Darwin na łopatkach

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
ODPOWIEDZ
david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Darwin na łopatkach

Post autor: david491 » 2017-02-20, 18:31

Ewolucjoniści jeszcze do niedawna twierdzili że bakterie jako pierwsze pojawiły się na ziemi, i od nich wszystko się zaczęło. Nauka XX i XXI wieku te teorie obaliła, a naukowiec dr. Stephen C. Meyer - Uniwersytet Cambridge. Tak napisał: ?Teoria materialistyczna, neodarwinizm i spokrewnione teorie ewolucji chemicznej nie będą wstanie przeżyć w obliczu odkrywającej się przed nami - biologii wieku informacji -, nowoczesnej biologii XXI wieku?.

Na przestrzeni ostatniego czasu, w okresie szybkiego postępu takich nauk jak: mikrobiologia, biologia molekularna, biochemia, genetyka oraz istotnego
rozwoju w możliwościach mikroskopu elektronowego, wyłonił się przed nami dużo bardziej doskonały i złożony świat komórki ? podstawowego zaczątku życia.Jest to wielce skomplikowany, NIEREDUKOWALNY i cudowny wprost świat, którego wcześniej nie znano w tym zakresie, a który jeszcze bardziej zaprzecza słuszności i podstawności ewolucji chemicznej.

Więcej pod tym linkiem można się dowiedzieć .

http://www.wiara.us/cuda_w_przyrodzie

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: DARWIN NA ŁOPATKACH

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-02-20, 20:00

Może tak (ale chyba nie...).
Właśnie przed chwilą czytałem blog gościa, który twierdzi że ZIemia jest płaska, a SŁońce jest "zasilane przez Boga prądem Tesli". Też bardzo "uczony" wywód ;-)
Ale ja tam teorii ewolucji nie będę bronił, bo się nie znam (i na dobrą sprawę nie wiem czy jest prawdziwa).
Bronie tylko jednej tezy - czy ewolucja jest, czy jej nie ma, nie ma to najmniejszego związku z wiarą. Ani z Biblią.

david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: DARWIN NA ŁOPATKACH

Post autor: david491 » 2017-02-20, 20:24

Marek_Piotrowski pisze:Może tak (ale chyba nie...).
Właśnie przed chwilą czytałem blog gościa, który twierdzi że ZIemia jest płaska, a SŁońce jest "zasilane przez Boga prądem Tesli". Też bardzo "uczony" wywód ;-)
Ale ja tam teorii ewolucji nie będę bronił, bo się nie znam (i na dobrą sprawę nie wiem czy jest prawdziwa).
Bronie tylko jednej tezy - czy ewolucja jest, czy jej nie ma, nie ma to najmniejszego związku z wiarą. Ani z Biblią.
Ale co może tak? A co może nie? Jak to nie ma ewolucja związku z wiarą ani z biblią? Przecież Biblia mówi że Bog stworzył wszystko według swojego gatunku. A ewolucja mówi o przejściu jednego gatunku w drugi. ;-)

david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: DARWIN NA ŁOPATKACH

Post autor: david491 » 2017-02-20, 20:34

Marek pisze. Właśnie przed chwilą czytałem blog gościa, który twierdzi że ZIemia jest płaska, a SŁońce jest "zasilane przez Boga prądem Tesli"

To niech zgłosi ten swój wniosek, to komisji, która takimi sprawami się zajmuje stanie się bardzo sławny i bogaty. :-P

david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: DARWIN NA ŁOPATKACH

Post autor: david491 » 2017-02-22, 19:06

Darwin leży na łopatkach nikt go nie broni, niech sobie leży dalej jak chciał być mądrzejszy od Pana Boga. Nauka przez którą chciał obalić Boga, obaliła jego dowody. Bo jak się okazało nawet takie bakterie , które według ewolucjonistów pojawiły się na ziemni jako pierwsze okazały się NIERDUKOWALNE! A co dopiero człowiek który takich komórek jak bakteria posiada miliardy. Biblia mówi, że Bóg stworzył wszystko zgodnie ze swoim rodzajem (Rdz 1). Cóż, właśnie to pokazuje nam nauka. Nie znajdujemy skamielin, które pokazywałyby przejście z jednego gatunku w drugi, ponieważ takich skamielin nie ma. Nauka pokazuje adaptację wewnątrz gatunku (mikroewolucja), a nie ewolucyjne przejście z jednego gatunku w drugi (makroewolucja). Zgadza się to z Biblią.

A ewolucjoniści ,kopią, kopią i kopią , i nic jeszcze nie znaleźli co by świadczyło o przejściu jednego gatunku w drugi, np. konia z rogami. I nie znajdą. Nawet o zielonej sierści konia nie znajdą ponieważ informacja genetyczna dająca zielone umaszczenie nie istnieje w końskiej populacji, nie istnieje, i tyle.Bóg powiedział, że umieścił na ziemi wszystkie elementy. Księga Rodzaju w rozdziale 1 mówi, że roślinność, kwiaty, drzewa, itp. zostały stworzone ?według ich rodzajów? (Rdz 1:21, 24). Różne gatunki zwierząt powstały wszystkie równocześnie a nie stopniowo w czasie i nie ewoluowały z jednego gatunku w drugi. I tego jak do tej pory dowodzi nauka.Księga Rodzaju mówi nam, że Bóg stworzył człowieka ?na swój obraz? (Rdz 1:26), co nie miało miejsca w przypadku roślin i zwierząt. Człowiek należał do innego niż one ?gatunku?.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: DARWIN NA ŁOPATKACH

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-02-22, 20:15

david491 pisze:Darwin leży na łopatkach nikt go nie broni, niech sobie leży dalej jak chciał być mądrzejszy od Pana Boga. Nauka przez którą chciał obalić Boga, obaliła jego dowody. Bo jak się okazało nawet takie bakterie , które według ewolucjonistów pojawiły się na ziemni jako pierwsze okazały się NIERDUKOWALNE! A co dopiero człowiek który takich komórek jak bakteria posiada miliardy. Biblia mówi, że Bóg stworzył wszystko zgodnie ze swoim rodzajem (Rdz 1). Cóż, właśnie to pokazuje nam nauka. Nie znajdujemy skamielin, które pokazywałyby przejście z jednego gatunku w drugi, ponieważ takich skamielin nie ma. Nauka pokazuje adaptację wewnątrz gatunku (mikroewolucja), a nie ewolucyjne przejście z jednego gatunku w drugi (makroewolucja). .
Nie jestem biologiem, więc nie będę dyskutował z powyższymi twierdzeniami naukowymi (choć z tego, co wiem, to mało który naukowiec się z nimi zgadza, więc podawanie ich jako niepodważalnych faktów mam za pochopne).
Zgadza się to z Biblią
Nic podobnego - ani się zgadza, ani nie zgadza - Biblia nie ma nic do powiedzenia na ten temat.

A ewolucjoniści ,kopią, kopią i kopią , i nic jeszcze nie znaleźli co by świadczyło o przejściu jednego gatunku w drugi, np. konia z rogami. I nie znajdą. Nawet o zielonej sierści konia nie znajdą ponieważ informacja genetyczna dająca zielone umaszczenie nie istnieje w końskiej populacji, nie istnieje, i tyle.Bóg powiedział, że umieścił na ziemi wszystkie elementy. Księga Rodzaju w rozdziale 1 mówi, że roślinność, kwiaty, drzewa, itp. zostały stworzone ?według ich rodzajów? (Rdz 1:21, 24). Różne gatunki zwierząt powstały wszystkie równocześnie a nie stopniowo w czasie i nie ewoluowały z jednego gatunku w drugi. I tego jak do tej pory dowodzi nauka.Księga Rodzaju mówi nam, że Bóg stworzył człowieka ?na swój obraz? (Rdz 1:26), co nie miało miejsca w przypadku roślin i zwierząt. Człowiek należał do innego niż one ?gatunku?.
Co do "stworzenia wszystkiego zgodnie ze swoim rodzajem" to wyciąganie z tego wniosku, jakoby nie było przekształcenia pomiędzy gatunkami zwierząt wymaga daleko idących założeń terminologicznych (np. utożsamienia biblijnego "rodzaju" z IXX wiecznym "gatunkiem").

Co gorsze, nawet wówczas znaczenie tego zdania niekoniecznie jest takie, jak zakładasz. Na przykład w Księdze Mądrości czytamy:
?Ty wszystko urządziłeś według miary i liczby, i wagi!? (Mdr 11,20)
Czy to miałoby znaczyć, że nic na świecie nie zmieniło nigdy swoich wymiarów i wagi? ;-)

No i wreszcie, w jaki sposób doszedłeś do wniosku, że ewentualne stworzenie nastąpiło "równocześnie a nie stopniowo w czasie i nie ewoluowały z jednego gatunku w drugi"?!

Taki na przykład święty Augustyn (choć nie znał faktów naukowych na ten temat tylko polegał na Biblii) wcale nie był tego taki pewien jak Ty:
?W ciałach ożywionych została zaszczepiona pewna naturalna siła oraz, by tak powiedzieć, uprzednio zasiane i jakby zaplanowane zalążki organizmów mających powstać w przyszłości?

?w ziemi została stworzona, rzec można, w sposób potencjalny natura traw i drzew? czyli tak jak w ziarnie zawsze jest już zawarta cała roślina, choć musi się dopiero z niego rozwinąć z biegiem czasu, by można ją było dostrzec, tak samo pierwotne stworzenie mogło zawierać przyszłe gatunki, choć początkowo ukryte: miały się rozwinąć dopiero później. Stworzona materia ziemi miałaby więc moc wytworzenia w przyszłości różnych gatunków roślin.

Czy to by znaczyło, że Bóg ich nie stworzył? Nic bardziej błędnego. Święty i doktor Kościoła podaje podobieństwo z budowy miast:
?Powiadamy, że miasta, na przykład Rzymu lub Aleksandrii [?], nie zbudowali rzemieślnicy i budowniczowie, lecz królowie, których wolą te miasta zostały zbudowane ? o ileż bardziej Boga możemy nazwać założycielem natur?.

Polecam gorąco http://www.siemieniewski.archidiecezja. ... ?q=node/11

david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: DARWIN NA ŁOPATKACH

Post autor: david491 » 2017-02-22, 22:14

Marek_Piotrowski pisze:Nie jestem biologiem, więc nie będę dyskutował z powyższymi twierdzeniami naukowymi (choć z tego, co wiem, to mało który naukowiec się z nimi zgadza, więc podawanie ich jako niepodważalnych faktów mam za pochopne).
To proszę bardzo

http://potop-exodus.w.interiowo.pl/ewol ... czeni.html
Marek_Piotrowski pisze:Nic podobnego - ani się zgadza, ani nie zgadza - Biblia nie ma nic do powiedzenia na ten temat.
(11) rzekł: Niechaj ziemia wyda rośliny zielone: trawy dające nasiona, drzewa owocowe rodzące na ziemi według swego GATUNKU owoce, w których są nasiona.

(12) Ziemia wydała rośliny zielone: trawę dającą nasienie według swego GATUNKU i drzewa rodzące owoce, w których było nasienie według ich GATUNKÓW.

(24) Potem Bóg rzekł: Niechaj ziemia wyda istoty żywe RÓŻNEGO RODZAJU: bydło, zwierzęta pełzające i dzikie zwierzęta WEDŁUG ICH RODZAJÓW! I stało się tak. (25) Bóg uczynił różne rodzaje dzikich zwierząt, bydła i wszelkich zwierząt pełzających po ziemi. I widział Bóg, że były dobre.

Czy te wersety w Biblii nie istnieją?
Marek_Piotrowski pisze:Co do "stworzenia wszystkiego zgodnie ze swoim rodzajem" to wyciąganie z tego wniosku, jakoby nie było przekształcenia pomiędzy gatunkami zwierząt wymaga daleko idących założeń terminologicznych (np. utożsamienia biblijnego "rodzaju" z IXX wiecznym "gatunkiem").

Jak do tej pory archeolodzy nie znaleźli takiego przypadku przekształcania, a kopią kopia i kopią. Inie znajdą bo na takie przekształcenie nie pozwala kod, DNA, jest to opisane w linku w którym podałem. Nauka odkryła bardzo wiele w ponad 100 lat po Darwinie. Jego obserwacje dotyczące doboru naturalnego i ?przetrwania najlepiej przystosowanych? są jednak nadal aktualne. Lecz niektóre wnioski Darwina (sprzed ponad 150 lat) okazały się sprzeczne z tym, czego nauka dowiedziała się o DNA, genetyce i dziedziczności.

Więcej Pd tym linkiem.

http://www.kazdystudent.pl/a/wody.html
Marek_Piotrowski pisze:Co gorsze, nawet wówczas znaczenie tego zdania niekoniecznie jest takie, jak zakładasz. Na przykład w Księdze Mądrości czytamy:
?Ty wszystko urządziłeś według miary i liczby, i wagi!? (Mdr 11,20)
Czy to miałoby znaczyć, że nic na świecie nie zmieniło nigdy swoich wymiarów i wagi?
Ależ nic podobnego. Księga Genesis wymienia cały szereg innych zmian, które dokonywały się wewnątrz danych gatunków na przestrzeni czasu. Wszystkie zwierzęta lądowe były pierwotnie roślinożerne (GENESIS 1:30-31), lecz część z nich przeobraziła się w mięsożerców(GENESIS 6:11; 7:8; 9:5). Instynktowny lęk przed człowiekiem zwierzęta zaczęły odczuwać dopiero po potopie (GENESIS 9:2). Coraz szybsze starzenie się i śmierć przychodziły na człowieka w rezultacie jego samowolnego życia (GENESIS 3:19; RZYMIAN 5:12). W ogrodzie Eden ludzie żyli na samych owocach, zaś po buncie musieli spożywać także produkty rolne (GENESIS 1:29; 3:19) a po potopie pojawiło się w nich dodatkowo zapotrzebowanie na mięso (GENESIS 9:3). Po upadku ludzi nastąpiła także zmiana w genach kobiecych, która spowodowała u nich silniejsze bóle porodowe (GENESIS 3:16). Wszystkie rasy ludzkie pochodzą od Noego (w tym czarnoskórzy Kuszyci) (GENESIS 10:6-7.32; JEREMIASZ 13:23). Całe ludy mogą dziedziczyć specyficzne cechy, takie jak wysoki wzrost (IZAJASZ 18:2.7). Tak więc Darwin przeoczył fakt, iż Biblia wspomina o zmianach genetycznych zachodzących w obrębie danych gatunków.
Jednakże Darwin w oparciu o zaobserwowane zmiany przystosowawcze wysunął bajkową teorię o stopniowym przeobrażaniu się jednych gatunków w inne, coraz to doskonalsze, bardziej złożone i lepiej przystosowane formy życia. Jak nieprawdopodobna była darwinowska teoria mikroewolucji wykazali dopiero genetycy. Ewolucjoniści znalazłszy się w bardzo niezręcznej sytuacji postanowili wymyślić inną teorię, która mogłaby zastąpić obalony mit. Tak powstała idea makroewolucji, czyli ewolucyjnego przeobrażania się jednych gatunków w inne na drodze korzystnych mutacji genetycznych.


Księga Genesis wymienia
Marek_Piotrowski pisze:Taki na przykład święty Augustyn (choć nie znał faktów naukowych na ten temat tylko polegał na Biblii) wcale nie był tego taki pewien jak Ty:
?W ciałach ożywionych została zaszczepiona pewna naturalna siła oraz, by tak powiedzieć, uprzednio zasiane i jakby zaplanowane zalążki organizmów mających powstać w przyszłości?

?w ziemi została stworzona, rzec można, w sposób potencjalny natura traw i drzew? czyli tak jak w ziarnie zawsze jest już zawarta cała roślina, choć musi się dopiero z niego rozwinąć z biegiem czasu, by można ją było dostrzec, tak samo pierwotne stworzenie mogło zawierać przyszłe gatunki, choć początkowo ukryte: miały się rozwinąć dopiero później. Stworzona materia ziemi miałaby więc moc wytworzenia w przyszłości różnych gatunków roślin.

Czy to by znaczyło, że Bóg ich nie stworzył? Nic bardziej błędnego. Święty i doktor Kościoła podaje podobieństwo z budowy miast:
?Powiadamy, że miasta, na przykład Rzymu lub Aleksandrii [?], nie zbudowali rzemieślnicy i budowniczowie, lecz królowie, których wolą te miasta zostały zbudowane ? o ileż bardziej Boga możemy nazwać założycielem natur?.


To nie ma nic wspólnego z ewolucją. Powyżej jest to opisane, jak sie zachowują rośliny w czasie suszy, a jak się zachowują w mokrym terenie. Tak samo zwierz eta, wypuszczają długą sierść jak przychodzi taka potrzeba. A najwyraźniej jest to opisane w hodowli koni.

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: DARWIN NA ŁOPATKACH

Post autor: Jordan » 2017-02-23, 07:59

Davidzie, popieram Cię w tej dyskusji, choć nie mam ochoty czynnie, gdyż podejście Marka mnie załamuje, gdy pisze, że Biblia nie ma nic do powiedzenia na temat życia na ziemi.
To jest chore, co Ty Marku prezentujesz; zdrowe dla ateisty, ale chore dla chrześcijanina, którym się mienisz!
To nie na moje nerwy...
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

Benjamin

Re: DARWIN NA ŁOPATKACH

Post autor: Benjamin » 2017-02-23, 13:57

Marek nie glosi zadnego ateizmu. Marek podaje, co jest trescia Bibli. Jordanie ... wyraznie starasz sie zmanipulowac czytelnikow.

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: DARWIN NA ŁOPATKACH

Post autor: Jordan » 2017-02-23, 15:28

Benjamin pisze:Marek podaje, co jest trescia Bibli.
Jakoś mi trudno w to wierzyć, gdy czytam jego "dowodzenia", że Biblia nic nie mówi nt tego, JAK powstał świat...
Otóż mówi! - ale on (i jemu podobni) zamykają na to oczy, bo zaufali bardziej naukowcom wszelkiej maści (też tym, co to "dowodzą", że Biblia jest pełna sprzeczności).
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: DARWIN NA ŁOPATKACH

Post autor: david491 » 2017-02-23, 17:25

Jordan pisze: Davidzie, popieram Cię w tej dyskusji, choć nie mam ochoty czynnie, gdyż podejście Marka mnie załamuje, gdy pisze, że Biblia nie ma nic do powiedzenia na temat życia na ziemi.

Jordanie. Marek nie pisze że Biblia nie ma nic do powiedzenia na temat życia na ziemi, tylko Marek pisze że CYTAT MARKA: Nic podobnego - ani się zgadza, ani nie zgadza - Biblia nie ma nic do powiedzenia na ten temat. KONIEC CYTATU. Pogubiłeś się Jordanie. Chodzi o to zdanie które ja napisałem: CYTAT: Nauka pokazuje adaptację wewnątrz gatunku (mikroewolucja), a nie ewolucyjne przejście z jednego gatunku w drugi (makroewolucja). Zgadza się to z Biblią. KONIEC CYTATU. Niesłuszne jest Twoje oskarżenie Marka.

Pozdrawiam.

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: DARWIN NA ŁOPATKACH

Post autor: Jordan » 2017-02-23, 17:44

david491 pisze:Niesłuszne jest Twoje oskarżenie Marka.
OK. Marku -wybacz!
[to pewnie dlatego, że nie wczytuje sie w posty, a tylko po łebkach je czytam; dam sobie spokój z tym forum bo czasowo nie poradzę].
Pozdrawiam :)
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

konik

Re: DARWIN NA ŁOPATKACH

Post autor: konik » 2017-02-23, 17:53

Widzisz Jordanie - troche to nieuczciwe, ze nie wczytujesz sie w argumentacje dyskutantow ... pokazuje to wyraznmie, ze poszukiwanie obiektywnej Prawdy nie jest twoim celem. Twoim celem ( tak to mozna zrozumiec) jest udowadnianie ( nawet wbrew faktom) ze Ty masz racje.
No, ale sie przyznales, wiec masz plusa :->

david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: DARWIN NA ŁOPATKACH

Post autor: david491 » 2017-02-23, 18:07

Jordan pisze:
david491 pisze:Niesłuszne jest Twoje oskarżenie Marka.
OK. Marku -wybacz!
[to pewnie dlatego, że nie wczytuje sie w posty, a tylko po łebkach je czytam; dam sobie spokój z tym forum bo czasowo nie poradzę].
Pozdrawiam :)


Jordanie dla mnie jesteś bardzo honorowym człowiekiem. Do błędu trzeba mieć odwagę żeby się przyznać, ja też je popełniałem i popełniam. Nie załamuj się odwagi, na błędach uczymy sie najlepiej. Marek się na pewno nie obrazi, jestem pewien ze przyjmie Twoje przeprosiny.

david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: DARWIN NA ŁOPATKACH

Post autor: david491 » 2017-02-23, 18:13

Zobaczmy co mówi Archeologia o Biblii. Archeologia nie neguje Biblii, tylko Biblię potwierdza. Wiele spośród starożytnych miejsc wymienionych przez Łukasza w Dziejach Apostolskich w Nowym Testamencie zostało zidentyfikowanych przez badania archeologiczne. ?Łącznie Łukasz wymienia bezbłędnie trzydzieści dwa kraje, pięćdziesiąt cztery miasta i dziewięć wysp.

Nelson Glueck, uważany za największego hebrajskiego archeologa, napisał: "Należy kategorycznie stwierdzić, że nie ma takiego archeologicznego odkrycia, które zaprzeczyłoby choćby jednemu zdaniu z Biblii. Znamienność tego faktu uświadomimy sobie dopiero, kiedy weźmiemy pod uwagę, że dzięki wykopaliskom znamy miliony (!) szczegółów. Okryto tysiące miejsc wspomnianych w Biblii, a jednak nie znaleziono dotąd niczego sprzecznego z jej zapisem! Przeciwnie, archeologia potwierdziła wiarygodność niezliczonych fragmentów Pisma Świętego, z których wiele było kiedyś kwestionowanych. Oto kilka przykładów:

1. Sadzawka Betezda, gdzie Jezus uzdrowił sparaliżowanego człowieka J 5,2. Zarzucano, że takiego miejsca nie było w Jerozolimie, gdyż nie wspominał o nim Stary Testament, Józef Flawiusz, ani inne starożytne źródła. Tymczasem niedawno odkryto Betezdę 12 m poniżej obecnego poziomu miasta. Ma ona dokładnie pięć krużganków, jak napisał apostoł Jan!

2. Sadzawka Siloam połączona przez Hiskiasza kanałem ze źródłem Gichon, gdzie Jezus posłał niewidomego od urodzenia, który dzięki Niemu odzyskał wzrok J 9,7.

3. Studnia Jakuba w Sychar, gdzie Jezus rozmawiał z Samarytanką J 4,5.12.

4. Inskrypcja potwierdzająca, że Poncjusz Piłat był rzymskim prefektem Judei w czasach Jezusa.

5. Łódź rybacka z czasów Jezusa zbudowana tak, jak łódź wspomniana w Ewangeliach, której opis był kwestionowany przez krytyków, jako niezgodny ze starożytnymi realiami Mk 4,38. Odkryto ją w pobliżu Kafarnaum w 1986 r. gdy susza obniżyła poziom wód jeziora Galilejskiego

6. Miasteczko Nazaret, które istniało w czasach Jezusa, co było negowane, gdyż nie występowało ono w innych źródłach pisanych.

7. Miasto Kafarnaum, gdzie Jezus mieszkał przez pewien czas Mt 4,12, gdzie odkryto synagogę z czasów Jezusa, o której wspominają Ewangelie, a także, jak się zdaje, dom apostoła Piotra.

8. Grób z kośćmi ukrzyżowanego w Judei w I wieku n.e. człowieka imieniem Johanan, którego stopy były przybite gwoździem, zgodnie z nowotestamentową relacją, w którą krytycy powątpiewali.

9. Ossuarium z kośćmi arcykapłana Kajfasza, który skazał na śmierć Jezusa Mt 26,57-63. Wydobyto je w 1990 r. podczas robót budowlanych 2 km od Wzgórza Świątynnego w Jerozolimie. Pięknie ozdobiona urna z I wieku, podpisana imieniem Józefa Kajfasza, zwiera kości człowieka, który zmarł w wieku około 60 lat.

10. Inskrypcja podpisana imieniem rzymskiego prokonsula Cypru, Sergiusza Pawła, którego apostoł Paweł nawrócił na chrześcijaństwo Dz 13,7.

Ewangelie, nawet tam, gdzie je podejrzewano o niedokładność, okazały się być wiarygodne. Znawca archeologii biblijnej, prof. John McRay, napisał: "Archeolodzy nie znaleźli dotąd niczego, co byłoby sprzeczne ze sprawozdaniem biblijnym. Przeciwnie, archeologia wykazała błędność wielu poglądów wyznawanych przez sceptycznych uczonych, poglądów, które przez całe lata uważano za 'fakty'".[14]
Wśród archeologów badających Bliski Wschód od dawna panuje przekonanie, że nie warto się tam wybierać bez Biblii. Wybitny archeolog Yigael Yadin, napisał: "Prowadziliśmy poszukiwania z Biblią w jednej ręce, a szpadlem w drugiej". Prof. Trude Dothan, która badała teren dawnych miast filistyńskich, stwierdziła, że "bez Biblii nawet nie wiedzielibyśmy, że Filistyni istnieli"!

Wielu religioznawców czy filozofów ignoruje dane historyczne i archeologiczne, zakładając z góry, że Ewangelie są w błędzie tam, gdzie nie zgadzają się z ich światopoglądem. Na takim założeniu powstała niemiecka racjonalistyczno-liberalna krytyka biblijna, która zdominowała świat akademicki w XIX wieku. Wielki biblista iarcheolog W. F. Albright słusznie jednak zauważył: "Wszystkie dzisiejsze radykalne szkoły krytyki Nowego Testamentu powstały przed współczesną archeologią. Zbudowano je z powietrza, dziś już bardzo stęchłego.

Alfred J. Palla jest autorem książek "Skarby Świątyni" i "Sekrety Biblii".

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”