Darwin na łopatkach

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Darwin na łopatkach

Post autor: sądzony » 2021-03-27, 21:19

Andej pisze: 2021-03-26, 18:38
Marek_Piotrowski pisze: 2021-03-26, 10:26 Nie ma sprzeczności pomiędzy PRZEKAZEM zapisanym w Biblii a faktami naukowymi.
Po tysiąckroć TAK.
(...)
Nie ma również niezaprzeczalnej zbieżności.
I co zrobilibyśmy bez wiary.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Darwin na łopatkach

Post autor: Andej » 2021-03-27, 21:29

sądzony pisze: 2021-03-27, 21:19 Nie ma również niezaprzeczalnej zbieżności.
Masz na myśli niewierzących? Bo dla wierzących nie ma takiej potrzeby, gdyż wiedzą, czym jest Biblia.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Darwin na łopatkach

Post autor: Jozek » 2021-03-27, 21:35

Markowi chyba raczej chodzilo o fakty naukowe, a nie teorie naukowe.
Fakty zawsze pozostana faktami, a teorie sa wtorne do faktow.
Fakty zgadzaja sie z Biblia, ale teorie ktore czlowiek tworzy z tych faktow rzadko sa prawdziwe.
Ale do tego potrzeba oddzielenia faktow od teorii.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Darwin na łopatkach

Post autor: sądzony » 2021-03-27, 21:35

Andej pisze: 2021-03-27, 21:29
sądzony pisze: 2021-03-27, 21:19 Nie ma również niezaprzeczalnej zbieżności.
Masz na myśli niewierzących? Bo dla wierzących nie ma takiej potrzeby, gdyż wiedzą, czym jest Biblia.
Nie odniosłem się do wiedzy czym Ona jest, lecz do zgodności/niezodności z faktami.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Darwin na łopatkach

Post autor: Andej » 2021-03-27, 21:39

Tak też zrozumiałem i do tego się odniosłem.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Darwin na łopatkach

Post autor: sądzony » 2021-03-27, 21:55

Andej pisze: 2021-03-27, 21:39 Tak też zrozumiałem i do tego się odniosłem.
Dziwne. Może czegoś nie rozumiem. Chyba pewne zdarzenia w Biblii to nie fakty naukowe, a symbolika.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Darwin na łopatkach

Post autor: Andej » 2021-03-27, 22:08

sądzony pisze: 2021-03-27, 21:55 Dziwne. Może czegoś nie rozumiem. Chyba pewne zdarzenia w Biblii to nie fakty naukowe, a symbolika.
Biblia to historia zbawienia. Historia osadzona w jakiejś rzeczywistości. Ta rzeczywistość służy okazaniu historii zbawienia. Historii przymierza z Bogiem. Nie jest dziełem poświęconym matematyce, fizyce, geografii czy historii.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: Darwin na łopatkach

Post autor: david491 » 2021-03-28, 14:34

Andej pisze: 2021-03-27, 22:08Dawidzie, nie potrafię inaczej. Sprowadzanie Boga do idei jest dla mnie uprzedmiatawianiem Go. Wybacz, ale inaczej odczytuję natchnione słowa pisarzy biblijnych, a inaczej współczesnego rozmówcy. Przytaczane w Biblii słowa Jezusa wytyczają drogę przypowieściami. Alegoriami, paralelami … Do ówczesnych przemawiał obraz, dlatego Jezus posługiwał się nim. Słowa Jezusa traktuję szczególnie i mają one szczególne znaczenie.
Wyrwałeś jedno zdanie z całego tekstu, w widzisz uprzedmiotowienie Boga. Przecedzasz komara a połykasz wielbłąd. Pomińmy Ewangelie jak już tak jesteś uczulony, to np, w Godzinkach do NMP, gdzie do Matki Bożej jest przenośnia, ze jest runem Gedeona , albo plastrem miodu Samsona, to tez jest bluźnierstwo według Ciebie? Nie mówiąc już o Litaniach, czy poezjach, gdzie jest pełno takich przenośni.

Otworzyłem na chybił trafił jedno z twoich rozważań do Ewangelii na każdy dzień, i pech chciał otworzyłem rozważanie z piątku 19. 03, 2021.Nie mogę tego zrozumieć jak można, Maryję, która już w łonie swojej matki była święta, i która podjęła w młodych latach życie w celibacie, a zaręczyła się po to z Józefem, żeby czuwał nad jej dziewictwem, porównywać to wydarzenie ewangeliczne, do zmyślonego opowiadania o jakimś facecie i jego narzeczonej która zaszła w ciążę z innym mężczyzną. Czy to według Ciebie nie jest czasem bluźnierstwem ?

Awatar użytkownika
piotruniog
Bywalec
Bywalec
Posty: 167
Rejestracja: 18 lut 2020
Lokalizacja: Lublin
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 62 times
Been thanked: 11 times

Re: Darwin na łopatkach

Post autor: piotruniog » 2021-08-23, 16:47

Myślałem, że nasz gatunek ludzki powstał w Afryce, później zaś gdy doszedł do Europy, chłodniejszego klimatu zaczął zmieniać się pod wpływem klimatu i stąd różne ludzkie rasy. Teraz zaś dowiaduję się, że biali ludzie zawdzięczają kolor skóry, oczu (i parę innych rzeczy, choćby chorób jak np. depresja) Neandertalczykom.
Czyli pierwotni mieszkańcy Afryki są czystszej krwi homo sapiens niż Europejczycy i Azjaci (należy też wspomnieć od Denisowianach). Co prawda do tej pory uważano, że mieszkańcy Afryki są w dużej mierze pozbawieni neandertalskich genów, ale nowe badania wskazują, że neandertalskie sekwencje DNA mogą być bardziej powszechne u współczesnych Afrykanów, niż wcześniej sądzono.
https://dzienniknaukowy.pl/czlowiek/dna ... snie-ludzi
Więc to zapewne po mieszaniu się gatunków, ale nim to nastąpiło to człowiek rozumny z Afryki był czystszym homo sapiens niż homo sapiens europejczyk i azjata ?

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Darwin na łopatkach

Post autor: Albertus » 2021-08-23, 18:11

piotruniog pisze: 2021-08-23, 16:47 Myślałem, że nasz gatunek ludzki powstał w Afryce, później zaś gdy doszedł do Europy, chłodniejszego klimatu zaczął zmieniać się pod wpływem klimatu i stąd różne ludzkie rasy. Teraz zaś dowiaduję się, że biali ludzie zawdzięczają kolor skóry, oczu (i parę innych rzeczy, choćby chorób jak np. depresja) Neandertalczykom.
Czyli pierwotni mieszkańcy Afryki są czystszej krwi homo sapiens niż Europejczycy i Azjaci (należy też wspomnieć od Denisowianach). Co prawda do tej pory uważano, że mieszkańcy Afryki są w dużej mierze pozbawieni neandertalskich genów, ale nowe badania wskazują, że neandertalskie sekwencje DNA mogą być bardziej powszechne u współczesnych Afrykanów, niż wcześniej sądzono.
https://dzienniknaukowy.pl/czlowiek/dna ... snie-ludzi
Więc to zapewne po mieszaniu się gatunków, ale nim to nastąpiło to człowiek rozumny z Afryki był czystszym homo sapiens niż homo sapiens europejczyk i azjata ?
Jeśli Tzw neandertalczycy mogli się krzyżować z innymi ludźmi i mieć z nimi płodne potomstwo to nie byli żadnym innym gatunkiem tylko jedną z ras ludzkich
Ostatnio zmieniony 2021-08-23, 18:25 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Darwin na łopatkach

Post autor: Jozek » 2021-08-23, 19:03

ale w ogole skad wiadomo jakie geny sa neandertalskie a jakie homosapiens?
przeciez ze skamielin nie da sie pobrac probek DNA. ;)
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

orzeszku

Re: Darwin na łopatkach

Post autor: orzeszku » 2021-08-23, 21:11

Jozek pisze: 2021-08-23, 19:03 ale w ogole skad wiadomo jakie geny sa neandertalskie a jakie homosapiens?
przeciez ze skamielin nie da sie pobrac probek DNA. ;)
Polecam:
Svante Paabo - "Neandertalczyk"
David Reich - "Kim jesteśmy, skąd przyszliśmy"

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Darwin na łopatkach

Post autor: Jozek » 2021-08-23, 21:15

nie potrzebuje czytac zadnych ksiazek, wiem ze Bog stworzyl czlowieka ,a to co ludzka nauka mowi i pisze na ten temat , mnie nie interesuje.
Wierze Bogu, a nie ludzkim teoriom.
Ostatnio zmieniony 2021-08-23, 21:16 przez Jozek, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

orzeszku

Re: Darwin na łopatkach

Post autor: orzeszku » 2021-08-23, 21:17

To tylko książki, które opisują proces pozyskania neandertalskiego DNA, nie religijne albo antyreligijne.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Darwin na łopatkach

Post autor: Jozek » 2021-08-23, 21:18

ale to mi do niczego nie potrzebne.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”