JEDEN JEST BÓG, I JEDEN POŚREDNIK.

Rozmowa na poszczególne wersety Pisma Świętego.
ODPOWIEDZ
enosz

Re: JEDEN JEST BÓG, I JEDEN POŚREDNIK.

Post autor: enosz » 2021-07-15, 17:25

Marek pisze

Proroctwa starotestamentowe mówią o Jezusie jako o Bogu Jahwe. Jak wspomniałem, nie sposób wymienić tu wszystkich, stąd tylko kilka przykładów:

W Ewangelii Jana znajdujemy odwołanie do proroctwa o Jezusie u Izajasza:
"Chociaż jednak uczynił On wobec nich tak wielkie znaki, nie uwierzyli w Niego, aby się spełniło słowo proroka Izajasza, który powiedział: Panie, któż uwierzył naszemu głosowi? A ramię Pańskie komu zostało objawione?
Dlatego nie mogli uwierzyć, że znów powiedział Izajasz: Zaślepił ich oczy i twardymi uczynił ich serca, żeby nie widzieli oczami oraz nie poznali sercem i nie nawrócili się, ażebym ich uzdrowił. Tak powiedział Izajasz, ponieważ ujrzał chwałę Jego i o Nim mówił."/J 12,37-41/
Jaki fragment Izajasza ewangelista ma na myśli? Odpowiedź nie jest trudna ? chodzi o wizję z 6 rozdziału Księgi Izajasza:
?W roku śmierci króla Ozjasza ujrzałem Pana zasiadającego na wysokim i wyniosłym tronie, a tren Jego szaty wypełniał świątynię. (...) I wołał jeden do drugiego: Święty, Święty, Święty jest Pan Zastępów. Cała ziemia pełna jest Jego chwały. (?) I powiedziałem: Biada mi! Jestem zgubiony! Wszak jestem mężem o nieczystych wargach i mieszkam pośród ludu o nieczystych wargach, a oczy moje oglądały Króla, Pana Zastępów!" /Iz 6,1.3.5/
Otóż w obu miejscach wyróżnionych przez ze mnie w cytacie tłustą czcionką, w oryginale znajduje się Tetragram ? Jahwe, wyłączne imię Boga!
I gdzie tu jest dowód na to iż Jezus to Jahwe? Dla pełnego zrozumienia te same wersety w nie sfałszowanych tekstach i w właściwej kolejności. Najpierw Izajasza;
[ zarzuciłeś publicznie komuś fałszowanie - dostajesz za to ostrzeżenie - chyba, że udowodnisz - Dezerter]

Izajasza 6 BT II (1) W roku śmierci króla Ozjasza ujrzałem Jahwe siedzącego na wysokim i wyniosłym tronie, a tren Jego szaty wypełniał świątynię […]I wołał jeden do drugiego: Święty, Święty, Święty jest Jahwe Zastępów. Cała ziemia pełna jest Jego chwały. […]I powiedziałem: Biada mi! Jestem zgubiony! Wszak jestem mężem o nieczystych wargach i mieszkam pośród ludu o nieczystych wargach, a oczy moje oglądały Króla, Jahwe Zastępów!

Teraz fragmenty Izajasza które cytuje Jan

Izajasza 53:(1) BT II Któż uwierzy temu, cośmy usłyszeli ? na kimże się ramię Jahwe objawiło?

Izajasza 6:(10) BT II Zatwardź serce tego ludu, znieczul jego uszy, zaślep jego oczy, iżby oczami nie widział ani uszami nie słyszał, i serce jego by nie pojęło, żeby się nie nawrócił i nie był uzdrowiony.
Tak to wygląda w tekście źródłowym nie w jego błędnej interpretacji.

A teraz Jan cytuje Izajasza

Jana 12: PNŚ (37) Ale chociaż dokonał wobec nich tylu znaków, nie uwierzyli w niego, (38) "tak iż spełniło się słowo proroka Izajasza, które on wyrzekł: ""Jehowo, kto uwierzył w to, cośmy usłyszeli? I komu zostało objawione ramię Jehowy?""" (39) Nie zdołali zaś uwierzyć, czyż Izajasz rzekł jeszcze: (40) """Zaślepił ich oczy i zatwardził ich serce, żeby oczami nie widzieli i sercem nie pojęli, i nie zawrócili i żebym ich nie uzdrowił""." (41) Izajasz to rzekł, ponieważ ujrzał jego chwałę i o nim mówił.

Piękny dowód na to że przekład z którego cytujesz jest błędny. Skoro Jan cytuje Izajasza to musiał to zrobić zgodnie z prawdą czyli tak ja to jest w pismach Hebrajskich używając przynajmniej JHWH. A zastępowanie imienia Bożego doprowadza do wypaczenia sensu. Krócej!
Twoje argumenty są stworzone na podstawie błędnych tłumaczeń NT
Ostatnio zmieniony 2021-07-17, 21:20 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.

Synek
Początkujący
Początkujący
Posty: 26
Rejestracja: 24 maja 2021
Has thanked: 9 times
Been thanked: 18 times

Re: JEDEN JEST BÓG, I JEDEN POŚREDNIK.

Post autor: Synek » 2021-07-15, 19:35

Wiecie że jestem nowy na forum, ale zastanawia mnie w jakim celu prowadzić jałowe dyskusje których jedynym "owocem" są dywagacje ?
Z posrednictwa Jezusa, temat zszedl szybko na Jezusa jako Boga. Być moze jestem w bledzie, ale ludzi "twardego karku", wg Ewangelii nie jest w stanie przekonać nawet Duch Święty. Tym bardziej wy bracia ich nie przekonacie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: JEDEN JEST BÓG, I JEDEN POŚREDNIK.

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-07-15, 19:42

enosz pisze: 2021-07-15, 17:25
Piękny dowód na to że przekład z którego cytujesz jest błędny. Skoro Jan cytuje Izajasza to musiał to zrobić zgodnie z prawdą czyli tak ja to jest w pismach Hebrajskich używając przynajmniej JHWH. A zastępowanie imienia Bożego doprowadza do wypaczenia sensu. Krócej!
Twoje argumenty są stworzone na podstawie błędnych tłumaczeń NT
Piękny przykład manipulacji Świadków Jehowy.

Po pierwsze, tłumaczenie jest poprawne. W tekście greckim NIE MA "JAHWE" ani "JEHOWA". Więc zżymanie się, bo tłumacz nie wstawił dla kaprysu Świadków Jehowy czegoś, czego w tekście NT nie ma, to doprawdy groteska :-o

Po drugie, wstawienie imienia Jahwe niczego nie zmienia w tej parze cytatów. Jan odnosi cytat o Jahwe do Jezusa.

Będziesz się musiał bardziej postarać :)

enosz

Re: JEDEN JEST BÓG, I JEDEN POŚREDNIK.

Post autor: enosz » 2021-07-15, 20:10

Marek pisze
Inny przykład. W Nowym Testamencie mamy wielokrotnie obraz Chrystusa ? małżonka Kościoła. By nie być gołosłownym, dwa cytaty:
?Mężowie, miłujcie żony, bo i Chrystus umiłował Kościół i wydał za niego samego siebie, (26) aby go uświęcić, oczyściwszy obmyciem wodą, któremu towarzyszy słowo, (27) aby samemu sobie przedstawić Kościół jako chwalebny, nie mający skazy czy zmarszczki, czy czegoś podobnego, lecz aby był święty i nieskalany. Mężowie powinni miłować swoje żony, tak jak własne ciało. Kto miłuje swoją żonę, siebie samego miłuje.(?) Tajemnica to wielka, a ja mówię: w odniesieniu do Chrystusa i do Kościoła.? /Ef 5,25-28.32/

"I przyszedł jeden z siedmiu aniołów, co trzymają siedem czasz napełnionych siedmiu plagami ostatecznymi, i tak odezwał się do mnie: Chodź, ukażę ci Oblubienicę, Małżonkę Baranka. I uniósł mnie w zachwyceniu na górę wielką i wyniosłą, i ukazał mi Miasto Święte - Jeruzalem, zstępujące z nieba od Boga," /Ap 21,9-10/

Tymczasem w Księdze Izajasza czytamy:
"Śpiewaj z radości, niepłodna, która nie rodziłaś, wybuchnij weselem i wykrzykuj, która nie doznałaś bólów porodu! Bo liczniejsi są synowie porzuconej niż synowie mającej męża, mówi Pan (?) Bo małżonkiem twoim jest twój Stworzyciel, któremu na imię - Pan Zastępów; Odkupicielem twoim - Święty Izraela, nazywają Go Bogiem całej ziemi. Zaiste, jak niewiastę porzuconą i zgnębioną na duchu, wezwał cię Pan. "/Iz 54, 1.5-6a/
(Znów wyrazy wyróżnione oddane są w oryginale imieniem Boga Jahwe).
Jest to o tyle ważne, że z ?Małżonką Baranka? z Ap 21,9-10 i małżonkę Jahwe z Iz 54 łączy w swoim liście odwołujący się do tego fragmentu Izajasza Paweł:
?Natomiast górne Jeruzalem cieszy się wolnością i ono jest naszą matką. Wszak napisane jest: Wesel się, niepłodna, która nie rodziłaś, wykrzykuj z radości, która nie znałaś bólów rodzenia, bo więcej dzieci ma samotna niż ta, która żyje z mężem." /Gal 4,26-27/
Jedna małżonka nie ma nic wspólnego z drugą. Małżonka w obu przypadkach to kościół czyli organizacja religijna w przypadku z Izajasza chodzi o Judaizm. Naród Żydowski [Izrael cielesny] złożył Jehowie przysięgę wierności tak samo jak kobieta składa przysięgę wierności Małżonkowi. Podstawą narodu Żydowskiego było 12 synów Jakuba. W przypadku Chrystusa małżonką jest Izrael duchowy (Galatów 6:16;. Podstawą tego narodu [Izraela duchowego] jest 12 apostołów

Gal 6:(16) BT II Na wszystkich tych, którzy się tej zasady trzymać będą, i na Izraela Bożego /niech zstąpi/ pokój i miłosierdzie.

Zatem dwie małżonki wyobrażają w Biblii dwa narody Boże, Izraela cielesnego i Izraela Boży [duchowy] dla dwóch małżonków Jehowy i Chrystusa. " pół Biblii opisuje stan jaki istniał między Jehową i jego małżonką czyli religią Żydowska. Jak go zdradzała, On jej wybaczał, ona go znowuż zdradzała, On ją karcił poprzez odrzucenie, pozwalał innym narodom ją gnębić, następnie ponownie jej wybaczał, aż w końcu definitywnie ją odrzucił w chwili gdy Żydzi zamordowali Chrystusa jego Syna. I skończyło się Małżeństwo Jehowy z Izraelem cielesnym. Od zmartwychwstanie - a dokładnie od uznania przez Jehowę ofiary okupu jaką złożył Chrystus- zaczyna się nowy etap historii ludu Bożego. Ale ponieważ Bóg Jehowa nie może zaślubić drugiej małżonki, [Izraela Bożego] ustanowił swojego Syna jako pełnomocnika w swoim zamierzeniu. To Chrystus jest teraz małżonkiem a Izrael Boży [Chrześcijaństwo] małżonką. Małżonka ta również zdradza swojego Małżonka Chrystusa tylko w inny sposób. nie czci innych bogów ale utytłała się w brudach tego świata po same uszy. Angażowała się w wojny, angażuje się w politykę, podpisała umowy na wierność "małżeńską" z narodami [konkordaty] bo przedkłada korzyści nad czystość, zanieczyściła czyste wielbienie Boga pogańskimi zwyczajami poprzez synkretyzm religijny, jest niepokorna, arogancka, itp.. Z tego wszystkiego będzie musiała się rozliczyć przed swoim Małżonkiem Chrystusem

Dodano po 2 minutach :
Synek pisze: 2021-07-15, 19:35 Wiecie że jestem nowy na forum, ale zastanawia mnie w jakim celu prowadzić jałowe dyskusje których jedynym "owocem" są dywagacje ?
Z posrednictwa Jezusa, temat zszedl szybko na Jezusa jako Boga. Być moze jestem w bledzie, ale ludzi "twardego karku", wg Ewangelii nie jest w stanie przekonać nawet Duch Święty. Tym bardziej wy bracia ich nie przekonacie.
A to do mnie ten apel?

Dodano po 14 minutach 5 sekundach:
Marek_Piotrowski
Po pierwsze, tłumaczenie jest poprawne. W tekście greckim NIE MA "JAHWE" ani "JEHOWA". Więc zżymanie się, bo tłumacz nie wstawił dla kaprysu Świadków Jehowy czegoś, czego w tekście NT nie ma, to doprawdy groteska :-o
tłumaczenie jest poprawne ale udostępnionych odpisów nie oryginałów. Oryginały są dobrze ukryte;) Ale to się zmieni. Zatem poczekajmy:)

Po drugie, wstawienie imienia Jahwe niczego nie zmienia w tej parze cytatów. Jan odnosi cytat o Jahwe do Jezusa.
Jan cytuje słowa proroka Izajasza skierowane do Jehowy. ale słowa te nie są o Jehowie. jest tam mowa o ramieniu Jehowy czyli o jego prawej ręce tj. Chrystusowi
Będziesz się musiał bardziej postarać :)
:) to ty się musisz bardziej postarać

CMK

Re: JEDEN JEST BÓG, I JEDEN POŚREDNIK.

Post autor: CMK » 2021-07-15, 22:00

Enoszu - to jest Chrystus, a nie organizacja przedstawiony jako malzonka - wynika to z odwolan w Pismie, tych m.in. ktore przywolal Marek.
A jakie Ty przedstawisz argumenty oprocz jedynie nie majacych poparcia w Pismie Twoich swiadkowych twierdzen?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: JEDEN JEST BÓG, I JEDEN POŚREDNIK.

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-07-17, 12:07

Mylisz się
Bog nie jest bigamistą - jego Małżonka, to Naród Wybrany.
W ST ograniczony do Żydów, w NT chrześcijanie stali się "duchowymi żydami" (Rz 2:29) i są "wszczepieni w krzew" Narodu Wybranego (Rz 11,15-24).
enosz pisze:Dodano po 14 minutach 5 sekundach:
Marek_Piotrowski [b pisze:Po pierwsze[/b], tłumaczenie jest poprawne. W tekście greckim NIE MA "JAHWE" ani "JEHOWA". Więc zżymanie się, bo tłumacz nie wstawił dla kaprysu Świadków Jehowy czegoś, czego w tekście NT nie ma, to doprawdy groteska :-o
tłumaczenie jest poprawne ale udostępnionych odpisów nie oryginałów. Oryginały są dobrze ukryte;) Ale to się zmieni. Zatem poczekajmy:)
No cóż, zawsze, kiedy mój adwersarz (najczęściej z jakiejś sekty - szanujący Pismo protestanci tak raczej nie czynią) nie mogąc znaleźć potwierdzenia wymysłów swojej organizacji w Piśmie Świętym zaczyna opowiadać o "sfałszowaniu Biblii" lub "ukrytych oryginałach" wiem, że dalsza dyskusja nie ma sensu - mimo braku oparcia w Piśmie, będzie powtarzał swoje wymysły.

Po drugie, wstawienie imienia Jahwe niczego nie zmienia w tej parze cytatów. Jan odnosi cytat o Jahwe do Jezusa.
Jan cytuje słowa proroka Izajasza skierowane do Jehowy. ale słowa te nie są o Jehowie. jest tam mowa o ramieniu Jehowy czyli o jego prawej ręce tj. Chrystusowi
Zamiast polemiki cytat: "Bo małżonkiem twoim jest twój Stworzyciel, któremu na imię - Pan Zastępów; Odkupicielem twoim - Święty Izraela, nazywają Go Bogiem całej ziemi. "

Doprawdy, weź przykład z Kmicica.

enosz

Re: JEDEN JEST BÓG, I JEDEN POŚREDNIK.

Post autor: enosz » 2021-08-11, 21:16

Marek pisze
Mylisz się
Bog nie jest bigamistą - jego Małżonka, to Naród Wybrany.
W ST ograniczony do Żydów, w NT chrześcijanie stali się "duchowymi żydami" (Rz 2:29) i są "wszczepieni w krzew" Narodu Wybranego (Rz 11,15-24).
O! popatrz. Jak pomyślisz to i gadasz z sensem. Ale przyznaj że większość
Katolików wykształcenie religijne ma na poziomie CMK:)
No cóż, zawsze, kiedy mój adwersarz (najczęściej z jakiejś sekty - szanujący Pismo protestanci tak raczej nie czynią) nie mogąc znaleźć potwierdzenia wymysłów swojej organizacji w Piśmie Świętym zaczyna opowiadać o "sfałszowaniu Biblii" lub "ukrytych oryginałach" wiem, że dalsza dyskusja nie ma sensu - mimo braku oparcia w Piśmie, będzie powtarzał swoje wymysły.
człowiek zapewnia sobie szybki rozwój intelektualny, techniczny, naukowy, itd. w główniej mierze przez krytyczne i liberalne postrzeganie otaczającego nas świata. Dlatego "świat się rozwija. Konserwatyści cofają się w rozwoju stojąc w miejscu. W 178 r - Rzymski filozof Celsus poświadcza fałszowanie pism chrześcijańskich, mówiąc o rewizjonistach: "przerabiali Pisma Święte z ich pierwotnej postaci i usunęli wszystko, co pozwalało im na odparcie skierowanych przeciwko nim zarzutów." Uczeni wykazali, ze wszystkie cztery uznane przez Kościół Ewangelie zostały przerobione i poprawione. Co prawda pisma Celsusa się nie zachowały, ale to nie ma znaczenia bo gdyby się zachował to i tak krytyka chrześcijańska podważała prawdziwość tych wypowiedzi, że zmyślał bo był zajadłym przeciwnikiem chrześcijan, więc nie można mu wierzyć. Orygenes - dzięki któremu wiemy o tym co napisał Celsus- ostro krytykował Celsusa. Z tego wniosek że coś musiało być na rzeczy bo persona na ówczesne czasy jakim był Celsus nie narażałaby swojej reputacji na bezpodstawnie. Co do ukrywanie "oryginałów" za fakt niech posłuży to że Watykan nie udostępnia nikomu zasobów swojej biblioteki, a to znaczy że coś ukrywa. I do puki Watykan nie udostępni swojej biblioteki choćby wybranym badaczom będą teorię spiskowe na temat tego co tam jest ukrywane. Wszak prawdziwa cnota krytyki się nie boi.

Zamiast polemiki cytat: "Bo małżonkiem twoim jest twój Stworzyciel, któremu na imię - Pan Zastępów; Odkupicielem twoim - Święty Izraela, nazywają Go Bogiem całej ziemi. "

Doprawdy, weź przykład z Kmicica.
Jak większość chrześcijan masz zdumiewającą zdolność czytania słów z jednoczesnym przetwarzaniem ich znaczenia poprzez wnioski i interpretację. Innymi słowy nie widzisz tego co rzeczywiście tu pisze tylko to co chcesz zobaczyć. To mnie zawsze zadziwia że ludzie potrafią sami się okłamywać i wierzyć w swoje kłamstwa.

odnośnie Kmicica to weź przykład z Adama Słodowego;)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: JEDEN JEST BÓG, I JEDEN POŚREDNIK.

Post autor: Andej » 2021-08-11, 21:30

enosz pisze: 2021-08-11, 21:16 Uczeni wykazali, ze wszystkie cztery uznane przez Kościół Ewangelie zostały przerobione i poprawione.
Jeśli tak, to mamy odrzucić NT? I wszystkich, którzy wierzą Biblii skazać na potępienie? Przynajmniej, dopóki będą szerzone teorie spiskowe na jej temat.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: JEDEN JEST BÓG, I JEDEN POŚREDNIK.

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-08-11, 21:42

Doprawdy, nie ośmieszałbyś się, powołując się na Celsusa :)
Być może robisz to, ponieważ najwyraźniej - w przeciwieństwie do mnie - nie czytałeś tekstów źródłowych, a bazujesz wyłącznie na skleconej przez rodzimowierców liście absurdalnych "zarzutów" wobec chrześcijaństwa (swoją drogą to też doskonale świadczy o formacji Świadków Jehowy - pójdą nawet z ludźmi pomawiającymi chrześcijaństwo i usiłującymi zdyskredytować Biblię, byle by obronić swoje, sprzeczne z Biblią, wymysły.

Normalnie zlekceważyłbym tak żałosne zarzuty z Twojej strony, ale pomyślałem, że może warto pokazać, jak bardzo naciągane są to zarzuty.
Tekst zarzutu bywa nieco różny w różnych wersjach tych wypocin, ale sprowadza się do tej samej treści:

Zarzut
"Rzymski filozof Celsus poświadcza fałszowanie pism chrześcijańskich, mówiąc o rewizjonistach: "przerabiali Pisma Święte z ich pierwotnej postaci i usunęli wszystko, co pozwalało im na odparcie skierowanych przeciwko nim zarzutów."

Teraz zobaczmy jak jest naprawdę - oto FAKTY
  1. Pisma Celsusa nie zachowały się do czasów dzisiejszych (jego tezy znane są z polemizującego z nim dzieła Orygenesa, który dosłownie miażdży argumentację Celsusa, wykazując mu elementarny brak rozeznania w sprawach, na temat których się wypowiadał).
  2. b) Celsus był wrogiem chrześcijaństwa i w swoim dziele oskarżał chrześcijan o wiele różnych rzeczy (autor listy zapewne ich nie cytuje dlatego, iż byłyby wręcz śmieszne dla współczesnego czytelnika). Tak czy owak nie ma mowy o „poświadczaniu” – po prostu Celcius czyni taki (dość zresztą złośliwy) zarzut chrześcijanom, nie mogąc znaleźć argumentów przeciw nim w tekście Pisma Świętego.
    Robi wiec dokładnie to, co Świadkowie Jehowy...
  3. Zarzuty Celsiusa co do formy i treści są mniej więcej na poziomie „Faktów i Mitów” – oto próbka :
    „niektórzy chrześcijanie, niczym ludzie, którzy po pijanemu działają na własną zgubę, zmienili trzy, cztery razy oryginalny tekst Ewangelii i sfałszowali go, aby mieć odpowiedź na stawiane zarzuty”
    (Daruję w tym miejscu przytaczanie znacznie dalej idących, niesmacznych insynuacji Celsusa pod adresem św.Maryi, twierdzeń jakoby Jezus nabył „umiejętności magiczne” od Egipcjan itp. andronów - ciekawe Enoszu, dlaczego nie przytoczyłeś tych "dowodów z Celsusa" :)) )
    Przyjmować te zarzuty za dowód czegokolwiek to mniej–więcej tak jak przyjmować to co mówił agitator Towarzystwa Kultury Świeckiej o Kościele w czasach stalinowskich.
  4. Warto pamiętać o osobistej formacji Celsusa, która w sposób zasadniczy wpływała na jego ocenę (był on m.in. wielkim zwolennikiem leczenia przez magię, wierzeń pogańskich itp.).
Polecam Ci lekturę całości tekstu - może przestaniesz powtarzać bzdury (wiedza nie gryzie ;) )


Jak sfałszować Pismo Święte?
Mimo iż wszelkie przesłanki historyczne przeczą tezie o rzekomym fałszowaniu Pisma Świętego, proponuję zrobić eksperyment myślowy i rozważyć, jakie działania trzeba by było podjąć, by sfałszować Nowy Testament?
Czy wystarczyłoby sporządzić fałszywy tekst i puścić go w obieg?
Oczywiście nie. Fałszerstwo napotkałoby szereg trudności nie do pokonania – przede wszystkim było w obiegu zbyt dużo kopii Nowego Testamentu, powstałych w wiekach wcześniejszych. Mimo iż do naszych czasów dotrwała znikoma ich część (były przeważnie sporządzane na tanich papirusach), to nawet dziś dysponujemy olbrzymią liczbą fragmentów pochodzących sprzed ery Konstantyna Wielkiego; mamy nadto pochodzący z II wieku Kodeks Chestera Beatty zawierający prawie cały Nowy Testament.
Nie koniec na tym – w licznych pismach ojców Kościoła z pierwszych trzech wieków jest tyle biblijnych cytatów z Nowego Testamentu, że pozwalają one na jego niezależne zrekonstruowanie!

Fałszerstwo musiałoby się wiązać z przechwyceniem i sfałszowaniem setek (czy raczej tysięcy - do dziś przetrwało 25 000 starożytnych rękopisów zawierających księgi Nowego Testamentu, są wśród nich teksty greckie, etiopskie, łacińskie, gockie, ormiańskie i gruzińskie) kopii, rozproszonych po całym świecie, a także przepisaniu setek tekstów chrześcijańskich z pierwszych trzech wieków, w których cytowano pisma kanoniczne.

Nawet taka akcja – zupełnie niemożliwa do przeprowadzenia – nie załatwiłaby sprawy. Wczesny Kościół żył Słowem Bożym, wielu wiernych znało całe księgi na pamięć.

Warto też zwrócić uwagę, iż starożytni biskupi (jak zresztą w ogóle chrześcijanie) – nie byli ludźmi bojaźliwymi. Przeciwnie, wyszli zwycięsko z prześladowań. Myśl, iż przyzwoliliby na zupełną zmianę treści Nowego Testamentu, wydaje się absurdalna. Jeszcze większym absurdem jest sądzenie, iż mogłoby się to odbyć bez śladów w piśmiennictwie chrześcijańskim, bez jednego choćby protestu.
Ostatnio zmieniony 2021-08-11, 22:09 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ