Adamici Kainici

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
ODPOWIEDZ
Fausto 74

Adamici Kainici

Post autor: Fausto 74 » 2019-11-27, 00:33

Czy zgadzacie się ze stwierdzeniem : Bóg wybrał Noego ze względu że był jego stworzeniem, Adamitą Setytą ( nie zaś hybrydą)?

Magnolia

Re: Adamici Kainici

Post autor: Magnolia » 2019-11-27, 16:26

Nie wiem co masz na myśli pisząc, że Noe nie był hybrydą....

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14930
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4183 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Adamici Kainici

Post autor: Dezerter » 2019-11-28, 19:02

Fausto 74 pisze: 2019-11-27, 00:33 Czy zgadzacie się ze stwierdzeniem : Bóg wybrał Noego ze względu że był jego stworzeniem, Adamitą Setytą ( nie zaś hybrydą)?
Ja się nie zgadzam, ale co tam ja, to słowo Boże mówi wyraźnie, że
Noe, człowiek prawy, wyróżniał się nieskazitelnością wśród współczesnych sobie ludzi; w przyjaźni z Bogiem żył Noe.
Jak jasno widać, był taki sam jak inni ludzie - patrz podkreślenie
Wyróżniał się
- nieskazitelnością
- żył w przyjaźni (dzisiaj byśmy powiedzieli miał osobistą relację z Bogiem)
co wyraźnie poświadczają słowa
Noego Pan darzył życzliwością.
Rdz. 6 8-9
... o hybrydach ani słowa @-) [-x
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Dominik

Re: Adamici Kainici

Post autor: Dominik » 2019-11-28, 19:27

Dezerter, chyba coś pomieszałeś,,, czyli się zgadzasz że Noe nie był hybrydą, tylko człowiekiem stworzonym przez Boga.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14930
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4183 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Adamici Kainici

Post autor: Dezerter » 2019-11-28, 20:12

Dominik pisze: 2019-11-28, 19:27 Dezerter, chyba coś pomieszałeś,,, czyli się zgadzasz że Noe nie był hybrydą, tylko człowiekiem stworzonym przez Boga.
Chyba nie ;)
Fausto 74 pisze: ↑
Bóg wybrał Noego ze względu że był jego stworzeniem, Adamitą Setytą
Co nie jest prawdą jak wykazałem w poście powyżej
z 2 powodów
- wszyscy byli "stworzeniem, Adamitą Setytą" i nie było żadnych hybryd
- wybranie Noego było spowodowane :
- nieskazitelnością
- żył w przyjaźni (dzisiaj byśmy powiedzieli miał osobistą relację z Bogiem)

Dlatego piszę, że się nie zgadzam z tym co napisał Fausto
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18877
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2604 times
Been thanked: 4602 times
Kontakt:

Re: Adamici Kainici

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-11-28, 20:28

1
Najpierw zobaczmy, kim byli kainici. Otóż była to... sekta gnostyczna we wczesnych wiekach. Tertulian pisał o nich:
„Zwolennicy tej herezji czczą także Judasza, zdrajcę, uważając, że był on wspaniały i wielki dzięki korzyściom, jakie przyniósł rodzajowi ludzkiemu. Z tego powodu uważają niektórzy z nich, że należy oddawać cześć Judaszowi” (Pseudo-Tertulian, Przeciw wszystkim herezjom).

Prawdopodobnie fałszywka gnostycka "Ewangelia Judasza" powstała właśnie w tej sekcie.
Głosili też, że:
  • świat stworzony jest zły
  • ciało jest złe i stanowi więzienie dla duszy;
  • Chrystus nie przyszedł uwolnić ludzi od grzechu przez krzyż i inne zbawcze czyny, ale objawiał tylko wiedzę (gnosis)
  • Bóg Starego Testamentu jest zły
  • czcili negatywne postacie STnp. Kaina, mieszkańców Sodomy i Gomory itd
  • naturalne było więc, że wywyższali także Judasza
Rozumiem, że autor wątku nie miał na myśli tych "kainitów".

2
Drugim znaczeniem jest "potomstwo Kaina", które miało zginąć w Potopie. Wg potocznej "wiedzy" byli źli i zdeprawowani, choć Biblia nic takiego o nich nie mówi (przytacza się wprawdzie Rdz 4:23 bt5 "(23) Lamek rzekł do swych żon, Ady i Silli: Słuchajcie, co wam powiem, żony Lameka. Nastawcie ucha na moje słowa: Gotów jestem zabić człowieka dorosłego, jeśli on mnie zrani, i dziecko - jeśli mi zrobi siniec!", ale przyznacie że to dużo za mało by wyciągać daleko idące wnioski na temat wszystkich potomków Kaina).

Z tym zginięciem w Potopie to też nie jest oczywiste, skoro czytamy:
Rdz 4:15-22 bt5 "(15) Ale Pan mu powiedział: O, nie! Ktokolwiek by zabił Kaina, siedmiokrotnej pomsty doświadczy! Dał też Pan znamię Kainowi, aby go nie zabił nikt, kto go spotka. (16) Po czym Kain odszedł od Pana i zamieszkał w kraju Nod, na wschód od Edenu. (17) Kain zbliżył się do swej żony, a ona poczęła i urodziła Henocha. Gdy Kain zbudował miasto, nazwał je imieniem swego syna: Henoch. (18) Henoch był ojcem Irada, Irad ojcem Mechujaela, a Mechujael ojcem Metuszaela, Metuszael zaś Lameka. (19) Lamek wziął sobie dwie żony. Imię jednej było Ada, a drugiej - Silla. (20) Ada urodziła Jabala; on to był praojcem mieszkających pod namiotami i pasterzy. (21) Brat jego nazywał się Jubal; od niego to pochodzą wszyscy grający na cytrze i na flecie. (22) A Silla - ona też urodziła Tubal-Kaina; był on kowalem, sporządzającym wszelkie narzędzia z brązu i z żelaza. Siostrą Tubal-Kaina była Naama."

Fragment sugeruje (moim zdaniem) że np. Jabal jest praojcem pasterzy (również żyjących po potopie). Cała opowieść jest raczej alegorią.

3
Nie wiem skąd pytanie o Noego jako hybrydę - ani nie był z Kainitów, ani w ogóle nic Biblia podobnego nie sugeruje. Przeciwnie, w 5. rozdziale Księgi Rodzaju mamy pełen rodowód Noego:
Adam=>Set=>Enosz=>Kenan=>Mahalaleel=>Jered=>Henoch=>Metuszelach=>Lamek=>Noe

4
Jesli idzie o hybrydy, to rozumiem że autorowi wątku chodzi o:
dz 6:1-4 bt5 "(1) A kiedy ludzie zaczęli się mnożyć na ziemi, rodziły im się córki. (2) Synowie Boga, widząc, że córki człowiecze są piękne, brali je sobie za żony, wszystkie, jakie im się tylko podobały. (3) Wtedy Pan rzekł: Nie może pozostawać duch mój w człowieku na zawsze, gdyż człowiek jest istotą cielesną; niechaj więc żyje tylko sto dwadzieścia lat. (4) A w owych czasach byli na ziemi olbrzymi; a także później, gdy synowie Boga zbliżali się do córek człowieczych, te im rodziły. Byli to więc owi mocarze, mający sławę w owych dawnych czasach."

To tajemniczy fragment, część rozbudowanej opowieści. Oczywiście nie dokumentalnej, ale nawet gdybyśmy ją za takową przyjęli, to rozdział 5 zadaje kłam hipotezą, jakoby Noe należał do dzieci z takich związków.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”