Darwin na łopatkach

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
ODPOWIEDZ
Magnolia

Re: Darwin na łopatkach

Post autor: Magnolia » 2021-01-21, 17:14

piotruniog pisze: 2021-01-21, 16:46 Magnolia, nie pomyśl tylko, że poddaję dogmaty w wątpliwość. Wiem, że tu jest bezpieczne miejsce na różnego typu myśli. Dziękuję za odpowiedź.
Wiem , widzę ze po prostu poszukujesz prawdy. Ale może poczytaj jakieś encykliki, by sobie uporządkować wiedzę.
piotruniog pisze: 2021-01-21, 16:46 A tak pytanie nieco luźniejsze ... ?
Niektórzy mówią na przykład - Pan Bóg dał mi mały wzrost. Bóg dał mi to czy tamto (odnoszące się do wyglądu). Jak się na to zapatrujecie ?
Rozmawiałem z niektórymi osobami na ten temat. Ja się przychylam do poglądu, że Bóg jest nie ingeruje bezpośrednio w wygląd każdego z nas. Tzn., jest Ojcem jako Stworzycielem, ale nie decyduje kto jakim się urodzi - to już jest kwestia genów. Oczywiście jak ze wszystkim, Bóg jest Bogiem i może wszystko, ale mi się wydaje, że ,,pozostawia" to genom, w sensie że nie ingeruje w nasz wygląd. No tym bardziej chyba jeśli przyjmiemy ewolucję co do ciała. Co o tym sądzicie ?
Tak, Bóg stworzył prawa natury i zostawił sprawy własnemu rozwojowi. Ale jest przy każdym poczęciu i przy każdej śmierci, bo jest Panem Życia i Śmierci.
piotruniog pisze: 2021-01-21, 16:46 że to Bóg decyduje kto i gdzie się rodzi ...
Bóg jest przy każdym poczęciu i przy każdej śmierci, bo jest Panem Życia i Śmierci. Zapewne dlatego jest przy każdym poczęciu bo każdego kocha i obdarza każdego talentami, a wszystko z miłości do człowieka.

Awatar użytkownika
piotruniog
Bywalec
Bywalec
Posty: 167
Rejestracja: 18 lut 2020
Lokalizacja: Lublin
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 62 times
Been thanked: 11 times

Re: Darwin na łopatkach

Post autor: piotruniog » 2021-01-21, 17:21

Dziękuję Magnolia. Tak. Wiem też, że często wkrada się w to moje poszukiwanie za dużo chaosu. Może z czasem nabiorę pokoju i trochę pokory.

Bóg jest przy każdym poczęciu i przy każdej śmierci, bo jest Panem Życia i Śmierci. Zapewne dlatego jest przy każdym poczęciu bo każdego kocha i obdarza każdego talentami, a wszystko z miłości do człowieka.

Jest zapewne :D Ale czy to on decyduje ?
Bóg stworzył prawa natury i zostawił sprawy własnemu rozwojowi. Więc jest obecny, ale może nie wkracza bezpośrednio.

Od razu nasuwa mi się bardzo trudne zagadnienia Woli Bożej/Dopustu Bożego.

Magnolia

Re: Darwin na łopatkach

Post autor: Magnolia » 2021-01-21, 17:31

piotruniog pisze: 2021-01-21, 17:21 Dziękuję Magnolia. Tak. Wiem też, że często wkrada się w to moje poszukiwanie za dużo chaosu. Może z czasem nabiorę pokoju i trochę pokory.
Może Veritatis Splendor: http://www.vatican.va/content/john-paul ... endor.html
piotruniog pisze: 2021-01-21, 17:21

Od razu nasuwa mi się bardzo trudne zagadnienia Woli Bożej/Dopustu Bożego.
Może nie wszystkie tematy w jednym wątku? ;)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Darwin na łopatkach

Post autor: Andej » 2021-01-21, 20:05

Jozek pisze: 2021-01-20, 22:52 Pisalem ze to co napisales o smiertelnosci w kontekscie ewolucji nie pasuje do Wniebowziecia i Pism, bo smiertelny cielesny-ziemski czlowiek nie wejdzie tam.
A kto powiedział, że wejdzie? Czy Maryja weszła? Czy została wzięta?
Czy dla Tego, Który stworzył świat niemożliwym jest wezwanie do Siebie kogokolwiek w jakiejkolwiek formie? Czy Bóg jest ograniczony prawami natury, które sam ustanowił?
Czy także podważasz wniebowzięcie Henocha i Eliasza? Uważasz, że Biblia kłamie? Że Biblia jest sprzeczna z Biblią?
Jozek pisze: 2021-01-20, 22:52Musi pierw byc w stanie takim jak w Raju, przed grzechem.
Przykro mi. Ale to niemożliwe. Nigdy nie będzie. W czyśćcu oczyści się z grzechów. Ale popełnione grzechy nie cofną się w czasie. Odpokutuje, zadośćuczyni, ale nie "odgrzeszy".
Gdyby Bóg postawił taki warunek, to jedyną szansą na zbawienie, byłoby zabicie zaraz po poczęciu. Albo urodzeniu i chrzcie.

Nie rozumiem Twojego podważania dogmatu o wniebowzięciu Maryi. Stworzyciel mógł to zrobić i wierzymy, że to zrobił.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Darwin na łopatkach

Post autor: Jozek » 2021-01-21, 20:10

Andej odwrociles kota ogonem i dalej ciagniesz tego owroconego kota za ogon z ktorym to co pisalem nie ma nic wspolnego, ale wymagasz bym to ja sie tlumaczul ze kot jest odwrocony ogonem.
Ostatnio zmieniony 2021-01-21, 20:18 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19094
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2630 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Darwin na łopatkach

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-01-21, 20:23

@piotruniog już to tu chyba mówiłem, ale w świetle Twoich pytań jeszcze raz polecam:
Ścieżką ewolucji do Boga Stworzyciela http://www.siemieniewski.archidiecezja. ... ?q=node/43
"Skąd się wziął świat? - historyczne lekcje duchowości scjentystycznej" (wirtualnie dostępna tu http://digital.fides.org.pl/dlibra/docmetadata?id=1533 trzeba kliknąć „pokaż treść!”)
"Św. Augustyn radzi, jak czytać Księgę Rodzaju" https://teologia-duchowosci.blogspot.co ... e.html?m=0
"Ścieżką nauki do Boga. Nauki przyrodnicze i duchowość w starożytności i w średniowieczu" http://www.siemieniewski.archidiecezja. ... /?q=node/8

Awatar użytkownika
piotruniog
Bywalec
Bywalec
Posty: 167
Rejestracja: 18 lut 2020
Lokalizacja: Lublin
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 62 times
Been thanked: 11 times

Re: Darwin na łopatkach

Post autor: piotruniog » 2021-01-21, 20:30

Dziękuję.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Darwin na łopatkach

Post autor: Andej » 2021-01-21, 20:40

Jozek pisze: 2021-01-21, 20:10 Andej odwrociles kota ogonem i dalej ciagniesz tego owroconego kota za ogon z ktorym to co pisalem nie ma nic wspolnego, ale wymagasz bym to ja sie tlumaczul ze kot jest odwrocony ogonem.
Cały czas pisze to samo. Różnymi słowami. Ale wciąż jedna i ta sama teza.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Darwin na łopatkach

Post autor: Jozek » 2021-01-21, 22:48

Ja tez, ale juz pewnie zapomnialles o ktory wpis chodzilo.
viewtopic.php?p=235665#p235665
Z tego co napisales wynika ze smierc byla od zawsze, wiec kazde cialo musialo by umierac, bo smierc byla niezaleznie ood grzechu.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
piotruniog
Bywalec
Bywalec
Posty: 167
Rejestracja: 18 lut 2020
Lokalizacja: Lublin
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 62 times
Been thanked: 11 times

Re: Darwin na łopatkach

Post autor: piotruniog » 2021-01-22, 17:25

Czy także podważasz wniebowzięcie Henocha i Eliasza? Uważasz, że Biblia kłamie? Że Biblia jest sprzeczna z Biblią?

Andeju. Zerkam na komentarz do Biblii Poznańskiej:
,,Henoch znikł, gdyż Bóg go wybrał, nasuwa przypuszczenie nagłej śmierci w sile wieku". 8-|

Marku. Dużo na tematy poruszane przeze mnie mają Dominikanie. :ymblushing:
https://www.szkolateologii.dominikanie. ... tworzenia/

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Darwin na łopatkach

Post autor: Andej » 2021-01-22, 19:23

Jozek pisze: 2021-01-21, 22:48 Ja tez, ale juz pewnie zapomnialles o ktory wpis chodzilo.
viewtopic.php?p=235665#p235665
Z tego co napisales wynika ze smierc byla od zawsze, wiec kazde cialo musialo by umierac, bo smierc byla niezaleznie ood grzechu.
Najpierw zacytuję, com napisał (Andej pisze: ↑2021-01-19, 20:50)
"Co do śmierci biologicznej wiemy jednoznacznie, że nie nastąpiła po złamaniu prawa. Gatunek ludzki wciąż istnieje. A śmierć duchowa jest w wiecznym potępieniu."
Otóż, ż=z tego co mi wiadome, zanim pojawił się na ziemi pierwszy człowiek, żyły już zwierzęta. Rozmnażały się i wymierały. Niektóre, jak np. dinozaury, całkowicie i bezpowrotnie. Dokładnie to samo dotyczyło roślin. Dowodem na to są znajdowane skamieliny. Obumarłych zwierząt i roślin, które żyły przed pierwszym człowiekiem. A jeśli żyły i przestały żyć, to znaczy, że kresem ich życia była śmierć. I to, że nastąpiła ona zanim pojawił się pierwszy grzech. Bo grzech pojawił się dopiero po stworzeniu człowieka.
piotruniog pisze: 2021-01-22, 17:25 Andeju. Zerkam na komentarz do Biblii Poznańskiej:
,,Henoch znikł, gdyż Bóg go wybrał, nasuwa przypuszczenie nagłej śmierci w sile wieku".
MI określenie "znikł" niekoniecznie kojarzy się ze śmiercią w takim znaczeniu, jak ją znamy. Nie wydaje mi się, by natchniony pisarz mógł użyć tego słowa w odniesieniu do zjawiska, które doskonale znał z autopsji. Wielokrotnie był świadkiem lub słyszał o nagłych zgonach. Określenie znikł, bardziej pasuje mi do sytuacji, w której był i przestał być fizyczne. To znaczy, że nie tylko uleciało życie, ale i ciało uległo "zniknięciu". Jednak nie mogę wykluczyć, że niezauważony spadł w przepaść i został pożarty przez zwierzą=ęta. A ślad po nim nie pozostał.
Prawdę mówiąc, ograniczyłbym się do pierwszej części komentarza, tj. "Henoch znikł, gdyż Bóg go wybrał". I tylko tyle. Bez domniemań dalszych, skoro powodują zamęt.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Darwin na łopatkach

Post autor: Jozek » 2021-01-22, 19:27

Andej, to wlasnie jest niezgodne z Pismami, bo wyraznie pisze ze smierc przyszla przez grzech, a przy tym zwierzeta z pewnoscia nie grzeszyly.
To jest wlasnie skutek prob dopasowania ewolucji do rozumienia Pism i tlumaczenia ich ewolucja.
Nawiaze jeszcze do samej ewolucji, bo jest wiele sladow czlowieka pod pokladami warstw na ktorych sa slady dinozaurow.
Przy tym odliczanie tych milionow lat odliczane jest tzw. poltrwaniem pierwiastkow promieniotworczych, ktore to nie uwazglednia tego w jakim stopniu promieniotworczosci byly te pierwiastki w chwili powstania skamielin.
Kolejna rzecza jest to ze petryfikacja szczatkow organicznych moze nastapic w ciagu kilku nastu lat, a nie milionow, jak to jest przedstawiane w naukowych opisach.
Jesli wiec pierwiastki promieniotworcze ktore zawarte sa w mineralach podczas petryfikacji byly w dalekich stadiach rozpadu to mozna sporzadzic preparat ktory bedzie mial nie wiecej niz 10 lat, a datowanie oparte na procesie poltrwania pierwiastkow radioaktywnych wykaze kilkadziesiat milionow czy nawet miliardow lat.
Ostatnio zmieniony 2021-01-22, 19:48 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Darwin na łopatkach

Post autor: Andej » 2021-01-22, 20:08

Jozek pisze: 2021-01-22, 19:27 Andej, to wlasnie jest niezgodne z Pismami, bo wyraznie pisze ze smierc przyszla przez grzech, a przy tym zwierzeta z pewnoscia nie grzeszyly.
Skoro nie grzeszyły, dlaczego ginęły?
A były stworzone przed człowiekiem.
Czy możliwe jest ciągłe rozmnażanie na ograniczonej przestrzeni bez wymierania starszych stworzeń?

Poza tym, ta śmierć, która przyszła, jest śmiercią nie tyle biologiczną, co śmiercią w grzechu. Grzech jest śmiercią. Odwrócenie się od Boga jest śmiercią.

A czy są ślady człowieka głębiej niż ślady dinozaurów, tego nie wiem. Nie trafiłem na nie.

Przykro mi, ale uważam, że jesteś w błędzie. Dosłowne czytanie Biblii nie prowadzi do Boga, ale w maliny.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
piotruniog
Bywalec
Bywalec
Posty: 167
Rejestracja: 18 lut 2020
Lokalizacja: Lublin
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 62 times
Been thanked: 11 times

Re: Darwin na łopatkach

Post autor: piotruniog » 2021-01-22, 21:23

To wierzysz Andeju, że Henoch i Eliasz dostąpili Wniebowstąpienia czy jednak pozostajesz na słowach ,,znikł" ?

Czy to prawda, że znaleziono tkanki miękkie w pozostałościach dinozaurów ?

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Darwin na łopatkach

Post autor: Jozek » 2021-01-22, 21:52

Andej pisze: 2021-01-22, 20:08
Jozek pisze: 2021-01-22, 19:27 Andej, to wlasnie jest niezgodne z Pismami, bo wyraznie pisze ze smierc przyszla przez grzech, a przy tym zwierzeta z pewnoscia nie grzeszyly.
Skoro nie grzeszyły, dlaczego ginęły?
A były stworzone przed człowiekiem.
Czy możliwe jest ciągłe rozmnażanie na ograniczonej przestrzeni bez wymierania starszych stworzeń?

Poza tym, ta śmierć, która przyszła, jest śmiercią nie tyle biologiczną, co śmiercią w grzechu. Grzech jest śmiercią. Odwrócenie się od Boga jest śmiercią.

A czy są ślady człowieka głębiej niż ślady dinozaurów, tego nie wiem. Nie trafiłem na nie.

Przykro mi, ale uważam, że jesteś w błędzie. Dosłowne czytanie Biblii nie prowadzi do Boga, ale w maliny.
A co powiesz na reszte slow dotyczacych wygnania? Co Bog powiedzial do Adama?

Widzisz, dopasowales sobie Pisma do ewolucji i nie potrafisz innaczej na to spojzec.
Zwierzeta nie ginely. Przypomnij sobie co Pisma na ten temat mowia, jak bylo i jak bedzie.
Nawet stworzenie Ewy zaprzecza ewolucji, bo gdyby wyewoluowala, razem z Adamem, to nie potrzebne bylo by wyciaganie zebra i dodatkowe swarzanie Ewy dopiero po stworzeniu Adama. Stworzeni byli by razem jednoczesnie, tak jak w kazdym innym stworzeniu. Wyewoluowali by jednoczesnie, bo innaczej nie bylo by ewolucji, bez obu plci czlowieka.
Ostatnio zmieniony 2021-01-22, 21:57 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”