Czy jedno przykazanie zostało pominięte?

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
Jacoob

Czy jedno przykazanie zostało pominięte?

Post autor: Jacoob » 2017-12-29, 23:44

W Biblii a dokładnie Wj 20, 4 napisane jest: "Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią!"
Szczerze powiedziawszy nigdy tego jakoś nie zauważyłem. Co te słowa oznaczają? Czyżby nie wypełniamy jednego z przykazań zapisanych w Biblii? Nie jestem jakimś znawcą, Po prostu gdzieś kiedyś trafiłem na taką informację.

konik

Re: Czy jedno przykazanie zostało pominięte?

Post autor: konik » 2017-12-30, 00:08

Zadne przykazanie nie zostalo usuniete. Temat zostal omowiony juz na tym forum.Poszukaj, a znajdziesz np: w temacie o Dekalogu.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14806
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Czy jedno przykazanie zostało pominięte?

Post autor: Dezerter » 2017-12-30, 00:38

Jacoob pisze: 2017-12-29, 23:44 W Biblii a dokładnie Wj 20, 4 napisane jest: "Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią!"
Szczerze powiedziawszy nigdy tego jakoś nie zauważyłem. Co te słowa oznaczają? Czyżby nie wypełniamy jednego z przykazań zapisanych w Biblii? Nie jestem jakimś znawcą, Po prostu gdzieś kiedyś trafiłem na taką informację.
Literalnie jako katolicy nie wypełniamy, podobnie jak święcenia soboty - Dekalog jest dany Mojżeszowi dla żydów do ścisłego przestrzegania, ale to ich do zbawienia nie doprowadziło, więc chyba Ktoś przyszedł i coś zmienił? - jak sądzisz?. Dał nowe przykazania, wypełnił za nas Prawo (dekalog), i dał Ducha, byśmy nie musieli żyć w niewoli Prawa, a ten Duch ustalił wraz z Apostołami na pierwszym Soborze, "to co konieczne" - to są przykazania dla ciebie jeśli nie jesteś obrzezanym żydem - znasz je?. Ale powiem ci więcej większość chrześcijan ( nie tylko katolików) uważa, że i one nas nie wszystkie obowiązują ...
jak widzisz sprawa nie jest prosta, ale myślę, że warto zostawić ten wątek, by się z tym tematem porządnie i systematycznie rozprawić - zapraszam do dyskusji, tylko bez emocji złych.
szalom
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy jedno przykazanie zostało pominięte?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-12-30, 15:33

Może pomoże Ci tekst, który zamieściłem tu http://analizy.biz/marek1962/obrazy.pdf

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czy jedno przykazanie zostało pominięte?

Post autor: Andej » 2017-12-30, 16:57

Kwestionowany tekst zawiera się w pierwszym przykazaniu. Jest jego logiczną konsekwencją, gdyż dotyczy przedmiotów kultu.
Ale przyznaję, że dość liberalnie sobie z tym poczynamy.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Salem

Re: Czy jedno przykazanie zostało pominięte?

Post autor: Salem » 2018-12-10, 17:36

Zgodnie z 2 Mojżeszową 20:4 oddawanie czci przedmiotów kultu religijnego nosi nazwę bałwochwalstwa.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14806
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Czy jedno przykazanie zostało pominięte?

Post autor: Dezerter » 2018-12-10, 19:01

Salem pisze: 2018-12-10, 17:36 Zgodnie z 2 Mojżeszową 20:4 oddawanie czci przedmiotów kultu religijnego nosi nazwę bałwochwalstwa.
A ty jesteś wyznania Mojżeszowego i jesteś obrzezany?
Czy jesteś jak my chrześcijaninem, który nie podlega Prawu?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Re: Czy jedno przykazanie zostało pominięte?

Post autor: Efezjan » 2018-12-10, 20:52

Salem pisze: 2018-12-10, 17:36 Zgodnie z 2 Mojżeszową 20:4 oddawanie czci przedmiotów kultu religijnego nosi nazwę bałwochwalstwa.
Boskiej czci - gwoli uzupełnienia.
Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy jedno przykazanie zostało pominięte?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-12-11, 10:39

Salem pisze: 2018-12-10, 17:36 Zgodnie z 2 Mojżeszową 20:4 oddawanie czci przedmiotów kultu religijnego nosi nazwę bałwochwalstwa.
A kto oddaje część takim przedmiotom?
Pytanie pomocnicze: czy ktokolwiek zwracałby uwagę np. na krucyfiks, gdyby nie czcił Jezusa?

Kalart

Re: Czy jedno przykazanie zostało pominięte?

Post autor: Kalart » 2018-12-14, 11:57

Odpowiedź pomocnicza: Czy ktokolwiek zwracałby uwagę na złotego cielca, gdyby to był tylko przedmiot, a nie wizerunek Boga?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy jedno przykazanie zostało pominięte?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-12-14, 15:08

Kalart pisze: 2018-12-14, 11:57 Odpowiedź pomocnicza: Czy ktokolwiek zwracałby uwagę na złotego cielca, gdyby to był tylko przedmiot, a nie wizerunek Boga?
Cielec nie byl "wizerunkiem" Boga, lecz - w mniemaniu Izraelitów - samym Bogiem. Tak bowiem traktowano wizerunki wówczas na Bliskim Wschodzie (i stąd w ogóle zakaz).

Kalart

Re: Czy jedno przykazanie zostało pominięte?

Post autor: Kalart » 2018-12-15, 01:28

Wiec odpowiedziałeś na własne pytanie - kto czci takie przedmioty.
Jeśli zaś chodzi o złotego cielca, mnie to nie przekonuje. To jakbyś próbował przekonywać, że Izraelici byli upośledzeni i wierzyli że mogą stworzyć Boga. Powstał on (cielec) już po wyprowadzeniu Izraelitów z Egiptu, a oddali pokłon figurce jako temu, który ich z Egiptu wyprowadził. Kto ich wyprowadził? Bóg. Więc figurka jest poświęcona Bogu. Jakie może być inne myślenie tych ludzi?
Jak kapłan podnosi Eucharystię podczas mszy i mówi: "Oto Baranek Boży, który gładzi grzechy świata"... to jest to sam Bóg?
a w sumie, kiepski przykład. Przecież Eucharystia to dosłownie ciało Chrystusa i jak najbardziej uznaje się go jako samego Boga i czci się ten przedmiot. Nawet jeśli uczuleni na gluten (i to prawdziwie uczuleni) dostają po tym "ciele" reakcji alergicznej, to i tak uznaje się to za ciało Chrystusa.
Ostatnio zmieniony 2018-12-15, 01:29 przez Kalart, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy jedno przykazanie zostało pominięte?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-12-15, 12:36

Kalart pisze: 2018-12-15, 01:28 Wiec odpowiedziałeś na własne pytanie - kto czci takie przedmioty.
Obecnie nikt. No, w odniesieniu do innych bogów taki kult się zdarza w Indiach.
Jeśli zaś chodzi o złotego cielca, mnie to nie przekonuje. To jakbyś próbował przekonywać, że Izraelici byli upośledzeni i wierzyli że mogą stworzyć Boga. Powstał on (cielec) już po wyprowadzeniu Izraelitów z Egiptu, a oddali pokłon figurce jako temu, który ich z Egiptu wyprowadził. Kto ich wyprowadził? Bóg. Więc figurka jest poświęcona Bogu. Jakie może być inne myślenie tych ludzi?
Takie są skutki czytania Biblii bez znajomości kultury w której poszczególne teksty były napisane. Tak po prostu uważano na starożytnym Bliskim Wschodzie i to, czy CIę to "przekonuje" nic nie wnosi.

sam2

Re: Czy jedno przykazanie zostało pominięte?

Post autor: sam2 » 2018-12-15, 13:44

Kalart, odniose sie tylko do tego uczulenia na gluten.
Czy znasz fragment o miedzianym wezu i dzieki spojzeniu na niego ugryzienie jadowitego weza stawalo sie nieskuteczne?
Otoz tym co ich ratowalo nie byl sam miedziany waz, ale wiara.
Jesli ktos przystepujac do Komunii Sw. traktuje Ja jak zwykly chleb-oplatek to takie same beda skutki Jej przyjecia jak zwyklego chleba-oplatka i z tad reakcja alergiczna alergika.

Pod prąd

Re: Czy jedno przykazanie zostało pominięte?

Post autor: Pod prąd » 2019-02-06, 10:59

No właśnie. Należy sprecyzować co nazwiemy bałwochwalstwem ? Czy figury drewniane, kamienne, obrazy przed którymi ludzie klękają i się modlą są miłe Bogu ?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”