JEDEN JEST BÓG, I JEDEN POŚREDNIK.

Rozmowa na poszczególne wersety Pisma Świętego.
ODPOWIEDZ
enosz

Re: JEDEN JEST BÓG, I JEDEN POŚREDNIK.

Post autor: enosz » 2018-08-24, 20:18

Marek_Piotrowski pisze: 2018-08-19, 21:00 [...]jemy za was się modlić i prosić [Boga], abyście - przez całą mądrość i duchowe zrozumienie - doszli do pełnego poznania Jego woli,"[/Biblia]
2Tm 1:3 bt5 "(3) Dziękuję Bogu, któremu służę jak moi przodkowie z czystym sumieniem, gdy nieustannie cię wspominam w moich modlitwach w nocy i we dnie."
Jak może pokładać nadzieję w modlitwach zwykłych ludzi za siebie?
„A zarazem przygotuj mi gościnę: ufam bowiem, że będę wam zwrócony dzięki waszym modlitwom.” /Fil 1,22/
„Wiem bowiem, że to mi wyjdzie na zbawienie dzięki waszej modlitwie i pomocy, udzielanej przez Ducha Jezusa Chrystusa,” /Flp 1,19/
Jak może zalecać:
„proście za wszystkich świętych”/Ef 6,18/?
I ten Jakub! Jak on może:
„Wyznawajcie zatem sobie nawzajem grzechy, módlcie się jeden za drugiego, byście odzyskali zdrowie. Wielką moc posiada wytrwała modlitwa sprawiedliwego.”/Jak 5,16/

Jak oni mogli? Przecież to wszystko jest niezgodne z nakazem enosza! @-)

Czy z tych zacytowanych przez ciebie wersetów wynika że ewentualne osoby do których się zwraca Paweł 1. mają się modlić do jakiegoś pośrednika czy wyłącznie do Boga? 2. A może te słowa Pawła są jakąś formą wstępnej modlitwy do tychże ewentualnych osób by one przekazały -jako pośrednicy - słowa Pawła zawarte w tych wersetach które cytujesz?

Na twoje usprawiedliwienie przemawia to że jesteś prostym człowiekiem i nie rozumiesz co to jest pośredniczenie, a co modlitwa za kogoś. Pośredniczenie jest w sytuacji gdy np. jest dwóch kontrahentów którzy z jakiejś przyczyny nie mogą się spotkać osobiście, a mają wspólny biznes. W związku z tym powołują zaufaną osobę która będzie załatwić wszystkie formalności między nimi przekazują dokumenty i pieniądze. Taka osoba jest pośrednikiem. Bo bierze coś co jest własnością jednego kontrahenta i przekazuje ją temu drugiemu kontrahentowi. Potem bierze coś od drugiego kontrahenta i przekazuje temu pierwszemu. W ten sposób pośredniczy. Jest POŚREDNIKIEM. Cytowane przez ciebie wersety nie spełniają tych warunków . My jako domniemani adresaci tych słów Pawła z cytowanych przez ciebie wersetów nie odbieramy od kogoś np. próśb, błagań, dziękczynienia, itp., i przedkładamy je w modlitwie Bogu. Jeśli Paweł prosi nas w tych słowach cytowanych przez ciebie by np. modlić się za króla to my z własnej inicjatywy, własnymi słowami, według potrzeby chwili prosimy np. o to by król [władza] była prawa i sprawiedliwa, by nie nadużywała władzy, by pozwoliła nam w spokoju praktykować swój sposób wielbienia Boga, itp.. Twierdzenie że to jest pośredniczenie jest mocno naciąganą nadinterpretacją.

Dodano po 31 minutach 17 sekundach:
Andrzej pisze
no tak, ale gdzie ty widzisz że Paweł mówi tu by te modlitwy nie były przez pośrednika to już chyba ty sam i Bóg jedyny wie. Paweł jednoznacznie stwierdza by "gorące prośby zostaną przedstawione Bogu w modlitwie " czyli modlić mamy się do Boga nie do pośrednika. Modlitwa kolego jest wyrazem czci do tego do kogo się modlimy, a cześć należy się wyłącznie Bogu
Właśnie w tych wersetach nic takiego nie pisze. Czyli ja "nie widzę" by z tych słów choćby wynikało że modląc się do Boga trzeba lub można to robić za pośrednictwem "świętych". A jeśli brak zaprzeczenia ty uważasz jako dopuszczenie do dochodzimy do absurdu bo w tych słowach również nie ma żeby modlitwy pośredniczyć przez psa, świnie, krowę, medium spirytystyczne, byaby jage, itp
A kto się modli do pośrednika?
Np. Katolicy. Nie wiedziałem że nie jesteś Katolikiem. Praktyka zanoszenia takich modlitw do świętych oparta jest na kościelnej nauce o wstawiennictwie świętych. Katechizm Kościoła Katolickiego podaje: „Możemy i powinniśmy modlić się do nich [świętych], aby wstawiali się za nami i za całym światem” (Pallottinum 1994, strona 604). Wierni mają nadzieję, że za pośrednictwem świętych — dzięki ich wyjątkowej pozycji przed Bogiem — uzyskają jakąś szczególną łaskę.
A gorąca prośby i bezpośrednio i przez pośredników. Czasem nawet rzesze pośredników, jak na przykład modlitwy w intencji Ojczyzny. 
Modlitwa w intencji ojczyzny to temat rzeka. Jak chcesz mogę założyć nowy temat o ojczyźnie. Z ciekawości spytam gdzie jest twoja ojczyzna?
Koteczku
O! nie wiedziałem że jesteś gejem, albo jak to ostatnio się robi modne sodomitą?

, możesz okazywać maluczkim swoją wyższość, ale dopóki nie zaczniesz czytać ze zrozumieniem, wyższość będzie odbierana jak śmieszność. Rosjanie mówią: smatrisz w knigu widzisz figu. Ty też, patrzysz na posty, ale odczytujesz to, co sam masz w głowie, a nie to co napisane. 
Ze zrozumieniem? Twoim? A dlaczego mam się zniżać do twojego poziomu? Chcesz jeszcze sobie po pyskować ze mną?
Z takim podejściem nie znajdziesz się wśród 144 000.
Personalne wycieczki są łamaniem regulaminu forum. Chyba że ty jesteś ponad regulaminem?

Po śmierci nicość, jeśli nie przejrzysz.
Straszyć to możesz swojego labradorka;)
Ostatnio zmieniony 2018-08-24, 21:35 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: JEDEN JEST BÓG, I JEDEN POŚREDNIK.

Post autor: Dezerter » 2018-08-24, 21:31

enosz pisze: 2018-08-24, 18:13 Dezerter pisze

Podaj cytat na tą cześć: "bez jakiegokolwiek pośrednictwa."

Modlenie się jest wyrazem czci dla osoby do której się modlisz. A cześć należy się wyłącznie Bogu. Gdy Jan chciał oddać cześć aniołowi z którym on rozmawiał anioł ten pouczył go by tego nie robił;

Obj 19:9 Anioł powiedział mi: „Napisz: Szczęśliwi ci, którzy są zaproszeni na ucztę weselną Baranka”. Dodał jeszcze: „To są prawdziwe wypowiedzi Boga”. 10 Wtedy upadłem u jego stóp, żeby mu oddać cześć. Ale on mi powiedział: „Uważaj! Nie rób tego! Jestem tylko współniewolnikiem twoim i twoich braci, którzy zajmują się świadczeniem o Jezusie. Oddaj cześć Bogu! Bo danie świadectwa o Jezusie jest celem proroctw”.
Ja pytam cię o modlitwę bez jakiegokolwiek pośrednictwa
a ty mi odpowiadasz cytatem o kłanianiu się aniołowi i oddawaniu w ten sposób czci :-o
co ma piernik do wiatraka :?:
Ale nie dziwię się, że nie masz żadnego cytatu na poparcie swoich niebiblijnych poglądów ...
Ostatnio zmieniony 2018-08-24, 21:32 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

enosz

Re: JEDEN JEST BÓG, I JEDEN POŚREDNIK.

Post autor: enosz » 2018-08-24, 21:43

Dezerter pisze: 2018-08-24, 21:31
enosz pisze: 2018-08-24, 18:13 Dezerter pisze

Podaj cytat na tą cześć: "bez jakiegokolwiek pośrednictwa."

Modlenie się jest wyrazem czci dla osoby do której się modlisz. A cześć należy się wyłącznie Bogu. Gdy Jan chciał oddać cześć aniołowi z którym on rozmawiał anioł ten pouczył go by tego nie robił;

Obj 19:9 Anioł powiedział mi: „Napisz: Szczęśliwi ci, którzy są zaproszeni na ucztę weselną Baranka”. Dodał jeszcze: „To są prawdziwe wypowiedzi Boga”. 10 Wtedy upadłem u jego stóp, żeby mu oddać cześć. Ale on mi powiedział: „Uważaj! Nie rób tego! Jestem tylko współniewolnikiem twoim i twoich braci, którzy zajmują się świadczeniem o Jezusie. Oddaj cześć Bogu! Bo danie świadectwa o Jezusie jest celem proroctw”.
Ja pytam cię o modlitwę bez jakiegokolwiek pośrednictwa
a ty mi odpowiadasz cytatem o kłanianiu się aniołowi i oddawaniu w ten sposób czci :-o
co ma piernik do wiatraka :?:
Ale nie dziwię się, że nie masz żadnego cytatu na poparcie swoich niebiblijnych poglądów ...

może zobacz co sam napisałeś. Najpierw piszesz "Podaj cytat na tą cześć"... Teraz piszesz "Ja pytałem o modlitwę"... to co ja wróżka jestem że ma wiedzieć że gdy pytasz o cześć to znaczy że pytasz o modlitwę? jak ty nie rozróżniasz czci od modlitwy to zacznij pisać ze zrozumieniem albo naucz się myśleć co piszesz. Bo z tego coś tu wysmarował widać że myślisz co innego a piszesz co innego

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: JEDEN JEST BÓG, I JEDEN POŚREDNIK.

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-08-24, 22:23

enosz pisze: 2018-08-24, 20:18
Marek_Piotrowski pisze: 2018-08-19, 21:00 [...]jemy za was się modlić i prosić [Boga], abyście - przez całą mądrość i duchowe zrozumienie - doszli do pełnego poznania Jego woli,"[/Biblia]
2Tm 1:3 bt5 "(3) Dziękuję Bogu, któremu służę jak moi przodkowie z czystym sumieniem, gdy nieustannie cię wspominam w moich modlitwach w nocy i we dnie."
Jak może pokładać nadzieję w modlitwach zwykłych ludzi za siebie?
„A zarazem przygotuj mi gościnę: ufam bowiem, że będę wam zwrócony dzięki waszym modlitwom.” /Fil 1,22/
„Wiem bowiem, że to mi wyjdzie na zbawienie dzięki waszej modlitwie i pomocy, udzielanej przez Ducha Jezusa Chrystusa,” /Flp 1,19/
Jak może zalecać:
„proście za wszystkich świętych”/Ef 6,18/?
I ten Jakub! Jak on może:
„Wyznawajcie zatem sobie nawzajem grzechy, módlcie się jeden za drugiego, byście odzyskali zdrowie. Wielką moc posiada wytrwała modlitwa sprawiedliwego.”/Jak 5,16/

Jak oni mogli? Przecież to wszystko jest niezgodne z nakazem enosza! @-)

Czy z tych zacytowanych przez ciebie wersetów wynika że ewentualne osoby do których się zwraca Paweł 1. mają się modlić do jakiegoś pośrednika czy wyłącznie do Boga?
Nie przekręcaj. Jeśli modlą się do Boga za kogoś, to same są pośrednikami.
I tyle.
Na twoje usprawiedliwienie przemawia to że jesteś prostym człowiekiem i nie rozumiesz co to jest pośredniczenie, a co modlitwa za kogoś.
Czy ten tekst ma dać Ci poczucie dowartościowania, czy też podobna impertynencja miała być atakiem ad personam z braku argumentów? ;)
Bo do dyskusji nic nie wnosi.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: JEDEN JEST BÓG, I JEDEN POŚREDNIK.

Post autor: Dezerter » 2018-08-24, 22:24

Dezerter pisze: 2018-08-19, 20:00 (...)
Cały czas odbiegamy od głównego wątku mianowicie że modlitwy należy kierować tylko i wyłącznie do Boga bez jakiegokolwiek pośrednictwa.
Podaj cytat na tą cześć: "bez jakiegokolwiek pośrednictwa."
Ja zazwyczaj nie modlę się do pośredników, nie czuje potrzeby, ale nie widzę nic złego w tym jak ktoś potrzebuje wstawiennictwa Matki Jezusa, czy jakiegoś człowieka, apostoła, lub tego, który umarł w opinii świętości.
Enoszu - kto tu ma problemy ze zrozumieniem tego co pisze?
czekam na cytat ...
Ostatnio zmieniony 2018-08-24, 22:25 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: JEDEN JEST BÓG, I JEDEN POŚREDNIK.

Post autor: Andej » 2018-08-24, 23:08

enosz pisze: 2018-08-24, 20:18 ...
Właśnie w tych wersetach nic takiego nie pisze. Czyli ja "nie widzę" by z tych słów choćby wynikało że modląc się do Boga trzeba lub można to robić za pośrednictwem "świętych". A jeśli brak zaprzeczenia ty uważasz jako dopuszczenie do dochodzimy do absurdu bo w tych słowach również nie ma żeby modlitwy pośredniczyć przez psa, świnie, krowę, medium spirytystyczne, byaby jage, itp ...
Nie trzeba, lecz można.Co wielokrotnie wykazano. Jeśli wierzysz w to, że zwierzęta posiadają duszę, wolną wolę, rozum i dostąpiły zbawienia i są w otoczeniu Stwórcy, to możesz się modlić za ich pośrednictwem.
A logicznie rozumując, to brak zakazu nie jest nakazem, aby czynić tak, jak sobie wymyśliłeś.
enosz pisze: 2018-08-24, 20:18 ... Praktyka zanoszenia takich modlitw do świętych oparta jest na kościelnej nauce o wstawiennictwie świętych. Katechizm Kościoła Katolickiego podaje: „Możemy i powinniśmy modlić się do nich [świętych], aby wstawiali się za nami i za całym światem” (Pallottinum 1994, strona 604). Wierni mają nadzieję, że za pośrednictwem świętych — dzięki ich wyjątkowej pozycji przed Bogiem — uzyskają jakąś szczególną łaskę. ...
Jeśli za pośrednictwem, to nie modlą się do nich. Adresatem modlitwy jest zawsze sam Bóg. Pośrednicy jak listonosze. Owszem prosimy ich o wstawiennictwo. Ale adresatem jest zawsze Pan Bóg.
enosz pisze: 2018-08-24, 20:18 ... O! nie wiedziałem że jesteś gejem, albo jak to ostatnio się robi modne sodomitą?...

Ja też. Dzięki, że mi to uświadomiłeś. Ale rozumiem, że Stefana Kisielewskiego nigdy nie czytałeś, ani o nim słyszałeś.
Widzisz jak jedno przyjacielskie słowo obnaża Twój stosunek do rozmówcy. Uderz w stół, a nożyce się odezwą.
enosz pisze: 2018-08-24, 20:18 ... Ze zrozumieniem? Twoim? A dlaczego mam się zniżać do twojego poziomu? Chcesz jeszcze sobie po pyskować ze mną? ...
Wybacz, błagam pokornie, tę bezczelną prośbę.
enosz pisze: 2018-08-24, 20:18 ... Personalne wycieczki są łamaniem regulaminu forum. Chyba że ty jesteś ponad regulaminem? ...
A myślałem, że odpisuję niejakiemu enoszowi. Żadna wycieczka. Nie te słowa, ale cała treść postu odnosi się do poglądów rozmówcy i konsekwencji tegoż. Mamże abstrahować.
enosz pisze: 2018-08-24, 20:18 ... Straszyć to możesz swojego labradorka;)
A jednak zadziałało. Ale znów opacznie zrozumiałeś. To troska. Ostrzeżenie. I modlitwa o Twoje zbawienia.

-----------------
Rozumiem jednak, że nie jestem godny wspinać się na wyżyny. Uniżenie przepraszam za to że ośmieliłem się odezwać. Ale modlitwę o Twoje zbawienie przepraszać nie będę. I modlić się będę o to. Otrzymasz od Boga szansę.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: JEDEN JEST BÓG, I JEDEN POŚREDNIK.

Post autor: Viridiana » 2018-08-30, 09:26

enosz pisze: 2018-08-24, 20:18 co to jest pośredniczenie, a co modlitwa za kogoś.
W "Zdrowaś Maryjo" można znaleźć prośbę "Módl się za nami grzesznymi". Moim zdaniem modlitwy do Maryi i świętych, to po prostu prośby o modlitwę do Boga za nas.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

enosz

Re: JEDEN JEST BÓG, I JEDEN POŚREDNIK.

Post autor: enosz » 2018-08-31, 16:17

Marek pisze
Nie przekręcaj. Jeśli modlą się do Boga za kogoś, to same są pośrednikami.
I tyle.
:) ja doskonale rozumiem że dla ciebie modlitwa na prośbę np. Pawła jest pośrednictwem bo to jedyna twoja linia obrony dogmatu. Niestety pośrednictwo to co innego, a modlenie się w czyjejś intencyjne nie ma znamion pośredniczenia, więc pośredniczeniem nie jest. To że ty to sobie tak imaginujesz bo bez takiej interpretacji w ruinę obraca się cały mit odnośnie modlenia się do świętych to twoja sprawa i każdego kto wbrew logice chce tak usprawiedliwiać nie biblijne praktyki w chrześcijaństwie. Nagminne jest w chrześcijaństwie to że w konfrontacji z Biblią i logiką do absurdu doprowadza się interpretacje nie biblijnych praktyk religijnych byle zachować status quo bo tak uczy Watykan więc tak musi być bo przecież w tym Watykanie to nie siedzą jakieś wymoczki tylko uczeni ludzie to chyba oni wiedzą lepiej niż jakiś prostak Enosz. I w tym tkwi problem. Nie poddajecie krytyce nauczania swojego kościoła tylko jak te owce na rzeź prowadzone przyjmujecie bez krytycznie wszystko co wam mówią zaślepieni autorytetem jego świątobliwości, ekscelencji, magnificencji, itp.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: JEDEN JEST BÓG, I JEDEN POŚREDNIK.

Post autor: Viridiana » 2018-08-31, 16:34

enosz pisze: 2018-08-31, 16:17 przyjmujecie bez krytycznie wszystko co wam mówią zaślepieni autorytetem jego świątobliwości, ekscelencji, magnificencji, itp.
Czy ja wiem, czy bezkrytycznie? Ja swego czasu miałam spore wątpliwości co do np. kultu maryjnego. Ale wtedy po prostu zanim orzekałam swoje ostateczne stanowisko w tej sprawie, starałam się zobaczyć argumenty ludzi "za" i "przeciw".
Poza tym generalnie Kościół Katolicki wierzy, że jest prowadzony przez Ducha Świętego. Więc czy od razu "zaślepieni autorytetem"?
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: JEDEN JEST BÓG, I JEDEN POŚREDNIK.

Post autor: Andej » 2018-08-31, 17:40

enosz pisze: 2018-08-31, 16:17 Marek pisze
Nie przekręcaj. Jeśli modlą się do Boga za kogoś, to same są pośrednikami.
I tyle.
:) ja doskonale rozumiem że dla ciebie modlitwa na prośbę np. Pawła jest pośrednictwem bo to jedyna twoja linia obrony dogmatu. Niestety pośrednictwo to co innego, a modlenie się w czyjejś intencyjne nie ma znamion pośredniczenia, więc pośredniczeniem nie jest. To że ty to sobie tak imaginujesz bo bez takiej interpretacji w ruinę obraca się cały mit odnośnie modlenia się do świętych to twoja sprawa i każdego kto wbrew logice chce tak usprawiedliwiać nie biblijne praktyki w chrześcijaństwie. Nagminne jest w chrześcijaństwie to że w konfrontacji z Biblią i logiką do absurdu doprowadza się interpretacje nie biblijnych praktyk religijnych byle zachować status quo bo tak uczy Watykan więc tak musi być bo przecież w tym Watykanie to nie siedzą jakieś wymoczki tylko uczeni ludzie to chyba oni wiedzą lepiej niż jakiś prostak Enosz. I w tym tkwi problem. Nie poddajecie krytyce nauczania swojego kościoła tylko jak te owce na rzeź prowadzone przyjmujecie bez krytycznie wszystko co wam mówią zaślepieni autorytetem jego świątobliwości, ekscelencji, magnificencji, itp.
Przeczytaj regulamin. W ostatnim zdaniu dwa wykroczenia. Następnym razem będę ciął. Brak argumentów nie upoważnia do obrażania rozmówców. A Kościół należy pisać z wielkiej litery. Andej
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

enosz

Re: JEDEN JEST BÓG, I JEDEN POŚREDNIK.

Post autor: enosz » 2018-08-31, 18:35

Andrzej pisze
Nie trzeba, lecz można.Co wielokrotnie wykazano.
Nie wykazano- jak by to "wykazanie" było autorytatywne i nie podważalne- tylko ty sobie tak to tłumaczysz i w to wierzysz. Zatem dla c i e b i e to wystarczające wykazanie.
Jeśli wierzysz w to, że zwierzęta posiadają duszę, wolną wolę, rozum i dostąpiły zbawienia i są w otoczeniu Stwórcy, to możesz się modlić za ich pośrednictwem. 
?:) to oficjalna filozoficzna nauka KrK czy twoja prywatna?
A logicznie rozumując, to brak zakazu nie jest nakazem, aby czynić tak, jak sobie wymyśliłeś.
?jak to ja sobie wymyśliłem? Może ty nie rozumiesz co sam piszesz? Przypomnę ci;

"no tak, ale gdzie ty widzisz że Paweł mówi tu by te modlitwy nie były przez pośrednika to już chyba ty sam i Bóg jedyny wie"

Tymi słowy sugerujesz że skoro nie jest zabronione w słowach Pawła modlenie się do "pośredników" to jest to dozwolone.

Jeśli za pośrednictwem, to nie modlą się do nich. Adresatem modlitwy jest zawsze sam Bóg. Pośrednicy jak listonosze. Owszem prosimy ich o wstawiennictwo. Ale adresatem jest zawsze Pan Bóg.
I w takim myśleniu cały problem. Listonosz jest doręczycielem w żadnym wypadku pośrednikiem. Praca listonosza w żadnym momencie nie spełnia znamion pośrednictwa. Problem w tym że ty Marek i każdy kto się z wami zgadza używa określeń nie znając znaczenia tychże określeń stricte, a przyporządkowując im potoczne własne wyobrażenie i obwieszczacie na cały świat tym własną mądrość " bo ja tak uważam to tak musi być"

Ja też. Dzięki, że mi to uświadomiłeś. Ale rozumiem, że Stefana Kisielewskiego nigdy nie czytałeś, ani o nim słyszałeś. 
Widzisz jak jedno przyjacielskie słowo obnaża Twój stosunek do rozmówcy. Uderz w stół, a nożyce się odezwą. 
A proszę bardzo. Widzisz jak to ludzie mogą się czegoś o sobie dowiedzieć w nieoczekiwanym miejscu i czasie:)
A tak poważnie. Bądź poważny człowieku. Co wolno było i wypadało z racji profesji, czasu, pozycji, wieku, kultury, środowiska , itp. Kisielewskiemu Stefanowi to nie znaczy że obligatoryjnie ten autorytet upoważnia każdego w tym ciebie do tego samego posługiwania się słowem jak on. Krótko mówiąc za cienki w uszach jesteś- bez urazy:). W -przynajmniej- kulturze zachodnio i środkowoeuropejskiej gdy mężczyzna do mężczyzny powie "koteczku" to musi być gejem albo kretynem który nie wie sam co mówi. Możesz bardzo łatwo sprawdzić że to co pisze jest prawdą. Wystarczy że udasz się do jakiegoś ugrupowania ultra prawicowych chrześcijan typu "młodzież wszechpolska" i powiedz do byle kogo z nich w luźniej rozmowie "koteczku" to zaraz ci wyprostuje - po chrześcijańsku:)- myślenie, nos, jedynki, Kisielewskiego, i kogo tam chcesz jeszcze. A gdy się już ockniesz na oiomie to zrozumiesz że należy zrewidować swoje słownictwo…. No? Chyba że jesteś równy Kisielewskiemu. W takim razie zwracam honor.
A myślałem, że odpisuję niejakiemu enoszowi. Żadna wycieczka. Nie te słowa, ale cała treść postu odnosi się do poglądów rozmówcy i konsekwencji tegoż. Mamże abstrahować.
;) tak to sobie kombinujesz? Zapamiętaj to dobrze. Żebyś się nie zdziwił jak ja zastosuję się dokładnie do twojej interpretacji w stosunki do ciebie.
A jednak zadziałało.
Możesz pomarzyć. Marzenia podobno bardzo wpływają na rozwój umysłu.

Dodano po 13 minutach 11 sekundach:
Andej pisze: 2018-08-31, 17:40
enosz pisze: 2018-08-31, 16:17 Marek pisze
Nie przekręcaj. Jeśli modlą się do Boga za kogoś, to same są pośrednikami.
I tyle.
:) ja doskonale rozumiem że dla ciebie modlitwa na prośbę np. Pawła jest pośrednictwem bo to jedyna twoja linia obrony dogmatu. Niestety pośrednictwo to co innego, a modlenie się w czyjejś intencyjne nie ma znamion pośredniczenia, więc pośredniczeniem nie jest. To że ty to sobie tak imaginujesz bo bez takiej interpretacji w ruinę obraca się cały mit odnośnie modlenia się do świętych to twoja sprawa i każdego kto wbrew logice chce tak usprawiedliwiać nie biblijne praktyki w chrześcijaństwie. Nagminne jest w chrześcijaństwie to że w konfrontacji z Biblią i logiką do absurdu doprowadza się interpretacje nie biblijnych praktyk religijnych byle zachować status quo bo tak uczy Watykan więc tak musi być bo przecież w tym Watykanie to nie siedzą jakieś wymoczki tylko uczeni ludzie to chyba oni wiedzą lepiej niż jakiś prostak Enosz. I w tym tkwi problem. Nie poddajecie krytyce nauczania swojego kościoła tylko jak te owce na rzeź prowadzone przyjmujecie bez krytycznie wszystko co wam mówią zaślepieni autorytetem jego świątobliwości, ekscelencji, magnificencji, itp.
Przeczytaj regulamin. W ostatnim zdaniu dwa wykroczenia. Następnym razem będę ciął. Brak argumentów nie upoważnia do obrażania rozmówców. A Kościół należy pisać z wielkiej litery. Andej
1. W powyższym zdaniu nie ma nic obraźliwego w stosunku czy to do Marka czy do wyznawców KrK. Powyższe zdanie jest wyrazem mojej troski - nie kłamanej- w stosunku do uczestników tego forum. Jesteś przewrażliwiony.
2. Mam nadzieję że będziesz tak samo przewrażliwiony w stosunku do tych którzy będą obrażać mnie i moje wyznanie. Zapewniam że zwrócę ci na to uwagę kiedy się będę czuć obrażony

Dodano po 6 minutach 33 sekundach:
Viridiana pisze: 2018-08-30, 09:26
enosz pisze: 2018-08-24, 20:18 co to jest pośredniczenie, a co modlitwa za kogoś.
W "Zdrowaś Maryjo" można znaleźć prośbę "Módl się za nami grzesznymi". Moim zdaniem modlitwy do Maryi i świętych, to po prostu prośby o modlitwę do Boga za nas.
Jesteś wolną osobą, to wolny kraj, wolne forum, i masz prawo wyrażać swoje zdanie. Chcę cię pochwalić za to że uczciwie wypowiadasz się w swoim zdaniu, nie próbujesz podnieść rangi swojego zdania twierdząc że; tak uczy Biblia, jest to nauka Boża, itp

Dodano po 17 minutach 28 sekundach:
Viridiana pisze: 2018-08-31, 16:34
enosz pisze: 2018-08-31, 16:17 przyjmujecie bez krytycznie wszystko co wam mówią zaślepieni autorytetem jego świątobliwości, ekscelencji, magnificencji, itp.
Czy ja wiem, czy bezkrytycznie? Ja swego czasu miałam spore wątpliwości co do np. kultu maryjnego. Ale wtedy po prostu zanim orzekałam swoje ostateczne stanowisko w tej sprawie, starałam się zobaczyć argumenty ludzi "za" i "przeciw".
Poza tym generalnie Kościół Katolicki wierzy, że jest prowadzony przez Ducha Świętego. Więc czy od razu "zaślepieni autorytetem"?
"Bezkrytycznie" jest moim subiektywnym odczuciem na podstawie wieloletniego kontaktu z chrześcijaństwem. Jeszcze nigdy w rozmowach z Katolikami nie spotkałem człowieka który by odniósł się krytycznie do czegokolwiek w swoim Kościele. Wręcz przeciwnie podobnie ja Marek bronili praktyk czy wierzeń które są w jawnej sprzeczności do tego co pisze w Biblii wypaczając prawdę poprzez interpretację i filozofię nawet za cenę absurdu. Co nie znaczy że każdy Katolik jest bezkrytyczny. Np ostatnio oglądałem w TVN rozmowę z księdzem Katolickim który komentując wizytę Papierza w Irlandii powiedział m.in. że w tym kraju 40 lat temu deklarowało się praktykującymi 90% Katolików dziś jest to zaledwie 30%. czyli 60% Katolików w ciągu tych lat odniosło się do KrK krytycznie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: JEDEN JEST BÓG, I JEDEN POŚREDNIK.

Post autor: Andej » 2018-09-01, 10:13

Pomówienie o bezkrytyczne przyjmowanie jest dla mnie obraźliwe. I dla każdego wierzącego Bogu.

Podoba mi się to, że wraz ze Starszymi analizujesz sposoby prowadzenie rozmowy. Ale szkoda, że nie starasz się zrozumieć. Przeczytaj swoje pierwsze trzy riposty i znajdź w ich sens i odniesienie, do treści, którą przekazywałem. To przykre, że traktujesz innych jak idiotów. Ale takie traktowanie wcale nie oznacza, że jesteś mądrzejszy. To ułuda.

A za obietnicę wskazania moich błędów w odnoszeniu się do ŚJ (sam też jestem ŚJ, tj. świadkiem Jezusa) z góry dziękuję.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: JEDEN JEST BÓG, I JEDEN POŚREDNIK.

Post autor: Dezerter » 2018-09-01, 23:59

Panowie, ale o SJ to w innym wątku - mamy nawet kilka.
W tym wątku wszyscy się zgadzamy, że JEDEN JEST BÓG, I JEDEN POŚREDNIK w zbawieniu ludzkości Jezus Chrystus. Pan mój i Bóg mój, jak go określił Tomasz.
Maryja, święci i bliźni są osobami , które możemy prosić o wspieranie nas modlitwą wstawienniczą, czy też o zanoszenie naszych intencji przed tron Boga Najwyższego w Trójcy Jedynego. Mnie często ludzie o to proszą ale ... nie modlą się do mnie - no chyba enoszu tak nie myślisz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ziolo
Początkujący
Początkujący
Posty: 47
Rejestracja: 16 wrz 2019
Lokalizacja: Mława
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 23 times
Been thanked: 18 times

Re: JEDEN JEST BÓG, I JEDEN POŚREDNIK.

Post autor: ziolo » 2019-10-17, 00:11

@enosz Witaj, szkoda ,że tak późno trafiłem na temat " jedyny Pośrednik" z 1 Tym 2,5. Właśnie rozmawiałem z jednym starszym zboru św. Jehowy (podobnie inni protestanci), którzy nie rozumieją biblijnego języka i biorą pośrednik dosłownie. Jeżeli ktoś rozumie tylko współcześnie to słowo -jako kogoś kto przekazuje coś jednej ze stron- to wszystkie modlitwy trzeba kierować TYLKO do Jezusa ! On zaś dalej zanosi je Ojcu a przecież Chrystus kazał modlić się bezpośrednio "Ojcze nasz". Odkryłem,że Pośrednik - Jezus w jęz biblijnym to Ten ,kto jest "bramą" do Ojca J 10,9. Drzwi- Brama, to coś co łączy dwie rzeczywistości. Jezus jest drzwiami, przez które wchodzimy i znajdujemy życie J 10,9 czyli "będzie zbawiony". Jezus jest więc Zbawicielem. Pośrednikiem Nowego Przymierza Hbr 9,15 przez śmierć. Czyli stał się Odkupicielem. Mojżesz był pośrednikiem Starego Przymierza, zakomunikował ludziom Prawo i obietnice, zaś Jezus- Pośrednik, jest sam wypełnieniem obietnic i Przymierza i sam jest ofiarą. 1 Tym 2,5 nawiązuje właśnie do tego wyjaśniając w następnym wersecie 6,co znaczy pośrednik.To synonim Odkupiciel i gwarant Nowego Przymierza (użyte tu słowo greckie ozn. poświadczającego umowę w przymierzu). Greckie słowo " mesites" w 1 Tym 2,5, tłumaczą czasem jako " poręczyciel". Jezus jest jedynym poręczycielem Przymierza, przypieczętowanego własną krwią Hbr 7,22. Jak czytamy w Przekładzie Dosłownym S. i N. P. wyd przez protestanckie wyd. EIB " Pośrednik zaś nie jest jeden. Bóg natomiast jest jeden" Ga 3,20, wskazuje na istnienie wielu pośredników w relacjach z Bogiem. Jeden jest tylko Pośrednik ( Poręczyciel) Nowego Przymierza. Dziś w Nowym Przymierzu także Anioł w niebie jest pośrednikiem,gdzie Bóg odbiera modlitwy " z ręki anioła" - Ap 8,3-4. Skoro jest tylko JEDEN pośrednik, to jest to dowodem,że w niebie Jezus jest aniołem..?
Ostatnio zmieniony 2019-10-17, 00:54 przez ziolo, łącznie zmieniany 3 razy.

ziolo
Początkujący
Początkujący
Posty: 47
Rejestracja: 16 wrz 2019
Lokalizacja: Mława
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 23 times
Been thanked: 18 times

Re: JEDEN JEST BÓG, I JEDEN POŚREDNIK.

Post autor: ziolo » 2019-10-17, 01:33

@enosz Dodam jeszcze coś o modlitwie za kogoś i o pośrednictwie. Gdy ja proszę kogoś o modlitwę za mnie, to nie znaczy,że on dosłownie modli się za mnie i jest pośrednikiem. Ja też wciąż się modlę ! 1 Tes 5,17 ." za mnie" to pewien skrót myślowy. On mnie tylko wspiera, taki jest sens modlitwy wstawienniczej czy tu na Ziemi czy tam w niebie 2 Mch 12,42-45; 15,12-14. Mamy wezwanie " jedni za drugich się módlcie" Jk 5,16. Podobnie zwrot "modlitwa do świętego" dosłownie jest niemożliwa ! bo definicja już dla dzieci podaje "modlitwa to - rozmowa z BOGIEM". W Kościele katolickim nie istnieje modlitwa do świętych. Biedni protestanci tego nie słyszeli i się wciąż denerwują.

ODPOWIEDZ