Adam i Ewa wątpliwości

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Adam i Ewa wątpliwości

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-01-16, 21:05

Andeju, oczywiście masz prawo do "własnego rozumienia". Jak każdy do każdego rozumienia - tylko co z tego wynika?
Wartość rozumienia nie jest w tym, czy jest czy nie "moje" tylko od tego, czy jest prawdziwe

Przewertowałem sobie Katechizm - nawet nie myślałem, że aż tyle jest odniesień do tego zagadnienia. Oto cytaty wypisane tylko z pierwszych 25 stron katechizmu (!):
Katechizm pisze:51 "Spodobało się Bogu w swej dobroci i mądrości objawić samego siebie i ukazać tajemnicę swej woli, dzięki której ludzie przez Chrystusa, Słowo, które stało się ciałem, mają dostęp do Ojca w Duchu Świętym i stają się współuczestnikami Bożej natury 2 .
Katechizm pisze:53 Boski zamysł Objawienia spełnia się równocześnie "przez czyny i słowa wewnętrznie ze sobą połączone 4 oraz wyjaśniające się wzajemnie. Plan ten jest związany ze szczególną "pedagogią Bożą". Bóg stopniowo udziela się człowiekowi, przygotowuje go etapami na przyjęcie nadprzyrodzonego Objawienia, którego przedmiotem jest On sam, a które zmierza do punktu kulminacyjnego w Osobie i posłaniu Słowa Wcielonego, Jezusa Chrystusa.
Święty Ireneusz z Lyonu wielokrotnie mówi o tej pedagogii Bożej, posługując się obrazem wzajemnego przyzwyczajania się do siebie Boga i człowieka: "Słowo Boże zamieszkało w człowieku i stało się Synem Człowieczym, by przyzwyczaić człowieka do objęcia Boga, a Boga do zamieszkiwania w człowieku, zgodnie z upodobaniem Ojca
Katechizm pisze:65 "Wielokrotnie i na różne sposoby przemawiał niegdyś Bóg do ojców przez proroków, a w tych ostatecznych dniach przemówił do nas przez Syna" (Hbr 1, 1-2). Chrystus, Syn Boży, który stał się człowiekiem, jest jedynym, doskonałym i ostatecznym Słowem Ojca. W Nim powiedział On wszystko i nie będzie już innego słowa oprócz Niego. Obok wielu innych doskonale to wyraża św. Jan od Krzyża, komentując Hbr 1, 1-2:
Od kiedy Bóg dał nam swego Syna, który jest Jego jedynym Słowem, nie ma innych słów do dania nam. Przez to jedno Słowo powiedział nam wszystko naraz i nie ma już nic więcej do powiedzenia (...) To bowiem, o czym częściowo mówił dawniej przez proroków, wypowiedział już całkowicie w Nim dając nam Go całego, to jest swojego Syna. Jeśli więc dzisiaj ktoś chciałby Go jeszcze o coś pytać lub prosić o jakąś wizję lub objawienie, nie tylko postępowałby nieroztropnie, lecz także obrażałby Boga, nie mając oczu utkwionych jedynie w Chrystusa bądź szukając poza Nim innej rzeczy albo nowości
Katechizm pisze:I. Chrystus - jedyne Słowo Pisma świętego
101 Bóg, zstępując w swej dobroci, by objawić się ludziom, przemawia do nich ludzkimi słowami: "Słowa Boże, wyrażone językami ludzkimi, upodobniły się do mowy ludzkiej, jak niegdyś Słowo Ojca Przedwiecznego, przyjąwszy słabe ciało ludzkie, upodobniło się do ludzi"

Eden

Re: Adam i Ewa wątpliwości

Post autor: Eden » 2020-01-17, 05:53

Marek_Piotrowski pisze: 2020-01-16, 21:05 Andeju, oczywiście masz prawo do "własnego rozumienia". Jak każdy do każdego rozumienia - tylko co z tego wynika?
Wartość rozumienia nie jest w tym, czy jest czy nie "moje" tylko od tego, czy jest prawdziwe

Przewertowałem sobie Katechizm - nawet nie myślałem, że aż tyle jest odniesień do tego zagadnienia. Oto cytaty wypisane tylko z pierwszych 25 stron katechizmu (!):
Katechizm pisze:51 "Spodobało się Bogu w swej dobroci i mądrości objawić samego siebie i ukazać tajemnicę swej woli, dzięki której ludzie przez Chrystusa, Słowo, które stało się ciałem, mają dostęp do Ojca w Duchu Świętym i stają się współuczestnikami Bożej natury 2 .
Katechizm pisze:53 Boski zamysł Objawienia spełnia się równocześnie "przez czyny i słowa wewnętrznie ze sobą połączone 4 oraz wyjaśniające się wzajemnie. Plan ten jest związany ze szczególną "pedagogią Bożą". Bóg stopniowo udziela się człowiekowi, przygotowuje go etapami na przyjęcie nadprzyrodzonego Objawienia, którego przedmiotem jest On sam, a które zmierza do punktu kulminacyjnego w Osobie i posłaniu Słowa Wcielonego, Jezusa Chrystusa.
Święty Ireneusz z Lyonu wielokrotnie mówi o tej pedagogii Bożej, posługując się obrazem wzajemnego przyzwyczajania się do siebie Boga i człowieka: "Słowo Boże zamieszkało w człowieku i stało się Synem Człowieczym, by przyzwyczaić człowieka do objęcia Boga, a Boga do zamieszkiwania w człowieku, zgodnie z upodobaniem Ojca
Katechizm pisze:65 "Wielokrotnie i na różne sposoby przemawiał niegdyś Bóg do ojców przez proroków, a w tych ostatecznych dniach przemówił do nas przez Syna" (Hbr 1, 1-2). Chrystus, Syn Boży, który stał się człowiekiem, jest jedynym, doskonałym i ostatecznym Słowem Ojca. W Nim powiedział On wszystko i nie będzie już innego słowa oprócz Niego. Obok wielu innych doskonale to wyraża św. Jan od Krzyża, komentując Hbr 1, 1-2:
Od kiedy Bóg dał nam swego Syna, który jest Jego jedynym Słowem, nie ma innych słów do dania nam. Przez to jedno Słowo powiedział nam wszystko naraz i nie ma już nic więcej do powiedzenia (...) To bowiem, o czym częściowo mówił dawniej przez proroków, wypowiedział już całkowicie w Nim dając nam Go całego, to jest swojego Syna. Jeśli więc dzisiaj ktoś chciałby Go jeszcze o coś pytać lub prosić o jakąś wizję lub objawienie, nie tylko postępowałby nieroztropnie, lecz także obrażałby Boga, nie mając oczu utkwionych jedynie w Chrystusa bądź szukając poza Nim innej rzeczy albo nowości
Katechizm pisze:I. Chrystus - jedyne Słowo Pisma świętego
101 Bóg, zstępując w swej dobroci, by objawić się ludziom, przemawia do nich ludzkimi słowami: "Słowa Boże, wyrażone językami ludzkimi, upodobniły się do mowy ludzkiej, jak niegdyś Słowo Ojca Przedwiecznego, przyjąwszy słabe ciało ludzkie, upodobniło się do ludzi"
Ciekawy jestem stanowiska @Andej po tylu cytatach z Katechizmu... Po moim cytacie (nawet nie cytowałem, a tylko wskazałem na bardzo zanany werset: J 1,14) on wcale nie zareagował, i dalej to samo pisał (Andeju, kiedy ostatnio czytałeś 1 rozdz. Ew. Jana?)
Nie zacytowałem wtedy, zacytuję teraz:
  • J 1:14 pau
    (14) Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas. Oglądaliśmy Jego chwałę, chwałę, którą jako Jednorodzony, pełen łaski i prawdy, ma od Ojca.
Oczywiście zachęcam Cię Andeju do czytania w kontekście, a też o modlitwę o zrozumienie, bo ewidentnie nie trzymasz się prawdy, i tej w Biblii, i tej w Katechizmie podanej :(
[i tak oto, myślę, że ku dobremu wyjdzie to, żeśmy tu sobie o czymś innym pisali, a wyszło coś tak istotnego, jak to, że Jezus do Słowo, które stało się Człowiekiem; dosłownie: "rozbiło namiot między nami"...]

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Adam i Ewa wątpliwości

Post autor: Andej » 2020-01-17, 07:06

Wiele świadczy za tym, że macie rację. Ale do mnie to nie dociera.
Raczej czuję Słowo, jako siłę sprawczą. Bożą siłę sprawczą. A nie jako osobę.

Zapewne temat ten zostanie w mej głowie na długo. Może kiedyś ułoży się inaczej. Natenczas, jest jak jest. Zasialiście wątpliwość. Trzeba poczekać, zanim ziarno wzejdzie. I nie wiem jeszcze, na jaki grunt trafiło.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Eden

Re: Adam i Ewa wątpliwości

Post autor: Eden » 2020-01-17, 08:01

Andej pisze: 2020-01-17, 07:06 Wiele świadczy za tym, że macie rację. Ale do mnie to nie dociera.
Raczej czuję Słowo, jako siłę sprawczą. Bożą siłę sprawczą. A nie jako osobę.

Zapewne temat ten zostanie w mej głowie na długo. Może kiedyś ułoży się inaczej. Natenczas, jest jak jest. Zasialiście wątpliwość. Trzeba poczekać, zanim ziarno wzejdzie. I nie wiem jeszcze, na jaki grunt trafiło.
Zechciej więcej polegać na Biblii, niż na swoich przemyśleniach (może nie za bardzo słusznie, ale nazywam je tu na forum "filozofowaniem Twoim"), a na pewno ziarno Bożej prawdy wzejdzie i wyda dobry, obfity plon! L-)
Zobacz, co mogę Ci właśnie z Biblii przedstawić (kiedy ostatnio czytałeś te teksty?); co z nich wynika?
  • Jana 1:1
    ​Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, a Bogiem było Słowo.
  • Jana 1:14 ​
    A Słowo ciałem się stało i zamieszkało wśród nas, i ujrzeliśmy chwałę jego, chwałę, jaką ma jedyny Syn od Ojca, pełne łaski i prawdy.
  • 1Jana 1:1-3
    ​Co było od początku, co słyszeliśmy, co oczami naszymi widzieliśmy, na co patrzyliśmy i czego ręce nasze dotykały, o Słowie żywota -
    A żywot objawiony został, i widzieliśmy, i świadczymy, i zwiastujemy wam ów żywot wieczny, który był u Ojca, a nam objawiony został -
    Co widzieliśmy i słyszeliśmy, to i wam zwiastujemy, abyście i wy społeczność z nami mieli. A społeczność nasza jest społecznością z Ojcem i z Synem jego, Jezusem Chrystusem.
  • Apokalipsa 19:13
    ​A przyodziany był w szatę zmoczoną we krwi, imię zaś jego brzmi: Słowo Boże.

Powodzenia we wnioskowaniu! Jak by co, to nie krępuj się pytać... :)

Biserica Dumnezeu

Re: Adam i Ewa wątpliwości

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-01-17, 14:33

Dobra rada Edenie, aktualna i na teraz, i dotyczy kazdego z nas. W tej czy nadchodzacej chwili.
Rada dobra ale niepelna. Zgodnie z zasada wzieta z samej Biblii polegajmy na Biblii, ktorej interpretacja dokonuje sie w Kosciele i przez Kosciol.
I dopiero w takich okolicznosciach nie beda to nasze prywatne przemyslenia, ale prawdziwa i prawidlowa nauka biblijna.

Eden

Re: Adam i Ewa wątpliwości

Post autor: Eden » 2020-01-17, 14:37

Biserica Dumnezeu pisze: 2020-01-17, 14:33 Dobra rada Edenie, aktualna i na teraz, i dotyczy kazdego z nas. W tej czy nadchodzacej chwili.
Rada dobra ale niepelna. Zgodnie z zasada wzieta z samej Biblii polegajmy na Biblii, ktorej interpretacja dokonuje sie w Kosciele i przez Kosciol.
I dopiero w takich okolicznosciach nie beda to nasze prywatne przemyslenia, ale prawdziwa i prawidlowa nauka biblijna.
Czy @Andej przedstawił tu swoje stanowisko w oderwaniu do Kościoła, w którym jest, czy w zgodzie z nim?

Biserica Dumnezeu

Re: Adam i Ewa wątpliwości

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-01-17, 14:43

Nie wiem. Nie chodzi o Andeja, ale o nas.

BlackFox

Re: Adam i Ewa wątpliwości

Post autor: BlackFox » 2020-03-15, 17:13

Adam i Ewa to fikcja. Nie było Kain, Abla, ani innego Seta.

Ich historia ukazuje Boga jako... Cóż. Po pierwsze Bóg zasadza niebezpieczne drzewo w środku ogrodu, potem nie wie, że jego owoc został zjedzony... Czego to dowodzi?

Potem mamy synów Adama i Ewy którzy składali ofiary, Abel ze zwierząt, Kain z roślin... I nie, już nie mówię tutaj o okrucieństwie wobec istot żyjących... Mówię tutaj o tym, że ofiary Abla bardziej się podobały Bogu i świadczy to o tym, że faworyzował go względem Kaina doprowadzając tamtego nie tylko do morderstwa na bracie, ale też do poczucia odrzucenia, niedowartościowania i kompleksu niższości, a może nawet i zazdrości...

Czy perfekcyjna miłość faworyzuje jednego nad drugim? Uważam, że nie. Zatem Księga Rodzaju to nic innego jak mit. Owszem, istnieje Bóg. Ten Bóg stworzył wszechświat, zapełnił go życiem i je pokochał. Ale składanie ofiar ze zwierząt i faworyzowanie mordercy własnych dzieł ( zwierząt ) i nieliczenie się z uczuciami tego drugiego z braci który zapewne czuł się niedostrzeżony przeczy tej miłości. Zatem to jest nic innego jak mit.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Adam i Ewa wątpliwości

Post autor: sądzony » 2020-03-15, 18:13

BlackFox pisze: 2020-03-15, 17:13 Adam i Ewa to fikcja. Nie było Kain, Abla, ani innego Seta.

Ich historia ukazuje Boga jako... Cóż. Po pierwsze Bóg zasadza niebezpieczne drzewo w środku ogrodu, potem nie wie, że jego owoc został zjedzony... Czego to dowodzi?

Potem mamy synów Adama i Ewy którzy składali ofiary, Abel ze zwierząt, Kain z roślin... I nie, już nie mówię tutaj o okrucieństwie wobec istot żyjących... Mówię tutaj o tym, że ofiary Abla bardziej się podobały Bogu i świadczy to o tym, że faworyzował go względem Kaina doprowadzając tamtego nie tylko do morderstwa na bracie, ale też do poczucia odrzucenia, niedowartościowania i kompleksu niższości, a może nawet i zazdrości...

Czy perfekcyjna miłość faworyzuje jednego nad drugim? Uważam, że nie. Zatem Księga Rodzaju to nic innego jak mit. Owszem, istnieje Bóg. Ten Bóg stworzył wszechświat, zapełnił go życiem i je pokochał. Ale składanie ofiar ze zwierząt i faworyzowanie mordercy własnych dzieł ( zwierząt ) i nieliczenie się z uczuciami tego drugiego z braci który zapewne czuł się niedostrzeżony przeczy tej miłości. Zatem to jest nic innego jak mit.
Skoro nie pasuje Ci Biblia odrzuć ją.
Ja nie widzę w tym nic "złego".
99% ludzkości na ziemi nie umiało pisać i czytać.
Zatem nie interesowała ich Biblia.
Pomimo tego wierzę, że zostali zbawieni.

To twoja droga i Ty nią kroczysz.
Bóg do niczego cię nie zmusza i ludzie też nie powinni.
Sam jednak staraj się ni obrażać uczuć innych.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Adam i Ewa wątpliwości

Post autor: Andej » 2020-03-15, 19:44

sądzony pisze: 2020-03-15, 18:13 ...
Skoro nie pasuje Ci Biblia odrzuć ją.
Ja nie widzę w tym nic "złego". ...
A co zostanie po odrzuceniu Biblii?
Ja widzę złego w odrzuceniu Biblii. Widzę w tym jego wolę. Odrzucenie Biblii jest, wg mnie, odrzuceniem Boga.
Uważam, że dla osoby wierzącej ważne jest to, czy wypełnia Wolę Bożą. A Biblia jest w tym dziele drogowskazem.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Adam i Ewa wątpliwości

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-03-15, 19:49

BlackFox pisze: 2020-03-15, 17:13 Ich historia ukazuje Boga jako... Cóż. Po pierwsze Bóg zasadza niebezpieczne drzewo w środku ogrodu, potem nie wie, że jego owoc został zjedzony... Czego to dowodzi?
Dowodzi tego, do jakich bzdur można dojść w sposób niekompetentny czytając Biblię.
Czemu wszystkim się wydaje, ze akurat w sprawach związanych z wiarą są w stanie interpretować wszystko i się o tym wypowiadać. Gdyby chodziło choćby o współczesną fizykę czy medycynę, do głowy by im to nie przyszło.

Poemat o stworzeniu Świata niesie ze sobą bardzo subtelne i niezwykle bogate przesłanie. Ale nie wówcza gdy podchodzi się do tekstu w sposób - nie waham się tego napisać - wulgarny.
Ostatnio zmieniony 2020-03-15, 19:50 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Adam i Ewa wątpliwości

Post autor: sądzony » 2020-03-15, 19:50

Andej pisze: 2020-03-15, 19:44
sądzony pisze: 2020-03-15, 18:13 ...
Skoro nie pasuje Ci Biblia odrzuć ją.
Ja nie widzę w tym nic "złego". ...
A co zostanie po odrzuceniu Biblii?
Ja widzę złego w odrzuceniu Biblii. Widzę w tym jego wolę. Odrzucenie Biblii jest, wg mnie, odrzuceniem Boga.
Uważam, że dla osoby wierzącej ważne jest to, czy wypełnia Wolę Bożą. A Biblia jest w tym dziele drogowskazem.
Szanuję Twoje zdanie.
Dla mnie ani Biblia, ani kościół instytucjonalny, ani Sakramenty, ani "standardowa" modlitwa - nie są niezbędne.
W zasadzie żadna z tych "Rzeczy" nie istniała dla Abrahama, a czy nie na jego łono przyjdzie nam się udać?
Są to "Rzeczy" bardzo pomocne, ale nie niezbędne.
To moje zdanie.
Jeżeli się mylę wierzę, że Bóg wyprowadzi mnie z błędu.
Jak zwykle zresztą.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Adam i Ewa wątpliwości

Post autor: Andej » 2020-03-15, 20:00

sądzony pisze: 2020-03-15, 19:50 ... W zasadzie żadna z tych "Rzeczy" nie istniała dla Abrahama, a czy nie na jego łono przyjdzie nam się udać? ...
Ok. 1000 (tysiąc) lat przez Abrahamem była (częściowo) spisana. A ile tysięcy lat była przekazywana ustnie? Tego nie wiem.

A co do celu wędrówki, to nie wiem, jaki sobie postawiłeś. Może i na łono. Moim celem jest Trójca święta Bój Jedyny w niebie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Adam i Ewa wątpliwości

Post autor: sądzony » 2020-03-15, 20:06

Andej pisze: 2020-03-15, 20:00
sądzony pisze: 2020-03-15, 19:50 ... W zasadzie żadna z tych "Rzeczy" nie istniała dla Abrahama, a czy nie na jego łono przyjdzie nam się udać? ...
Ok. 1000 (tysiąc) lat przez Abrahamem była (częściowo) spisana. A ile tysięcy lat była przekazywana ustnie? Tego nie wiem.

A co do celu wędrówki, to nie wiem, jaki sobie postawiłeś. Może i na łono. Moim celem jest Trójca święta Bój Jedyny w niebie.
żadnego boju w niebie nie przewiduje
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

BlackFox

Re: Adam i Ewa wątpliwości

Post autor: BlackFox » 2020-03-16, 19:28

Sądzony: Odrzuciłem Biblię lata temu...

Andej: To znaczy, że mam wierzyć w Biblię? Że mam wierzyć, że Bóg był demonem, potworem i innym złem XXXXXXXXXXXXXX?
Ja odrzuciłem Biblię by trwać przy Bogu. Biblia nie ukazuje Bożej dobroci. Przeciwnie. Księża mówią, że Bóg nikogo nie odtrąca w co wierzę, ale Biblia mówi, że odrzucił Saula. Kogo mam zatem słuchać? I czy ci księża też nie odrzucili Boga skoro swoim słowem sprzeniewierzyli się Bogu?

Ostrzegam raz kolejny: Szanuj rozmówców i to, co jest dla nich wielką wartością. Nie insynuuj. Andej
Ostatnio zmieniony 2020-03-16, 19:32 przez Andej, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”