Czym dla Was jest Biblia ?

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
Jaabes
Bywalec
Bywalec
Posty: 186
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: pomorskie
Been thanked: 1 time

Re: od konika

Post autor: Jaabes » 2015-12-25, 11:09

konik pisze:
Proponuje drogi jaabes, abys pomyslal razem z nami: Apostolowie stanowili formalnie jeden oboz ( oboz pod wodza Jezusa), ale jakze odmiennie mysleli i postepowali, odmiennie niz inni Apostolowie i odmiennie od samego Jezusa. Wyklocali sie o stanowiska, toczyli spory doktrynalne miedzy soba ( co jest opisane nawet w Biblii) , mieli inne zdanie od Pana na tematy pokarmow nieczystych, obrzezania ... itd.
Az w koncu sw.Pawel mial dosc i napisal: podaje skrot myslowy - cokolwiek czynicie , dla Pana czyncie.
No, i ta czesc Twojego protestu ;-) zostala ( w skrocie bardzo duzym ) omowiona.
Wstępna uwaga.
Posty tasiemce nie są przez większość mile widziane i czytane. Dlatego odniosę się na razie tylko do tej części.

Apostołowie formalnie i dosłownie stanowili jeden obóz, bo przecież wzywa czytelników swoich listów żeby byli jednomyślni (patrz 1 Kor 1;10, Rz 15;5-6, Fil 1;27-28) fragment jednej wypowiedzi : ? abyście byli zespoleni jednością myśli i jednością zdania ?
Czy można dać wiarę apostołowi Pawłowi który napisał to z pewnością z natchnienia Ducha Bożego, czy konikowi który nie wiadomo z czyjego natchnienia pisze takie rzeczy ?
Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus
[1 Tym 2;5 BT]

konik

od konika

Post autor: konik » 2015-12-29, 22:51

W swiatecznym nastroju tasiemca nie bedzie ( swiatecznego :-D )
Drogo jabees - konik napisal :
- klamstwo
- prawde

Zdecyduj , co napisal konik.

[ Dodano: 2015-12-29, 23:51 ]
Jabees nie odpowiada na konskie pytania - moga poczekac, jesc nie wolaja, a ja przystapie do zakonczenia moich tasiemcow.
Konkluzja ostateczna: czytajac Pismo Swiete, kto w ostatecznym rozrachunku ma autorytet wyjasniania Pisma doktrynalnie ( nie dla prywatnego budowania swego zycia duchowego, ale jako fundament nauczania w Kosciele)?.
Wczesniej podalem i uzasadnilem, ze takiego autorytetu nie posiada kazdy, ktory sobie sam tlumaczy Pismo, ani kazdy, kto powoluje sie na posiadane charyzmaty.
Taki autorytet w posludze wyjasniania sensu (trudniejszych i nie tylko) miejsc w Biblii sprawuje Kosciol poprzez tych, ktorzy pelnia urzad nazwany w Pismie "episkopoi" i "presbyteroi".
Episkopoi z grecka nadzorujacy , po polsku jest to biskup ... a slowo to oznacza pasterza, ktory nadzoruje prawidlowosc gloszonej nauki i porzadku koscielnego.
Prezbyteroi z grecka starszy, oznacza przewodniczenie wspolnotom koscielnym, stad wywodzi sie slowo prezbiter inaczej ksiadz ( kaplan Kosciola).
Urzad nadzorowania nauczania Ewangelii znany jest jako urzad apostolski, ktory przekazywany jest z pokolenia na pokolenie. Szczegolnie warto uczyc sie rozumienia Biblii od tych, ktorzy otrzymali szczegolne swiatlo Ducha Swietego - oni to sa nazywani Doktorami i Ojcami Kosciola - swieci Hieronim, Augustyn, Bazyli, Chryzostom ... Tomasz, Katarzyna, Teresa Wielka ... i wielu innych - oni to stanowia najbardziej czcigodna czesc Tradycji Kosciola.
Tradycja zas - to sposob rozumienia Pisma w Kosciele. Nawet glosno gloszona tzw: sola scriptura ... jest pewna tradycja wyjasniania Pisma w protestantyzmie, ale w odroznieniu od Tradycji Katolickiej , ktora jest tradycja apostolska - tradycja protestancka nie jest tradycja apostolska; LECZ STANOWI JEJ ZERWANIE.

I na tym konczy sie konski wywod, nazwany przez jabeesa tasiemcem :-D

Serdecznie wszystkich pozdrawiam i zycze kazdemu blogoslawienstwa Bozego w Nowym Roku. :mrgreen:

Benjamin

Post autor: Benjamin » 2015-12-30, 10:14

Nie mam tu jak na razie wiele do dodania. Koniku, dziekuje za tak fajne teksty, ktore wiele uporzadkowaly.
Rowniez o sporach miedzy Apostolami jest wyraznie w Biblii napisane.

konik

od konika

Post autor: konik » 2015-12-30, 19:31

Dzieki benjaminie. No, no popierasz papiste ;-)

Jaabes
Bywalec
Bywalec
Posty: 186
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: pomorskie
Been thanked: 1 time

Re: od konika

Post autor: Jaabes » 2016-01-10, 12:56

konik pisze: kto w ostatecznym rozrachunku ma autorytet wyjasniania Pisma doktrynalnie ( nie dla prywatnego budowania swego zycia duchowego, ale jako fundament nauczania w Kosciele)?.
Osobą która ostatecznie wszystko wyjaśnia jest Duch Święty. Tak więc jakiekolwiek i czyjekolwiek rozumienie musi być weryfikowane z całością Biblii. Ona sama się interpretuje, jeżeli brane są pod uwagę wszystkie 66 księgi..
Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus
[1 Tym 2;5 BT]

Piotrek

Post autor: Piotrek » 2016-01-10, 14:01

Pamiętam, jak mama kupiła mi w 1987 roku Biblię dla dzieci. Były to cudne opowiadania narodu żydowskiego, opatrzone sugestywnymi rysunkami postaci sprzed wieków.

konik

od konika

Post autor: konik » 2016-01-10, 20:20

Osoba, ktora prowadzi Kosciol , ktora jest Pocieszycielem ... jest Duch Swiety. Takie jest jego dzialanie, zadanie i powolanie ( na mocy przekazu Chrystusa ).
A kim jest osoba, przez ktora tu na ziemi Duch Swiety ostatecznie wszystko wyjasnia? ( czyli kto w jego namaszczeniu/prowadzeniu/powolaniu ma taki autorytet wyjasniania). Ta osoba jestes Ty?, konik?, Mahomet?, Budda? ... szaman? ...
Ja twierdze, ze papiez ( bo takiego kogos powolal Chrystus jako pierwszego w osobie sw.Piotra Apostola ( trzykrotnie go namaszczajac slowami: "pas baranki moje" ), i kazdego nastepce sw.Piotra w tym namaszczeniu. A tymi nastepcami sa papieze.

Tak wiec odpowiedz: czy to prawda czy to klamstwo ( chodzi o papieza). No i nie wykrecaj sie Jabees przed odpowiedzia ...

Ps: Piotrek, tez mialem taka, ale nie wiem czy taka sama.


Pozdrawiam serdecznie.

Dyskusję o Św. Piotrze papieżu - przeniosłem do nowego wątku - zapraszam tam:
http://zchrystusem.pl/topics17/czy-sw-p ... 7.htm#2088
Ostatnio zmieniony 2016-01-10, 20:41 przez konik, łącznie zmieniany 3 razy.

Jaabes
Bywalec
Bywalec
Posty: 186
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: pomorskie
Been thanked: 1 time

Post autor: Jaabes » 2016-01-11, 09:51

Nie mam więcej do dodania niż jak przedstawiłem we wcześniejszym wpisie, czyli OSTATECZNYM interpretatorem jest Osoba Ducha Świętego która jest przecież w każdym wierzącym (w papieżu i zwykłym wiernym).
Natomiast człowiek jest tak jakby wstępnym wyjaśniaczem.

Dla mnie osoba przełożona nad całą Waszą denominacją, jest TYLKO człowiekiem, podobnie jak każdy inny biskup jakiejkolwiek innej religii. Zaś Kościół jest powszechny i globalny nie rozeznający organizacji religijnych, które to są przecież tworem ludzkim.
Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus
[1 Tym 2;5 BT]

konik

od konika

Post autor: konik » 2016-01-11, 16:09

Jak to milo Cie widziec tzn: zaobserwowac elektronicznie ;-) . Naprawde :-D
A teraz kochany wyjasniaczu, wyjasnij nam ( no i koniowi tez :-P ) dlaczego sposrod wielu wyjasniaczy ( takich jak Ty na ten przyklad albo wyjasniacze z Twojego nurtu chrzescijanskiego ) mamy sluchac ich wyjasnien i Twoich wlasnie i przyjmowac jako nauke pod natchnieniem Ducha Swietego, a nie wyjasnien papieza - ktory bardziej pasuje do wyjasniacza wyjasniajacego pod natchnieniem Ducha Swietego ...
Wyjasnij i przekonaj mnie - bo dlaczegozby nie : bede sluchal wowczas wyjasnien Twoich wyjasniaczy, a nie wyjasnien papieza.

Argumentem na lepszosc wyjasniaczy antypapieskich co jest oprocz twierdzenia, zeby nie sluchac wyjasnien papieza?
Czy jestes w stanie udowodnic swoje racje?
Bez zlosliwosci Jabeesie drogi - mam nadzieje, ze na to pytanie choc odpowiesz :-D
Pozdrawiam.

paula19

Post autor: paula19 » 2016-01-22, 12:01

Dla mnie Pismo Święte jest Drogą, Prawdą i Życiem.
Czytając Pismo Święte odnajduje spokój i rozwiązanie trudnych sytuacji życiowych.

Jaabes
Bywalec
Bywalec
Posty: 186
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: pomorskie
Been thanked: 1 time

Post autor: Jaabes » 2016-01-23, 08:52

Konik, nie chcę się powtarzać, więc wróć do postu z ?Wysłany: 2016-01-11, 10:51? . Zrozumienie chrześcijan w każdej denominacji jest odmienne. Więc poprzestańmy na tym. W związku z tym nie mam zamiaru, ani władzy przekonać Cię, to czyni tylko Duch Święty. Jedynie ta Osoba która przebywa w każdym prawdziwie nawróconym/narodzonym człowieku, przekonuje co jest grzechem w Bożych oczach. Oraz jak należy rozumieć zapisy biblijne.
:-)
Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus
[1 Tym 2;5 BT]

david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: Czym dla Was jest Biblia ?

Post autor: david491 » 2017-02-06, 21:33

Dla mnie biblia to jest słowo Boże, której autorem był Sam Bóg. Tak jak pracodawca zleca jakieś zadanie swoim pracownikom, tak Bóg zlecał różnym osobom spisywanie swoich interakcji z ludźmi na przestrzeni wieków po to, by Jego przesłanie o zbawieniu mógł poznać cały świat.Mojżesz napisał pięć pierwszych ksiąg Starego Testamentu, rejestrując wydarzenia, które miały miejsce za jego życia. Izajasz zapisał to, co Bóg kazał mu przekazać Izraelitom. Jeremiasz zaś odnotował wszystko, co Bóg mówił do Izraelitów i ich reakcje na Jego słowa. Mateusz, Marek, Łukasz i Jan zanotowali wszystkie szczegóły dotyczące życia Jezusa i Jego nauczania.W sumie było około czterdziestu pisarzy na ogromnej przestrzeni czasu (1500 lat), z różnych szerokości geograficznych. Mimo to, opis Boga i przesłanie, o tym jak możemy Go poznać u każdego z nich są takie same.

Oto kilka fragmentów z Biblii które wyraźnie pokazują, że autorzy poszczególnych ksiąg i ewangelii byli kierowani przez Boga odnośnie tego, co napisać:

?Pan rzekł do Mojżesza: Zapisz te słowa, gdyż na podstawie tych słów zawarłem przymierze z tobą i z Izraelem.? (Wj 34, 27)

?Roku czwartego panowania Jojakima, syna Jozjasza, króla judzkiego, skierował Pan do Jeremiasza następujące słowo: ?Weź sobie zwój do pisania i napisz w nim wszystkie słowa, jakie powiedziałem do ciebie przeciw Izraelowi, przeciw Judzie i przeciw wszystkim narodom od dnia, kiedy zacząłem mówić do ciebie, od czasów Jozjasza aż do dziś.? (Jr 36, 1-2)

?Teraz pójdź, wypisz to na tabliczce przy nich, i opisz to w księdze, żeby służyło na przyszłe czasy jako wieczyste świadectwo.? (Iz 30, 8)

?Toteż gdy go ujrzałem [Jezusa], padłem do nóg jego jakby umarły. On zaś położył na mnie swoją prawicę i rzekł: Nie lękaj się, Jam jest pierwszy i ostatni, i żyjący. Byłem umarły, lecz oto żyję na wieki wieków, i mam klucze śmierci i piekła. Napisz więc, co widziałeś i co jest, i co się stanie potem.? (Ap 1, 17-19)

?Skoro już wielu podjęło się sporządzenia opisu wydarzeń, które wśród nas się dokonały, jak nam to przekazali naoczni od samego początku świadkowie i słudzy Słowa, postanowiłem i ja, który wszystko od początku przebadałem, dokładnie kolejno ci to opisać, dostojny Teofilu, abyś upewnił się o prawdziwości nauki jaką odebrałeś.? (Łk 1, 1-4)

?I wiele innych cudów uczynił Jezus wobec uczniów, które nie są spisane w tej księdze; te zaś są spisane, abyście wierzyli, że Jezus jest Chrystusem, Synem Boga, i abyście wierząc mieli żywot w imieniu jego.? (J 20, 30-31)

?I ponieważ od dzieciństwa znasz Pisma Święte, które cię mogą obdarzyć mądrością ku zbawieniu przez wiarę, w Jezusa Chrystusa. Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości, aby człowiek Boży był doskonały, do wszelkiego dobrego dzieła przygotowany.? (2Tym 3, 15-17)

?Przede wszystkim to wiedzcie, że wszelkie proroctwo Pisma nie podlega dowolnemu wykładowi. Albowiem proroctwo nie przychodziło nigdy z woli ludzkiej, lecz wypowiadali je ludzie Boży, natchnieni Duchem Świętym.? (2Pt 1, 20-21)

?A On [Jezus] rzekł do nich: O głupi i gnuśnego serca, by uwierzyć we wszystko, co powiedzieli prorocy. Czyż Chrystus nie musiał tego wycierpieć, by wejść do swojej chwały? I począwszy od Mojżesza i poprzez wszystkich proroków, wykładał im, co o nim było napisane we wszystkich Pismach.? (Łk 24, 25-27)

?Potem [Jezus] rzekł do nich: To są moje słowa, które mówiłem do was, będąc jeszcze z wami, że się musi spełnić wszystko, co jest napisane o mnie w zakonie Mojżesza i u proroków, i w Psalmach.? (Łk 24, 44-45)

konik

Re: Czym dla Was jest Biblia ?

Post autor: konik » 2017-02-06, 23:54

Bardzo sluszne stwierdzenie, ze Biblie spisaly i wyjasnily w olreslonym czasie osoby, ktore zrobily to pod natchnieniem Ducha swietego.
Wszystko tak, jak od zawsze naucza Kosciol Katolicki.

david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: Czym dla Was jest Biblia ?

Post autor: david491 » 2017-02-07, 06:30

Biblia jest jedyna starożytną księgą która wyprzedza naukę np: pisze ze jest zawieszona w próżni. "Rozpościera północ nad pustką, a ziemię zawiesza nad nicością." (Hioba 26:7)Poprawność takiego tłumaczenia ostatecznie potwierdza także tekst Septuaginty, czyli greckiego tłumaczenia Starego Testamentu dokonanego w III wieku p.n.e.: "kremazwn/kremnwn ghn epi oudenoV"

Piotrek

Re: Czym dla Was jest Biblia ?

Post autor: Piotrek » 2017-02-07, 09:13

Jednym z najpiękniejszych fragmentów Starego Testamentu jest historia króla Samsona. Opowieść o sprawiedliwych rządach, niespełnionej miłości do kobiety, upokorzeniu i heroicznej wygranej pod koniec życia. Piotrek z Warszawy.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”