Katol doznał Oświecenia-Iluminacji

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Katol doznał Oświecenia-Iluminacji

Post autor: Dezerter » 2017-09-17, 20:55

Katol pisze:No więc do mnie w końcu dotarło, że Pięćdziesiątnica to Dzień Nadania Prawa.
A ja myślałem, że to Zielone Światki czyli początek końca żniw, składania ofiary całopalnej i biesiadnej połączonej ze świętowaniem a nawet tańcami przy ołtarzu - to takie nasze dożynki raczej
ale co ja tam wiem, ja nie oświecony ;)
Przypominam, że dla nas ( i chrześcijan z I wieku) liczy się to co w ST a nie w Talmudzie, czy współczesnym judaizmie :!:
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Katol

Re: Katol doznał Oświecenia-Iluminacji

Post autor: Katol » 2017-09-17, 21:11

Zobacz, co przyniósł Jezus:
Wyjście z Egiptu---->Zmartwychwstanie
Sederowa biesiada/Pascha---> Liturgia Wielkanocna/Msza
Spożywanie baranka---->spożywanie Eucharystii
dzień nadania Prawa---->dzień zesłania Ducha Świętego


Podobnie, jak Jezus przemienił liturgię starotestamentalną w nowotestamentalną, a święto wyjścia z Egiptu w święto zwycięstwa nad grzechem, śmiercią i piekłem, tak też przemienił dzień nadania Prawa Mojżeszowego/Tory w dzień zesłania Ducha Świętego na Kościół.

Co przez to chciał powiedzieć?
Że czas pod Prawem się już skończył. Chrześcijanie zamiast Prawa otrzymują Prawodawcę.
Prawodawca to dużo więcej, niż Prawo. Jest Autorem. Może zmienić słowa w swoim dziele (np. w następnym wydaniu księgi), może zawsze inaczej wyrazić to, co napisał w dziele, może coś dopowiedzieć, czego nie napisał w dziele.

Posiadanie Prawodawcy jest o niebo lepsze od posiadania Prawa. Dlatego chrześcijanie są wyniesieni na boski poziom, dużo ponad poziom Starego Testamentu. Posiadając Ducha, który nieustannie interpretuje Prawo, dopowiada, naświetla z innej strony, oświeca umysły.
Posiadacze Interpretatora mają prawo pójść za Jego głosem, nawet obowiązek. Posiadacze Interpretatora mogą formułować re-interpretacje Bożych Przykazań. Przykazania są ciągle, od Dnia zesłania Ducha Świętego, re-interpretowane w duszach wierzących.
Zmiana sformułowań Przykazań Bożych nie jest zła, tylko dobra!
To nieustanna re-interpretacja wykonuje wolę Boga, a nie trzymanie się literalnego, dosłownego zapisu, przekazanego przed tysiącami lat.

Teologia adwentystyczna, czy innych fundamentalistów biblijnych, opiera się na niezmienności Prawa. Na konieczności literalnego, niewolniczego trzymania się przykazań. Tymczasem to zostało zmienione w Nowym Przymierzu!
Ostatnio zmieniony 2017-09-17, 21:29 przez Katol, łącznie zmieniany 2 razy.

Katol

Re: Katol doznał Oświecenia-Iluminacji

Post autor: Katol » 2017-09-17, 21:26

Zobaczmy, co Nowy Testament mówi:

3 Powszechnie o was wiadomo, żeście listem Chrystusowym dzięki naszemu posługiwaniu, listem napisanym nie atramentem, lecz Duchem Boga żywego; nie na kamiennych tablicach, lecz na żywych tablicach serc.


6 On też sprawił, żeśmy mogli stać się sługami Nowego Przymierza, przymierza nie litery, lecz Ducha; litera bowiem zabija, Duch zaś ożywia. 7 Lecz jeśli posługiwanie śmierci, utrwalone literami w kamieniu, dokonywało się w chwale, tak iż synowie Izraela nie mogli spoglądać na oblicze Mojżesza z powodu jasności jego oblicza, która miała przeminąć, 8 to o ileż bardziej pełne chwały będzie posługiwanie Ducha! 9 Jeżeli bowiem posługiwanie potępieniu jest chwałą, to o ileż bardziej będzie obfitować w chwałę posługiwanie sprawiedliwości! 10 Wobec przeogromnej chwały okazało się w ogóle bez chwały to, co miało chwałę tylko częściową. 11 Jeżeli zaś to, co przemijające, było w chwale, daleko więcej cieszy się chwałą to, co trwa. 12 Żywiąc przeto taką nadzieję, z jawną swobodą postępujemy, 13 a nie tak, jak Mojżesz, który zakrywał sobie twarz, ażeby synowie Izraela nie patrzyli na koniec tego, co było przemijające. 14 Ale stępiały ich umysły. I tak aż do dnia dzisiejszego, gdy czytają Stare Przymierze, pozostaje [nad nimi] ta sama zasłona, bo odsłania się ona w Chrystusie. 15 I aż po dzień dzisiejszy, gdy czytają Mojżesza, zasłona spoczywa na ich sercach. 16 A kiedy ktoś zwraca się do Pana, zasłona opada. 17 Pan zaś jest Duchem, a gdzie jest Duch Pański - tam wolność. 18 My wszyscy z odsłoniętą twarzą wpatrujemy się w jasność Pańską jakby w zwierciadle; za sprawą Ducha Pańskiego, coraz bardziej jaśniejąc, upodabniamy się do Jego obrazu.

Katol

Re: Katol doznał Oświecenia-Iluminacji

Post autor: Katol » 2017-09-17, 21:39

Chrześcijanin musi re-interpretować Prawo, aby wykonać nakaz:

2 Nie bierzcie więc wzoru z tego świata, lecz przemieniajcie się przez odnawianie umysłu, abyście umieli rozpoznać, jaka jest wola Boża: co jest dobre, co Bogu przyjemne i co doskonałe.

Nie wystarcza podział na Dobro i Zło, ale liczy się skala Dobra.

25 Kto zaś pilnie rozważa doskonałe Prawo, Prawo wolności, i wytrwa w nim, ten nie jest słuchaczem skłonnym do zapominania, ale wykonawcą dzieła; wypełniając je, otrzyma błogosławieństwo.


Nowe Prawo zostało nazwane doskonałym Prawem wolności. Od czego? Na pewno od literalnego traktowania Prawa.

Nie wiem, jak wy, ale ja się szczycę tym (jestem dumny z tego), że
Kościół pozmieniał Dekalog ze ST i wprowadził inną, katechetyczną wersję Dekalogu.
To bowiem dowodzi, że Życie Boże się w Kościele toczy.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Katol doznał Oświecenia-Iluminacji

Post autor: Dezerter » 2017-09-18, 20:25

Moim zdaniem nie pozmieniał, a wypełnił nowym rozumieniem, pogłębił zrozumienie - to w przypadku obrazów i sabatu. Mnie od biedy przekonuje, że Jezus Bóg sam zakończył swój zakaz pojawiając się w postaci "tego co na ziemi" i sam Jezus wskazał na nowy dzień przymierza zmartwychwstając w niedzielę i zsyłając Ducha w niedzielę.
czyli pomimo, że 10 przykazań jest skierowanych do ludu starego przymierza, a nie do nas. Jest dla mnie oczywiste, że jest to najdoskonalsze szczegółowe Prawo religijno-moralne, które trzeba przestrzegać, bo to Boże prawo, które Jezus nie przyszedł zmienić tylko wypełnić nowa treścią, pogłębić i wynieść na wyższy poziom, bo my tez jesteśmy ludem Nowego Przymierza (kolejny level). Dla nas mających Ducha wypełnianie Prawa, to już nie udręka, przykry obowiązek, ale naturalna potrzeba i radość. Ja tą zmianę poczułem wyraźnie po napełnieniu/wylaniu Ducha Świętego.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Katol doznał Oświecenia-Iluminacji

Post autor: Andej » 2017-09-19, 12:35

Zmiany przykazać omówić można. I warto. Lecz skupiając się na ich treści, a nie formie. Ani na podziale.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: Katol doznał Oświecenia-Iluminacji

Post autor: david491 » 2017-09-19, 17:30

Katol pisze:Ależ oczywiście, Drogi Dezerterze. Chodzi o tekst o zesłaniu Ducha na Apostołów.

Dz 2
1 Kiedy nadszedł wreszcie dzień Pięćdziesiątnicy, znajdowali się wszyscy razem na tym samym miejscu. 2 Nagle dał się słyszeć z nieba szum, jakby uderzenie gwałtownego wiatru, i napełnił cały dom, w którym przebywali. 3 Ukazały się im też języki jakby z ognia, które się rozdzieliły, i na każdym z nich spoczął jeden. 4 I wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym, i zaczęli mówić obcymi językami, tak jak im Duch pozwalał mówić.

To wydarzenie jest bardzo ważne dla Kościoła. Przecież jest też argumentem za niedzielą.
Przez całe lata go czytałem i oczywiście zwracałem uwagę na języki z ognia, mówienie obcymi językami, a pomijałem to, co jest na początku fragmentu.
Tak to wydarzenie jest bardzo ważne dla kościoła Chrystusowego, ale nie tylko dlatego że nastąpiło w niedzielę. Ważniejsze od niedzieli jest to że: Duch Święty zstąpił na zgromadzonych w Wieczerniku Apostołów, odprawiających pierwszą w Kościele nowennę pod przewodnictwem Matki Jezusowej. Była to niedziela, dzień święty Nowego Zakonu, dzień Pański.

Bardzo ważne jest też to, że zesłanie Ducha Świętego nastąpiło w t ej, sali w Wieczerniku na górze Syjon", gdzie tak niedawno Chrystus święcił w gronie Dwunastu ostatnią przed Mękę i śmiercią swą Wieczerzę, gdzie ustanowił Najśw. Eucharystię i kapłaństwo Nowego Przymierza.

Ważne jest też to, że kilkakrotnie w tej sali ukazał uczniom swym, po Zmartwychwstaniu i jadł z nimi, i rozmawiał, gdzie ustanowił sakrament Pokuty i pouczał ich o Królestwie Bożym.

I ważne jest to że Piotr w imieniu wszystkich występuje jako Głowa Kościoła i przemawia do tłumu zgromadzonego przed Wieczernikiem: odpiera zarzut tych ludzi cielesnych, którzy w świętym upojeniu apostołów widzą skutki nadużycia wina i tłumaczy im na podstawie słów proroka Joela, że to Bóg "wylał Ducha swego na sługi swoje". Ogłasza im Jezusa Chrystusa, przez nich umęczonego i przybitego do krzyża, którego Bóg wskrzesił trzeciego dnia i posadził w niebie po prawicy swojej.

I ważne jest tez to, że ta płomienna mowa, św, Piotra nawraca od razu 3000 ludzi. "(Co mamy czynić, mężowie bracia?" zapytują, poruszeni łaską; a Piotr na to: "Pokutę czyńcie, a niech ochrzczony będzie każdy z was w Imię Jezusa Chrystusa... a weźmiecie dar Ducha Świętego.

I ważne jest też to, ze w ten dzień nastąpiło narodzenie Kościoła, Chrystusowego! Te 3000 rozmnożą się niebawem z zadziwiającą szybkością,i nie minie pół wieku, a cały świat ówczesny będzie przesiąknięty tym zaczynem nowym.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”