Nie rozumiem

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Nie rozumiem

Post autor: Andej » 2018-02-10, 08:31

Czy to link tekstowy? Wyjaśnij, gdyż nie mając pewności, że tylko tekst, nie klikam, aby uniknąć filmików.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Magnolia

Re: Nie rozumiem

Post autor: Magnolia » 2018-02-10, 10:57

Andeju to link to innych wątków na tym forum, bez obaw możesz wejść.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Nie rozumiem

Post autor: Andej » 2018-02-10, 12:53

Dzięki za info. Ależ tam dużo mądrości. Nie wiem kiedy mieć będę możliwość przeanalizowania. Teraz wykonuję terminowe zlecenie. W maju muszę oddać do wydawnictwa. To mnie absorbuje. Nie mogę się na poważnie skupić nad czymś, co mnie wciągnie. Ale cieszę się, że są materiały do przemyśleń.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Nie rozumiem

Post autor: Dezerter » 2018-02-10, 13:31

Andej pisze: 2018-02-08, 16:07 Czytając dyskusję na temat samobójstw, a teraz już zupełnie inny, ale wątku tak nazwanym, nasunęło mi się pytanie. Nowiutkie, świeżutkie, dla mnie.

Cóż po śmierci biologicznej.
Ciało: do ziemi - proch - zmartwychwstanie.
Dusza: sąd - czyściec - Niebo.

A psychika? A jaźń? Czy nie byłoby logicznym, aby wraz z duszą do czyśćca? Czy może dusza magazynuje naszą jaźń, nasze grzechy, nasze winy i naszą odpowiedzialność?

No cóż, myśli powyższe przyszły do głowy teraz. Spontanicznie wyrażam je publicznie.
Dusza to po grecku psyche a więc w NT, a po hebrajsku nefesz
podpowiem, że jest jeszcze duch i według Pawła i Jezus na krzyzu mówi:
"' W ręce Twoje oddaje ducha mego" a więc pneuma po grecku a po hebrajsku ruah (nie psyche/nefresz)
Posłuchaj pod katem ducha i duszy jak jest podczas Eucharysti!!
KRK ostatnio idzie w kierunku mojego zrozumienia tematu, że to duch jest najbardziej duchowa nasza" cząstką", która współdziała z Duchem Świetnym. A dusza to psychika związana z mózgiem , emocjami tym co przemijające - zobacz co sam Paweł pisze o duszy, że przemija /umiera.
Ale proszę odróżniać dusze (istotę żyjąca/całego człowieka/życie zawarte we krwi od duszy rozumianej w sposób duchowy jako duch - psyche/nefesz nie zawsze znaczy to to samo :!:
Wiem, że nie jest to łatwe i jednoznaczne, więc powstrzymajcie się przed atakami na mnie - najpierw poczytajcie, to co mądrego Marek napisał i to co jest w moim wątku/linku.
Pewien znany i uznany Dominikanami, specjalista od psychologii i psychoterapeuta na moje pytanie:
czym jest dusza -jak ma się ona do osobowości/jaźni/ja
odpowiedział:
"dusza to pojęcie z greckiej filozofii! " :-o
była moja polemika, później podniesiony głos (ech te emocje w dyskusji) i w końcu naskarżyli do proboszcza:
Kogo proboszcz tu na rekolekcje przysłał! ;)
- sprawa nie jest jasna i oczywista więc Andeju - dobrze, że nie rozumiesz :!:
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Nie rozumiem

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-02-10, 13:38

Jak chcecie całkowiem sie pogubić, polecam wyczerpujące (dosłownie) wyjaśnienie:
https://opoka.org.pl/biblioteka/T/TS/sa ... ej_03.html

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Nie rozumiem

Post autor: Dezerter » 2018-02-10, 17:07

Marek_Piotrowski pisze: 2018-02-10, 13:38 Jak chcecie całkowiem sie pogubić, polecam wyczerpujące (dosłownie) wyjaśnienie:
https://opoka.org.pl/biblioteka/T/TS/sa ... ej_03.html
Przyznam Marku, że obawiałem się jak zostanie odebrane, to co napisałem - myślałem, że ortodoksyjnie i twardo mi przywalisz a tu zaskoczenie ;)
zapraszam, do mojego wątku o składnikach człowieka do dokładnej analizy duszy, ducha o tchnienia
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”