Darwin na łopatkach

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
ODPOWIEDZ
Quinque
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 689
Rejestracja: 29 gru 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 49 times

Re: DARWIN NA ŁOPATKACH

Post autor: Quinque » 2018-03-30, 22:33

No tak, ale przez grzech jednego umieramy wszyscy. Zatem jaki grzech mogli popełnić ludzie, którzy biegali po lasach w celu poszukiwania jedzenia

Pozostaje również problem tego iż to Bóg stworzył "niedoskonały świat"(Biblia temu przeczy). Choroby psychiczne, głód, szusze i inne kataklizmy... Jeżeli Ks.Rodzaju czytamy dosłownie nie ma tego problemu

konik

Re: DARWIN NA ŁOPATKACH

Post autor: konik » 2018-03-30, 22:42

Grzech z Raju nie jest wina osobista dla nas ... jest to grzech "wypaczonych mozliwosci, mozliwosci popsutych". To tak, jak wsiadasz do idealnego auta i po wyjezdzie z garazu walisz autem w drzewo. Auto moze i dziala, ale juz nie idealnie. A przeciez jeszcze przed chwila bylo idealne.
Czyja w tym wina, ze gdy sprzedasz koniowi takie auto, to ono w dalszym ciagu bedzie nieidealne ... i beda z nim klopoty? A jak kon sprzeda ... to nawet po naprawch wciaz to auto bedzie nieidealne.
Tak jest i podobnie z nami po wygnaniu z Raju ( czyli z "fabryki aut idealnych ).

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14926
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4178 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: DARWIN NA ŁOPATKACH

Post autor: Dezerter » 2018-03-31, 09:54

Quinque pisze: 2018-03-30, 22:33 No tak, ale przez grzech jednego umieramy wszyscy. Zatem jaki grzech mogli popełnić ludzie, którzy biegali po lasach w celu poszukiwania jedzenia

Pozostaje również problem tego iż to Bóg stworzył "niedoskonały świat"(Biblia temu przeczy). Choroby psychiczne, głód, szusze i inne kataklizmy... Jeżeli Ks.Rodzaju czytamy dosłownie nie ma tego problemu
Skutkiem grzechu Adama otrzymaliśmy skażona naturę - jak obrazowo konik opisał.
Nie wiemy jaki dokładnie był grzech pierworodny - wiemy ogólnie Marek ładnie to wyłożył - ludzie wybrali poznanie dobra i zła, czyli sami zaczęli decydować co jest dobre, a co złe - stali się jak bogowie - postawili się na miejscu Boga. Musiało to być coś mocnego - może kanibalizm? - na pewno było to przekroczenie odwiecznego TABU. Szatan zazdroszcząc nam nieśmiertelności (prawdopodobnie) namówił ludzi do tego grzechu, stąd śmierć zamiast życia wiecznego. Jezus to odkręca.

Bóg nie stworzył "niedoskonałego świata" - skąd taki wniosek?- czytaj na początku co Bóg stworzył!
Skutki grzechu skaziły naszą naturę i stała się niedoskonała stąd "Choroby psychiczne, głód, szusze i inne kataklizmy"
Przeczytaj uważnie, to co Marek napisał jeszcze raz - na prawdę warto!
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Quinque
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 689
Rejestracja: 29 gru 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 49 times

Re: DARWIN NA ŁOPATKACH

Post autor: Quinque » 2018-04-01, 18:17

Dezerter pisze: 2018-03-31, 09:54
Bóg nie stworzył "niedoskonałego świata" - skąd taki wniosek?- czytaj na początku co Bóg stworzył!
Żeby człowiek powstał, miliardy istnień(zwierząt, roślin) musiały umierać. Czy taki świat jest doskonały(dobry)?
Ostatnio zmieniony 2018-04-01, 18:18 przez Quinque, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14926
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4178 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: DARWIN NA ŁOPATKACH

Post autor: Dezerter » 2018-04-01, 19:50

Quinque pisze: 2018-04-01, 18:17
Dezerter pisze: 2018-03-31, 09:54
Bóg nie stworzył "niedoskonałego świata" - skąd taki wniosek?- czytaj na początku co Bóg stworzył!
Żeby człowiek powstał, miliardy istnień(zwierząt, roślin) musiały umierać. Czy taki świat jest doskonały(dobry)?
Oczywiście, bo ewolucja jak to widać dość jasno ma charakter postępowy, od prymitywnych form, prymitywnych istnień, do zdolnych do współczucia, uczenia się, samoświadomości, tworzenia języka, kultury, nauki, miłości. Jest to ciągły marsz życia do coraz doskonalszych form - a wszystko to według planu Bożego,
Masz pomysł na doskonalszy?
Jak mawia ks. prof Heller - jest to najlepszy z możliwych światów - czy jakoś tak
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: DARWIN NA ŁOPATKACH

Post autor: Andej » 2018-04-02, 15:17

Dezerter pisze: 2018-04-01, 19:50 ... ewolucja jak to widać dość jasno ma charakter postępowy, ...
Postępowy? Tak jak paraliż postępowy?
Teoria ewolucji tłumaczy wiele. I jest zamysłem Boga. Ale teoria ta ma wiele dziur. Wiele faktów zaprzecza jej ciągłości. A teoretycznie obejmuje proces od martwej materii, do ludzkiego geniuszu. (Choć uważam, że aby była sensownym przedmiotem wiary, powinna rozpoczynać się. Czyli obejmować ewolucję niczego przeobrażającego się materię, materii w życie i powstawaniem form, a na końcu ich doskonaleniem).
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: DARWIN NA ŁOPATKACH

Post autor: david491 » 2018-04-03, 06:41

konik pisze: 2018-03-30, 22:18 Hej Pany i Panie, Profesory i inne Doktory ... mniemanologii stosownie niestosowanej ...
Swieta, Swieta Wielkiej Nocy ida ... dlatego ja swoja wypowiedz rozszerze juz za chwile o temat darwinowski:
- kwestia jest bardzo powazna, a nawet fundamentalna: co bylo pierwsze? Jajko czy kura? Konskie badania i eksperymenty potwierdzaja, ze pierwsze byly pisanki. A potem to juz poszlo.
I na tym zakoncze moj belkotliwie naukowy wywod.
A, czy nie mogło tak być że najpierw na świecie była jaszczurka?

https://wiadomosci.onet.pl/swiat/jajko- ... iedz/e1tn4

Quinque
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 689
Rejestracja: 29 gru 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 49 times

Re: DARWIN NA ŁOPATKACH

Post autor: Quinque » 2018-04-05, 18:10

Wiele osób mówi że ewolucja nie wyklucza istnienia Boga, ale według mnie to jest myślenie życzeniowe

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18860
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2601 times
Been thanked: 4597 times
Kontakt:

Re: DARWIN NA ŁOPATKACH

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-04-06, 12:14

Quinque pisze: 2018-04-05, 18:10 Wiele osób mówi że ewolucja nie wyklucza istnienia Boga, ale według mnie to jest myślenie życzeniowe
Ja bym powiedział, że ewolucja implikuje istnienie Boga.

Quinque
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 689
Rejestracja: 29 gru 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 49 times

Re: DARWIN NA ŁOPATKACH

Post autor: Quinque » 2018-04-06, 22:51

Nie wiem. Jakoś nic nie potrafi mnie przekonać do tego że nie ma sprzeczności między biblią a ewolucją. Będę szukał dalej, a jak nie znajdę to może porzucę wiarę?

Według mnie te wszystkie wyjaśnienia, jakieś ekwilibrystyczne wygibasy słowne i logiczne, nie przekonują mnie. Oczywiście można sobie coś wmawiać. Jednak to oszukiwanie samego siebie

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14926
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4178 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: DARWIN NA ŁOPATKACH

Post autor: Dezerter » 2018-04-07, 00:09

Quinque pisze: 2018-04-06, 22:51 Nie wiem. Jakoś nic nie potrafi mnie przekonać do tego że nie ma sprzeczności między biblią a ewolucją. Będę szukał dalej, a jak nie znajdę to może porzucę wiarę?

Według mnie te wszystkie wyjaśnienia, jakieś ekwilibrystyczne wygibasy słowne i logiczne, nie przekonują mnie. Oczywiście można sobie coś wmawiać. Jednak to oszukiwanie samego siebie
Poczytaj księdza - on to ładnie godzi
http://www.tropie.tarnow.opoka.org.pl/e ... eation.htm
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Re: DARWIN NA ŁOPATKACH

Post autor: Efezjan » 2018-04-07, 04:18

Quinque pisze: 2018-04-06, 22:51 Nie wiem. Jakoś nic nie potrafi mnie przekonać do tego że nie ma sprzeczności między biblią a ewolucją. Będę szukał dalej, a jak nie znajdę to może porzucę swiarę?

Według mnie te wszystkie wyjaśnienia, jakieś ekwilibrystyczne wygibasy słowne i logiczne, nie przekonują mnie. Oczywiście można sobie coś wmawiać. Jednak to oszukiwanie samego siebie
Bereszit to tylko piękny poemat o stworzeniu świata, o miłości Stwórcy do swoich stworzeń. Mamy tam czas przeszły 'stworzył'. Pamiętać jednak należy, że Bóg JEST. To jest jego atrybut: wieczne teraz, w którym stwarza świat /ciągle go stwarza, nawet w tym momencie/ i jest w nim nieustannie obecny. Zresztą to właśnie pokazuje, że założeniu deistycznemu /Bóg stworzył świat i się nim nie interesuje/ przeczy fakt, że po pierwsze - Biblia nazywa go Emmanuelem /Bogiem z nami/ - Bóg w koncepcji deistycznej nie jest takim Bogiem, a po drugie entropia /wzrost bałaganu/. Świat ma kilka miliardów lat, a jego nieuporządkowanie nie jest specjalnie duże - rozszerza się coraz szybciej, bałagan we Wszechświecie rośnie jednak baaaaardzo powoli; bez ingerencji boskiej, bez podtrzymywania świata - ten już dawno rozpadłby się do atomów wodoru, a te rozpierzchłyby się po całym Wszechświecie.
Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

tisheeng

Re: DARWIN NA ŁOPATKACH

Post autor: tisheeng » 2018-04-07, 09:01

Quinque ... a ja widze, ze to Ty raczej probujesz samooszukiwania sie, aby miec pretekst z odejsciem od wiary; taki pretekst, ktory pozbawi Ciebie wyrzutow sumienia i strachu, ze pojdziesz calkowicie bledna droga? Pomyslales nad tym?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: DARWIN NA ŁOPATKACH

Post autor: Andej » 2018-04-07, 10:37

Quinque pisze: 2018-04-06, 22:51... Jakoś nic nie potrafi mnie przekonać do tego że nie ma sprzeczności między biblią a ewolucją. Będę szukał dalej, a jak nie znajdę to może porzucę wiarę? ...
Jakoś mnie to nie dziwi, że będąc po wpływem Pilastra zaprzeczasz logice. Szanuję wspomnianego za mistrzostwo w wykręcaniu kota ogonem. I omijam z powodu cynizmu i manipulatorstwa. I sprzeciwiam się jego lewackim poglądom. Ale skoro uważasz go za guru, to dlaczego nie przejmujesz całej narracji? Wciąż widzę jego wpływ w Twoich wypowiedziach. Jak długo można siedzieć okrakiem na barykadzie? Zejdź wreszcie w jedną lub drugą stronę? Wybierz światło lub ciemność. Ale skończ z szarością.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Quinque
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 689
Rejestracja: 29 gru 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 49 times

Re: DARWIN NA ŁOPATKACH

Post autor: Quinque » 2018-04-07, 16:36

Andej, ależ to nie jest mój guru. Po prostu szanuje człowieka za wiedzę a i bloga ma ciekawego. Parę razy z nim dyskutowalem. To wszystko. Ale żeby aż guru :/

Do wszystkich, Po prostu nie umiem sobie wyobrazić że dobry Bóg mógł stworzyć taki paskudny mechanizm jakim jest ewolucja. Przetrwa najsilniejszy a drugi zostanie zjedzony

poznanie teologiczne a naukowe są do siebie orgtogonalne. Ale nauka ingeruje w teologię(grzech pierworodny)
Ostatnio zmieniony 2018-04-07, 16:36 przez Quinque, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”