Kanon Biblii, jak powstał

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
SmokEustachy
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 316
Rejestracja: 15 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 41 times
Been thanked: 33 times

Re: Kanon Biblii, jak powstał

Post autor: SmokEustachy » 2021-12-02, 01:28

Praktyk pisze: 2021-11-30, 12:35 Wtrącę małe pytanko w temacie wątku, jednak nie aktualnej dyskusji.
Da się gdzieś przeczytać o tym jak Apokalipsa znalazła się w kanonie ?
Jakie były argumenty za, a jakie przeciw.
Trzeba wertować pozycje książkowe chyba.

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Kanon Biblii, jak powstał

Post autor: Praktyk » 2021-12-02, 09:35

SmokEustachy pisze: 2021-12-02, 01:28
Praktyk pisze: 2021-11-30, 12:35 Wtrącę małe pytanko w temacie wątku, jednak nie aktualnej dyskusji.
Da się gdzieś przeczytać o tym jak Apokalipsa znalazła się w kanonie ?
Jakie były argumenty za, a jakie przeciw.
Trzeba wertować pozycje książkowe chyba.
Poratuj jakimś tytułem :)
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1389
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 526 times
Been thanked: 757 times

Re: Kanon Biblii, jak powstał

Post autor: AdamS. » 2021-12-02, 09:54

Praktyk pisze: 2021-11-30, 12:35 Wtrącę małe pytanko w temacie wątku, jednak nie aktualnej dyskusji.
Da się gdzieś przeczytać o tym jak Apokalipsa znalazła się w kanonie ?
Jakie były argumenty za, a jakie przeciw.
Może nie powinienem się wymądrzać, bo nie jestem teologiem, ale chyba gdzieś czytałem, że pierwotnie to wszystko odbywało się bardzo szybko, bez naukowych dysput czy badań. Po prostu gminy przyjmowały dany tekst na mocy autorytetu. Taka postawa jest nam obca, bo potrzebujemy literatury potwierdzającej zgodność z wcześniejszym nauczaniem, powołujemy komisje, badając coś latami (np. uznanie jakiegoś objawienia czy cudu). I dzisiaj ma to swoje uzasadnienie. Jednak wśród pierwszych chrześcijan Duch Święty "wiał" niczym halny. ;) Nikt Mu się nie opierał, a decyzję podejmowano szybko i jednogłośnie.
Ostatnio zmieniony 2021-12-02, 09:57 przez AdamS., łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Kanon Biblii, jak powstał

Post autor: Praktyk » 2021-12-02, 10:51

AdamS. pisze: 2021-12-02, 09:54
Praktyk pisze: 2021-11-30, 12:35 Wtrącę małe pytanko w temacie wątku, jednak nie aktualnej dyskusji.
Da się gdzieś przeczytać o tym jak Apokalipsa znalazła się w kanonie ?
Jakie były argumenty za, a jakie przeciw.
Może nie powinienem się wymądrzać, bo nie jestem teologiem, ale chyba gdzieś czytałem, że pierwotnie to wszystko odbywało się bardzo szybko, bez naukowych dysput czy badań. Po prostu gminy przyjmowały dany tekst na mocy autorytetu. Taka postawa jest nam obca, bo potrzebujemy literatury potwierdzającej zgodność z wcześniejszym nauczaniem, powołujemy komisje, badając coś latami (np. uznanie jakiegoś objawienia czy cudu). I dzisiaj ma to swoje uzasadnienie. Jednak wśród pierwszych chrześcijan Duch Święty "wiał" niczym halny. ;) Nikt Mu się nie opierał, a decyzję podejmowano szybko i jednogłośnie.
Pytam bo cała ta Apokalipsa jest dla mnie elementem Pisma, którego mogło by nie być a i tak wszystko by się spinało. Natomiast ma bardzo daleko idące konsekwencje jeśli faktycznie jest prawdziwa. Bo albo koniec świata będzie albo go nie będzie :)
Chętnie zaznajomiłbym się z głębszą dyskusją o "prawomocności" tej księgi.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2516
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 401 times

Re: Kanon Biblii, jak powstał

Post autor: Abstract » 2021-12-02, 11:14

Praktyk pisze: 2021-12-02, 10:51 Bo albo koniec świata będzie albo go nie będzie :)
Obserwując to jak sobie szybko z nami może poradzić przyroda, meteoryty i ect, że już o naszej samozagładzie nie wspomnę obstawiam koniec 99% jego brak 1% ;). Pomijając fakt, że każdy z nas w końcu w życiu obchodzi swój prywatny koniec świata.
19.12.2019. Grudniowy meteor liczył sobie 10 metrów średnicy i ważył około 1400 ton, jego eksplozja wyzwoliła energię około 173 kiloton trotylu, dziesięciokrotnie większą niż energia wybuchu bomby jądrowej zrzuconej na Hiroshimę. Nikt tego wybuchu jednak nie zauważył, bo nastąpił wysoko w atmosferze (25,6 km nad ziemią) nad wodami Morza Beringa na Pacyfiku, między wybrzeżami Rosji i Alaski.
link
Ostatnio zmieniony 2021-12-02, 11:15 przez Abstract, łącznie zmieniany 1 raz.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Kanon Biblii, jak powstał

Post autor: Praktyk » 2021-12-02, 11:19

Abstract pisze: 2021-12-02, 11:14
Praktyk pisze: 2021-12-02, 10:51 Bo albo koniec świata będzie albo go nie będzie :)
Obserwując to jak sobie szybko z nami może poradzić przyroda, meteoryty i ect, że już o naszej samozagładzie nie wspomnę obstawiam koniec 99% jego brak 1% ;). Pomijając fakt, że każdy z nas w końcu w życiu obchodzi swój prywatny koniec świata.
19.12.2019. Grudniowy meteor liczył sobie 10 metrów średnicy i ważył około 1400 ton, jego eksplozja wyzwoliła energię około 173 kiloton trotylu, dziesięciokrotnie większą niż energia wybuchu bomby jądrowej zrzuconej na Hiroshimę. Nikt tego wybuchu jednak nie zauważył, bo nastąpił wysoko w atmosferze (25,6 km nad ziemią) nad wodami Morza Beringa na Pacyfiku, między wybrzeżami Rosji i Alaski.
link
Obserwując, że Bóg lubi istnienie i człowieka, i że Bóg zarządza naturą, to może jednak być tak, że świat będzie istniał wiecznie. Chyba, że Bóg zdecyduje inaczej :)

Jeśli człowiek miałby powstać w wyniku praw natury to nigdy by go nie było.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Kanon Biblii, jak powstał

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-12-02, 11:20

Nie jest pewne, czy Apokalipsa opisuje koniec świata w sensie "katastroficznym".
Polecam serdecznie wykład Jacka Święckiego z tegorocznej sesji apologetycznej:


Polecam też książkę Scotta Hahna "Czwarty Kielich".
Jeśli człowiek miałby powstać w wyniku praw natury to nigdy by go nie było.
Czemu tak sądzisz?
Ja myślę, że właśnie tak było. Bóg stworzył odpowiednie prawa...

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2516
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 401 times

Re: Kanon Biblii, jak powstał

Post autor: Abstract » 2021-12-02, 11:28

Praktyk pisze: 2021-12-02, 11:19 Obserwując, że Bóg lubi istnienie i człowieka, i że Bóg zarządza naturą, to może jednak być tak, że świat będzie istniał wiecznie. Chyba, że Bóg zdecyduje inaczej :)

Jeśli człowiek miałby powstać w wyniku praw natury to nigdy by go nie było.
Praktyku obecne nasze istnienie, to skąpanie w skutkach grzechu pierworodnego częsta niesprawiedliwość, błądzenie i cierpienie. Momenty szczęścia przeplatane ze szlamem niesprawiedliwości. Nie potrafię zrozumieć, że Bóg tą wersję człowieczeństwa "lubi". Raczej nam w tych doczesnych zmaganiach kibicuje i liczy, że nie stracimy wiary w to, że na mecie czeka nas coś, do czego nas naprawdę powołał.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Kanon Biblii, jak powstał

Post autor: Jozek » 2021-12-02, 11:34

To w Biblii bylo by napisane ze stworzyl prawa z ktorych powstal czlowiek.
Napisane jest jednak ze stworzyl czlowieka w Raju, co swiadczy o doslownosci fizycznego stworzenia, a nie jakichs posrednich praw czy okolicznosci.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Kanon Biblii, jak powstał

Post autor: Praktyk » 2021-12-02, 11:37

Marek_Piotrowski pisze: 2021-12-02, 11:20 Nie jest pewne, czy Apokalipsa opisuje koniec świata w sensie "katastroficznym".
Polecam serdecznie wykład Jacka Święckiego z tegorocznej sesji apologetycznej:


Polecam też książkę Scotta Hahna "Czwarty Kielich".
Dzięki, zapoznam się.
Jeśli człowiek miałby powstać w wyniku praw natury to nigdy by go nie było.
Czemu tak sądzisz?
Ja myślę, że właśnie tak było. Bóg stworzył odpowiednie prawa...
Z wielu powodów. ( chyba, że traktujesz, życie jako dane prawo natury, to wtedy trudniejsze zagadnienie )
1 ) Z obserwacji praw natury. I z tego, że życie nigdzie nie powstaje samoistnie.
2 ) Z tego, że naukowcy nie wiedzą jak powstało życie.
3 ) Z teorii informacji, i tego, że w jednej żywej komórce jest tak ogromna ilość informacji i inteligentnych procesów, że niemożliwym jest jej powstanie przypadkowo z praw natury.
4 ) Bo mamy w sobie iskrę Bożą, która jest czymś innym niż biologia i fizyka.

offtop :)

Dodano po 54 sekundach:
Abstract pisze: 2021-12-02, 11:28
Praktyk pisze: 2021-12-02, 11:19 Obserwując, że Bóg lubi istnienie i człowieka, i że Bóg zarządza naturą, to może jednak być tak, że świat będzie istniał wiecznie. Chyba, że Bóg zdecyduje inaczej :)

Jeśli człowiek miałby powstać w wyniku praw natury to nigdy by go nie było.
Praktyku obecne nasze istnienie, to skąpanie w skutkach grzechu pierworodnego częsta niesprawiedliwość, błądzenie i cierpienie. Momenty szczęścia przeplatane ze szlamem niesprawiedliwości. Nie potrafię zrozumieć, że Bóg tą wersję człowieczeństwa "lubi". Raczej nam w tych doczesnych zmaganiach kibicuje i liczy, że nie stracimy wiary w to, że na mecie czeka nas coś, do czego nas naprawdę powołał.
A co musiałoby zrobić twoje dziecko, żebyś przestał je lubić ?
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1389
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 526 times
Been thanked: 757 times

Re: Kanon Biblii, jak powstał

Post autor: AdamS. » 2021-12-02, 11:44

Jozek pisze: 2021-12-02, 11:34 To w Biblii bylo by napisane ze stworzyl prawa z ktorych powstal czlowiek.
Napisane jest jednak ze stworzyl czlowieka w Raju, co swiadczy o doslownosci fizycznego stworzenia, a nie jakichs posrednich praw czy okolicznosci.
Osobiście odczytuję stworzenie w raju jako obraz pierwotnej harmonii, która wpisana jest w naszego ducha, gdy współbrzmi z Duchem Bożym. Nie ma tu mowy ani o konieczności istnienia materialnego raju, ani też o stworzeniu w konkretnym momencie i konkretnym miejscu na ziemi. Podobnie jest z pojęciem piekła - ono istnieje W NAS, jeśli naszą wolą będzie trwałe odłączenie od Boga.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2516
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 401 times

Re: Kanon Biblii, jak powstał

Post autor: Abstract » 2021-12-02, 11:46

Praktyk pisze: 2021-12-02, 11:37 A co musiałoby zrobić twoje dziecko, żebyś przestał je lubić ?
Nawiązałem do istnienia człowieka, a nie do samego człowieka. Uważam, że nasze obecne istnienie ma mało przesłanek do lubienia przez Boga, ponieważ cierpimy przez skażenie siebie i przyrody, jak i również odrzucamy Boga, wybierając inne, słuszne w naszym mniemaniu ścieżki.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1950
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 410 times
Been thanked: 427 times

Re: Kanon Biblii, jak powstał

Post autor: Praktyk » 2021-12-02, 11:56

AdamS. pisze: 2021-12-02, 11:44
Jozek pisze: 2021-12-02, 11:34 To w Biblii bylo by napisane ze stworzyl prawa z ktorych powstal czlowiek.
Napisane jest jednak ze stworzyl czlowieka w Raju, co swiadczy o doslownosci fizycznego stworzenia, a nie jakichs posrednich praw czy okolicznosci.
Osobiście odczytuję stworzenie w raju jako obraz pierwotnej harmonii, która wpisana jest w naszego ducha, gdy współbrzmi z Duchem Bożym. Nie ma tu mowy ani o konieczności istnienia materialnego raju, ani też o stworzeniu w konkretnym momencie i konkretnym miejscu na ziemi. Podobnie jest z pojęciem piekła - ono istnieje W NAS, jeśli naszą wolą będzie trwałe odłączenie od Boga.
W kwestii piekła też tak sobie myślałem. Ale wynikają z tego dalsze pytania. duch odłączony trwale od Boga na ziemi potem odłącza się od ciała. I co dalej... Jak w świecie ducha wygląda to trwałe odłączenie. Gdzie jest ten duch, z kim jest. Czy sam tworzy swoje piekło, czy ktoś inny z nim współgra... ciężka kwestia.

Dodano po 6 minutach 18 sekundach:
Abstract pisze: 2021-12-02, 11:46
Praktyk pisze: 2021-12-02, 11:37 A co musiałoby zrobić twoje dziecko, żebyś przestał je lubić ?
Nawiązałem do istnienia człowieka, a nie do samego człowieka. Uważam, że nasze obecne istnienie ma mało przesłanek do lubienia przez Boga, ponieważ cierpimy przez skażenie siebie i przyrody, jak i również odrzucamy Boga, wybierając inne, słuszne w naszym mniemaniu ścieżki.
To co złe Bóg widzi jako złe. Masz rację.
Nie zmienia to jednak jego miłości do nas. Przychodzi nawet i oddaje życie po to, żebyśmy uwierzyli, że można lepiej.
Więc w kwestii końca świata - jednak Bogu zależy na naszym istnieniu.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Kanon Biblii, jak powstał

Post autor: Jozek » 2021-12-02, 12:07

AdamS. pisze: 2021-12-02, 11:44
Jozek pisze: 2021-12-02, 11:34 To w Biblii bylo by napisane ze stworzyl prawa z ktorych powstal czlowiek.
Napisane jest jednak ze stworzyl czlowieka w Raju, co swiadczy o doslownosci fizycznego stworzenia, a nie jakichs posrednich praw czy okolicznosci.
Osobiście odczytuję stworzenie w raju jako obraz pierwotnej harmonii, która wpisana jest w naszego ducha, gdy współbrzmi z Duchem Bożym. Nie ma tu mowy ani o konieczności istnienia materialnego raju, ani też o stworzeniu w konkretnym momencie i konkretnym miejscu na ziemi. Podobnie jest z pojęciem piekła - ono istnieje W NAS, jeśli naszą wolą będzie trwałe odłączenie od Boga.
Niemniej w opisie biblijnym Raj jest umiejscawiany w konkretnym miejscu na ziemi, a to miejsce jest tez dosc dokladnie opisane co do polozenia i opisu geograficznego regionu.
Dzis daje sie zauwazyc dosc silny trend do traktowania Pism jako przenosni i coraz wiecej fragmentow jest tak traktowanych.
Coraz wiecej tez mamy domoroslych " biskupow" i "papiezy". Szczegolnie na forach katolickich.
Ostatnio zmieniony 2021-12-02, 12:10 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1389
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 526 times
Been thanked: 757 times

Re: Kanon Biblii, jak powstał

Post autor: AdamS. » 2021-12-02, 12:11

Praktyk pisze: 2021-12-02, 11:56 duch odłączony trwale od Boga na ziemi potem odłącza się od ciała. I co dalej... Jak w świecie ducha wygląda to trwałe odłączenie. Gdzie jest ten duch, z kim jest. Czy sam tworzy swoje piekło, czy ktoś inny z nim współgra... ciężka kwestia.
Nie sądzę, żeby z pożytkiem dla nas było wchodzenie w wyobrażenia na temat piekła. Kiedyś to czyniono (niestety ze szkodą dla świadectwa wiary) - dzisiaj Kościół raczej dystansuje się od takich wizji. Wystarczy jedna prawda - że piekło jest negacją Dobra i trwałym odłączeniem od Boga (z własnego wyboru). Musi też być przerażającym stanem pustki i samotności (ale tu już nie wiem, czy nie piszę za wiele, bo to również pewne wyobrażenia).

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”