2019-10-17, 20:56

enosz pisze: 2018-08-31, 16:17 Marek pisze
Nie przekręcaj. Jeśli modlą się do Boga za kogoś, to same są pośrednikami.
I tyle.
:) ja doskonale rozumiem że dla ciebie modlitwa na prośbę np. Pawła jest pośrednictwem bo to jedyna twoja linia obrony dogmatu. Niestety pośrednictwo to co innego, a modlenie się w czyjejś intencyjne nie ma znamion pośredniczenia, więc pośredniczeniem nie jest. To że ty to sobie tak imaginujesz bo bez takiej interpretacji w ruinę obraca się cały mit odnośnie modlenia się do świętych to twoja sprawa i każdego kto wbrew logice chce tak usprawiedliwiać nie biblijne praktyki w chrześcijaństwie. Nagminne jest w chrześcijaństwie to że w konfrontacji z Biblią i logiką do absurdu doprowadza się interpretacje nie biblijnych praktyk religijnych byle zachować status quo bo tak uczy Watykan więc tak musi być bo przecież w tym Watykanie to nie siedzą jakieś wymoczki tylko uczeni ludzie to chyba oni wiedzą lepiej niż jakiś prostak Enosz. I w tym tkwi problem. Nie poddajecie krytyce nauczania swojego kościoła tylko jak te owce na rzeź prowadzone przyjmujecie bez krytycznie wszystko co wam mówią zaślepieni autorytetem jego świątobliwości, ekscelencji, magnificencji, itp.
Nasze praktyki są niebiblijne. A to że Jezus przyszedł niewidzialnie w 1914 jest jak najbardziej biblijne. Czekamy zatem na cytat.
Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: JEDEN JEST BÓG, I JEDEN POŚREDNIK.

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-10-17, 22:48

:) ja doskonale rozumiem że dla ciebie modlitwa na prośbę np. Pawła jest pośrednictwem bo to jedyna twoja linia obrony dogmatu. Niestety pośrednictwo to co innego, a modlenie się w czyjejś intencyjne nie ma znamion pośredniczenia, więc pośredniczeniem nie jest.
To świetnie że to zrozumiałeś. Zatem próby zanegowania wstawiennictwa Maryi czy świętych na podstawie fragmentu mówiącego o Jedynym Pośrednictwie Jezusa nie mają sensu.
Wygląda na to że dokonałeś tzw. samozaorania ;)
Nie poddajecie krytyce nauczania swojego kościoła tylko jak te owce na rzeź prowadzone przyjmujecie bez krytycznie wszystko co wam mówią zaślepieni autorytetem jego świątobliwości, ekscelencji, magnificencji, itp.
No cóż, akurat w stosunku do mnie to pudło. Całe moje zainteresowanie apologetyką zaczęło się od tego, że kiedyś moja wiara została zakwestionowana; poddałem wszystko pod wątpliwość i rozpocząłem badania.
I doszedłem z powrotem do wiary Kościoła.

A jesli chodzi o Świadków Jehowy...
Obrazek

A propos trudności w krytykowaniu swojego przywództwa:
Obrazek

Mało tego; Kosciół uczy, że wątpliwości należy badać i wyjasniać, a nie od nich uciekać. Stanowi to jaskrawą sprzeczność w stosunku do np. Świadków Jehowy, którym nie tylko nie wolno słuchac i rozważać argumentów ich adwersarzy, ale wręcz nie mogą nawet wydrukować "Strażnicy" ze swoim, napisanym w Polsce tekstem - każdy drukowany tekst jest zatwierdzany przez "Ciało Kierownicze" w Brooklinie.
Obrazek

Oczywiście, będzie problem z Ciałem Kierowniczym - o czym donosi Strażnica:
Obrazek

:-o

Awatar użytkownika
Бarbаra
Początkujący
Początkujący
Posty: 46
Rejestracja: 12 lut 2021
Has thanked: 58 times
Been thanked: 11 times

Re: Problem z corka

Post autor: Бarbаra » 2021-02-16, 16:46

OFFTOP:
Marek_Piotrowski pisze: 2021-02-16, 16:33
Бarbаra pisze:Nie...Ja tylko tak, jak uczyl Pan Jezus, on jest jedynym posrednikiem.
Owszem, ale w zbawieniu, nie w modlitwie.
Zapraszam http://analizy.biz/marek1962/jedynyposrednik.pdf
Dziekuje, znam te strone. Nie zgadzam sie z jej trescia. Ani Pan Jezus, ani zaden z Apostolow nigdy nie zalecali zwracac sie do Pana Boga poprzez jakichs ludzkich posrednikow, a nawet wrecz przeciwnie. Rozmawialam kiedys, juz dawno, na ten temat z pewnym Ojcem Dominikaninem, doktorem teologii, i uslyszlam od niego, ze jesli tak to rozumiem i czuje, to moge kontynuowac.
Ostatnio zmieniony 2021-02-16, 16:49 przez Бarbаra, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Problem z corka

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-02-16, 16:54

Serio? Czyli te fragmenty nie są z Biblii?

„Jeśli ktoś spostrzeże, że brat popełnia grzech, który nie sprowadza śmierci, niech się modli, a przywróci mu życie, mam na myśli tych, których grzech nie sprowadza śmierci.” /1 Jana 5,16a/

„Zalecam więc przede wszystkim, by prośby, modlitwy, wspólne błagania, dziękczynienia odprawiane były za wszystkich ludzi: za królów i za wszystkich sprawujących władze, abyśmy mogli prowadzić życie ciche i spokojne z całą pobożnością i godnością. Jest to bowiem rzecz dobra i miła w oczach Zbawiciela naszego, Boga, który pragnie, by wszyscy ludzie zostali zbawieni i doszli do poznania prawdy” /1 Tm 2,1/

„Choruje ktoś wśród was? Niech sprowadzi kapłanów Kościoła, by się modlili nad nim i namaścili go olejem w imię Pana.” /Jak 5,14/

„A modlitwa pełna wiary będzie dla chorego ratunkiem i Pan go podźwignie, a jeśliby popełnił grzechy, będą mu odpuszczone.” /Jak 5,15/

„ Bracia, z całego serca pragnę ich zbawienia i modlę się za nimi do Boga.” /Rz 10,1/

2Kor 13,9 BP "Cieszymy się, gdy my jesteśmy słabi, a wy mocni, i modlimy się o wasze udoskonalenie."

Kol 1,9 BP "Dlatego też i my od dnia, w którym to usłyszeliśmy, nie przestajemy modlić się za was i prosić [Boga], abyście w pełni poznali Jego wolę z całą mądrością i zrozumieniem duchowym."

„A zarazem przygotuj mi gościnę: ufam bowiem, że będę wam zwrócony dzięki waszym modlitwom.” /Fil 1,22/

„Wiem bowiem, że to mi wyjdzie na zbawienie dzięki waszej modlitwie i pomocy, udzielanej przez Ducha Jezusa Chrystusa,” /Flp 1,19/

„proście za wszystkich świętych”/Ef 6,18/?

„Wyznawajcie zatem sobie nawzajem grzechy, módlcie się jeden za drugiego, byście odzyskali zdrowie. Wielką moc posiada wytrwała modlitwa sprawiedliwego.”/Jak 5,16/

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Problem z corka

Post autor: Jozek » 2021-02-16, 17:14

Бarbаra pisze: 2021-02-16, 16:46 OFFTOP:
Marek_Piotrowski pisze: 2021-02-16, 16:33
Бarbаra pisze:Nie...Ja tylko tak, jak uczyl Pan Jezus, on jest jedynym posrednikiem.
Owszem, ale w zbawieniu, nie w modlitwie.
Zapraszam http://analizy.biz/marek1962/jedynyposrednik.pdf
Dziekuje, znam te strone. Nie zgadzam sie z jej trescia. Ani Pan Jezus, ani zaden z Apostolow nigdy nie zalecali zwracac sie do Pana Boga poprzez jakichs ludzkich posrednikow, a nawet wrecz przeciwnie. Rozmawialam kiedys, juz dawno, na ten temat z pewnym Ojcem Dominikaninem, doktorem teologii, i uslyszlam od niego, ze jesli tak to rozumiem i czuje, to moge kontynuowac.
A skad ci sie wzielo ludzkie posrednictwo.
Bo przeciez nikt nie mowi bys sie modlila do innych wierzacych, tylko do Boga, a jesli inni sie modla w tej samej intencji co ty, to oni tez sie modla do Boga.
"Gdy dwoje lub troje zgodnie o cos prosza, Ojciec im to da".
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Ras.
Bywalec
Bywalec
Posty: 110
Rejestracja: 22 maja 2021
Lokalizacja: Kwidzyn
Has thanked: 28 times
Been thanked: 9 times
Kontakt:

Re: JEDEN JEST BÓG, I JEDEN POŚREDNIK.

Post autor: Ras. » 2021-05-22, 20:28

Jak dla mnie oczywiste jest to, że Bóg jest jeden, oraz jeden pośrednik, oraz jeden wykonawca... Jak dla mnie grzechem jest modlitwa nie rozumiejąc postaci Trójcy Świętej, grzechem jest mieć kogokolwiek przed Panem Bogiem... Nikt nie ma prawa byc na jego wysokości, nawet i Jezus Chrystus ponieważ jest Synem tego, który go posłał i jest on Drogą... Jesli się mylę, to dlaczego Mojżesz napisał inaczej, oraz dlaczego nie stały wszedzie jego pomniki ? Dlaczego zburzony został złoty cielec ? Myślę że mogłaby dziś pojawić się wielka skrzydlata swinia która by mówiła i czyniła cuda a w dniu dzisiejszym czczona by była znow postać a nie to co należy... Za chwilę będziemy wszyscy tak zagubieni że stanie sie to co bylo w innych wierzeniach... Syn pozbedzie sie Ojca aby zajac jego miejsce i tego Jezus wcale nie chciał bo jest Synem Prawdziwego Boga Ojca i mówił ze to co mówi nie mowi od siebie... A stanie sie to tylko dlatego że sami na to pozwalamy i coraz ciężej zauważyć to co do tej pory nie odkrywane

CMK

Re: JEDEN JEST BÓG, I JEDEN POŚREDNIK.

Post autor: CMK » 2021-05-22, 20:36

Dziwny i antychrystusowy poglad.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: JEDEN JEST BÓG, I JEDEN POŚREDNIK.

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-05-22, 20:41

Obawiam się, @Ras. , że miesza Ci się wiele spraw (co ma złoty cielec do rzeczy?).
Niemniej wyrażasz się tak mało zrozumiale - a przy tym obraźliwie w stosunku do Boga i Pana naszego Jezusa Chrystusa, że nie bardzo chce mi się polemizować z Twoimi wypowiedziami.

Awatar użytkownika
Ras.
Bywalec
Bywalec
Posty: 110
Rejestracja: 22 maja 2021
Lokalizacja: Kwidzyn
Has thanked: 28 times
Been thanked: 9 times
Kontakt:

Re: JEDEN JEST BÓG, I JEDEN POŚREDNIK.

Post autor: Ras. » 2021-05-22, 21:04

Obrazic? W żadnym wypadku! :(
Przepraszam jesli cos tak mogło wyglądać...
Jeśli chodzi o złotego cielca to chodzi o bałwochwalstwo czyli oddawanie czci czemukolwiek innemu niz samemu Bogu...
Jeśli chodzi o Jezusa to chodzi mi o to ze wielokrotnie mowil ze to co mówi nie mówi od siebie lecz tylko to co Ojciec mu nakazał, to co czynil czynił nie swoja mocą a mocą Bożą poprzez Ducha Świętego.... Nie kazał oddawać sobie czci, a nawet upominał ze Bog Ojciec jest wyższy od niego i to jemu należy sie cała chwała...
Wiec jeśli mamy rozum to zauważymy czym jest trojca...
Antychryst? Dlaczego? Czy ja jestem oskarżycielem? :(
Nie jestem Anty Mesjaszem... Bo sam jestem Mesjanistom w pewien sposób...
Ostatnio zmieniony 2021-05-22, 21:07 przez Ras., łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: JEDEN JEST BÓG, I JEDEN POŚREDNIK.

Post autor: Dezerter » 2021-05-22, 21:10

To wyjaśnij kim jest dla ciebie Jezus, to unikniemy niepotrzebnych zgrzytów
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: JEDEN JEST BÓG, I JEDEN POŚREDNIK.

Post autor: Albertus » 2021-05-23, 11:29

Ras. pisze: 2021-05-22, 21:04 Obrazic? W żadnym wypadku! :(
Przepraszam jesli cos tak mogło wyglądać...
Jeśli chodzi o złotego cielca to chodzi o bałwochwalstwo czyli oddawanie czci czemukolwiek innemu niz samemu Bogu...
Jeśli chodzi o Jezusa to chodzi mi o to ze wielokrotnie mowil ze to co mówi nie mówi od siebie lecz tylko to co Ojciec mu nakazał, to co czynil czynił nie swoja mocą a mocą Bożą poprzez Ducha Świętego.... Nie kazał oddawać sobie czci, a nawet upominał ze Bog Ojciec jest wyższy od niego i to jemu należy sie cała chwała...
Wiec jeśli mamy rozum to zauważymy czym jest trojca...
Antychryst? Dlaczego? Czy ja jestem oskarżycielem? :(
Nie jestem Anty Mesjaszem... Bo sam jestem Mesjanistom w pewien sposób...
Jeśli chodzi o oddawanie czci tylko samemu Bogu to nikomu poza samym Bogiem nie wolno oddawać czci boskiej natomiast oddawania czci ludziom i stworzeniom którym się taka cześć należy Pismo Święte nie tylko nie zabrania ale zaleca i nakazuje( mogę podać cytaty które o tym mówią jeśli ich nie znasz). Tak więc ważne jest rozróżnienie czci boskiej od czci neleżnej stworzeniom

Jezusowi Chrystusowi oczywiście należy się cześć boska.

To ze Jezus sam mówi że jest niższy od Ojca wynika z dwóch rzeczy:

po pierwsze z tego ze Chrystus sam siebie uniżył i ograniczył aż do swojej śmierci na krzyżu -

Flp2:
6 On, istniejąc w postaci2 Bożej,
nie skorzystał ze sposobności2,
aby na równi2 być z Bogiem,
7 lecz ogołocił3 samego siebie,
przyjąwszy postać sługi3,
stawszy się podobnym do ludzi.
A w zewnętrznym przejawie, uznany za człowieka,
8 uniżył samego siebie,
stawszy się posłusznym aż do śmierci -
i to śmierci krzyżowej
4.

9 Dlatego też Bóg Go nad wszystko wywyższył5
i darował Mu imię
ponad wszelkie imię5,
10 aby na imię Jezusa
zgięło się każde kolano6
istot niebieskich i ziemskich i podziemnych.
11 I aby wszelki język wyznał7,
że Jezus Chrystus jest PANEM7 -
ku chwale Boga Ojca7.

Tak więc było to czasowe samoograniczenie i samouniżenie Chrystusa

Po drugie to Chrystus - Wcielony Bóg, Bóg Człowiek ma nie tylko naturę boską ale też naturę ludzka i w tym aspekcie jest w pewnym sensie niższy od Ojca i Jemu podporządkowany.

Jednak sam Jezus Mówi nam ze należy Go czcić tak samo jak Ojca:

J5:22 Ojciec bowiem nie sądzi nikogo, lecz cały sąd przekazał Synowi, 23 aby wszyscy oddawali cześć Synowi, tak jak oddają cześć Ojcu. Kto nie oddaje czci Synowi, nie oddaje czci Ojcu, który Go posłał.

I po wniebowstąpieniu widzimy jak całe stworzenie oddaje cześć boską Wcielonemu Bogu na równi z Ojcem:

Ap5:13 A wszelkie stworzenie, które jest w niebie
i na ziemi, i pod ziemią, i na morzu,
i wszystko, co w nich przebywa,
usłyszałem, jak mówiło:
«Zasiadającemu na tronie
i Barankowi[/b]
błogosławieństwo i cześć, i chwała, i moc, na wieki wieków!»
14 A czworo Zwierząt mówiło: «Amen».
Starcy zaś upadli i oddali pokłon.


Czy ty też mówisz Amen?
Ostatnio zmieniony 2021-05-23, 11:31 przez Albertus, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Ras.
Bywalec
Bywalec
Posty: 110
Rejestracja: 22 maja 2021
Lokalizacja: Kwidzyn
Has thanked: 28 times
Been thanked: 9 times
Kontakt:

Re: JEDEN JEST BÓG, I JEDEN POŚREDNIK.

Post autor: Ras. » 2021-05-23, 13:22

Tak, mówię Amen

Odnośnie wcielenia Boga... Skąd wiemy ze bylo tylko jedno?
My God is Jah

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: JEDEN JEST BÓG, I JEDEN POŚREDNIK.

Post autor: Andej » 2021-05-23, 14:35

Ras. pisze: 2021-05-23, 13:22 Odnośnie wcielenia Boga... Skąd wiemy ze bylo tylko jedno?
Z Biblii.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Ras.
Bywalec
Bywalec
Posty: 110
Rejestracja: 22 maja 2021
Lokalizacja: Kwidzyn
Has thanked: 28 times
Been thanked: 9 times
Kontakt:

Re: JEDEN JEST BÓG, I JEDEN POŚREDNIK.

Post autor: Ras. » 2021-05-23, 14:49

Gdy w modlitwach pytałem o Mesjasza to odpowiedź dostałem jedną... Nikt nie wie kiedy przybędzie i nawet On moze na początku nie wiedzieć ze Nim jest... Stad moje pytanie powstało... Wiadomo ze myśli plataja figle ale kto pyta nie błądzi :) okej więc trzymajmy sie Biblii
Ostatnio zmieniony 2021-05-24, 18:16 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.
My God is Jah

ODPOWIEDZ