Czy będziesz zbawiony?

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
ODPOWIEDZ
Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Czy będziesz zbawiony?

Post autor: Jordan » 2017-08-22, 17:38

Marek_Piotrowski pisze:
Jordan pisze:Zatem nie ma sprzeczności między Pawłem i Jakubem (niektórzy twierdzą co innego, ale się mylą) - obaj piszą prawdę, a jedynie co ich różni, to akcent położony na to, co akurat ma być ważne na danym etapie ludzkiego życia, które się do Boga skłania...
Oczywiście, że nie ma sprzeczności, ale nie z tego powodu o którym piszesz.
Już chyba to gdzieś tu pisałem: trzeba odróżnić dwie rzeczy - PRZYCZYNĘ zbawienia i PODSTAWĘ zbawienia. Wiadomo, że nikt na podstawie swoich uczynków nie jest w stanie się zbawić - bo PRZYCZYNĄ jest Ofiara Jezusa, a nie nasze uczynki. Natomiast PODSTAWĄ do oceny naszej wiary na Sądzie są nasze uczynki: ?Oto przez swoją zatwardziałość i serce nieskłonne do nawrócenia skarbisz sobie gniew na dzień gniewu i objawienia się sprawiedliwego sądu Boga, który odda KAŻDEMU WEDŁUG UCZYNKÓW JEGO: tym, którzy przez wytrwałość w dobrych uczynkach szukają chwały, czci i nieśmiertelności - życie wieczne; tym zaś, którzy są przekorni, za prawdą pójść nie chcą, a oddają się nieprawości - gniew i oburzenie.? /Rz 2,5-8/ Nie istnieje chrześcijańska wiara bez uczynków (ani chrześcijańska miłość bez nich): "Kto ma przykazania moje i je zachowuje, ten Mnie miłuje. "/J 14:21a/ To trochę jak z wyłącznikiem, żarówką i prądem; PRZYCZYNĄ dla którego żarówka świeci jest energia płynąca z elektrowni; nikt przy zdrowych zmysłach nie powie, że "przyczyną świecenia żarówki jest włączenie wyłącznika". A jednak, jeśli wyłącznik nie zostanie włączony, żarówka nie świeci.?
Zbawicielem jest tylko Jezus Chrystus! Nikt inny - zwłaszcza my sami...!! A mamy niestety ciągoty do "zasługiwania sobie" na coś u Boga! To nie działa! Działa jedynie wiara, która jest jak dłoń wyciągnięta po oferowany dar: którym jest płynące z Chrystusowego Krzyża zbawienie wieczne.
Przeciętnie raz w tygodniu czytam na którymś z forów kogoś, kto ogłasza tę oczywistość jako jakąś sensację.
Tymczasem nie przypominam sobie, by ktokolwiek twierdził kiedykolwiek, że człowiek może sam się zbawić swoimi uczynkami.
To niesamowite, żebyśmy tak się mogli zgodzić... ale się zgadzamy! :ymparty:
Odróżniam przyczynę od podstawy, jak odróżniam to, że jabłoń rodzi jabłka, bo jest jabłonią, a nie żeby nią się stać...
Dlatego też tak uważam, jak Ty, gdy piszesz:
"Wiadomo, że nikt na podstawie swoich uczynków nie jest w stanie się zbawić - bo PRZYCZYNĄ jest Ofiara Jezusa, a nie nasze uczynki. Natomiast PODSTAWĄ do oceny naszej wiary na Sądzie są nasze uczynki"
Uczynki są takim "materiałem dowodowym" na sądzie - pokazują/pokażą co to za rodzaj wiary był ludzkim udziałem: wiara żywa czy martwa...

Piszesz: "Tymczasem nie przypominam sobie, by ktokolwiek twierdził kiedykolwiek, że człowiek może sam się zbawić swoimi uczynkami."
A słyszałeś może kiedy - ja słyszałem nie raz - zdanie: Na zbawienie trzeba sobie zasłużyć!
Albo: Jak sobie zasłużę, to pójdę do nieba...
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19083
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2626 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Czy będziesz zbawiony?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-08-22, 19:18

A słyszałeś może kiedy - ja słyszałem nie raz - zdanie: Na zbawienie trzeba sobie zasłużyć!
Albo: Jak sobie zasłużę, to pójdę do nieba...
Ostrożnie z tym deprecjonowaniem zasług. Bo wprawdzie bez Jezusa zbawienie nie byłoby możliwe, nie oznacza to jednak, że zbędny jest nasz udział w dziele Jego zbawienia:

"Ponieważ nie przeznaczył nas Bóg, abyśmy zasłużyli na gniew, ale na osiągnięcie zbawienia przez Pana naszego Jezusa Chrystusa,"/1Tes 5,9/

"Niechże i nasi wierni nauczą się przodować w [spełnianiu] dobrych czynów, które służą zaspokojeniu koniecznych potrzeb - żeby nie byli bez zasług."/Tyt 3,14/

Pomyślmy jeszcze nad słowem ?nagroda?. Chyba nikt nie wątpi, że nagroda implikuje zasługę?
A przecież czytamy:

"Cieszcie się i radujcie, albowiem wasza nagroda wielka jest w niebie. Tak bowiem prześladowali proroków, którzy byli przed wami."/Mt 5,12/

"Strzeżcie się, żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was widzieli; inaczej nie będziecie mieli nagrody u Ojca waszego, który jest w niebie."/Mt 6,1/

"Kto przyjmuje proroka, jako proroka, nagrodę proroka otrzyma. Kto przyjmuje sprawiedliwego, jako sprawiedliwego, nagrodę sprawiedliwego otrzyma."/Mt 10,41/

"Kto poda kubek świeżej wody do picia jednemu z tych najmniejszych, dlatego że jest uczniem, zaprawdę powiadam wam, nie utraci swojej nagrody."/Mt 10,42/

"Kto wam poda kubek wody do picia, dlatego że należycie do Chrystusa, zaprawdę, powiadam wam, nie utraci swojej nagrody."/Mk 9,41/

"cieszcie się i radujcie w owym dniu, bo wielka jest wasza nagroda w niebie. Tak samo bowiem przodkowie ich czynili prorokom."/Łk 6,23/

"Wy natomiast miłujcie waszych nieprzyjaciół, czyńcie dobrze i pożyczajcie, niczego się za to nie spodziewając. A wasza nagroda będzie wielka, i będziecie synami Najwyższego; ponieważ On jest dobry dla niewdzięcznych i złych."/Łk 6,35/

"Czyż nie wiecie, że gdy zawodnicy biegną na stadionie, wszyscy wprawdzie biegną, lecz jeden tylko otrzymuje nagrodę? Przeto tak biegnijcie, abyście ją otrzymali."/1Kor 9,24/

"pędzę ku wyznaczonej mecie, ku nagrodzie, do jakiej Bóg wzywa w górę w Chrystusie Jezusie."/Flp 3,14/

"z powodu nadziei /nagrody/ odłożonej dla was w niebie. O niej to już przedtem usłyszeliście dzięki głoszeniu prawdy - Ewangelii,"/Kol 1,5/

"Niechaj was nikt nie odsądza od nagrody, zamiłowany w uniżaniu siebie i przesadnej czci aniołów, zgłębiając to, co ujrzał. Taki, nadęty bez powodu zmysłowym swym sposobem myślenia,"/Kol 2,18/

W I Liście do Koryntian Paweł nazywa Niebo i jego chwałę ?nagrodą?:
?Czy nie wiecie, że zawodnicy na stadionie wszyscy biegną, a tylko jeden zdobywa nagrodę? Tak biegnijcie, abyście nagrodę zdobyli.
A każdy zawodnik od wszystkiego się wstrzymuje, tamci wprawdzie, aby znikomy zdobyć wieniec, my zaś nieznikomy.?
/1 Kor. 9:24-25/
Nie jest to przypadek: Apostoł Narodów powtarza to później także w Flp 3,14 i Kol 1,5. A oto tekst z którego prawdopodobnie wprost zostało wzięte sformułowanie katechizmowe, mówiący o nagrodzie za wytrwanie:
?Za przykład wytrwałości i cierpliwości weźcie, bracia, proroków, którzy przemawiali w imię Pańskie.
Oto wychwalamy tych, co wytrwali. Słyszeliście o wytrwałości Joba i widzieliście końcową nagrodę za nią od Pana; bo Pan pełen jest litości i miłosierdzia.?
/Jak 5,10-11/
Podejście to potwierdza Apokalipsa:
?Tu się okazuje wytrwałość świętych, tych, którzy strzegą przykazań Boga i wiary Jezusa. I usłyszałem głos, który z nieba mówił: Napisz: Błogosławieni, którzy w Panu umierają - już teraz. Zaiste, mówi Duch, niech odpoczną od swoich mozołów, bo idą wraz z nimi ich czyny.?/Ap 14,12-13/

Reasumując - na niebo rzeczywiście trzeba sobie zasłużyć. Tyle, że gdyby nie Chrystus, nie bylibyśmy w stanie tego zrobić, jedynie w Nim jest to możliwe.
?

Benjamin

Re: Czy będziesz zbawiony?

Post autor: Benjamin » 2017-08-22, 20:52

Wszystko niby jasne ... ale czy nie zastanawia takie miejsce w Ewangelii, w ktorym Pan Jezus opisuje, jak to do swiatyni przyszli modlic sie dwaj ludzie: faryzeusz, ktry mniemal, ze jest zbawiony ( wedlug zydowskiej normy) i celnik, ktory kajal sie przed Bogiem i wcale nie mial przeswiadczenia, ze jest zbawiony. Alke to celnik zostal wysluchany.
Wiar bez uczynkoe martwa jest - to wazne. Ale zbawienie bez pokory - :?:

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Czy będziesz zbawiony?

Post autor: Jordan » 2017-08-22, 21:00

Marek_Piotrowski pisze:Reasumując - na niebo rzeczywiście trzeba sobie zasłużyć. Tyle, że gdyby nie Chrystus, nie bylibyśmy w stanie tego zrobić, jedynie w Nim jest to możliwe.
Niechże by księża z ambon to TŁUMACZYLI, co by lud wierny miast i wsi nie mniemał, że jednak SOBIE ZASŁUŻĄ, np. chodzeniem do kościółka... dawaniem na tace... czy pielgrzymek odbywaniem... O:-)
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

Benjamin

Re: Czy będziesz zbawiony?

Post autor: Benjamin » 2017-08-22, 21:14

Dodaj jeszcze pastorow i takich jak Ty, aby uswiadomili sobie, ze antykatolicyzm jest droga nie prowadzaca do nieba ... aby lud wierny, co papieza porzucil, nie pogubil sie i nie potopil w antykatolickim blotku. Powodzenia [-x

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19083
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2626 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Czy będziesz zbawiony?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-08-22, 21:42

A propos zbawienia
Co rozumiesz przez "chodzenie do kościółka"?
Czyżbyś Jordanie czynił aluzję do tego, o czym Chrystus powiedział:
"Rzekł do nich Jezus: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam:
Jeżeli nie będziecie jedli Ciała Syna Człowieczego ani pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie.
Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym.

Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem.
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim.

Jak Mnie posłał żyjący Ojciec, a Ja żyję przez Ojca, tak i ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie.

To jest chleb, który z nieba zstąpił - nie jest on taki jak ten, który jedli wasi przodkowie, a poumierali. Kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki."
/J 6,53-58/

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14987
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4208 times
Been thanked: 2953 times
Kontakt:

Re: Czy będziesz zbawiony?

Post autor: Dezerter » 2017-08-22, 22:08

No proszę chrześcijanie jednak mogą się dogadać i ustalić na czym polega zbawienie :-)
Zbawienie mamy z Łaski, Łaski wiary, w Jezusie - wystarczy przyjąć to odkupienie, zbawienie, przyjąć Go jako Pana i Zbawiciela i jeśli się nie było ochrzczonym, chrzest i "apostolskie nałożenie rąk ", aby otrzymać pełnię ducha Świętego i narodzić się na nowo, aby dostać serce gorące, pełne Miłości, pokój w duchu i pewność zbawienia i zapał do czynie nie uczynków miłości bliźniego.
Ja to przeżyłem 3,5 roku temu i ani razu nie zwątpiłem w moje zbawienie
czego i wam życzę
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Czy będziesz zbawiony?

Post autor: Jordan » 2017-08-23, 05:04

Marek_Piotrowski pisze:Ostrożnie z tym deprecjonowaniem zasług. Bo wprawdzie bez Jezusa zbawienie nie byłoby możliwe, nie oznacza to jednak, że zbędny jest nasz udział w dziele Jego zbawienia:

"Ponieważ nie przeznaczył nas Bóg, abyśmy zasłużyli na gniew, ale na osiągnięcie zbawienia przez Pana naszego Jezusa Chrystusa,"/1Tes 5,9/

"Niechże i nasi wierni nauczą się przodować w [spełnianiu] dobrych czynów, które służą zaspokojeniu koniecznych potrzeb - żeby nie byli bez zasług."/Tyt 3,14/
Czy aby dobrze BT daje tu słowo: "zasługa"? [szczególnie myślę o Tt 3,14]
Tak w/w wersety wyglądają w grece:
http://biblia.oblubienica.eu/interlinea ... /undefined

http://biblia.oblubienica.eu/interlinea ... /undefined
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

Benjamin

Re: Czy będziesz zbawiony?

Post autor: Benjamin » 2017-08-23, 08:27

Kazde z okreslen tlumaczonych z oryginalu jest swego rodzaju przyblizeniem ...
Moim zdaniem tajemnica tkwi w wiernosci przyjetym zobowiazaniom - a z tego wynikaja okreslone uczynki z wiary i dla wiary.
Pan Jezus przyblizyl taka postawe chyba najjasniej w przypowiesci o synu marnotrawnym, a takze o milosiernym samarytaninie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19083
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2626 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Czy będziesz zbawiony?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-08-23, 17:19

Czy aby dobrze BT daje tu słowo: "zasługa"
Nieistotne samo sformułowanie - "nagroda" ustawia sprawę jednoznacznie.

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Czy będziesz zbawiony?

Post autor: Jordan » 2017-08-23, 19:53

Marek_Piotrowski pisze:
Czy aby dobrze BT daje tu słowo: "zasługa"
Nieistotne samo sformułowanie - "nagroda" ustawia sprawę jednoznacznie.
Uznaję nauczanie o nagrodach - jak najbardziej! Jednego tylko się wystrzegam: mieszania nagrody (która musi być "za coś" - nazwijmy to: "zasługą") ze zbawieniem.
Czyli nagroda to nie zbawienie! Zbawienie to nie nagroda!
Zbawienie nie jest nagrodą za zasługi! Zasługi nie prowadzą do zbawienia!

Gdyby tak było, że zbawienie jest za zasługi i wynikające z nich nagrody, to nieprawdziwe by było to nauczanie:
Efez 2:8-10 pau
Łaską bowiem jesteście zbawieni przez wiarę! Nie jest to więc waszą zasługą, lecz darem Boga.
Nie za dokonane czyny, aby nikt się nie chełpił.

Jesteśmy Jego dziełem, stworzeni w Chrystusie Jezusie dla dobrych czynów, które Bóg dla nas przygotował, abyśmy zgodnie z nimi postępowali.


Powyższy tekst ukazuje prawidłową kolejność:
1. Boża łaska, będąca wyłącznie darem, oferująca grzesznikom zbawienie
2. ludzka wiara, będą odpowiedzią na darowaną Bożą łaskę zbawienia
3. dobre czyny (zasługi; nie lubię tego słowa), wynikające z otrzymanej łaski zbawienia i Bożego działania pobudzającego nas do takich czynów, które On przygotował dla zbawionych (tylko takie czyny są prawdziwie dobre).

Można tak to opisać: zbawieni będą nagrodzeni w stopniu odpowiadającym do ich "zasług" (wolę słowo: uczynków); jedni będą bardzo nagrodzeni, a inni wcale, ale jedni i drudzy zbawieni będą bo zbawienie nie jest za uczynki...
Jeszcze inaczej: uczynki/zasługi, mające być nagrodzone, są owocem przyjętego wiarą łaskawego daru zbawienia!
Nie można NICZEGO DODAWAĆ do doskonałej Ofiary Chrystusa; nie jest tak, że aby być zbawionym, to trzeba uzupełnić dar zbawienia oferowany z Krzyża, swoim wkładem własnym, bo inaczej Bóg nie zbawi nas...
Kto tak myśli to miesza pojęcia.
(*)
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19083
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2626 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Czy będziesz zbawiony?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-08-23, 20:20

Jordan pisze:Powyższy tekst ukazuje prawidłową kolejność:
1. Boża łaska, będąca wyłącznie darem, oferująca grzesznikom zbawienie
2. ludzka wiara, będą odpowiedzią na darowaną Bożą łaskę zbawienia
3. dobre czyny (zasługi; nie lubię tego słowa), wynikające z otrzymanej łaski zbawienia i Bożego działania pobudzającego nas do takich czynów, które On przygotował dla zbawionych (tylko takie czyny są prawdziwie dobre).
No proszę, prawie jak Katechizm. Jordan, Ty papisto! ;)
Katechizm pisze:1989 Pierwszym dziełem łaski Ducha Świętego jest nawrócenie, które dokonuje usprawiedliwienia zgodnie z zapowiedzią Jezusa na początku Ewangelii: Nawracajcie się, albowiem bliskie jest Królestwo niebieskie? (Mt 4, 17). Człowiek poruszony przez łaskę zwraca się do Boga i odwraca od grzechu, przyjmując w ten sposób przebaczenie i sprawiedliwość z wysoka. ?Usprawiedliwienie... jest nie tylko odpuszczeniem grzechów, lecz także uświęceniem i odnowieniem wewnętrznego człowieka?

1990 Usprawiedliwienie uwalnia człowieka od grzechu sprzeciwiającego się miłości Bożej i oczyszcza jego serce. Usprawiedliwienie jest wynikiem inicjatywy miłosierdzia Bożego, które ofiaruje przebaczenie. Jedna człowieka z Bogiem. Wyzwala z niewoli grzechu i uzdrawia.

1991 Usprawiedliwienie jest równocześnie przyjęciem sprawiedliwości Bożej przez wiarę w Jezusa Chrystusa. Sprawiedliwość oznacza tu prawość miłości Bożej. Wraz z usprawiedliwieniem zostają rozlane w naszych sercach wiara, nadzieja i miłość; zostaje nam udzielone posłuszeństwo woli Bożej.

1992 Usprawiedliwienie zostało nam wysłużone przez Mękę Chrystusa, który ofiarował się na krzyżu jako żywa, święta i miła Bogu ofiara i którego krew stała się narzędziem przebłagania za grzechy wszystkich ludzi. Usprawiedliwienie zostaje udzielone przez chrzest, sakrament wiary. Upodabnia nas ono do sprawiedliwości Boga, który czyni nas wewnętrznie sprawiedliwymi mocą swojego miłosierdzia. Jego celem jest chwała Boga i Chrystusa oraz dar życia wiecznego

1993 Usprawiedliwienie ustanawia współpracę między łaską Bożą i wolnością człowieka. Jej wyrazem ze strony człowieka jest przyzwolenie wiary na słowo Boże, które wzywa go do nawrócenia, oraz współdziałanie miłości z poruszeniem Ducha Świętego, który go uprzedza i strzeże:
(?)
O ŁASCE
1996 Nasze usprawiedliwienie pochodzi z łaski Bożej. Łaska jest przychylnością, darmową pomocą Boga, byśmy odpowiedzieli na Jego wezwanie: stali się dziećmi Bożymi, przybranymi synami, uczestnikami natury Bożej i życia wiecznego.
(?)
1999 Łaska Chrystusa jest darem darmo danym, przez który Bóg obdarza nas swoim życiem wlanym przez Ducha Świętego do naszej duszy, by ją uleczyć z grzechu i uświęcić. Jest to łaska uświęcająca lub przebóstwiająca, otrzymana na chrzcie. Jest ona w nas źródłem dzieła uświęcenia
(?)
2002 Wolna inicjatywa Boga domaga się wolnej odpowiedzi człowieka, gdyż Bóg stworzył człowieka na swój obraz, udzielając mu wraz z wolnością zdolności poznania Go i miłowania. Dusza tylko w sposób wolny może wejść w komunię miłości. Bóg dotyka bezpośrednio serca człowieka i wprost je porusza. Złożył On w człowieku pragnienie prawdy i dobra, które jedynie On może zaspokoić.[?]

O ZASŁUDZE
2007 W znaczeniu ściśle prawnym nie istnieje ze strony człowieka zasługa względem Boga. Nierówność między Nim a nami jest niezmierna, ponieważ wszystko otrzymaliśmy od Niego jako naszego Stwórcy.

2008 Zasługa człowieka u Boga w życiu chrześcijańskim wynika z tego, że Bóg w sposób dobrowolny postanowił włączyć człowieka w dzieło swojej łaski. Ojcowskie działanie Boga jest pierwsze dzięki Jego poruszeniu; wolne działanie człowieka jest wtórne jako jego współpraca, tak że zasługi dobrych uczynków powinny być przypisane najpierw łasce Bożej, a dopiero potem wiernemu. Zasługa człowieka powraca zatem do Boga, odkąd jego dobre uczynki mają swoje źródło w Chrystusie z natchnień i pomocy Ducha Świętego.
(?)
2010 Ponieważ w porządku łaski inicjatywa należy do Boga, dlatego nikt nie może wysłużyć sobie pierwszej łaski, która znajduje się u początku nawrócenia, przebaczenia i usprawiedliwienia. Poruszeni przez Ducha Świętego i miłość możemy później wysłużyć sobie i innym łaski potrzebne zarówno do naszego uświęcenia, wzrostu łaski i miłości, jak i do otrzymania życia wiecznego. Same tylko dobra doczesne, jak zdrowie, przyjaźń, mogą zostać wysłużone zgodnie z mądrością Bożą. Te łaski i dobra są przedmiotem modlitwy chrześcijańskiej. Modlitwa wyraża naszą potrzebę łaski dla czynów zasługujących.

2011 Miłość Chrystusa jest w nas źródłem wszystkich naszych zasług przed Bogiem. Łaska, jednocząc nas z Chrystusem czynną miłością, zapewnia nad przyrodzoną jakość naszym czynom, a przez to ich zasługę tak przed Bogiem, jak przed ludźmi. Święci zawsze mieli żywą świadomość, że ich zasługi są czystą łaską. [/color]
Można tak to opisać: zbawieni będą nagrodzeni w stopniu odpowiadającym do ich "zasług" (wolę słowo: uczynków); jedni będą bardzo nagrodzeni, a inni wcale, ale jedni i drudzy zbawieni będą bo zbawienie nie jest za uczynki...
Nie.
Nasza wiara będzie sądzona według uczynków: kto nie ma uczynków, tego wiara będzie osądzona negatywnie (cytaty podawałem).
Jeszcze inaczej: uczynki/zasługi, mające być nagrodzone, są owocem przyjętego wiarą łaskawego daru zbawienia!
Raczej Łaski, która, przyjęta, prowadzi do zbawienia.
Nie można NICZEGO DODAWAĆ do doskonałej Ofiary Chrystusa; nie jest tak, że aby być zbawionym, to trzeba uzupełnić dar zbawienia oferowany z Krzyża, swoim wkładem własnym, bo inaczej Bóg nie zbawi nas...
Oczywiście. Uczynkami przyjmujemy ofiarę Chrystusa, współpracujemy z nim, a nie dodajemy.
Choć Pismo mówi, że możemy i dodać:
Kol 1:24 bt5 "Teraz raduję się w cierpieniach za was i ze swej strony dopełniam niedostatki udręk Chrystusa w moim ciele dla dobra Jego Ciała, którym jest Kościół.".
A wiesz dlaczego? Bo jesteśmy (jako Kościół) Ciałem Chrystusa.

W najbliższym czasie nie będę miał czasu na dyskusję. W tym temacie zamieściłem analizę biblijną tu http://analizy.biz/marek1962/sf.pdf
Zapraszam!

enosz

Re: Czy będziesz zbawiony?

Post autor: enosz » 2017-09-09, 01:47

Jordan napisał
Z prostego powodu: jej pełnienie jest testem naszego serca. Tylko przez podporządkowanie się woli Najwyższego możemy prawdziwie pokazać, czy szczerze złożyliśmy w Bogu całą naszą ufność. Jezus wyraźnie powiedział: Nie każdy, kto mówi do mnie: ?PANIE! PANIE!?, wejdzie do Królestwa Niebios, lecz tylko ten, kto pełni wolę Ojca, który jest w Niebiosach (Mt 7,21 NPD).
Warto tu się zastanowić że by osiągnąć zbawienie należy spełniać wolę nie Jezusa który w momencie wypowiadania tych słów stał twardo na ziemi tylko wolę Ojca który jest w niebie czyli Jehowy Boga. Jezus wyraźnie powiedział że;

Jan 6:35?Jezus rzekł do nich: ?Ja jestem chlebem życia. Kto do mnie przychodzi, w ogóle nie zgłodnieje, a kto we mnie wierzy, przenigdy nie odczuje pragnienia. 36?Lecz powiedziałem wam: Przecież mnie ujrzeliście, a mimo to nie wierzycie. 37?Wszystko, co Ojciec mi daje, przyjdzie do mnie, a tego, kto do mnie przychodzi, na pewno nie odpędzę; 38?ponieważ zstąpiłem z nieba nie po to, żeby wykonywać wolę swoją, lecz wolę tego, który mnie posłał. 39?A wolą tego, który mnie posłał, jest, żebym nic nie stracił ze wszystkiego, co mi dał, ale żebym to wskrzesił w dniu ostatnim. 40?Albowiem wolą mego Ojca jest, żeby każdy, kto widzi Syna i w niego wierzy, miał życie wieczne, a ja go wskrzeszę w dniu ostatnim?.

Wyłania się tu oczywiste pytanie jaka jest wolą Jehowy Boga, czy ją znacie? m.in. Walą Boga Jehowy jest by wzywać jego imienia.

Dzie ap 2:14?Wstał jednak Piotr wraz z jedenastoma, podniósł głos i tak do nich przemówił: ?Mężowie judejscy i wszyscy mieszkańcy Jerozolimy, niech wam to będzie wiadome i nadstawcie ucha na moje wypowiedzi. 15?Ci ludzie wcale nie są pijani, jak przypuszczacie, jest bowiem trzecia godzina dnia. 16?Wprost przeciwnie, właśnie to zostało powiedziane przez proroka Joela: 17???A w dniach ostatnich ? mówi Bóg ? wyleję mego ducha na wszelkie ciało i wasi synowie oraz wasze córki będą prorokować i wasi młodzieńcy będą mieć wizje, a waszym starcom śnić się będą sny; 18?i nawet na moich niewolników oraz na moje niewolnice wyleję w owych dniach mego ducha i będą prorokować. 19?I dam prorocze cuda na niebie w górze oraz znaki na ziemi nisko ? krew i ogień, i dymny opar; 20?słońce zamieni się w ciemność, a księżyc w krew, zanim nadejdzie wielki i wspaniały dzień Jehowy. 21?A każdy, kto wzywa imienia Jehowy, będzie wybawiony??.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14987
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4208 times
Been thanked: 2953 times
Kontakt:

Re: Czy będziesz zbawiony?

Post autor: Dezerter » 2017-09-09, 13:19

Imię Boga Jahwe wzywam w modlitwie często, podobnie jak imienia Jezus (częściej) czy Ducha Świętego. Modląc się ja sam i w naszej Wspólnocie nie zaniedbujemy żadnej Osoby.
Bardzo ważna sprawę zauważyłeś, że aby być zbawionym nie wystarczy sama deklaracja, że Jezus jest Panem i Zbawicielem, tak jak sama Łaska wiary nie wystarczy (ale oba kroki są konieczne!), Za Łaska i deklaracją muszą iść uczynki miłości, bo to jest wola Boża. Do zbawienia potrzebne jest jeszcze uczestniczenie w ofierze Jezusa , jakieś "niepodłączenie się do niej, trwanie z Nim bo Jezus mówi: "Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki... Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne... trwa we Mnie, a Ja w nim" (J 6, 51. 54. 56).
Spora część chrześcijan o tym zapomina i ja się obawiam o ich zbawienie :-(, wmawiają im, że "nie są godni spożywać pamiątkę" - jest to wielka krzywda jaka ci fałszywi nauczyciele robią...
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Katol

Re: Czy będziesz zbawiony?

Post autor: Katol » 2017-09-09, 15:15

Czy będę zbawiony? Tak.
Czy na pewno? Nie.
Mam nadzieję zbawienia. L-)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”