JEDEN JEST BÓG, I JEDEN POŚREDNIK.

Rozmowa na poszczególne wersety Pisma Świętego.
Awatar użytkownika
Fankis
Bywalec
Bywalec
Posty: 132
Rejestracja: 21 maja 2021
Lokalizacja: Brenna
Wyznanie: Chrześcijanin
Been thanked: 3 times

Re: JEDEN JEST BÓG, I JEDEN POŚREDNIK.

Post autor: Fankis » 2021-06-23, 09:53

Marek_Piotrowski pisze: 2021-06-23, 07:37 Fankis, stawiasz dość dużo daleko idących tez. Jednak dużo gorzej idzie Ci ich dowodzenie...
Ja ci ich nie udowodnię, nie jestem w stanie.

1Kor 3:7: "Otóż nic nie znaczy ten, który sieje, ani ten, który podlewa, tylko Ten, który daje wzrost - Bóg."

Dodano po 2 minutach 52 sekundach:
Zebra pisze: 2021-06-22, 16:19
A skąd to bierze sie ze Maryja jest pośredniczka?Czy jest to nauka poparta przez Słowo Boże?Czy Biblia nas tak naucza
Możliwe, że ktoś już Ci na to odpowiedział a ja tego nie zauważyłem ale napisze.
Wiemy, że Maryja jest naszą pośredniczą z dwóch powodów.
Otóż 1:
A kiedy zabrakło wina, Matka Jezusa mówi do Niego: «Nie mają już wina». Jezus Jej odpowiedział: «Czyż to moja lub Twoja sprawa, Niewiasto?Czyż jeszcze nie nadeszła godzina moja?» J 2 3-4
Widać tu, że Maryja zwraca uwagę na nasze problemy i zanosi je do swojego Syna.
Otóż 2:
Maryja jest Święta. Mam na myśli to, że jest w niebie i tak jak pozostałe osoby, które są zbwione są w niebie i są Święte tak i Maryja jest Święta.
Oczywiście nie można powiedzieć, że Maryja to zwykła Święta, bo ona była niezwykłym człowiekiem i jest niezwykłą Święta. Ale jednak jest Świętą.
Skoro jest Święta to tym samym jest kapłanem Boga. Błogosławiony i święty, kto ma udział w pierwszym zmartwychwstaniu:
nad tymi nie ma władzy śmierć druga,
lecz będą kapłanami Boga i Chrystusa
i będą z Nim królować tysiąc lat.
Ap 20, 6
A kapłani w Bibli to osoby, które modlą się za lud, składają ofiary itd Tym samym Maryja modli się za nas ale też tak w Kanie wstawia się za nami.
Modląc się do Maryji i innych Świętych robisz z nich pośredników a pismo wyraźnie nam mówi ze jest JEDEN!to teraz jest twój wybór....czy uwierzyć Kościołowi czy uwierzyć Bogu.
Mat 28:18: "A Jezus przystąpiwszy, rzekł do nich te słowa: Dana mi jest wszelka moc na niebie i na ziemi."

Awatar użytkownika
Zebra
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1027
Rejestracja: 20 lut 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 336 times
Been thanked: 202 times

Re: JEDEN JEST BÓG, I JEDEN POŚREDNIK.

Post autor: Zebra » 2021-06-23, 14:32

Fankis pisze: 2021-06-23, 09:53
Marek_Piotrowski pisze: 2021-06-23, 07:37 Fankis, stawiasz dość dużo daleko idących tez. Jednak dużo gorzej idzie Ci ich dowodzenie...
Ja ci ich nie udowodnię, nie jestem w stanie.

1Kor 3:7: "Otóż nic nie znaczy ten, który sieje, ani ten, który podlewa, tylko Ten, który daje wzrost - Bóg."

Dodano po 2 minutach 52 sekundach:
Zebra pisze: 2021-06-22, 16:19
A skąd to bierze sie ze Maryja jest pośredniczka?Czy jest to nauka poparta przez Słowo Boże?Czy Biblia nas tak naucza
Możliwe, że ktoś już Ci na to odpowiedział a ja tego nie zauważyłem ale napisze.
Wiemy, że Maryja jest naszą pośredniczą z dwóch powodów.
Otóż 1:
A kiedy zabrakło wina, Matka Jezusa mówi do Niego: «Nie mają już wina». Jezus Jej odpowiedział: «Czyż to moja lub Twoja sprawa, Niewiasto?Czyż jeszcze nie nadeszła godzina moja?» J 2 3-4
Widać tu, że Maryja zwraca uwagę na nasze problemy i zanosi je do swojego Syna.
Otóż 2:
Maryja jest Święta. Mam na myśli to, że jest w niebie i tak jak pozostałe osoby, które są zbwione są w niebie i są Święte tak i Maryja jest Święta.
Oczywiście nie można powiedzieć, że Maryja to zwykła Święta, bo ona była niezwykłym człowiekiem i jest niezwykłą Święta. Ale jednak jest Świętą.
Skoro jest Święta to tym samym jest kapłanem Boga. Błogosławiony i święty, kto ma udział w pierwszym zmartwychwstaniu:
nad tymi nie ma władzy śmierć druga,
lecz będą kapłanami Boga i Chrystusa
i będą z Nim królować tysiąc lat.
Ap 20, 6
A kapłani w Bibli to osoby, które modlą się za lud, składają ofiary itd Tym samym Maryja modli się za nas ale też tak w Kanie wstawia się za nami.
Modląc się do Maryji i innych Świętych robisz z nich pośredników a pismo wyraźnie nam mówi ze jest JEDEN!to teraz jest twój wybór....czy uwierzyć Kościołowi czy uwierzyć Bogu.
Wierzę Bogu i Wierzę w Biblię

Ja z tobą już się nie kłócę, bo Ty masz swoje zdanie a ja mam swoje.
Nie rozumiem tylko czemu nie potrafisz po prostu skończyć tej rozmowy i przyjąć, że mamy inne zdanie.
Ostatnio zmieniony 2021-06-23, 14:36 przez Zebra, łącznie zmieniany 1 raz.
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18906
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4604 times
Kontakt:

Re: JEDEN JEST BÓG, I JEDEN POŚREDNIK.

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-06-23, 22:32

Fankis pisze: 2021-06-23, 09:53 Modląc się do Maryji i innych Świętych robisz z nich pośredników a pismo wyraźnie nam mówi ze jest JEDEN!to teraz jest twój wybór....czy uwierzyć Kościołowi czy uwierzyć Bogu.
Czy WRESZCIE ktoś z powołujacych się na ten cytat przeczyta go w kontekście i - zanim zacznie pisać podobne absurdy jak powyżej - zobaczy o POŚREDNICTWO W CZYM chodzi w tekście?!
Będzie wówczas wiedział, jaka jest różnica pomiędzy bycie Pośrednikiem (w sensie prezentowanym w tym tekście) a Orędownikiem/Orędowniczką.

Awatar użytkownika
Fankis
Bywalec
Bywalec
Posty: 132
Rejestracja: 21 maja 2021
Lokalizacja: Brenna
Wyznanie: Chrześcijanin
Been thanked: 3 times

Re: JEDEN JEST BÓG, I JEDEN POŚREDNIK.

Post autor: Fankis » 2021-06-25, 12:35

Zebra pisze: 2021-06-23, 14:32 Wierzę Bogu i Wierzę w Biblię
Dobrze czynisz!
Zebra pisze: 2021-06-23, 14:32 Ja z tobą już się nie kłócę, bo Ty masz swoje zdanie a ja mam swoje.
Nie rozumiem tylko czemu nie potrafisz po prostu skończyć tej rozmowy i przyjąć, że mamy inne zdanie.
Ja się nie kłócę,nie jest to moim zamiarem...naprawdę, Bóg wie i zna zamiary naszych serc,poprostu prawda jak olej wyjdzie na wierzch.

Jeżeli pośrednik jest jeden to jest jeden,i tylko przez Niego można dostać sie do Boga to ja mówię Amen!A że Kościoły pododawały i poodejmowaly swoje dogmaty i nauki to oni za to.zaplacą,Bóg jest sędzią i zabronił tego czynić!I wy tego nie czyńcie.
Ostatnio zmieniony 2021-06-25, 12:36 przez Morkej, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawienie cytowania
Mat 28:18: "A Jezus przystąpiwszy, rzekł do nich te słowa: Dana mi jest wszelka moc na niebie i na ziemi."

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: JEDEN JEST BÓG, I JEDEN POŚREDNIK.

Post autor: Jozek » 2021-06-25, 14:59

Czy ty nie widzisz roznicy miedzy posrednictwem w zbawieniu, a pomoca?
Osoba Jezusa to nie tylko osoba, ale cala tresc Nauki i Ewangelii, a wiara to nie fun club osoby Jezusa. Zanim ktokolwiek zostanie zbawiony, musi ta Nauke pojac, czyli pojac Jezusa jako Slowo Boze przez niego gloszone calym Jego zyciem i smiercia.
Prosby o pomoc do swietych, to nie posrednictwo do Boga Ojca, a do Jezusa, by moc zrozumiec Slowo, a poprzez to Slowo wrocic do Boga.
Czlowiek juz odszedl od Boga tak daleko ze choc czyta Ewangelie, nie potrafi zrozumiec Slowa.
Tak jak ty idziesz do swojego starszego by ci cos twytlumaczyl, tez bedzie takim posrednictwem, tylko ze osoby swiete sa duzo bardziej wiarygodne od takiego starszego, wiec jesli uwazasz ze nie ma innych posrednikow, to dlaczego sluchasz swoich starszych?
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

enosz

Re: JEDEN JEST BÓG, I JEDEN POŚREDNIK.

Post autor: enosz » 2021-06-27, 21:28

Marek pisze
Jednak Nowy Testament daje inną perspektywę. Oczywiście nadal kult bożków i demonów jest wykluczony (1 Kor 10,22), jednak Bóg w swej szaleńczej miłości obdarzył nas niezwykłym prezentem – otóż podarował nam… wszystko (także swoją chwałę):
„Jeżeli zaś jesteśmy dziećmi, to i dziedzicami: dziedzicami Boga, a współdziedzicami Chrystusa, skoro wspólnie z Nim cierpimy po to, by też wspólnie mieć udział w chwale.”/Rz 8,17/
Tylko ja mówię o czymś innym a ty o czym innym. Ja mówię o chwale Boga Ojca Jehowy a ty o Chrystusie. Inna jest chwała Boga Ojca Inna Jezusa. Jehowa Bóg mówi że swojej chwały nie oddam nikomu.
Iza 42: 8 Ja jestem Jehowa. To jest moje imię.
Swojej chwały nie oddam nikomu
ani należnej mi czci wizerunkom.


Poza tym mówi też że on się nie zmienia


Mala 3:6 „Ja jestem Jehowa. Ja się nie zmieniam. Wasz kres nie nadszedł jeszcze dlatego, że jesteście potomkami Jakuba.

Gdyby przyjąć twój argument to znaczyło by że przed Chrystusem Bóg był inny, a po Chrystusie był inny. A to jest absurd

A jeszcze raz -Poza tym- werset z Rzym 8:17 w innych przekładach brzmi tak

Wujka
A jeślić synami, tedyć i dziedzicmi: dziedzicmić Bożymi, a społu dziedzicmi Chrystusowymi. Jeśli jednak spółcierpiemy, abyśmy też spół byli uwielbieni.

Warszawska
(17) A jeśli dziećmi, to i dziedzicami, dziedzicami Bożymi, a współdziedzicami Chrystusa, jeśli tylko razem z nim cierpimy, abyśmy także razem z nim uwielbieni byli.

Przekład dosłowny
A jeśli dziećmi, to i dziedzicami - z jednej strony dziedzicami Boga, a z drugiej współdziedzicami Chrystusa, jeśli tylko razem [z Nim] cierpimy, abyśmy także razem [z Nim] zostali uwielbieni.

A chwała Jehowy Boga to coś niepojętego przynajmniej dla mnie.
Wyj 33:21 I Jehowa rzekł jeszcze: „Oto miejsce przy mnie, a ty stań na skale. 22 A gdy moja chwała będzie przechodzić obok, postawię cię w rozpadlinie skały i położę na tobie moją dłoń jako osłonę, dopóki nie przejdę

WŁADZA SĄDZENIA
Stary Testament:
„Pan zasiada na wieki, swój tron ustawia, by sądzić. Sam będzie sądził świat sprawiedliwie, wyda narodom bezstronny wyrok” /Ps 9,8-9/

Nowy Testament:
Bóg obdarzy nas władzą sądzenia:
„abyście w królestwie moim jedli i pili przy moim stole oraz żebyście zasiadali na tronach, sądząc dwanaście pokoleń Izraela.”/Łk 22,30/
„Czyż nie wiecie, że będziemy sądzili także aniołów?” /1 Kor 6,3/
? Ale jedno nie wyklucza drugiego
KRÓLOWANIE:
Stary Testament:
„Bóg króluje nad narodami, Bóg zasiada na swym świętym tronie” /Ps 47,9/

Nowy Testament:
Bóg zaprasza nas do udziału w swoim królowaniu:
„Zwycięzcy dam zasiąść ze Mną na moim tronie, jak i Ja zwyciężyłem i zasiadłem z mym Ojcem na Jego tronie” /Ap 3,21/.
Bynajmniej nie będziemy tam w charakterze nie mającego nic do powiedzenia gościa:
„Jeśli trwamy w cierpliwości, wespół z Nim też królować będziemy” /2 Tm 2,12/

Tak samo jedno nie wyklucza drugiego
CHWAŁA
Stary Testament:
„Ja, Pan, a takie jest moje imię, nie oddam mojej czci nikomu” (Iz 42,8).

Nowy Testament:
Bóg dzieli się z nami swoją chwałą:
„I także chwałę, którą Mi dałeś, przekazałem im, aby stanowili jedno, tak jak My jedno stanowimy.”/J 17,22/
„Jeżeli zaś jesteśmy dziećmi, to i dziedzicami: dziedzicami Boga, a współdziedzicami Chrystusa, skoro wspólnie z Nim cierpimy po to, by też wspólnie mieć udział w chwale. Sądzę bowiem, że cierpień teraźniejszych nie można stawiać na równi z chwałą, która ma się w nas objawić”(Rz 8:17-18).
„Gdy się ukaże Chrystus, nasze życie, wtedy i wy razem z Nim ukażecie się w chwale” (Kol 3:4).
Bóg Jehowa ma swoją chwał i tej nie odda nikomu ani z nikim swoją chwałą nie dzieli. A Chrystusowi dał jego chwałę czyli Chrystusową nie swoją.
-----------
Ideałem w Nowym Testamencie nie jest oddzielenie, ale upodobnienie człowieka do Boga:

Wysoko mierzysz:) jeśli chcesz w taką herezję wierzyć to twoja sprawa ale nie mąć uczciwym ludziom w głowach. Historia zapisała wielu takich którzy marzyli o tym by dorównać Bogu. dla wszystkich złe si to skończyło.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: JEDEN JEST BÓG, I JEDEN POŚREDNIK.

Post autor: Andej » 2021-06-27, 21:34

Nie dzieli się. Bo są jednością. Jeden jest Bóg. W Trójcy świętej.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18906
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4604 times
Kontakt:

Re: JEDEN JEST BÓG, I JEDEN POŚREDNIK.

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-06-28, 12:48

enosz pisze: 2021-06-27, 21:28 Marek pisze
Jednak Nowy Testament daje inną perspektywę. Oczywiście nadal kult bożków i demonów jest wykluczony (1 Kor 10,22), jednak Bóg w swej szaleńczej miłości obdarzył nas niezwykłym prezentem – otóż podarował nam… wszystko (także swoją chwałę):
„Jeżeli zaś jesteśmy dziećmi, to i dziedzicami: dziedzicami Boga, a współdziedzicami Chrystusa, skoro wspólnie z Nim cierpimy po to, by też wspólnie mieć udział w chwale.”/Rz 8,17/
Tylko ja mówię o czymś innym a ty o czym innym. Ja mówię o chwale Boga Ojca Jehowy a ty o Chrystusie. Inna jest chwała Boga Ojca Inna Jezusa. Jehowa Bóg mówi że swojej chwały nie oddam nikomu.
Pismo określa mianem Jahwe zarówno Jezusa, jak i Ojca.
-----------
Ideałem w Nowym Testamencie nie jest oddzielenie, ale upodobnienie człowieka do Boga:

Wysoko mierzysz:) jeśli chcesz w taką herezję wierzyć to twoja sprawa ale nie mąć uczciwym ludziom w głowach. Historia zapisała wielu takich którzy marzyli o tym by dorównać Bogu. dla wszystkich złe si to skończyło.
No cóż, "zapomniałeś" zacytować wersety, które przytoczyłem. Zrobię więc to za Ciebie:
„Wiemy, że gdy się objawi, będziemy do Niego podobni, bo ujrzymy Go takim, jakim jest.”/1 J 3,2b/
Co więcej, Nowy Człowiek staje się uczestnikiem bożej natury:
„Tak samo Boska Jego wszechmoc udzieliła nam tego wszystkiego, co się odnosi do życia i pobożności, przez poznanie Tego, który powołał nas swoją chwałą i doskonałością. Przez nie zostały nam udzielone drogocenne i największe obietnice, abyście się przez nie stali uczestnikami Boskiej natury, gdy już wyrwaliście się z zepsucia /wywołanego/ żądzą na świecie.”/2 Ptr 1,3-4/
Owo oderwanie - ale nie od Boga, lecz od zepsucia świata! - stoi za terminem „święty” (hagios tj. „oddzielony”).
Pismo posuwa się nawet do stwierdzenia, że chrześcijanie są chlubą Chrystusa (2 kor 8,23).

enosz

Re: JEDEN JEST BÓG, I JEDEN POŚREDNIK.

Post autor: enosz » 2021-07-04, 17:49

Marek pisze
Pismo określa mianem Jahwe zarówno Jezusa, jak i Ojca.
Nie mas takiego tekst w Biblii, ani nawet sugestii. To tylko i wyłącznie manipulacja interpretowaniem fragmentów z Pism.
No cóż, "zapomniałeś" zacytować wersety, które przytoczyłem. Zrobię więc to za Ciebie:
„Wiemy, że gdy się objawi, będziemy do Niego podobni, bo ujrzymy Go takim, jakim jest.”/1 J 3,2b/
Podobnie to nie równi czy tacy sami. Poza tym Jezus jest w niebie aniołem. Pierwszym po Bogu ale aniołem i ci którzy pójdą do nieba będą aniołami podobnymi do Jezusa bo mu nie dorównają.
Co więcej, Nowy Człowiek staje się uczestnikiem bożej natury:
„Tak samo Boska Jego wszechmoc udzieliła nam tego wszystkiego, co się odnosi do życia i pobożności, przez poznanie Tego, który powołał nas swoją chwałą i doskonałością. Przez nie zostały nam udzielone drogocenne i największe obietnice, abyście się przez nie stali uczestnikami Boskiej natury, gdy już wyrwaliście się z zepsucia /wywołanego/ żądzą na świecie.”/2 Ptr 1,3-4/
Wszyscy aniołowie są uczestnikami Boskiej natury. Nie świadczy to o tym że są Bogami
Owo oderwanie - ale nie od Boga, lecz od zepsucia świata! - stoi za terminem „święty” (hagios tj. „oddzielony”).
Gdyby to rozumieć jak proponujesz to chrześcijanie na ziemi już są Bogami bo mają być święci

1 Pio1:15 ale w zgodzie ze Świętym, który was powołał, sami też stańcie się święci w całym swym postępowaniu, 16 gdyż jest napisane: „Macie być święci, ponieważ ja jestem święty”.

Pismo posuwa się nawet do stwierdzenia, że chrześcijanie są chlubą Chrystusa (2 kor 8,23).

czyli "czymś" czym Chrystus może się chwalić. Wynoszenie chluby Chrystusa do bycia bogiem wielkim nadużyciem

Dodano po 35 sekundach:
enosz pisze: 2021-07-04, 17:35 Marek pisze
Pismo określa mianem Jahwe zarówno Jezusa, jak i Ojca.
Nie mas takiego tekst w Biblii, ani nawet sugestii. To tylko i wyłącznie manipulacja interpretowaniem fragmentów z Pism.
No cóż, "zapomniałeś" zacytować wersety, które przytoczyłem. Zrobię więc to za Ciebie:
„Wiemy, że gdy się objawi, będziemy do Niego podobni, bo ujrzymy Go takim, jakim jest.”/1 J 3,2b/
Podobnie to nie równi czy tacy sami. Poza tym Jezus jest w niebie aniołem. Pierwszym po Bogu ale aniołem i ci którzy pójdą do nieba będą aniołami podobnymi do Jezusa bo mu nie dorównają.
Co więcej, Nowy Człowiek staje się uczestnikiem bożej natury:
„Tak samo Boska Jego wszechmoc udzieliła nam tego wszystkiego, co się odnosi do życia i pobożności, przez poznanie Tego, który powołał nas swoją chwałą i doskonałością. Przez nie zostały nam udzielone drogocenne i największe obietnice, abyście się przez nie stali uczestnikami Boskiej natury, gdy już wyrwaliście się z zepsucia /wywołanego/ żądzą na świecie.”/2 Ptr 1,3-4/
Wszyscy aniołowie są uczestnikami Boskiej natury. Nie świadczy to o tym że są Bogami
Owo oderwanie - ale nie od Boga, lecz od zepsucia świata! - stoi za terminem „święty” (hagios tj. „oddzielony”).
Gdyby to rozumieć jak proponujesz to chrześcijanie na ziemi już są Bogami bo mają być święci

1 Pio1:15 ale w zgodzie ze Świętym, który was powołał, sami też stańcie się święci w całym swym postępowaniu, 16 gdyż jest napisane: „Macie być święci, ponieważ ja jestem święty”.
Pismo posuwa się nawet do stwierdzenia, że chrześcijanie są chlubą Chrystusa (2 kor 8,23).
czyli "czymś" czym Chrystus może się chwalić. Wynoszenie chluby Chrystusa do bycia bogiem wielkim nadużyciem
Dodano po 13 minutach 47 sekundach:
Jozek pisze: 2021-06-25, 14:59 Czy ty nie widzisz roznicy miedzy posrednictwem w zbawieniu, a pomoca?
Osoba Jezusa to nie tylko osoba, ale cala tresc Nauki i Ewangelii, a wiara to nie fun club osoby Jezusa. Zanim ktokolwiek zostanie zbawiony, musi ta Nauke pojac, czyli pojac Jezusa jako Slowo Boze przez niego gloszone calym Jego zyciem i smiercia.
Prosby o pomoc do swietych, to nie posrednictwo do Boga Ojca, a do Jezusa, by moc zrozumiec Slowo, a poprzez to Slowo wrocic do Boga.
Czlowiek juz odszedl od Boga tak daleko ze choc czyta Ewangelie, nie potrafi zrozumiec Slowa.
Tak jak ty idziesz do swojego starszego by ci cos twytlumaczyl, tez bedzie takim posrednictwem, tylko ze osoby swiete sa duzo bardziej wiarygodne od takiego starszego, wiec jesli uwazasz ze nie ma innych posrednikow, to dlaczego sluchasz swoich starszych?
:) aleś wymyślił:) powtórzę bo widać do ciebie nie dotarło. modlitwa to najwyższy wyraz czci i chwały który należy się wyłącznie Bogu Ojcu Jehowie. zatem zwracając się w modlitwie do kogokolwiek innego okradasz Boga z jego czci i chwały. Ja się nie modlę do starszych.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: JEDEN JEST BÓG, I JEDEN POŚREDNIK.

Post autor: Andej » 2021-07-04, 21:00

enosz pisze: 2021-07-04, 17:49Nie mas takiego tekst w Biblii, ani nawet sugestii. To tylko i wyłącznie manipulacja interpretowaniem fragmentów z Pism.
J 10.30 Ja i Ojciec jedno jesteśmy.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18906
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4604 times
Kontakt:

Re: JEDEN JEST BÓG, I JEDEN POŚREDNIK.

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-07-04, 22:25

enosz pisze: 2021-07-04, 17:49 Marek pisze
Pismo określa mianem Jahwe zarówno Jezusa, jak i Ojca.
Nie mas takiego tekst w Biblii, ani nawet sugestii. To tylko i wyłącznie manipulacja interpretowaniem fragmentów z Pism.
No cóż, widać "zapomniałeś", więc Ci pomogę:
1. Zapowiedzi starotestamentowe
Proroctwa starotestamentowe mówią o Jezusie jako o Bogu Jahwe. Jak wspomniałem, nie sposób wymienić tu wszystkich, stąd tylko kilka przykładów:
  1. W Ewangelii Jana znajdujemy odwołanie do proroctwa o Jezusie u Izajasza:
    "Chociaż jednak uczynił On wobec nich tak wielkie znaki, nie uwierzyli w Niego, aby się spełniło słowo proroka Izajasza, który powiedział: Panie, któż uwierzył naszemu głosowi? A ramię Pańskie komu zostało objawione?
    Dlatego nie mogli uwierzyć, że znów powiedział Izajasz: Zaślepił ich oczy i twardymi uczynił ich serca, żeby nie widzieli oczami oraz nie poznali sercem i nie nawrócili się, ażebym ich uzdrowił. Tak powiedział Izajasz, ponieważ ujrzał chwałę Jego i o Nim mówił."
    /J 12,37-41/
    Jaki fragment Izajasza ewangelista ma na myśli? Odpowiedź nie jest trudna ? chodzi o wizję z 6 rozdziału Księgi Izajasza:
    ?W roku śmierci króla Ozjasza ujrzałem Pana zasiadającego na wysokim i wyniosłym tronie, a tren Jego szaty wypełniał świątynię. (...) I wołał jeden do drugiego: Święty, Święty, Święty jest Pan Zastępów. Cała ziemia pełna jest Jego chwały. (?) I powiedziałem: Biada mi! Jestem zgubiony! Wszak jestem mężem o nieczystych wargach i mieszkam pośród ludu o nieczystych wargach, a oczy moje oglądały Króla, Pana Zastępów!" /Iz 6,1.3.5/

    Otóż w obu miejscach wyróżnionych przez ze mnie w cytacie tłustą czcionką, w oryginale znajduje się Tetragram ? Jahwe, wyłączne imię Boga!
  2. Inny przykład. W Nowym Testamencie mamy wielokrotnie obraz Chrystusa ? małżonka Kościoła. By nie być gołosłownym, dwa cytaty:
    ?Mężowie, miłujcie żony, bo i Chrystus umiłował Kościół i wydał za niego samego siebie, (26) aby go uświęcić, oczyściwszy obmyciem wodą, któremu towarzyszy słowo, (27) aby samemu sobie przedstawić Kościół jako chwalebny, nie mający skazy czy zmarszczki, czy czegoś podobnego, lecz aby był święty i nieskalany. Mężowie powinni miłować swoje żony, tak jak własne ciało. Kto miłuje swoją żonę, siebie samego miłuje.(?) Tajemnica to wielka, a ja mówię: w odniesieniu do Chrystusa i do Kościoła.? /Ef 5,25-28.32/

    "I przyszedł jeden z siedmiu aniołów, co trzymają siedem czasz napełnionych siedmiu plagami ostatecznymi, i tak odezwał się do mnie: Chodź, ukażę ci Oblubienicę, Małżonkę Baranka. I uniósł mnie w zachwyceniu na górę wielką i wyniosłą, i ukazał mi Miasto Święte - Jeruzalem, zstępujące z nieba od Boga," /Ap 21,9-10/

    Tymczasem w Księdze Izajasza czytamy:
    "Śpiewaj z radości, niepłodna, która nie rodziłaś, wybuchnij weselem i wykrzykuj, która nie doznałaś bólów porodu! Bo liczniejsi są synowie porzuconej niż synowie mającej męża, mówi Pan (?) Bo małżonkiem twoim jest twój Stworzyciel, któremu na imię - Pan Zastępów; Odkupicielem twoim - Święty Izraela, nazywają Go Bogiem całej ziemi. Zaiste, jak niewiastę porzuconą i zgnębioną na duchu, wezwał cię Pan. "/Iz 54, 1.5-6a/
    (Znów wyrazy wyróżnione oddane są w oryginale imieniem Boga Jahwe).
    Jest to o tyle ważne, że z ?Małżonką Baranka? z Ap 21,9-10 i małżonkę Jahwe z Iz 54 łączy w swoim liście odwołujący się do tego fragmentu Izajasza Paweł:
    ?Natomiast górne Jeruzalem cieszy się wolnością i ono jest naszą matką. Wszak napisane jest: Wesel się, niepłodna, która nie rodziłaś, wykrzykuj z radości, która nie znałaś bólów rodzenia, bo więcej dzieci ma samotna niż ta, która żyje z mężem." /Gal 4,26-27/
2.Pismo przypisuje Jezusowi czyny Boga Jahwe
Znów tylko dwa przykłady spośród wielu:
  1. Stworzenie
    W Liście do Kolosan czytamy o Jezusie:
    ?w Nim zostało wszystko stworzone: i to, co w niebiosach, i to, co na ziemi, byty widzialne i niewidzialne, czy to Trony, czy Panowania, czy Zwierzchności, czy Władze. Wszystko przez Niego i dla Niego zostało stworzone.? /Kol 1,16/
    Mam nadzieję że wszyscy pamiętają jak brzmi pierwsze zdanie w Biblii:
    ?Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię.? /Rdz 1,1/
  2. Wybawienie Żydów z Egiptu
    W Liście Judy czytamy iż Jezus wyprowadził Żydów z Egiptu::
    "zapierają się naszego jedynego Władcy i Pana, Jezusa Chrystusa. A chcę przypomnieć wam, którzy raz na zawsze wszystko wiecie, że Pan wybawił wprawdzie lud z ziemi egipskiej, ale następnie wytracił tych, którzy nie uwierzyli" /Judy 1,4-5 /
    A przecież wiemy, że uczynił to Bóg:
    "Ja jestem Pan, Bóg twój, który cię wyprowadził z ziemi egipskiej, z domu niewoli." /Wj 20,2/
    W razie gdybys miał wątpliwości, czy Bóg zrobił to osobiście (twierdziłeś, że tylko zrobił to Jezus na rozkaz Boga), warto zajrzeć do Księgi Jeremiasza: "Ach, Panie Boże, oto stworzyłeś niebo i ziemię wielką swoją mocą i wyciągniętym ramieniem. Nie ma nic niemożliwego dla Ciebie."/Jr 32,17/

3.Pismo nadaje Jezusowi tytuły Boga Jahwe
  1. Bóg Mocny, Odwieczny Ojciec
    Księga Izajasza bywa nazywana niekiedy "piątą Ewangelią" ze względu na liczbę proroctw traktujących o Jezusie. W jednym z nich czytamy:
    "Albowiem Dziecię nam się narodziło, Syn został nam dany, na Jego barkach spoczęła władza. Nazwano Go imieniem: Przedziwny Doradca, Bóg Mocny, Odwieczny Ojciec , Książę Pokoju"/Iz 9,5/
  2. Pierwszy i Ostatni
    O Jezusie:
    "Kiedy Go ujrzałem, do stóp Jego padłem jak martwy, a On położył na mnie prawą rękę, mówiąc: Przestań się lękać! Ja jestem Pierwszy i Ostatni," /Ap 1,17/
    O Jahwe:
    "Tak mówi Pan, Król Izraela, Odkupiciel jego, Pan Zastępów: Ja jestem pierwszy i Ja ostatni ; i nie ma poza Mną boga." /Iz 44,6/
  3. Zbawca
    W Starym Testamencie czytamy:
    "Jam to, Ja jestem Jahwe i poza mną nie ma wybawcy!" /Iz 43,11 bp/
    "Właśnie o to trudzimy się i walczymy, ponieważ złożyliśmy nadzieję w Bogu żywym, który jest Zbawcą wszystkich ludzi, zwłaszcza wierzących." /1 Tm 4,10/
    Proszę porównać z tekstami mówiącymi o Jezusie:
    "dziś bowiem w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz, Pan." /Łk 2,11/
    "Wierzymy już nie dzięki twemu opowiadaniu, usłyszeliśmy bowiem na własne uszy i wiemy, że On prawdziwie jest Zbawicielem świata." /J 4,42b/
  4. Alfa i Omega
    "Alfa i Omega" to tytuł boży:
    "Ja jestem Alfa i Omega, mówi Pan Bóg, Który jest, Który był i Który przychodzi, Wszechmogący." /Ap 1,8/
    Ta sama księga odnosi go jednak także do Chrystusa:
    "Ja jestem Alfa i Omega, Pierwszy i Ostatni, Początek i Koniec.
    Błogosławieni, którzy płuczą swe szaty, aby władza nad drzewem życia do nich należała i aby bramami wchodzili do Miasta. (") Ja, Jezus, posłałem mojego anioła, by wam zaświadczyć o tym, co dotyczy Kościołów. Ja jestem Odrośl i Potomstwo Dawida, Gwiazda świecąca, poranna."
  5. Pan
    Porównajmy wersety odnoszące się do Jahwe:
    "Ja jestem Pan, i nie ma innego. Poza Mną nie ma boga. Przypaszę ci broń, chociaż Mnie nie znałeś, aby wiedziano od wschodu słońca aż do zachodu, że poza Mną nie ma nic. Ja jestem Pan i nikt poza Mną." /Iz 45,5-6/
    "Jezus odpowiedział: Pierwsze jest: Słuchaj, Izraelu, Pan Bóg nasz jest jedynym Panem. " /Mk 12,29/
    z wersetami odnoszącymi się do Chrystusa:
    "Jeżeli więc ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i w sercu swoim uwierzysz, że Bóg Go wskrzesił z martwych " osiągniesz zbawienie." /Rz 10,9/
    "Nikt też nie może powiedzieć bez pomocy Ducha Świętego: Panem jest Jezus." /1 Kor 12,3b/
  6. Świadek wierny i prawdziwy
    W Apokalipsie czytamy:
    "Aniołowi Kościoła w Laodycei napisz: To mówi Amen, Świadek wierny i prawdomówny, Początek stworzenia Bożego"/Ap 3,14/
    Jest to odniesienie do Księgi Jeremiasza 42,5 gdzie jednak to Bóg Jahwe obdarzony jest tym tytułem:
    "Oni zaś rzekli do Jeremiasza: Bóg nam świadkiem wiernym i prawdomównym, że postąpimy we wszystkim według tego, co Pan, twój Bóg, objawi dla nas."

4.Pismo przypisuje Jezusowi cechy Boga Jahwe
  1. Odwieczność
    Dwa przykłady:
    • W Ewangelii wg św. Mateusza 2,1-6 król Herod pyta arcykapłanów i uczonych w Piśmie, gdzie narodzić ma się Mesjasz. Zapytani odpowiadają, że w Betlejem, na potwierdzenie odwołując się do Księgi Micheasza 5,2. Zajrzyjmy więc do tego tekstu:
      "A ty, Betlejem Efrata, najmniejsze jesteś wśród plemion judzkich! Z ciebie wyjdzie dla mnie Ten, który będzie władał w Izraelu, a pochodzenie Jego od początku, od dni wieczności. (") Powstanie On i paść będzie mocą Pańską, w majestacie imienia Pana, Boga swego. Osiądą wtedy, bo odtąd rozciągnie swą potęgę aż po krańce ziemi." /Mi 5,2.4/
    • W Drugim Liście do Tymoteusza św. Paweł przypisuje Jezusowu atrybut wieczności:
      "On nas wybawił i wezwał świętym powołaniem nie na podstawie naszych czynów, lecz stosownie do własnego postanowienia i łaski, która nam dana została w Chrystusie Jezusie przed wiecznymi czasami. " / 2 Tm 1,9/
  2. Wszechmoc
    • "Wtedy Jezus podszedł do nich i przemówił tymi słowami: Dana Mi jest wszelka władza w niebie i na ziemi." /Mt 28,18/
    • "Ja jestem Alfa i Omega, mówi Pan Bóg, Który jest, Który był i Który przychodzi, Wszechmogący." /Ap 1,8/
  3. Wszechwiedza
    • "Chcę bowiem, abyście wiedzieli, jak wielki bój toczę za was i za tych, którzy są w Laodycei, i za tych wszystkich, którzy osobiście mnie nie poznali, (2) aby pocieszone były ich serca, a oni połączeni w miłości zdążali do wszelkiego bogactwa pełnego zrozumienia, do poznania tajemnicy Bożej, to jest Chrystusa, w którym są ukryte wszystkie skarby mądrości i poznania." /Kol 2,1-3/
    • "Powiedział mu po raz trzeci: Szymonie, synu Jana, czy kochasz Mnie? Zasmucił się Piotr, że mu po raz trzeci powiedział: Czy kochasz Mnie? I rzekł do Niego: Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham. Rzekł do niego Jezus: Paś owce moje." /J 21,17/


    5. Wypowiedzi bezpośrednie o Jezusie jako Bogu
    Biblia mówi o boskości Chrystusa wprost:
    Wiemy także, iż Syn Boży przyszedł i obdarzył nas zdolnością umysłu, tak iż poznajemy Prawdziwego. Jesteśmy w prawdziwym Bogu, w Synu Jego, Jezusie Chrystusie. On zaś jest prawdziwym Bogiem i Życiem wiecznym ."/1 J 5,20/
    Inne przykładowe fragmenty:
    "Chcę bowiem, abyście wiedzieli, jak wielką walkę toczę o was, o tych, którzy są w Laodycei, i o tych wszystkich, którzy nie widzieli mnie osobiście, aby ich serca doznały pokrzepienia, aby przez miłość wyuczeni, [osiągnęli] pełnię zrozumienia, w całym jego bogactwie, i głębsze poznanie tajemnicy Boga - Chrystusa. W Nim wszystkie skarby mądrości i wiedzy są ukryte." /Kol 2,1-3/

    "Boga nikt nigdy nie widział, lecz [/\b]jednorodzony Bóg[/b], który jest na łonie Ojca, objawił go"/J 1:18/

    "Na początku było Słowo,
    a Słowo było u Boga,
    i Bogiem było Słowo.
    Ono było na początku u Boga.
    Wszystko przez Nie się stało, a bez Niego nic się nie stało, [z tego], co się stało.
    Na świecie było [Słowo], a świat stał się przez Nie, lecz świat Go nie poznał.
    Przyszło do swojej własności, a swoi Go nie przyjęli.
    I oglądaliśmy Jego chwałę, chwałę, jaką Jednorodzony otrzymuje od Ojca, pełen łaski i prawdy."
    /J 1,1-3.10-11.14/

    "Do Syna zaś: Tron Twój, Boże, na wieki wieków, berło sprawiedliwości berłem królestwa Twego." /Hbr 1,8/

    " poucza nas, abyśmy wyrzekłszy się bezbożności i żądz światowych, rozumnie i sprawiedliwie, i pobożnie żyli na tym świecie, oczekując błogosławionej nadziei i objawienia się chwały wielkiego Boga i Zbawiciela naszego, Jezusa Chrystusa"/Tyt 2,12-13/

    "Szymon Piotr, sługa i apostoł Jezusa Chrystusa, do tych, którzy dzięki sprawiedliwości Boga naszego i Zbawiciela, Jezusa Chrystusa, otrzymali wiarę równie godną czci jak i nasza "/1 P 1,1/
    ********************
    6.Jezus sam określa się jako Jahwe
    Poprzednio podałem przykłady tego, że Stary Testament określa Jezusa imieniem Jahwe (Jestem lub Ja Jestem).
    Zaskakujące jest jednak, że również Jezus nazywa się tym imieniem.
    Oczywiście nie chodzi o sytuacje, gdy Jezus używał wyrażenia "ja jestem" w jego "zwykłym" sensie. Wyrażenie "ja jestem" jest częste w mowie potocznej, wielokrotnie potocznie używał go sam Jezus (np. Mt 20,15 "Czy na to złym okiem patrzysz, że ja jestem dobry?" [/color] albo Łk 34,29 "Popatrzcie na moje ręce i nogi: to Ja jestem." ) oraz inne postacie z Ewangelii (np. anioł Gabriel Łk 1,19 "Odpowiedział mu anioł: Ja jestem Gabriel" [/color]). Absurdem byłoby kojarzenie ich za każdym razem z imieniem Jahwe. Jest to zasadne tylko w kilku wypadkach, gdy konstrukcja gramatyczna i okoliczności wypowiedzi (a zwłaszcza reakcja słuchaczy) na to wskazują. Tu zamierzam omówić właśnie kilka takich przypadków:
    1. Ewangelia wg św.Jana, rozdział 8
      Kiedy Żydzi pytają Jezusa "Kimże ty siebie czynisz" /J 8,53b/ Jezus powołuje się na to, że jest synem Boga Ojca. Swą wypowiedź na ten temat kończy słowami "Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Zanim Abraham stał się, JA JESTEM." /J 8,58b/
      Zdanie to jest przedziwne, bowiem łamie reguły gramatyki. gdyby miało to być proste oświadczenie, że Jezus żył wcześniej niż Abraham, w miejscu tym musiałoby się pojawić stwierdzenie "Zanim Abraham stał się, JA BYŁEM". Jezus jednak nawiązuje tu do starotestamentalnego imienia Boga "Jahwe" (czyli właśnie "JA JESTEM"), podkreślającego istnienie jako element natury Boga.
      Słuchający Go Żydzi nie mają zresztą wątpliwości co do znaczenia tej konstrukcji słownej, będącej dla nich bluźnierstwem; świadczy o tym ich reakcja: "Porwali więc kamienie, aby rzucić w Niego." /J 8,59/ (była to kara za bluźnierstwo wobec imienia bożego patrz Kpł 24,16, patrz też 24,11-14 oraz Kpł 24,23)
      Co ciekawe, wcześniej, podczas tej samej wymiany zdań, Jezus jeszcze dwukrotnie używa podobnego zwrotu:
      "Powiedziałem wam, że pomrzecie w grzechach swoich. Jeżeli bowiem nie uwierzycie, że JA JESTEM, pomrzecie w grzechach waszych." /J 8,24/
      Zdanie, jeśli przyjąć potoczne znaczenie słów "ja jestem" nie ma sensu; Jezus musiałby sądzić iż Żydzi nie wierzą w Jego istnienie. Wygląda na to, że mowa nie tyle o istnieniu Jezusa, co o jego naturze. Takie rozumienie potwierdza kolejne zdanie:
      "Rzekł więc do nich Jezus: Gdy wywyższycie Syna Człowieczego, wtedy poznacie, że JA JESTEM i że Ja nic sam z siebie nie czynię, ale że mówię to, czego Mnie Ojciec nauczył." /J 8,28/
    2. Mowa Jezusa przed Ostatnią Wieczerzą
      "Dziwna" konstrukcja gramatyczna ze słowami "Ja Jestem" powtórzy się w wypowiedzi Jezusa do uczniów po umyciu nóg przed Paschą "Już teraz, zanim się to stanie, mówię wam, abyście, gdy się stanie, uwierzyli, że JA JESTEM." /J 13,19/
      Co mógłby mieć na myśli? Czyżby przypuszczał że uczniowie wątpią w Jego istnienie?
    3. Pojmanie Jezusa w Getsemani
      "To powiedziawszy Jezus wyszedł z uczniami swymi za potok Cedron. Był tam ogród, do którego wszedł On i Jego uczniowie. Także i Judasz, który Go wydał, znał to miejsce, bo Jezus i uczniowie Jego często się tam gromadzili. Judasz, otrzymawszy kohortę oraz strażników od arcykapłanów i faryzeuszów, przybył tam z latarniami, pochodniami i bronią. A Jezus wiedząc o wszystkim, co miało na Niego przyjść, wyszedł naprzeciw i rzekł do nich: "Kogo szukacie?" Odpowiedzieli Mu: "Jezusa z Nazaretu". Rzekł do nich Jezus: "Ja jestem". Również i Judasz, który Go wydał, stał między nimi. Skoro więc rzekł do nich: "Ja jestem", cofnęli się i upadli na ziemię." /J 18,1-6/
      Zagadka - przyszli Go pojmać. Cała kohorta oraz dodatkowo strażnicy "z latarniami, pochodniami i bronią" . Naprzeciw nim wychodzi Jezus. Gdy mówi "Ja jestem" cała ta gromada uzbrojonych ludzi cofa się i pada na ziemię. To nie była reakcja na widok samego Jezusa (wiedzieli po kogo idą, trudno by szli z założeniem oddania Mu pokłonu), ale na krótkie dwa słowa "Ja jestem" . Świadczy o tym zresztą wyraźnie słowo skoro w wierszu 6 "Skoro więc rzekł do nich: "Ja jestem", cofnęli się i upadli na ziemię." Mimo że ludzie przybyli by aresztować Jezusa i w niego nie wierzyli, upadli na ziemię przed imieniem Boga którym się przedstawił.

    Powyższe wyjaśnia, dlaczego Nowy Testament każe wierzyć w Imię Jezusa:
    "Kto wierzy w Niego, nie podlega potępieniu; a kto nie wierzy, już został potępiony, bo nie uwierzył w imię Jednorodzonego Syna Bożego." /J 3,18/
    Co więcej, gdyby Jezus nie miał prawa do imienia Jahwe, bluźnierstwem byłyby słowa o Nim z Dziejów Apostolskich "I nie ma w żadnym innym zbawienia, gdyż nie dano ludziom pod niebem żadnego innego imienia, przez które moglibyśmy być zbawieni." /Dz 4,12/
    Niemożliwym byłoby też stwierdzenie z Listu do Filipian 2,9 że imię Jezusa jest "ponad wszelkie imię".
=====================================================================================================
No cóż, "zapomniałeś" zacytować wersety, które przytoczyłem. Zrobię więc to za Ciebie:
„Wiemy, że gdy się objawi, będziemy do Niego podobni, bo ujrzymy Go takim, jakim jest.”/1 J 3,2b/
Podobnie to nie równi czy tacy sami.
Nikt nie pisał, że "równi". A "podobni" sprowadzasz do niczego. O czym zresztą
piszesz dalej:
Poza tym Jezus jest w niebie aniołem.
Nic podobnego.
Pierwszym po Bogu ale aniołem i ci którzy pójdą do nieba będą aniołami podobnymi do Jezusa bo mu nie dorównają.
Dalej nic podobnego.
Człowiek to nie anioł, a anioł nie człowiek. Zupełnie tak samo jak pies to nie ptak ani nie żaba. Choć więcej mają wspólnego ze sobą niż człowiek i anioł.
Co więcej, Nowy Człowiek staje się uczestnikiem bożej natury:
„Tak samo Boska Jego wszechmoc udzieliła nam tego wszystkiego, co się odnosi do życia i pobożności, przez poznanie Tego, który powołał nas swoją chwałą i doskonałością. Przez nie zostały nam udzielone drogocenne i największe obietnice, abyście się przez nie stali uczestnikami Boskiej natury, gdy już wyrwaliście się z zepsucia /wywołanego/ żądzą na świecie.”/2 Ptr 1,3-4/
Wszyscy aniołowie są uczestnikami Boskiej natury.
Nic podobnego.
Owo oderwanie - ale nie od Boga, lecz od zepsucia świata! - stoi za terminem „święty” (hagios tj. „oddzielony”).
Gdyby to rozumieć jak proponujesz to chrześcijanie na ziemi już są Bogami bo mają być święci
Chrześcijanie jak najbardziej mają być "oddzieloni" od zepsucia świata. A absolutnie to nie oznacza że są Bogami - skąd taki w ogóle pomysł?
1 Pio1:15 ale w zgodzie ze Świętym, który was powołał, sami też stańcie się święci w całym swym postępowaniu, 16 gdyż jest napisane: „Macie być święci, ponieważ ja jestem święty”.
Pismo posuwa się nawet do stwierdzenia, że chrześcijanie są chlubą Chrystusa (2 kor 8,23).
czyli "czymś" czym Chrystus może się chwalić. Wynoszenie chluby Chrystusa do bycia bogiem wielkim nadużyciem
To po co to robisz? Bo ja nigdy nie sugerowałem, jakoby chrześcijanie mieli być Bogami. Piszesz o tym tylko Ty.
modlitwa to najwyższy wyraz czci i chwały który należy się wyłącznie Bogu Ojcu Jehowie.
No to smiało. Daj przykład katolika, który oddaje cześć Boską komuś innemu niż Bóg. Bo ja w swoim długim życiu nikogo takiego nie spotkałem.

enosz

Re: JEDEN JEST BÓG, I JEDEN POŚREDNIK.

Post autor: enosz » 2021-07-12, 19:34

Andej pisze: 2021-07-04, 21:00
enosz pisze: 2021-07-04, 17:49Nie mas takiego tekst w Biblii, ani nawet sugestii. To tylko i wyłącznie manipulacja interpretowaniem fragmentów z Pism.
J 10.30 Ja i Ojciec jedno jesteśmy.
i to właśnie jest przykład takiej manipulacji. Wyrwany werset z kontekstu rzekomo potwierdzający że; "Pismo określa mianem Jahwe zarówno Jezusa, jak i Ojca." Bo gdzie z tego wersetu wynika że Bóg Ojciec i Jezus to Jahwe ty wiesz tylko ty.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: JEDEN JEST BÓG, I JEDEN POŚREDNIK.

Post autor: Andej » 2021-07-12, 19:40

I każdy czytający ze zrozumieniem. Jak też każdy wierzący chrześcijanin.
Besserwissera nie przekonam i przekonywać nie zamierzam. Logiki nie nauczę. Nie przekonam do Prawdy zawartej w Biblii.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18906
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4604 times
Kontakt:

Re: JEDEN JEST BÓG, I JEDEN POŚREDNIK.

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-07-12, 23:42

enosz pisze: 2021-07-12, 19:34
Andej pisze: 2021-07-04, 21:00
enosz pisze: 2021-07-04, 17:49Nie mas takiego tekst w Biblii, ani nawet sugestii. To tylko i wyłącznie manipulacja interpretowaniem fragmentów z Pism.
J 10.30 Ja i Ojciec jedno jesteśmy.
i to właśnie jest przykład takiej manipulacji. Wyrwany werset z kontekstu rzekomo potwierdzający że; "Pismo określa mianem Jahwe zarówno Jezusa, jak i Ojca." Bo gdzie z tego wersetu wynika że Bóg Ojciec i Jezus to Jahwe ty wiesz tylko ty.
Ciekawe... powyżej podałem kilkanaście dowodów na tę oczywistą prawdę. Ale metoda Świadków Jehowy w takich sytuacjach brzmi "nie dyskutować - iść w zaparte".
Niezbyt to uczciwy sposób "dyskutowania".

enosz

Re: JEDEN JEST BÓG, I JEDEN POŚREDNIK.

Post autor: enosz » 2021-07-14, 20:12

Marek_Piotrowski pisze: 2021-07-12, 23:42
enosz pisze: 2021-07-12, 19:34
Andej pisze: 2021-07-04, 21:00
enosz pisze: 2021-07-04, 17:49Nie mas takiego tekst w Biblii, ani nawet sugestii. To tylko i wyłącznie manipulacja interpretowaniem fragmentów z Pism.
J 10.30 Ja i Ojciec jedno jesteśmy.
i to właśnie jest przykład takiej manipulacji. Wyrwany werset z kontekstu rzekomo potwierdzający że; "Pismo określa mianem Jahwe zarówno Jezusa, jak i Ojca." Bo gdzie z tego wersetu wynika że Bóg Ojciec i Jezus to Jahwe ty wiesz tylko ty.
Ciekawe... powyżej podałem kilkanaście dowodów na tę oczywistą prawdę. Ale metoda Świadków Jehowy w takich sytuacjach brzmi "nie dyskutować - iść w zaparte".
Niezbyt to uczciwy sposób "dyskutowania".
Ja odpowiedziałem Andrejowi. Tobie jeszcze nie. Cierpliwości. Napisałeś długi post odpowiedź będzie w odcinkach:)

ODPOWIEDZ