W jaki sposób czytacie Pismo Święte?

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1707
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: W jaki sposób czytacie Pismo Święte?

Post autor: Viridiana » 2019-04-26, 17:25

Ja z kolei słyszałam od jednego księdza, że jak codziennie się czyta przez 10 minut Pismo Święte, to w dwa lata ma się przeczytane całe.
Co do tych aplikacji, bo w sumie na ten pomysł już kilka razy się natknęłam i się zastanawiam: jakie polecacie? :)
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Magnolia

Re: W jaki sposób czytacie Pismo Święte?

Post autor: Magnolia » 2019-04-26, 17:47

Pismo święte Pallotinum
biały krzyż na brązowym tle - apka na telefon
Ostatnio zmieniony 2019-04-26, 17:47 przez Magnolia, łącznie zmieniany 1 raz.

Kasia

Re: W jaki sposób czytacie Pismo Święte?

Post autor: Kasia » 2019-04-30, 09:18

Mam duże problemy ze wzrokiem, więc nie mogę czytać Biblii na papierze. Jest to dla mnie spore utrudnienie i tak sobie myślę, że ludzie, którzy nie mają takich problemów, bo widzą dobrze, a nie sięgają po Pismo Święte, dużo tracą. Korzystam z Biblii Audio Superprodukcji. Jest to bardzo dobrze opracowane słuchowisko, ale jego wadą jest (oczywisty) brak wstępów i przypisów. Poza tym aby w ten sposób słuchać Słowa Bożego, muszę włączać laptop. Można tę Biblię także zamówić bodajże w wersji na płytę lub pendrive, ale jeśli chodzi o płyty, to nie za bardzo mam możliwość, aby je swobodnie odtwarzać (nie chcę wchodzić w szczegóły), a z pendrive to wyjdzie na to samo. Czasem też przeczytam fragment Pisma Świętego w wersji internetowej, ale to nie jest zbyt wygodne. Bardzo chciałabym poznawać Słowo Boże bez potrzeby uruchamiania laptopa. Tak, abym mogła czytać, kiedy zechcę. Nie mam smartfona, aby korzystać z aplikacji. Wiem, że są dostępne wersje na czytniki e-booków, ale Biblia Tysiąclecia w takiej wersji jest wydana tylko na pendrive, co na rynku książek elektronicznych jest chyba czymś rzadko spotykanym, poza tym mało sensownym, bo e-booki zwykle kupuje się błyskawicznie. Bbiblia Edycji Świętego Pawła jako e-book jest technicznie bardzo źle wydana, a pozostałe przekłady są protestanckie, jeden ekumeniczny, a jeden bpa Romaniuka. Ten ostatni, choć katolicki, podobno nie jest zbyt dokładny (proszę mnie poprawić, jeśli się mylę).

Słucham Pisma Świętego po kolei, ale od Nowego Testamentu. Już drugi raz słucham tej księgi, Starego Testamentu jeszcze nawet nie zaczęłam. Za pierwszym razem poddałam się, słuchając Apokalipsy; okazała się dla mnie zbyt zawiła. Mam nadzieję, że tym razem się uda (na razie czytam List do Hebrajczyków). Czytam po jednym rozdziale dziennie, ale muszę przyznać, że odkąd skończyłam Ewangelie, nie mam takiej radości z czytania – Dzieje Apostolskie dla mnie były zbyt skomplikowane (choć na początku całkiem ciekawe, ale potem zaczęłam się gubić w treści), a Listy, cóż, nie mają zbyt wiele fabuły.
Ostatnio zmieniony 2019-04-30, 09:19 przez Kasia, łącznie zmieniany 1 raz.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: W jaki sposób czytacie Pismo Święte?

Post autor: ToTylkoJa » 2019-04-30, 09:38

Jeśli wygodniej będzie Ci czytać w czytniku, są adaptery z USB do micro USB.

Kasia

Re: W jaki sposób czytacie Pismo Święte?

Post autor: Kasia » 2019-04-30, 10:32

Przepraszam, nie rozumiem...

Czytnik ma kabel USB, bo muszę go jakoś ładować. Natomiast Biblia Tysiąclecia jest w formacie MOBI na USB, ale to nie ma sensu, bo e-booków zwykle się tak nie kupuje. Rozważam zakup elektronicznego przekładu bpa Romaniuka albo po prostu poczekam na coś sensownego, w końcu rynek książki elektronicznej się rozwija.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18850
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2599 times
Been thanked: 4594 times
Kontakt:

Re: W jaki sposób czytacie Pismo Święte?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-04-30, 12:52

Nutka pisze: 2019-04-30, 10:32 Biblia Tysiąclecia jest w formacie MOBI na USB, ale to nie ma sensu, bo e-booków zwykle się tak nie kupuje.
Nie rozumiem. MOBI to format pliku, a USB to standard wtyczki. Co one mają wspólnego ze sobą?

Kasia

Re: W jaki sposób czytacie Pismo Święte?

Post autor: Kasia » 2019-04-30, 12:58

Normalnie e-booki zamawia się przez internet, płaci się i chwilę później otrzymuje pik. Biblię Tysiąclecia w formacie MOBI zamawia się, płaci, a pendrive z plikiem MOBI (nie wiem, czy rozdziały to pojedyncze pliki czy całość) otrzymuje się jako tradycyjną przesyłkę.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: W jaki sposób czytacie Pismo Święte?

Post autor: ToTylkoJa » 2019-04-30, 14:52

Zrozumiałam to w ten sposób, że dostajesz ebook na nośniku USB, a jego zawartości nie możesz przenieść na ebook, bo ma inne wejście. Mogło mi się coś pomieszać, więc w razie czego, sprostuj.
Jeśli chodzi o to, ogóle myślę, że chodzi można to zrobić przez:
A) adapter usb--> micro USB (przełączka, która zmienia wejście nośnika z USB na mikro, czyli taki stosowany w telefonach, czy czytnikach najczęściej)
B) zrzucenie pliku na komputer, a następnie przeniesienie go do czytnika przez kabel.

Chyba, że oprogramowanie czytnika po prostu nie czyta formatu.
Nie do końca znam zasadę działania czytników, nigdy czytnika nie miałam. Ale jeśli ci zależy, to może warto poszperać w necie

Magnolia

Re: W jaki sposób czytacie Pismo Święte?

Post autor: Magnolia » 2019-04-30, 15:41

Nie wiem jak to sprawdzić, może mężczyżni z forum pomogą znaleźć, ale na pewno są aplikacje które czytają tekst ze strony w internecie. Biblia jest w internecie i wystarczy wtedy odpalić aplikację i ona przeczyta wskazany fragment gdzie i kiedy chcesz.
Na pewno coś takiego napisano juz dla osób słabowidzących.

Kasia

Re: W jaki sposób czytacie Pismo Święte?

Post autor: Kasia » 2019-04-30, 15:52

Tak, jest strona biblijni.pl, ale ja myślę o czymś, do czego nie będę potrzebowała laptopa. Ktoś ma egzemplarz Nowego Testamentu z większą czcionką i powiedział, że mógłby mi odstąpić z racji posiadania całej Biblii, ale na razie nie miałam okazji z tą osobą rozmawiać. Aktualnie słucham Biblii Audio (rzadziej korzystam z biblijni.pl), ale mam nadzieję, że w przyszłości coś się zmieni. I nieśmiało chciałam też zaapelować do tych, którzy nie czytają, choć mogą, aby czytali Słowo Boże. :)

Bardziej w tej chwili nurtuje mnie kwestia, jak mogę czytać Słowo Boże, by nie czuć się nim znużona, jak w przypadku Listów, i czy to naprawdę musi być chronologicznie.

bambam

Re: W jaki sposób czytacie Pismo Święte?

Post autor: bambam » 2019-08-15, 20:58

Jak przyszedłem do spowiedzi przy nawróceniu to mój ulubiony ksiądz za pokutę kazał mi prezczytać Ewangelię (nie pamiętam czyją). Kazał czytać powoli, nie wszystko naraz. Czytałem po 1 wersecie rano i 1 wieczorem. Potem tylko wersecie wieczorem. Wg mnie tak jest najlepiej, super wchodzi do głowy.

Awatar użytkownika
Betka
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 265
Rejestracja: 28 cze 2019
Lokalizacja: Podkarpackie
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 401 times
Been thanked: 133 times

Re: W jaki sposób czytacie Pismo Święte?

Post autor: Betka » 2019-09-05, 06:30

Czytaniami dnia i wyszukuję powiązania w całej Biblii gdy czuję że powinnam szukać dalej.
Twoje słowo jest pochodnią dla nóg moich i światłem na mojej ścieżce .
Ps 119

Magnolia

Re: W jaki sposób czytacie Pismo Święte?

Post autor: Magnolia » 2019-09-05, 06:41

Betka pisze: 2019-09-05, 06:30 Czytaniami dnia i wyszukuję powiązania w całej Biblii gdy czuję że powinnam szukać dalej.
A jak wyszukujesz powiązania? korzystasz z opracowań biblijnych? internetu? Ciekawa jestem.

Awatar użytkownika
Betka
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 265
Rejestracja: 28 cze 2019
Lokalizacja: Podkarpackie
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 401 times
Been thanked: 133 times

Re: W jaki sposób czytacie Pismo Święte?

Post autor: Betka » 2019-09-05, 06:55

Wpisuje w jedną z moich dwóch aplikacji z Biblią w wyszukiwarce biblijnej słowo klucz i rozwijam temat :)
Twoje słowo jest pochodnią dla nóg moich i światłem na mojej ścieżce .
Ps 119

Magnolia

Re: W jaki sposób czytacie Pismo Święte?

Post autor: Magnolia » 2019-09-05, 07:09

Betka pisze: 2019-09-05, 06:55 Wpisuje w jedną z moich dwóch aplikacji z Biblią w wyszukiwarce biblijnej słowo klucz i rozwijam temat :)
Jakie to aplikacje?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”