Darwin na łopatkach

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
ODPOWIEDZ
orzeszku

Re: Darwin na łopatkach

Post autor: orzeszku » 2021-08-23, 21:19

Tobie może tak, może innych zaciekawi.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Darwin na łopatkach

Post autor: Jozek » 2021-08-23, 21:24

a jak myslisz, po co to innym?
czy nie po to by macic im w glowach?
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18877
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2603 times
Been thanked: 4602 times
Kontakt:

Re: Darwin na łopatkach

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-08-23, 22:13

Jozek pisze: 2021-08-23, 21:15 nie potrzebuje czytac zadnych ksiazek, wiem ze Bog stworzyl czlowieka ,a to co ludzka nauka mowi i pisze na ten temat , mnie nie interesuje.
Zastanawiam się - czy to kwintesencja niechrześcijańskiego podejścia do wiary, czy fanatyzm czy też zwykły brak rozsądku.
Wierze Bogu, a nie ludzkim teoriom.
Nie jesteś człowiekiem? Wierzysz SWOIM teoriom, w przeciwieństwie do teorii ludzi, którzy wiedzą co mówią, bo się tym zajmują naukowo.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Darwin na łopatkach

Post autor: Jozek » 2021-08-23, 22:17

nie bede dyskutowal na temat mojej wiary i na czym, cz tez czyich teoriach sie opiera.
sam opieram sie na Slowie, a to juz kwestia indywidualnej wiary nie podlegajaca dyskusji innych.
za moja wiare ty nie jestes odpowiedzialny, wiec daruj sobie uwagi i zadania wyjasnien.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18877
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2603 times
Been thanked: 4602 times
Kontakt:

Re: Darwin na łopatkach

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-08-23, 23:58

Nie ma czego wyjaśniać. To książkowy przykład niekatolickiego i niechrześcijańskiego podejścia.
Nie chcesz być krytykowany - nie pisz.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Darwin na łopatkach

Post autor: Jozek » 2021-08-24, 00:08

a skad ty mozesz wiedziec czy moje podejscie jest katolickie, czy nie, skoro nie masz zielonego pojecia jak ja rozumie wiare?
to ze nie uznaje darwinowskiej teorii o niczym nie swiadczy.
teoria zawsze pozostanie teoria do puki nie zostanie bezsprzecznie udowodniona, a darwinowska nie jezt nawet rozpoczeta, nie wdpominajac o jej definitywnym udowodnirniu.
to ze Kosciol jej nie zaprzecza nie jest ani zadnym dowodem, ani dogmatem wiary.
twoje wpisy i odpowiedzi na nie zabieraja moj czas ktory moglbym wykozystac na wazniejszevi bardziej istotne tematy i ich wyjasniaanie.
Ostatnio zmieniony 2021-08-24, 00:22 przez Jozek, łącznie zmieniany 3 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
piotruniog
Bywalec
Bywalec
Posty: 167
Rejestracja: 18 lut 2020
Lokalizacja: Lublin
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 62 times
Been thanked: 11 times

Re: Darwin na łopatkach

Post autor: piotruniog » 2021-08-24, 00:36

Jozek ... Dajmy spokój. Bo dalej nie wiem z jakiego powodu jesteśmy biali 😛

orzeszku

Re: Darwin na łopatkach

Post autor: orzeszku » 2021-08-24, 09:18

Jozek pisze: 2021-08-24, 00:08 to ze nie uznaje darwinowskiej teorii o niczym nie swiadczy.
teoria zawsze pozostanie teoria do puki nie zostanie bezsprzecznie udowodniona, a darwinowska nie jezt nawet rozpoczeta, nie wdpominajac o jej definitywnym udowodnirniu.
Skąd możesz wiedzieć czy została udowodniona czy nie, skoro nie chcesz na ten temat czytać?

Fideizm jest też herezją. Wiarę trzeba opierać na rozumie.

Jeśli uważasz, że wiarę trzeba chronić przed faktami, to bardzo krucha ta wiara, nie sądzisz? Jest wielu naukowców, którzy nie boją się wiedzy, a i tak są głęboko wierzący. Przykładem może być Francis S. Collins - szef projektu Human Genome Project, dzięki któremu pierwszy raz odczytano sekwencję ludzkiego genomu. Napisał książkę "język Boga: kod życia - nauka potwierdza wiarę". https://pl.wikipedia.org/wiki/Francis_Collins

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: Darwin na łopatkach

Post autor: Albertus » 2021-08-24, 09:47

To że jesteśmy biali to wynika z dostosowania się do środowiska albo przez przekazywanie genetyczne jakichś cech które w małych odizolowanych grupach mogą łatwo stać się elementem charakterystycznym dla tej grupy - na przykład wysoki albo niski wzrost, szerokie albo wąski usta, długie albo krótkie nosy.

W Afryce mamy bardzo wysokich Tutsi i bardzo niskich pigmejów, mamy kolory skóry od lekkiego brązu do koloru smoły.

To wszystko są ludzie.

Dodano po 15 minutach 2 sekundach:
orzeszku pisze: 2021-08-24, 09:18
Jozek pisze: 2021-08-24, 00:08 to ze nie uznaje darwinowskiej teorii o niczym nie swiadczy.
teoria zawsze pozostanie teoria do puki nie zostanie bezsprzecznie udowodniona, a darwinowska nie jezt nawet rozpoczeta, nie wdpominajac o jej definitywnym udowodnirniu.
Skąd możesz wiedzieć czy została udowodniona czy nie, skoro nie chcesz na ten temat czytać?

Fideizm jest też herezją. Wiarę trzeba opierać na rozumie.

Jeśli uważasz, że wiarę trzeba chronić przed faktami, to bardzo krucha ta wiara, nie sądzisz? Jest wielu naukowców, którzy nie boją się wiedzy, a i tak są głęboko wierzący. Przykładem może być Francis S. Collins - szef projektu Human Genome Project, dzięki któremu pierwszy raz odczytano sekwencję ludzkiego genomu. Napisał książkę "język Boga: kod życia - nauka potwierdza wiarę". https://pl.wikipedia.org/wiki/Francis_Collins
Warto jednak pamiętać ze poglądy naukowe są zmienne, nie są wolne od wpływów ideologicznych, nacisków potężnych lobby itp.

Komuniści i hitlerowscy rasiści też opierali się na odkryciach naukowych.

Poglądy o ewolucji organizmów żywych opierają się w dużej mierze na przypuszczeniach i domysłach. To nie jest matematyka, fizyka albo chemia. Choć tam też jeszcze wiele się może zmienić i odkrycia mogą nas zaskoczyć.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Darwin na łopatkach

Post autor: Jozek » 2021-08-24, 14:32

orzeszku pisze: 2021-08-24, 09:18
Jozek pisze: 2021-08-24, 00:08 to ze nie uznaje darwinowskiej teorii o niczym nie swiadczy.
teoria zawsze pozostanie teoria do puki nie zostanie bezsprzecznie udowodniona, a darwinowska nie jezt nawet rozpoczeta, nie wdpominajac o jej definitywnym udowodnirniu.
Skąd możesz wiedzieć czy została udowodniona czy nie, skoro nie chcesz na ten temat czytać?

Fideizm jest też herezją. Wiarę trzeba opierać na rozumie.

Jeśli uważasz, że wiarę trzeba chronić przed faktami, to bardzo krucha ta wiara, nie sądzisz? Jest wielu naukowców, którzy nie boją się wiedzy, a i tak są głęboko wierzący. Przykładem może być Francis S. Collins - szef projektu Human Genome Project, dzięki któremu pierwszy raz odczytano sekwencję ludzkiego genomu. Napisał książkę "język Boga: kod życia - nauka potwierdza wiarę". https://pl.wikipedia.org/wiki/Francis_Collins
nie chce po prostu juz wiecej czytac, bo sie juz dosc w zyciu naczytalem i mam po dziorki w nosie wszelkich ideologii i ludzkich pomyslow i filozoficznych dywagacji.
takie chocby lgbt to jeden z owocow filozoficznych dywagacji roznych ludzi.
fideizm tez mnie nie interesuje bo to tez jeden z wymyslow ludzkich.
a ci co wykopuja szkielety ludzkie i babraja sie w nich w muzeach to dla mnie niczym sie nie roznia od hien cmentarnych.
ciekawi ich historia czlowieka, to niech sami sie w to bawia, mi to do niczego nie jest potrzebne, a juz tym bardziej do wiary w Boga. Nie jestem az tak ciekawski i wscibski, by wiedza o jakichs szkieletach miala dla mnie jakiekolwiek znaczenie, a tym bardziej przerozne wymysly i teorie ktore sa przez to wymyslane.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

orzeszku

Re: Darwin na łopatkach

Post autor: orzeszku » 2021-08-24, 14:34

Komuniści i hitlerowscy rasiści też opierali się na odkryciach naukowych.
Nie, nie opierali się na odkryciach naukowych tylko na opiniach i interpretacjach tychże odkryć. Fakty to fakty. To nie wina noża, czy zostanie użyty do posmarowania masłem chleba czy do morderstwa.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: Darwin na łopatkach

Post autor: Albertus » 2021-08-24, 14:44

orzeszku pisze: 2021-08-24, 14:34
Komuniści i hitlerowscy rasiści też opierali się na odkryciach naukowych.
Nie, nie opierali się na odkryciach naukowych tylko na opiniach i interpretacjach tychże odkryć. Fakty to fakty. To nie wina noża, czy zostanie użyty do posmarowania masłem chleba czy do morderstwa.
A jakie są te fakty w zakresie ewolucjonizmu?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Darwin na łopatkach

Post autor: Andej » 2021-08-24, 15:39

orzeszku pisze: 2021-08-24, 14:34 Nie, nie opierali się na odkryciach naukowych tylko na opiniach i interpretacjach tychże odkryć. Fakty to fakty. To nie wina noża, czy zostanie użyty do posmarowania masłem chleba czy do morderstwa.
Odnośnie intencji - racja.
Opierali się zarówno na badaniach naukowych, jak też pseudonaukowych. (A także okultystycznych.) Jedno i drugie (i trzecie) traktując tendencyjnie. Dostosowując do, z góry założonych tez. To, na co się powoływali ma znaczenie wtórne. Brali wszystko, co dało się w jakiś sposób interpretować zgodnie z ich obsesjami (nie chcę nazywać tego ideami).
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18877
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2603 times
Been thanked: 4602 times
Kontakt:

Re: Darwin na łopatkach

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-08-24, 16:26

nie chce po prostu juz wiecej czytac, bo sie juz dosc w zyciu naczytalem (...)
To mi przypomina dialog:
- Wacek ma imieniny, nie wiem co mu kupić
- Może książkę?
- Eee, nie, książkę to on już ma...

:)

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Darwin na łopatkach

Post autor: Jozek » 2021-08-24, 16:38

Marek_Piotrowski pisze: 2021-08-24, 16:26
nie chce po prostu juz wiecej czytac, bo sie juz dosc w zyciu naczytalem (...)
To mi przypomina dialog:
- Wacek ma imieniny, nie wiem co mu kupić
- Może książkę?
- Eee, nie, książkę to on już ma...

:)
dokladnie, :D
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”