Dlaczego wierzymy, że Biblia mówi prawdę?

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Dlaczego wierzymy, że Biblia mówi prawdę?

Post autor: Viridiana » 2018-10-07, 12:53

Na początek chciałabym zaznaczyć: Nie zakładam tego wątku z powodu wątpliwości, bo wątpliwości nie mam.
To, co zainspirowało mnie do założenia tego wątku, to dyskusja na innym forum na ten temat. Od kilku stron dyskutuję z tam ateistą. Więc tak sobie pomyślałam: a może tutaj też założę wątek na ten temat? Może doda mi to inspiracji w dyskusji na tym drugim forum?
Więc dlaczego wierzycie, że Biblia mówi prawdę? Zainspirujcie mnie. :)

Dla tych, którzy chcieliby moje wypowiedzi na tym drugim forum przeczytać:
https://www.dyskusje.katolik.pl/viewtop ... &start=780
Wypowiadam się tam od 53 strony (tak bardziej "merytorycznie")i do tej właśnie podrzuciłam link.
Ostatnio zmieniony 2018-10-07, 12:56 przez Viridiana, łącznie zmieniany 1 raz.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Dominik

Re: Dlaczego wierzymy, że Biblia mówi prawdę?

Post autor: Dominik » 2018-10-07, 13:47

Tylko ustalmy o jaką prawdę chodzi? Prawdę zbawienia, czy prawdę naukową?
Z tym drugim to nie do końca,,, prosty przykład, podręcznik do matematyki, zadanie jedzie pociąg z Warszawy do Szczecina, 150km/h, odległość 600km, odjazd o 12:25. Czy jeśli takiego pociągu nie ma w rzeczywistości to czy podręcznik kłamie?

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Dlaczego wierzymy, że Biblia mówi prawdę?

Post autor: Viridiana » 2018-10-07, 13:51

Dominik pisze: 2018-10-07, 13:47 Tylko ustalmy o jaką prawdę chodzi? Prawdę zbawienia, czy prawdę naukową?
Prawdę o Bogu.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14813
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4119 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Dlaczego wierzymy, że Biblia mówi prawdę?

Post autor: Dezerter » 2018-10-07, 20:50

- spełniające się proroctwa ST
- spełniające se proroctwa w stosunku do Mesjasza
- spełniające się proroctwo dotyczący reaktywacji państwa Izrael
- Opis życia śmierci i zmartwychwstania Jezusa w NT - bardzo nielogiczny, wbrew uwarunkowaniom kulturowym (kobiety świadkami zmartwychwstania), ukrzyżowanie (czyli śmierć najgorszego złoczyńcy), opuszczenie przez apostołów - pod krzyżem,
główny twórca i propagator chrześcijaństwa Paweł, nie dość, że prześladował uczniów Chrystusa, to jeszcze nigdy go nie widział - co to za świadek i uczeń?. Piotr książę apostołów i główny przywódca - najgorszy wzór do naśladowania:
- Jezus mówi do niego "idź precz szatanie"
- wyrzeka się Jezusa 3 razy
- jest tak małej wiary, że tonie na jeziorze
- chwiejny w swej wierze, że Paweł musi go ganić i ostro napominać
- nawet nie wiadomo co się z nim dzieje po wyjeździe do Antiochii.
NT jest autentyczny i opisuje prawdziwe wydarzenia, bo żaden twórca nowej wiary nie wymyślił by tak kiepskiej i nieprawdopodobnej i słabo udokumentowanej historii - widać to gołym okiem, że autorzy NT opisują wszystko jak było - nie bacząc na odbiór czytelników i prawdopodobieństwo tego co opisują.
Jest to najlepszy argument na jego autentyczność.
Ostatnio zmieniony 2018-10-07, 20:51 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Antagonista

Re: Dlaczego wierzymy, że Biblia mówi prawdę?

Post autor: Antagonista » 2018-10-07, 22:33

Według Kościoła Katolickiego, Wiara jest Cnotą Boską. Razem z Nadzieją i Miłością jak wiemy. Znaczy to, że jest irracjonalna, w pewnym sensie romantyczna. Nie można doświadczać jej rozumem. "Dlaczego wierzymy" brzmi trochę jak błąd logiczny. Wiara nie ma uzasadnienia, podobnie jak Miłość czy Nadzieja. Przykro mi, ale moim zdaniem nie przekonasz kolegi z tamtego forum do swoich racji. Ludzie różnią się od siebie stosunkiem racjonalności do irracjonalności, dlatego Wiarę należy postrzegać jako dar. Sam chciałbym uwierzyć. Chrześcijaństwo wyobrażam sobie jako pewnego rodzaju ucieczkę, taki lepszy, lżejszy, czystszy świat. Niestety, mimo szczerych chęci, nie potrafię do niego wejść. To też jeden z powodów mojej wizyty na Tym forum :)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Dlaczego wierzymy, że Biblia mówi prawdę?

Post autor: Andej » 2018-10-07, 23:36

Viridiana pisze: 2018-10-07, 12:53 ... Więc dlaczego wierzycie, że Biblia mówi prawdę? ...
A jaka jest alternatywa? Jakie inne źródło przekazuje wiedzę o Bogu? I o jego woli wobec nas?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: Dlaczego wierzymy, że Biblia mówi prawdę?

Post autor: david491 » 2018-10-08, 18:15

Dezerter pisze: 2018-10-07, 20:50 Piotr książę apostołów i główny przywódca - najgorszy wzór do naśladowania:
- Jezus mówi do niego "idź precz szatanie"
Pomyliłeś wersety Dezerterze. Chrystus do Piotra powiedział : Lecz On odwrócił się i rzekł do Piotra: Zejdź Mi z oczu, szatanie! Jesteś Mi zawadą, bo nie myślisz o tym, co Boże, ale o tym, co ludzkie.Ew. Mateusza 16:23

Zejdź mi z oczu szatanie, a idź precz szatanie, to zasadnicza różnica.

david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: Dlaczego wierzymy, że Biblia mówi prawdę?

Post autor: david491 » 2018-10-08, 19:22

Viridiana pisze: 2018-10-07, 12:53 autor: Viridiana » 2018-10-07, 11:53

Na początek chciałabym zaznaczyć: Nie zakładam tego wątku z powodu wątpliwości, bo wątpliwości nie mam.
To, co zainspirowało mnie do założenia tego wątku, to dyskusja na innym forum na ten temat. Od kilku stron dyskutuję z tam ateistą. Więc tak sobie pomyślałam: a może tutaj też założę wątek na ten temat? Może doda mi to inspiracji w dyskusji na tym drugim forum?
Więc dlaczego wierzycie, że Biblia mówi prawdę? Zainspirujcie mnie.
Napiszę to samo, co napisałem w tym temacie na którym Ty dyskutujesz, na tamtym forum.

Stąd wiemy bo Biblia nie jest księgą baśni i legend. W przeciwieństwie do innych ksiąg duchowych nie wymaga od swoich czytelników ślepej wiary. Wiele różnych przesłanek i dowodów przemawia za tym, że Biblia zawiera dokładny zapis wydarzeń historycznych i rzeczywiście powstała z Boskiego natchnienia.

Historia starożytna potwierdza dokładność Biblii w wymiarze historycznym.

Ewangelie zawierają wiarygodne, uzupełniające się relacje dotyczące życia Jezusa.

Archeologia potwierdza opisy biblijne.

Badania naukowe prowadzone nad tekstem Biblii potwierdzają, że jej księgi nie uległy zmianie od momentu powstania.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14813
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4119 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Dlaczego wierzymy, że Biblia mówi prawdę?

Post autor: Dezerter » 2018-10-08, 23:17

david491 pisze: 2018-10-08, 18:15
Dezerter pisze: 2018-10-07, 20:50 Piotr książę apostołów i główny przywódca - najgorszy wzór do naśladowania:
- Jezus mówi do niego "idź precz szatanie"
Pomyliłeś wersety Dezerterze. Chrystus do Piotra powiedział : Lecz On odwrócił się i rzekł do Piotra: Zejdź Mi z oczu, szatanie! Jesteś Mi zawadą, bo nie myślisz o tym, co Boże, ale o tym, co ludzkie.Ew. Mateusza 16:23

Zejdź mi z oczu szatanie, a idź precz szatanie, to zasadnicza różnica.
Cytowałem z pamięci wprawdzie, ale ani ja ani tłumacze Biblii nie widzą różnicy:
Biblia warszawska:
(23) A On, obróciwszy się, rzekł Piotrowi: Idź precz ode mnie, szatanie!

Warszawsko-Praska
(23) Lecz On, odwróciwszy się powiedział do Piotra: Odejdź ode Mnie, szatanie!

Gdańska
(23) A on obróciwszy się, rzekł Piotrowi: Idź ode mnie, szatanie!

Brzeska
(23) A on obejźrzawszy się rzekł Piotrowi: Pódź ode mnie szatanie!

Stern
23 Lecz Jeszua odwrócił się tyłem do Kefy, mówiąc: "Precz ode mnie satanie!

Na drugi raz zanim , kogoś porawisz sprawdź czy masz rację B-)
Ostatnio zmieniony 2018-10-08, 23:18 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: Dlaczego wierzymy, że Biblia mówi prawdę?

Post autor: david491 » 2018-10-09, 18:12

Dezerter pisze: 2018-10-08, 23:17 david491 pisze: ↑2018-10-08, 17:15
Dezerter pisze: ↑2018-10-07, 19:50
Piotr książę apostołów i główny przywódca - najgorszy wzór do naśladowania:
- Jezus mówi do niego "idź precz szatanie"
Pomyliłeś wersety Dezerterze. Chrystus do Piotra powiedział : Lecz On odwrócił się i rzekł do Piotra: Zejdź Mi z oczu, szatanie! Jesteś Mi zawadą, bo nie myślisz o tym, co Boże, ale o tym, co ludzkie.Ew. Mateusza 16:23

Zejdź mi z oczu szatanie, a idź precz szatanie, to zasadnicza różnica.
Cytowałem z pamięci wprawdzie, ale ani ja ani tłumacze Biblii nie widzą różnicy:
Biblia warszawska:
(23) A On, obróciwszy się, rzekł Piotrowi: Idź precz ode mnie, szatanie!

Warszawsko-Praska
(23) Lecz On, odwróciwszy się powiedział do Piotra: Odejdź ode Mnie, szatanie!

Gdańska
(23) A on obróciwszy się, rzekł Piotrowi: Idź ode mnie, szatanie!

Brzeska
(23) A on obejźrzawszy się rzekł Piotrowi: Pódź ode mnie szatanie!

Stern
23 Lecz Jeszua odwrócił się tyłem do Kefy, mówiąc: "Precz ode mnie satanie!

Na drugi raz zanim , kogoś porawisz sprawdź czy masz rację
To co zacytowałeś to jest napisane poza Biblią Tysiąclecia tak w Mt 16, jak i w Mt 4, więc musi być różnica miedzy tym co mówi Zbawiciel do Piotra, a tym co mówi do szatana. Ja się kieruje tym co jest czytane w Kościele, a w Kościele jest czytana Ewangelia z Biblii Tysiąclecia. W Mt,16: 23. Słowa skierowane do Piotra przez Zbawiciela, Ojcowie Kościoła tłumaczą, idź za mną. Natomiast Mt, 4: 10, tłumaczą że jest to przypomnieniem obowiązku nawet szatana względem Boga. Równocześnie wydając ów bezwzględny rozkaz Idź precz, szatanie! ujawnił Jezus świadomość posiadania pełnej władzy także nad złym duchem. Szatan zaś miał zrozumieć, że swoją władzę zawdzięcza Bogu. Nie ma jej sam z siebie.

Nie obraź się Dezerterze ale z tym co napisałeś że kobiety były świadkami Zmartwychwstania, tez się nie zgadzam, ponieważ; nikt nie widział, jak to się stało. Potężny głaz został odsunięty, pieczęcie złamane, a przerażeni żołnierze uciekli. Kiedy kobiety przybyły do grobu wczesnym rankiem w pierwszy dzień tygodnia, zobaczyły, że grób jest pusty.
Kobietom jako pierwszym ukazał się Chrystus ale po zmartwychwstaniu.


Co do opuszczenia pod Krzyżem przez Apostołów, to nie wszyscy Go opuścili. Jeden wytrwał nie stchórzył. Ale co prawda w zmartwychwstanie uwierzył dopiero gdy zobaczył pusty grób.


Co do apostoła Pawła, to Chrystusa widział, ale po zmartwychwstaniu. :-s

david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: Dlaczego wierzymy, że Biblia mówi prawdę?

Post autor: david491 » 2018-10-10, 05:56

Antagonista pisze: 2018-10-07, 22:33 Według Kościoła Katolickiego, Wiara jest Cnotą Boską. Razem z Nadzieją i Miłością jak wiemy. Znaczy to, że jest irracjonalna, w pewnym sensie romantyczna. Nie można doświadczać jej rozumem. "Dlaczego wierzymy" brzmi trochę jak błąd logiczny. Wiara nie ma uzasadnienia, podobnie jak Miłość czy Nadzieja. Przykro mi, ale moim zdaniem nie przekonasz kolegi z tamtego forum do swoich racji.
Wiara chrześcijańska jest wiarą, która nie jest ślepa wiarą. Jest oparta na realiach na autentycznych wydarzeniach. To sam transcendentny Bóg zstąpił na ziemię i w osobie Jezusie Chrystusie, i objawił się ludziom. Wiara katolicka ma sens ponieważ jest oparta na zmartwychwstaniu Chrystusa. Zapaleniec judaizmu, który prześladował chrześcijan,wtrącając ich do więzień, gdzie byli prześladowani, i w okropny sposób zabijani, po spotkaniu z zmartwychwstałym Chrystusem tak napisał o wierze chrześcijańskiej: A jeśli Chrystus nie zmartwychwstał, daremne jest nasze nauczanie, próżna jest także wasza wiara. (15) Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa,

Kalart

Re: Dlaczego wierzymy, że Biblia mówi prawdę?

Post autor: Kalart » 2018-10-10, 06:20

Powiem, że nazwa tematu jest prawidłowa. Wierzący wierzą, że Biblia mówi prawdę. Wierzą, a nie wiedzą - bo z tego co mi wiadomo, dowodów nie ma.
david491 pisze: 2018-10-10, 05:56 Wiara chrześcijańska jest wiarą, która nie jest ślepa wiarą. Jest oparta na realiach na autentycznych wydarzeniach. To sam transcendentny Bóg zstąpił na ziemię i w osobie Jezusie Chrystusie, i objawił się ludziom.
W to, że sam Bóg zstąpił na ziemię i objawił się w osobie Jezusa Chrystusa trzeba... ślepo wierzyć. Samo kwestionowanie objawienia jest grzechem śmiertelnym.
Dezerter pisze: 2018-10-07, 20:50 - spełniające się proroctwa ST
- spełniające se proroctwa w stosunku do Mesjasza
Nie jestem na bieżąco ze spełnionymi proroctwami. Masz na myśli, ujmując skrótowo "Przyjdzie Mesjasz i pokona śmierć" albo "Potomkini Ewy zmiażdży łeb węża"? Proroctwa są albo niespełnione (śmierć nadal istnieje i to fakt; mistyczne znaczenie Pasji jako odkupienia to kwestia wiary), albo tak metaforyczne że pod ich spełnienie można zakwalifikować niemal dowolny czyn (urodzenie Jezusa zostało uznane za pokonanie Szatana. Jakby Lucyfer zginął albo miał jakiekolwiek kiedykolwiek szanse przeciwko Bogu...) albo zapisywane po fakcie. Bardzo łatwo dopisać kilka proroctw do czyjegoś życiorysu.
Dezerter pisze: 2018-10-07, 20:50- spełniające się proroctwo dotyczący reaktywacji państwa Izrael
Wiarygodne proroctwo powinno być całkowicie nieprzewidywalne albo jego spełnienie z innych powodów nie powinno zależeć od ludzi. Wiarygodne proroctwo nie powinno być Nostradamusowe - tak metaforyczne, że pod ich spełnienie można podpiąć cokolwiek.
Powinno być bardzo konkretne; znając naturę ludzi czy prawdopodobieństwo pewnych zdarzeń, łatwo przepowiedzieć że kiedyś coś się stanie.

Nie powinno też być zbyt ogólne - przepowiednia, że kiedyś na duże miasto spadnie duży meteoryt niemal na pewno się spełni. To prawdopodobna przepowiednia, gdyż meteoryty są dosyć powszechne. Ale że meteoryt spadnie w styczniu 2019 na Nowy Jork, prosto w Statuę Wolności... bo byłby konkret.
Wiele proroctw opiera się wprost na obserwacji ludzkiej natury. Nie jest trudno przewidywać czasy dekadencji, wojen i zjawisk z nimi związanych.

Trudno, by Izrael nie powstał, gdy Żydzi dążyli przez tak wiele lat do reaktywacji Izraela. Cudem byłoby gdyby Izrael powstał, mimo że absolutnie nikt się o to nie starał. Tego rodzaju proroctwo to samospełniająca się przepowiednia - zostało przepowiedziane, wielu uwierzyło, wielu działało ku temu by się spełniło.
To jest proroctwo tego samego rzędu, co słowa wszelkich powstańców, którzy wierzyli że kiedyś Polska stanie się niepodległa. Stało się tak, bo o to walczyli - choć później, niż wielu z nich miało nadzieję.
Jeśli ludzie pokroju Muska obiecują powstanie bazy na Marsie, to ich "proroctwo" się spełni dlatego, że sami założą tę bazę - a nie dlatego, że mają ponadludzką zdolność prorokowania.
Dezerter pisze: 2018-10-07, 20:50Piotr książę apostołów i główny przywódca - najgorszy wzór do naśladowania:
- Jezus mówi do niego "idź precz szatanie"
- wyrzeka się Jezusa 3 razy
- jest tak małej wiary, że tonie na jeziorze
- chwiejny w swej wierze, że Paweł musi go ganić i ostro napominać
- nawet nie wiadomo co się z nim dzieje po wyjeździe do Antiochii.
NT jest autentyczny i opisuje prawdziwe wydarzenia, bo żaden twórca nowej wiary nie wymyślił by tak kiepskiej i nieprawdopodobnej i słabo udokumentowanej historii - widać to gołym okiem, że autorzy NT opisują wszystko jak było - nie bacząc na odbiór czytelników i prawdopodobieństwo tego co opisują.
Jest to najlepszy argument na jego autentyczność.
Najstarsza sztuczka oszustów. "Kiedyś byłem taki jak ty, słaby i bezsilny. Ale teraz spójrz, kupiłem materac za pięć tysięcy złotych i kręgosłup już mi nie doskwiera!" Nic to, że materac z biedronki za niecałą stówkę, a plecy sprzedawcy zawsze działały bez zarzutu.

Argumentem na autentyczność nie jest nieprawdopodobieństwo zdarzenia - choćby dlatego, że w każdej chwili można wymyślić nieprawdopodobnie historie, o których jest się świadomym ich nieautentyczności.

mondfa

Re: Dlaczego wierzymy, że Biblia mówi prawdę?

Post autor: mondfa » 2018-10-10, 08:37

Virdiana polecam książkę Marka Piotrowskiego: Dlaczego ufam Kościołowi. Tam znajdziesz cały stos argumentów. :)

Antagonista

Re: Dlaczego wierzymy, że Biblia mówi prawdę?

Post autor: Antagonista » 2018-10-10, 16:07

david491 pisze: 2018-10-10, 05:56 Wiara chrześcijańska jest wiarą, która nie jest ślepa wiarą. Jest oparta na realiach na autentycznych wydarzeniach.
Wiara oparta na autentycznych wydarzeniach... Pisałem już że to błąd logiczny. Kalart świetnie wyjaśnił - dzięki za to, mógłbym się pod tym postem podpisać.

Jeśli są fakty, autentyczne wydarzenia, to nie ma wiary. Widziałeś żeby ktoś "wierzył" w II Wojnę Światową? Albo lepiej - jeśli to wiara (jest oparta na autentycznych wydarzeniach) to czy ktoś o zdrowych zmysłach kwestionuje że II Wojna Światowa się wydarzyła?
Wierzyć możesz że jutro będzie padał deszcz, a nie że dzisiaj jest ciepło :p

david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: Dlaczego wierzymy, że Biblia mówi prawdę?

Post autor: david491 » 2018-10-10, 16:59

Antagonista pisze: 2018-10-10, 16:07 Wiara oparta na autentycznych wydarzeniach... Pisałem już że to błąd logiczny.

Czy masz jakieś dowody na to że Chrystus nie czynił cudów, nie uzdrawiał ludzi, nie wskrzesił do życia osoby, nie został ukrzyżowany, i nie zmartwychwstał? Przedstaw je, bo jak na razie to błędem logicznym jest to co napisałeś.
Antagonista pisze: 2018-10-10, 16:07 Kalart świetnie wyjaśnił - dzięki za to, mógłbym się pod tym postem podpisać.


Karat nic nie wyjaśnił, karat się ośmieszył. A Ty podpisując się pd tą krytyką, potwierdzasz tylko to, ze nie masz nic do powiedzenia na ten temat.
Antagonista pisze: 2018-10-10, 16:07
Jeśli są fakty, autentyczne wydarzenia, to nie ma wiary.


To tylko ty tak myślisz. Jak byś nie kombinował, to nie zmienisz tego że: Chrystusa śmierć, była publiczną egzekucją . Jezus został pobity, wychłostany, upokorzony, przybity do krzyża a Jego śmierć została wystawiona na widok publiczny. Jego bok przebito włócznią, by upewnić się, że umarł. Pochowano go w grobie znajdującym się w skale i ustawiono przed nim rzymskich żołnierzy, by go strzegli, gdyż arcykapłani i faryzeusze obawiali się próby wykradzenia ciała. Jednak na nic to się zdało, trzeciego dnia strażnicy uciekli, grób został otwarty, a jedynymi rzeczami jakie w nim znaleziono były płótna, w które owinięte było ciało. Poczynając od tamtego dnia apostołowie głosili, że widzieli żywego Jezusa wielokrotnie. Podobnie twierdziły setki innych osób. Rozmawiali z nim, jedli - a to wszystko po tym, jak na własne oczy widzieli Jego mękę, ukrzyżowanie i przebicie boku włócznią. Jak widzisz nasza wiara jest oparta, na faktach na autentycznych wydarzeniach.
Antagonista pisze: 2018-10-10, 16:07 Widziałeś żeby ktoś "wierzył" w II Wojnę Światową?
Nie widziałem, ani nie słyszałem. Ale nie słyszałem też, żeby ktoś porównywał wydarzenia ziemskie z Bogiem. Żeby robić takie porównywania to trzeba mieć tyle rozumu co dwie kury. Trzeba wziąć pod uwagę jeszcze to, że co druga kura posiada rozum.

Dodano po 11 minutach 1 sekundzie:
Kalart pisze: 2018-10-10, 06:20 Powiem, że nazwa tematu jest prawidłowa. Wierzący wierzą, że Biblia mówi prawdę. Wierzą, a nie wiedzą - bo z tego co mi wiadomo, dowodów nie ma.
Mnie zaś z tego co wiadomo, to niewierzący nie maja żadnych dowodów że Biblia nie mówi prawdy. A wierzący wierzą Biblii ponieważ, jest ona szczególnym poselstwem Boga skierowanym do ludzkości. Miliardy mężczyzn i kobiet oparły swoje życie na jej treści. Miliony poniosły za to śmierć męczeńską. I inteligentny człowiek może wierzyć Biblii,
ponieważ Biblia nie jest księgą baśni i legend. W przeciwieństwie do innych ksiąg ateistycznych nie wymaga od swoich czytelników ślepej wiary. Wiele różnych przesłanek i dowodów przemawia za tym, że Biblia zawiera dokładny zapis wydarzeń historycznych i rzeczywiście powstała z Boskiego natchnienia.Historia starożytna potwierdza dokładność Biblii w wymiarze historycznym.Ewangelie zawierają wiarygodne, uzupełniające się relacje dotyczące życia Jezusa.
Archeologia potwierdza opisy biblijne.Badania naukowe prowadzone nad tekstem Biblii potwierdzają, że jej księgi nie uległy zmianie od momentu powstania.
Ostatnio zmieniony 2018-10-10, 16:50 przez david491, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”