Czym dla Was jest Biblia ?

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czym dla Was jest Biblia ?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-02-07, 17:40

david491 pisze:Biblia jest jedyna starożytną księgą która wyprzedza naukę np: pisze ze jest zawieszona w próżni. "Rozpościera północ nad pustką, a ziemię zawiesza nad nicością." (Hioba 26:7)Poprawność takiego tłumaczenia ostatecznie potwierdza także tekst Septuaginty, czyli greckiego tłumaczenia Starego Testamentu dokonanego w III wieku p.n.e.: "kremazwn/kremnwn ghn epi oudenoV"
Nie zgadzam się.
Biblia nie przekazywała i nie przekazuje prawd naukowych. To silna pokusa by ją w ten sposób "potwierdzić" ale to fałszywa droga. Autor Księgi Hioba nie wiedział nic więcej na temat budowy Wszechświata niż mu współcześni.

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Czym dla Was jest Biblia ?

Post autor: Jordan » 2017-02-07, 19:58

Marek_Piotrowski pisze:Autor Księgi Hioba nie wiedział nic więcej na temat budowy Wszechświata niż mu współcześni.
Ależ autor (a raczej: pisarz; bo za Autora Biblii ja uznaję Boga) Księgi Hioba wcale nie musiał nawet wiedzieć, co pisze!
Zapisał to, co mu Bóg objawił!
A, że po tysiącleciach można to pozytywnie zweryfikować, za pomocą "szkiełka i oka" (nauki), to tylko powód do chwalenia Boga, że tak to kiedyś objawił, a pisarz pisał nawet nie rozumiejąc może tego, co pisze... To jeden z dowodów na NATCHNIENIE Pisma!
[tak to widzę]
Marek_Piotrowski pisze:Biblia nie przekazywała i nie przekazuje prawd naukowych. To silna pokusa by ją w ten sposób "potwierdzić" ale to fałszywa droga.
Mam inne zdanie! Podeprę się np. tym: http://www.christiananswers.net/polish/ ... 03-pl.html
Cytat:
Dokładność naukowa

Innym uderzającym dowodem Bożej inspiracji jest fakt, że wiele reguł wspłcznej nauki występje w biblijnych opisach zjawisk przyrodniczych, na długo przed potwierdzeniem ich doświadczalnie przez naukę. N aprzykład takie zagadnienia jak:

Kulistość ziemi (Izaj. 40:22)
Nieskończona wielkość wszechświata (Izaj. 55:9)
Prawo zachowania masy i energii (2 Ptr. 3:7)
Cykle hydrologiczne (Kazn. Sal. 1:7)
Niezliczona ilość gwiazd (Jer 33:22)
Prawo zwiększania się entropii (Ps. 102:25-27)
Fundamentalne znaczenie krwi dla procesów życia (3 Moj. 17:11)
Cykliczność w atmosferze (Kazn. Sal. 1:6)
Pola grawitacyjne (Job 26:7)
I wiele innych
Oczywiście, prawa te nie występują w Biblii w technicznym żargonie współczesnej nauki, lecz odnoszą się do podstawowych ludzkich doświadczeń w świecie, są jednak w zupełnej zgodności z większością faktów współczesnej nauki.

Ogromne znaczenie ma również fakt, że w Biblii nie znaleziono rzeczywistych błędów?w dziedzinie naukowej, historycznej lub innej. Chociaż wielu doszukuje się błędów, jednak konserwatywni bibliści są zawsze w stanie znaleźć rozsądne wyjaśnienie takiego problemu.


Podkreślę to z tego cytatu:
Oczywiście, prawa te nie występują w Biblii w technicznym żargonie współczesnej nauki, lecz odnoszą się do podstawowych ludzkich doświadczeń w świecie, są jednak w zupełnej zgodności z większością faktów współczesnej nauki.
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czym dla Was jest Biblia ?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-02-07, 20:17

WYbacz, ale obecność owych rzekomych "praw" jest mocno naciagana (chcesz, możemy je jedno po drugim rozważyć tutaj), nadto Biblia jet pełna zupełnie błędnych przekonań naukowych (pisałem o tym w sąsiednim wątku).
Biblia jest bezbłędna w tym, o czym mówi (do czego została napisana). Łatwo udowodnić (na podstawie wewnętrznych sprzeczności a także sprzeczności z tym co wiemy), że nawet opisy historyczne są często mocno zmienione.
Nie dlatego że "Biblia się myli" ale dlatego, że autorowi natchnionemu pasowało ją trochę zmienić po to, by przekazać to, co chciał przekazać.
Żydzi o tym wiedzieli, widzieli też sprzeczności wewnętrzne w Biblii.
Czemu im to nie przeszkadzało? Bo nie myśleli naszymi kategoriami.
Szukali wiedzy o Bogu w Biblii, a nie o historii czy nauce.
I robili zupełnie słusznie.

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Czym dla Was jest Biblia ?

Post autor: Jordan » 2017-02-07, 21:14

OK, nie będę kopii kruszył, bo widzę, że się nie przekonamy...
Nie są to kwestie zbawcze, więc można pozostać na swoim "poziomie"... - ważne by w tym, co zasadnicze w Biblii: nasze zbawienie, mieć to właściwe zrozumienie!
Pozdrawiam :)
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czym dla Was jest Biblia ?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-02-07, 22:13

Poniżej nie piję tu do Ciebie, mówię szerzej:
Wydawałoby się, ze interpretacja fundamentalistyczna, te wszystkie ?młode ziemie?, stworzenia w sześć dni i inne podobne niby-to-biblijne twierdzenia są nieszkodliwym dziwactwem. A jednak?
Jadąc do Kalifornii sądziłem że gdzie jak gdzie ale w ?pasie biblijnym? Stanów Zjednoczonych, rejonie gdzie powstaje większość współczesnych nowych odłamów protestantyzmu spotkam wielu aktywnych chrześcijan. Tymczasem mimo obrazu USA jako kraju na wskroś religijnego spotkałem się raczej ze zdziwieniem iż jestem chrześcijaninem (poznali to po ?rybce? na koszuli).
Dopiero później wyjaśniono mi to zjawisko; obracałem się w środowisku ludzi z kręgu hi-techu (informatycy), zaś dla wielu wykształconych amerykanów chrześcijaństwo kojarzy się właśnie z taką interpretacją Biblii, z 10 000 letnią ziemią, z zaprzeczeniem ewolucji... i że jest to dla nich zgorszeniem tak wielkim, że odchodzą od wiary.
Okazuje się że każdy błąd egzegetyczny może być szkodliwy.
Paradoksalnie fundamentaliści właśnie przez to że usiłują odczytywać Biblię ?po zachodniemu?, częstokroć powodują niewiarę w sercach ludzi - którzy potem myślą że Bóg w Biblii twierdzi że Ziemia ma 10000 lat, albo że są wody górne i dolne i gorszą się sprzecznościami pomiędzy różnymi księgami.
To tak jakby czytać Biblię w zupełnie innym języku.

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Czym dla Was jest Biblia ?

Post autor: Jordan » 2017-02-08, 04:37

Piszesz o zgorszeniach... Jak komuś brak wiary, że Biblia to Boże Słowo, to się zgorszy! Co poradzić?... Słowa Jezusa z Jan 6 też ogromnie zgorszyły słuchaczy - czy Pan, aby ratować "sytuację" coś odwołał z tego, co takie zgorszenie wywołało?? Nie! To i ja nie widzę podstaw do "odwoływania" tego, co NAPISANO!
Czy mam dopasować treść Pisma do Darwina?! Niektórzy próbują i do herezji to prowadzi: że śmierć na świecie istniała PRZED GRZECHEM ADAMA...
Nie, dziękuję, na takie coś się nie zgodzę, byle tylko zadowolić tych "zgorszonych"!
[a może oni się gorszą czym innym: że im to Słowo Boże wytyka ich styl życia?... A kwestia 10 000 lat czy miliardów to tylko wygodny pretekst do odrzucenia chrześcijaństwa?... Nie można wykluczyć i takich zachowań, prawda?].
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

konik

Re: Czym dla Was jest Biblia ?

Post autor: konik » 2017-02-08, 09:07

Komu brak wiary, ze Biblia jest Slowem Bozym?
Czy dowodem na toma ja byc zmienne nauki astronomii czy tez geologii? ... czy jeszcze jakies inne z rozlicznych dzialow nauk przyrodniczych ...?
Jesli tak, to kiepska jest ta wiara w to, ze Biblia jest Slowem Bozym.
Juz sw.Augustyn napisal, ze Bog dal nam Biblie po to, aby wychowac chrzescijan, wierzacych, a nie astronomow.
Tym bardziej, ze niektorzy chrzescijanie w kazdej epoce dowodzili dowodow materialnych o stworzeniu swiata na podstawie Biblii ( dopasowujac tendencyjnie Biblie do aktualnego stanu wiedzy ).
Dlatego luteranie przez wieki tak wsciekle atakowali teorie kopernikanska, anglikanie prawa Niutona, zielonoswiatkowcy technologie maszyn parowych itd, itp.
Biblia to Slowo Boga do nas - o wierze w Boga, a nie o wiedzy o Bogu.

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Czym dla Was jest Biblia ?

Post autor: Jordan » 2017-02-08, 09:16

konik pisze:Biblia to Slowo Boga do nas - o wierze w Boga, a nie o wiedzy o Bogu.
Jeśli mamy Biblię, która nam nie przekazuje wiedzy o Bogu, to... biada nam! Bo niby skąd mamy tę wiedzę czerpać?!? Z przepowiedni Nostradamusa, albo sennika egipskiego?... :(
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

konik

Re: Czym dla Was jest Biblia ?

Post autor: konik » 2017-02-08, 09:33

Calkowicie falszywa konkluzja, drogi Jordanie.
Wiemy, ze Bog jest naszym Panem ...
I On jest kwestia naszej wiary.
Oto odpowiedz.
I o tym mowi Biblia.

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Czym dla Was jest Biblia ?

Post autor: Jordan » 2017-02-08, 09:58

konik pisze:I On jest kwestia naszej wiary.
Tak, Pan Bóg jest "kwestią naszej wiary", jak to ująłeś... ale czy na tym koniec? Już naszą wiarą nic więcej nie możemy "zdziałać"... niczego poznać z tego, co nas otacza... albo co kiedyś było?...
Otóż nie!
Zobacz koniku:
Heb 11:3 pau
(3) Przez wiarę poznajemy, że światy zostały stworzone słowem Bożym, czyli to, co widzimy, nie powstało z rzeczy widzialnych.

Czy tu jest coś o ewolucji?

A skąd w ogóle się wiara bierze? Mamy wskazówkę cenną:
Rom 10:17 pau
(17) Wiara więc rodzi się ze słuchania, słuchanie natomiast ma miejsce dzięki słowu Chrystusa.

Słowo Chrystusa >> słuchanie [można dodać: czytanie] >> wiara
Zatem, gdy ja słucham, jak Chrystus mówi o np. Noem i potopie... to wierzę, że był Noe i był potop, który wszystko zalał (nie był li tylko lokalną powodzią).

Źle robię?! Tu mi może ktoś zarzucić: nooo, źle bo nauka to.... nauka tamto...
Ale czy Pan Bóg też mi to zarzuca lub zarzuci, że źle robię, gdy na Jego Słowie się opieram?... Jeśli zarzuci, to mam jedno wytłumaczenie: NAPISANO [podobnie Chrystus krótkim: "Napisano..." - gasił pokusy szatana, by nie wierzyć Słowu Bożemu; uczę się od mojego Pana! Chwała Jemu!].
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

konik

Re: Czym dla Was jest Biblia ?

Post autor: konik » 2017-02-08, 13:41

Zupelnie rozjechales Pismo ( tresc przytoczonych wersow) z tym, co pismo przez te wersy mowi ( zmanipulowales Biblie).
Ale jesli przez wiare poznajemy, ze swiaty zostaly stworzone Slowem Bozym ... to przeciez o tym sie tu mowi. Ale jak to przebiegalo ... to tajemnica Boga, bo nie mamy do tego wgladu - mozemy jedynie cos zbadac, domyslac, dokonmac jakichs odkryc czy wynalazkow. lecz nie wiemy nic wiecej.
I o tym jest to w Pismie.

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Czym dla Was jest Biblia ?

Post autor: Jordan » 2017-02-08, 17:06

konik pisze:Zupelnie rozjechales Pismo ( tresc przytoczonych wersow) z tym, co pismo przez te wersy mowi ( zmanipulowales Biblie).
Radzę ostrożność i w ocenie wersetów i mnie... - można się nieźle pomylić, kolego!
konik pisze:Ale jesli przez wiare poznajemy, ze swiaty zostaly stworzone Slowem Bozym ... to przeciez o tym sie tu mowi.
Na szczęscie tak!
konik pisze: Ale jak to przebiegalo ... to tajemnica Boga, bo nie mamy do tego wgladu - mozemy jedynie cos zbadac, domyslac, dokonmac jakichs odkryc czy wynalazkow. lecz nie wiemy nic wiecej.
Na szczęscie nie! Nie jesteśmy pozbawieni poznania, gdy z wiarą do Słowa podchodzimy! Ja to robię, a Ty?...
konik pisze:I o tym jest to w Pismie.
Mam wątpliwości, czy wiesz o czym jest... :roll:
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

konik

Re: Czym dla Was jest Biblia ?

Post autor: konik » 2017-02-08, 17:19

Doprawdy? A wiec jestes dobrze poinformowany, zaznajom mnie wobec tego o czym jest Pismo Swiete.

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Czym dla Was jest Biblia ?

Post autor: Jordan » 2017-02-08, 17:39

konik pisze:zaznajom mnie wobec tego o czym jest Pismo Swiete.
Joh 5:39 eib
(39) Zagłębiacie się w Pisma, gdyż wam się zdaje, że macie w nich życie wieczne, a tymczasem one składają wyraźne świadectwo o Mnie.
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czym dla Was jest Biblia ?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-02-08, 17:54

Zaraz zaraz, wróćmy może do meritum.
Jordan pisze:Piszesz o zgorszeniach... Jak komuś brak wiary, że Biblia to Boże Słowo, to się zgorszy! Co poradzić?... Słowa Jezusa z Jan 6 też ogromnie zgorszyły słuchaczy - czy Pan, aby ratować "sytuację" coś odwołał z tego, co takie zgorszenie wywołało?? Nie! To i ja nie widzę podstaw do "odwoływania" tego, co NAPISANO!
Nie chodzi o "odwoływanie" tylko o "rozumienie".
To tak jakbyś odmawiał przetłumaczenia Pisma na inny język "bo co innego napisano". Nie zrozumiesz Pisma (zwłaszcza ST) bez kontekstu.
Czy mam dopasować treść Pisma do Darwina?!
Nie ma powodu.
Teoria ewolucji (teorii Darwina nikt dziś raczej nie głosi) nie mówi o niczym, o czym mówi Pismo. I odwrotnie.
NIE MA CZEGO "dopasowywać".

Niektórzy próbują i do herezji to prowadzi: że śmierć na świecie istniała PRZED GRZECHEM ADAMA...
Załóż może osobny wątek - chętnie coś Ci w Piśmie pokaże w związku z powyższym... Ale jak z tym skończymy (za dużo wątków poruszamy naraz, to musi spowodować spłycenie...
Nie, dziękuję, na takie coś się nie zgodzę, byle tylko zadowolić tych "zgorszonych"!
O właśnie - tego typu "argumenty" mam na myśli, pisząc o "spłyceniu".
Tak to się możemy co najwyżej pokłócić, a chyba nie o to chodzi?
[a może oni się gorszą czym innym: że im to Słowo Boże wytyka ich styl życia?... A kwestia 10 000 lat czy miliardów to tylko wygodny pretekst do odrzucenia chrześcijaństwa?... Nie można wykluczyć i takich zachowań, prawda?].
O właśnie. WNosi to coś do dyskusji o egzegezie Księgi Rodzaju?
Nie, ale ma zdyskredytować adwersarzy. Nie róbmy takich rzeczy. Nie dyskutujmy o wierze w ten sposób.
konik pisze:Juz sw.Augustyn napisal, ze Bog dal nam Biblie po to, aby wychowac chrzescijan, wierzacych, a nie astronomow.
Dokładnie.
Gdy tylko na chwilę o tym zapomniano, wyszła kompromitacja (katolików, ale jeszcze ostrzej protestantów i kalwinów) z teorią geocentryczną.
Czy Ci z nas (chrześcijan) którzy z ogniem w oczach (i używając DOKŁADNIE takich jak Ty Jordanie argumentów o "obronie Pisma") dowodzili, że Kopernik to szarlatan lansujący błędne (bo ponoć sprzeczne z Pismem) teorie, naprawdę przyczynili się do szacunku do wiary chrześcijańskiej?

Czemu chcesz powtarzać ten ich błąd (tylko dlatego, ze pozornie dowody na czas istnienia Ziemi są mniej oczywiste niż na heliocentryzm)?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”