Dlaczego wierzymy, że Biblia mówi prawdę?

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Dlaczego wierzymy, że Biblia mówi prawdę?

Post autor: Andej » 2019-01-21, 13:35

Chodzi o fałszowanie Biblii?

Dusza jest integralną częścią człowieka, ale nie jest z nim tożsama, choć nierozerwalnie złączona. Z człowiekiem, nie z ciałem.

1 Krl 17.21,22 Później trzykrotnie rozciągnął się nad dzieckiem i znów wzywając Pana rzekł: «O Panie, Boże mój! Błagam cię, niech dusza tego dziecka wróci do niego!» Pan zaś wysłuchał wołania Eliasza, gdyż dusza dziecka powróciła do niego, a ono ożyło.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Zibi
Początkujący
Początkujący
Posty: 54
Rejestracja: 21 sty 2019
Has thanked: 1 time

Re: Dlaczego wierzymy, że Biblia mówi prawdę?

Post autor: Zibi » 2019-01-21, 14:13

Andej pisze: 2019-01-21, 13:35 Chodzi o fałszowanie Biblii?

Dusza jest integralną częścią człowieka, ale nie jest z nim tożsama, choć nierozerwalnie złączona. Z człowiekiem, nie z ciałem.

1 Krl 17.21,22 Później trzykrotnie rozciągnął się nad dzieckiem i znów wzywając Pana rzekł: «O Panie, Boże mój! Błagam cię, niech dusza tego dziecka wróci do niego!» Pan zaś wysłuchał wołania Eliasza, gdyż dusza dziecka powróciła do niego, a ono ożyło.
1 Król 17:21, 22 Nowa Biblia Gdańska

21. Następnie rozciągnął się trzykrotnie nad dzieckiem, wezwał WIEKUISTEGO i powiedział: WIEKUISTY, mój Boże, niech wróci do jego wnętrza życie dziecka.22 A WIEKUISTY wysłuchał głosu Eliasza i wróciło życie dziecka do jego wnętrza tak, że ożyło.

Biblia Warszawska

(21) Potem wyciągnął się trzy razy nad dzieckiem i zawołał do Pana tak: Panie, Boże mój, przywróć, proszę, życie temu dziecku. (22) I wysłuchał Pan prośby Eliasza, i wróciła dusza tego dziecka do niego, i ożyło

Poznańska

(21) I położywszy się na chłopcu trzy razy, wołał do Jahwe i prosił: Jahwe, Boże mój, niech się wróci życie temu chłopcu. (22) Jahwe wysłuchał wołania Eliasza. Wróciło życie do chłopca i ożył

:D :D :D

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14818
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4121 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Dlaczego wierzymy, że Biblia mówi prawdę?

Post autor: Dezerter » 2019-01-21, 14:28

Zibi pisze: 2019-01-21, 13:20
Andej pisze: 2019-01-21, 13:15 No cóż. Moja dusza jest nieśmiertelna. Od początku świata do jego końca. Tylko Ten, który mnie stworzył może położyć jej kres.
:D

Rodz.2:7 B.Gd. Wtedy PAN Bóg ukształtował człowieka z prochu ziemi i tchnął w jego nozdrza tchnienie życia. I człowiek stał się żywą duszą.
Stał się istota żyjąca - poczytaj sobie różne przekłady i tłumaczenia
- sens jest taki, że Bóg tchnął w nas "tchnienie swego żywota" czyli nasamach - dał nam życie, jako jego Jedyny dawca
i dlatego staliśmy się istotą żyjącą
i tylko w tym sensie duszą żyjącą.
Zauważ , że nie ma tu podziału, jak u Pawła czy w NT, na ciało, dusze i ducha = istota żyjąca. Teraz rozumiesz?
Co powiesz o duchu?, gdzie Biblia mówi, że duch ludzki umiera? Co powiedział Jezus umierając na krzyżu o swoim duchu?
Ostatnio zmieniony 2019-01-21, 17:39 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Dlaczego wierzymy, że Biblia mówi prawdę?

Post autor: Andej » 2019-01-21, 14:32

Księdza Wójka
Krl 17.21,22 I rozciągnął się, i mierzył się na dziecięciu trzykroć a wołał do PANA, i rzekł: PANIE Boże mój, niech się, proszę, wróci dusza dziecięcia tego do wnętrzności jego! I wysłuchał PAN głos Eliaszów, i wróciła się dusza dziecięcia weń, i ożyło.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dlaczego wierzymy, że Biblia mówi prawdę?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-01-21, 15:42

Te błędy co do pojęcia "duszy" wynikają z tego, że jest ono w Biblii (a także w mowie potocznej) homonimem (słowem wieloznacznym). Na przykład może oznaczać (podaję tylko przykłady, wersetów o duszy jest w Biblii znacznie więcej):
  • Duszę w sensie chrześcijańskim, nieśmiertelną "zasadę" w człowieku, niesmiertelna naturę człowieka, zdolną do relacji z Bogiem:
    Mt 10:28 bt4 "Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, lecz duszy zabić nie mogą. Bójcie się raczej Tego, który duszę i ciało może zatracić w piekle."
  • Życie wieczne w człowieku:
    Mk 8:36 bt4 "Cóż bowiem za korzyść stanowi dla człowieka zyskać świat cały, a swoją duszę utracić?"
  • Samo najgłębsze "ja" człowieka:
    Łk 2:35 bt4 "A Twoją duszę miecz przeniknie, aby na jaw wyszły zamysły serc wielu.
  • po prostu człowieka i jego życie:
    Dz 2:41 bt4 "Ci więc, którzy przyjęli jego naukę, zostali ochrzczeni. I przyłączyło się owego dnia około trzech tysięcy dusz."
    w tym znaczeniu jest też w przytoczonej przez Zibiego Ez 18:4 bt5 "(4) Oto wszystkie osoby są moje: tak osoba ojca, jak osoba syna. Są moje. Umrze tylko ta osoba, która zgrzeszyła." (zauważmy, że ks. Wujek, który tłumaczył na starpolszczyznę, użył określenia "dusza" Ez 18:4 wuj "(4) Oto wszystkie dusze, moje są: jako dusza ojcowa, tak i dusza synowa moja jest: dusza, która zgrzeszyła, ta umrze."
    To znaczenie jest częste również w nieco archaicznej mowie potocznej (do dziś mówi się niekiedy np. "ta wieś liczy pół tysiąca dusz" mając na mysli 500 mieszkańców - tak samo jak mówi się "ta wieś ma 50 kominów" mając na myśli liczbę domów)
    Oczywiście w tym znaczeniu "dusza" nie jest nieśmiertelna.

Ulubionym "sportem" różnych sekt jest mieszanie tych znaczeń, co oczywiście wprowadza straszliwy zamęt.

Pod prąd

Re: Dlaczego wierzymy, że Biblia mówi prawdę?

Post autor: Pod prąd » 2019-02-13, 17:44

W 2 Tymoteusza 3,16 czytamay że jest natchniona przez Boga. A więc ta księga sama się broni.

konik

Re: Dlaczego wierzymy, że Biblia mówi prawdę?

Post autor: konik » 2019-02-13, 18:54

Nie - kazda ksiega broni sie Bozym autorytetem Kosciola. Samo tlumaczenie ksiegi nie jest Slowem Bozym. Dopiero ogloszenie tego w autorytecie Kosciola ( zgodnie z nauka apostolska ) stanwi i o kanonicznosci, i o natchnieniu.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14818
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4121 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Dlaczego wierzymy, że Biblia mówi prawdę?

Post autor: Dezerter » 2019-02-13, 19:55

Pod prąd pisze: 2019-02-13, 17:44 W 2 Tymoteusza 3,16 czytamay że jest natchniona przez Boga. A więc ta księga sama się broni.
No i.... a co z tymi, które same siebie nie bronią? A co z tymi apokryfami, które maja w treści, że są natchnione? , tez uznasz za natchnione, czy jednak posłuchasz Kościoła?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Pod prąd

Re: Dlaczego wierzymy, że Biblia mówi prawdę?

Post autor: Pod prąd » 2019-02-14, 08:08

Dezerter pisze: 2019-02-13, 19:55
Pod prąd pisze: 2019-02-13, 17:44 W 2 Tymoteusza 3,16 czytamay że jest natchniona przez Boga. A więc ta księga sama się broni.
No i.... a co z tymi, które same siebie nie bronią? A co z tymi apokryfami, które maja w treści, że są natchnione? , tez uznasz za natchnione, czy jednak posłuchasz Kościoła?
Księgi które nie weszły do kanonu ( apokryfy) nie nazwiemy natchnionymi.

konik

Re: Dlaczego wierzymy, że Biblia mówi prawdę?

Post autor: konik » 2019-02-14, 09:03

A to dlatego, ze Kosciol rozpoznal bezblednie pod natchnieniem Ducha Swietego z woli Chrystusa za sprawa autorytetu apostolskiego, ktore to Ksiegi sa prawdziwym Slowem Bozym.
Kosciol Katolicki ... nie jakies samozwancze "koscioly" czy grupy wyznaniowe.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Dlaczego wierzymy, że Biblia mówi prawdę?

Post autor: Andej » 2019-02-14, 10:06

Marek_Piotrowski pisze: 2019-01-21, 15:42 .. Ulubionym "sportem" różnych sekt jest mieszanie tych znaczeń, co oczywiście wprowadza straszliwy zamęt.
Fakt. Lecz arsenał nieco szerszy. Albowiem oprócz interpretacji "duszy" dodają "ducha" i swoiście interpretują. A jest to doskonały sposób na zamydlenie oczu i pozyskanie nowych.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”