Darwin na łopatkach

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: Darwin na łopatkach

Post autor: Logan » 2021-02-02, 20:07

piotruniog pisze: 2021-02-02, 17:39 Nie mogę teraz znaleźć konkretnie tej hipotezy, ale mniej więcej mówi ona, że grzech pierworodny może oznaczać właśnie moment przejścia istot z pułapu bardziej zwierzęcego do właśnie homo sapiens sapiens. I, że to był ten moment jakiegoś ,,rozerwania". Sorki, że tak oględnie.
Nie dostrzegam w tym sensu...
Tym bardziej odnośnie grzechu pierworodnego.

Uczynił wszystko pięknie w swoim czasie,
dał im nawet wyobrażenie o dziejach świata,
tak jednak, że nie pojmie człowiek dzieł,
jakich Bóg dokonuje od początku aż do końca
Koh 3, 11
Ostatnio zmieniony 2021-02-02, 20:47 przez Logan, łącznie zmieniany 7 razy.
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

Awatar użytkownika
piotruniog
Bywalec
Bywalec
Posty: 167
Rejestracja: 18 lut 2020
Lokalizacja: Lublin
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 62 times
Been thanked: 11 times

Re: Darwin na łopatkach

Post autor: piotruniog » 2021-02-03, 07:11

Może trochę spłyciłem sens. Mniejsza o to. Nigdy tu na ziemi nie dowiemy się jak to było.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Darwin na łopatkach

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-02-03, 17:05

Jest rzeczywiście taka hipoteza. Ale IMHO mało przekonująca.

Awatar użytkownika
piotruniog
Bywalec
Bywalec
Posty: 167
Rejestracja: 18 lut 2020
Lokalizacja: Lublin
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 62 times
Been thanked: 11 times

Re: Darwin na łopatkach

Post autor: piotruniog » 2021-02-05, 12:47

No tak. Jak dla mnie też trochę ,,niezbyt". Ma Pan Panie Marku jakąś sobie najbliższą wersję ?
Przepraszam. Ja tak wcześniej zapytałem o neandertalczyków, kromaniończyków, denisowian. Ponoć ich DNA w niewielkim stopniu posiadamy.
Czy te rasy to były homo sapiens sapiens ? Przepraszam jeśli pytanie jest banalne.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Darwin na łopatkach

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-02-05, 15:48

To czy były czy nie były, nie zależy od realnych faktów, tylko od tego jak sobie zdefiniujemy pojęcie "homo sapiens sapiens".
Ja osobiście jestem za teorią antycypacji (już ją tu opisywałem). Ale tak naprawdę to nie wiem.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Darwin na łopatkach

Post autor: Dezerter » 2021-02-06, 19:05

piotruniog pisze: 2021-02-05, 12:47 No tak. Jak dla mnie też trochę ,,niezbyt". Ma Pan Panie Marku jakąś sobie najbliższą wersję ?
Przepraszam. Ja tak wcześniej zapytałem o neandertalczyków, kromaniończyków, denisowian. Ponoć ich DNA w niewielkim stopniu posiadamy.
Czy te rasy to były homo sapiens sapiens ? Przepraszam jeśli pytanie jest banalne.
ludzie to - Homo sapiens sapiens
Neandertalczyk - Homo sapiens neanderthalensis – lub odrębny od niego gatunek – Homo neanderthalensis są różne poglądy
Kromaniończyk - Człowiek z Cro-Magnon (łac. Homo sapiens fossilis); kromaniończyk
Denisowianin - Człowiek z Denisowej Jaskini[1], denisowianin – niezdefiniowany co do rangi systematycznej takson z rodzaju człowiek (Homo)
Czyli te rasy nie były Homo sapiens sapiens (z Denisowianinem nie wiemy jeszcze, bo to świeży temat)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Darwin na łopatkach

Post autor: Andej » 2021-02-06, 19:12

piotruniog pisze: 2021-02-05, 12:47 Czy te rasy to były homo sapiens sapiens?
Czy pytanie to odnosi się do posiadania trzech ludzkich aspektów: duszy, rozumu i wolnej woli? Bo dopiero wszystkie trzy stanowia o tym, że jest się człowiekiem.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Darwin na łopatkach

Post autor: Dezerter » 2021-02-06, 19:37

Piotruniog zainteresuje cię zapewne również co naukowcy wiedzą o tym ( za wiki)
Religia i kultura

Najstarsze ślady religii pojawiły się 100 tys. lat temu w postaci pochówków (wiara w życie pośmiertne) i rysunków naskalnych.

Około 40 tys. lat p.n.e. pojawiły się w Indiach pierwsze zabytki sztuki prehistorycznej w postaci obiektów malarstwa jaskiniowego.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Darwin na łopatkach

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-02-06, 22:54

Dezerter pisze: 2021-02-06, 19:05
piotruniog pisze: 2021-02-05, 12:47 No tak. Jak dla mnie też trochę ,,niezbyt". Ma Pan Panie Marku jakąś sobie najbliższą wersję ?
Przepraszam. Ja tak wcześniej zapytałem o neandertalczyków, kromaniończyków, denisowian. Ponoć ich DNA w niewielkim stopniu posiadamy.
Czy te rasy to były homo sapiens sapiens ? Przepraszam jeśli pytanie jest banalne.
ludzie to - Homo sapiens sapiens
Neandertalczyk - Homo sapiens neanderthalensis – lub odrębny od niego gatunek – Homo neanderthalensis są różne poglądy
Kromaniończyk - Człowiek z Cro-Magnon (łac. Homo sapiens fossilis); kromaniończyk
Denisowianin - Człowiek z Denisowej Jaskini[1], denisowianin – niezdefiniowany co do rangi systematycznej takson z rodzaju człowiek (Homo)
Czyli te rasy nie były Homo sapiens sapiens (z Denisowianinem nie wiemy jeszcze, bo to świeży temat)
To prawda, tylko co z tego wynika dla dyskusji o stworzeniu człowieka? Otóż nic. To są definicje naukowe, arbitralnie przyjęte by można było rozmawiać o naszych przodkach.
Co to ma wspólnego ze stworzeniem? Nie jest powiedziane, że zakres stworzenia człowieka ma cokolwiek wspólnego akurat z definicją Homo sapiens sapiens (czy jakąkolwiek inną).

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Darwin na łopatkach

Post autor: Dezerter » 2021-02-06, 23:02

Forumowicz pytał to odpowiedziałem
Jak nie ma?
Ludzie od których pochodzimy - nie przesądzam co to znaczy - to byli Adam i Ewa a więc oni musieli być używając nomenklatury naukowej Homo sapiens sapiens a więc zawężamy okres poszukiwań do 130 000 lat - myślę o wydarzeniach opisanych w pierwszych rozdziałach Ks Rodzaju
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Darwin na łopatkach

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-02-07, 00:06

Dezerter pisze: 2021-02-06, 23:02 Forumowicz pytał to odpowiedziałem
W zasadzie odpowiadałem jemu na marginesie Twojej wypowiedzi
Jak nie ma?
Ludzie od których pochodzimy - nie przesądzam co to znaczy - to byli Adam i Ewa a więc oni musieli być używając nomenklatury naukowej Homo sapiens sapiens
To założenie nie wydaje mi się uzasadnione. Bo tak określoną grupę nazwali naukowcy?

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Darwin na łopatkach

Post autor: Dezerter » 2021-02-07, 10:33

Marek_Piotrowski pisze: 2021-02-07, 00:06
Dezerter pisze: 2021-02-06, 23:02 Jak nie ma?
Ludzie od których pochodzimy - nie przesądzam co to znaczy - to byli Adam i Ewa a więc oni musieli być używając nomenklatury naukowej Homo sapiens sapiens
To założenie nie wydaje mi się uzasadnione. Bo tak określoną grupę nazwali naukowcy?
Co to ma wspólnego ze stworzeniem? Nie jest powiedziane, że zakres stworzenia człowieka ma cokolwiek wspólnego akurat z definicją Homo sapiens sapiens (czy jakąkolwiek inną).
Homo sapiens sapiens to człowiek współczesny, czyli my, czyli potomkowie A i E (praojca i pramatki) a więc mamy ciągłość od jakichś 130 000 lat dziedziczenia i genów i grzechu pierworodnego/upadłej natury
Czy teraz widzisz związek?
Bóg stworzył zwierzęta i człowieka a więc homo sapiens sapiens- takie jest najprostsze i jak mniemam najwłaściwsze czytanie Biblii.
Ostatnio zmieniony 2021-02-07, 10:34 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

krystian.zawistowski
Gaduła
Gaduła
Posty: 833
Rejestracja: 5 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 145 times
Been thanked: 197 times

Re: Darwin na łopatkach

Post autor: krystian.zawistowski » 2021-02-07, 14:30

Dezerter pisze: 2021-02-07, 10:33 Homo sapiens sapiens to człowiek współczesny, czyli my, czyli potomkowie A i E (praojca i pramatki) a więc mamy ciągłość od jakichś 130 000 lat dziedziczenia i genów i grzechu pierworodnego/upadłej natury
Kiedy więc Twoim zdaniem pojawiła się świadomość (i jakie masz na to dowody)?
https://kzaw.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCdC4jo ... o3tVw_F3cQ
"I nikt nigdy na próżno nie uciekał się do przemożnego Jej wstawiennictwa, kto z pobożną i ufną modlitwą do Niej się udawał." Pius IX o modlitwie do Maryji

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Darwin na łopatkach

Post autor: Andej » 2021-02-07, 17:37

Marek_Piotrowski pisze: 2021-02-06, 22:54 To prawda, tylko co z tego wynika dla dyskusji o stworzeniu człowieka? Otóż nic.
Tak jest. A jeśli tak, to po brnąć w archeologię? Co mają wspólnego z duszą rysunki naskalne?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Darwin na łopatkach

Post autor: Dezerter » 2021-02-07, 19:19

krystian.zawistowski pisze: 2021-02-07, 14:30
Dezerter pisze: 2021-02-07, 10:33 Homo sapiens sapiens to człowiek współczesny, czyli my, czyli potomkowie A i E (praojca i pramatki) a więc mamy ciągłość od jakichś 130 000 lat dziedziczenia i genów i grzechu pierworodnego/upadłej natury
Kiedy więc Twoim zdaniem pojawiła się świadomość (i jakie masz na to dowody)?
Świadomość to duuużo wcześniej
sądząc po tym, że świadomość mają naczelne a nawet delfiny i słonie bodajże
choć ostatnio i takie oficjalne głosy się pojawiają
Mamy twarde dowody naukowe na to, że ssaki i ptaki mają świadomość, emocje i cierpią - przypomniał w rozmowie z PAP zoolog i bioetyk z Uniwersytetu Warszawskiego. Jak ocenił, w obecnym stanie wiedzy podważać mogą to "jedynie kompletni ignoranci lub cyniczny kłamcy".
https://nauka.wiara.pl/doc/4342071.Zwie ... swiadomosc
ale wróćmy do mojej wypowiedzi - pojawienie się religijnego zachowania i sztuki podałem nie bez powodu to dowód niepodważalny na temat świadomości, ja i duszy.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”