Czym dla Was jest Biblia ?

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
Jaabes
Bywalec
Bywalec
Posty: 186
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: pomorskie
Been thanked: 1 time

Czym dla Was jest Biblia ?

Post autor: Jaabes » 2015-09-13, 11:29

Jako że jest to dział pt. ? Ważne sprawy dla chrześcijan ? to chcę zapytać jaką pozycję w Waszym codziennym życiu zajmuje Pismo Święte ? Słowo Boże, a potocznie nazywane Biblią ? Gdyż spotkałem się z opinią że dla niektórych jest to jak Bóg. Z czym poniekąd zgadzam się...

Awatar użytkownika
Migdałek
Bywalec
Bywalec
Posty: 130
Rejestracja: 23 sie 2015
Been thanked: 14 times

Post autor: Migdałek » 2015-09-13, 18:19

Oj, z takimi pytaniami jest zawsze cieżko. Niby człowiek ma w sobie odpowiedź, ale ciężko ją przełożyć na słowa. Czy jest Bogiem? Nie z całą pewnością nie jest. Niektórzy określają je jako list Boga, ale to też dobre określenie, bo to Słowo, które realnie wpływa na nas.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Czym dla Was jest Biblia ?

Post autor: Dezerter » 2015-09-13, 18:50

Jaabes pisze:Jako że jest to dział pt. ? Ważne sprawy dla chrześcijan ? to chcę zapytać jaką pozycję w Waszym codziennym życiu zajmuje Pismo Święte ? Słowo Boże, a potocznie nazywane Biblią ? Gdyż spotkałem się z opinią że dla niektórych jest to jak Bóg. Z czym poniekąd zgadzam się...
Przyznam, że nie bardzo rozumiem jak Słowo Boże skierowane do ludzi, którego autorami są pisarze-ludzie, którzy pod natchnieniem Ducha Św. pisali tekst na przestrzeni tysiąca lat - jak książkę można nazywać , lub nawet porównywać z Bogiem? :shock:
Biblia nie spadła z Nieba od Boga, nie jest w 100% nieomylna (np w kwestiach historii, geografii, biologii) biblia jest natchniona, tzn że przekazuje Prawdy Wiary, czyli w kwestiach tylko wiary jest nieomylna - , bo nawet już w kwestiach moralności raczej nie (ST).

A wracając do pytania
Biblia jest dla każdego chrześcijanina (więc i katolika) podstawowym źródłem wiedzy o Bogu i jego planie zbawienia dla ludzkości i dla nas osobiście dziś.

"Nieznajomość Biblii jest nieznajomością Jezusa" napisał 1600 lat temu Augustyn a słowa te powtórzył papież Benedykt w encyklice o znaczeniu Biblii dla katolika.
Czytając Słowo Boże spotykamy Boga.
Podczas czytania słowa Bożego na Eucharystii uobecnia się sam Bóg podobnie jak w Najświętszym Sakramencie
- to kolejne 2 doniosłe myśli tego wielkiego teologa i słabego papieża.

Mi niestety nie udaje się codziennie czytać Biblii, choć miałem takie okresy, ale czynie to często i nieregularnie.

A w ogóle to witam serdecznie na forum :-D

wzrastania w wierze życzę i na to samo liczę od Ciebie.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Migdałek
Bywalec
Bywalec
Posty: 130
Rejestracja: 23 sie 2015
Been thanked: 14 times

Post autor: Migdałek » 2015-09-17, 21:46

Hieronim Dezerterze nie Augustyn.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Post autor: Dezerter » 2015-09-18, 22:39

Migdałek pisze:Hieronim Dezerterze nie Augustyn.
Dziękuję :-D
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Jaabes
Bywalec
Bywalec
Posty: 186
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: pomorskie
Been thanked: 1 time

Re: Czym dla Was jest Biblia ?

Post autor: Jaabes » 2015-09-19, 08:43

Dezerter pisze: Przyznam, że nie bardzo rozumiem jak Słowo Boże skierowane do ludzi, którego autorami są pisarze-ludzie, którzy pod natchnieniem Ducha Św. pisali tekst na przestrzeni tysiąca lat - jak książkę można nazywać , lub nawet porównywać z Bogiem? :shock:
Biblia nie spadła z Nieba od Boga, nie jest w 100% nieomylna (np w kwestiach historii, geografii, biologii) biblia jest natchniona, tzn że przekazuje Prawdy Wiary, czyli w kwestiach tylko wiary jest nieomylna - , bo nawet już w kwestiach moralności raczej nie (ST).

A wracając do pytania
Biblia jest dla każdego chrześcijanina (więc i katolika) podstawowym źródłem wiedzy o Bogu i jego planie zbawienia dla ludzkości i dla nas osobiście dziś.

"Nieznajomość Biblii jest nieznajomością Jezusa" napisał 1600 lat temu Augustyn a słowa te powtórzył papież Benedykt w encyklice o znaczeniu Biblii dla katolika.
Czytając Słowo Boże spotykamy Boga.
Podczas czytania słowa Bożego na Eucharystii uobecnia się sam Bóg podobnie jak w Najświętszym Sakramencie
- to kolejne 2 doniosłe myśli tego wielkiego teologa i słabego papieża.

Mi niestety nie udaje się codziennie czytać Biblii, choć miałem takie okresy, ale czynie to często i nieregularnie.

A w ogóle to witam serdecznie na forum :-D

wzrastania w wierze życzę i na to samo liczę od Ciebie.
Uważam że Autorem Biblii jest sam Bóg, a ludzie którzy napisali poszczególne księgi, są WSPÓŁAUTORAMI.
Chyba zgadzasz się co do tego że jest tam zapisana wola Boża. Analogicznie jak instrukcje od żony dla współmałżonka podczas jej długiej nieobecności, jak ma zajmować się domem ?

? Wy jesteścielistemnaszym, napisanym w sercach naszych, znanym i czytanym przez wszystkich ludzi;wiadomo przecież, że jesteścielistemChrystusowym sporządzonym przez nasze usługiwanie, napisanym nie atramentem, ale Duchem Boga żywego, nie tablicach kamiennych, lecz na tablicach serc ludzkich. ?
[2 Kor 3;2-3 BW].
Czy ten fragment nie mówi wprost że Biblia jest swoistym listem Jezusa Chrystusa sporządzonym po Jego Wniebowstąpieniu ?

Akurat w kwestii ilości procent nieomylności Biblii, to nie zgadzam się. Biblia nie jest podręcznikiem historii czy biologi. Zajmuje się dziedziną duchową, jest instrukcją działania sfery wewnętrznej człowieka. Rozgraniczanie w jakich sprawach jest nieomylna, jest wysoce ryzykowne...Wydaje mnie się bardziej proste przyjmowanie Biblii w całości jako nieomylne.
Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus
[1 Tym 2;5 BT]

timcat

Post autor: timcat » 2015-10-02, 14:12

Biblia jest Słowem Bożym
Słowo Boże jest wskazówka
Jak życ, co tendencje stosowane w kulturze
jak zachowywać się w sytuacji życiowej.
jako wzór apostołów szukać Boga.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Post autor: Dezerter » 2015-10-04, 18:44

? Wy jesteścielistemnaszym, napisanym w sercach naszych, znanym i czytanym przez wszystkich ludzi;wiadomo przecież, że jesteścielistemChrystusowym sporządzonym przez nasze usługiwanie, napisanym nie atramentem, ale Duchem Boga żywego, nie tablicach kamiennych, lecz na tablicach serc ludzkich. ?
[2 Kor 3;2-3 BW].
Czy ten fragment nie mówi wprost że Biblia jest swoistym listem Jezusa Chrystusa sporządzonym po Jego Wniebowstąpieniu ?
Na pewno nie, że Biblia
Ja biblia nie mam w sercu, ja jej nie mam nawet w głowie - ja ja mam na papierze.
A Koryntianie nie mieli jej nawet na pierze - przynajmniej NT . Moim zdaniem to ONI byli listem Chrystusowym do innych ludzi, byli żywym listem, znanym i czytanym przez wszystkich, którzy na co dzień się z nimi spotykali, takim żywym listem od Chrystusa, był też Paweł i inni apostołowie, którzy do nich trafiali z Dobrą Nowiną ("przez nasze usługiwanie")
Jaabes pisze:Wydaje mnie się bardziej proste przyjmowanie Biblii w całości jako nieomylne.
przepraszam, ale jest to podejście nie proste, ale prostackie, bo sam sobie zaprzeczasz - stwierdziłeś 2 zdania wyżej, że:
Biblia nie jest podręcznikiem historii czy biologi. Zajmuje się dziedziną duchową
i tu pełna zgoda :-D
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Jaabes
Bywalec
Bywalec
Posty: 186
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: pomorskie
Been thanked: 1 time

Post autor: Jaabes » 2015-10-08, 10:28

Dezerter pisze:
Jaabes pisze:Wydaje mnie się bardziej proste przyjmowanie Biblii w całości jako nieomylne.
przepraszam, ale jest to podejście nie proste, ale prostackie, bo sam sobie zaprzeczasz - stwierdziłeś 2 zdania wyżej, że:
Biblia nie jest podręcznikiem historii czy biologi. Zajmuje się dziedziną duchową
i tu pełna zgoda :-D
Chyba opacznie mnie rozumiesz, gdyż napisałem że Biblia NIE jest podręcznikiem historii, biologi i geografii. Ale z pewnością JEST podręcznikiem/instrukcją działania duszy ludzkiej. W tym zakresie Biblia jest nieomylna, bo jeśliby przyjąć inną opcję, to co jest tym aksjomatem ?
Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus
[1 Tym 2;5 BT]

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Post autor: Dezerter » 2015-10-08, 23:17

Jaabes pisze:Chyba opacznie mnie rozumiesz, gdyż napisałem że Biblia NIE jest podręcznikiem historii, biologi i geografii. Ale z pewnością JEST podręcznikiem/instrukcją działania duszy ludzkiej. W tym zakresie Biblia jest nieomylna,
a to cieszę się bardzo, że się wyjaśniło i że się zgadzamy :-D
ja do "duszy" bym jeszcze dodał, że jest nieomylna w przekazywaniu Prawd Wiary, drogi zbawienia i jest najlepszym źródłem wiedzy o Bogu
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

konik

od konika

Post autor: konik » 2015-12-11, 19:41

Witam i dokladam co swoje bazgroly ( mam nadzieje, ze w temacie, a jak nie ... to trudno, juz i tak napisane to przez konia macie :-> )
Otoz napotkalem sie z taka fundamentalna, podstawowa przedklasyfikacja na temat dziela religijnego: otoz Biblia jako slowo konkretnie i w pierwszym znaczeniu oznacza ksiege spisana. Dla chrzescijan zawiera ona ksiegi swiete ( dla muzulmanow ksiegi nie za bardzo swiete, a nawet bluzniercze na ten przykladowy przyklad), tak wiec w Bibli chrzescijanskiej znajdziemy Pismo Swiete dwoch przymierzy, w Biblii zydowskiej Pismo Swiete przymierza starotestamentowego, dla koptow kilka ksiag nie wchodzacych w kanon pism swietych katolickich i protestanckich, dla protestantow beda to pisma swiete pozbawione ksiag deuterokanonicznych ... A wiec mamy: Biblia ( chrzescijanska), ktora zawiera swiete ksiegi zydow i chrzescijan ( z roznymi wariacjami w roznych wyznaniach ... dla mormonow bedzie to jeszcze ksiega Mormona) . A w swietych ksiegach zydow i chrzescijan objawia sie Slowo Boze, ktore dziala pod patronatem Ducha Swietego. Nie kazde miejsce w Biblii musi byc pismem swietym, i nie kazde miejsce w pismie swietym musi byc Slowem Bozym. Co oczywiscie, o ile temat bedzie interesujacy, mozna uzasadnic. A calosc Biblii jest pozyteczna ku naszemu zbawieniu.

Jaabes
Bywalec
Bywalec
Posty: 186
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: pomorskie
Been thanked: 1 time

Re: od konika

Post autor: Jaabes » 2015-12-11, 21:23

konik pisze: Nie kazde miejsce w Biblii musi byc pismem swietym, i nie kazde miejsce w pismie swietym musi byc Slowem Bozym. Co oczywiscie, o ile temat bedzie interesujacy, mozna uzasadnic. A calosc Biblii jest pozyteczna ku naszemu zbawieniu.
Faktycznie zrobiłeś...fatalny skok

No to jak rozumieć ten zapis ?

? Wszelkie Pismo od Boga natchnione /jest/ i pożyteczne do nauczania, do przekonywania, do poprawiania, do kształcenia w sprawiedliwości - ?
[2 Tym 3;16 BT].
Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus
[1 Tym 2;5 BT]

konik

od konika

Post autor: konik » 2015-12-11, 22:36

Wszelkie Pismo od Boga ... czyli ktore?
A po tym pytaniu zawsze przychodzi nastepne, ktorego nie da sie pominac: kto, kiedy i jak ustalil, ktore to z Pism jest wszelkim Pismem od Boga?
Sprobuj na te dwa pytania rzetelnie odpowiedziec, wowczas o fatalnych skokach tak ochoczo pisac nie bedziesz. Tak to juz bywa, ze choc kon juz lysy, to rumak sie nazywa :mrgreen:

Jaabes
Bywalec
Bywalec
Posty: 186
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: pomorskie
Been thanked: 1 time

Re: od konika

Post autor: Jaabes » 2015-12-12, 21:25

konik pisze:Wszelkie Pismo od Boga ... czyli ktore?
A po tym pytaniu zawsze przychodzi nastepne, ktorego nie da sie pominac: kto, kiedy i jak ustalil, ktore to z Pism jest wszelkim Pismem od Boga?
Sprobuj na te dwa pytania rzetelnie odpowiedziec, wowczas o fatalnych skokach tak ochoczo pisac nie bedziesz. Tak to juz bywa, ze choc kon juz lysy, to rumak sie nazywa :mrgreen:
No i właśnie w tym miejscu powstaje pytanie, które Pisma, które Księgi...a może tylko niektóre wersy ? są Słowem Bożym.
Osobiście nie mam z tym dylematu, gdyż przyjmuję wszystko.

Kanon biblijny został ustalony w IV wieku. Polega to na kombatybilności. A tak mówiąc prostym językiem, to przesłanie w jednej księdze musi być powielone w innej. Na razie poprzestanę na tym.
Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus
[1 Tym 2;5 BT]

konik

od konika

Post autor: konik » 2015-12-13, 10:15

A co na ten temat Apostolowie i ... przez kogo zostali Apostolowie oddelegowani, ze mamy sie wlasnie ich sluchac, a nie np. mahometa?
A dzisiaj skad wiemy kogo sie sluchac i dlaczego nie akurat np. dalajlamy?
I dlaczego choc nawet diabel czyta i cytuje Biblie to wiemy, ze nie diabelska wykladnie Pisma Swietego mamy przyjac?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”