Anioł stróż

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18878
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2604 times
Been thanked: 4602 times
Kontakt:

Re: Anioł stróż

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-07-17, 15:23

Przecież nie pisalem że są wszechobecni. Ale mogą być obecni w każdym mijscu kiedy tylko zechcą.
Natomiast Niebo nie jest "miejscem" w sensie doczesnym. I dlatego gdziekolwiek są, w niebie są cały czas.
Podobnie jak szatan w piekle.

Eden

Re: Anioł stróż

Post autor: Eden » 2019-07-17, 16:38

Marek_Piotrowski pisze: 2019-07-17, 15:23 Przecież nie pisalem że są wszechobecni. Ale mogą być obecni w każdym mijscu kiedy tylko zechcą.
Natomiast Niebo nie jest "miejscem" w sensie doczesnym. I dlatego gdziekolwiek są, w niebie są cały czas.
Podobnie jak szatan w piekle.
Dziwne jest to, co piszesz... #:-s
Skąd wiesz takie rzeczy, że:
a) aniołowie mogą być obecni w każdym miejscu kiedy tylko zechcą;
b) Niebo nie jest "miejscem" w sensie doczesnym.

Prawda, że nie pisałeś że aniołowie są wszechobecni, ale jak inaczej pojąć to, co zawiera punkt a)?
A jak wypada punkt b) w kontekście tego:
Jn 1:51 Potem powiedział do niego: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Ujrzycie niebiosa otwarte i aniołów Bożych wstępujących i zstępujących nad Syna Człowieczego.

Dz 7:56 I rzekł: Widzę niebo otwarte i Syna Człowieczego, stojącego po prawicy Boga.

Dz 10:11 Widzi niebo otwarte i jakiś spuszczający się przedmiot, podobny do wielkiego płótna czterema końcami opadającego ku ziemi.

Ap 4:1 Potem ujrzałem: oto drzwi otwarte w niebie, a głos, ów pierwszy, jaki usłyszałem, jak gdyby trąby rozmawiającej ze mną, powiedział: Wstąp tutaj, a to ci ukażę, co potem musi się stać.
To nic, że to wizje - trudno chyba, aby inaczej widzieć niebo naszym cielesnym wzrokiem.
Czy naprawdę Niebo nie jest żadnym miejscem?? Ale przecież w niebie jest np. niebiańska świątynia - opisywana dość realnie (patrz: List do Hebrajczyków i Apokalipsa).
Dominik pisze: 2019-07-17, 15:18 Ja tylko dopytuje Ciebie Eden byś rozwiną co napisałeś, ponieważ Twoja wizja wydaje mi się stworzeniem utopijnego świata.
Skoro anioł ma pomagać nieświadomemu dziecku, w każdym przypadku zagrożenia, to czy dorosłemu też powinien?
Nie odpowiedziałeś mi na to pytanie.
Tak chyba się wierzy, że każdy - niemowlę i starzec - ma swego osobistego anioła stróża (24/7).
Zatem jak ja to widzę? No choćby tak, że anioł prowadzącemu auto zwróci uwagę na czerwone światło, gdy on to przeoczy i walnie w coś, ginąc na miejscu... (przykładów by można wiele podawać).
No to teraz Ty się wypowiedz:
Jak Ty realnie rozumiesz opcję anioła stróża 24/7?

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1707
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 554 times
Been thanked: 419 times

Re: Anioł stróż

Post autor: Viridiana » 2019-07-21, 13:36

Myślę, że tu po prostu chodzi o to, że Niebo nie jest tego typu miejscem, o jakim myślimy (nie jest tak, jak np. ja myślałam, gdy byłam małą dziewczynką, że Niebo jest gdzieś na chmurkach, tylko to stan duszy).
Stróżowanie anioła może polegać bardziej na tym, że się za nas modli, czy coś w ten deseń. Tak to sobie wyobrażam.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Simon
Bywalec
Bywalec
Posty: 91
Rejestracja: 22 wrz 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 16 times
Been thanked: 85 times

Re: Anioł stróż

Post autor: Simon » 2019-09-24, 00:12

Eden pisze: 2019-07-16, 16:51 Dziękuję za materiał; zapoznałem się z nim i mam kilka uwag;
1) sam tytuł: KULT ANIOŁÓW jakoś nie za bardzo pasuje do np. tych słów ap. Pawła (cytuję tylko jeden werset), gdzie on gani tych, co chcieliby oddawać cześć aniołom:
Kol 2,18 Przekład dosłowny:
Niech was nie odtrąca ten, kto lubi się umartwiać i oddawać cześć aniołom, powoływać na tajemnicze doznania i bezpodstawnie szczycić swoim cielesnym sposobem myślenia,
Tłumaczenie który zacytowałeś nie jest zbyt dobre.Apostoł Paweł w Kol 2,18 krytycznie uczy o pewnej przesadnej czci aniołów, a nie o wyważonym kulcie.W Kol 2,18 mamy greckie słowo "θρησκεια" które oznacza: "odprawiać orgiastyczne l.przesadne i niezwykłe obrzędy." (por.Słownik grecko-polski, Zofia Abramowiczówna).Stąd znacznie lepszym tłumaczeniem jest np. tłumaczenie Biblii Tysiąclecia:

Kol 2,18
"(18) Niechaj was nikt nie pozbawia prawa do nagrody, [sam będąc] zamiłowany w uniżaniu siebie i w przesadnym kulcie aniołów, zgłębiając to, co ujrzał. Taki [człowiek], bez powodu nadęty pychą, z powodu zmysłowego swego sposobu myślenia"

Pisarze wczesnochrześcijańscy już w II wieku pisali o kulcie aniołów, ale oczywiście w połączeniu z kultem Bożym:

Justyn Męczennik (ur. 100) – "Jemu to, a z Nim razem Synowi, który od Niego przyszedł i taką nam podał naukę, tudzież zastępom innych, dobrych aniołów, co go otaczają i do Niego są podobni, wreszcie Duchowi Proroczemu, oddajemy uwielbienie i pokłon, cześć im składając, pełną rozumu i prawdy" (Apologia I:6,2)

Orygenes (ur. 185) – "Wiemy natomiast, że nie demonom, ale aniołom została powierzona opieka nad płodami ziemi i rozrodem zwierząt, ich więc wysławiamy i błogosławimy, ponieważ Bóg powierzył im opiekę nad tym, co nam przynosi pożytek, wszelako nie oddajemy im czci należnej Bogu, bo ani Bóg sobie tego nie życzy, ani oni sami takiej czci nie pragną” (Przeciw Celsusowi VIII:57)
Eden pisze: 2019-07-16, 16:51Ponadto mamy opisane, i to 2 razy, jak zareagował na próbę kultu/czci anioła, ten, którego Jan apostoł chciał jakoś czcić:
Ap 19:9-10 bt5
I mówi mi [anioł]: Napisz: Błogosławieni, którzy są wezwani na ucztę Godów Baranka! I mówi mi: To są prawdziwie słowa Boże.
Ja upadłem do jego stóp, by oddać mu pokłon. I mówi mi: Bacz, abyś tego nie czynił, bo jestem twoim współsługą i braci twoich, co mają świadectwo Jezusa. Bogu samemu złóż pokłon! Świadectwem bowiem Jezusa jest duch proroctwa.

Ap 22:8-9 bt5
To właśnie ja, Jan, słyszę i widzę te rzeczy. A kiedy usłyszałem i ujrzałem, upadłem, by oddać pokłon, do stóp anioła, który mi je ukazał.
Na to rzekł do mnie: Bacz, byś tego nie czynił, bo jestem współsługą twoim i braci twoich, proroków, i tych, którzy strzegą słów tej księgi. Bogu samemu złóż pokłon!

To prawda, że anioł z Apokalipsy nie pozwolił sobie oddać pokłonu, jednak w Piśmie świętym mamy liczne przypadki, w których taki pokłon był przyjmowany przez aniołów bez żadnych zastrzeżeń:

Joz 5, 13-15
"(13)Gdy Jozue przebywał blisko Jerycha, podniósł oczy i ujrzał przed sobą męża z mieczem dobytym w ręku. Jozue podszedł do niego i rzekł: «Czy jesteś po naszej stronie, czy też po stronie naszych wrogów?» (14) A on odpowiedział: «Nie, gdyż jestem wodzem zastępów Pańskich i właśnie przybyłem». Wtedy Jozue upadł twarzą na ziemię, oddał mu pokłon i rzekł do niego: «Co rozkazuje mój pan swemu słudze?» (15) Na to rzekł wódz zastępów Pańskich do Jozuego: «Zdejm obuwie z nóg twoich, albowiem miejsce, na którym stoisz, jest święte». I Jozue tak uczynił."

Tb 12,15
(15) Ja jestem Rafał, jeden z siedmiu aniołów, którzy stoją w pogotowiu i wchodzą przed majestat Pański». Na to przelękli się obaj, upadli na twarz przed nim i bali się bardzo."

Rdz 18,2-3
"(2) Abraham spojrzawszy dostrzegł trzech ludzi naprzeciw siebie. Ujrzawszy ich podążył od wejścia do namiotu na ich spotkanie. A oddawszy im pokłon do ziemi, (3) rzekł: «O Panie, jeśli darzysz mnie życzliwością, racz nie omijać Twego sługi! "

Rdz 19,1-2
"(1) Owi dwaj aniołowie przybyli do Sodomy wieczorem, kiedy to Lot siedział w bramie Sodomy. Gdy Lot ich ujrzał, wyszedł naprzeciw nich i oddawszy im pokłon do ziemi (2) rzekł: «Raczcie, panowie moi, zajść do domu sługi waszego na nocleg; obmyjcie sobie nogi. a rano pójdziecie w dalszą drogę». Ale oni mu rzekli: «Nie! Spędzimy noc na dworze»."

Dn 8,15-19
"(15) Gdy ja, Daniel, oglądałem widzenie i roztrząsałem jego znaczenie, oto stanął przede mną ktoś o wyglądzie mężczyzny, (16) i usłyszałem głos ludzki nad [rzeką] Ulaj, który wołał tymi słowami: "Gabrielu, wyjaśnij mu widzenie!" (17) Podszedł więc on do miejsca, gdzie stałem, a gdy przybył, przeraziłem się i padłem na twarz. I powiedział do mnie: "Wiedz, człowieku, że widzenie odnosi się do czasów ostatecznych". (18) Gdy on ze mną rozmawiał, padłem oszołomiony twarzą ku ziemi, wtedy dotknął mnie, postawił mnie na nogi (19) i powiedział: "Oto oznajmię ci, co ma nastąpić przy końcu gniewu, bo widzenie dotyczy końca czasów. "

I teraz zachodzi pytanie, skoro aniołowie w wyżej zacytowanych wersetach pozwolili sobie oddać pokłon, to dlaczego nie pozwolił na to anioł z Apokalipsy ? Otóż odpowiedź na to pytanie znajduje się w Ewangelii św.Łukasza w której Jezus mówi o egzystowaniu ludzi w niebie:

Łk 20, 35-36
"(35) Lecz ci, którzy uznani zostaną za godnych udziału w świecie przyszłym i w powstaniu z martwych, ani się żenić nie będą, ani za mąż wychodzić. (36) Już bowiem umrzeć nie mogą, gdyż są równi aniołom i są dziećmi Bożymi, będąc uczestnikami zmartwychwstania."

Św. Jan przebywając w świecie przyszłym (niebie) był równy aniołom, i dlatego jego pokłon był nie na miejscu, w przeciwieństwie do przebywających na ziemi Jozuego, Tobiasza, Daniela, Abrahama i Lota, którzy byli mniejsi od aniołów (por.Ps 8,6).
Eden pisze: 2019-07-16, 16:512) W tekście jest podane:
Magnolia pisze: 2019-07-16, 15:45 Kult Aniołów Stróżów rozwinął się - za naukami św. Pawła Apostoła
Jak to?? Przecież w/w słowa temu przeczą! (nie wydaje się, aby jakikolwiek apostoł przykładał rękę do kultu aniołów! A jeśli tak, gdzie na to dowody??).
Jak wykazałem powyżej, nie przeczą.Apostoł Paweł gani przesadną cześć aniołów, a nie każdą możliwą.

Simon
Bywalec
Bywalec
Posty: 91
Rejestracja: 22 wrz 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 16 times
Been thanked: 85 times

Re: Anioł stróż

Post autor: Simon » 2019-09-24, 02:50

Eden pisze: 2019-07-17, 13:46Aniołowie są posyłani przez Boga tam, gdzie On chce, ale nie są na raz w kilku miejscach (jakiś jeden anioł), nie jest dany anioł wszędzie - jak Bóg - bo nie mają oni Bożej wszechobecności przecież...
Zatem jak anioł może być na raz w Niebie i na Ziemi? (póki co, to na ziemi jeszcze nie ma nieba...). Bywa, że w Biblii czytamy o aniele przybywającym na ziemię - czyli on jest gdzieś, a nie wszędzie!
Aniołowie nie są ograniczeni czasem i przestrzenią, stąd mogą przebywać w kilku miejscach jednocześnie.Może to również czynić zły duch, czego biblijnym potwierdzeniem jest 1 Krl 22,19-23 gdzie jeden zły duch staje się za Bożym przyzwoleniem duchem kłamstwa w ustach wielu ludzi:

1 Krl 22,19-23
"(19) Tamten zaś dalej mówił: «Dlatego słuchaj wyroku Pańskiego! Ujrzałem Pana siedzącego na swym tronie, a stały przy Nim po Jego prawej i po lewej stronie wszystkie zastępy niebieskie. (20) Wówczas Pan rzekł: "Kto zwiedzie Achaba, aby poszedł i poległ w Ramot w Gileadzie?" Gdy zaś jeden rzekł tak, a drugi mówił inaczej, (21) wystąpił pewien duch i stanąwszy przed Panem, powiedział: "Ja go zwiodę". Wtedy Pan rzekł do niego: "Jak?" (22) On zaś odrzekł: "Wyjdę i stanę się duchem kłamstwa w ustach wszystkich jego proroków". Wówczas rzekł: "Możesz zwieść, to ci się uda. Idź i tak uczyń!" (23) Dał więc Pan teraz ducha kłamstwa w usta tych wszystkich twoich proroków. A na ciebie Pan ma zesłać nieszczęście»."

Skoro więc zły duch może przebywać jednocześnie na wielu miejscach, to tym bardziej mogą czynić to aniołowie, duchy czyste.
Ostatnio zmieniony 2019-09-24, 02:57 przez Simon, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”