JEDEN JEST BÓG, I JEDEN POŚREDNIK.

Rozmowa na poszczególne wersety Pisma Świętego.
ODPOWIEDZ
enosz

Re: JEDEN JEST BÓG, I JEDEN POŚREDNIK.

Post autor: enosz » 2018-03-09, 03:00

david491
A to już lepiej. No ale dalej nie widzę wyjaśnienia,
:))) i nie zobaczysz dopóki się będziesz trzymał kłamliwej nauki o dziewicy Marii. Mojego wyjaśnienia w tym temacie jest aż nad to.


jakoby Maria Matka zbawiciela urodziła jakiś synów i córki poza Jezusem. Bądź tak dobry Czcigodny Enoszu i wyjaśnij to. Przecież o ty stwierdziłeś że urodziła poza Panem Jezusem synów i córki.
To zostało już wyjaśnione. Skoro ty tego nie umiesz zobaczyć to już twój problem.

Przy okazji wyjaśnij jeszcze na jakiej podstawie stwierdziłeś ze jest mowa o braciach przyrodnich.
To proste. Jezus, Jakub, Józef, Juda, Szymon i ich siostry urodzili się z jednej Matki Marii ale Jezus miał innego Ojca.
Ostatnio zmieniony 2018-03-09, 03:01 przez enosz, łącznie zmieniany 1 raz.

enosz

Re: JEDEN JEST BÓG, I JEDEN POŚREDNIK.

Post autor: enosz » 2018-03-09, 03:04

david491 pisze: 2018-03-08, 17:21
Marek_Piotrowski pisze: 2018-03-08, 09:31 Może Enoszowi chodzi o rodzeństwo przyrodnie ale ze strony Józefa (z pierwszego małżeństwa)? Taką koncepcję mają Prawosławni.
Ale to nadal nie ten wątek...
Enoszowi wyłącznie chodzi o wyśmianie wiary katolickiej.
Ja się nie poniżam do twoich metod.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: JEDEN JEST BÓG, I JEDEN POŚREDNIK.

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-03-09, 08:01

enosz pisze: 2018-03-08, 01:21
Marek_Piotrowski pisze: 2018-03-07, 19:46 Nastąpiło odejście od tematu - tu mowa o czym innym. Jeśli idzie o rzekome rodzeństwo Jezusa, ponownie odsyłam do swojego opracowania: http://analizy.biz/marek1962/braciajezusa.pdf

Wracajac do tematu wątku - nie odpowiedziałeś enoszu na moje pytanie:
Marek_Piotrowski pisze: 2018-03-06, 15:26 Mam pytanie do Enosza - co wg Ciebie powoduje, że Jezus mógł zostać owym Pośrednikiem - i co powoduje że tylko On?

Ewangelia nie jest moim nauczaniem tylko Jezusa. Zatem pytanie "co jest według mnie" jest irracjonalne. W Biblii jest jednoznacznie napisane że jest tylko jeden pośrednik między Bogiem a ludźmi

1Tym 2:. 5 Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus, 6 który dał samego siebie na odpowiedni okup za wszystkich — świadectwo o tym ma być dawane w stosownych czasach.

Zatem twoje pytanie jest szukaniem dziury w całym by podważać prawdy wypowiedziane przez Boga. Taką metodę stosował szatan w ogrodzie Eden. W odniesieniu do prawd które dał Bóg szatan zastosował identyczny scenariusz by podważyć prawdy Boże;

Rod 3:1 A wąż był najostrożniejszy ze wszystkich dzikich zwierząt polnych, które uczynił Jehowa Bóg. Odezwał się więc do niewiasty: „Czy Bóg rzeczywiście powiedział, iż nie z każdego drzewa ogrodu wolno wam jeść?
Nie pytałem czy Jezus jest Jedynym Pośrednikiem, tylko powoduje że Nim jest.
Co jest szatańskiego w pytaniu:
"co wg Ciebie powoduje, że Jezus mógł zostać owym Pośrednikiem - i co powoduje że tylko On?"
Ale jak nie, to nie. Skoro nie ma sz nic do powiedzenia na temat wątku, to po co z Tobą rozmawiać?
EOT

david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: JEDEN JEST BÓG, I JEDEN POŚREDNIK.

Post autor: david491 » 2018-03-09, 21:29

enosz pisze: 2018-03-09, 03:00 i nie zobaczysz dopóki się będziesz trzymał kłamliwej nauki o dziewicy Marii
Odrzucając boskość Jezusa, nie da się wierzyć w dziewictwo Jego Matki.
enosz pisze: 2018-03-09, 03:00 Mojego wyjaśnienia w tym temacie jest aż nad to.
Wiem czytałem, setkę braci urodziła Maria Matka Zbawiciela poza Nim. Na drugi raz nie porywaj się z motyką na słońce. KONIEC DYSKUSJI.

W drodze
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 506
Rejestracja: 11 lut 2017
Has thanked: 7 times
Been thanked: 28 times

Re: JEDEN JEST BÓG, I JEDEN POŚREDNIK.

Post autor: W drodze » 2018-06-28, 22:45

Dezerter pisze: 2017-02-10, 22:51 To ja po wielokroć grzeszę, bo nie tylko Maryja, ale i mam Maklera, który jest moim Pośrednikiem w grze na giełdzie, ksiądz jest Pośrednikiem, bo na ołtarzu składa moją intencję Mszalną, a nawet ja jestem Pośrednikiem , bo przychodzą ludzie po modlitwie wstawienniczą i ja w ich imieniu proszę Boga w ich intencji, ...
Sam widzisz, że nie może o słowo znaczyć Pośrednik, ale o to w czym Jezus jest jedynym pośrednikiem?!
spróbuj sam odpowiedzić na to pytanie:
Zalecenie wspólnych modłów za wszystkich
1 Zalecam więc przede wszystkim, by prośby, modlitwy, wspólne błagania, dziękczynienia odprawiane były za wszystkich ludzi: 2 za królów i za wszystkich sprawujących władze, abyśmy mogli prowadzić życie ciche i spokojne z całą pobożnością i godnością. 3 Jest to bowiem rzecz dobra i miła w oczach Zbawiciela naszego, Boga, 4 który pragnie, by wszyscy ludzie zostali zbawieni i doszli do poznania prawdy1.
5 Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek2, Chrystus Jezus, 6 który wydał siebie samego na okup za wszystkich jako świadectwo we właściwym czasie3. 7 Ze względu na nie ja zostałem ustanowiony głosicielem i apostołem - mówię prawdę, nie kłamię - nauczycielem pogan we wierze i prawdzie.
tego ani Maryja, ani makler, ani ksiądz, ani ja uczynić nie możemy - dlatego Jezus jest jedynym pośrednikiem i tak głosi Kościół i KRK od samego początku
W ten sposob mozna cala Biblie znieksztalcic na swoja korzysc.Zreszta to sie dzieje codziennie.
Ostatnio zmieniony 2018-06-28, 23:18 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: JEDEN JEST BÓG, I JEDEN POŚREDNIK.

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-06-29, 09:41

Przeciwnie - wyrywanie stwierdzenia o jedynym pośrednictwie Jezusa z kontekstu Biblii i absolutyzowanie go, jest własnie zniekształceniem.
Na pierwszej stronie tego wątku przedstawiłem analizę biblijną tej sprawy - zerknij proszę.
Jeśli chciałbym drążyć temat, szerzej opisałem go (choć tylko przy okazji rozważań o Maryi) na stronach 54-58 w tekście umieszczonym tu www.analizy.biz/marek1962/km7.pdf

david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: JEDEN JEST BÓG, I JEDEN POŚREDNIK.

Post autor: david491 » 2018-07-13, 22:58

W drodze pisze: 2018-06-28, 22:45 dlatego Jezus jest jedynym pośrednikiem i tak głosi Kościół i KRK od samego początku
Pośrednikiem czego? Co głosi Kościół od samego początku? O pośrednictwie można bowiem mówić, gdy relacja między człowiekiem a Bogiem nie jawi się jako całkiem bezpośrednia. A czy świat nie może być pośrednikiem między Bogiem a człowiekiem? Czy człowiek stworzony wśród świata nie widzi Boga poprzez świat, za jego „pośrednictwem"?
Ostatnio zmieniony 2018-07-14, 11:58 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: JEDEN JEST BÓG, I JEDEN POŚREDNIK.

Post autor: Andej » 2018-07-14, 10:09

david491 pisze: 2018-07-13, 22:58 ... Pośrednikiem czego?

W odpowiedzi wyręczą teksty biblijne:
1 Tm 2.5,6 Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus, który wydał siebie samego na okup za wszystkich jako świadectwo we właściwym czasie.
Hbr 12.22-24 Wy natomiast przystąpiliście do góry Syjon, do miasta Boga żyjącego, Jeruzalem niebieskiego, do niezliczonej liczby aniołów, na uroczyste zebranie, do Kościoła pierworodnych, którzy są zapisani w niebiosach, do Boga, który sądzi wszystkich, do duchów sprawiedliwych, które już doszły do celu, do Pośrednika Nowego Testamentu - Jezusa, ...
Hbr 9.15 I dlatego (Jezus) jest pośrednikiem Nowego Przymierza, ażeby przez śmierć, poniesioną dla odkupienia przestępstw, popełnionych za pierwszego przymierza, ci, którzy są wezwani do wiecznego dziedzictwa, dostąpili spełnienia obietnicy.
Jako antytezę mógłbyś powołać się na:
Ga 3.19,20 Na cóż więc Prawo? Zostało ono dodane ze względu na wykroczenia aż do przyjścia Potomka, któremu udzielono obietnicy; przekazane zostało przez aniołów; podane przez pośrednika. Pośrednika jednak nie potrzeba, gdy chodzi o jedną osobę, a Bóg właśnie jest sam jeden.
Niestety, nie znam tajemnicy Trójcy świętej. A bez tego nie ośmielam się dokonywać autorytatywnej wykładni. Do której, z resztą, nie jestem uprawniony.
david491 pisze: 2018-07-13, 22:58 ... Co głosi kościół od samego początku?

Przypadkowy błąd czy zamierzone działanie?
Jeśli napisałeś poprawnie, to: Z reguły budynki głoszą to, co chciał w ten sposób przekazać projektant, inwestor. Nie wiem, który kościół masz na myśli. Podaj adres, linki do zdjęć.
david491 pisze: 2018-07-13, 22:58 ... O pośrednictwie można bowiem mówić, gdy relacja między człowiekiem a Bogiem nie jawi się jako całkiem bezpośrednia. A czy świat nie może być pośrednikiem między Bogiem a człowiekiem? Czy człowiek stworzony wśród świata nie widzi Boga poprzez świat, za jego „pośrednictwem"?
Tak, trafiłeś w sedno. Dar bezpośredniej relacji z Bogiem jest dany niewielu. Relacje ludzkie są z natury ułomne. Jak również bije w oczy asymetria relacji. Jak sam przyznajesz, że człowiek widzi Boga za pośrednictwem. Stworzenia, świętych, objawień ... A relację najpełniejszą zapewnia Ten Który Jest Z Ojca, Ten Który Napełniony Jest Duchem Świętym. Bóg - Syn Odkupiciel, który człowiekiem był - czyż może być lepszy pośrednik? Jednocześnie Bóg i człowiek!
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: JEDEN JEST BÓG, I JEDEN POŚREDNIK.

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-07-14, 11:16

david491 pisze: 2018-07-13, 22:58 Pośrednikiem czego?
Chyba już jest w wątku, ale skoro pytasz; greckie słowo mesites (STRONG 3316), które tłumaczymy jako "pośrednik" oznacza kogoś, kto pośredniczy w konflikcie lub kontrakcie, rozjemcę, lub kogoś kto poręcza umowę.
Czego Jezus jest "Pośrednikiem"?
„Teraz zaś otrzymał w udziale o tyle wznioślejszą służbę, o ile stał się pośrednikiem lepszego przymierza, które oparte zostało na lepszych obietnicach.” /Hbr 8,6/
i dalej:
„Jeśli bowiem krew kozłów i cielców oraz popiół z krowy, którymi skrapia się zanieczyszczonych, sprawiają oczyszczenie ciała, to o ile bardziej krew Chrystusa, który przez Ducha wiecznego złożył Bogu samego siebie jako nieskalaną ofiarę, oczyści wasze sumienia z martwych uczynków, abyście służyć mogli Bogu żywemu. I dlatego jest pośrednikiem Nowego Przymierza, ażeby przez śmierć, poniesioną dla odkupienia przestępstw, popełnionych za pierwszego przymierza, ci, którzy są wezwani do wiecznego dziedzictwa, dostąpili spełnienia obietnicy.” /Hbr 9,13-15/
Co głosi kościół od samego początku?
Jak widać z tekstów Pisma, tak.
Ostatnio zmieniony 2018-07-14, 11:20 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 3 razy.

david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: JEDEN JEST BÓG, I JEDEN POŚREDNIK.

Post autor: david491 » 2018-07-14, 16:09

Andej pisze: 2018-07-14, 10:09 W odpowiedzi wyręczą teksty biblijne:
No Chyba mnie nie posądzasz Andeju ze nie znałem tych wersetów które Ty zacytowałeś . Znałem wszystkie, (Ga 3, 19.20; 1 Tm 2,5; Hbr 8, 6; 9,15; 12, 24 Hbr 6, 17). Pytałem dlatego autora wątku W Drodze, bo nie napisał czego jest jedynym pośrednikiem Pan Jezus. Gdyby napisał że zbawienia było by wszystko ok. Przejdźmy do 1Tm,2:5-6) (5) Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus, (6) który wydał siebie samego na okup za wszystkich jako świadectwo we właściwym czasie. W tym kontekście stwierdzenie, iż pośrednik między Bogiem a ludźmi jest tylko jeden, staje się czymś oczywistym. Istnieje bowiem tylko jedna definitywna relacja Boga z ludźmi, ta zawiązana przez Jezusa Chrystusa; znamy tylko jedno pełne, nowe Przymierze służące zbawieniu wszystkich ludzi (por. l Tm 2,3-4). Odnośnie do tego przymierza list mówi w sposób zarazem ogólny i dobitny o jedynym jego Pośredniku.
Andej pisze: 2018-07-14, 10:09 Ga 3.19,20 Na cóż więc Prawo? Zostało ono dodane ze względu na wykroczenia aż do przyjścia Potomka, któremu udzielono obietnicy; przekazane zostało przez aniołów; podane przez pośrednika. Pośrednika jednak nie potrzeba, gdy chodzi o jedną osobę, a Bóg właśnie jest sam jeden.
Niestety, nie znam tajemnicy Trójcy świętej. A bez tego nie ośmielam się dokonywać autorytatywnej wykładni. Do której, z resztą, nie jestem uprawniony.


Ja uważam że tu nie chodzi o Trójcę Świętą, tylko,przeciwstawia ono Prawo podane przez pośrednika (czyli oczywiście Mojżesza) obietnicy, która pośrednika nie potrzebuje; Bóg działa właśnie bezpośrednio. Inne możliwe wyjaśnienie może być takie , że św. Paweł uważał, iż istnienie Prawa oświetla sytuację zarówno Żydów, jak i pogan (wszystkich tkwiących w niewoli grzechu), jak też widział paralelę między Mojżeszem a Jezusem. Pośrednik (Mojżesz czy Jezus) nie jest dla jednego tylko Izraela, bo Bóg jest jednym Bogiem wszystkich ludzi (por. Rz 3, 29)7.
Andej pisze: 2018-07-14, 10:09 Przypadkowy błąd czy zamierzone działanie?
Na tyle to chyba Andeju mnie znasz, jak możesz pisać że zamierzone działanie, BŁĄD. Ale napisz coś o pośrednictwie poza Zbawicielem. Np, Maryi, Kościół wyraźnie mówi o tym pośrednictwie . Ojciec św. Jan Paweł II w encyklice Redemptoris Mater poświęcił pośrednictwu Maryi III część dokumentu, zatytułowaną „Pośrednictwo macierzyńskie" (p. 38-50; por. p. 21 n.).

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: JEDEN JEST BÓG, I JEDEN POŚREDNIK.

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-07-14, 16:16

Wszystkie inne pośrednictwa tak jak zwykle - jak np. głoszę Ewangelię, to jestem pośrednikiem. Nad czym tu dumać?
Jak się za kogoś modlę, jestem pośrednikiem.
Oczywiście, jest to pośrednictwo zależne od Jedynego Pośrednictwa Jezusa.
„Nazywając Chrystusa jedynym Pośrednikiem (por. 1 Tm 2,5-6), Pierwszy List św. Pawła do Tymoteusza wyklucza jakiekolwiek inne, paralelne pośrednictwo, z wyjątkiem pośrednictwa podporządkowanego.
(...)
Autor bowiem, przed omówieniem jedynego i wyłącznego pośrednictwa Chrystusa, zaleca by prośby, modlitwy wspólne błagania, dziękczynienia odprawiane były za wszystkich ludzi (1 Tm 2,1). Czyż modlitwy nie są formą pośrednictwa? Św. Paweł twierdzi wręcz, że jedyne pośrednictwo Chrystusa sprzyja powstawaniu innych pośrednictw, zależnych i służebnych. Gdy Apostoł głosi, że pośrednictwo Chrystusa jest jedyne, pragnie wykluczyć jakiekolwiek inne pośrednictwo niezależne lub konkurencyjne, nie zaś inne formy dające się pogodzić z nieskończoną wartością dzieła Zbawiciela.”
/Jan Paweł II w katechezie środowej z 1 X 1997 /
i dalej:
„Cały bowiem wpływ zbawienny Błogosławionej Dziewicy na ludzi wywodzi się nie z jakiejś konieczności rzeczowej, lecz z upodobania Bożego i wypływa z nadmiaru zasług Chrystusowych, na Jego pośrednictwie się opiera, od tego pośrednictwa całkowicie jest zależny i z niego czerpie całą moc swoją”/

i jeszcze dwa fragmenty z Katechizmu:

„Macierzyńska zaś rola Maryi w stosunku do ludzi żadną miarą nie przyćmiewa i nie umniejsza tego jedynego pośrednictwa Chrystusowego, lecz ukazuje jego moc. Cały bowiem wpływ zbawienny Błogosławionej Dziewicy na ludzi... wywodzi się z nadmiaru zasług Chrystusowych, na Jego pośrednictwie się opiera, od tego pośrednictwa całkowicie jest zależny i z niego czerpie całą moc swoją”. „Żadne bowiem stworzenie nie może być nigdy stawiane na równi ze Słowem Wcielonym i Odkupicielem; ale jak kapłaństwo Chrystusa w rozmaity sposób staje się udziałem zarówno świętych szafarzy, jak i wiernego ludu i jak jedna dobroć Boża w rozmaity sposób rozlewa się realnie w stworzeniach, tak też jedyne pośrednictwo Odkupiciela nie wyklucza, ale wzbudza u stworzeń rozmaite współdziałanie, pochodzące z uczestnictwa w jednym źródle”(Katechizm 970).

„Jezus, jedyny Pośrednik, jest drogą naszej modlitwy; Maryja, Matka Jezusa i Matka nasza, nie przysłania Go; Ona „wskazuje drogę” (Hodoghitria), jest jej „Znakiem”, według tradycyjnej ikonografii na Wschodzie i na Zachodzie.”(2674)

david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: JEDEN JEST BÓG, I JEDEN POŚREDNIK.

Post autor: david491 » 2018-07-14, 18:38

Marek_Piotrowski pisze: 2018-07-14, 16:16 „Nazywając Chrystusa jedynym Pośrednikiem (por. 1 Tm 2,5-6), Pierwszy List św. Pawła do Tymoteusza wyklucza jakiekolwiek inne, paralelne pośrednictwo, z wyjątkiem pośrednictwa podporządkowanego.
Oczywiście że wszystkie pośrednictwa, są pośrednictwami podporządkowanymi , pośrednictwu Chrystusa. Ale zastanawia mnie co św, Paweł chciał powiedzieć gdy podkreślił człowieczeństwo Chrystusa. (5) Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus, (6) który wydał siebie samego na okup za wszystkich jako świadectwo we właściwym czasie. Czy Jako człowiek Jezus nie może być implicite przyrównywany do Mojżesza-pośrednika? No bo, przecież czytamy :Gdy bowiem Mojżesz miał zbudować przybytek, to w ten sposób został pouczony przez Boga. Patrz zaś - mówi - abyś uczynił wszystko według wzoru, jaki ci został ukazany na górze. (6) Teraz zaś otrzymał w udziale o tyle wznioślejszą służbę, o ile stał się pośrednikiem lepszego przymierza, które oparte zostało na lepszych obietnicach. (7) Gdyby bowiem owo pierwsze było bez nagany, to nie szukano by miejsca na drugie /przymierze/. (8) Albowiem ganiąc ich, zapowiada: Oto nadchodzą dni, mówi Pan, a zawrę z domem Izraela i z domem Judy przymierze nowe. (9) Nie takie jednak przymierze, jakie zawarłem z ich ojcami, w dniu, gdym ich wziął za rękę, by wyprowadzić ich z ziemi egipskiej. Ponieważ oni nie wytrwali w moim przymierzu, przeto i Ja przestałem dbać o nich, mówi Pan. (10) Takie jest przymierze, które zawrę z domem Izraela w owych dniach, mówi Pan. Dam prawo moje w ich myśli, a na sercach ich wypiszę je, i będę im Bogiem, a oni będą Mi ludem.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: JEDEN JEST BÓG, I JEDEN POŚREDNIK.

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-07-14, 19:25

Owszem, w pewnym stopniu Jezus jest pośrednikiem Nowego Przymierza tak, jak Mojżesz był pośrednikiem Starego (Paweł w Liście do Rzymian 5,14 wyrazi to mówiąc o Mojżeszu „On to jest typem Tego, który miał przyjść” ). Oczywiście tak jak pierwsze przymierze było niepełne, a obecne jest pełne, tak to samo można powiedzieć o pośrednictwie Mojżesza i Jezusa.

Paweł podkreśla człowieczeństwo Jezusa, bo Jezus nie mógł w imieniu ludzkości zawrzeć Przymierza z Bogiem jako Bóg - musiał to zrobic jako człowiek.

david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: JEDEN JEST BÓG, I JEDEN POŚREDNIK.

Post autor: david491 » 2018-07-14, 20:52

Dziękuję Marku że odpowiedziałeś. Taką odpowiedź chciałem usłyszeć. Na temat pośrednictwa Chrystusa mówi też sławny list, Leona I do Flawiana — cytujący w takim kontekście l Tm 2,5). To pośrednictwo „ontologiczne" właściwie utożsamia się z Bogoczłowieczeństwem, a może ściślej - z jego konsekwencjami: chodzi o łączność między Bogiem a człowiekiem w ten sposób ustanowioną. Ujęcie takie wywodzi się z wielu tekstów Nowego Testamentu, które mówią o Chrystusie jako o Bogu i człowieku - oraz o Jego godności i misji, jedynej i wyjątkowej. On bowiem jest Jednorodzonym Synem Bożym, przez którego działa Ojciec i przez którego idziemy do Ojca (por. np. J 1,4.14.18; 3,16-18; 5,24-26; 6,40; 14,9...; l Kor 8,6; Hbr 1,2). Pośrednictwo „ontologiczne" stanowi istotny aspekt idei pośrednictwa, ale nie wyczerpuje jej zakresu, wskazuje raczej na sam szczyt możliwości tkwiących w tym pojęciu.

Moje zdanie jest takie, że porównywanie pośrednictwa z 1 Tm 2,5, z pośrednictwem ludzi, na rzecz zbawienia bliźnich, jest dużym nieporozumieniem. Pismo św. nie zezwala na pojmowanie pośrednictwa na sposób statyczny i przede wszystkim esencjalny. Pośredni nie stoi pomiędzy człowiekiem a Bogiem, ale człowieka do Boga prowadzi. Jezus Chrystus nie jest przecież kimś „pośrednim" między człowiekiem a Bogiem! Pośrednikiem nazwany został między innymi jako człowiek, który mógł być pośrednikiem , będąc zarazem Bogiem. Nie należy zatem wyobrażać sobie jakiegokolwiek pośrednictwa na podobieństwo szczebla pośredniego między nami i naszymi sprawami a Bogiem. Są tacy którzy , nie mogąc uwierzyć, że Bóg jest tuż, drabiny takie sobie budują i stawią na nich, między siebie a Boga, samego Chrystusa Maryję, świętych, Kościół - zamiast przy ich pomocy do Boga się wznieść. Tym bardziej nie należy pojmować osoby Maryi jako pośredniej instancji między nami a Bogiem, jako pośredniczki „do Chrystusa", czyli „do Pośrednika".

Pośrednictwo Maryi jest zakorzenione w pośrednictwie Jej Syna, wynika z powierzonego Jej służebnego współudziału w posłannictwie Chrystusa, jest po prostu „pośrednictwem w Chrystusie". Zmierza też ono do tego, żeby wszystko i wszyscy odnaleźli się w Chrystusie właśnie, służąc Mu („czyńcie wszystko, cokolwiek wam powie" - J 2.5). Jak każde pośrednictwo, i macierzyńskie pośrednictwo Maryi zmierza do budowania bezpośredniej więzi ludzi z Bogiem.

Ojciec św. Jan Paweł II
Ostatnio zmieniony 2018-07-14, 20:54 przez david491, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: JEDEN JEST BÓG, I JEDEN POŚREDNIK.

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-07-14, 21:18

ZGadzam się jak najbardziej. Powiem więcej - nawet pośrednictwo Maryi nie może być porównywane z Jedynym Pośrednictwem Jezusa. Ani co do skali, ani co do istoty - po prostu chodzi o coś zupełnie innego (słowo "pośrednictwo" ma znaczenia homonimiczne).

Natomiast jest jedno znaczenie, w którym mamy w pewnym sensie udział w Pośrednictwie Jezusa - mianowicie wówczas, gdy uczestniczymy w nim jako Kościół, Jego Ciało.
To chyba miał na mysli Paweł, pisząc: Kol 1:24 bt5 "Teraz raduję się w cierpieniach za was i ze swej strony dopełniam niedostatki udręk Chrystusa w moim ciele dla dobra Jego Ciała, którym jest Kościół."

ODPOWIEDZ