Odgrzewanie kotleta.

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
ODPOWIEDZ
W drodze
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 506
Rejestracja: 11 lut 2017
Has thanked: 7 times
Been thanked: 28 times

Odgrzewanie kotleta.

Post autor: W drodze » 2018-06-28, 23:21

Niecale pol roku temu, pojawila sie zywa oraz watpiaca osoba o niku Kawai.
Miala sie duze rozterki w wierze, co m. innymi dzielia sie z uczestnikami forum.
Pisala:A przede wszystkim, jeśli Kościół ma moc wybierania praw i nakazów moralnych i decydowania o ich interpretacji na podstawie zdobyczy nauki i realiów kulturowych, to jak to się ma do niezmienności Prawa, o której mówił Chrystus?

A co do wiary w Boga, to mam wrażenie, że wierzyłam bardziej, zanim zaczęłam czytać. Polegając jedynie na przykazaniu miłości Boga i bliźniego, wszystko miało sens. Teraz widzę sprzeczności i nie podoba mi się opcja: wybierz, który uczony interpretator zaakceptowany przez Kościół Ci pasuje tak długo, jak to wzmacnia Twoją wiarę. Bo Bóg jest jeden i jego wola także. Więc siłą rzeczy któraś interpretacja musi być słuszna.
Takie odczucie i ja poczulem. A przeciez wszedlem z optymizmem i nadziena na lepsze.
Czy naprawde potrzeba tutaj i nie tylko ,wiecej samego siebie dla blizniego, robiac czesto krok w tyl, aby zrewidowac swoje Ja?

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Odgrzewanie kotleta.

Post autor: Dezerter » 2018-06-28, 23:27

Ja przepraszam, ale to ważne "wierzyłam" - to ty jesteś kobietą?
Ostatnio zmieniony 2018-06-28, 23:27 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Dominik

Re: Odgrzewanie kotleta.

Post autor: Dominik » 2018-06-28, 23:51

Czy ten post dotyczy w małej czesci wyporu przekładu Biblii w opcjach forum?
Mam myśli tą część posta:
Teraz widzę sprzeczności i nie podoba mi się opcja: wybierz, który uczony interpretator zaakceptowany przez Kościół Ci pasuje tak długo, jak to wzmacnia Twoją wiarę.

Wolfi

Re: Odgrzewanie kotleta.

Post autor: Wolfi » 2018-06-29, 09:50

Przeczytalem cale i nie rozumiem nic. o co chodzi? ;D

W drodze
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 506
Rejestracja: 11 lut 2017
Has thanked: 7 times
Been thanked: 28 times

Re: Odgrzewanie kotleta.

Post autor: W drodze » 2018-06-29, 16:46

Dezerter pisze: 2018-06-28, 23:27 Ja przepraszam, ale to ważne "wierzyłam" - to ty jesteś kobietą?
Dez. Jak widzisz każdy dzień przynosi inne niespodzianki,wiec na wszystkie w miarę możliwości ,trzeba być przygotowanym.
Ale na poważnie ,to jak juz kilka razy wspominałem,ze Bóg niw obdarzyl mnie talentem jak np. Słowackiego,który rowniez dążył do zprecyziwania swoich myśli pisząc: Chodzi mi o to aby język giętki ,powiedział wszystko ci pomysłu głowa.
Wiec za hochlik w przepisywaniu treści osoby płci żeńskiej ,przepraszam
A oto instrukcja do poprawnego odczytania tego niezrozumianego postu.
To co jest pisane w duchu rodzaju żeńskiego ,z końcówka (am) ,należy do Kawai.
Natomiast rodzaj męski w poście to ja.
PS.nie nosze sie z zamiarem zmiany płci,jest mi dobrze z ta co otrzymałem ,choć kusi mnie zagłębienie sie w psychikę kobieca.

W drodze
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 506
Rejestracja: 11 lut 2017
Has thanked: 7 times
Been thanked: 28 times

Re: Odgrzewanie kotleta.

Post autor: W drodze » 2018-06-30, 14:14

wolfi pisze: 2018-06-29, 09:50 Przeczytalem cale i nie rozumiem nic. o co chodzi? ;D
Nie ty pierwszy Wolf,który nie rozumiesz moich postów.
Sam sie zastanawiam ,co za wade posiadam,pisząc często do swoich myśli.
A ci do postu,to autorka postu,którego przytaczam w moim wątku,wyraża swoje zwątpienie w pogłębianiu poznawania Boga poprzez czytanie ,rowniez i na tym forum.
Ja częściowo rowniez to zauważyłem ten fenomen poprawiania Boga.
Odnoszę rowniez do postu dla Dezertera.

marekane

Re: Odgrzewanie kotleta.

Post autor: marekane » 2018-07-07, 11:24

trzeba czytać bibilię i z niej wycigać wnioski :) przestrzegać 10 przykazań bożych :) reszta to wyłył ludzi czyli kośćioła księży i nie nikogo innego

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Odgrzewanie kotleta.

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-07-07, 11:30

marekane pisze: 2018-07-07, 11:24 trzeba czytać bibilię i z niej wycigać wnioski :) przestrzegać 10 przykazań bożych :) reszta to wyłył ludzi czyli kośćioła księży i nie nikogo innego
Rozumiem, że masz odpowiednią wiedzę, żeby wyciągać podobne wnioski?
Czytasz Biblię w oryginale?

marekane

Re: Odgrzewanie kotleta.

Post autor: marekane » 2018-07-07, 11:40

[/quote]Rozumiem, że masz odpowiednią wiedzę, żeby wyciągać podobne wnioski?
Czytasz Biblię w oryginale?
[/quote]


wyciągam takie wnioski poniewąż wiele rzeczy się nie zgada, co księża robią, są też ludzmi popełniją błedy.... to wiadome,.....
do orginału nie ma nikt dotępu jak do wielu ksiąg, do których tylko papież ma dostpenym nawet strażnicy którzy chronią ich nie mają do nich dosępu..

Pisz poprawnie gramatycznie.
edit
znaczy bardziej się staraj, jeśli możesz.
Dominik
Ostatnio zmieniony 2018-07-07, 14:03 przez marekane, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Odgrzewanie kotleta.

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-07-07, 12:25

marekane pisze: 2018-07-07, 11:40wwyciągam takie wnioski poniewąż wiele rzeczy się nie zgada, co księża robią, są też ludzmi popełniją błedy.... to wiadome,.....
Wiesz, "dyskusja" polegająca na wyrażaniu ogólnych stwierdzeń jest tyleż łatwa, co pusta.
Jak coś Ci nie pasuje, pisze konkretnie co.
do orginału nie ma nikt dotępu jak do wielu ksiąg, do których tylko papież ma dostpenym nawet strażnicy którzy chronią ich nie mają do nich dosępu..
To znaczy tak to sobie wyobrażasz? ;)
Otworzenie archiwów nastąpiło w 1881 roku na polecenie papieża Leona XIII. Dziś historyk, który poprosi o dostęp do określonych dokumentów, z reguły taki dostęp otrzymuje.
Archiwa papieskie są dziś znacznie lepiej dostępne niż jakiekolwiek chyba archiwa państwowe na świecie. Co więcej, udostępnia się je szybciej, np. archiwa watykańskie z czasów II wojny światowej są w dużej części dostępne od kilku lat, czego nie da się powiedzieć o archiwach brytyjskich, amerykańskich czy rosyjskich z tego samego okresu.
Wirtualną wycieczkę po archiwach watykańskich można odbyć wchodząc na stronę http://www.vatican.va (niestety, strony nie są przetłumaczonone na język polski).
Zbiory digitalizuje się – kilkaset tysięcy historycznych woluminów zostało już udostępnionych w Internecie.

Wiele nieporozumień budzi nazwa: Archivum Secretum Vaticanum . Określenie „sekretny” bywa przeważnie tłumaczone jako „tajny” lub „poufny”, jednak w minionych wiekach często było raczej odpowiednikiem słowa „prywatny” czy „osobisty” (bywali na dworach na przykład sekretni lokaje, sekretni podczaszowie czy sekretne kaplice, podobne źródło ma też nazywanie osobistego asystenta „sekretarzem”). Biblioteca Secreta to po prostu osobista biblioteka papieża, a nie jakieś sekretne zbiory. Oczywiście zarządzał taką biblioteką bibliothecarius secretus, czyli osobisty bibliotekarz.
Gdyby w średniowieczu istniały komputery, papież posługiwałby się zapewne secreta demptis apparatus (komputerem osobistym).

Za Wiki:
Stolica Apostolska jest jedyną współczesną instytucją, której działalność trwa nieprzerwanie od Starożytności. Dzięki temu jej archiwa mogą być w chwili obecnej badane przez licznych naukowców bez żadnych ograniczeń religijnych, wyznaniowych czy politycznych.
Korytarze Archiwum mają długość 85 km i są przemierzane przez 60 archiwistów ,dalekich od wyobrażeń, wysuszonych starych mnichów przechadzających się z kagankami czy świecami pośród zatęchłych woluminów. Wyposażeni w nowoczesne narzędzia archiwiści zajmują się dziś katalogowaniem dokumentów z okresu różnych pontyfikatów.
Przykładowo z czasu pontyfikatu Piusa XII jest ich około szesnaście milionów. Niedawno otwarto skatalogowane dokumenty Soboru Watykańskiego II .
Najstarszym dziełem jest Liber Diurnus Romanorum Pontificum (księga zawierająca zapisy z papieskiej kancelarii, począwszy od VIII wieku). W skład Archiwum wchodzą dwie czytelnie, w których rocznie pracuje ok. 1500 naukowców z 60 krajów, sala z katalogami, biblioteka, laboratoria konserwatorskie i zajmujące się digitalizacją zbiorów oraz centrum komputerowe. Przy archiwum działa szkoła paleografii, dyplomatyki i archiwistyki .

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”